PDA

View Full Version : Ζωνη για την μεση!


xenos
09-09-2010, 13:48
τελικά πρέπει να πάρω μια ζώνη για την μέση να φοράω στα μακριά ταξίδια!!...το ερώτημα είναι τι ζώνη??
πρέπει η ζώνη να είναι φαρδιά-μικρή στενή??....να την φοράω μέσα από το παντελόνι η" απέξω??(τα έχουμε τα παχάκια μας)...καπιος μου είπε οτι παίρνοντας τον γνωστό κροκοδείλιο προστατεύομαι κ από πέσιμο κ βοηθάω κ την μέση μου στη οδήγηση!!..αληθεύει αυτό??..άλλο ζώνη μέσης άλλο κροκόδειλος?? ..για κόστος μιλαμε γυρω στα 70 ευροπουλα!!...για βοηθήστε!!

CPretenteriS
09-09-2010, 13:50
Με ενδιαφέρει και μένα... πήγα πρόσφατα να προμηθευτώ από γνωστό εξουσιοδοτημένο αλλά είχαν ξεμείνει...

Δεν έχω ιδέα όμως για τα κριτήρια επιλογής... :hmmm::hmmm:

georged
09-09-2010, 14:05
Νομίζω πως μπορώ να απαντήσω μιας και είμαι ο κατάλληλος με επέμβαση κήλης δίσκου στη μέση.
Θέλετε μια ζώνη όπως αυτή:
Dainese - BAP 2000/3 - Motorbike - Europa - Inglese (http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/bap-2000-3.html?cat=41&subcat=42)
ή αυτή: Dainese - SHIELD AIR 3 - Motorbike - Europa - Inglese (http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/shield-air-3.html?cat=41&subcat=42)
εγώ χρησιμοποιώ αντίστοιχη της Revit.
Προτείνω να φοριέται πάνω από ένα απλό t-shirt.

CPretenteriS
09-09-2010, 14:12
Γιώργο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Είδα και τα 2 μοντέλα... θα μπορούσες να μου πεις σε τι διαφέρουν γιατί σκέφτομαι να πάω ίσως και σήμερα για να την προμηθευτώ...;)

georged
09-09-2010, 14:20
Γιώργο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Είδα και τα 2 μοντέλα... θα μπορούσες να μου πεις σε τι διαφέρουν γιατί σκέφτομαι να πάω ίσως και σήμερα για να την προμηθευτώ...;)

έχεις π.μ.

CPretenteriS
09-09-2010, 14:29
έχεις π.μ.

Το είδα και σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση! :)

jmar
09-09-2010, 14:36
έχεις π.μ.

γιατι σε π.μ ρε παιδια μυστικο ειναι? να μην διαφωτιστουμε κι εμεις? :hmmm:

xenos
09-09-2010, 14:41
σε αυτή την περίπτωση μήπως πληρώνουμε την φίρμα την ιταλική?!!..εννοείς ότι την φοράς έξω από το παντελόνι??..σίγουρα δεν θα την βάλω κατάσαρκα..αλλά πάνω από ένα φανελάκι..το θέμα μου είναι μέσα από παντελόνι η" απέξω??..έχει να κάνει με πιο σωστό θέμα χρήσης της ζώνης η" είναι καθαρά θέμα όπως βολευη τον καθένα!!!??:Απορία:

xenos
09-09-2010, 14:41
γιατι σε π.μ ρε παιδια μυστικο ειναι? να μην διαφωτιστουμε κι εμεις? :hmmm:


έλα ντε!!!!!

CPretenteriS
09-09-2010, 14:42
γιατι σε π.μ ρε παιδια μυστικο ειναι? να μην διαφωτιστουμε κι εμεις? :hmmm:

Ελα παραπονιάρη Γιάννη... ορίστε το ΠΜ που μου έστειλε ο άνθρωπος...

"Φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο σχετικά με αυτές τις 2 ζώνες, καλύτερα θα ξέρει ο πωλητής (θα ήθελα να πιστεύω ότι θα ξέρει).
Έδωσα αυτά τα links σαν δείγμα, τέτοιο στυλ ζώνης. Τουλάχιστον τέτοιο στυλ χρησιμοποιώ εγώ που έχω ενοχλήσεις ακριβώς στο σημείο της μέσης.

Αν δεν έχεις ενοχλήσεις στη μέση και θέλεις για προστασία μόνο, τότε πάρε στυλ "κροκόδειλου". Φυσιοθεραπευτής μηχανόβιος μου πρότεινε κάποια της dainese.

Φιλικά Γιώργος"

Θεώρησε ο Γιώργος ότι επειδή δεν μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες... να μου το στείλει με ΠΜ... ;)

syan
09-09-2010, 15:02
Εγώ χρησιμοποιώ μία της BMW με 2 επιθέματα με φερμουάρ (χειμώνα- καλοκαίρι) και είμαι ευχαριστημένος...μπορείτε να την δοκιμάσετε..!...Αν θυμάμαι γύρω στο 80άρι..

http://www.sierrabmwonline.com/images/premium_kidney_belt_sierra_bmw.jpg

CPretenteriS
09-09-2010, 15:16
Gracias Captain!!! :)

syan
09-09-2010, 15:27
Gracias Captain!!! :)
De nada...!

jmar
09-09-2010, 15:31
:sm8:Ελα παραπονιάρη Γιάννη... ορίστε το ΠΜ που μου έστειλε ο άνθρωπος...

"Φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο σχετικά με αυτές τις 2 ζώνες, καλύτερα θα ξέρει ο πωλητής (θα ήθελα να πιστεύω ότι θα ξέρει).
Έδωσα αυτά τα links σαν δείγμα, τέτοιο στυλ ζώνης. Τουλάχιστον τέτοιο στυλ χρησιμοποιώ εγώ που έχω ενοχλήσεις ακριβώς στο σημείο της μέσης.

Αν δεν έχεις ενοχλήσεις στη μέση και θέλεις για προστασία μόνο, τότε πάρε στυλ "κροκόδειλου". Φυσιοθεραπευτής μηχανόβιος μου πρότεινε κάποια της dainese.

Φιλικά Γιώργος"

Θεώρησε ο Γιώργος ότι επειδή δεν μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες... να μου το στείλει με ΠΜ... ;)

georged
09-09-2010, 15:39
σε αυτή την περίπτωση μήπως πληρώνουμε την φίρμα την ιταλική?!!..εννοείς ότι την φοράς έξω από το παντελόνι??..σίγουρα δεν θα την βάλω κατάσαρκα..αλλά πάνω από ένα φανελάκι..το θέμα μου είναι μέσα από παντελόνι η" απέξω??..έχει να κάνει με πιο σωστό θέμα χρήσης της ζώνης η" είναι καθαρά θέμα όπως βολευη τον καθένα!!!??:Απορία:

συγγνώμη αλλά τι εννοείς "μέσα 'η έξω απο το παντελόνι"?
αν το παντελόνι το σηκώνεις και σου φτάνει μέχρι το στήθος, ε τότε θα φορεθεί η ζώνη μέσα από το παντελόνι

xenos
09-09-2010, 15:48
το παντελόνι μου είναι κανονικά στην μέση!..απλά έχει να κάνει με το πιο σημείο θα κάτσει η ζώνη στην μέση σου..έχω δει άτομα να φοράνε την ζώνη μέσα απο το παντελόνι κ να ειναι άνετα ακομα κ οταν καθοντε σε καφέ στάση με την μηχανή..κ εχω δει κ ατομα με την ζώνη έξω απο το παντελόνι κ όταν σταματάνε να τη βγάζουν!!...πιστεύω οτι εχει να κάνει με το σημείο στο οποίο κάθετε η ζώνη κ εχει καλύτερη επαφή με την μέση..απλα ρωταω αν όντως είναι ετσι!!..εσυ την φορας εξω απο το παντελονι?...

CPretenteriS
09-09-2010, 15:57
De nada...!

:D

aeriko
09-09-2010, 16:06
το παντελόνι μου είναι κανονικά στην μέση!..απλά έχει να κάνει με το πιο σημείο θα κάτσει η ζώνη στην μέση σου..έχω δει άτομα να φοράνε την ζώνη μέσα απο το παντελόνι κ να ειναι άνετα ακομα κ οταν καθοντε σε καφέ στάση με την μηχανή..κ εχω δει κ ατομα με την ζώνη έξω απο το παντελόνι κ όταν σταματάνε να τη βγάζουν!!...πιστεύω οτι εχει να κάνει με το σημείο στο οποίο κάθετε η ζώνη κ εχει καλύτερη επαφή με την μέση..απλα ρωταω αν όντως είναι ετσι!!..εσυ την φορας εξω απο το παντελονι?...
Ακου άρχοντα, που την θέλουμε την ζώνη πάνω στην κοιλιά ή κάτω από την κοιλιά γιατί από τις μπύρες δεν νομίζω να βρίσκουμε μέση:sm7:

CPretenteriS
09-09-2010, 16:53
Ακου άρχοντα, που την θέλουμε την ζώνη πάνω στην κοιλιά ή κάτω από την κοιλιά γιατί από τις μπύρες δεν νομίζω να βρίσκουμε μέση:sm7:

:sm7:

Arkas
10-09-2010, 10:23
Με πρόβλημα μέσης εδώ και αρκετά χρόνια (3 κήλες),
προσπάθησα να βρω μια ζώνη που δεν θα μου δημιουργούσε
περισσότερα προβλήματα από αυτά για τα οποία καλείτο να λύσει.

Συγκεκριμένα,
ήθελα μια ζώνη να την φοράω πολλές ώρες,
να μην είναι σα να φοράω κόκκαλα επάνω μου,
να μη με ζεσταίνει,
να είναι αρκετά μαλακή στην εφαρμογή της στην κοιλιά
αλλά και αρκετά σκληρή στην (προβληματική μου) μέση.

Οι ζώνες με τα κόκκαλα μου δημιουργούσαν μια ακαμψία
που με την δοκιμή με έκαναν και δυσφορούσα.

Οι πολύ ####### πάλι, δεν μου "κρατούσαν" καθόλου
τη μέση.

Έτσι, μετά από πολλέεες δοκιμές, κατέληξα σ' αυτήν:

http://motoboutique.com/images/DryLexBelt.jpg


Στο μέγεθός μου,
από διάτρητο υλικό,
με μία λάμα ακριβώς στο κέντρο της μέσης για προστασία.

Την αγόρασα γύρω στα 30 €,
και την φοράω και στην δουλειά
όταν οι πόνοι είναι σε έξαρση.

Σε πολύωρα ταξίδια δεν με έχει κουράσει καθόλου,
αντιθέτως,
και βέβαια την φοράω πάνω από το παντελόνι,
μοτοσυκλετιστικό ή μη.

Ελπίζω να βοήθησα...

.

CPretenteriS
10-09-2010, 11:08
Με πρόβλημα μέσης εδώ και αρκετά χρόνια (3 κήλες),
προσπάθησα να βρω μια ζώνη που δεν θα μου δημιουργούσε
περισσότερα προβλήματα από αυτά για τα οποία καλείτο να λύσει.

Συγκεκριμένα,
ήθελα μια ζώνη να την φοράω πολλές ώρες,
να μην είναι σα να φοράω κόκκαλα επάνω μου,
να μη με ζεσταίνει,
να είναι αρκετά μαλακή στην εφαρμογή της στην κοιλιά
αλλά και αρκετά σκληρή στην (προβληματική μου) μέση.

Οι ζώνες με τα κόκκαλα μου δημιουργούσαν μια ακαμψία
που με την δοκιμή με έκαναν και δυσφορούσα.

Οι πολύ ####### πάλι, δεν μου "κρατούσαν" καθόλου
τη μέση.

Έτσι, μετά από πολλέεες δοκιμές, κατέληξα σ' αυτήν:

http://motoboutique.com/images/DryLexBelt.jpg


Στο μέγεθός μου,
από διάτρητο υλικό,
με μία λάμα ακριβώς στο κέντρο της μέσης για προστασία.

Την αγόρασα γύρω στα 30 €,
και την φοράω και στην δουλειά
όταν οι πόνοι είναι σε έξαρση.

Σε πολύωρα ταξίδια δεν με έχει κουράσει καθόλου,
αντιθέτως,
και βέβαια την φοράω πάνω από το παντελόνι,
μοτοσυκλετιστικό ή μη.

Ελπίζω να βοήθησα...

.

Όχι ακριβώς.... άμα δε μας πεις και που την πήρες.... :D:D:D

Σε ευχαριστούμε Δημητρό!!!!!

yamdoc
10-09-2010, 11:10
Ποιοτικοτατη ζωνη, ακριβως ιδια με της BMW με επενδυση για το κρυο...5 ευροπουλακια απο lidl!!!!!!!!!!!!!!!
Ακου 80 !!!!!!!!
μπουχαχα!!!!!!

Kimwnas
10-09-2010, 11:35
Εγώ θα πρότεινα, αφού θα μπείς που θα μπείς στην διαδικάσια να φοράς κάτι έξτρα κάτω απο το μπουφάν, πάρε ένα κροκόδειλο να είσαι και φούλ καλυμένος!
Και πιο συγκεκριμένα θα πρότεινα αυτόν...

Forcefield Pro Sub 4 Back Protector | Forcefield Body Armour and Climate Control (http://www.forcefieldperformance.com/product/pro-sub-4-back-protector/2339)

ARGI
10-09-2010, 13:06
Παλικάρια, έγω που τα έχω τα παχάκια μου(!!!!:D:D!!!), φοράω ζώνη φαρδιά. (Ευτυχώς βρήκα μέγεθος:p:p).
Κάνει καλή δουλειά στα μακρυνά ταξίδια. Ομοίως και η γυναίκα μου, φοράει ζώνη φαρδιά.. Ο "κροκόδειλος", σε προφυλάσει σε πτώσεις, αλλά δεν είναι για την μέση...!!!
Ομως σε ένα ταξίδι μου, (Γαλαξίδι), είδα μια παρέα, που ένας τυπάς, φορούσε, ένα "κροκόδειλο", το οποίο κατέληγε, σε ζώνη μέσης, και μικρό "θωρακάκι", όλα μαζι σε ένα...
Ηταν μαμάτο το σύστημα, αλλά δυστηχώς, δεν βρήκα ευκαιρία, να τον ρωτήσω που το βρήκε....:mad:

ARGI
10-09-2010, 13:07
Εγώ θα πρότεινα, αφού θα μπείς που θα μπείς στην διαδικάσια να φοράς κάτι έξτρα κάτω απο το μπουφάν, πάρε ένα κροκόδειλο να είσαι και φούλ καλυμένος!
Και πιο συγκεκριμένα θα πρότεινα αυτόν...

Forcefield Pro Sub 4 Back Protector | Forcefield Body Armour and Climate Control (http://www.forcefieldperformance.com/product/pro-sub-4-back-protector/2339)

Τώρα το είδα...
Τζάμι ειναι και αυτό.....:sm6: