PDA

View Full Version : Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200


Σελίδες : [1] 2

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2010, 02:01
Επειδή αρκετοί φίλοι ενδιαφέρονται για την τοποθέτηση προστατευτικού φτερού,

για τον πίσω τροχό στα GS 1200,

καταλήξαμε στην ομαδική αγορά, προκειμένου να εξασφαλίσουμε μια προνομιακή τιμή, για τα μέλη της παρέας μας .....

Ο κατασκευαστής Ζαμπατάκης Χρήστος (και μέλος του φόρουμ μας)

έφτιαξε εξ αρχής το φτεράκι, μετά από πολλές δοκιμές που έγιναν στην μοτό του Ανδρέα (Gandreas).

Ανδρέα σ' ευχαριστούμε πρώτον για την υπόδειξη του συγκεκριμένου κατασκευαστού,

δεύτερον για το κατ' επανάληψη πήγαινε-έλα, μέχρι να οριστικοποιηθεί απ' τον κατασκευαστή το τελικό σχέδιο

κ τρίτον για την συνεχή σου ενασχόληση με το όλο θέμα ..... εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%91%CE%A0%CE%9F-%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%95%CE%A3-62/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%8D-%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-1200gs-11826/) !!!

Το φτερό: (τεχνικά χαρακτηριστικά του κατασκευαστού !)

Το κυρίως σώμα του φτερού είναι από πλαστικό (ABS) με ακριλική επίστρωση και (UV) προστασία σε μαύρο ΜΑΤ χρώμα.

Η βάση στήριξης είναι από χυτό αλουμίνιο με ηλεκτροστατική βαφή και ακριλική εξωτερική στρώση σε ασημί χρώμα,

όπως το ψαλίδι (διαφορικό) της μοτοσικλέτας.

Όλα τα εξαρτήματα στήριξης είναι ανοξείδωτα ή από αλουμίνιο.

Η συσκευασία περιλαμβάνει (όπως δείχνει η φωτογραφία) όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα που χρειάζονται και οδηγίες τοποθέτησης.


http://img255.imageshack.us/img255/4710/gs01.jpg


http://img838.imageshack.us/img838/4264/gs02.jpg


http://img195.imageshack.us/img195/2306/gs03q.jpg


http://img517.imageshack.us/img517/962/gs04u.jpg


http://img820.imageshack.us/img820/3139/gs05.jpg





Η τιμή του προϊόντος θα είναι στα καταστήματα 166 €

Προνομιακή τιμή για τα μέλη του GS Forum: 125 €

Στην ανωτέρω προνομιακή τιμή, συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ 23%,

καθώς και η τοποθέτηση του φτερού στην μοτοσυκλέτα μας.

Σημειωτέον ότι, το φτερό συνοδεύεται από εγγύηση δύο (2) ετών, που καλύπτεται από τον κατασκευαστή !!!

Για να πετύχουμε την ανωτέρω προνομιακή τιμή, θα πρέπει να συγκεντρωθούν τουλάχιστον 8 φτερά !!!


1. Gandreas

2. ????





.

CPretenteriS
13-09-2010, 02:43
ΜΠΡΑΒΟ σε όλους για τις προσπάθειες σας αλλά και το αποτέλεσμα... σε όλα τα επίπεδα!!!

:sm8:

katsanakis
13-09-2010, 07:07
Μέσα και εγώ. Μπράβο στον Αντρέα:sm8:

Carduelis
13-09-2010, 07:13
Κι εγώ στην ομαδική !
Ευχαριστώ στον Ανδρέα για το ενδιαφέρον και το τρέξιμο.

aeriko
13-09-2010, 08:13
Αφορά και μοντέλα με ESA;

pale
13-09-2010, 08:19
Βάλτε και εμένα ένα τεμάχιο παρακαλώ αλλά με επιφύλαξη αν θα την δώσω.
Ευχαριστούμε το φόρουμ για την καταπληκτική τιμή που μας δίνει!!!!!!
:sm4:

vabu
13-09-2010, 09:05
Μπράβο για άλλη μια φορά gs forum :sm8:

Acen
13-09-2010, 09:14
Με αντικαταβολή μπορούμε να το παραλάβουμε;;;;
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν για το project!!!!!!!!
Nα γιατί gsforum!!!!!!!!!!!!!!!:sm5::sm4:

Mits70
13-09-2010, 09:25
Μεσα και ο Mits

pargs
13-09-2010, 09:29
Στην φωτογραφία το βλέπω σε γυαλιστερό χρώμα. Αλλά γράφετε ΜΑΤ.Πως το παραδίδετε;;;;
Μπράβο σε όσους έτρεξαν.
Μπράβο για άλλη μια φορά στο φόρουμ:sm2::sm8::sm5:

chrhld
13-09-2010, 10:30
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
1. Ναι το φτερό κάνει και σε μοντέλο με ESA .
2. Γίνεται και με αντικαταβολή, με έξτρα χρέωση τα μεταφορικά, κατόπιν συνενόησης με τον admin.
3. Το φτερό θα είναι σε μαύρο ΜΑΤ ή γυαλιστερό - ανάλογα με την προτίμηση του καθενός (το ΜΑΤ ταιριάζει καλύτερα στην μοτό)

Για ότι άλλο εδώ είμαστε

MARK
13-09-2010, 12:25
Μπράβο στα παιδία που έτρεξαν............:sm8:Θέλω να το δώ στον καφέ σε κάποιον και θα παραγγείλω μετά........Στην αμέσως καλύτερη τιμή γιατί δεν θα είμαστε 8 αλλά 108 και βάλε........:sm7::sm7:

gsmaniac
13-09-2010, 14:25
μπραβο στους τρεχαλαντζηδες.....:D:D

evanslam
13-09-2010, 14:35
Μπράβο στα παιδιά!!! Μπράβο Αντρίκο!!! :sm5:

KRASOPATERAS
13-09-2010, 19:17
Και εγώ μέσα....θέλω ένα παρακαλώ!
:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2010, 21:26
.

Λίστα συμμετοχόντων .....


1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. ???




.

xenos
13-09-2010, 21:37
μπραβο στους τρεχαλαντζηδες.....:D:D



:sm8::sm8:

vagouras120
14-09-2010, 16:02
+1 για μενα, αντε να δουμε ποσο θα κρατησει θα είναι το τριτο που βαζω!!
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

MARK
14-09-2010, 17:39
+1 για μενα, αντε να δουμε ποσο θα κρατησει θα είναι το τριτο που βαζω!!
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δύο χρόνια εγγύηση,φαντάζομαι σε περίπτωση που σπάσει καλύπτει η εγγύηση .......:Απορία:

giorgos_gs
14-09-2010, 17:57
βαλτε και μενα στη λιστα παρακαλω.

Γιώργος Σαββίδης
15-09-2010, 01:42
+1 για μενα, αντε να δουμε ποσο θα κρατησει θα είναι το τριτο που βαζω!!
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:



Δύο χρόνια εγγύηση,φαντάζομαι σε περίπτωση που σπάσει καλύπτει η εγγύηση .......:Απορία:

Ακριβώς Το φτερό έχει 2 χρόνια εγγυηση από τον κατασκευαστή ! και για όσους έχουν ίσως κάποια δυσπιστία λόγω του μικρού χρόνου γνωριμίας …….
Σας βεβαιώνω και εγγυώμαι για τον άψογο επαγγελματισμό του Χρήστου !! (έχουμε πλέον 2 δεκαετίες φιλίας και άψογης επαγγελματικής συνεργασίας)

Σημείωση : Δεν εγγυόμαστε την χρήση του φτερού με τραχτεροτα λάστιχα σε ακραίες καταστάσεις παρόμοιες με αυτές των αγώνων εκτός δρόμου
Που εκεί δεν ενδείκνεται γενικά η χρήση χαμηλού φτερού (τα τραχτεροτα λάστιχα παρασύρουν χοντρές πέτρες που χτυπουν στο φτερό και πολλές
φορές σφηνώνουν ανάμεσα στο φτερό και λάστιχο……… επίσης σε χοντρή λάσπη μπουκώνουν το μικρό κενό μεταξύ φτερού και λάστιχου ………..)

Υς. Για όσους έχουν ενδοιασμούς ότι σχεδιάστηκε από Έλληνα τους θυμίζω ότι η ACCERBIS η μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο και αποδεκτή από πολλούς
κατασκευαστές σαν Ο.Ε.Μ εξοπλισμό ο σχεδιαστής της είναι ΈΛΛΗΝΑΣ ! Ο Λυκούργος Ορνεράκης ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της moto…..!! :)

chrhld
15-09-2010, 12:26
Παίδες καλημέρα.
Κατ΄αρχήν με ανέβασε στα ουράνια ο Γιώργος και κάθομαι σε συνεφάκι, με το καλάμι μου μαζί.........................καλά είναι εδώ πάνω, δεν λέω, αλλά ας πάμε στα δικά μας...
Για να σπάσει το φτερό πρέπει να γίνει σούπα η μηχανή, δεν θα φταίει το φτερό.
Αν κάποιος την πλύνη με γιαλόχαρτο, δεν θα φταίει το φτερό.
Αν κάποιος το βγάλει και δεν το βάλει ξανά σωστά, δεν θα φταίει το φτερό.
Αν όμως στα καλά καθούμενα το φτερό ασπρίση από τον ήλιο ή σπάσει κομμάτι, τότε φταίω εγώ.
Αν κοπή η βάση του φτερού, τότε φταίω εγώ.

Με τρακτεροτό λάστιχο και χώμα σε νορμάλ διαδρομές, εκδρομικού χαρακτήρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, για καθαρόαιμο εντούρο όμως δεν ξέρω.................
Εγώ πάλι είμαι διατεθημένος να δώσω ένα φτερό σε κάποιον για τέτοια χρήση, να το δοκιμάσουμε και ας το καταστρέψουμε.

Ελπίζω να έγινα κατανοήτος τι καλύπτη η εγγύηση...

Αυτά και εδώ είμαστε πάλι...................

chstathis
15-09-2010, 22:48
Μεσα και γω.. τα συγχαρητηρια μου στα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα,νομιζω οτι ειναι πολυ χρησιμο για ολους..

DIMITRISK
17-09-2010, 18:07
ΜΠΡΑΒΟ σε όλους για τις προσπάθειες σας αλλά και το αποτέλεσμα... σε όλα τα επίπεδα!!!

:sm8:KAI ΓΩ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ.ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ?

chrhld
17-09-2010, 18:21
Γίνεται με αντικαταβολή, έλα σε επαφή με τον admin για να το ρυθμίση.

DIMITRISK
17-09-2010, 21:12
Γίνεται με αντικαταβολή, έλα σε επαφή με τον admin για να το ρυθμίση.

ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-09-2010, 21:16
ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΕΠΑΦΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Φίλε Δημήτρη,

όταν "κλείσει" η ομαδική,

θα υπάρξει ενημέρωση, για τις αποστολές των φτερών ... ;)

Μείνε συντονισμένος κ όλα θα γραφτούν εδώ ... :)

DIMITRISK
18-09-2010, 10:43
καλημερα Νικο ευχαριστω. καλημερα και σ ολη τη παρεα.

gandreas
20-09-2010, 17:32
Πόσοι έχουν μαζευτεί μέχρι τώρα?:rolleyes:

Carduelis
25-09-2010, 12:09
Που βρίσκεται το θέμα παιδιά;;
Οχι τίποτις άλλο, αλλά άρχισε και το ψιλόβροχο. :sm7:

peterv
25-09-2010, 12:26
Ενδιαφέρομαι και εγώ για την ομαδική Αγορά φτερού. Υπολογίστε με

ThanDim
25-09-2010, 12:26
Βάλτε και εμένα μέσα!!

gandreas
25-09-2010, 12:40
.


Λίστα συμμετοχόντων .....


1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis

9.DIMITRISK

10.peterv

11.ThanDim

12....


.



Νίκο έβαλα και αυτούς που δεν ήταν στην λίστα:D(Να σε βοηθήσω λίγο:o).
Τσέκαρε το και εσύ!!!!

fguy
25-09-2010, 15:15
Δυστυχως εβαλα προσφατα αυτο το φτερο, αγοαρασμενο απο εξωτερικο......ειναι παρομοιο.:hmmm:
αλλα ισως χρειαστω ενα ακομα για καποιον γνωστο!

TARKAS
26-09-2010, 22:20
Παίδες καλημέρα.
Κατ΄αρχήν με ανέβασε στα ουράνια ο Γιώργος και κάθομαι σε συνεφάκι, με το καλάμι μου μαζί.........................καλά είναι εδώ πάνω, δεν λέω, αλλά ας πάμε στα δικά μας...
Για να σπάσει το φτερό πρέπει να γίνει σούπα η μηχανή, δεν θα φταίει το φτερό.
Αν κάποιος την πλύνη με γιαλόχαρτο, δεν θα φταίει το φτερό.
Αν κάποιος το βγάλει και δεν το βάλει ξανά σωστά, δεν θα φταίει το φτερό.
Αν όμως στα καλά καθούμενα το φτερό ασπρίση από τον ήλιο ή σπάσει κομμάτι, τότε φταίω εγώ.
Αν κοπή η βάση του φτερού, τότε φταίω εγώ.

Με τρακτεροτό λάστιχο και χώμα σε νορμάλ διαδρομές, εκδρομικού χαρακτήρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, για καθαρόαιμο εντούρο όμως δεν ξέρω.................
Εγώ πάλι είμαι διατεθημένος να δώσω ένα φτερό σε κάποιον για τέτοια χρήση, να το δοκιμάσουμε και ας το καταστρέψουμε.

Ελπίζω να έγινα κατανοήτος τι καλύπτη η εγγύηση...

Αυτά και εδώ είμαστε πάλι...................


Υπαρχει περιπτωση να βρισκει με δυο ατομα στην μηχανη η σε καμια λακουβα? Δοκιμαστηκε με δυο ατομα μηπως βρισκει στο τελειωμα> Ευχαριστω

peterv
27-09-2010, 08:38
Το φτερό από ότι βλέπω στις φωτό στηρίζεται στο διαφορικό που κρατάει και την ρόδα. κατά συνέπεια δεν μεταβάλεται η απόσταση φτερού ρόδας σε λακούβες και βάρος. Αυτό που μεταβάλεται είναι η απόσταση τις πίσω σέλας (σασί) από την ρόδα και για να φτάσει να ακουμπήσει το φτερό ή την ρόδα σου μάλλον πρέπει πρώτα να έχει σπάσει το ελατήριο και το αμορτισέρ σου στην πίσω ανάρτηση.....

Αυτό που θα είχε νόημα να ρωτήσει κάποιος είναι πόσο καλή προστασία προσφέρει από τα νερά , το έχει δοκιμάσει κανείς με συνεπιβάτη ; προστατεύονται από τα νερά τα πόδια του οδηγού αλλά και του συνεπιβάτη ; Πόσο καλά ; Ψιλολερώνει ; η μπορώ να φοράω παντελόνι κανονικό και να περνάω από τα νερά άφοβα !!!

Αντε να δούμε πότε θα προχωρήσει η παραγγελία και η τοποθέτηση του φτερού ανυπομονώ !!!!!

sifis
27-09-2010, 12:15
Kαι εγώ μέσα......;)

sifis
27-09-2010, 12:16
Και εγώ μέσα...........;)

chrhld
27-09-2010, 12:31
Καλημέρα.
Λοιπόν, το φτερό το έχει δοκμάσει ο Ανδρέας και από νερά δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.
Τις ταλαντώσεις τις αποροφά η τριπλή βάση και δεν έχουε κανένα πρόβλημα κραδασμών.
Οταν φορτώνεται το φτερό έχει την τάση να πλησιάσει στον τροχό εμπρός και γι΄αυτό έχει γίνει η σχετική διόρθωση για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, τώρα αν κάποιός κάνει τίποτα άλματα, δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί, αλλά νομίζω ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, με δύο άτομα και μπαγάζια, στο ταξίδι.
Οσο και να φαίνεται άνετος ο χώρος για φτερό, είναι όλα οριακά πάνω στην μοτοσικλέτα, όταν φτιάχνεις το ένα, κάτι άλλο χαλάει.
Αυτή την στιγμή είμαστε στην ιδανική φέση απο κάθε πλευρά.

Αυτά και εδώ είμαστε πάλι...............

TARKAS
27-09-2010, 16:42
Καλημέρα.
Λοιπόν, το φτερό το έχει δοκμάσει ο Ανδρέας και από νερά δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.
Τις ταλαντώσεις τις αποροφά η τριπλή βάση και δεν έχουε κανένα πρόβλημα κραδασμών.
Οταν φορτώνεται το φτερό έχει την τάση να πλησιάσει στον τροχό εμπρός και γι΄αυτό έχει γίνει η σχετική διόρθωση για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, τώρα αν κάποιός κάνει τίποτα άλματα, δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί, αλλά νομίζω ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, με δύο άτομα και μπαγάζια, στο ταξίδι.
Οσο και να φαίνεται άνετος ο χώρος για φτερό, είναι όλα οριακά πάνω στην μοτοσικλέτα, όταν φτιάχνεις το ένα, κάτι άλλο χαλάει.
Αυτή την στιγμή είμαστε στην ιδανική φέση απο κάθε πλευρά.

Αυτά και εδώ είμαστε πάλι...............


Ευχαριστω και καταλαβαινω οτι εγινε καποια διορθωση στο μπροστινο μερος. Μου εχει δωθει η εντυπωση οτι εβρισκε το μπροστινο μερος με την μηχανη φορτωμενη και απο οτι διευκρυνισες αυτο διορθωθηκε.

pepax66
27-09-2010, 16:59
Δυστυχως εβαλα προσφατα αυτο το φτερο, αγοαρασμενο απο εξωτερικο......ειναι παρομοιο.:hmmm:
αλλα ισως χρειαστω ενα ακομα για καποιον γνωστο!

:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

Και πόσο το πλήρωσες στο εξωτερικό? Γιατί δεν μοιάζει είναι το ίδιο και με την ίδια φίρμα εκτός αν μπέρδεψες τις φωτογραφίες!

DIMITRISK
01-10-2010, 20:33
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ?:confused:

tattoopanther
01-10-2010, 20:55
ΑΝ μπαίνεις σε χώμα.,.,.,?
Τι γίνετε.,?
Μήπως υπαρχή περίπτωση .,μπουκώματος απο λάσπες.,.,??? :Απορία::Απορία::Απορία:????

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-10-2010, 21:04
ΑΝ μπαίνεις σε χώμα.,.,.,?
Τι γίνετε.,?
Μήπως υπαρχή περίπτωση .,μπουκώματος απο λάσπες.,.,??? :Απορία::Απορία::Απορία:????


Σε χώμα, δεν υπάρχει πρόβλημα,

σε λάσπη όμως ..... σίγουρα .... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-10-2010, 21:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ?:confused:


Σύντομα .... ;)

gandreas
02-10-2010, 10:13
:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

Και πόσο το πλήρωσες στο εξωτερικό? Γιατί δεν μοιάζει είναι το ίδιο και με την ίδια φίρμα εκτός αν μπέρδεψες τις φωτογραφίες!

Από ότι ξέρω θα το έκανε εξαγωγή μέσο κάποιου συνεργάτη του. Για τιμή δεν ξέρω αλλά λογικά αυτό είναι:rolleyes:

manousos
02-10-2010, 16:53
Τελικα αποφασησα να το βαλω και εγω οποτε ειμαι μεσα.Ελπιζω μονο να ειναι ευκολη η τοποθετηση του μιας και ειμαι Χανια οποτε μαλλον θα το τοποθετησω μονος μου.Οταν ερθει η ωρα για την αποστολη θα βολευε η αντικαταβολη αλλα εως τοτε θα επικοινωνησουμε βεβαια το τηλεφωνο μου ειναι στο προφιλ μου.Ευχαριστω.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-10-2010, 18:25
Τελικα αποφασησα να το βαλω και εγω οποτε ειμαι μεσα.Ελπιζω μονο να ειναι ευκολη η τοποθετηση του μιας και ειμαι Χανια οποτε μαλλον θα το τοποθετησω μονος μου.Οταν ερθει η ωρα για την αποστολη θα βολευε η αντικαταβολη αλλα εως τοτε θα επικοινωνησουμε βεβαια το τηλεφωνο μου ειναι στο προφιλ μου.Ευχαριστω.


Η τοποθέτηση είναι πανεύκολη - δυό βίδες ..... ;)

Στείλε πλήρη στοιχεία με pm .... :)

CPretenteriS
03-10-2010, 04:18
Η τοποθέτηση είναι πανεύκολη - δυό βίδες ..... ;)

Στείλε πλήρη στοιχεία με pm .... :)

Απ' όσο γνωρίζω... νομίζω ότι η τοποθέτησή του γίνεται εντός 10λεπτου... ;)

fguy
03-10-2010, 05:05
:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

Και πόσο το πλήρωσες στο εξωτερικό? Γιατί δεν μοιάζει είναι το ίδιο και με την ίδια φίρμα εκτός αν μπέρδεψες τις φωτογραφίες!


Αυτο ειναι το φτερο, δεν μπερδεψα καθολου τις φωτο!! τελικα ειναι το ιδιο ακριβως, πωλειται ηδη εδω και καιρο απο το αγγλικο ebay, υπαρχουν διαθεσιμα πολλα κομματια και μαλιστα ο πωλητης ειναι Ελληνας!!!!!
Τιμη στις 108 λιρες Αγγλιας = 125 euros!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Δειτε το λινκ!

BMW R1200GS-REAR HUGGER/MUD GUARD on eBay (end time 16-Oct-10 17:00:02 BST) (http://cgi.ebay.co.uk/BMW-R1200GS-REAR-HUGGER-MUD-GUARD-/140454436716?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item20b3bc9f6c)

gandreas
03-10-2010, 12:15
Τελικα αποφασησα να το βαλω και εγω οποτε ειμαι μεσα.Ελπιζω μονο να ειναι ευκολη η τοποθετηση του μιας και ειμαι Χανια οποτε μαλλον θα το τοποθετησω μονος μου.Οταν ερθει η ωρα για την αποστολη θα βολευε η αντικαταβολη αλλα εως τοτε θα επικοινωνησουμε βεβαια το τηλεφωνο μου ειναι στο προφιλ μου.Ευχαριστω.


Όποιος θέλει φτερό από Κρήτη στο τέλος του μήνα θα είμαι εκεί με την μηχανή, αν μπορώ να σας φέρω θα χαρώ να σας εξυπηρετήσω…
Σε συνεννόηση με τον Νίκο για να μην χαλάσουμε την ομαδική
με την γυναίκα να φοράει φούστα πέρασα μέσα από νερά και δεν αισθάνθηκε ούτε ψιχάλα;)

fguy
03-10-2010, 12:31
Αυτο ειναι το φτερο, δεν μπερδεψα καθολου τις φωτο!! τελικα ειναι το ιδιο ακριβως, πωλειται ηδη εδω και καιρο απο το αγγλικο ebay, υπαρχουν διαθεσιμα πολλα κομματια και μαλιστα ο πωλητης ειναι Ελληνας!!!!!
Τιμη στις 108 λιρες Αγγλιας = 125 euros!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Δειτε το λινκ!

BMW R1200GS-REAR HUGGER/MUD GUARD on eBay (end time 16-Oct-10 17:00:02 BST) (http://cgi.ebay.co.uk/BMW-R1200GS-REAR-HUGGER-MUD-GUARD-/140454436716?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item20b3bc9f6c)

Λογω σοβαρης ενασχολησης με το ebay, εντοπισα το ιδιο προιον και τα παραθετω. Σε καμια περιπτωση δε θελω να χαλασω την ομοδικη. Απλα προσ εκπληξη μου διαπιστωσα οτι ειχα αγορασει το ιδιο ακριβως!

manousos
03-10-2010, 17:46
Όποιος θέλει φτερό από Κρήτη στο τέλος του μήνα θα είμαι εκεί με την μηχανή, αν μπορώ να σας φέρω θα χαρώ να σας εξυπηρετήσω…
Σε συνεννόηση με τον Νίκο για να μην χαλάσουμε την ομαδική
με την γυναίκα να φοράει φούστα πέρασα μέσα από νερά και δεν αισθάνθηκε ούτε ψιχάλα;)
Σε ευχαριστω πολυ αν ειναι ετοιμα μεχρι τοτε ενοοιτε οτι θα εξυπηρετουσες πολυ την κατασταση.

gandreas
03-10-2010, 18:05
Λογω σοβαρης ενασχολησης με το ebay, εντοπισα το ιδιο προιον και τα παραθετω. Σε καμια περιπτωση δε θελω να χαλασω την ομοδικη. Απλα προσ εκπληξη μου διαπιστωσα οτι ειχα αγορασει το ιδιο ακριβως!


Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου…:D
Το φτερό αποκλείετε να κυκλοφόρησε νωρίτερα από τα δικά μας μια και είναι του κ. Χρήστου;)

Στο eBay από εγγύηση τι δίνει? στην Αθήνα αναλαμβάνουν και την τοποθέτηση,
και αν δεν κάνω λάθος στο eBay το δίνει σε γυαλιστερό και πρέπει να το βάψεις μόνος σου:(

gandreas
03-10-2010, 18:09
Σε ευχαριστω πολυ αν ειναι ετοιμα μεχρι τοτε ενοοιτε οτι θα εξυπηρετουσες πολυ την κατασταση.


Τα φτερά υπάρχουν και φυσικά θα σου φέρω;), απλά συνεννοήσου με τον Νίκο για την αγορά τους γιατί δεν θα ήθελα να μεσολαβήσω:o

fguy
03-10-2010, 19:29
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου…:D
Το φτερό αποκλείετε να κυκλοφόρησε νωρίτερα από τα δικά μας μια και είναι του κ. Χρήστου;)

Στο eBay από εγγύηση τι δίνει? στην Αθήνα αναλαμβάνουν και την τοποθέτηση,
και αν δεν κάνω λάθος στο eBay το δίνει σε γυαλιστερό και πρέπει να το βάψεις μόνος σου:(

Kαποιος Ελληνας τα πουλαει. Δεν ειναι απο εξωτερικο, ειναι απο Ελλαδα, απο Παλιο Φαληρο!!!. Και ναι, εχουν κυκλοφορησει εδω και τουλαχιστον 3-4 βδομαδες.......

Δες το λινκ

BMW R1200GS-REAR HUGGER/MUD GUARD on eBay (end time 16-Oct-10 17:00:02 BST) (http://cgi.ebay.co.uk/BMW-R1200GS-REAR-HUGGER-MUD-GUARD-/140454436716?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item20b3bc9f6c)

mjtir
04-10-2010, 09:59
Παιδια το θεμα χρειαζεται περισσοτερη προσοχη και ερευνα ...:cool:

Arkas
04-10-2010, 10:33
Παιδια το θεμα χρειαζεται περισσοτερη προσοχη και ερευνα ...:cool:
Πολύ σωστά Γιάννη!

Το Forum με τα 8 τεμάχια της Ομαδικής,
"χτυπάει" ευθέως το e-bay με τα χιλιάδες κομμάτια πωλήσεων,
γλυτώνοντας τα μεταφορικά,
την τοποθέτηση,
απολαμβάνοντας 2 χρόνια εγγύηση
και βάψιμο σε ματ απόχρωση σε όσους το επιθυμούν!;)

DIMITRISK
04-10-2010, 10:42
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΠΑΡΑ ΑΠ ΤΟ ΑΠ ΤΟ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ebay ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΜΑΤ ΑΠΟΧΡΩΣΗ (ΜΑΥΡΟ).:cool:

ntinopoulos
04-10-2010, 10:50
Πολύ σωστά Γιάννη!

Το Forum με τα 8 τεμάχια της Ομαδικής,
"χτυπάει" ευθέως το e-bay με τα χιλιάδες κομμάτια πωλήσεων,
γλυτώνοντας τα μεταφορικά,
την τοποθέτηση,
απολαμβάνοντας 2 χρόνια εγγύηση
και βάψιμο σε ματ απόχρωση σε όσους το επιθυμούν!;)
ο γαμπρος ενος κολλητου που ο κουμπαρος του εχει ενα γνωστο που παει συχνα μαλαισια μου ειπε οτι το εχει βρει εκει 124ε παρακαλω...!:cool:
για ψαξτε το καλυτερα...ελα...ελα...δε θελω δουλειες του ποδαριου...!:rolleyes:
:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
04-10-2010, 11:36
ο γαμπρος ενος κολλητου που ο κουμπαρος του εχει ενα γνωστο που παει συχνα μαλαισια μου ειπε οτι το εχει βρει εκει 124ε παρακαλω...!:cool:
για ψαξτε το καλυτερα...ελα...ελα...δε θελω δουλειες του ποδαριου...!:rolleyes:
:sm7::sm7::sm7:
:sm7::sm7::sm7:
εισαι μεγαλο νουμερο...

EOD-K9
04-10-2010, 11:51
ενα για μένα !!! :Χαμόγελο:

tattoopanther
04-10-2010, 14:19
θα πάρει κανένας από Θεσσαλονίκη η Χαλκιδική .,.,.,? ??
μπορεί να ρθει κάνα κομμάτι και απο δω πάνω.,.,??

fguy
04-10-2010, 15:03
ο γαμπρος ενος κολλητου που ο κουμπαρος του εχει ενα γνωστο που παει συχνα μαλαισια μου ειπε οτι το εχει βρει εκει 124ε παρακαλω...!:cool:
για ψαξτε το καλυτερα...ελα...ελα...δε θελω δουλειες του ποδαριου...!:rolleyes:
:sm7::sm7::sm7:

Πωλητης απο Αθηνα, Ελληνας δηλαδη, τα πουλαει εδω και 1 μηνα!!
Απο ποτε το Παλιο Φαληρο βρισκεται στη Μαλαισια? Η στοιχειωδης γεωγραφια δε βλαπτει!!:sm7::sm7::sm7:

manousos
04-10-2010, 15:05
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΠΑΡΑ ΑΠ ΤΟ ΑΠ ΤΟ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ebay ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΜΑΤ ΑΠΟΧΡΩΣΗ (ΜΑΥΡΟ).:cool:
Συμφωνω μαζι σου φιλε μου εκατο τοις εκατο.;);) οσων αφορα το χρωμα νομιζω οτι ειναι σε ΜΑΤ.

gsmaniac
04-10-2010, 17:12
Πωλητης απο Αθηνα, Ελληνας δηλαδη, τα πουλαει εδω και 1 μηνα!!
Απο ποτε το Παλιο Φαληρο βρισκεται στη Μαλαισια? Η στοιχειωδης γεωγραφια δε βλαπτει!!:sm7::sm7::sm7:
ισως εσενα σε βολευει το e-bay......φιλαρακι και εγω το καταλαβαινω,γιατι μενεις σε νησι...:)
αλλα δεν υπαρχει διαφορα τιμης στο προιον και οι περισσοτεροι καταλαβαινω οτι προτιμουν την ομαδικη......;)

tsapte70
05-10-2010, 00:04
Πολύ καλησπέρα σας και απο μένα . Θα ήθελα και εγώ ένα φτερό σε ΜΑΤ , επειγόντως γιατί το κυκλοφορώ και μέσα στην πόλη και όταν βρέχει με κάνει εντελώς χάλια . Και μήπως ξέρουμε πότε και πώς θα το έχουμε εδώ στην Θεσσαλονίκη ; Και να μην ξεχάσω να πώ ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ένα μεγάλοΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όσους εργάστηκαν και σε όσους ασχολήθηκαν με αυτό , για να το έχουμε όλοι εμείς που το χρειαζόμαστε , μόνο με ένα μύνημα στο forum .

DIMITRISK
05-10-2010, 08:45
ΕΓΩ ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ:hmmm:

γιωργος
05-10-2010, 09:45
παρακαλω και εγω ενα

ntinopoulos
05-10-2010, 09:56
Πωλητης απο Αθηνα, Ελληνας δηλαδη, τα πουλαει εδω και 1 μηνα!!
Απο ποτε το Παλιο Φαληρο βρισκεται στη Μαλαισια? Η στοιχειωδης γεωγραφια δε βλαπτει!!:sm7::sm7::sm7:
ειχα κανει κοπανα απο το σχολειο εκεινη τη μερα...!:rolleyes:;)

peterv
05-10-2010, 10:00
οι παραγγελίες ολοένα και αυξάνονται, !!!!!!!!!!

gandreas
05-10-2010, 17:34
Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis

9.DIMITRISK

10.peterv

11.ThanDim

12.sifis

13.manousos

14.tattoopanther

15.tsapte70

16.γιωργος

17...............

gandreas
05-10-2010, 18:11
9 με 10 Οκτωβρίου θα είμαι στο Ναύπλιο
29 με 31 στην Κρήτη (παντού)
6 με 7 Νοεμβρίου στον νομό Φθιώτιδος (Γλυφα)
Αν βολεύει κάποιον το μέρος να συναντηθούμε για να παραλάβει το φτεράκι είμαι μέσα ,αφού πρώτα έχει γίνει η αγορά του μέσο της ομαδικής. ΜΟΝΟ ΝΤΙΛΙΒΕΡΙ ΚΑΝΩ:D

ThanDim
05-10-2010, 19:40
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για την παράδοση των κομματιών; Θα περιμένουμε να συμπληρωθεί κάποιος αριθμός παραγγελιών; Υπάρχει μια καταληκτική ημερομηνία; Κάτι τέλος πάντων για να ξέρουμε πότε περίπου θα αρχίσουν να παραδίδονται;

NIKOS PAPADOPOULOS
05-10-2010, 20:23
Ε!!!!! τώρα θα λείπω εγώ;
Και εγώ ένα.

fguy
05-10-2010, 22:28
ειχα κανει κοπανα απο το σχολειο εκεινη τη μερα...!:rolleyes:;)



:sm7::sm7:

fguy
05-10-2010, 22:37
ισως εσενα σε βολευει το e-bay......φιλαρακι και εγω το καταλαβαινω,γιατι μενεις σε νησι...:)
αλλα δεν υπαρχει διαφορα τιμης στο προιον και οι περισσοτεροι καταλαβαινω οτι προτιμουν την ομαδικη......;)


Παιδια, συμφωνω με την ιδεα της ομαδικης, μπραβο σε οσους ασχολουνται για το χρονο που αφιερωνουν (Νικος), κι εγω αν δεν ειχα βαλει ηδη φτερο, θα συμμετειχα, οπως θα συμμετεχω και στα λαστιχα.
Απλα διαπιστωσα, ψαχνοντας τυχαια στο ebay για καποια αλλα αξεσουαρ bmw, πως το ιδιο φτερο ειχε ηδη διατεθει προς πωληση διεθνως 1 μηνα πριν (απο Ελληνα πωλητη) ενω δεν ηταν διαθεσιμο στους φιλους του φορουμ που ακομα το περιμενουν!!!:hmmm: Απλα κατεθεσα μια διαπιστωση, δεν εκανα προτασεις!
Παραλογο?????............... Νομιζω πως ειναι!

gandreas
06-10-2010, 00:27
Παιδια, συμφωνω με την ιδεα της ομαδικης, μπραβο σε οσους ασχολουνται για το χρονο που αφιερωνουν (Νικος), κι εγω αν δεν ειχα βαλει ηδη φτερο, θα συμμετειχα, οπως θα συμμετεχω και στα λαστιχα.
Απλα διαπιστωσα, ψαχνοντας τυχαια στο ebay για καποια αλλα αξεσουαρ bmw, πως το ιδιο φτερο ειχε ηδη διατεθει προς πωληση διεθνως 1 μηνα πριν (απο Ελληνα πωλητη) ενω δεν ηταν διαθεσιμο στους φιλους του φορουμ που ακομα το περιμενουν!!!:hmmm: Απλα κατεθεσα μια διαπιστωση, δεν εκανα προτασεις!
Παραλογο?????............... Νομιζω πως ειναι!

Μια και το έχεις δοκιμάσει δεν μας λες καμιά εντύπωση , είναι αρκετοί αυτοί που περιμένουν τα πρώτες εντυπώσεις για να το πάρουν.
1. Πώς είναι με δύο άτομα?
2. Έχει κάποιο πρόβλημα?
3. πότε το αγόρασες?
4. Πόσο έκανες να το τοποθετήσεις ?
5. Ήταν εύκολο?
6. Και σε τι χρώμα ήταν?
Αν έχεις την καλοσύνη απάντησε σε όλα και ιδικά στο 1 και θα σου εξηγήσω γιατί καθυστέρησε η αγορά του σε σχέση με το eBay.;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 03:08
οι παραγγελίες ολοένα και αυξάνονται, !!!!!!!!!!


;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 03:09
Ε!!!!! τώρα θα λείπω εγώ;
Και εγώ ένα.


Ok ...κι εσύ μέσα .... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 03:11
Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis

9.DIMITRISK

10.peterv

11.ThanDim

12.sifis

13.manousos

14.tattoopanther

15.tsapte70

16.γιωργος

17.NIKOS PAPADOPOULOS



Μέχρι το τέλος της εβδομάδας, λήγει η ομαδική !!!

katsab
06-10-2010, 09:15
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

TARKAS
06-10-2010, 11:56
Λίστα συμμετοχόντων .....





1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis

9.DIMITRISK

10.peterv

11.ThanDim

12.sifis

13.manousos

14.EOD-K9

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS

19.Mark

20.Katsab

21.TARKS

22.aeriko

00.fguy ----> ???



Μέχρι το τέλος της εβδομάδας, λήγει η ομαδική !!!
18.ΤΑΡΚΑΣ η αλοιως μετρα και μενα Νικολα

aeriko
06-10-2010, 12:53
Νίκο σε παρακαλώ να μπώ κι εγώ στην ομαδική.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 15:58
Λίστα συμμετοχόντων .....





1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis

9.DIMITRISK

10.peterv

11.ThanDim

12.sifis

13.manousos

14.EOD-K9

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS

19.Mark

20.Katsab

21.TARKAS

22.aeriko

00.fguy ----> ???



Μέχρι το τέλος της εβδομάδας, λήγει η ομαδική !!!

ThanDim
06-10-2010, 16:26
Με το χρώμα τους τι θα γίνει; Θα το δηλώσουμε από τώρα; Αργότερα;

EOD-K9
06-10-2010, 16:35
Με το χρώμα τους τι θα γίνει; Θα το δηλώσουμε από τώρα; Αργότερα;
το χρωνα ειναι ενα για ολους












ροζ:p





:sm7:

ThanDim
06-10-2010, 16:58
εγώ το θέλω ματ......



ματ ροζ!!!!!

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

gandreas
08-10-2010, 01:20
Έμαθα σήμερα ότι στο eBay πουλιέται μόνο σε γυαλιστερό και το βάφεις μόνος σου αν θες:(,
και μια και το φόραγα στην αρχή δεν του πάει καθόλου:rolleyes:
Για το φόρουμ θα δίνεται σε όλους σε ματ;)

ThanDim
08-10-2010, 11:08
Για το φόρουμ θα δίνεται σε όλους σε ματ;)


:sm8: Ευχαριστώ!!

TARKAS
11-10-2010, 11:37
Παιδια απο ποτε μπορουμε να τα βαλουμε και που?

Gazi
11-10-2010, 12:02
Και ο Gazi μέσα!!!

mangs1200
11-10-2010, 12:16
Επειδή είμαι καινούργιος αν το αγοράσω που θα το τοποθετήσω;;;;

gandreas
11-10-2010, 23:57
Σήμερα με την βροχούλα ήτανε όλα τα λεφτά:sm2:.
Άντε με το καλό να το βάλετε;)

ThanDim
12-10-2010, 00:17
Σήμερα με την βροχούλα ήτανε όλα τα λεφτά:sm2:.
Άντε με το καλό να το βάλετε;)


Νεύρα Μην παίζεις με τον πόνο μας........ Αυτό περιμένουμε πως και πως!!!







:)

tsapte70
12-10-2010, 00:20
:yz :yz :yz :yz Θέλω και 'γώώώώώώώώ μπουουουουχχουουουουουου

MARK
12-10-2010, 01:22
Παιδια απο ποτε μπορουμε να τα βαλουμε και που?

Εσύ από το μπουγατσάδικο Sante στην Καλλιθέα,από τώρα 24ωρο.....:sm7::sm7:

TARKAS
12-10-2010, 17:29
Εσύ από το μπουγατσάδικο Sante στην Καλλιθέα,από τώρα 24ωρο.....:sm7::sm7:
Εχει και μπουγατσα δωρο??Αυτο ειναι πληρωνεις κατι παραπανω αλλα σου ερχεται φτηνοτερα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-10-2010, 21:18
Επειδή είμαι καινούργιος αν το αγοράσω που θα το τοποθετήσω;;;;


Το τοποθετείς μόνος σου ή στην εταιρία .... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-10-2010, 21:19
Παιδια απο ποτε μπορουμε να τα βαλουμε και που?


..... ότι και στον από πάνω .... :D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-10-2010, 21:25
.




http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/w1.jpg




Λίστα συμμετοχόντων .....







1. gandreas

2. Katsanakis

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis

9.DIMITRISK

10.peterv

11.ThanDim

12.sifis

13.manousos

14.EOD-K9

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS

19.Mark

20.Katsab

21.TARKAS

22.aeriko

23. Gazi





00.fguy ----> ???


Τα φτεράκια πα-ρε-λή-φθη-σαν ...

http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF71-1.gif


Παράδοση αύριο στον καφέ ...... εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-14/%CE%9F-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%AF%CE%B3%CE%BB%CE%B7-%CE%96%CE%B1%CF%80%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7-13-%CE%9F%CE%BA%CF%84%CF%89%CE%B2%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-2010-a-14511/)!!!





.

KRASOPATERAS
12-10-2010, 21:34
:sm5::sm8:

katsanakis
12-10-2010, 21:41
:sm5::sm5::sm8::sm8:

DIMITRISK
13-10-2010, 10:02
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΤΕ? ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ ΓΙΝΕΤΕ?:p ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΒΡΟΧΗ ΕΔΩ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ...:Απορία:

TARKAS
13-10-2010, 10:30
..... ότι και στον από πάνω .... :D


Aρα η γνωστη διαδικασια στελνουμε π.μ. και κανονιζεις ραντεβου. Νομιζω πρεπει να παμε Δοιρανης??

EOD-K9
13-10-2010, 11:19
μπράβο αντε να μας έρθουν με το καλό :)

chstathis
14-10-2010, 01:25
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους συνεβαλαν ωστε να ολοκληρωθει αυτη η ομαδικη. Επισης ευχαριστω τον Λεοντοκαρδο για ολα!!


Παιδες χαρηκα πολυ που σας γνωρισα και θα τα ξαναπουμε σιγουρα απο κοντα ξανα!!!

aeriko
14-10-2010, 08:27
Παρέλαβα κι εγώ. Ευχαριστώ τους υπευθύνους για τον κόπο τους. Να είστε καλά.

peterv
14-10-2010, 09:12
Και εγώ ευχαριστώ πολύ για το φτεράκι ....

Ήρθα για πρώτη φορά στο καφέ και είδα παλιούς αγαπητούς φίλους και πολλές μα πολλές μηχανές, φιλική διάθεση και όρεξη για πράγματα που σχετίζονται με τις μηχανές μας

Συγχαρητήρια !!!!!
Πάντα τέτοια

katsab
14-10-2010, 09:39
ΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ(ΗΡΑΚΛΕΙΟ)ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΔΕΙΧΝΕΙ 32 ΒΑΘΜΟΥΣ),ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ .ΓΙΑΝΝΗΣ.

TARKAS
14-10-2010, 11:47
Παρελαβα και εγω και λεω να το βαλω μεχρι το Σαβατο. Ευχαριστουμε Νικολα

aeriko
14-10-2010, 14:25
Το φτερό τοποθετήθηκε, είδωμεν λοιπόν.

TARKAS
14-10-2010, 16:45
Το φτερό τοποθετήθηκε, είδωμεν λοιπόν.

Aντιμετωπισεσ καποια δυσκολια νε το διαφορικο???Πρεπει να προσεξω κατι??

gandreas
14-10-2010, 16:48
Aντιμετωπισεσ καποια δυσκολια νε το διαφορικο???Πρεπει να προσεξω κατι??


Τι ακριβός?
Αν θές πάρε με τηλ. να σε βοηθήσω

aeriko
14-10-2010, 18:40
Aντιμετωπισεσ καποια δυσκολια νε το διαφορικο???Πρεπει να προσεξω κατι??
Φίλε μου πήγα κατευθείαν στον κατασκευαστή. Πέντε λεπτά δουλειά γιατί είχε ήδη ένα μονταρισμένο. Απ ότι είδα δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Το μόνο που πρόσεξα είναι ότι έβαλε κάτι κάτω από την πίσω ρόδα για να μην κρεμάσει μετά το ξεβίδωμα της βίδας που κρατάει τον άξονα.

Gazi
14-10-2010, 19:19
Αντε να παραλάβουμε και εμείς με το καλό!!!

NIKOS PAPADOPOULOS
14-10-2010, 19:50
Το τοποθέτησα μόλις τώρα, καταπληκτικό, τα υπόλοιπα στο δρόμο.;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-10-2010, 21:40
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis

13.manousos

14.EOD-K9

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta





00.fguy ----> ???



.

fguy
14-10-2010, 21:44
Ελα Νικο, βαλε με κι εμενα μεσα!! Θα το χρειαστω τελικα!

vaska
15-10-2010, 07:12
Χθές παρέλαβα κι εγώ και μάλιστα χάρις στον Katsanakis (Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο) που ήρθε μέχρι το μαγαζί μου, η παράδοση παραλαβή έγινε με ταχύτητα και αξιοπιστία curier. Και πάλι ευχαριστώ Λάμπρο για τον κόπο σου. Επίσης πολλά ευχαριστώ στον Λεοντόκαρδο που αν και είδα αργά την ομαδική αγορά με έβαλε μέσα με συνοπτικές διαδικασίες.
Το δέμα ανοίχτηκε και το περιεχόμενο πέρασε εξονυχιστικό οπτικό έλεγχο. Μπράβο στον κατασκευαστή για την ποιοτική δουλειά του. Είναι φανερό πως πρόκειται για πολύ σοβαρό κατασκευαστή. Εντύπωση μου έκαναν και οι οδηγίες τοποθέτησης.

Δεν πρέπει να ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε και τον άνθρωπο που έκανε τις δοκιμές εξέλιξης του φτερού.

Θα το βάλω σήμερα το μεσημέρι και θα σας πω εντυπώσεις.

Καλημέρες.

;);)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-10-2010, 07:20
Χθές παρέλαβα κι εγώ και μάλιστα χάρις στον Katsanakis (Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο) που ήρθε μέχρι το μαγαζί μου, η παράδοση παραλαβή έγινε με ταχύτητα και αξιοπιστία curier. Και πάλι ευχαριστώ Λάμπρο για τον κόπο σου. Επίσης πολλά ευχαριστώ στον Λεοντόκαρδο που αν και είδα αργά την ομαδική αγορά με έβαλε μέσα με συνοπτικές διαδικασίες.
Το δέμα ανοίχτηκε και το περιεχόμενο πέρασε εξονυχιστικό οπτικό έλεγχο. Μπράβο στον κατασκευαστή για την ποιοτική δουλειά του. Είναι φανερό πως πρόκειται για πολύ σοβαρό κατασκευαστή. Εντύπωση μου έκαναν και οι οδηγίες τοποθέτησης.

Δεν πρέπει να ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε και τον άνθρωπο που έκανε τις δοκιμές εξέλιξης του φτερού.

Θα το βάλω σήμερα το μεσημέρι και θα σας πω εντυπώσεις.

Καλημέρες.

;);)



Μεγειά μεγειά ..... περιμένουμε εντυπώσεις ... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-10-2010, 07:22
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis

13.manousos

14.EOD-K9

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta

26. vaska ...... Παρέλαβε

27. fguy





.

georged
15-10-2010, 12:32
μπορεί κανείς από αυτούς που παρέλαβαν ματ προστατευτικό να βάλουν καμία φωτό? να δούμε αποτέλεσμα? μιας και βρίσκομαι σε δίλλημα 'η αυτό το προστατευτικό 'η της wunderlich

thanks!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-10-2010, 13:00
μπορεί κανείς από αυτούς που παρέλαβαν ματ προστατευτικό να βάλουν καμία φωτό? να δούμε αποτέλεσμα? μιας και βρίσκομαι σε δίλλημα 'η αυτό το προστατευτικό 'η της wunderlich

thanks!


Έλα στον καφέ της Τετάρτης, να τα δεις .... "ζωντανά" ... ;)

silvestros
18-10-2010, 18:56
προλαβαινω να παραγγειλω?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-10-2010, 19:54
προλαβαινω να παραγγειλω?


Προλαβαίνεις .... στείλε με pm, τα πλήρη στοιχεία σου ... ;)

L3f
18-10-2010, 20:31
θα πει κανεις την γνωμη του για αυτο το φτερακι την αποδοση του αν κραταει τα νερα ολα??εγω εχο το carbon ηδη πανω στην μοτο μου να το παρω η οχι??

CPretenteriS
19-10-2010, 12:41
Νικόλα, επειδή κινούμαι καθημερινά με τη μηχανή και δε χρησιμοποιώ εναλλακτικά μέσα (αυτοκίνητο, μετρό, κλπ.) όταν έχει κακοκαιρίες... θέλω κι εγώ ένα φτεράκι... γιατί οι λάσπες έχουν φτάσει στα εργαλεία κάτω από τη σέλα...

Ασε που δε μ'αρέσει και ιδιαίτερα να βλέπω την ESA σε αυτά τα χάλια...

Ευχαριστώ! ;)

aeriko
19-10-2010, 15:10
θα πει κανεις την γνωμη του για αυτο το φτερακι την αποδοση του αν κραταει τα νερα ολα??εγω εχο το carbon ηδη πανω στην μοτο μου να το παρω η οχι??
Οταν βρέχει, όπως καλή ώρα αυτές τις ημέρες, θα βραχείς μέχρι το σώβρακο, τι να σου κάνει το φτεράκι. Το εξάρτημα αυτό κάνει δουλειά όταν όλα είναι στεγνά και ξαφνικά περνάς από νερά ή λάσπες.

CPretenteriS
19-10-2010, 15:56
Τελικά...... γιατί θα τρελαθώ με εσάς..... κάνει δουλειά το φτερό ή δεν κάνει???

Κι όταν λέμε αν κάνει δουλειά... εννοούμε... οταν βρέχει και γενικά όταν είναι βρεγμένος ο δρόμος.... χειμώνα... ΔΕΝ εννοούμε 15αύγουστο περάσαμε απ' το δρόμο του σπιτιού μας και ο απέναντι είχε πλύνει τ'αυτοκίνητο του!!!

Πείτε μας λοιπόν εσείς που το έχετε βάλει.... Αυτές τις μέρες... έκανε δουλειά???

gandreas
19-10-2010, 16:41
θα πει κανεις την γνωμη του για αυτο το φτερακι την αποδοση του αν κραταει τα νερα ολα??εγω εχο το carbon ηδη πανω στην μοτο μου να το παρω η οχι??

Από το καρμπον τι διαφορά μπορεί να έχει? Αν είσαι ικανοποιημένος από το δικό σου θα είσαι και με αυτό, δεν έχει διαφορά στην λειτουργία του. Λογικά θα είναι και καλύτερο χωρίς κραδασμούς.

Τελικά...... γιατί θα τρελαθώ με εσάς..... κάνει δουλειά το φτερό ή δεν κάνει???

Κι όταν λέμε αν κάνει δουλειά... εννοούμε... οταν βρέχει και γενικά όταν είναι βρεγμένος ο δρόμος.... χειμώνα... ΔΕΝ εννοούμε 15αύγουστο περάσαμε απ' το δρόμο του σπιτιού μας και ο απέναντι είχε πλύνει τ'αυτοκίνητο του!!!

Πείτε μας λοιπόν εσείς που το έχετε βάλει.... Αυτές τις μέρες... έκανε δουλειά???



Όλα τα κρατάει μόνο το σκουτεράκι.
Ισχύει ότι γράφει ο aeriko, αλλά με ποιο απλά λόγια το χάλι που γινόσουνα δεν υφίσταστε με τίποτα. μια σταγόνα μπορεί και να πεταχτεί αλλά μέχρι εκεί.
Όπως έχω ξανά γράψει τι έχω δοκιμάσει μόνο σε δρόμο που έτρεχαν πολλά νερά αλλά για πολλά μέτρα μπαίνοντας μέσα σκόπιμα όπου δεν μου ήρθε ούτε σταγόνα, δεν έχω βγει μετά από βροχή που είναι όλα μούσκεμα και να τρέχω ώστε να ξέρω, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλύτερη δουλειά από το τίποτα.;)

CPretenteriS
19-10-2010, 17:20
Από το καρμπον τι διαφορά μπορεί να έχει? Αν είσαι ικανοποιημένος από το δικό σου θα είσαι και με αυτό, δεν έχει διαφορά στην λειτουργία του. Λογικά θα είναι και καλύτερο χωρίς κραδασμούς.





Όλα τα κρατάει μόνο το σκουτεράκι.
Ισχύει ότι γράφει ο aeriko, αλλά με ποιο απλά λόγια το χάλι που γινόσουνα δεν υφίσταστε με τίποτα. μια σταγόνα μπορεί και να πεταχτεί αλλά μέχρι εκεί.
Όπως έχω ξανά γράψει τι έχω δοκιμάσει μόνο σε δρόμο που έτρεχαν πολλά νερά αλλά για πολλά μέτρα μπαίνοντας μέσα σκόπιμα όπου δεν μου ήρθε ούτε σταγόνα, δεν έχω βγει μετά από βροχή που είναι όλα μούσκεμα και να τρέχω ώστε να ξέρω, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλύτερη δουλειά από το τίποτα.;)


Εμπιστεύομαι την άποψη του Αντρίκου και προχωραώ κανονικά... Νικόλα το περιμένω αύριο στην Αίγλη... ;)

aeriko
19-10-2010, 17:20
Τελικά...... γιατί θα τρελαθώ με εσάς..... κάνει δουλειά το φτερό ή δεν κάνει???

Κι όταν λέμε αν κάνει δουλειά... εννοούμε... οταν βρέχει και γενικά όταν είναι βρεγμένος ο δρόμος.... χειμώνα... ΔΕΝ εννοούμε 15αύγουστο περάσαμε απ' το δρόμο του σπιτιού μας και ο απέναντι είχε πλύνει τ'αυτοκίνητο του!!!

Πείτε μας λοιπόν εσείς που το έχετε βάλει.... Αυτές τις μέρες... έκανε δουλειά???
Κώστα μου τι δεν καταλαβαίνεις, πόσο λιανά να στο κάνουμε, φασόλια το κάναμε και δεν το κατάλαβες, ένα φτεράκι είναι, αν βγείς μέσα στη βροχή τι να κάνει και τι να προστατέψει δηλαδή; ;)
Αν βγείς μετά από βροχή κουστουμαρισμένος δεν ξέρω, πιθανόν να προστατεύει.

CPretenteriS
19-10-2010, 17:22
Κώστα μου τι δεν καταλαβαίνεις, πόσο λιανά να στο κάνουμε, φασόλια το κάναμε και δεν το κατάλαβες, ένα φτεράκι είναι, αν βγείς μέσα στη βροχή τι να κάνει και τι να προστατέψει δηλαδή; ;)

Πανο μου.... να μη φτάνουν οι λασπες στα εργαλεία κατω απ΄τον κ--ο μου... και να μην ψεκάζεται η ESA με πίεση.... αυτό για μένα είναι δουλεια!!!

Και θεωρώ ότι θα την κάνει... ;)

aeriko
19-10-2010, 17:23
Πανο μου.... να μη φτάνουν οι λασπες στα εργαλεία κατω απ΄τον κ--ο μου... και να μην ψεκάζεται η ESA με πίεση.... αυτό για μένα είναι δουλεια!!!

Και θεωρώ ότι θα την κάνει... ;)
Αυτό το κάνει.

CPretenteriS
19-10-2010, 17:36
Αυτό το κάνει.

Αυτό ήθελα να ακούσω! ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-10-2010, 18:50
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis ...... Παρέλαβε

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis ...... Παρέλαβε

13.manousos

14.EOD-K9

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta ...... Παρέλαβε

26. vaska ...... Παρέλαβε

27. fguy

28. Cpretenteris ...... Παρέλαβε

29. Translatoras ...... Παρέλαβε





.

nchatzoglou
21-10-2010, 14:37
Συγχαρητήρια στο forum, και εγώ είμαι μέσα!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-10-2010, 20:08
Συγχαρητήρια στο forum, και εγώ είμαι μέσα!!


Στείλε πμ .... ;)

gandreas
21-10-2010, 21:42
Τώρα το βρήκα το βίντεο, πάνω στην μηχανή είμαι εγώ και με βοηθάει στο βύθισμα ο Vasofra για να δούμε αν βρίσκει το φτερό από την πάνω μεριά, στην κάμερα είναι ο Χρίστος .
δυστυχώς δεν είναι βαμμένο στο ματ για να το δείτε όλοι, αλλά θα πάρετε μια καλύτερη γνώμη όσοι μένετε μακριά και δεν καταλαβαίνετε από τις φωτογραφίες;)

YouTube - BMW R1200 GS

CPretenteriS
22-10-2010, 01:26
Το έβαλα κι εγώ το φτεράκι... :D

Να ευχαριστήσω κατ' αρχήν όλους όσους βοήθησαν ώστε να κατασκευαστεί, δοκιμαστεί... και τα τρεξίματα των admins ώστε να φτάσει στα χέρια μας... ;)

Η τοποθέτηση του....?? 10 λεπτά μόλις.... :)

http://img100.imageshack.us/img100/6278/dsc00483tw.jpg (http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc00483tw.jpg)
http://img229.imageshack.us/img229/3174/dsc00484wq.jpg (http://img229.imageshack.us/my.php?image=dsc00484wq.jpg)
http://img52.imageshack.us/img52/7950/dsc00485zk.jpg (http://img52.imageshack.us/my.php?image=dsc00485zk.jpg)

Έβαλα κι ένα πρόσθετο στο εμπρός φτερό... ώστε να ησυχάσουμε και απ΄τις μπροστινές λάσπες... :D

http://img16.imageshack.us/img16/7789/dsc00486pt.jpg (http://img16.imageshack.us/my.php?image=dsc00486pt.jpg)
http://img132.imageshack.us/img132/6019/dsc00482vt.jpg (http://img132.imageshack.us/my.php?image=dsc00482vt.jpg)

Τώρα δε μένει παρά να τα δοκιμάσουμε ..... οπότε... ένα καλό πλύσιμο... και αναμένουμε τας βροχάς...

:) :) :)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-10-2010, 02:00
Το έβαλα κι εγώ το φτεράκι... :D


Να ευχαριστήσω κατ' αρχήν όλους όσους βοήθησαν ώστε να κατασκευαστεί, δοκιμαστεί... και τα τρεξίματα των admins ώστε να φτάσει στα χέρια μας... ;)

Η τοποθέτηση του....?? 10 λεπτά μόλις.... :)

[/URL]
(http://img100.imageshack.us/my.php?image=dsc00483tw.jpg)


Έβαλα κι ένα πρόσθετο στο εμπρός φτερό... ώστε να ησυχάσουμε και απ΄τις μπροστινές λάσπες... :D

(http://img52.imageshack.us/my.php?image=dsc00485zk.jpg)
[URL="http://img132.imageshack.us/my.php?image=dsc00482vt.jpg"]

Τώρα δε μένει παρά να τα δοκιμάσουμε ..... οπότε... ένα καλό πλύσιμο... και αναμένουμε τας βροχάς...

:) :) :)



Μεγειά Κωστή .... ;)

CPretenteriS
22-10-2010, 02:04
Μεγειά Κωστή .... ;)

Σ' ευχαριστώ Νικόλα...!!! :):)

gandreas
23-10-2010, 20:07
Το φτερό δοκιμάστηκε και με τακούνια σε λάιτ βόλτα στο χώμα και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.;)
Ευχαριστούμε τον Χρίστο για την τοποθέτηση και τον δανεισμό του φτερού ώστε να το δοκιμάσουμε και με χωμάτινα λάστιχα, και το δεύτερο πειραματόζωο Vasofra:D
(φαντάζομαι πώς θα του τα έκανε ο Βασίλης μέχρι να το βάλει:sm7:)

http://i884.photobucket.com/albums/ac50/gandreas/vasofra14.jpg

CPretenteriS
24-10-2010, 00:52
Τώρα το βρήκα το βίντεο, πάνω στην μηχανή είμαι εγώ και με βοηθάει στο βύθισμα ο Vasofra για να δούμε αν βρίσκει το φτερό από την πάνω μεριά, στην κάμερα είναι ο Χρίστος .
δυστυχώς δεν είναι βαμμένο στο ματ για να το δείτε όλοι, αλλά θα πάρετε μια καλύτερη γνώμη όσοι μένετε μακριά και δεν καταλαβαίνετε από τις φωτογραφίες;)

YouTube - BMW R1200 GS (http://www.youtube.com/watch?v=dr3H9lQ4cH0)

Αντρίκο.... μια διευκρίνηση.... η ESA σε τι ρυθμίσεις ήταν στο συγκεκριμένο βίντεο??? Ενα κρανάκι και comfort/normal/sport...?? H 2 κρανάκια και comfort/normal/sport??

gandreas
24-10-2010, 10:05
Αντρίκο.... μια διευκρίνηση.... η ESA σε τι ρυθμίσεις ήταν στο συγκεκριμένο βίντεο??? Ενα κρανάκι και comfort/normal/sport...?? H 2 κρανάκια και comfort/normal/sport??

δεν εχω ΕΣΑ:mad: ;)

CPretenteriS
24-10-2010, 10:37
δεν εχω ΕΣΑ:mad: ;)

Εχεις χειροκίνητη ρύθμιση λογικά... όχι??? :Απορία::Απορία:

gandreas
24-10-2010, 10:44
Εχεις χειροκίνητη ρύθμιση λογικά... όχι??? :Απορία::Απορία:

Έχω μόνο το κλασικό, την απόσβεση ή προφόρτιση αν το θυμάμαι καλά.
Αν σε παραξενεύει η ταλάντωση σκέψου ότι χοροπηδάμε πάνω στην μηχανή 200 κιλά ‘’καθαροί μύς:D’’ τουλάχιστον (εγώ συν τον Vasofra) τι να σου κάνει η ανάρτηση!!!

Capitain
24-10-2010, 10:46
δεν εχω ΕΣΑ:mad: ;)
:sm7::sm7::sm7::sm7:
Δεν έχω ΕΣΑ καρντιά μου....

Arkas
24-10-2010, 10:49
Το φτερό δοκιμάστηκε και με τακούνια σε λάιτ βόλτα στο χώμα και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.;)

http://i884.photobucket.com/albums/ac50/gandreas/vasofra14.jpg



http://i884.photobucket.com/albums/ac50/gandreas/vasofra16.jpg

Aπ ότι βλέπω, το φτεράκι έχει θεαματικά αποτελέσματα!

.

CPretenteriS
24-10-2010, 10:49
Έχω μόνο το κλασικό, την απόσβεση ή προφόρτιση αν το θυμάμαι καλά.
Αν σε παραξενεύει η ταλάντωση σκέψου ότι χοροπηδάμε πάνω στην μηχανή 200 κιλά ‘’καθαροί μύς:D’’ τουλάχιστον (εγώ συν τον Vasofra) τι να σου κάνει η ανάρτηση!!!

Ναι βρε αυτόόό.... που το είχες στο βίντεο?? Στο μαλακό ή στο σκληρό?

Capitain
24-10-2010, 10:55
Έχω μόνο το κλασικό, την απόσβεση ή προφόρτιση αν το θυμάμαι καλά.
Αν σε παραξενεύει η ταλάντωση σκέψου ότι χοροπηδάμε πάνω στην μηχανή 200 κιλά ‘’καθαροί μύς:D’’ τουλάχιστον (εγώ συν τον Vasofra) τι να σου κάνει η ανάρτηση!!!
Αν σφίξεις το κάτω βιδάκι που είναι πάνω στην ανάρτηση κατα 45 μοίρες τη φορά (ώστε να το δοκιμάζεις) θα δεις διαφορά στο εύρος της ταλάντωσης..
Και μετά παίζεις με την προφόρτιση ανάλογα το δρόμο. Εγώ την έχω φτιάξει, αναγκάστηκα να παίξω με την ανάρτηση γιατί ο προηγούμενος νόμιζε ότι όσο πιο σφιχτή είναι τοσο πιο racing γίνεται το μηχανάκι.. Ε, πήγα Χαλκίδα δικάβαλος τη δευτερη μέρα που το πήρα και μας πονούσαν και των 2 τα νεφρά 2 μέρες, άσε που θέλαμε Voltaren emulgel για να κοιμηθούμε...

vasorfa
25-10-2010, 08:55
Το φτερό δοκιμάστηκε και με τακούνια σε λάιτ βόλτα στο χώμα και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.;)
Ευχαριστούμε τον Χρίστο για την τοποθέτηση και τον δανεισμό του φτερού ώστε να το δοκιμάσουμε και με χωμάτινα λάστιχα, και το δεύτερο πειραματόζωο Vasofra:D
(φαντάζομαι πώς θα του τα έκανε ο Βασίλης μέχρι να το βάλει:sm7:)

http://i884.photobucket.com/albums/ac50/gandreas/vasofra14.jpg



Να πώ και εγω την γνωμη μου?????:D:D:D:D



Λοιπόν....

Αν Θέλετε να κάνετε μια χαλαρη βόλτα στο βουνο---δεν θα έχετε ιδιαιτερο θέμα,με παραξένεψε δε οτι ενω εχω την εντολη απο τον κατασκευαστει να του το παω....σπασμενο---είναι αρκετα δύσκολο να γίνε αυτο......ειναι αθεκτικοτατο...(με εντυπωσιασε) και επειδη θελω να είμαι και ειλικρινης---εκανα και 5 χιλιομετρακια σε αγροτοδρομο--οχι ιδιαιτερα στρωτο--με την μαρια...μαζι!!!!1(2κάβαλος) το μόνο που δεν έχω πειραμματιστει ακόμα είναι να παιξω με την esa....(ποθ δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα) ...τωρα---οσον αφορα τις ΛΑΣΠΕΣ.,.,,,,,τί καλυτερο terain από τις αλυκες στην Αναβυσσο????οπεν και εγεναιτω!!!

Λοιπον.....

το πίσω φτερο---δεν μπουκώνει και πολλυ ευκολα--μιλάμε βέβαια για λαιτ βολτες---και οχι σκληρα....για να σας δώσω μέτρο σύγκρισης--σε λάσπη η πυλο----πρώτα θα σου μπουκωσει ο εμπρος λασπωτηρας...και μετα ο πισω.....και (μεταξυ μας) οποιος θέλει να παει για γνήσια εντουρόβολτα----γνωρίζει οτι πριν ξεκινήσει----ξηλωνει απο το μοτόρι ΟΛΟΥΣ τους λασπωτηρες......οποιος δε ,παει να κανει την βόλτα του (οπως και εγω) δεν θα εχει προβλημα με το φτερακι.....:D:D:D

και όσο για το αν τα επριξα στον χριστο........:cool::cool::cool::p:p:p

Mits70
25-10-2010, 15:35
Εγώ τώρα από που θα παραλάβω?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-10-2010, 15:51
Εγώ τώρα από που θα παραλάβω?

.... καφέ της Τετάρτης .... ;)

tsapte70
26-10-2010, 09:54
Μπουουουουουχχχχουουουουουου ............. Εμείς πότε θα παραλάβουμε ;;;;;;;;;

Gohn_k
27-10-2010, 02:07
Αν και ειμαι λιγο καιρο στο φορουμ τωρα διαβασα για το φτερακι:yz και θελω και εγω ενα αλλα 1ον ειμαι απο θεσσαλονικη και δεν διαβασα πουθενα αν θα σταλη εδω και πως και 2ον που στελνουμε (και πως:hmmm:) pm καρδια μου???????

katsab
27-10-2010, 08:43
ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ.ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ Σ.Κ.ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ FORUM.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-10-2010, 12:39
Μπουουουουουχχχχουουουουουου ............. Εμείς πότε θα παραλάβουμε ;;;;;;;;;


Περιμένω pm με τα στοιχεία σου .... :cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-10-2010, 12:53
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis ...... Παρέλαβε

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis ...... Παρέλαβε

13.manousos ...... Παρέλαβε

14.EOD-K9 ...... Παρέλαβε

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab ...... Παρέλαβε

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi ...... Παρέλαβε

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta ...... Παρέλαβε

26. vaska ...... Παρέλαβε

27. fguy

28. Cpretenteris ...... Παρέλαβε

29. Translatoras ...... Παρέλαβε





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-10-2010, 12:54
Όποιος θα έρθει στον καφέ για παραλαβή,

παρακαλώ να ενημερώσει .... ;)

Mits70
27-10-2010, 14:38
Νίκο 8α έρθω έστω και για λίγο

NITRO
27-10-2010, 14:47
MESA KAI GW BRAVO KAI PALI PAIDIA

NITRO
27-10-2010, 14:47
ALLA MAT OPWS EIPE KAI O ADELFOS

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-10-2010, 15:27
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis ...... Παρέλαβε

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis ...... Παρέλαβε

13.manousos ...... Παρέλαβε

14.EOD-K9 ...... Παρέλαβε

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab ...... Παρέλαβε

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi ...... Παρέλαβε

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta ...... Παρέλαβε

26. vaska ...... Παρέλαβε

27. fguy

28. Cpretenteris ...... Παρέλαβε

29. Translatoras ...... Παρέλαβε

30. NITRO





.

Gazi
29-10-2010, 23:31
Ευχαριστούμε πολύ!!!Αντε αυριο να το περάσουμε στην μουμπού,,,,

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-11-2010, 17:05
Παρακαλούνται όσοι δεν έχουν παραλάβει ακόμη τα φτεράκια τους,

να τα παραλάβουν αύριο στον καφέ .... ;)

Gohn_k
02-11-2010, 19:30
Βαλτε με και μενα στη.....λιστα!!!:sm8:

griv_gs
02-11-2010, 20:59
Να ρωτήσω κάτι;
Επειδή δεν μπορώ τώρα να το πάρω υπάρχει η δυνατότητα για παραγγελία κάποιες ημέρες μετά ή θα κλείσει η ομαδική;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-11-2010, 21:27
Να ρωτήσω κάτι;
Επειδή δεν μπορώ τώρα να το πάρω υπάρχει η δυνατότητα για παραγγελία κάποιες ημέρες μετά ή θα κλείσει η ομαδική;


Έχεις pm ... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-11-2010, 21:28
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis ...... Παρέλαβε

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs

8.chstathis...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis ...... Παρέλαβε

13.manousos ...... Παρέλαβε

14.EOD-K9 ...... Παρέλαβε

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab ...... Παρέλαβε

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi ...... Παρέλαβε

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta ...... Παρέλαβε

26. vaska ...... Παρέλαβε

27. fguy

28. Cpretenteris ...... Παρέλαβε

29. Translatoras ...... Παρέλαβε

30. NITRO

31. Gohn_K





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-11-2010, 21:29
Παρακαλούνται όσοι δεν έχουν παραλάβει ακόμη τα φτεράκια τους,

να τα παραλάβουν αύριο στον καφέ .... ;)

griv_gs
02-11-2010, 21:50
Λεοντόκαρδε τελικά θέλω ένα.

Και μόλις γραφτεί και ο κολλητός μέχρι τέλος βδομάδας και το δει μάλλον θα τα κάνω δύο.

Θα ενημερώσω το συντομότερο.

:sm8::sm8::sm8:

griv_gs
04-11-2010, 19:42
Τελικά δύο για μένα παρακαλώ. Το ένα είναι για κολλητό.

Άντε να ησυχάσουν τα μπατζάκια μας...Νεύρα

giorgos_gs
04-11-2010, 20:01
Νίκο μόλις σήμερα παρέλαβα και εγώ.ευχαριστώ πολύ

griv_gs
04-11-2010, 20:14
Λεοντοκαρδε θες pm τα στοιχεία;
Θα τα περάσουμε μόνοι μας ή θα πάμε κάπου να μας τα περάσουν;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-11-2010, 03:02
.




Λίστα συμμετοχόντων .....



1. gandreas ...... Παρέλαβε

2. Katsanakis...... Παρέλαβε

3. Carduelis ...... Παρέλαβε

4. Mits70

5. KRASOPATERAS...... Παρέλαβε

6. vagouras120

7.giorgos_gs ...... Παρέλαβε

8.chstathis ...... Παρέλαβε

9.DIMITRISK

10.peterv...... Παρέλαβε

11.ThanDim ...... Παρέλαβε

12.sifis ...... Παρέλαβε

13.manousos ...... Παρέλαβε

14.EOD-K9 ...... Παρέλαβε

15.tattoopanther

16.tsapte70

17.γιωργος

18.NIKOS PAPADOPOULOS...... Παρέλαβε

19.Mark...... Παρέλαβε

20.Katsab ...... Παρέλαβε

21.TARKAS...... Παρέλαβε

22.aeriko...... Παρέλαβε

23. Gazi ...... Παρέλαβε

24. Levados ...... Παρέλαβε

25. sintarta ...... Παρέλαβε

26. vaska ...... Παρέλαβε

27. fguy

28. Cpretenteris ...... Παρέλαβε

29. Translatoras ...... Παρέλαβε

30. NITRO

31. Gohn_K

32. grivgs

33. nchatzoglou





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-11-2010, 03:03
Λεοντοκαρδε θες pm τα στοιχεία;
Θα τα περάσουμε μόνοι μας ή θα πάμε κάπου να μας τα περάσουν;


Περιμένω pm .... ;)

CPretenteriS
05-11-2010, 03:06
Λοιπόν.... το φτεράκι δοκιμάστηκε στην Τουρκία... σε μπόρα με 80-120 km... και κάνει απίστευτη δουλειά... η ESA καθαρή... η μπαταρία επίσης... και δεν εμφανίστηκε ούτε ίχνος λάσπης κάτω από τη σέλα... στα εργαλεία...

Εύγε GS Forum !!!

:sm2::sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-11-2010, 03:26
Λοιπόν.... το φτεράκι δοκιμάστηκε στην Τουρκία... σε μπόρα με 80-120 km... και κάνει απίστευτη δουλειά... η ESA καθαρή... η μπαταρία επίσης... και δεν εμφανίστηκε ούτε ίχνος λάσπης κάτω από τη σέλα... στα εργαλεία...

Εύγε GS Forum !!!

:sm2:



:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-11-2010, 03:27
Τελικά δύο για μένα παρακαλώ. Το ένα είναι για κολλητό.

Άντε να ησυχάσουν τα μπατζάκια μας...Νεύρα


Φίλε Πάνο,

σε άλλους ιστοχώρους, για να συμμετάσχεις σε ομαδική αγορά προϊόντων,

κ να επωφεληθείς της ευνοϊκής τιμής αγοράς,

θα πρέπει να είσαι μέλος για ένα Χ χρονικό διάστημα,

ή αλλού, να έχεις τουλάχιστον ένα Χ αριθμό μηνυμάτων,

ή ακόμη, να γίνεις μέλος "λέσχης/club", πληρώνοντας μηνιαία ή ετήσια συνδρομή ...

Στην δική μας παρέα,

δεν βάζουμε σαν προϋπόθεση, ούτε το ένα, ούτε το άλλο, ούτε κ το τρίτο ....

Εμείς πασχίζουμε για την καλύτερη εξυπηρέτηση των μελών μας,

και γινόμαστε νεροκουβαλητές των εμπόρων,

χωρίς κανένα οικονομικό ή άλλο όφελος ....

Γι' αυτό λοιπόν, το μόνο που ζητάμε είναι,

να γίνει κάποιος μέλος της παρέας μας - ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ,

χωρίς συνδρομές ή οποιαδήποτε άλλη οικονομική επιβάρυνση ....

Θα πρέπει να διαθέσει 1 ή 2 λεπτά απ' τον χρόνο του

και να κάνει μια απλή εγγραφή ..... ΧΩΡΙΣ να περιμένει ανακριτικά τηλεφωνήματα,

αλλά ούτε και εβδομαδιαία αναμονή (για να φανεί η δήθεν σοβαρότητα του φόρουμ ή της λέσχης) :hmmm:

Έτσι λοιπόν, να παρακαλέσεις εκ μέρους μου τον φίλο σου, να μπει στον κόπο,

κ να κάνει την εγγραφή στο φόρουμ μας,

σαν την ελάχιστη ανταμοιβή των κόπων μας και των ατελείωτων ωρών που ξοδεύουμε,

για την ικανοποίηση των μελών μας που ανήκουν στην μεγάλη παρέα του GS Forum .... ;)

griv_gs
05-11-2010, 15:17
Φίλε Νίκο, ειλικρινά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με την προηγούμενη δημοσίευσή σου και συμφωνώ απόλυτα.

Απλώς θέλω να επισημάνω ότι η εβδομαδιαία αναμονή προέκυψε όχι για έλεγχο της σοβαρότητας του φορουμ αλλά απλώς και μόνο επειδή ο φίλος δεν είχε παραλάβει ακόμη την μοτό του από εισαγωγή και δεν ήξερε πως θα του ερχόταν. Χθές το απόγευμα του ήρθε.
Είχε ήδη γι' αυτό αρκετό άγχος.

Να΄σαι σίγουρος ότι μόλις ηρεμήσει θα κάνει εγγραφή σίγουρα. και θα παραγγείλει ο ίδιος το φτεράκι του.


Υ. Γ. Ο φίλος είχε για 8 μήνες varadero 2008.:sm1:

Και χθες πήρε το θηρίο.
:sm4:

Άρα θα μας πει την γνώμη του για κάτι άγριες συζητήσεις στο φορουμ.:sm7::sm7::sm7:

griv_gs
05-11-2010, 15:23
Λεοντόκαρδε έχεις pm.

costas68gr
07-11-2010, 14:21
ενδιαφερομαι και εγω!!!! υπαρχει διαθεσιμο?????

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-11-2010, 14:31
ενδιαφερομαι και εγω!!!! υπαρχει διαθεσιμο?????

Στείλε pm, με τα πλήρη στοιχεία σου .... ;)

lenon
08-11-2010, 01:27
Λεοντόκαρδε έχεις πμ.

vaska
08-11-2010, 09:51
Όπως έγραψα και πριν από δύο εβδομάδες παρέλαβα το φτεράκι μου κι ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν για να έρθει στα χέρια μου. Λόγω απόλυτης στέρησης ελεύθερου χρόνου κι επειδή την καλή μου την ακουμπάω μόνο εγώ, μόλις προχθές (Σάββατο Απόγευμα) έβαλα το φτεράκι πάνω της.

Είχα σκοπό να κάνω μία βόλτα Κυριακάτικη αλλά τελικά είμαι είλωτας του μαγαζιού μου και η βόλτα αναβλήθηκε.
Στα λίγα χλμ (2-3) που έγιναν εντός πόλης, παρατήρησα ότι όταν πλαγιάζω έστω και λίγο το μηχανάκι, ακούγεται ένας θόρυβος που πριν δεν ακουγόταν (ή δεν είχα παρατηρήσει - δύσκολο έως αδύνατο να υπήρχε και να μην τον άκουγα).

Ψάχνω κοντά κοντά το λάστιχο για σημάδια ξυσίματος - δεν βρίσκω, ψάχνω τις αποστάσεις του φτερού από τον τροχό - όλα φαίνονται οκ.

Τι ##### συμβαίνει?????

Δύο βίδες είναι όλο κι όλο το μοντάρισμα και δεν μου πήρε πάνω από 10 λεπτά η τοποθέτησή του. Πού μπορεί να έκανα λάθος??????

Το φαινόμενο αυτό εμφανίστηκε και σε κάποιον άλλο?????


Πιθανολογώ ότι ακούω τις αυλακιές από το ελαστικό και λόγω του φτερού (λειτουργεί σαν ηχείο) αυξάνεται η έντασή τους και ο ήχος είναι ακουστός. Να σημειώσω ότι πάντα οδηγώ με κράνος και χτες που το δοκίμασα ήμουν ακράνοβιτς.

Βοηθήστε ρε παιδιά μην τυχόν είναι κάτι άλλο και δεν του δώσω την πρέπουσα σημασία και κάνω ζημιά ή ξεμείνω πουθενά!!!!


Ευχαριστώ

:yz:yz

gandreas
08-11-2010, 10:19
Όσο και να σου φαίνετε απίθανο δες μήπως και δεν το έχεις σφίξει καλά, θέλει αρκετή δύναμη ιδικά στις μικρές βίδες. Μπορεί να συντονίζει!!! Και στις μεγάλες βίδες βάλε οπωσδήποτε την ιδική κόλα σπειρωμάτων για παν ενδεχόμενο.

vaska
08-11-2010, 10:46
Όλες οι βίδες είναι σφιγμένες κανονικά και σε όλες έχω βάλει βάλει λοκταϊτ. Φαντάζομαι ότι δεν είναι θέμα συντονισμού γιατί δεν το κάνει σε κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα. Το κάνει όταν πλαγιάζω είτε δεξιά είτε αριστερά με μικρή ή μεγάλη ταχύτητα. Αν δεν "ακούω" τις αυλακώσεις του πίσω ελαστικού μου μυρίζει κάτι με το καρέ του άξονα???

Δεν ξέρω να πω σίγουρα γι' αυτό ρώτησα μήπως συνέβη σε κανέναν άλλο.

aeriko
08-11-2010, 13:34
Όπως έγραψα και πριν από δύο εβδομάδες παρέλαβα το φτεράκι μου κι ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν για να έρθει στα χέρια μου. Λόγω απόλυτης στέρησης ελεύθερου χρόνου κι επειδή την καλή μου την ακουμπάω μόνο εγώ, μόλις προχθές (Σάββατο Απόγευμα) έβαλα το φτεράκι πάνω της.

Είχα σκοπό να κάνω μία βόλτα Κυριακάτικη αλλά τελικά είμαι είλωτας του μαγαζιού μου και η βόλτα αναβλήθηκε.
Στα λίγα χλμ (2-3) που έγιναν εντός πόλης, παρατήρησα ότι όταν πλαγιάζω έστω και λίγο το μηχανάκι, ακούγεται ένας θόρυβος που πριν δεν ακουγόταν (ή δεν είχα παρατηρήσει - δύσκολο έως αδύνατο να υπήρχε και να μην τον άκουγα).

Ψάχνω κοντά κοντά το λάστιχο για σημάδια ξυσίματος - δεν βρίσκω, ψάχνω τις αποστάσεις του φτερού από τον τροχό - όλα φαίνονται οκ.

Τι ##### συμβαίνει?????

Δύο βίδες είναι όλο κι όλο το μοντάρισμα και δεν μου πήρε πάνω από 10 λεπτά η τοποθέτησή του. Πού μπορεί να έκανα λάθος??????

Το φαινόμενο αυτό εμφανίστηκε και σε κάποιον άλλο?????


Πιθανολογώ ότι ακούω τις αυλακιές από το ελαστικό και λόγω του φτερού (λειτουργεί σαν ηχείο) αυξάνεται η έντασή τους και ο ήχος είναι ακουστός. Να σημειώσω ότι πάντα οδηγώ με κράνος και χτες που το δοκίμασα ήμουν ακράνοβιτς.

Βοηθήστε ρε παιδιά μην τυχόν είναι κάτι άλλο και δεν του δώσω την πρέπουσα σημασία και κάνω ζημιά ή ξεμείνω πουθενά!!!!


Ευχαριστώ

:yz:yz
Και όμως κάτι ακούγεται.
Σε λίγο φώτο και από άλλη αβαρεία στο φτεράκι

aeriko
08-11-2010, 13:43
Το φτερό αγοράστηκε με την ομαδική 13.10.2010 και τοποθετήθηκε από τον κατασκευαστή την επομένη μέρα. Κατά την εκδρομή στο Κεφαλάρι Αργους παρατηρήθηκε το "κράκ" που φαίνεται στις παρακάτω φώτο.
Σημείωση, η μηχανή δεν έχει πάει χώμα καθόλου.
http://img513.imageshack.us/img513/9471/dsc01179a.jpg (http://img513.imageshack.us/my.php?image=dsc01179a.jpg)
http://img248.imageshack.us/img248/4255/dsc01178l.jpg (http://img248.imageshack.us/my.php?image=dsc01178l.jpg)
http://img251.imageshack.us/img251/7112/dsc01177h.jpg (http://img251.imageshack.us/my.php?image=dsc01177h.jpg)

aeriko
08-11-2010, 13:48
Θέλω να ελπίζω ότι είναι μέσα στο στατιστικό λάθος και να αντικατασταθεί στα πλαίσια της εγγύησης.

CPretenteriS
08-11-2010, 13:59
Θέλω να ελπίζω ότι είναι μέσα στο στατιστικό λάθος και να αντικατασταθεί στα πλαίσια της εγγύησης.

Αυτό που με ανησυχεί εμένα... δεν είναι η εγγύηση... είναι αυστηρά και ΜΟΝΟ το θέμα ασφάλειας... δηλαδή αν πηγαίνεις με μεγάλη ταχύτητα και γίνει το crack, τι γίνεται...??? :Απορία::Απορία::Απορία:

MARK
08-11-2010, 14:10
Μου κάνει τρομερή εντύπωση,απλά το αποδίδω σε αστοχία του υλικού.Πιστεύω ότι ο Χρήστος θα το αντικαταστήσει(εγγύηση) και θα βρεί λύση αν πρόκειται για πρόβλημα που δεν έχει να κάνει με αστοχία υλικού.....:)

vpentza
08-11-2010, 14:41
Μου κάνει τρομερή εντύπωση,απλά το αποδίδω σε αστοχία του υλικού.Πιστεύω ότι ο Χρήστος θα το αντικαταστήσει(εγγύηση) και θα βρεί λύση αν πρόκειται για πρόβλημα που δεν έχει να κάνει με αστοχία υλικού.....:)

ναι αλλά...
εάν αποδειχθεί αστοχία υλικού μήπως πρέπει να μιλάμε για αντικατάσταση παρτίδας φτερών ?????
και τί σημαίνει ότι "θα βρει λύση" αν δεν είναι αστοχία υλικού ?????
λίγο προσοχή γιατί οι ρόδες που καβαλάμε είναι δύο και όχι τέσσερις...

MARK
08-11-2010, 14:59
ναι αλλά...
εάν αποδειχθεί αστοχία υλικού μήπως πρέπει να μιλάμε για αντικατάσταση παρτίδας φτερών ?????
και τί σημαίνει ότι "θα βρει λύση" αν δεν είναι αστοχία υλικού ?????
λίγο προσοχή γιατί οι ρόδες που καβαλάμε είναι δύο και όχι τέσσερις...

Βασίλη δεν σημαίνει ότι επειδή ένα φτερό έβγαλε πρόβλημα ότι έχουν όλα.....Εντάξει ειδικοί δεν ήμαστε εμείς,εκείνος που ξέρει θα βρει το πρόβλημα και τη λύση.....;)

aeriko
08-11-2010, 15:11
Επικοινώνησα με τον κατασκευαστή, θα περάσω σήμερα να μου το αντικαταστήσει, σας κρατάω ενήμερους για τα περαιτέρω

vaska
08-11-2010, 15:25
Επικοινώνησα με τον κατασκευαστή, θα περάσω σήμερα να μου το αντικαταστήσει, σας κρατάω ενήμερους για τα περαιτέρω


Αν θες ρώτησέ τον αν του είπε κανείς ότι ακούει κάποιον θόρυβο που δεν άκουγε πριν.


ΓΤΠΜ δεν μπορώ και να σας τον περιγράψω αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...

Όλοι σας έχετε ακούσει από in car πλάνα τον ήχο που κάνουν τα λάστιχα όταν πατάνε τα curbs. Κάτι τέτοιο αλλά πολύ πιο ήπιο όταν πλαγιάζω τη μηχανή είτε δεξιά είτε αριστερά.
Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα ότι πιστεύω ότι ακούω τις πλαϊνές αυλακώσεις του ελαστικού.

John1150
08-11-2010, 15:27
Αυτο το φτερο ειναι για 1200 μονο η εχει και για 1150?

aeriko
08-11-2010, 15:34
Αν θες ρώτησέ τον αν του είπε κανείς ότι ακούει κάποιον θόρυβο που δεν άκουγε πριν.


ΓΤΠΜ δεν μπορώ και να σας τον περιγράψω αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...

Όλοι σας έχετε ακούσει από in car πλάνα τον ήχο που κάνουν τα λάστιχα όταν πατάνε τα curbs. Κάτι τέτοιο αλλά πολύ πιο ήπιο όταν πλαγιάζω τη μηχανή είτε δεξιά είτε αριστερά.
Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα ότι πιστεύω ότι ακούω τις πλαϊνές αυλακώσεις του ελαστικού.
Μονοκάβαλος ή δικάβαλος τον ακούς; Μήπως βρίσκει το φτερό στο λάστιχο κατά την διάρκεια βύθισης της ανάρτησης;

vpentza
08-11-2010, 16:01
λύστε το και ψάχτε για σημάδια στο εσωτερικό του φτερού ;);)

gsmaniac
08-11-2010, 16:06
μηπως ειχε σφιχτει....λιγακι παραπανω,στην τοποθετηση;;;;;:cool:
λεω εγω τωρα....:rolleyes:

vpentza
08-11-2010, 16:14
μηπως ειχε σφιχτει....λιγακι παραπανω,στην τοποθετηση;;;;;:cool:


λεω εγω τωρα....:rolleyes:



υπήρχαν προδιαγραφές ροπής στρέψης για το βίδωμα ???? ;););)

aeriko
08-11-2010, 17:06
Επέστρεψα και απαντώ στα ερωτήματα:
1) Το αλουμινένιο μπρατσάκι αντικαταστάθηκε με καινούργιο και θα είναι υπό παρακολούθηση.
2) Δυστυχώς το φτερό βρίσκει πάνω στο λάστιχο όταν είμαστε εν πορεία, συνήθως δικάβαλοι ή ευτραφείς μονοκάβαλοι αναβάτες, και έχουμε απότομη βύθιση της ανάρτησης. Υπήρχαν σημάδια στην εσωτερική πλευρά του μπροστινού μέρους του φτερού.
3) Δεν υπαρχει προδιαγραφή για την ροπή σύσφιξης. Ο μάστορας έσφιξε "κάργα".

vaska
08-11-2010, 17:54
Επέστρεψα και απαντώ στα ερωτήματα:
1) Το αλουμινένιο μπρατσάκι αντικαταστάθηκε με καινούργιο και θα είναι υπό παρακολούθηση.
2) Δυστυχώς το φτερό βρίσκει πάνω στο λάστιχο όταν είμαστε εν πορεία, συνήθως δικάβαλοι ή ευτραφείς μονοκάβαλοι αναβάτες, και έχουμε απότομη βύθιση της ανάρτησης. Υπήρχαν σημάδια στην εσωτερική πλευρά του μπροστινού μέρους του φτερού.
3) Δεν υπαρχει προδιαγραφή για την ροπή σύσφιξης. Ο μάστορας έσφιξε "κάργα".


Δεν μπορεί για κανέναν λόγο να συμβαίνει αυτό που λες, δηλαδή να βρίσκει το φτερό πάνω στον τροχό είτε είμαστε ευτραφείς είτε όχι είτε πέφτουμε σε γούβα είτε όχι , για τον απλούστατο λόγο ότι το φτεράκι έχει πάντα την ίδια απόσταση από τον τροχό και ανεβοκατεβαίνει μαζί του σε όλη την διαδρομή της ανάρτησης. Ο λόγος είναι απλούστατος. Και το φτερό και ο τροχός εδράζονται στο ίδιο σταθερό σημείο. Σκέψου το λίγο και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Μόλις τώρα που μιλάμε ξαναβγήκε το φτερό και θ' αντικατασταθούν όλα τα παξιμάδια (μικρά και μεγάλα ) με αυτασφαλιζόμενα. Το φτερό δεν έχει κανένα σημάδι στην εσωτερική του πλευρά που να προδίδει ότι έρχεται σ' επαφή με τον τροχό.

Επίσης θα μπει και στην μεγάλη βίδα (που ενώνει τον άξονα με το μοχλικό) παξιμάδι ασφαλείας και καλό θα ήταν να το είχε προβλέψει ο κατασκευαστής του φτερού. Αν λύσει αυτή η βίδα πάμε περίπατο κι εμείς και όσοι είναι κοντά μας και η μηχανή, οπότε σας το συνιστώ κι εσάς να το αλλάξετε. Δεν θέλω στην προσπάθειά μου να καλλωπίσω την χοντρούλα μου, να την κάνω επισφαλή.

aeriko
08-11-2010, 18:04
Το φτερό στις άκρες του ταλαντώνει. Το αλουμινένιο νεύρο δςν καλύπτει όλην την επάνω πλευρά του φτερού.

CPretenteriS
08-11-2010, 18:15
Σε 20' θα είμαι στον κατασκευαστή γιατί μου έγινε ένα σημάδι στον ένα βραχίονα, οπότε και θα αντικατασταθεί!

Δοθείσης της ευκαιρίας και με αφορμή το πρόσφατο συμβάν... έχω να διευκρινήσω πολλά.

vaska
08-11-2010, 18:27
Το φτερό στις άκρες του ταλαντώνει. Το αλουμινένιο νεύρο δςν καλύπτει όλην την επάνω πλευρά του φτερού.



Αυτό ναι είναι σωστό αλλά δεν έχει να κάνει καθόλου με το βάρος του αναβάτη , μονοκάβαλος δικάβαλος κλπ.

Για την κίνηση του μπροστινού μέρους θα συμφωνήσουμε, αλλά με το δικό μου "πρόβλημα" δεν έχει να κάνει.

vaska
08-11-2010, 18:39
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο ψιλοξενέρωσα με ήδη δύο ραγισμένα, με τα βιδάκια που δεν είναι ασφαλείας (να δείξεις ρε παιδί μου ότι είσαι ποιοτικός).Όταν διάβαζα το θρέντ είπα "Ωραία θα βάλω κι εγώ" και μόλις μου το έφερε ο Λάμπρος είδα και τις οδηγίες και σκέφτηκα "μπράβο στο παλικάρι πολύ καλή δουλειά", τώρα μάλλον κλίνω στο να το αφαιρέσω γιατί καλύτερα λίγο λερωμένη η μηχανή από κάτω αλλά χωρίς προβλήματα παρά να έχω το μυαλό μου μήπως σπάσουν οι βάσεις σε καμία βολτούλα και διαλύσω στην καλύτερη το πίσω λάστιχο και μείνω μ@λ@κα@ς στην μέση του πουθενά.

chrhld
08-11-2010, 18:39
Καλησπέρα.
Να λύσω κάποιες απορίες.
Κατ΄ αρχήν το παξιμάδι που μπαίνει είναι με ενσωματωμένο γκρόβερ οπότε δεν χρειάζεται παξιμάδι ασφαλείας. Πάνω στην μοτοσικλέτα δεν υπάρχουν ποιά γκρόβερ αλλά μόνο ειδική κόλλα που δεν αφήνει την βίδα να λασκάρει.
Το φτερό αυτό είναι (δυστιχώς) από παντού οριακό. Οσο κι αν φαίνεται να υπάρχει αρκετός χώρος δεν υπάρχει.
Παραδόξως παρατηρώ οτι από μηχανή σε μηχανή υπάρχουν διαφορές που δεν φαντάζεστε.
Στο βασικό φτερό του κάναμε ένα μεγάλωμα στο μπροστινό μέρος γιατί σε κάποια μηχανάκια παρατηρήσαμε ότι σε μεγάλες συμπιέσης του τροχού γλύφη στο εμπρός μέρος, ενώ σε άλλα δεν κάνει τίποτα και αυτό γιατί η μοναδική στήριξη που έχουμε είναι στο κέντρο του φτερού. Αυτό οφείλετε στο ότι μικρές ταλαντώσεις δεν μπορούν να αποφευχθούν. Δυστιχώς δεν έχουμε χώρο να πάμε ποιό μπροστά γιατί είναι το προστατευτικό του αμορτισέρ. Όποιος έχει τέτοιο πρόβλημα ας μου φέρει το φτερό και θα το διορθώσω.
Τώρα για το σπασμένο βραχίωνα είναι παράδοξο και δεν μπορώ να καταλάβω από που έγινε. Το σπασμένο κομμάτι θα πάει σε ειδικό εργαστήριο για να μου πούνε αν είναι από καταπόνηση ή τυχαίο γεγονός. Αν φταίει η παρτίδα ή αν πρέπει να αλλαχθεί κάτι στον σχεδιασμό του. Θα σας ενημερώσω όταν θα έχω αποτελέσματα.
Τώρα για τον φίλο που έχει πρόβλημα με τις στροφές (όταν γέρνει), δεν νομίζω να έχει καμμιά σχέση το φτερό, δεν μπορεί να είναι τόσο συμπιεσμένη η ανάρτηση σε στροφή.

Αυτά.....Ελπίζω να μην είπα πολλά, αλλά εδώ είμαστε, για ότι άλλο.
Όποιο πρόβλημα ή απορία έχετε μην δυστάζετε να με πάρετε τηλέφωνο, γιατί εσείς ζείτε την μηχανή σας και εσείς θα μου δώσετε πληροφορίες.

Χρήστος

vaska
08-11-2010, 19:03
Φίλε Χρήστο, σε όλα αυτά που θα σου γράψω δεν υπάρχει ίχνος μομφής ή ειρωνείας (διευκρινίζω γιατί όταν δεν έχεις τον άλλο απέναντί σου και μιλάτε, μπορεί εύκολα να παρεξηγηθείς).

Το λοιπόν ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι είναι πολύ όμορφη και ποιοτική η δουλειά σου. Κάνω κι εγώ μικρο-κατασκευές και καταλαβαίνω την ικανοποίησή σου όταν το εφάρμοσες στη μηχανή δοκιμών και τελικά πέτυχες αυτό που ήθελες. Επίσης καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου όταν το υλικό σε πουλάει και δημιουργεί αστοχίες. Αλλά αφού κατασκευαστικά ήσουν τόσο πολύ οριακός όπως λες θα έπρεπε να κάνεις με το τελικό φτεράκι δοκιμές και σε άλλες μοτο έτσι ώστε να εξασφαλίσεις ότι θα κάθετε παντού οκ χωρίς προβλήματα.
Επίσης αφού το τοποθέτησες και είχες τον τροχό "κρεμασμένο" θα μπορούσες να δεις που βρίσκει το φτεράκι στα τέρματα της ανάρτησης και να το κόψεις λίγο, γιατί τελικά το ζητούμενο είναι η ασφάλειά μας και όχι αν το φτεράκι κοπεί ή σπάσει. Γιατί αν σπάσει από τις βάσεις του και το πιάσει ο τροχός την ώρα που πηγαίνεις με πολλά, στην καλύτερη μένεις από λάστιχο όπου είσαι.
Όσο για τα παξιμαδάκια ασφαλείας που ανέφερα, παρ' όλο που εσύ έχεις βάλει στη συσκευασία παξιμάδια με ενσωματωμένο γκρόβερ, σε καμία περίπτωση δεν έχουν την αξιοπιστία του αυτασφαλιζόμενου. Επίσης για την ροή της κουβέντας να πω ότι εγώ για το μεγάλο το Μ10 προτίμησα γαλβανιζέ κι όχι ανοξείδωτο που έχει μικρή ελαστικότητα και σπάζει εύκολα, όταν συνειδητοποίησα η συγκεκριμένη βίδα "παίρνει" τεράστια καταπόνηση.

Φιλικά και χωρίς ίχνος ειρωνείας


Βασίλης

MARK
08-11-2010, 19:12
Να ´σαι καλά Χρήστο.......

chrhld
08-11-2010, 20:15
Φίλε vaska
Δεν θα ήθελα, ειλικρινά να μπω σε κάποια αντιπαράθεση με κανέναν.
Αυτά που γράφω (σου δίνω το λόγο μου για αυτό) δεν είναι γιατί προσπαθώ να δικαιολογηθώ, ή σαν κατασκευαστής να καλύψω κάποιο λάθος μου. Δεν λέω ότι έχω το τέλειο προϊόν εγώ και δεν σηκώνω κουβέντα.
Προσπαθώ να κατασκευάζω πράγματα, με τα λιγοστά μέσα που έχω και να είναι όσο το δυνατόν πιό σωστά. Σίγουρα αν είχα ένα μπάτζετ πολλών χιλιάδων ευρώ ίσως θα μπορούσα να κάνω αυτό που λέμε το ΤΕΛΕΙΟ ΠΡΟΪΟΝ. Δεν ξέρω βέβαια αν θα το αγόραζε κανένας, αλλά δεν έχει σημασία.
Αλλά κάνω ότι είναι δυνατόν για να έχουν αξία τα λεφτά που δείνει ο κάθε πελάτης μου. Με αυτό το σκεπτικό σου γράφω τις πιο κάτω γραμμές και ελπίζω να γίνω κατανοητός.

Το φτερό πρίν το δώσουμε στην αγορά είχε κάνει σε δύο μηχανές από 1000 περίπου χιλιόμετρα, είναι αρκετά καλό δείγμα, για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα και αυτό γιατί είναι παράξενη κατασκευή. Αυτή την στιγμή που μιλάμε το φτερό έχει τοποθετηθεί σε 60 και πλέον μοτοσικλέτες και το μόνο περιστατικό είναι αυτός ο ραγισμένος βραχίωνας. Θα μάθω όμως τι φταίει.....

Για να έχει την επιθυμητή προστασία το φτερό, πρέπει να καλύψει συγκεκριμένα σημεία, που εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο. Θα μπορούσα να κόψω το φτερό πιο κοντό από παντού, αλλά δεν θα είχε την αποτελεσματικότητα που έχει τώρα. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει και πως λειτουργεί το φτερό αυτό θα πρέπει να στο δείξω από κοντά, πάνω στην μοτοσικλέτα.

Τις διαφορές από μηχανή σε μηχανή δεν είναι δυνατόν να τις προβλέψεις γιατί πρέπει να πάρεις δείγμα από διαφορετικές χρονιές, σε διαφορετικές παρτίδες που είναι αδύνατον να γίνει αυτό από κανέναν κατασκευαστή.

Είμαι πολλά χρόνια μοτοσικλετιστής και δεν θα κατασκεύαζα ποτέ κάτι που μπορεί να βάλει σε κίνδυνο κάποιον, γιατί θα είμουν πολύ βλάκας να πάω φυλακή για να κερδίσω 100 ή 1000 ή 10000 €. Για 100000€ και πάνω το συζητάμε:sm7:
Οσόν αναφορά τις βίδες, επέλεξα την ανοδείδωτη γιατί θέλω να είμαι σίγουρος ότι και μετά από δύο χρόνια αν χρειαστεί να βγει το φτερό, να βγει εύκολα. Το γαλβάνισμα που κάνουν στην ελλάδα είναι αμφιβόλου ποιότητας (ανάλογα τον κατασκευαστεί) που το ανακαλίπτει κανείς πολύ αργότερα. Αν η βίδα αυτή έπερνε τεράστια καταπόνηση τότε είναι σίγουρο ότι ο κατασκευαστής θα είχε κάνει πολύ πιό ενυσχημένη την βάση αυτή. Το μόνο που χρείαζεται εκεί είναι να σφίξει καλά ώστε να μην έχει καθόλου κενά για να δουλεύει από μέσα αξονικά η κόντρα. Το αλουμίνιο (κάλυμμα) της κόντρας είναι ππολύ λεπτό που αν έπερνε καταπονήσεις τρελές, θα το πέρνατε στο χέρι, όλοι.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός για να καταλάβεις και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά πως λειτουργώ και πως σκέφτομαι.
Οποιο πρόβλημα και αν υπάρχει έγώ θα το λύσω γιατί έχω μιά τρέλα.
Αν θέλεις πάρε την μηχανή σου και έλα από το μαγαζί να σου δείξω και άλλα πράγματα από κοντά, και όποιός άλλος έχει απορίες.

Ορε κείμενο που έγραψα........
Πάω να λυώσω..............Αυριο πάλι.............

vaska
08-11-2010, 20:55
Από μένα έγινες απολύτως κατανοητός και δεν είχα καμία αμφιβολία για τον τρόπο που λειτούργησες. Αν είχα την παραμικρή ένδεια θα πέταγα το φτεράκι χαρακτηρίζοντάς το μια ακόμη αποτυχημένη αγορά χωρίς καν να μπω στην διαδικασία να το σχολιάσω.


Και σε μένα αρέσουν οι ανοξείδωτες αλλά στην προκειμένη περίπτωση επέτρεψέ μου να βάλω γαλβανιζέ (νιώθω πιό σίγουρος).

Πηγαίνοντας την κουβέντα σε προηγούμενο ποστ, να πω ότι με πολύ μικρές ταχύτητες ακούω αυτό το γρατζούνισμα όταν δίνω κλίση στη μηχανή. Στην αρχή είπα "Αμάν πάει ο άξονας" αλλά βγάζοντας το φτεράκι ο θόρυβος σταμάτησε. Και το περίεργο είναι οτι το φτερό δεν έχει κανένα σημάδι τριβής με τον τροχό πουθενά. Κατέληξα ότι πιθανότατα λόγω του σχήματός του λειτουργεί σαν ηχείο και ενισχύει την όποια φασαρία παράγει το λάστιχο, ή ίσως να υπάρχουν και παράξενοι στροβιλισμοί αέρα. Τι να πω. Αυτός ήταν και ο λόγος που ποστάρισα το θέμα.


Καλή σου νύχτα (εγώ έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου).
;)

CPretenteriS
08-11-2010, 21:11
Πέρασα κι εγώ απ' το Χρήστο σήμερα γιατί το φτεράκι μου είχε ένα σημάδι... Πιο σιγκεκριμένα ο πιο μεγάλος -εκ' των δύο- βραχίωνας είχε έρθει σε επαφή με συγκεκριμένο πλαϊνο κάγκελο της μηχανής, πιθανότατα σε κάποια βύθιση της ανάρτησης.

Ο Χρήστος μου το άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα και που είπε να το παρακολουθήσω και σε περίπτωση που ξαναβρεί, θα το πλανάρει λίγο ώστε να μην επαναληφθεί!!

Μου εξήγησε κάποια πράγματα σχετικά με τις βίδες, ανοχές, φτεράκι, καταπόνηση, κλπ... γιατί κι εγώ τρόμαξα με τα πρωινά ποσταρίσματα και θεωρώ πως δεν τίθεται κάποιο θέμα ασφάλειας... (εκτίμηση από αυτά που άκουσα)...

griv_gs
09-11-2010, 02:00
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-11-2010, 02:08
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;

Παραλαβή την Τετάρτη στον καφέ ....

Τοποθέτηση κάνεις μόνος σου,

ή στο κατάστημα του εμπόρου, κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού ...

gandreas
09-11-2010, 02:11
αυτοί που έχουμε παραγγείλει μπορούμε να πάμε από το μαγαζί του χρήστου να μας τα περάσει ; αν ναι πότε ;

Αν είναι σαν τα λάστιχα θα κανονίσει ο Νίκος, για στείλε του πμ:rolleyes:

griv_gs
09-11-2010, 02:31
Θα τα πούμε στον καφέ:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-11-2010, 09:36
Όσοι έχουν να παραλάβουν φτεράκια,

να έρθουν σήμερα στον καφέ .... ;)

chrhld
11-11-2010, 14:48
Σε συνέχεια προηγούμενου πόστ.

Δυστιχώς υπάρχει και άλλο κρούσμα από σπασμένο βραχίωνα, αυτή την φορά είναι ο εμπρός βραχίωνας.
Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα που έχω λάβει από το εργαστήριο είναι ότι οι αντοχές που έχει το αλουμίνιο είναι τρελά νούμερα, θα σας ενημερώσω όταν τα έχω συγκεντρωμένα.
Αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε μερικές μηχανές (όχι σε όλες), όταν η ανάρτηση βυθιστεί πλήρως βρίσκει ο βραχίωνας πάνω στην βάση του μασπιέ, με αποτέλεσμα να πιέζει τον εμπρός βραχίωνα στα πλάγια. Παράδοξο, γιατί η διαδρομή είναι πολύ μεγάλη, αλλά συμβαίνει.
Αφού πάρω τα αποτελέσματα, για να είμαι σίγουρος, θα διορθώσω τον βραχίωνα και θα αλλακτούν όλοι οι εμπρός βραχίωνες από εμένα.
Γι΄αυτούς που για ψυχολογικούς λόγους δεν θέλουν το φτερό, γιατί φοβούνται ή δεν το εμπιστεύονται, από δευτέρα θα έρχονται σε εμένα και θα τους επιστρέφω τα χρήματα τους, έστω και αν το έχουν τοποθετήση.
Λυπάμαι για την αναστάτωσει, εγώ από την πλευρά μου θα κάνω ότι είναι δυνατόν να λύσω το πρόβλημα για να μην ασχοληθούμε ξανά με αυτό.

Θα επανέλθω σύντομα με τα τελικά αποτελέσματα.

Ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία.
Χρήστος

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-11-2010, 14:53
Ένα μεγάλο μπράβο στον Χρήστο,

που αναλαμβάνει τις ευθύνες του

και εκπληρώνει στο μέγιστο,

αυτά που υπόσχεται στην εγγύηση του προϊόντος που μας προμήθευσε.

Και αυτό το λέω γιατί, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, άλλοι "κολοσσοί",

να προσπαθούν με υπεκφυγές, να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη,

κ να μην αναγνωρίζουν λάθη ή αστοχίες υλικών, μη αναλαμβάνοντας στην τελική τις ευθύνες τους.

Χρήστο, περιμένουμε τ' αποτελέσματα των δοκιμών ....

MARK
11-11-2010, 17:38
Μπράβο Χρήστο,είσαι επαγγελματίας μέ όλη την έννοια της λέξεως....

vasorfa
11-11-2010, 17:53
Σήμερα πέρασα απο τον Χρίστο να του αφησω το demo φτερο που ειχα βαλει στην μπου μπου....εκτος οτιο ειχα και εγω την γρατζουνια...κατα τα αλλα ΟΥΤΕ ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΤΙ ουτε ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ (KAROO T) βρήκε κάπου....:confused::confused:

Και μην σας πώ οτι τώρα που το έβγαλα μου λειπει κιολλας...:o:rolleyes::rolleyes:


Είδα στο μαγαζι του Χριστου ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ μπρατσο....ρε παιδια τι να πω...με τα λίγα που λατεχω μου φανηκε ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ,,,,,,αν δεν ήξερα προσωπικα αυτον που καταφερε να το φερει σπασμενο....θα έλεγα οτι ειναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ περιεργο αν μη τοι αλλο ο τροπος που έχει σπασει......:confused::hmmm:

όσον αφορα τον Χρίστο....ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΓΟ που τον ξερω.....θελει μεγάλα αρchιδια να βγεις και να πεις οποιος δεν ειναι ευχαριστημενος ή για ψυχολογικους λόγους να ΄'ερθει και να πάρει πίσω τα χρηματα του.......και να θυμόμαστε παιδες και λιιιιιιγο το παρελθον.......το παλικάρι εχει κάνει τόσο κοπο για να το φέρει μέχρι εδω...ΟΚ θέλει και αλλη βελτίωση....μην του πάρουμε όμως και το κεφαλι.....;););)


και τα λέω αυτα ΧΩΡΙΣ κανενα ΟΦΕΛΩΣ...απλα εδειδη θελω οι επαγγελματιες που προσπαθουν και βελτιωμουν τα προιοντα τους να πηγαινουν μπροστα....!!!!!


Δια χάρη αστειότητας θα πω..........

Τώρα που έβγαλα το φτεράκι νομίζω........σφυρίζει:hmmm::sm7::sm7::sm7::sm7::p

sintarta
11-11-2010, 18:02
Γεια σας αδερφια.
Εγω ειμαι το αλλο κρουσμα που αναφερει ο Χρηστος.:rolleyes:
Το κακο ειναι οτι ξεκινησα την Δευτερα απο Γιαννενα που ειχα κατεβει για εκλογες και το ανακαλυψα μετα το Ριο οπου και εκανα σταση για καφε.:(
Το σπασιμο ηταν στον εμπρος βραχιωνα ακριβως πανω απο το πιασιμο της βιδας.
Το καλο ειναι οτι η συμπεριφορα του Χρηστου ηταν αψογη απεναντι μου και δεν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα.;)
Εγω δεν θα προχωρησω σε αντικατασταση του φτερου γιατι οπως ολα τα καινουρια πραγματα ετσι μαλλον και αυτο εχει τις παιδικες του ασθενειες.:)
Θα περιμενω να εξελιχτει το θεμα και θα δω.

Αυτα απο μενα.

CPretenteriS
11-11-2010, 18:09
Από την επικοινωνία που είχα προχτές με το Χρήστο, όπου και μου αντικατέστησε το σημαδεμένο βραχίωνα, με διαβεβαίωσε ότι ΔΕΝ τίθεται ΚΑΝΕΝΑ θέμα εγγύησης!!!

Αυτό μου αρκεί για να μην προβώ σε αφαίρεσή του. Θα αναμένω τη νέα βερσιόν... :)

gandreas
11-11-2010, 18:18
Ένα μεγάλο μπράβο στον Χρήστο,

που αναλαμβάνει τις ευθύνες του

και εκπληρώνει στο μέγιστο,

αυτά που υπόσχεται στην εγγύηση του προϊόντος που μας προμήθευσε.

Και αυτό το λέω γιατί, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, άλλοι "κολοσσοί",

να προσπαθούν με υπεκφυγές, να μην βάλουν το χέρι στην τσέπη,

κ να μην αναγνωρίζουν λάθη ή αστοχίες υλικών, μη αναλαμβάνοντας στην τελική τις ευθύνες τους.

Χρήστο, περιμένουμε τ' αποτελέσματα των δοκιμών ....


:sm5::sm8::sm5:

aeriko
11-11-2010, 20:16
Σήμερα πέρασα απο τον Χρίστο να του αφησω το demo φτερο που ειχα βαλει στην μπου μπου....εκτος οτιο ειχα και εγω την γρατζουνια...κατα τα αλλα ΟΥΤΕ ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΤΙ ουτε ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ (KAROO T) βρήκε κάπου....:confused::confused:

Και μην σας πώ οτι τώρα που το έβγαλα μου λειπει κιολλας...:o:rolleyes::rolleyes:


Είδα στο μαγαζι του Χριστου ΤΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ μπρατσο....ρε παιδια τι να πω...με τα λίγα που λατεχω μου φανηκε ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ,,,,,,αν δεν ήξερα προσωπικα αυτον που καταφερε να το φερει σπασμενο....θα έλεγα οτι ειναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ περιεργο αν μη τοι αλλο ο τροπος που έχει σπασει......:confused::hmmm:


Το είχες και το έβγαλες και δεν μας λές το γιατί.
Το ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ τι σημαίνει, εξήγησε το μας λίγο.
Πάντως κι έμενα έσπασε και το ξαναέβαλα, μήπως έπραξα κακώς;

gandreas
11-11-2010, 20:26
Σήμερα πέρασα απο τον Χρίστο να του αφησω το demo φτερο


Το είχες και το έβγαλες και δεν μας λές το γιατί.
Το ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ τι σημαίνει, εξήγησε το μας λίγο.
Πάντως κι έμενα έσπασε και το ξαναέβαλα, μήπως έπραξα κακώς;

Το φόραγε δωρεάν DEMO ήταν για να δοκιμάσει αν έχει πρόβλημα με τα τρακτεροτά λάστιχα. Κάποια στιγμή έπρεπε να το επιστρέψει για να το τσεκάρουν και είδαν ότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα .
Για το κουλό δεν ξέρω τι εννοεί, αλλά φαντάζομαι ότι είναι κάτι περίεργο όπως το ποστ με το σπασμένο διαφορικό:rolleyes:.

vasorfa
11-11-2010, 20:58
:)Το είχες και το έβγαλες και δεν μας λές το γιατί.
Το ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ τι σημαίνει, εξήγησε το μας λίγο.
Πάντως κι έμενα έσπασε και το ξαναέβαλα, μήπως έπραξα κακώς;


Aν και με καλυψε ο gandreas...

Eπειδη φοραω τα καροο(ελαστικα) είχα βαλει για ενα χ χρονικο διαστημα ενα φτερο DEMO (ΕΠΕΙΔΗΞΗΣ) μερος των ΠΟΛΛΩΝ τεστ που έχουν γίνει....:) για να δουμε αν σπαει βρισκει κ.τλ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.:):) (υπαρχει και σχετικη μου αναφορα σε ποστ πιο πάνω...;)) οταν με το καλο το επιτρεψουν τα οικονομικα μου,θα το αγορασω...:) συνεπως το εβγαλα και το επεστρεψα γιατι <<το βερεσε κρασι....2 φορές μεθει!!!>> κατα πως ΄λέμε και στο χωριο!!


Μεγαλη κουλαμαρα στο λεξικό του θειου vasorfa σημαινει....πολυ παραξενο--περίεργο!!!:D:D:D(σορρυ αλλα είμαι γνωστος.....γλωσσοπλάστης!!!:sm7:)

peterv
12-11-2010, 13:04
Το έχω πάρει το φτεράκι, ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω πάνω στην μηχανή.
Το σίγουρο όμως είναι ότι το φτεράκι θα το βάλω οπωσδήποτε.
Πρώτον γιατί το χρειάζομαι για τα νερά δεύτερον γιατί η τιμή του , η ποιότητά του και η υποστηριξή του με αυτά που γράφει , με ικανοποιούν πλήρως ακόμα και αν το φτεράκι πάσχει από τις αρχικές παιδικές ασθένειες .

Μπράβο στην προσπάθειά του κατασκευαστή, ειδικά αυτή την εποχή έχουμε ανάγκη από τέτοιες ελληνικές πρωτοβουλίες αντί να τα παίρνουν εταιρίες του εξωτερικού. Ελπίζω να συνεχίσει η προσπάθεια και σε άλλα αξεσουάρ.....

Να σαι καλά Χρήστο (αν και δεν σε ξέρω) συνέχισε να βγάζεις πράγματα χρήσιμα για εμάς !!!!!!

chrhld
12-11-2010, 17:41
Κατ΄ αρχήν σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη, την υπομονή και την ανοχή σας……

Λοιπόν …..Ήρθαν τα πρώτα αποτελέσματα.
Τα παραθέτω συνοπτικά. Όπου Ν= Νιούτον το μετατρέπω κατευθείαν σε Kg.
Εφελκυσμός (Τράβα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 12700 Ν = 1270 Kg.
Εμπρός Βραχίονας: 14800 Ν = 1480 Kg.
Και τα δύο κομμάτια με εμφανή σημάδια κόπωσης στο σημείο που μπαίνει η βίδα δηλαδή οριακή ρήξη
Κρούση (Βάρα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 6500 Ν = 650 Kg. 3 κρούσης σταδιακές.
Εμπρός Βραχίονας: 8500 Ν = 850 Kg. 4 κρούσης σταδιακές.
Με ολική ρήξη (σπάσιμο) και των δύο κομματιών. Η κρούση έγινε με την μέθοδο της γκιλοτίνας, με σταθερά τα κομμάτια σε βάση, με κάθετη ρήψη και κενό ανάμεσα στην βάση100mm. Διαδοχικά βάρη, σε ελεύθερη πτώση από τους 70cm, με επιφάνεια κρούσης 3Χ100mm.
Παλινδρόμηση (κούνα και όσο αντέξει)
Πίσω Βραχίονας: 12mm κίνηση σε 13΄
Εμπρός Βραχίονας: 15mm κίνηση σε 17΄
Έγινε με σταθερή την κάτω βάση βιδωμένη (όπως μπαίνει πάνω στην μοτοσικλέτα) και κίνηση μόνο στο πάνω μέρος. Και στα δύο κομμάτια άρχισε να αλλοιώνεται η βάση της βίδας και μόνο το πίσω παρουσίασε μια μικρή ρωγμή από την δεξιά πλευρά.

Οι δοκιμές αυτές έγιναν για να ελεγθεί αν το υλικό πληρεί τις προδιαγραφές που λέει.
Τα δεδομένα θεωρούνται εξαιρετικά για τις προδιαγραφές του υλικού, αλλά επειδή εμένα μου φαίνονται υπερβολικά, ζήτησα να βάλουμε στην γκιλοτίνα την σταθερή βάση ώστε να κάνουμε κρούση, όχι κάθετη αλλά διαγώνια έτσι όπως γίνεται στην μοτοσικλέτα. Το αποτέλεσμα ήτανε για γέλια μιας και το αλουμίνιο κλότσαγε το βάρος προς τα έξω, χωρίς να του κάνει τίποτα (το βάρος και η βάση κρούσης κρέμεται με συρματόσχοινο). Συμφωνήσαμε λοιπόν ότι θα φτιάξω εγώ μια βάση (με οδηγούς για να μην μπορεί να κουνηθεί και να κατέβει κάθετα) σαν τον σκελετό της μηχανής, από σωλήνες και θα κάνουμε ρήψης με αυτό τον τρόπο. Είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να προσομοιώσουμε την λειτουργία του βραχίονα και να δούμε τον πιθανό λόγο που έσπασε.
Θα έχουμε συνέχεια……………

Χθες ήρθε ο Ανδρέας από εδώ (τι έχει τραβήξει αυτό το παιδί) και αφαίρεσα το φτερό για να κάνω ένα νέο πρωτότυπο που ως καλό και πειθήνιο πειραματόζωο (η καημένη η μηχανούλα) θα το τοποθετήσουμε και θα συμπιέσουμε τις αναρτήσεις μέχρι τέλους για να δούμε που βρισκόμαστε. Το είχαμε ξανακάνει αλλά δεν μπορέσαμε να το πάμε, σίγουρα, μέχρι τέλος. Η βροχή όμως μας τα χάλασε και το ραντεβού θα γίνει την Δευτέρα.

Ελπίζω από Δευτέρα και μετά να μπορώ να έχω σίγουρα και τελικά αποτελέσματα, ώστε να αρχίσουμε να αλλάζουμε και τους βραχίωνες………

Καλό Σαββατοκύριακο……… Και να είστε καλά.............................

aeriko
12-11-2010, 18:05
Καλα το νέο πρωτότυπο, εφ όσον το παλαιό παρουσίασε προβλήματα, δεν πρέπει και αυτό να δοκιμαστεί σε επίσημο και διαπιστευμένο εργαστήριο;
Με το να συμπιέζουμε την ανάρτηση της μηχανής τι θα αποκομίσουμε για τις αντοχές του υλικού (αλουμινίου ή κράματος);
Σήμερα είναι Παρασκευή και την Δευτέρα θα αλλάξουμε βραχίονες;

chrhld
12-11-2010, 18:50
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........

gandreas
12-11-2010, 21:20
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........

Τέτοια αντιμετώπιση όπως προαναφέρουν και άλλοι, δεν την βρίσκεις ούτε σε πολυεθνικές εταιρίες, ελπίζω κάποια στιγμή να ανταμειφτείς για την συμπεριφορά σου και σου εύχομαι να αναπτυχτείς ακόμα περισσότερο.
Σήμερα με την βροχή έπαθα πλάκα που δεν φόραγα το φτεράκι μια και έγινα χάλια (στην γάμπα) με ανώτατη ταχύτητα 30 χιλιομέτρων και για μόλις 1,5 χιλιόμετρο απόσταση που διένυσα στον βρεγμένο δρόμο. Τα νερά που μου πέταγε όταν είχα το φτερό ήταν αμελητέα και σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. Σίγουρα είναι αναγκαίο στην μηχανή μας.
Την Δευτέρα θα έρθω να βάλουμε το αναβαθμισμένο για δοκιμή στο μπεμπέ μου;).

gsmaniac
12-11-2010, 22:14
αν και δεν σκεφτομαι να το τοποθετησω(μου αρεσει να βρεχομαι και να βρωμιζομαι)....λογω κουμπαριας:D,ο κατασκευαστης νομιζω οτι αξιζει 1200 μπραβο,για την αντιμετωπιση της ολης καταστασης....;)

CPretenteriS
12-11-2010, 22:23
Χρήστο... κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την όλη αντιμετώπιση του θέματος!! :cool:

Μία παρατηρησούλα... για τις δοκιμές σας... φροντίστε η ανάρτηση να είναι στην πιο χαμηλή και πιο μαλακή θέση... ;)

vaska
12-11-2010, 22:38
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποιότητα του αλουμινίου αλλά στο γεγονός ότι σε ορισμένες μοτο γλύφη στην σωλήνα που κρατάει τον μασπιέ όταν συμπιέζετε η ανάρτηση. Αν εξασφαλίσουμε ότι δεν υπάρχη περίπτωση να ακουμπίσει, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Το φτερό με την στήριξη που έχει, με το φαιρόμενο βάρος και τους κραδασμούς, στηρίζετε πολύ καλά.
Την δοκιμή στο εργαστήριο με τον σκελετό την κάνω για να είμαι σίγουρος ότι όντος αυτό φταίει που έσπασε.
Την δευτέρα θα κάνω και την δοκιμή (αν μπορέσει ο Ανδρέας), αν όλα πάνε καλά θα είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Τότε μόνο εγώ θα διορθώσω τους βραχίωνες που έχω και θα αρχίζουμε να αλλάζουμε. Σίγουρα δυό μέρες θα τις φάω για να ετοιμάσω την πρώτη δεκάδα..... Ελπίζω να μην έρθουν και όλοι μαζί...........


Χρήστο καλησπέρα κι από εμένα. Τελικά είσαι σίγουρος ότι ο βραχίωνας βρίσκει στο πλαίσιο της μοτο σε όλα τα μοντέλα?? Ρωτάω γιατί στο δικό μου (06) απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω (δεν μπόρεσα να συμπιέσω τέρμα την ανάρτηση) δεν πρέπει να βρίσκει. Ρωτάω γιατί εσύ έχεις την ευκαιρία να δεις πολλά διαφορετικά μηχανάκια αλλά εμείς ξέρουμε για το δικό μας άντε και κανα δυο άλλα. Αν στα μοντέλα ας πούμε του 06 δεν βρίσκει λόγω μικροδιαφορών στο σκελετό, τότε δεν έχουμε λόγο να τ' αλλάξουμε, οπότε κι εσύ απαλλάσσεσαι από αρκετή δουλειά κι εμείς είμαστε ΟΚ.

Βασίλης

griv_gs
12-11-2010, 22:52
Παίδες εγώ σήμερα πήγα από τον Χρήστο και έβαλα το αναβαθμισμένο φτεράκι.

Και αυτό επειδή μιλήσαμε και αισθάνθηκα σιγουριά πως δεν θέλει να μου αρπάξει τα λεφτά μέσα από το πορτοφόλι όπως έχουμε όλοι συνιθίσει, αλλά θα είναι εκεί χωρίς δεύτερη κουβέντα να μου δώσει λύσει σε ότι πρόβλημα μου συμβεί που πιστεύω ότι δεν θα μου συμβεί.

Δεν νομίζω να μας τυχαίνει συχνά αυτό.

Τον ρώτησα και μου είπε τι μετατροπούλες έκανε.

Συγχαρητήτρια Χρήστο για την δουλειά σου και χαίρομαι που είσαι και εσύ στην παρέα του gsforum
Ευχαριστώ το φορουμ για την προσπάθειά του και την συνεχή ενασχόληση με το θέμα μόνο και μόνο για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας

chrhld
13-11-2010, 10:04
Είναι μεγάλη ανακούφιση να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν την΄προσπάθεια και την καταλαβαίνουν.......
Να είστε καλά................

Ενοείτε ότι θα το βάλουμε στο πιο μαλακό και στο πιό χαμηλό, αλλιώς δεν το κατεβάζουμε ούτε 30 νοματέοι να ανεβούμε πάνω.

Οσοι δεν βλέπουν σημάδι ότι βρήσκει ο βραχίονας δεν είναι αναγκαίο να τον αλλάξουν, αν κάποιός θέλει να το αλλάξει 'ετσι κι αλλιώς φυσικά και μπορεί....

Αυτά και τα λέμε..............

gandreas
14-11-2010, 22:19
Η φωτογραφία είναι από τις πρώτες και το φτεράκι είναι άβαφτο

http://img819.imageshack.us/img819/9941/ftero1.jpg (http://img819.imageshack.us/i/ftero1.jpg/)

Κάναμε (ο Χρήστος:)) κάποιες μετατροπές στο φτερό και θεωρητικά δεν θα έχει πρόβλημα.
Αφαίρεσε 5 χιλιοστά από την ροδέλα Νο1 και μπήκε το φτερό ποιο μέσα. Λείανε το σημείο Νο2 αν θυμάμαι 4 χιλιοστά και κέρδισε και από εκεί. σύνολο 8 με 10 χιλιοστά .
Το πρόβλημα ήταν ότι το Νο2 έβρισκε στον σκελετό σημείο Νο3 όταν η μηχανή ήταν πολύ φορτωμένη. Η απόσταση είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν το κατάλαβε κανείς εκτός από τον ψείρα:D Πρετεντέρης που μας το υπόδειξε .
Συμπιέσαμε την μηχανή με ιμάντες και με δύο άτομα που ταλαντεύονταν πάνω της και το φτερό πέρασε ξυστά από το σημείο Νο3.
Θα το δοκιμάσω ξανά και βλέπουμε. Πιστεύω και ελπίζω ότι το πρόβλημα λύθηκε.:o

CPretenteriS
14-11-2010, 22:20
Η φωτογραφία είναι από τις πρώτες και το φτεράκι είναι άβαφτο

http://img819.imageshack.us/img819/9941/ftero1.jpg (http://img819.imageshack.us/i/ftero1.jpg/)

Κάναμε (ο Χρήστος:)) κάποιες μετατροπές στο φτερό και θεωρητικά δεν θα έχει πρόβλημα.
Αφαίρεσε 5 χιλιοστά από την ροδέλα Νο1 και μπήκε το φτερό ποιο μέσα. Λείανε το σημείο Νο2 αν θυμάμαι 4 χιλιοστά και κέρδισε και από εκεί. σύνολο 8 με 10 χιλιοστά .
Το πρόβλημα ήταν ότι το Νο2 έβρισκε στον σκελετό σημείο Νο3 όταν η μηχανή ήταν πολύ φορτωμένη. Η απόσταση είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν το κατάλαβε κανείς εκτός από τον ψείρα:D Πρετεντέρης που μας το υπόδειξε .
Συμπιέσαμε την μηχανή με ιμάντες και με δύο άτομα που ταλαντεύονταν πάνω της και το φτερό πέρασε ξυστά από το σημείο Νο3.
Θα το δοκιμάσω ξανά και βλέπουμε. Πιστεύω και ελπίζω ότι το πρόβλημα λύθηκε.:o

:D:D:D

KRASOPATERAS
14-11-2010, 23:20
Εγώ από τότε που έβαλα το φτερό ακούω έναν θόρυβο συνέχεια από πίσω που κορυφώνετε περίπου στα 60-80.

Τα έχω πάρει στο κεφάλι κα ιδιαίτερα μέχρι να καταλάβω από πού είναι…

TARKAS
15-11-2010, 01:40
Είναι μεγάλη ανακούφιση να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν την΄προσπάθεια και την καταλαβαίνουν.......
Να είστε καλά................

Ενοείτε ότι θα το βάλουμε στο πιο μαλακό και στο πιό χαμηλό, αλλιώς δεν το κατεβάζουμε ούτε 30 νοματέοι να ανεβούμε πάνω.

Οσοι δεν βλέπουν σημάδι ότι βρήσκει ο βραχίονας δεν είναι αναγκαίο να τον αλλάξουν, αν κάποιός θέλει να το αλλάξει 'ετσι κι αλλιώς φυσικά και μπορεί....

Αυτά και τα λέμε..............

Χριστο πες μου διευθυνση να περασω αυριο και μεχρι τι ωρα, να ριξεις μια ματια και στο δικο μου. Για ψυχολογικους λογους λογω ταξιδιων. Αν καποιος ξερει την διευθυνση ας την γραψει παρακαλω

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-11-2010, 01:46
Χριστο πες μου διευθυνση να περασω αυριο και μεχρι τι ωρα, να ριξεις μια ματια και στο δικο μου. Για ψυχολογικους λογους λογω ταξιδιων. Αν καποιος ξερει την διευθυνση ας την γραψει παρακαλω


Στάθη, έχει στοιχεία η εγγύηση ..... ;)

Αλλά μην πας αύριο, γιατί τα νέα μπράτσα, αποκλείεται να είναι έτοιμα αύριο ...

Οπότε, θα χάσεις τον χρόνο σου ....

Μπορείς να πας σε 2-3 μέρες, που θάναι έτοιμα όλα .... ;)

katsanakis
15-11-2010, 08:21
Φιλαράκια εχθές παρατήρησα ότι μου έσπασε τη βάση από το φτερό που αγορά από την ομαδική. Το παρατήρησα σήμερα το πρωί.
Πείτε μου πως να ανεβάσω φωτό γιατί δεν ξέρω πως, για να δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας.

katsanakis
15-11-2010, 08:51
Νομίζω ότι το βρήκα [IMG]http://img576.imageshack.us/img576/6026/img00018201011150655.jpg[

MARK
15-11-2010, 09:04
Νομίζω ότι το βρήκα [IMG]http://img576.imageshack.us/img576/6026/img00018201011150655.jpg[

Λάμπρο,δεν φαίνεται φωτογραφία.....;)

katsanakis
15-11-2010, 09:07
Λάμπρο,δεν φαίνεται φωτογραφία.....;)


Τελικά δεν το βρήκα.
Μπορείς να βοηθήσεις;:D

MARK
15-11-2010, 09:22
Τελικά δεν το βρήκα.
Μπορείς να βοηθήσεις;:D

2 τρόποι ένας με image shack που δεν τον έχω δουλέψει.Ο δεύτερος είναι να το αποθηκεύσεις στην επιφάνεια εργασίας να πάς στον πίνακα ελέγχου φωτογραφίες-αλμπουμ και να κάνεις upload picture αφού ήδη έχεις δημιουργήσει αλμπουμ.Και αφού βάλεις την φωτό στο άλμπουμ από την επιφάνεια εργασίας πάς στο εικονίδιο με το βουνό και ήλιο εδώ που γράφουμε και αφού έχεις κάνει copy την πρόταση που βγαίνει picture-URL που βγάζει η φωτό
την κάνεις εκεί paste και ανεβαίνει η φωτό......;)