PDA

View Full Version : Συνάδελφος "μοτορτζής" από Κύπρο..


Carduelis
18-09-2010, 00:44
..περιγράφει απολαυστικά το τι έπαθε:
Τίποτε Άλλον;;; (http://biker-cy.blogspot.com/2009/09/blog-post_08.html)




Εν γίνεται να μου συμβαίνουν έτσι πράματα πρωιν πρωιν τα εβλοημένα...


Εν ηξέρω αν το επαρατηρήσετε, αλλα ανοίξαν τα σχολεία. Εγώ πάντως επαρατήρησα το, γιατί επολλύναν οι αχάπαροι μες τους δρόμους...


Εχτές το πρωίν, όπως κάθε πρωίν είπαμεν, έπιασα πάνταν στο περίπτερο μου για να γοράσω την εφημερίδα μου... Όπως εμάχουμουν να σταματήσω τζιαι να βάλω το σταντ του μότορου, τζιαι σε κλάσματα δευτερολέπτου, εβρέθηκα χαμαί, τζιαι ο μότορος που πάνω μου, ακούωντας ταυτόχρονα ένα φοητσιάρικον μπαμ...


Ειλικρινά, για 3-4 δευτερόλεπτα, ΕΠΑΛΑΒΩΣΑ. Τί στον π...τσο έγινε;;; Μα ήνταλως εβρέθηκα χαμαί με την μοτόρα (180 κιλά!) που πάνω μου χωρίς να κάμω κάτι λάθος;;;


Η απάντηση εν άρκησε να έρτει. Μια μιτσιά με την ποθκιούαν της, επαούριζε τζιαι έστεκεν που πάνω μου. Βασικά άνοιξεν την πόρτα του αυτοκινήτου (χωρίς να δει εννοείται...) το χιλιοστόν ακριβώς που επέρνουν που δίπλα της, τζιαι ίγκωσεν με στο πλευρόν της μοτόρας...


Αφού εσυνήλθα που το πρώτο σιοκ, επροσπάθησα να σηκωστώ. Στον νου μου εστρυφογυρίζαν πολλά... Εφάτσιησα; Πάλε εγχείριση; Ποιος τους ακούει ούλλους πάλε;....


Εσηκώστηκα, τζιαι δόξα τω Θεώ ήμουν καλά. Επόνουν λλίον το γόνατο μου, αλλά ήμουν καλά. Εσσιήστηκεν τζιαι το πουκαμισούιν το Prince Oliver Που εγόρασα στο 66,6% SALE που έβαλεν ο παίχτης μου το καλοτζιαίριν... ΓΜΤ!!!!


Η μάνα της μιτσίας ήρτεν που πάνω μου ολόασπρη


- Μάνα Αχάπαρης Μιτσιάς(ΜΑΜ): Κύριε είσαι καλά;
- Κτινό: Τζιερκά τζιαι λιβάνια! Επήρες την κόρη σου σε κανέναν οφθαλμίατρον τωρά τελευταία;;;
- ΜΑΜ: Συγγνώμην κύριε!
- ΚΤ: Η γιαγιά μου ελάλεν ότι το συγγνώμην εν εφτάμισοι πόρτοι (άσχετον, η γιαγιά νιου παρέα ελάλεν ότι εν μισόν σιέσιμον, εμένα αρέσκει μου η εκδοχή της δικής μου της γιαγιάς).
- ΜΑΜ: Συγννώμην κύριε...
- ΚΤ: 15 πόρτοι...


Εβούλλωσεν το. Ήρτεν τζιαι ο περιπτεράς, ετάνισεν μου να σηκώσουμεν τον μότορο, τζιαι εστήσαμεν τον...


ΩΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!


Ο μότορος σοβαρά τραυματισμένος... Σπασμένο φτερό, πογιά (κότσιηνη σε παρακαλώ) του αυτοκινήτου στο σημείον της φατσιάς, τζιαι χτάρματα παντού.


Εν με εχωρούσαν οι τόποι. Επαούριζα όπως τον πελλό. Ο περιπτεράς υπενθύμισε μου ότι ήταν πιο σημαντικό που ήμουν εγώ καλά, τζιαι επήα να ηρεμήσω λλίον, αλλά επρόσθεσεν "τζιαι τα παλιοσίερα σάζουνται γιε μου...", τζιαι ανέβηκεν πάλε το γαίμαν μου...


- ΚΤ: Παλιοσίερα;;;
- ΠΕΡ: Εν πειράζει γιέ μου, έτο να μιλήσεις με την γενέκαν τζιαι εννα τα έβρετε.
- ΚΤ: Επήεν ο μότοροοοοοος...... Εχτάρτηκεν το κάρπον το εξώωωωωωωωστ....... Εσσίηστηκεν η σέλλαααααααα....
- ΜΑΜ:Ηρέμησε κύριε, έννεν τίποτε....Το λοιπόν, το τηλέφωνο μου εν τούτον, άισμου μιαν ώραν να πάρω την μιτσιάν σκολείο, τζιαι πιάς με να συνεννοηθούμεν, μεν φοάσαι τίποτε, εννα την σάσουμεν την μοτόρα σου...


Είδα την καλά καλά, εν μου εφάνηκεν απατεώνισσα... Ναι ρε....


9.30π.μ, τηλέφωνο στην ΜΑΜ...


- Βαρετός τζιαι ασήκωτος άντρας: ΑΛΟΟΥ...
- ΚΤ: ... Ναι την κυρία ΜΑΜ έθελα...
- Βαρετός τζιαι ασήκωτος άντρας:Ποιος εισαι;;;
- ΚΤ: Το κτινόν είμαι, έδωκεν μου η κα ΜΑΜ τούτον το τηλέφωνο, είχαμεν έναν accident το πρωίν τζιαι μπλα μπλα μπλα...
- Βαρετός τζιαι ασήκωτος άντρας:Ααααα! Εσού ήσουν. Ο άντρας της είμαι...


Ωπααααααααααα.........


- ΚΤ: Ναι εγώ ήμουν κύριε ΠΑΜ.
- ΠΑΜ: Ε ε, τζιαι ήντα που θέλεις;; Εν σε κανεί η ζημιά που μας έκαμες; Η μιτσιά μου έπαθεν ψυχολογικά που την αμπαλατοσύνη σου...
- ΚΤ:ΗΝΤΑ ΠΡΑΜΑΝ;;;;;;;!!!
- ΠΑΜ: Άκου να σου πω κύριε, εν η τέταρτη(!) φορά που μου τουμπαρίσκουν την γενέκαν μου σε ένα μήνα (γιατί άραγε...), τζιαι έν θα δεχτώ να συνεχιστεί τούτη η κουβέντα.
- ΚΤ: Δέχεσαι, ξι-δέχεσαι, ο μότορος έσιει ζημιές κύριε ΠΑΜ, πρέπει να μου την σάσετε...Εν τζιαι φταίω εγώ αν επιέρωσες εξεταστή να φκάλεις άδειαν της ΜΑΜ...
- ΠΑΜ: Ρε αμπάλατε, εννα φκείς τζιαι που πάνω, χαζίριν να σκοτώσεις το μωρόν, τζιαι ζητάς τζιαι τα ρέστα;;


Αμανα μου μανα μου μανα μου μανα μου μανα μου... Εν αθθυμούμαι να εξαναθόλωσα τοσον πολλά στην ζωή μου (εκτός που τες φορές που δέρνουμεν την χομόνοια τζιαι ανεβαίνει η πίεση μου λλίον παραπάνω, αλλά τούτον εν εσυγκρίνετουν...)


- ΚΤ: Ρε κουμπάρε η γενέκα σου επαραδέχτηκεν ότι έφταιεν, ήντα που λαλείς τωρά;;
- ΠΑΜ: Η γενέκα μου έκαμεν λάθος, με έφταιεν με τίποτε. Εσύ έφταιες!


Έν θέλω να γράψω την συνέχεια γιατί αντρέπουμε που για ακόμα μια φορά εν εκατάφερα να συγκρατήσω τα νεύρα μου τζιαι τα λόγια μου. (σορρυ πάτερ Μ.) Ήμουν τζιαι δουλειά, οπότε έτα ούλλα τζιαμαι....


Βασικά αγαπητέ αναγνώστη, το πποστ τούτον εγράφτηκεν για πολλούς λόγους (ο καθένας εν να καταλάβει τζείνον που θέλει).


Όμως θέλω τζιαι την δική σου γνώμη:


Τί νομίζεις ότι πρέπει να κάμω;; Οι επιλογές που εσκέφτηκα ως τωρά είναι:


Α) Να γράψω έναν προγραμματούιν(εν η δουλειά μου, piece of cake), που να στέλνει κάθε λλίον απειλητικά/ερωτικά/γοτέβερ μηνύματα sms στο τηλέφωνο της ΜΑΜ. Του πούστη, εννα μεν δημιουργήσω κατάστασην;;;
Drawback: Ο πατερ Μ.(πνευματικός μου) εννα με σύρει έξω με τες κλωτσιές....


Β) Να πίαννω τηλέφωνο με απόκρυψη για τον επόμενο χρόνο, τζιαι να τους λαλώ τζιαι που τζιαμέ που εμπηκαν τζιαι που τζιαμέ που εφκήκαν...
Drawback:Όπως το Α, εννα μου έρτει ο λοαρκασμός κούκος αηδόνι, εν κάπως μπανάλ...


Γ) Να μεν κάμω απολύτως τίποτε, τζιαι να προσεύχουμαι την νύκτα στον Θεό να τους συγχωρέσει. Ο πατερ Μ. ενναν πολλά happy! - εγώ (δυστυχώς) όι...


Τίποτε άλλον;;;;;;;;;;;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-09-2010, 01:05
Πω πωωωωωω .... μ' έπιασε πονοκέφαλος για να το διαβάσω ολόκληρο κείμενο .... :)

zitsos
19-09-2010, 13:55
μετάφραση ? υπότιτλους τουλάχιστον? χαχαχαχα!!:sm7:τέλειο τέλειο!! μπράβο στο παλικάρι!! τώρα ζητάει πραγματικά την ΓΝΩΜΗ μας ? αν ναι τότε την έβαψε!! αν δεν το έχει καταγράψει το συμβάν η αστυνομία έπραξε λάθος!περαστικά!!;)