PDA

View Full Version : Πως καταλήξαμε στην μοτοσυκλέτα που έχουμε?


GS_maniac
20-12-2008, 18:31
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως τελικά αγοράσαμε την μηχανή που έχουμε.

Δηλαδή αγοράσαμε με κριτήριο μια μικρή συνήθως βόλτα (test drive) γύρω απ΄το κατάστημα που μας έδωσε την μοτοσυκλέτα και σε διάστημα 10 ή 20 λεπτών :( έχουμε βγάλει συμπέρασμα αν μας κάνει ή όχι η μηχανή?΄ή μήπως τελικά είμαστε ήδη αποφασισμένοι τι θέλουμε και αγοράζουμε γιατί μας άρεσε περισσότερο ή όχι κάποιο μοντέλο?

Βέβαια εδώ παίζει (ίσως) και ρόλο το marketing της κάθε εταιρείας και πως αυτό προβάλει το προιόν της (μοτοσυκλέτα φτιαγμένη για περιπέτεια για πίστα κ.λ.π.).

Λοιπόν, εσείς πως με τι κριτήρια αγοράσατε την μοτοσυκλέτα σας?



.......:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

riko46
20-12-2008, 19:16
Κατά τη γνώμη μου η αγορά μιας μοτοσυκλέτας είναι καθαρά η χρήση για την οποία την θέλεις. Όσον αφορά εμένα για την επιλογή της GS 1200, την αγόρασα με κριτήριο τις εκδρομές και τα ταξίδια και όχι για χρήση μέσα στην Αθήνα. Για την επιλογή της μάρκας έπαιξε ρόλο η τεχνολογία και το όνομα. Δεν χρειάζεται μάρκετιν για τον boxer κινητήρα, εφόσον κυκλοφορεί εδώ και δεκαετίες. :)

PortoLeone
30-12-2008, 10:07
GS 1150 Eπιλογή για μια ζωή!!!
Μετά από μία σειρά δοκιμών άλλων μοτό!!!

Kolokas
30-12-2008, 11:19
GS 1150 Eπιλογή για μια ζωή!!!
Μετά από μία σειρά δοκιμών άλλων μοτό!!!

οοααααααααααααααααααααααα!!!!!!:):):)

danaos
30-12-2008, 11:49
Εγω μια ζωη ειμουν /hondaκιας. Τα τελευταια 3 χρονια γυρισα στην Bmw. και φυσικα δεν το μετανιωσα καθολου. Στην αρχη πηρα το 1150 adv απιστευτο μηχανημα και τωρα το 1200 και το ΗΡ.
Ο λογος που εγινε η αγορα ηταν η μεγαλητερη ασφαλεια και ανεση που ηθελα στα ταξιδια μου και φυσικα η off road δυνατοτιτες των μονελων. Ηθελα ενα πραγματικο on - OFF αλλα δεν πλησιαζα με τιποτα το ΚΤΜ.
.....επισεις -και ας φανει αστειο- ηταν η τιμη για τα σερβις!! Στο τρασαλπ στην αντιπροσωπια ηθελα τα 2πλα για σερβις απο οτι το 1200!!

vtheo
30-12-2008, 19:14
Εγώ είχα (F650GS Dakar) και ήθελα πάλι μία μοτοσυκλέτα on-off,μου άρεσει η αίσθηση του να έχω μία μοτό που θα μπορώ να πηγαίνω μαζί της παντού, η 1200GS adventure μου άρεσε πάρα πολύ σαν εμφάνιση και όταν την οδήγησα στο test ride κατέβηκα και αμέσως την παρήγγειλα.Εδώ και 8 μήνες που την έχω την ερωτεύομαι όλο και περισσότερο!!!

yannis
30-12-2008, 21:39
Εγώ πάλι ήθελα μία μοτο που να τα κάνει όλα. Και πόλη και εξοχή και ταξείδια και χαμηλή κατανάλωση και φυσικά την ομορφότερη. Αν ήταν και φθηνότερη δεν θα με πείραζε... αλλά δεν βαριέσαι, όλα τα λεφτά για τα ωραία θηλυκά.ΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιοΓέλιο
http://i482.photobucket.com/albums/rr185/yianspyr/DSCN0772.jpg

adventure
30-12-2008, 23:20
Λοιπόν η δική μου απόφαση να πάρω το 1150 Adventure ήταν καθαρά από θέμα αξιοπιστίας και γενικά μου αρέσει το μηχανάκι αυτό γιατί είναι στεγνό από θέμα εμφάνισης .

Δεν είμαι του στυλ των επιδόσεων μου αρκεί η δύναμη που βγάζει και γενικά η λειτουργία του κινητήρα που για μένα είναι πολύ στρωτός αν μου επιτραπεί αυτή η έκφραση .
Τώρα η χρήση που της κάνω είναι παντού και άσφαλτο αλλά και χώμα όταν αυτό προκύψει χωρίς βέβαια να φτάνω στα άκρα το μηχανάκι αλλά και έμενα τον ίδιο .

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου αλλά δυστυχώς τους τελευταίους μήνες δεν έχω την πολυτέλεια να ταξιδεύω μαζί της λόγο οικογενειακών υποχρεώσεων αλλά μου αρκεί που την έχω και είναι μάχιμη ανά πάσα ώρα και στιγμή όταν βρεθεί ο χρόνος για κάποια εξόρμηση .

Αυτά τα λίγα από μένα ελπίζω να σας κάλυψα και φώτο κάποια άλλη στιγμή . :Χαμόγελο:


.

epimelitisf
30-12-2008, 23:52
Απλά ήθελα μία...κόκκινη! :cool2: :p

leonidas
31-12-2008, 00:04
Απλά ήθελα μία...κόκκινη! :cool2: :p

Φώτη ελπίζω να μην είσαι Παναθηναικός :D:D:D:D

danaos
31-12-2008, 00:22
Φώτη ελπίζω να μην είσαι Παναθηναικός :D:D:D:D

Δεν ειναι........χιχιχιχιχιχι

peterv
02-01-2009, 11:35
εγώ sna ton Δαναο όταν είδα ότι η GS 1200 είναι on-off και καλύτερη από το transalp στα φρένα στο χαμηλότερο κέντρο βάρους και στην συντήρηση την πήρα αμέσως......

Bmwnek
02-01-2009, 12:46
Έρωτας με την πρώτη ματιά,.........τέλος.
http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=3&pictureid=55

Mexicanos
03-01-2009, 00:56
Εγώ παιδιά πήρα το 1150gsadv επειδή δεν μου άρεσαν τα άλλα BMW :Γελάω::Γελάω::Γελάω:

Dionisis
03-01-2009, 01:17
Δεν θα μπορουσα να αφησω τον mexicano και τον Δημητρη απο την Ζακυνθο μονους τους.... ειπα για να τριτοσουμε ας παρω και εγω την 1150 adv................τεσπα ΕΡΩΤΑΣ με την πρωτη ματια... η αξιοπιστια του ελικα και ο boxer κινητηρας με φουντοσαν και τωρα ποιος με σβηνει ........;)

syan
03-01-2009, 02:06
Εγώ παιδιά πήρα το 1150gsadv επειδή δεν μου άρεσαν τα άλλα BMW :Γελάω::Γελάω::Γελάω:
Κι εγώ παιδιά πήρα τη 1200RT επειδή δεν μου άρεσαν τα άλλα BMW :Γελάω::Γελάω::Γελάω:
Γειά σου ρε Γιώργο!

Arkas
03-01-2009, 13:41
Μετά από μια μακρόχρονη περιπλάνηση με Ιαπωνικά street και on-off (όλα αξιόπιστα και best value for money) κατέληξα στην Adve του '07 και τώρα του '08.
Για να είμαι ειλικρινής όμως το μεγάλο μου φλέρτ ήταν πάντοτε η 1150 Adve.;)