PDA

View Full Version : Οι οδηγοί μοτοσυκλέτας, χαιρετούν ακόμα???


Jefe
26-08-2010, 13:45
Αγαπητοί φίλοι, οδηγώντας την μοτό μου, σχεδόν κάθε μέρα στο Εθνικό δίκτυο αυτοκινητοδρόμων (τμήμα Πατρών-Κορίνθου), :sm7::sm7::sm7: έχω παρατηρήσει ότι οι μοτοσυκλετιστές, δεν χαιρετούν όπως παλιότερα. Θελω να πώ, πώς το ποσοστό αυτών που χαιρετούν τον αντίθετα διερχόμενο μοτοσυκλετιστή, πρέπει να είναι κοντά στο 40%. Εσείς τι γνώμη έχετε? Βλέπετε κάτι διαφορετικό? Γιατί συμβαίνει αυτό? Σίγουρα η μπαριέρα στους αυτοκινητόδρομους δεν το επιτρέπει, αλλά στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο?


Jefe

ARGI
26-08-2010, 13:47
50% - 50% !!!!

Arkas
26-08-2010, 13:49
Καλά, ειδικά στην Κορίνθου - Πατρών,
οι μοτοσυκλετιστές παλεύουν για την επιβίωση!
Πού μυαλό για χαιρετούρες!:D

Πέρα από την πλάκα όμως,
πιστεύω πως η πλειονότητα των μοτοσυκλετιστών,
χαιρετάει και αντιχαιρετάει.
Και πάντα με το χέρι και όχι με τα φώτα
όπως λανθασμένα πράττουν μερικοί!;)

MARK
26-08-2010, 13:49
Κάπως έτσι κάποιοι χαιρετάνε κάποιοι όχι......:rolleyes:

platon
26-08-2010, 13:54
Όταν έχει διάζωμα εγώ δεν χαιρετάω... νομίζω δεν φαίνεται. Σε άλλες περιπτώσεις πάντα !

EOD-K9
26-08-2010, 13:57
50-50

jmar
26-08-2010, 14:04
50-50

σιγα μην σηκωσεις το χερι απο το γκριπ εσυ και χαιρετησεις...παλιοχαρακτηρα...:p

Gemat
26-08-2010, 14:09
Όταν έχει διάζωμα εγώ δεν χαιρετάω... νομίζω δεν φαίνεται. Σε άλλες περιπτώσεις πάντα !


+1 :)

frits
26-08-2010, 14:12
Κάποτε είμασταν και λίγοι, εγώ πάντως ειδικά αν τον "κόψω" για ταξιδιώτη χαιρετώ και όταν είμαι με το αυτοκίνητο. :)

REK
26-08-2010, 14:15
το έχω παρατηρησεί και εγώ αυτο που λέτε...δυστυχώς συμβαίνει!
εμεις πάντως δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω!!!
keep hiing!!!:sm7:

platon
26-08-2010, 14:17
Το ποσοστό του 50-50 τον χειμώνα αυξάνεται προς την μεριά που πέφτει χαιρετισμός :)

CPretenteriS
26-08-2010, 14:24
Εγώ χαιρετάω τους πάντες... και βλέπω και ανταπόκριση... λέτε να με γνωρίζουν...?? :D:D Μετράει και το γεγονός ότι έχω BMW βέβαια.... είναι στα συν... ;)

GeorgeP
26-08-2010, 14:25
Κάποτε είμασταν και λίγοι, εγώ πάντως ειδικά αν τον "κόψω" για ταξιδιώτη χαιρετώ και όταν είμαι με το αυτοκίνητο. :)


Αυτο πιστευω κι εγω!!!!! τοτε χαιραμε εκτιμήσεως ο ενας προς τον άλλον, χαιρετιομασταν, βοηθουσαμε στην στραβη του συναδελφου στο οδικο δικτυο κ.λ.π. Τωρα........γιναμε πολλοι, και κατα βασην δεν ειναι ολοι οπαδοι της ιδεολογιας της μοτοσυκλετας αλλα ενος ακομα τροπου μετακινησης!!! Οι περισσοτεροι απο δαυτους σημερα πανε Αθηνα-Πατρα με την μοτοσυκλετα και βλαστημανε -ουτε λογος για μακρυτερα - κι αυριο την εχουν πουλησει διοτι.......''σε κοπαναει και ο αερας''......!!!

gepol
26-08-2010, 14:42
Οι περισσότεροι σήμερα σε εθνικές και σε αυτοκινητόδρομους δεν χαιρετούν, τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει τελευταία, και εγώ μέσα σε αυτούς. Ομως σε επαρχιακό οδικό δίκτυο και δευτερευοντες δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, μακριά απο μεγαλα αστικά κέντρα οι περσσότεροι χαιρετούν, και εγώ μέσα σε αυτούς.

Στο μοναδικό μου ταξίδι στας Ευρώπας, πιάστηκε το χέρι μου στην χαιρετούρα :sm7:

CPretenteriS
26-08-2010, 14:43
Οι περισσότεροι σήμερα σε εθνικές και σε αυτοκινητόδρομους δεν χαιρετούν, τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει τελευταία, και εγώ μέσα σε αυτούς. Ομως σε επαρχιακό οδικό δίκτυο και δευτερευοντες δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, μακριά απο μεγαλα αστικά κέντρα οι περσσότεροι χαιρετούν, και εγώ μέσα σε αυτούς.

Στο μοναδικό μου ταξίδι στας Ευρώπας, πιάστηκε το χέρι μου στην χαιρετούρα :sm7:

Σωστός!!! :sm8:

nikos-x
26-08-2010, 14:47
...
Και πάντα με το χέρι και όχι με τα φώτα
όπως λανθασμένα πράττουν μερικοί!;)

Χέρι για την αντίθετη φορά και πόδι μετά από προσπέραση, αλλά με προσοχή μη γίνει ατσούμπαλα η έκταση του ποδιού και το προσμετρήσει σαν περιφρονητική κίνηση, με αποτέλεσμα να πλακωθεί στα γκάζια για να σε περάσει και να σου την πει... :sm7:

Χαιρετάω πάντα, εκτός κι αν δεν μπορώ να αποσπάσω την προσοχή μου από τον δρόμο,επιπλέον τους "ταξιδευτές" τους χαιρετάω ακόμα κι αν είμαι με άλλο όχημα.

Οι εγχώριοι χαιρετάνε σε μικρότερο ποσοστό, σε αντίθεση με τους "κρυόπλαστους" ξένους που χαιρετάνε σχεδόν στο σύνολό τους.

Jefe
26-08-2010, 15:07
Στο μοναδικό μου ταξίδι στας Ευρώπας, πιάστηκε το χέρι μου στην χαιρετούρα :sm7:

:sm8:


Jefe

Jefe
26-08-2010, 15:08
Χέρι για την αντίθετη φορά και πόδι μετά από προσπέραση, αλλά με προσοχή μη γίνει ατσούμπαλα η έκταση του ποδιού και το προσμετρήσει σαν περιφρονητική κίνηση, με αποτέλεσμα να πλακωθεί στα γκάζια για να σε περάσει και να σου την πει... :sm7:

Χαιρετάω πάντα, εκτός κι αν δεν μπορώ να αποσπάσω την προσοχή μου από τον δρόμο,επιπλέον τους "ταξιδευτές" τους χαιρετάω ακόμα κι αν είμαι με άλλο όχημα.

Οι εγχώριοι χαιρετάνε σε μικρότερο ποσοστό, σε αντίθεση με τους "κρυόπλαστους" ξένους που χαιρετάνε σχεδόν στο σύνολό τους.


:sm8:


Jefe

emix
26-08-2010, 15:48
Εγω πιστευω οτι η περισσοτερη χαιρετουρα γινεται τα σ/κ, επειδη τοτε γινονται και οι περισσοτερες εκδρομες.

Πιθανον αν ταξιδευουμε καθημερινες, να μην υπαρχει η αισθηση της εκδρομης, αλλα της απλης καθημερινης μετακινησης.Ετσι ο χαιρετησμος μειωνεται.

GregoryA
26-08-2010, 15:49
Αν ο οδηγός είναι λίγο ταξιδιάρης χαιρετάει, αν είναι της καφετέριας ή της δουλειάς-σπίτι ή καβαλώ για να κάνω την δουλειά μου πιο φτηνά δεν ξέρουν οτι χαιρετιόμαστε. Παντως εγω χαιρετάω!!!!!!

Jefe
26-08-2010, 15:54
Εγώ χαιρετάω τους πάντες... και βλέπω και ανταπόκριση... λέτε να με γνωρίζουν...?? :D:D ;)


Μήπως οδηγείς ξεκράνωτος κ σε χαιρετούν επειδή σε αναγνωρίζουν???:D:D:D:D


Jefe

tsompanis
26-08-2010, 16:43
εγώ πάλι χαιρετώ αυτούς που ειναι κρανωμένοι και ντυμένοι.
στην περιοχή μας,οι περισσότεροι που κυκλοφορούν με μοτό,ιδίως το καλοκαίρι χαιρετάνε σχεδόν όλοι!
συνεχίστε τις χαιρετούρες και αφήστε τους άλλους να μην συμμετέχουν!
έτσι ίσως αναγνωρίζουμε τους αναβάτες που "μοτοσυκλετούν" όπως λέει και ο Πανούτσος:sm7:

CPretenteriS
26-08-2010, 17:23
Μήπως οδηγείς ξεκράνωτος κ σε χαιρετούν επειδή σε αναγνωρίζουν???:D:D:D:D


Jefe

Λες Θανασάκο...?? :D:D

Μπααααα... πάντα κρανάτος!!! Αναγνωρίζουν τη μηχανή και τη συνδέουν με μένα... καθώς είναι ξεχωριστή... :) :)

GEO_K
26-08-2010, 17:34
δεν εχω παραπονο....χαιρεταμε ολοι συνεχως!!!!

CPretenteriS
26-08-2010, 17:48
δεν εχω παραπονο....χαιρεταμε ολοι συνεχως!!!!

Έτσι πρέπει... είναι μια ευχαρίστηση εκείνη τη στιγμή... δεν ξέρω... εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω...!! :cool::cool:

pantam
26-08-2010, 18:03
Κάποτε είμασταν και λίγοι, εγώ πάντως ειδικά αν τον "κόψω" για ταξιδιώτη χαιρετώ και όταν είμαι με το αυτοκίνητο. :)
το ίδιο !!!

gandreas
26-08-2010, 18:41
πιστεύω πως η πλειονότητα των μοτοσυκλετιστών,
χαιρετάει και αντιχαιρετάει.
Και πάντα με το χέρι και όχι με τα φώτα
όπως λανθασμένα πράττουν μερικοί!;)

Εγώ που χαιρετώ με φώτα είναι βλακεία? :rolleyes:
Στα 140 και πάνω δεν σηκώνω τι χεράκι μου και ας με πουν και …..:D

Jefe
26-08-2010, 18:58
YiΈτσι πρέπει... είναι μια ευχαρίστηση εκείνη τη στιγμή... δεν ξέρω... εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω...!! :cool::cool:



:sm8:

Jefe

Albatros
26-08-2010, 19:38
Κάποτε είμασταν και λίγοι, εγώ πάντως ειδικά αν τον "κόψω" για ταξιδιώτη χαιρετώ και όταν είμαι με το αυτοκίνητο. :)

Μηηη όταν είσαι με κουτί γιατί θα ψάχνουν παρακάτω για τροχονόμους και μπλόκα...
:sm7:

aeriko
26-08-2010, 19:55
Την σαγιονάρα δεν την χαιρετάω, τους υπόλοιπους ναι.

ntinopoulos
26-08-2010, 20:08
Την σαγιονάρα δεν την χαιρετάω, τους υπόλοιπους ναι.
τους κοιτας ολους στα ποδια?:sm7:

aeriko
26-08-2010, 20:38
τους κοιτας ολους στα ποδια?:sm7:
Ελα ρε, φαίνονται από μακρυά, ξεκράνωτοι, φανελάκι, κοντοπαντέλονο και σαγιονάρα. Bέβαια κυκλοφορούν και κάποια RT έτσι:sm7:

gepol
26-08-2010, 20:51
Την σαγιονάρα δεν την χαιρετάω, τους υπόλοιπους ναι.

Αμα με την σαγιονάρα φοράει ειδικό καλτσάκι με σκίσιμο ανάμεσα στα δακτυλσ?????:p:p:sm1:

Arkas
26-08-2010, 21:11
Αυτο πιστευω κι εγω!!!!! τοτε χαιραμε εκτιμήσεως ο ενας προς τον άλλον, χαιρετιομασταν, βοηθουσαμε στην στραβη του συναδελφου στο οδικο δικτυο κ.λ.π. Τωρα........γιναμε πολλοι, και κατα βασην δεν ειναι ολοι οπαδοι της ιδεολογιας της μοτοσυκλετας αλλα ενος ακομα τροπου μετακινησης!!! Οι περισσοτεροι απο δαυτους σημερα πανε Αθηνα-Πατρα με την μοτοσυκλετα και βλαστημανε -ουτε λογος για μακρυτερα - κι αυριο την εχουν πουλησει διοτι.......''σε κοπαναει και ο αερας''......!!!
Βέβαια, αυτοί είναι β΄ κατηγορίας μοτοσυκλετιστές...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

spongy
26-08-2010, 21:12
Εγώ τους χαιρετάω όλους και ας μην ανταποκρίνονται αυτοί:yz

skippybi
26-08-2010, 21:57
εγώ χαιρετάω τους περισσότερους, αν και μερικοί ''χαιρετούν τον πλάτανο''...

vincet
26-08-2010, 22:03
παντως θα ηθελα να πω οτι απο το προσφατο ταξιδι μου δεν υπηρχε μηχανη που να μην χαιρεταει οδηγος και συνοδηγος και μου εκανε φοβερη εντυπωση:rolleyes:

Albatros
26-08-2010, 22:16
Εγώ που χαιρετώ με φώτα είναι βλακεία? :rolleyes:
Στα 140 και πάνω δεν σηκώνω τι χεράκι μου και ας με πουν και …..:D
Μα με φώτα χαιρετούν σχεδόν όλοι...
:Απορία:

vpentza
26-08-2010, 22:41
κάποτε σε μια διαδρομή από Μεσολόγγι προς Αθήνα (1994) οδηγώντας το R25/3 με συνοδηγό, κάποιοι Γερμανοί με Κ και full εξοπλισμό, έκοβαν ταχύτητα και χαιρετούσαν όλο χαρά.....εκπληκτικό συναίσθημα...:):):)

KRASOPATERAS
26-08-2010, 22:58
Βέβαια, αυτοί είναι β΄ κατηγορίας μοτοσυκλετιστές...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


+1200

paschalis
27-08-2010, 00:34
Oταν ειχα χοντα οι bmwδακηδες δεν χαιρετουσαν-στην Ελλαδα-μετα πηρα bmw δεν χαιρετανε οι χοντακηδες-στην Ελλαδα-εξω ολοι κανονικα!!
Αμαν κανουμε να σνομπαρουμε τον αλλο που πηρε αλλη μαρκα ον οφφ θηριο..
Να σας πω κσι για τα καστομ...πολυ νικελ και δυσκολα το κουμανταρεις που να σηκωσεις χερι.(σινιαλο δεν εχουν γιατι αδειαζει την μπαταρια).
Οσο για τη σκουτερομανα συμπρωτευουσα που παει με παντοφλα αμανικο και τζετ καπελακι για μπανιο εκει απλα κουναω το κεφαλι αλλα οχι για χαιρετισμο.

tsompanis
27-08-2010, 00:39
Oταν ειχα χοντα οι bmwδακηδες δεν χαιρετουσαν-στην Ελλαδα-μετα πηρα bmw δεν χαιρετανε οι χοντακηδες-στην Ελλαδα-εξω ολοι κανονικα!!
Αμαν κανουμε να σνομπαρουμε τον αλλο που πηρε αλλη μαρκα ον οφφ θηριο..
Να σας πω κσι για τα καστομ...πολυ νικελ και δυσκολα το κουμανταρεις που να σηκωσεις χερι.(σινιαλο δεν εχουν γιατι αδειαζει την μπαταρια).
Οσο για τη σκουτερομανα συμπρωτευουσα που παει με παντοφλα αμανικο και τζετ καπελακι για μπανιο εκει απλα κουναω το κεφαλι αλλα οχι για χαιρετισμο.
:sm7::sm7:

vtheo
27-08-2010, 00:39
Εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που χαιρετάνε και χαιρετώ πάντα με το χέρι.Τώρα αν ο άλλος δεν απαντήσει δεν πειράζει.

FANISGS
27-08-2010, 01:09
μονο κατι χαρλεαδες δεν χαιρετανε

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-08-2010, 06:52
50 - 50 .... :(

Eδώ σταματάς στα διόδια για τσιγάρο δίπλα του, κ κάνει πως δεν σε βλέπει ... :hmmm:

..... ειδικά κάποια "παιδάκια" με την ίδια μοτό, αυτοί κ αν δεν θέλουν κουβέντα ....

.... αισθάνονται ότι, τους πήρες την ιδέα κ αγόρασες το ίδιο μοντέλο .... :mad:



.

kotskofi
27-08-2010, 10:34
Χαιρετώ, χωρίς ανταπόκριση πάντα όμως...Οι πραγματικοί μοτοσυκλετιστές-ταξιδευτές με χαιρετούν όμως (οι οποίοι όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε είναι περισσότεροι το χειμώνα), οπότε μου μένει ένα χαμόγελο ευχαρίστησης σε περίπτωση που συναντήσω έναν εξ αυτών!

georgepip
27-08-2010, 11:48
Και εγώ χαιρετάω με το χέρι...Πάντως οι μοτοσυκλετιστες που ανεβαίνουν βορεια Ευβοια,προς Αλεξίου(χιχι) μεριά χαιρετάει το 95%...Είναι η στάνταρ Σαββατιάτικη βόλτα...

mario
27-08-2010, 14:23
50 - 50 .... :(

Eδώ σταματάς στα διόδια για τσιγάρο δίπλα του, κ κάνει πως δεν σε βλέπει ... :hmmm:

..... ειδικά κάποια "παιδάκια" με την ίδια μοτό, αυτοί κ αν δεν θέλουν κουβέντα ....

.... αισθάνονται ότι, τους πήρες την ιδέα κ αγόρασες το ίδιο μοντέλο .... :mad:



.

:sm8:

saitman
27-08-2010, 16:59
Καλά, ειδικά στην Κορίνθου - Πατρών,
οι μοτοσυκλετιστές παλεύουν για την επιβίωση!
Πού μυαλό για χαιρετούρες!:D

Πέρα από την πλάκα όμως,
πιστεύω πως η πλειονότητα των μοτοσυκλετιστών,
χαιρετάει και αντιχαιρετάει.
Και πάντα με το χέρι και όχι με τα φώτα
όπως λανθασμένα πράττουν μερικοί!;)
;);)

manosamos
27-08-2010, 17:32
Αν ο οδηγός είναι λίγο ταξιδιάρης χαιρετάει, αν είναι της καφετέριας ή της δουλειάς-σπίτι ή καβαλώ για να κάνω την δουλειά μου πιο φτηνά δεν ξέρουν οτι χαιρετιόμαστε. Παντως εγω χαιρετάω!!!!!!
Γρηγορη,5 μοτοσυκλετιστες εισαστε ολοι κι ολοι στην Μυτιληνη,εκ τον οποιων ο δευτερος ειναι ο Gemat,αλλοιμονο αν δεν χαιρετιοσαστε...:D:D:cool:

BOXER
29-08-2010, 04:09
Και εγω στην κατηγορια που χαιρεταει ανηκω, αλλα δεν εχω στανταρ χαιρετισμο :D.
Χερι ή σινιαλο, αναλογα με τις συνθηκες που επικρατουν καθε φορα (στροφη/ευθεια- μερα/νυχτα- βροχη/ηλιος κτλ κτλ) ;)!!!

yannis
29-08-2010, 04:27
μονο κατι χαρλεαδες δεν χαιρετανε

Λοιπόν αυτό, μου έκανε εντύπωση στην τελευταία βόλτα. Πράγματι οι χαρλεάδες παρ' όλο που τους χαιρετούσα με γράφανε. Όχι όλοι όμως, μόνο αυτοί με τα κατσαρόλια στο κεφάλι!!!!!!!!!!
Τώρα με ποιό τρόπο χαιρετώ;;; Ότι βολέψει, αρκεί να περάσει το μήνυμα!!!

Kimwnas
01-09-2010, 14:26
εγώ πάλι χαιρετώ αυτούς που ειναι κρανωμένοι και ντυμένοι.


Μία από τα ίδια... Αν και στην Νάξο που ήμουν φέτος, όλοι ανταποδίδαν το χαιρετισμό εκτός απο έναν τυπάκο με adventure... τυχαίο? :sm7:

george1968
01-09-2010, 17:18
Μία από τα ίδια... Αν και στην Νάξο που ήμουν φέτος, όλοι ανταποδίδαν το χαιρετισμό εκτός απο έναν τυπάκο με adventure... τυχαίο? :sm7:

Μήπως δεν πρόλαβες να το δεις?
χιχιχιχιχι

Δε ξέρω βρε παιδιά. Άλλοι χαιρετούν, άλλοι όχι.
Πάντως το προηγούμενο Σαββάτο που βγήκα βόλτα οι περισσότεροι το αναβόσβηναν το φωτάκι.

Jefe
01-09-2010, 19:23
Τις τελευταίες μέρες που έχω ανεβάσει το θέμα, παρατηρώ περισσότερο κ κάνω μία στατιστική πάνω στον χαιρετισμό. Βλέπω λοιπόν, ότι ένας στους τρείς περίπου χαιρετούν.


Jefe

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-09-2010, 19:35
Τις τελευταίες μέρες που έχω ανεβάσει το θέμα, παρατηρώ περισσότερο κ κάνω μία στατιστική πάνω στον χαιρετισμό. Βλέπω λοιπόν, ότι ένας στους τρείς περίπου χαιρετούν.


Jefe



Συμφορουμίτες θα είναι που διάβασαν το θέμα σου .... :D

CPretenteriS
01-09-2010, 19:49
Yi



:sm8:

Jefe

:D :D

CPretenteriS
01-09-2010, 19:52
Συμφορουμίτες θα είναι που διάβασαν το θέμα σου .... :D

:):):)

droggitiszak
02-09-2010, 11:47
χαιρετώ πάντα , εκτός κ δεν προλαβαίνω λόγω κάποιου απαραίτητου για την ασφάλειά μου χειρισμού .

αυτό το "δικέ μου" ή το "καλό δρόμο φίλε" ή το "μπράβο ρε παιδιά" που περνάει από το μυαλό μας όταν χαιρεταμε στον δρόμο είναι για μένα το μισό ταξίδι ! ιδιαίτερα όταν οι συνθήκες οδήγησης είναι σχετικά πιο δύσκολες.

CPretenteriS
02-09-2010, 11:53
χαιρετώ πάντα , εκτός κ δεν προλαβαίνω λόγω κάποιου απαραίτητου για την ασφάλειά μου χειρισμού .

αυτό το "δικέ μου" ή το "καλό δρόμο φίλε" ή το "μπράβο ρε παιδιά" που περνάει από το μυαλό μας όταν χαιρεταμε στον δρόμο είναι για μένα το μισό ταξίδι ! ιδιαίτερα όταν οι συνθήκες οδήγησης είναι σχετικά πιο δύσκολες.

:sm8:

chrisGSA
04-09-2010, 23:36
Εχεις δικιο σχεδον κανεις δεν χαιρεταει αλλα απο την αλλη ειναι και πολυ λιγοι αυτοι που ταξιδευουν.Στις εκδρομες που εχω κανει μεσα στο 2010 εχω δει πολυ λιγους και στην τελευταια στα Μετεωρα δεν ειδα κανενα με εξαιρεση ενα GSA με πλαινες βαλιτσες που με προσπερασε στον Θεσσαλικο καμπο.(αληθεια ειναι καποιος απο το forum;).

vpentza
04-09-2010, 23:55
στις ΕΟ οι μοτοσυκλετιστές χαιρετούν σε ποσοστό 60%.
όσο πιο κοντά είναι στη νησίδα οι μοτό τόσο πιο συχνός είναι ο χαιρετισμός.
λογικό είναι σε δρόμους με 3-4 λωρίδες, εάν και οι δύο μοτό βρίσκονται στα δεξιά της πορείας τους, να μην χαιρετιούνται.
Σήμερα σε ανεβοκατέβασμα της ΕΟ Αθηνών-Πατρών, η επιθυμία χαιρετισμού ήταν έκδηλη και από τα δύο ρεύματα.....

PapaSouzas
05-09-2010, 12:48
Τωρα τελευταια παρητηρω οτι στις ΕΟ δυσκολα χαιρετανε.
Στους επαρχιακους που οι ρυθμοι ειναι διαφορετικοι χαιρετα μεγαλυτερο ποσοστο

gsmaniac
05-09-2010, 14:09
Τωρα τελευταια παρητηρω οτι στις ΕΟ δυσκολα χαιρετανε.
Στους επαρχιακους που οι ρυθμοι ειναι διαφορετικοι χαιρετα μεγαλυτερο ποσοστο
ισως ειναι πιο ευκολο,γιατι οι ταχυτητες ειναι πιο χαλαρες....;)

fguy
05-09-2010, 14:24
Αγαπητοι φιλοι, αναρωτιεμαι απο ποτε διακρινουμε τους αναβατες μοτοσυκλετας σε κρανωμενους και ξεκρανωτους, και σε μποτακηδες και σαγιοναρακηδες?
Τι ρατσισμος ειναι αυτος? Ειναι αυτο κριτηριο για να χαιρετησεις καποιον?
Ισα ισα που πρεπει να χαιρεταμε τους πιο απλους, και οχι αυτους που για να πανε ως το περιπτερο μες το κατακαλοκαιρο, φορανε μπουφαν, γαντια, κρανος και μποτες!!!!!!!!! Ελεος!!

Jefe
05-09-2010, 14:48
Αγαπητοι φιλοι, αναρωτιεμαι απο ποτε διακρινουμε τους αναβατες μοτοσυκλετας σε κρανωμενους και ξεκρανωτους, και σε μποτακηδες και σαγιοναρακηδες?
Τι ρατσισμος ειναι αυτος? Ειναι αυτο κριτηριο για να χαιρετησεις καποιον?
Ισα ισα που πρεπει να χαιρεταμε τους πιο απλους, και οχι αυτους που για να πανε ως το περιπτερο μες το κατακαλοκαιρο, φορανε μπουφαν, γαντια, κρανος και μποτες!!!!!!!!! Ελεος!!



Πιστεύω ότι, μιλάμε για αυτούς που κινούνται σε Εθνικές οδούς κ σε επαρχιακούς δρόμους, κ όχι γι'αυτούς που πάνε στο περίπτερο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ρατσισμού!


Jefe

napgeo
05-09-2010, 15:10
Εγώ που χαιρετώ με φώτα είναι βλακεία? :rolleyes:
Στα 140 και πάνω δεν σηκώνω τι χεράκι μου και ας με πουν και …..:D



Συγνώμη που ρωτάω. Με τι μηχανή και σε ποιό δρόμο κινείσαι με τέτοια ταχύτητα..

fguy
05-09-2010, 19:14
Πιστεύω ότι, μιλάμε για αυτούς που κινούνται σε Εθνικές οδούς κ σε επαρχιακούς δρόμους, κ όχι γι'αυτούς που πάνε στο περίπτερο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ρατσισμού!


Jefe

Ναι. Πολλοι φιλοι ομως σνομπαρουν τους "ξεκρανωτους γιαπηδες" οπως τους αποκαλουν. Λες και οσοι φορανε κρανος και γαντια ειναι πιο καλοι οδηγοι! ΛΑΘΟΣ! Το αντιθετο μαλιστα θα ελεγα. Ειναι καθαρα προσωπικο θεμα με τι εξοπλισμο οδηγει κανεις! Οποιος θελει ας φορτωνεται σαν αστακος ακομα και στις καθημερινες μετακινησεις του. Αν θελει καποιος, βαζει σαγιοναρα, φανελακι, ακομη και βατραχοπεδιλα!!!

gsmaniac
05-09-2010, 19:20
Ναι. Πολλοι φιλοι ομως σνομπαρουν τους "ξεκρανωτους γιαπηδες" οπως τους αποκαλουν. Λες και οσοι φορανε κρανος και γαντια ειναι πιο καλοι οδηγοι! ΛΑΘΟΣ! Το αντιθετο μαλιστα θα ελεγα. Ειναι καθαρα προσωπικο θεμα με τι εξοπλισμο οδηγει κανεις! Οποιος θελει ας φορτωνεται σαν αστακος ακομα και στις καθημερινες μετακινησεις του. Αν θελει καποιος, βαζει σαγιοναρα, φανελακι, ακομη και βατραχοπεδιλα!!!
εννοεις οτι οσοι φορανε κρανος δεν ειναι καλοι οδηγοι;;;;:cool::cool::cool:

fguy
05-09-2010, 19:31
εννοεις οτι οσοι φορανε κρανος δεν ειναι καλοι οδηγοι;;;;:cool::cool::cool:

To οτι καποιος προσεχει και προνοει για τον εαυτουλη του φορωντας κρανος, δεν τον κανει αυτοματα και καλο οδηγο! Ισωσ ειναι οντως καλος, ισως και οχι. καποιος γνωστος μου αποφασισε στα 50 του να γινει μηχανοβιος. Δεν ειχε ξανακαβαλησει τιποτα εκτος απο ποδηλατο. Πηγε λοιπον αγορασε μια v-strom, εχει αγορασει και μποτες, κρανος, μπουφαν, γαντια, ολα κομπλε! Ειναι αυτος καλος οδηγος???
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ

ntinopoulos
05-09-2010, 23:13
To οτι καποιος προσεχει και προνοει για τον εαυτουλη του φορωντας κρανος, δεν τον κανει αυτοματα και καλο οδηγο! Ισωσ ειναι οντως καλος, ισως και οχι. καποιος γνωστος μου αποφασισε στα 50 του να γινει μηχανοβιος. Δεν ειχε ξανακαβαλησει τιποτα εκτος απο ποδηλατο. Πηγε λοιπον αγορασε μια v-strom, εχει αγορασει και μποτες, κρανος, μπουφαν, γαντια, ολα κομπλε! Ειναι αυτος καλος οδηγος???
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ
δεν ξερω αν ειναι καλος οδηγος,εξυπνος ομως ειναι!;)

gripis
06-09-2010, 11:06
δεν ξερω αν ειναι καλος οδηγος,εξυπνος ομως ειναι!;)

Εισαι μεγαλος. Σε ολα σου ;);):D:D:D

Uriah Heep
06-09-2010, 16:11
Απόσπασμα από παλιό ταξιδιωτικό μου, "Συρία-Ιορδανία, απόδραση από την παστεριωμένη καθημερινότητα", σε γειτονικό διαδικτυακό ρεφενέ...
.
.
.
.
.
.
"Ταξίδευα χαλαρά με σκοπό να φτάσω στον Πειραιά κατά τις 2-3, μιας και το καράβι για Χίο έφευγε στις 5.30’. Το περιστατικό με τον εξαϋλωμένο κάγκουρα και την σχεδόν ανύπαρκτη ανταπόδοση σινιάλου με τα φώτα από τους πάσης ορδής μηχανόβιους με οδήγησε σε διάφορες σκέψεις στο μονότονο ταξίδι μου. Κάπου είχα διαβάσει το χαριτωμένο, ότι δηλαδή εμείς οι μηχανόβιοι χαιρετιόμαστε γιατί απολαμβάνουμε το ίδιο πάθος, την ίδια αγάπη, ενδιαφέρον κλπ για τη μοτοσυκλέτα!
Πιθανόν αυτό να ίσχυε στους …παλαιάς κοπής μηχανόβιους.
Τι σχέση, σήμερα, μπορεί να έχουν …
το ναρκισσευόμενο αυτοείδωλο με την αχρησιμοποίητη adv που υποδύεται με αυστηρό ύφος τον άνθρωπο της περιπέτειας…
ο προηγούμενος αδέσποτος κάγκουρας…
ο αναβάτης ενός παλιού ΧΤ…
ο αναβάτης μιας Goldwing…
ένας σκληροπυρηνικός εντουράς …και τινές ακόμη μοτοσυκλετιστικές συνομοταξίες μεταξύ τους, που αν τις συσχετίσεις και με κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια…
… το κοινό τους σημείο είναι οι κυκλικές τρίχες σε στρατηγικό σημείο του σώματος!
«Και που βλέπεις το περίεργο ρε μεγάλε με το χαιρετισμό?» Θα μΕ πεις…
Απλά, με την παραπάνω λογική περί χαιρετισμού, πιο φυσιολογικό θα μου φαινότανε να χαιρετιούνται μεταξύ τους όλοι όσοι συνοδεύουν ωραία γκόμενα, ή όσοι απολαμβάνουν μια σπέσιαλ αστακομακαρονάδα σε διπλανά τραπέζια…
Με παρόμοιες αφηρημένες σκέψεις συμπερασματικής λογικής, χωρίς να το πολυκαταλάβω έφτασα στην Αθήνα!"



:rolleyes:

PITS
06-09-2010, 16:20
Παλια χερετουσα συνεχως και οταν καβαλησα bmw (ειχαν περασει και 13 χρονακια βεβαια και αλλαξαν πολλα) χερετιομασταν με πιο λιγους (κοιτα ο bmwδακιας γιαπις μας χερετησε γλυκια μου θα λεγαν οι απεναντι:sm7:) και νευριαζα :mad: οταν δεν μου αντιχερετουσαν, ετσι το εκοψα ΤΕΛΕΙΩΣ ...γιατι να χεραιτησω???το σκεφτηκα πολυ :rolleyes::rolleyes::rolleyes: καθομουν στο στορκ και αναρωτιωμουν κοιταζοντας γυρω:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν
τι κοινο εχω με τον πιτσιρικα με το rrr που παει ταπα με 800:eek::eek::eek: ? με τον σκουτεροβιο (απο βεσπα μεχρι mega) που οι 2 τροχοι ειναι κατι σαν μοδα :sm5::sm5::sm5:? με τον σινιε χαρλεα που απαξιει να κοιταξει διπλα του:sm3::sm3:?
με τον εντουρα που ετσι κι αλλιως δεν θα τον δω στο δρομο μου ?με τον αντβεντσιουρα της καφετεριας αλλα και του LWR ? τον tdmακια με τις καινουριες ξεταπωτεςΝεύραΝεύραΝεύρα? τον καθε κατηγορια μοτοσυκλετας - αναβατη
Eιμαστε πια πολλοι και οχι ξεχωριστοι απο την μαζα
εσεις οι παλιοτεροι το ξερετε καλυτερα απο αισθημα σιγα σιγα η μηχανη γινεται καταναλωτικο αγαθο και ο ρομαντισμος του να καβαλας το μοτορι σου παει περιπατο
βιομηχανικο ειδος μαζικης παραγωγης εγινε η μηχανη και μεις οι αναβατες μαζι του χασαμε την μοναδικοτητα
και φυσικα θα βοηθησω καποιον στο δρομο δεν χρειαζεται να εχει και μηχανη,
και φυσικα θα πιασω μοτοκουβεντα με τον καθενα τους αν βρεθει η στιγμη,
και δεν χερετω ποτε πρωτος οχι απο απαξιωση μονο αλλα και το αντιθετο και απο μεγαλο σεβασμο σε μερικους απο αυτους απεναντι
αυταααα αρχιστε φωνες τωρα!!!:sm7:

ntinopoulos
06-09-2010, 19:43
Απόσπασμα από παλιό ταξιδιωτικό μου, "Συρία-Ιορδανία, απόδραση από την παστεριωμένη καθημερινότητα", σε γειτονικό διαδικτυακό ρεφενέ...
.
.
.
.
.
.
"Ταξίδευα χαλαρά με σκοπό να φτάσω στον Πειραιά κατά τις 2-3, μιας και το καράβι για Χίο έφευγε στις 5.30’. Το περιστατικό με τον εξαϋλωμένο κάγκουρα και την σχεδόν ανύπαρκτη ανταπόδοση σινιάλου με τα φώτα από τους πάσης ορδής μηχανόβιους με οδήγησε σε διάφορες σκέψεις στο μονότονο ταξίδι μου. Κάπου είχα διαβάσει το χαριτωμένο, ότι δηλαδή εμείς οι μηχανόβιοι χαιρετιόμαστε γιατί απολαμβάνουμε το ίδιο πάθος, την ίδια αγάπη, ενδιαφέρον κλπ για τη μοτοσυκλέτα!
Πιθανόν αυτό να ίσχυε στους …παλαιάς κοπής μηχανόβιους.
Τι σχέση, σήμερα, μπορεί να έχουν …
το ναρκισσευόμενο αυτοείδωλο με την αχρησιμοποίητη adv που υποδύεται με αυστηρό ύφος τον άνθρωπο της περιπέτειας…
ο προηγούμενος αδέσποτος κάγκουρας…
ο αναβάτης ενός παλιού ΧΤ…
ο αναβάτης μιας Goldwing…
ένας σκληροπυρηνικός εντουράς …και τινές ακόμη μοτοσυκλετιστικές συνομοταξίες μεταξύ τους, που αν τις συσχετίσεις και με κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια…
… το κοινό τους σημείο είναι οι κυκλικές τρίχες σε στρατηγικό σημείο του σώματος!
«Και που βλέπεις το περίεργο ρε μεγάλε με το χαιρετισμό?» Θα μΕ πεις…
Απλά, με την παραπάνω λογική περί χαιρετισμού, πιο φυσιολογικό θα μου φαινότανε να χαιρετιούνται μεταξύ τους όλοι όσοι συνοδεύουν ωραία γκόμενα, ή όσοι απολαμβάνουν μια σπέσιαλ αστακομακαρονάδα σε διπλανά τραπέζια…
Με παρόμοιες αφηρημένες σκέψεις συμπερασματικής λογικής, χωρίς να το πολυκαταλάβω έφτασα στην Αθήνα!"



:rolleyes:

Παλια χερετουσα συνεχως και οταν καβαλησα bmw (ειχαν περασει και 13 χρονακια βεβαια και αλλαξαν πολλα) χερετιομασταν με πιο λιγους (κοιτα ο bmwδακιας γιαπις μας χερετησε γλυκια μου θα λεγαν οι απεναντι:sm7:) και νευριαζα :mad: οταν δεν μου αντιχερετουσαν, ετσι το εκοψα ΤΕΛΕΙΩΣ ...γιατι να χεραιτησω???το σκεφτηκα πολυ :rolleyes::rolleyes::rolleyes: καθομουν στο στορκ και αναρωτιωμουν κοιταζοντας γυρω:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν
τι κοινο εχω με τον πιτσιρικα με το rrr που παει ταπα με 800:eek::eek::eek: ? με τον σκουτεροβιο (απο βεσπα μεχρι mega) που οι 2 τροχοι ειναι κατι σαν μοδα :sm5::sm5::sm5:? με τον σινιε χαρλεα που απαξιει να κοιταξει διπλα του:sm3::sm3:?
με τον εντουρα που ετσι κι αλλιως δεν θα τον δω στο δρομο μου ?με τον αντβεντσιουρα της καφετεριας αλλα και του LWR ? τον tdmακια με τις καινουριες ξεταπωτεςΝεύραΝεύραΝεύρα? τον καθε κατηγορια μοτοσυκλετας - αναβατη
Eιμαστε πια πολλοι και οχι ξεχωριστοι απο την μαζα
εσεις οι παλιοτεροι το ξερετε καλυτερα απο αισθημα σιγα σιγα η μηχανη γινεται καταναλωτικο αγαθο και ο ρομαντισμος του να καβαλας το μοτορι σου παει περιπατο
βιομηχανικο ειδος μαζικης παραγωγης εγινε η μηχανη και μεις οι αναβατες μαζι του χασαμε την μοναδικοτητα
και φυσικα θα βοηθησω καποιον στο δρομο δεν χρειαζεται να εχει και μηχανη,
και φυσικα θα πιασω μοτοκουβεντα με τον καθενα τους αν βρεθει η στιγμη,
και δεν χερετω ποτε πρωτος οχι απο απαξιωση μονο αλλα και το αντιθετο και απο μεγαλο σεβασμο σε μερικους απο αυτους απεναντι
αυταααα αρχιστε φωνες τωρα!!!:sm7:
ενδιαφερουσες αποψεις!:)

Jefe
06-09-2010, 19:53
ενδιαφερουσες αποψεις!:)


Όντως είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις, αλλά με μελαγχολεί όμως αυτή η πραγματικότητα!


Jefe

ntinopoulos
06-09-2010, 19:57
Όντως είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις, αλλά με μελαγχολεί όμως αυτή η πραγματικότητα!


Jefe
πρεπει ομως να ειμαστε ρεαλιστες...;)

Jefe
06-09-2010, 20:27
πρεπει ομως να ειμαστε ρεαλιστες...;)


:yz:yz:yz Εμείς θα χαιρετιόμαστε???


Jefe

ntinopoulos
06-09-2010, 23:15
:yz:yz:yz Εμείς θα χαιρετιόμαστε???


Jefe
φυσικα θαναση μου!;)
μονο βαραντερους δε θα χαιρεταμε!:D

KRASOPATERAS
06-09-2010, 23:58
φυσικα θαναση μου!;)
μονο βαραντερους δε θα χαιρεταμε!:D

:sm7::sm8:

EvVas
09-09-2010, 15:30
Πιστεύω ότι το αν σε χαιρετήσει ο απέναντι οδηγός μηχανής είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες:
1. Τι μηχανή καβαλάει. Οι τσοπεράδες δεν χαιρετάνε σχεδόν ποτέ. Ίσως φταίνε τα γιαλιά με λάστιχο που φοράνε, τα τσίγγινα κράνη ή τα κρόσια που μπερδέυονται στο τιμόνι!!!:D:D. Αν δεις όμως ένα GS ή ένα RT με βαλίτσες, ζευγάρι πάνω και φουλ εξοπλισμό αποκλείεται να μην χαιρετήσει
2. Τι μέρα είναι. Σαββατοκύριακο πιάνεται το χέρι μας από τις χεραιτούρες. Καθημερινές πάλι πιάνεται αλλά από την ακινησία:sm7:
3. Σε τι δρόμο κινείσαι. Με διαφορά πρώτες είναι οι εθνικές οδοί χωρίς διαχωριστικό και με μία λωρίδα σε κάθε κατέυθυνση. Με διαζωμα ούτως ή άλλως κάποιες μηχανές ούτε κάν φαίνονται:sm7:
4ον και σημαντικότερο πιστεύω πως εσύ κυκλοφορείς στο δρόμο. Φοράς κράνος, μπουφάν ή ακόμα καλύτερα στολή, κοιτάς στο δρόμο και όχι πότε το κοντέρ σου φτάσει κόκκινο, οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι "όπου" και "όποτε" βρεις. Αν ναι τότε πιστεύω εμπνέεις και τον απέναντί σου να χαιρετήσει.

frits
09-09-2010, 15:56
Εχθές βγήκα πρώτη φορά "'άσφαλτο" με το ποδήλατο (μέχρι τώρα μόνο χώμα :D) κάνοντας μ ία κλασική διαδρομή για ποδηλάτες, Δεκέλεια - Ιπποκράτειο Πολιτεία, θα συνάντησα καμία 20αριά ποδήλατα στο πήγαινα έλα, και όλοι χαιρετούσαν (και είναι πιό δύσκολο να ξέρετε ειδικά στην ανηφόρα:cool:).

Νομίζω όπως ξαναέγραψα ότι κάποτε είμασταν ποιό λίγοι αλλά και ποιό "ανοιχτοί" και "υποφέραμε" στο δρόμο,μ το να βγαίνει το 80 εθνική οδό με εκείνα τα μηχανάκια είχε μία μορφή ηρωισμού (κάτι έκανες βρε παιδί μου, ένα κατόρθωμα) σήμερα δεν είναι και τίποτα σπουδαίο.....

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
10-09-2010, 15:10
οι Ιαπωνες παντως ουτε φωτα δεν μου παιζουν......

fguy
10-09-2010, 22:28
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:Πιστεύω ότι το αν σε χαιρετήσει ο απέναντι οδηγός μηχανής είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες:
1. Τι μηχανή καβαλάει. Οι τσοπεράδες δεν χαιρετάνε σχεδόν ποτέ. Ίσως φταίνε τα γιαλιά με λάστιχο που φοράνε, τα τσίγγινα κράνη ή τα κρόσια που μπερδέυονται στο τιμόνι!!!:D:D. Αν δεις όμως ένα GS ή ένα RT με βαλίτσες, ζευγάρι πάνω και φουλ εξοπλισμό αποκλείεται να μην χαιρετήσει
2. Τι μέρα είναι. Σαββατοκύριακο πιάνεται το χέρι μας από τις χεραιτούρες. Καθημερινές πάλι πιάνεται αλλά από την ακινησία:sm7:
3. Σε τι δρόμο κινείσαι. Με διαφορά πρώτες είναι οι εθνικές οδοί χωρίς διαχωριστικό και με μία λωρίδα σε κάθε κατέυθυνση. Με διαζωμα ούτως ή άλλως κάποιες μηχανές ούτε κάν φαίνονται:sm7:
4ον και σημαντικότερο πιστεύω πως εσύ κυκλοφορείς στο δρόμο. Φοράς κράνος, μπουφάν ή ακόμα καλύτερα στολή, κοιτάς στο δρόμο και όχι πότε το κοντέρ σου φτάσει κόκκινο, οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι "όπου" και "όποτε" βρεις. Αν ναι τότε πιστεύω εμπνέεις και τον απέναντί σου να χαιρετήσει.

Για να καταλαβω, η στολη και το κρανος εμπνεει χαιρετισμο???????????
Τουλαχιστον οχι σε μενα............................:sm7::sm7::sm7:

gemara
10-09-2010, 23:11
...
4ον και σημαντικότερο πιστεύω πως εσύ κυκλοφορείς στο δρόμο. Φοράς κράνος, μπουφάν ή ακόμα καλύτερα στολή, κοιτάς στο δρόμο και όχι πότε το κοντέρ σου φτάσει κόκκινο, οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι "όπου" και "όποτε" βρεις. Αν ναι τότε πιστεύω εμπνέεις και τον απέναντί σου να χαιρετήσει.

Συμφωνώ απόλυτα. Η εμφάνιση και ο τρόπος οδήγησης εμπνέουν και ξεχωρίζουν τον μηχανόβιο από τον κάγκουρα.
Ξεβράκωτους, ξεκράνωτους και τσιτωμένους γκαζοφονιάδες, δε μου πάει να τους χαιρετήσω, να τους τιμήσω δηλαδή. Εξ' άλλου δεν έχουν ιδέα για την ιδέα του μοτοσυκλετισμού, πόσο μάλλον να χαιρετούν οι ίδιοι...

Uriah Heep
11-09-2010, 03:30
...δεν έχουν ιδέα για την ιδέα του μοτοσυκλετισμού,


Αυτή η ..."ιδέα του μοτοσυκλετισμού", όσον αφορά την εντόπια δίτροχη βιοποικιλότητα, ανήκει στη σφαίρα του Ελληνικού φολκλόρ και της λαογραφίας!

Περισσότερο μΕ κάνει για θέμα διατριβής παραψυχολογίας ή για εκπομπή "Πήλες του Ανεξήγητου" του Χαρδαβέλα!



Όταν στη Σαλονί της μοτοσυκλετιστικής κυτταρίτιδας, την ίδια μέρα και την ίδια ώρα οργανώνονται 2 ξεχωριστά ραντεβού για καφέ, από φόρα φιλικά προς μπαβαρέζικες μπουτίκ και λοιπές γκαλερί,
.
.
...το να συζητούμε για πνεύματα και νεύματα, είναι μεγαλοπρεπώς αφελές!


Τη σήμερον για να ξεσκαρτάρεις κανέναν ...εκ βλαστοκυττάρων μηχανόβιο από τον κοσμοπόλιταν συρφετό,
.
.
...χρειάζεσαι τσιμπιδάκι φρυδιών!


:rolleyes:

gsmaniac
11-09-2010, 07:54
:sm7::sm7::sm7:

moican
11-09-2010, 15:25
Σε οσα ταξιδια εχω κανει εχω χαιρετησει και με εχουν χαιρετησει αναβατες παντος ειδους μοτο.Για πολλα χλμ
μετα αισθανομαι οτι ταξιδευω με παρεα!Συνεχιζω να το κανω ασχετα απο την ανταποκριση που παντως παραμενει
σε ποσοστο 85% περιπου.Μοναδικο συναισθημα!Ας μην ξεχναμε πως πλεον οι αναβατες λογω συνθηκων και οχι
επιλογης αυξανονται με γεωμετρικη προοδο.Ευτυχως φαινεται πως για πολλους απο αυτους ειναι η ευκαιρια
για την εισοδο στο μαγικο μας κοσμο ανεξαρτητως μαρκας μοτο!Εμεις οι "μηχανοβιοι" εχουμε την ευθυνη να τους
μυησουμε.;)

fguy
11-09-2010, 15:27
NAI ETΣI!!! Καποιοι "κρανωμενοι" πρεπει να χαμηλωσουν τον πηχη! Πως την ειδαμε δηλαδη? :sm7:

tsompanis
11-09-2010, 21:58
:sm7::sm7:

fguy
11-09-2010, 22:13
Aααα! Να μερικες φωτο απο κρανακηδες που συνανταμε καθημερινα! Καμια φορα τους χαιρεταμε......αναλογα τα κεφια!:sm7::sm7::sm7::sm7:

pepax66
20-09-2010, 15:32
Το να χαιρετίσεις ένα συνάδελφο δικυκλιστή στην Εθνική οδό δεν νομίζω να είναι κάποιο ιδιαίτερο θέμα γιατί άντε και αντιχαιρετηθήκαμε και τι έγινε το θέμα είναι να ενδιαφερθούμε ο ένας για το άλλο και να γίνουμε μέλη της ομάδας και βοηθήσουμε το συνάνθρωπο στην ανάγκη του όχι όταν ξύνει τα αυτιά του στην άσφαλτο ούτε όταν παλεύει για την επιβίωση του στο τρομερό Εθνικό μας δίκτυο.
Εγώ όπως είπαν όλοι οι προαναφερόμενοι χαιρετάω άλλά όχι ότι βρω ούτε ότι κροσσάρει την πορεία μου είμαι λίγο επιλεκτικός και πάντα ανάλογα την ώρα και την στιγμή και εάν με αφήνει η κίνηση. Για παράδειγμα δεν έχω χαιρετήσει ποτέ μου scooter ή παπί στην Εθνική γιατί δεν έχουν λόγο να είναι εκεί και δεν χαιρετάω σχεδόν ποτέ όταν προσπερνάω συμπορευόμενους ή μη για να μη παρεξηγηθώ!;)

kostas_366
20-09-2010, 15:50
Εγώ πάντως, τα μωρά, τα χαιρετώ όλα στον δρόμο :sm7:

pepax66
20-09-2010, 16:19
Εγώ πάντως, τα μωρά, τα χαιρετώ όλα στον δρόμο :sm7:

Τώρα σε θυμήθηκα! :sm7::sm7::sm7::sm7: