PDA

View Full Version : επιδιορθωση κρανους


manolis
15-09-2010, 09:46
Καλημέρα,
το παλιο μου shoei που κυκλοφορώ περισσότερο στις κοντινες αποστασεις εχει γεμίσει γρατζουνιές και πρόσφατα οπως περπατούσα το έξυσα και σε ενα τοίχο :( Υπάρχει καμία ειδική βαφή ή να βρω κανένα αυτοκόλλητο ; Ξέρω πως μερικά αυτοκόλλητα εχουν κόλλα που χαλάει το κέλυφος αλλα αυτο το κυκλοφορώ περισσότερο στο κέντρο οποτε δεν με πειράζει απο θέμα ασφάλειας.

Ευτυχώς ο παθών μαθών και δεν ξαναπήρα μαύρο ματ που χαλάει και με τον αέρα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-09-2010, 19:46
Με ότι κι αν το βάψεις, οι γρατζουνιές σε βάθος θα φαίνονται (εκτός κι αν το στοκάρεις) .... :(

Οπότε, κάποιο αυτοκόλλητο, είναι μονόδρομος .... ;););)

manolis
15-09-2010, 20:49
Κάπου στο φορουμ ειχα δει ενα αυτοκόλλητο carbon που το ζέσταινες και το κολλουσες. Κάτι τέτοιο θα βάλω αν το βρω εδω στο Ηράκλειο.

gemara
15-09-2010, 22:25
Καλημέρα,
το παλιο μου shoei που κυκλοφορώ περισσότερο στις κοντινες αποστασεις εχει γεμίσει γρατζουνιές και πρόσφατα οπως περπατούσα το έξυσα και σε ενα τοίχο :( Υπάρχει καμία ειδική βαφή ή να βρω κανένα αυτοκόλλητο ; Ξέρω πως μερικά αυτοκόλλητα εχουν κόλλα που χαλάει το κέλυφος αλλα αυτο το κυκλοφορώ περισσότερο στο κέντρο οποτε δεν με πειράζει απο θέμα ασφάλειας.

Ευτυχώς ο παθών μαθών και δεν ξαναπήρα μαύρο ματ που χαλάει και με τον αέρα.

Εκεί είναι που χρειάζεσαι ένα καλό κράνος για να σε προστατέψει και μέσα στην κίνηση είναι οι πιθανότητες περισσότερες να σου χρειαστεί.

Στους ανοιχτούς δρόμους που ελάχιστα συμβαίνουν αλλά άμα κοπανήσεις με μεγάλη ταχύτητα, δυστυχώς ότι κράνος και να έχεις, δεν σώνεσαι...

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
16-09-2010, 08:44
Καλημέρα,
το παλιο μου shoei που κυκλοφορώ περισσότερο στις κοντινες αποστασεις εχει γεμίσει γρατζουνιές και πρόσφατα οπως περπατούσα το έξυσα και σε ενα τοίχο :( Υπάρχει καμία ειδική βαφή ή να βρω κανένα αυτοκόλλητο ; Ξέρω πως μερικά αυτοκόλλητα εχουν κόλλα που χαλάει το κέλυφος αλλα αυτο το κυκλοφορώ περισσότερο στο κέντρο οποτε δεν με πειράζει απο θέμα ασφάλειας.

Ευτυχώς ο παθών μαθών και δεν ξαναπήρα μαύρο ματ που χαλάει και με τον αέρα.

Ολες οι στατιστικές που αφορούν τροχαία δείχνουν στη συντριπτική τους
πλειοψηφία ότι το 90% γίνονται σε "οικείο" περιβάλλον και σε ακτίνα
συνήθως 30 χλμ από το σπίτι μας...

gemara
16-09-2010, 08:51
Ολες οι στατιστικές που αφορούν τροχαία δείχνουν στη συντριπτική τους
πλειοψηφία ότι το 90% γίνονται σε "οικείο" περιβάλλον και σε ακτίνα
συνήθως 30 χλμ από το σπίτι μας...

Ακόμη πιο κοντά έχω διαβάσει, γύρω στα 2-5 χλμ από το σπίτι μας. Είναι γιατί εκεί χαλαρώνουμε και λέμε ότι φτάσαμε...

vasorfa
16-09-2010, 08:57
Κάπου στο φορουμ ειχα δει ενα αυτοκόλλητο carbon που το ζέσταινες και το κολλουσες. Κάτι τέτοιο θα βάλω αν το βρω εδω στο Ηράκλειο.


Μηπως εννοεις αυτο:

http://www.gsforum.gr/Τεχνικά-θέματα-25/Αυτοκόλλητο-carbon-look-12099/


Έχεις σκευτει το ενδεχόμενο ολικης βαφής?(δεν ξερω βεβαια κατα πόσο σε συμφερει οικονομικα)..


Θα συμφωνήσω και με τους παραπάνω....αν και εγω φοραω για τα κοντινα ενα κρανος--κατσαρολα--πλεον...:o:o:o μήπως θα έπρεπε να το αντικαταστήσεις?:hmmm:--αντικαταστήσουμε??:hmmm::rolleyes::rolleyes:

varaderiadis
16-09-2010, 10:28
αν θελεις ολικο βαψιμο ψαξε για τον lefteris karetsos:cool:

batman
16-09-2010, 20:16
Εκεί είναι που χρειάζεσαι ένα καλό κράνος για να σε προστατέψει και μέσα στην κίνηση είναι οι πιθανότητες περισσότερες να σου χρειαστεί.

Στους ανοιχτούς δρόμους που ελάχιστα συμβαίνουν αλλά άμα κοπανήσεις με μεγάλη ταχύτητα, δυστυχώς ότι κράνος και να έχεις, δεν σώνεσαι...
Δεν είναι απόλυτο αυτό...Επεσα με καμια 140αρια με το tiger που είχα,και το κράνος με έσωσε γιατί χτυπήθηκε δεξιά και αριστερά,πίσω ράγισε και ουτε που ένιωσα οτι χτυπησα κεφάλι.Οταν το είδα,φρικάρησα.Πάντα κράνος,όσο πιο καλό σηκώνει η τσέπη μας,για κοντά,για μακριά,για γρήγορα,για αργά..Κάποτε είχα διαβάσει,(αν θυμάμαι καλά το νούμερο,μην πω και ψέμματα,)οτι η ταχύτητα θραύσης του κρανίου αρχίζει στα .....9χλμ(εννιά)την ώρα..Ταχύτητα δρομέα.Οπότε καταλαβαίνετε τι μπορεί να συμβει σε 30,50,80 χλμ...

basilis76
22-11-2010, 10:20
Δεν είναι απόλυτο αυτό...Επεσα με καμια 140αρια με το tiger που είχα,και το κράνος με έσωσε γιατί χτυπήθηκε δεξιά και αριστερά,πίσω ράγισε και ουτε που ένιωσα οτι χτυπησα κεφάλι.Οταν το είδα,φρικάρησα.Πάντα κράνος,όσο πιο καλό σηκώνει η τσέπη μας,για κοντά,για μακριά,για γρήγορα,για αργά..Κάποτε είχα διαβάσει,(αν θυμάμαι καλά το νούμερο,μην πω και ψέμματα,)οτι η ταχύτητα θραύσης του κρανίου αρχίζει στα .....9χλμ(εννιά)την ώρα..Ταχύτητα δρομέα.Οπότε καταλαβαίνετε τι μπορεί να συμβει σε 30,50,80 χλμ...

:sm8:

evan400f
22-11-2010, 11:31
Δεν είναι απόλυτο αυτό...Επεσα με καμια 140αρια με το tiger που είχα,και το κράνος με έσωσε γιατί χτυπήθηκε δεξιά και αριστερά,πίσω ράγισε και ουτε που ένιωσα οτι χτυπησα κεφάλι.Οταν το είδα,φρικάρησα.Πάντα κράνος,όσο πιο καλό σηκώνει η τσέπη μας,για κοντά,για μακριά,για γρήγορα,για αργά..Κάποτε είχα διαβάσει,(αν θυμάμαι καλά το νούμερο,μην πω και ψέμματα,)οτι η ταχύτητα θραύσης του κρανίου αρχίζει στα .....9χλμ(εννιά)την ώρα..Ταχύτητα δρομέα.Οπότε καταλαβαίνετε τι μπορεί να συμβει σε 30,50,80 χλμ...
:sm8::sm8:

Capitain
22-11-2010, 19:17
Δεν είναι απόλυτο αυτό...Επεσα με καμια 140αρια με το tiger που είχα,και το κράνος με έσωσε γιατί χτυπήθηκε δεξιά και αριστερά,πίσω ράγισε και ουτε που ένιωσα οτι χτυπησα κεφάλι.Οταν το είδα,φρικάρησα.Πάντα κράνος,όσο πιο καλό σηκώνει η τσέπη μας,για κοντά,για μακριά,για γρήγορα,για αργά..Κάποτε είχα διαβάσει,(αν θυμάμαι καλά το νούμερο,μην πω και ψέμματα,)οτι η ταχύτητα θραύσης του κρανίου αρχίζει στα .....9χλμ(εννιά)την ώρα..Ταχύτητα δρομέα.Οπότε καταλαβαίνετε τι μπορεί να συμβει σε 30,50,80 χλμ...
Εγώ την άλλη φορά που χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο έτρεχα με τουλάχιστον 15 χλμ...(Μετρημένο με GPS)
Και όπως έχετε δει όλοι, είμαι καλά....:D:D

Orfeus
22-11-2010, 22:24
στα κρανη που εχει φυγει η βαφη,καλο ειναι να επισκευαζονται απο την αντιστοιχη εταιρεια κατασκευης.Δε συνισταται η βαφη με χρωματα μη εγκεκριμενα ή τα αυτοκολλητα γιατι μπορει να επηρεασουν τη δομη του κρανους.Ακομη και αν δεν φαινεται.Αυτο το γραφουν χαρακτηριστικα τα Αραι σε καρτελακι μεσα και σιγουρα σε αλλα κρανη.Μαλλον θα πρεπει να ζησεις με αυτο...αν δε μπορεις και το κρανος εχει κανει τον κυκλο του,ευκαιρια να το αλλαξεις!