PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ABS ???


xomateros
09-03-2009, 23:27
οταν γυριζω τον διακοπτη και ειδικα οταν ειναι παγωμενη η μηχανη μετα το τσεκ ενω βαζω μπροστα τον κινητητρα αναβοσβηνει γρηγορα η ενδειξη abs και αναβει και το κοκκινο τριγωνο !!!!
εαν ομως πριν βαλω μπροστα την μηχανη πατησω το φρενο και ακουστει καποια βαλβιδα η οποια μαλλον βρισκεται κατω απο το ρεζερβουαρ ολα ειναι οκ !!!

το εχει αντιμετωπισει αλλος ?????

danaos
10-03-2009, 00:24
Μπαταρια εχεις φιλε καλη?!?!?

syan
10-03-2009, 01:48
οταν γυριζω τον διακοπτη και ειδικα οταν ειναι παγωμενη η μηχανη μετα το τσεκ ενω βαζω μπροστα τον κινητητρα αναβοσβηνει γρηγορα η ενδειξη abs και αναβει και το κοκκινο τριγωνο !!!!
εαν ομως πριν βαλω μπροστα την μηχανη πατησω το φρενο και ακουστει καποια βαλβιδα η οποια μαλλον βρισκεται κατω απο το ρεζερβουαρ ολα ειναι οκ !!!

το εχει αντιμετωπισει αλλος ?????
Για ποιά μηχανη μιλάς και τι χρονιάς;

xomateros
10-03-2009, 09:40
κατα αρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
εχεις δικιο δεν ανεφερα την μηχανη ,
adventure 1200 gs 2006 mont.

φιλε μου η μπαταρια μου σχετικα καλη ειναι και δεν νομιζω οτι ειναι απο μπαταρια , μου δινει την εντυπωση οτι κολλαει καποια βαλβιδα του abs
γιατι αν πατησω την μανετα του μπροστινου φρενου πριν βαλω μπροστα την μηχανη και ακουστει ενας χαρακτηριστικος ηχος της βαλβιδας τοτε λειτουργει κανονικα !!!!!

kifinas
10-03-2009, 11:04
Πρίν απο κανά δίμηνο έπαθα ακριβώς το ίδιο. Για δοκίμασε να σηκώσεις λίγο τη χούφτα, μήπως βρίσκει έστω και απειροελάχιστα στη μανέτα, οπότε στο check που κάνει βρίσκει πρόβλημα. Τουλάχιστον στην περίπτωση μου αυτό ήταν.

xomateros
10-03-2009, 12:22
σε ευχαριστω πολυ , θα το κοιταξω και θα σου πω !!!!

danaos
10-03-2009, 15:55
Πρίν απο κανά δίμηνο έπαθα ακριβώς το ίδιο. Για δοκίμασε να σηκώσεις λίγο τη χούφτα, μήπως βρίσκει έστω και απειροελάχιστα στη μανέτα, οπότε στο check που κάνει βρίσκει πρόβλημα. Τουλάχιστον στην περίπτωση μου αυτό ήταν.

Σωστα σωστα και κοιτα αν εχει υγρα φρενων....

wet & dirty
10-03-2009, 16:47
μήπως θέλει εξαέρωση????

xomateros
11-03-2009, 12:49
εχει υγρα εχω κανει εξαερωση !!!!
μαλλον φταιει καποια βαλβιδα του abs η οποια βρισκεται στο ρεζερβουαρ απο κατω ... απλα ρωταω μηπως εχει αντιμετωπισει και αλλος παρομοιο προβλημα

Napoleon
11-03-2009, 16:31
Πριν απο κανα 6 μηνο ειχα το ιδιο προβλημα λοιπον στην μανετα του φρενου εχει ενα μικρο μπιμπικι που συνδεονται κατι καλοδιακια αυτα απο την χρηση απο τους κραδασμους δεν κανουν επαφη καλη ,οποτε σου κανει τσεκ και σου λεει οτι εχεις προβλημα και σου αναβει το ΑΒΣ. Αν πας σε οποιοδιποτε συνεργειο ΒΜW θα σου αντικαταστηουν το μπιμπλικι σε 10 λεπτα με κοστος περιπου 20 ευρο

xomateros
11-03-2009, 17:32
πολυ πιθανον φιλε να ειναι κατι τετοιο !!! ισως να ειναι η λυση μου !!!! σε ευχαριστω παντως εσενα και ολα τα παιδια που απαντησαν ;););););)

xomateros
13-03-2009, 22:38
πολυ πιθανον φιλε να ειναι κατι τετοιο !!! ισως να ειναι η λυση μου !!!! σε ευχαριστω παντως εσενα και ολα τα παιδια που απαντησαν ;););););)


τελικα ειχες δικιο φιλε αυτο ηταν το προβλημα !!!!!σε ευχαριστω και παλι ;);););)

giorgos_gs
13-03-2009, 22:52
ολα καλα.