PDA

View Full Version : Θάνατος από τροχαίο..


Carduelis
02-10-2010, 19:41
Οταν η καλή δημοσιογραφική πένα περιγράφει αυτό που λίγο-πολύ σκεφτόμαστε όλοι όταν οδηγούμε: Θάνατος απο τροχαίο (http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=3919&reftab=37&t=Θάνατος-απο-τροχαίο)

Θάνατος απο τροχαίοhttp://www.protagon.gr/Portals/0/skins/protagonistes/layout/spacer.gif27/09/2010http://www.protagon.gr/Portals/0/skins/protagonistes/layout/spacer.gifhttp://www.protagon.gr/Portals/0/skins/protagonistes/layout/spacer.gif του Οδυσσέα Ιωάννουhttp://www.protagon.gr/Portals/0/Articles_AttachedFiles/odyssmoto.jpg Γράφω αυτό το κείμενο αμέσως μετά την κυριακάτικη εκπομπή των Πρωταγωνιστών για τα τροχαία. (http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=864&videoid=2303)
Ο θάνατος από τροχαίο είναι ο μόνος θάνατος που δεν έχω αποδεχτεί. Εννοώ πως στην προσπάθεια να δημιουργήσω έναν αμυντικό μηχανισμό, έχω “φιλοσοφήσει” όλους τους θανάτους. Ακόμη κι εκείνον ενός μικρού παιδιού από σπάνια ασθένεια. Με τα τροχαία δεν κατάφερα ποτέ μου να “διαπραγματευτώ”.

Εκείνο το ξαφνικό τηλεφώνημα μέσα στην νύχτα που χωρίζει οριστικά και απότομα τον χρόνο στα δύο- στο πριν και το από δω και πέρα- το ξένο αίμα που το αισθάνομαι αμέσως στον λαιμό μου, σαν να καταπίνω πληγές γνωστών και φίλων, τα αλλοιωμένα σώματά τους, τα πρόσωπα τους σαν χαλασμένα λουλούδια…

Νομίζω πως έχω εντοπίσει την πηγή της άρνησης και του φόβου μου. Μη γίνω θύτης. Την ώρα που οδηγώντας ψάχνω τον αναπτήρα, που κοιτάω την αναπάντητη στο κινητό, την διαολεμένη στιγμή που κάτι άλλο παιδεύει το μυαλό μου και το αποσπά. Σκοτώνω άνθρωπο. Πώς συνεχίζεις μετά από αυτό; Πώς πείθεις ότι δεν ήσουν εσύ, ότι μία στιγμή δευτερολέπτων δεν μπορεί να σε κάνει τέρας στα μάτια των άλλων; Πώς μπορούν κι εκείνοι να ξεχάσουν ποιος ήσουν τόσα χρόνια, τι ήσουν τόσα χρόνια και σε ακρωτηριάζουν με τα μάτια; Τι λες στους συγγενείς; Τι θα άντεχες εσύ να ακούσεις στην θέση τους;

Θα μπορούσα να πω πολλά, και για τους δρόμους μας, και για την αγωγή μας, και για την ανευθυνότητα του μυαλού που δεν έχει “πήξει” αλλά δεν θέλω να πω τίποτα για αυτά. Είναι όλα εξαιρετικά σοβαρά, αλλά τόσο λίγα όταν σπάει η ζωή στα χέρια σου. Φαντάζομαι πως εκείνη τη στιγμή είσαι ο πιο μόνος σε όλη τη γη. Δεν κρατιέσαι από πουθενά, κλαις για μια ελάχιστη παρηγορητική κουβέντα, την αναζητάς από τον κάθε περαστικό αλλά δεν περισσεύει τίποτα για σένα, όλα για εκείνον που δεν έφταιξε.

Έχω τρέξει πολύ –μου αρέσει η ταχύτητα- έχω σωθεί από θαύμα σε τροχαίο που δεν ευθυνόμουν, δεν έχω οδηγήσει ποτέ πιωμένος αλλά έχω δώσει παράταση ζωής σε αρκετούς ανυποψίαστους που ποτέ δεν θα μάθουν πόσο πολύ τους “πλησίασα” όταν τους είδα τελευταία στιγμή και γύρισα το τιμόνι, γιατί έψαχνα τα τσιγάρα μου. Και κάθε τέτοια φορά αισθάνομαι μία ανείπωτη ξεφτίλα. Και φοβάμαι μήπως είμαι ικανός για το χειρότερο. Και εύχομαι να είναι κολώνα ή τοίχος…

Albatros
02-10-2010, 20:30
Κανείς δεν τον αποδέχεται...
:hmmm::(

Jefe
02-10-2010, 21:14
Είναι απευκταίο το συναίσθημα γιά όλους! Τρομερό! Δυστυχώς όμως συμβαίνουν τόσα καθημερινά...:(


Jefe

CPretenteriS
02-10-2010, 21:20
:(:(:(

Syvaris
02-10-2010, 21:28
παντα κρανος
παντα ζωνη
ποτε ποτο
ποτε κουραση-ξενυχτι
ποτε νευρα
ποτε βιαση (το μεταφορικο μεσο ειναι για να σε παει στον προορισμό σου, όχι να σε πάει ΓΡΗΓΟΡΑ στον προορισμό σου)
πάντα φιλικοί με τους συνοδοιπόρους, σαν να είναι ο φίλος΄από το φορουμ που δεν ξερουμε προσωπικά:o

bill 800gs
02-10-2010, 21:58
Ειναι φρικτο συναισθημα :hmmm:
Χτες στο Λουτρακι σκοτωθηκε ενα παιδι 16 ετων με γουρουνα :hmmm:
Κριμα τοσα δυστυχηματα ......:hmmm:Νεύρα

pirate
02-10-2010, 22:09
Δυστυχώς στους δρόμους της Κρήτης και γενικά στην Ελλάδα, υπάρχουν πάρα πολλοί που οδηγούν όπως ο κύριος Ιωάννου, είναι κρίμα να παίζουμε τις ζωές μας έτσι κάθε μέρα γιατί κάποιος/α χαζολογάει με το κινητό του/ης ή ψάχνει κάτι στο ντουλαπάκι, έχω ακούσει πάρα πολλές φορές το συγγνώμη δεν σε είδα .......... :(
Λοιπά με ειλικρινά που δεν έχουμε πρώτα οδική σοβαρότητα και παιδεία και μετά ακατάλληλο οδικό δίκτυο.

lakis
03-10-2010, 00:11
παντα κρανος

MARK
03-10-2010, 00:57
:(:(:(

Gemat
03-10-2010, 01:24
Εγω παλι πιστευω οτι συμβαινουν παρα πολυ λιγα ατυχηματα σε σχεση με τον αριθμο των ασχετων και κακων οδηγων που υπαρχουν στους αθλιους δρομους μας!

mario
03-10-2010, 03:00
τα πάντα είναι μέσα στη ζωή...έμεις πρεπει να τα διορθώσουμε γιατί δεν είναι όλα θελημα Θεου...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-10-2010, 03:07
Όταν στις εξετάσεις για δίπλωμα αυτοκινήτου,

το κυρίαρχο θέμα είναι αν πάρκαρες 12 ή 15 πόντους απ΄το πεζοδρόμιο,

τί οδηγούς περιμένουμε να δούμε στους δρόμους .... :hmmm:

ortho
03-10-2010, 16:09
Στα χρόνια που οδηγώ, το αυτοκίνητο κυρίως είχα μερικά ατυχήματα, ευτυχώς όλα μόνο λαμαρίνες και στη μηχανή ένα σπασμένπο λεβιέ φρένου με το honda.
Ολοι κάνουμε κάποια στιγμή τη χαζομάρα κυρίως από απροσεξία ή υποτίμηση της κατάστασης.
Ο λόγος που γράφω εδώ είναι διότι θέλω να κάνω μία παρατήρηση...
Αν κι η Αθήνα είναι γενικώς κυκλοφοριακή ζούγκλα, τα ατυχήματα είναι σχετικά λίγα σε σχέση με τις ώρες που έχουμε στο τιμόνι μηχανής ή αυτοκινήτου. Κατά τη γνώμη μου αυτό συμβαίνει επειδή οι περισσότεροι γνωρίζουμε το γεγονός της "ζούγκλας" και προσέχουμε περισσότερο. Εκτός είναι οι θερμοκέφαλοι κι αντικοινωνικοί.
Στην επαρχία όμως....τα περισσότερα εικονοστάσια τα έχω δει στη Χαλκιδική. Στην Κρήτη, οι καθρέφτες στα ιχ μάλλον μπαίνουν σαν αξεσουάρ για να δείχνει το αυτοκίνητο πλήρες, αλλιώς.....όποιος τους χρησιμοποιεί είναι η εξαίρεση.
Στην Αθήνα όλοι περιμένουμε ένα ιχ να κάνει τη μ@λ@κία,
μία μηχανή να πεταχτεί μπροστά ή δίπλα μας από το πουθενά κι είμαστε υποψιασμένοι κι έτοιμοι, όσο γίνεται....
Στην επαρχία γενικώς υπάρχει η νοοτροπία του πιό χαλαρού, να με προσέξει ο άλλος κλπ.

Και φυσικά όσοι κι όσο είμαστε πάνω στη μηχανή πάντα κινδυνεύουμε,
εγώ προσωπικά ακόμη και στον αυτοκινητόδρομο όταν υπάρχει αριστερή σχετικά κλειστή στροφή δεν πάω στην αριστερή λωρίδα, ποτέ δεν ξέρεις.....
Πέτυχα πριν πολλά χρόνια στη Γιουγκοσλαβία τύπο που κινούνταν λάθος δίπλα στη διαχωριστική μπάρα και δεν το ξέχασα ποτέ!

taksidiotis
03-10-2010, 19:19
Γενικά δεν αποδέχομαι τον θάνατο κι όχι μόνο από τροχαίο.

pkar
04-10-2010, 10:58
Ειλικρινά πιστέυω πως αυτή η εκπομπή των Προταγωνιστών του Θεοδωράκη θα πρέπει να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ στη Διδαχή κυκλοφοριακής αγωγής (δυστυχώς ανύπαρκτη στο Ελλαδιστάν) σε ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ !!!
Οι καθηγητές στα σχολεία που σέβονται τον εαυτό τους θα πρέπει να οργανώσουν μία προβολή στο σχολείο και την τάξη τους τουλάχιστον μία φορά το μήνα. Αυτό γιατί τα παιδιά ξεχνάνε γρήγορα...
Οι συνδικαλιστάδες που μόνο τον εαυτούλη τους σκέφτονται ας αποφασίσουν να κάνουν μία προβολή αυτής της εκπομπής στο χώρο εργασίας τους ...
Μπας και δούμε γιατρειά σε αυτόν τον τόπο...

droggitiszak
04-10-2010, 11:31
Όταν στις εξετάσεις για δίπλωμα αυτοκινήτου,

το κυρίαρχο θέμα είναι αν πάρκαρες 12 ή 15 πόντους απ΄το πεζοδρόμιο,

τί οδηγούς περιμένουμε να δούμε στους δρόμους .... :hmmm:

πές τα ρε Νίκο ...

basilis76
16-11-2010, 14:45
:(

KRASOPATERAS
16-11-2010, 23:26
Μπράβο Πάνο !:sm4:

ckk
17-11-2010, 01:55
Στα χρόνια που οδηγώ, το αυτοκίνητο κυρίως είχα μερικά ατυχήματα, ευτυχώς όλα μόνο λαμαρίνες και στη μηχανή ένα σπασμένπο λεβιέ φρένου με το honda.
Ολοι κάνουμε κάποια στιγμή τη χαζομάρα κυρίως από απροσεξία ή υποτίμηση της κατάστασης.
Ο λόγος που γράφω εδώ είναι διότι θέλω να κάνω μία παρατήρηση...
Αν κι η Αθήνα είναι γενικώς κυκλοφοριακή ζούγκλα, τα ατυχήματα είναι σχετικά λίγα σε σχέση με τις ώρες που έχουμε στο τιμόνι μηχανής ή αυτοκινήτου. Κατά τη γνώμη μου αυτό συμβαίνει επειδή οι περισσότεροι γνωρίζουμε το γεγονός της "ζούγκλας" και προσέχουμε περισσότερο. Εκτός είναι οι θερμοκέφαλοι κι αντικοινωνικοί.
Στην επαρχία όμως....τα περισσότερα εικονοστάσια τα έχω δει στη Χαλκιδική. Στην Κρήτη, οι καθρέφτες στα ιχ μάλλον μπαίνουν σαν αξεσουάρ για να δείχνει το αυτοκίνητο πλήρες, αλλιώς.....όποιος τους χρησιμοποιεί είναι η εξαίρεση.
Στην Αθήνα όλοι περιμένουμε ένα ιχ να κάνει τη μ@λ@κία,
μία μηχανή να πεταχτεί μπροστά ή δίπλα μας από το πουθενά κι είμαστε υποψιασμένοι κι έτοιμοι, όσο γίνεται....
Στην επαρχία γενικώς υπάρχει η νοοτροπία του πιό χαλαρού, να με προσέξει ο άλλος κλπ.

Και φυσικά όσοι κι όσο είμαστε πάνω στη μηχανή πάντα κινδυνεύουμε,
εγώ προσωπικά ακόμη και στον αυτοκινητόδρομο όταν υπάρχει αριστερή σχετικά κλειστή στροφή δεν πάω στην αριστερή λωρίδα, ποτέ δεν ξέρεις.....
Πέτυχα πριν πολλά χρόνια στη Γιουγκοσλαβία τύπο που κινούνταν λάθος δίπλα στη διαχωριστική μπάρα και δεν το ξέχασα ποτέ!

τα λες όλα. εγώ συμπληρώνω ότι ο ηλίθιος με το αυτοκίνητο δεν θα πάθει κάτι. Θα του σπάσει ένα φανάρι, ο καθρέφτης... σε μας θα σπάσει πόδι - χέρι - κεφάλι...

Τεράστια προσοχή γύρω - γύρω.

Στατιστική δική μου παρατήρηση για κακούς οδηγούς σε σχέση με τί οδηγούν. Κορεάτικα και Audi / BMW.

Οι πρώτοι λόγω άγνοιας - οι δεύτεροι λόγω του ότι 'έχω κάτι που γίνεται στην ίδια χώρα με τα Porsche'. Θα έβαζα γελάκι δίπλα, αλλά αυτοί μας σκοτώνουν.

dimitrisb
17-11-2010, 02:05
Η οδηγική συνείδηση είναι μία πολλή μεγάλη κουβέντα! Κυκλοφορώ κάθε μέρα με τη μηχανή... απλά πολλοί οδηγοί χαζεύουν στο δρόμο!Καθρέφτες, φλας και τέτοια μάλλον πιστεύουν ότι είναι διακοσμητικά στοιχεία!
Κάθε μέρα όλο και κάποιοι θα κάνουν του κεφαλιού τους στο δρόμο!Έχω την υπομονή πολλές φορές και τους λέω το λάθος που κάνουν, μερικοί το καταλαβαίνουν μερικοί που είναι πολύ εγωιστές όχι και πως και δεν με βρίζου κιόλας. Δεν ξέρω ... το κάνω με τη σκέψη ότι έτσι μπορεί και κάποιοι να διορθωθούν! Να πάψουν να σκέφτονται ότι ο δρόμος είναι δικός τους και τέτοια... .
Στην παραβίαση "STOP" και ειδικά κόκκινου σηματοδότη γίνομαι αγρίμι!! Θεωρώ ότι η παραβίαση των ανωτέρω είναι σαν να έχει ένας ένα όπλο και να πυροβολεί σε πάσα κατεύθυνση και ... από τύχη μπορεί να μην πετύχει κάποιον!
Για να μην σας κουράζω άλλο ... έγραψα λίγες σκέψεις μου!
Εύχομαι να έχουμε ασφαλή και όρθια χιλιόμετρα που μας αρέσουν πολύ!

adventure
17-11-2010, 08:27
Στην παραβίαση "STOP" και ειδικά κόκκινου σηματοδότη γίνομαι αγρίμι!! Θεωρώ ότι η παραβίαση των ανωτέρω είναι σαν να έχει ένας ένα όπλο και να πυροβολεί σε πάσα κατεύθυνση και ... από τύχη μπορεί να μην πετύχει κάποιον!
Εύχομαι να έχουμε ασφαλή και όρθια χιλιόμετρα που μας αρέσουν πολύ!

Μαζί σου φίλε μου . ;)


Εμείς που οδηγούμε δυο τροχούς πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και συνάμα ψυχολόγοι για το πως μπορεί να σκέφτεται ο κάθε οδηγός και τι μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή .

:( :(