PDA

View Full Version : χρηση σιλικονουχων γυαλιστικων?


DIMIS123
18-09-2010, 16:33
αγαπητοι,
τελικα η χρηση γυαλιστικων σιλικονουχων υλικων για τα πλαστικα μερη της μηχανης μας κανει καλο η κακο. το καλοκαιρι μηπως ανεβαζει θερμοκρασια περισσοτερο με αποτελεσμα να στραβωνουν?

μηπως τελικα απλη χρηση καποιου γενικου αλκαλικου σαπουνιου ειναι καλυτερα? ισως και καποιο με ιδιοτητες λιποδιαλυσης.

ευχαριστω

gepol
18-09-2010, 20:15
Εγώ χρησιμοποιώ παραφινέλαιο απο φαρμακείο και σε δέρματα και σε πλαστικά, και δεν έχω δεί πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια...Οχι ότι είχα πρόβλημα με τα σιλικονούχα όμως

malco
19-09-2010, 18:27
Φιλοι μου σπρευ σιλικονης Wurth σε ολη σχεδον την μοτοσυκλετα......το χρησιμοποιω πολλα χρονια τωρα με το πλυσιμο και ακομα και στις ζαντες.
Η μοτοσυκλετα γινεται σε κατασταση βιτρινας χωρις να γυαλιζει, εφοσον βεβαια το σκουπισεται μετα απο καποια ωρα....
Στα πλαστικα δεν δημιουργει κανενα προβλημα....

MARK
19-09-2010, 23:05
Πρόβλημα δεν δημιουργείται απλά θέλει καλό σκούπισμα γιατί τραβάει την σκόνη και επίσης να μην μένουν υπολλείματα γιατί με την μακροχρόνια έκθεση στον ήλιο μπορεί να ασπρίσει λίγο.........;)

saitman
10-10-2010, 20:17
Φιλοι μου σπρευ σιλικονης Wurth σε ολη σχεδον την μοτοσυκλετα......το χρησιμοποιω πολλα χρονια τωρα με το πλυσιμο και ακομα και στις ζαντες.
Η μοτοσυκλετα γινεται σε κατασταση βιτρινας χωρις να γυαλιζει, εφοσον βεβαια το σκουπισεται μετα απο καποια ωρα....
Στα πλαστικα δεν δημιουργει κανενα προβλημα....
:sm8::sm8::sm8:

taksidiotis
20-10-2010, 09:48
Εγώ χρησιμοποιώ παραφινέλαιο απο φαρμακείο και σε δέρματα και σε πλαστικά, και δεν έχω δεί πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια...Οχι ότι είχα πρόβλημα με τα σιλικονούχα όμως
μα αυτο το διαλυεις με νερο?

gandreas
20-10-2010, 17:04
Στο αυτοκίνητο σε κάποιο βενζινάδικο μου έβαλαν γυαλιστικό στο ταμπλό και τις πόρτες και μου έφυγε το χρώμα από τους διακόπτες των παραθύρων λες και τους έβαλες διαβρωτικό. Ο Μ@Λ@Κ@Σ που το έκανε φυσικά δεν αναγνωρίζει τίποτα. Μην βάζετε τίποτα για μένα εκτός και αν είστε απόλυτα σίγουροι.

1200GS
20-10-2010, 19:38
Και εγω της Wurth χρησιμοποιουσα αλλα τωρα τελευταια (1 χρονο) βαζω της Michelin.
Κανει ενα φιλμ και δειχνουν σαν καινουργια!
Δεν μου εχει κανει προβλημα ουτε χειμωνα ουτε καλοκαιρι παντως

michalis1973
01-11-2010, 00:02
Εχω ακουσει με τα σιλικονουχα ψεκαζουμε ανετα και τα ... λαστιχα? εννοουν τις πλευρες των ελαστικων (κοντα στην ζαντα) και οχι τις επιφανεις επαφης με το οδοστρωμα.

Ρωταω απλα γιατι εγω βαζω αραιομενη γλυκερινη χρονια τωρα που αγοραζω επισης απο φαρμακειο και δεν ειχα ποτε προβλημα. Το αποτελεσμα αριστο!

griv_gs
02-11-2010, 22:17
Εγώ δεν βάζω τίποτα σε άβαφα μαύρα πλαστικά γιατί ασπρίζουν από τον ήλιο και είναι εκνευριστικό.
Μέχρι και της aytoglym bumber που το πλήρωσα :yz:yz γιατί πάλι βλέπω ασπρίλες και μαζεμένη σκόνη.

Σκέτο σαπούνι και αλοιφή μόνο στα βαμμένα πλαστικά.

Και σπρει στα λάστιχα καλό είναι στην αρχή άλλα μαζεύει σκόνη και μετά από λίγο καιρο τα λάστιχα παίρνουν καφετί χρώμα από τον ήλιο..