PDA

View Full Version : bmw neck brace


ntinopoulos
10-03-2009, 14:39
ξερουμε ολοι οτι μαζι με το κεφαλι το πιο εντονο προβλημα μετα απο ενδεχομενη συγκρουση το εχει ο αυχενας.
ειδα προσφατα το neck brace της bmw και πως φοριεται και εχω την εντυπωση οτι πρεπει να κανει απιστευτη δουλεια!εμποδιζει τον αυχενα απο σπασιμο και ειναι και διακριτικο!βεβαια ειναι ακριβο αλλα νομιζω οτι αξιζει!
ξερει κανεις περι αυτου?

Arkas
10-03-2009, 14:52
Για δες εδώ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=132&highlight=neck+brace)

gb1200
18-03-2009, 20:35
Για δες εδώ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=132&highlight=neck+brace)




575 E ;;;;;;; Το έχει αγοράσει κανείς ;;;;:Απορία:

ntinopoulos
18-03-2009, 22:19
575 E ;;;;;;; Το έχει αγοράσει κανείς ;;;;:Απορία:
αγορασα και περιμενω να μου ερθει αυτο που κανει 466 με το αλλο υλικο,οχι το ανθρακονημα.πολυ χρησιμο αξεσουαρ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-03-2009, 13:19
αγορασα και περιμενω να μου ερθει αυτο που κανει 466 με το αλλο υλικο,οχι το ανθρακονημα.πολυ χρησιμο αξεσουαρ;)



...περιμένουμε εντυπώσεις ...;)

skippybi
19-03-2009, 20:39
...περιμένουμε εντυπώσεις ...;)


...και ελπίζουμε να χρειαστεί να περιμένουμε πολύ, πάρα πολύ, μα πάρα πάρα πάρα.... πολύ, μέχρι να μας πεις αν σε σφίγγει το κολάρο...:D:D:D

kostas_366
19-03-2009, 21:27
Ναι είναι χρήσιμο...
Αλλά + αυτό, θα είσαι και σεξυ τώρα :)

Arkas
19-03-2009, 21:31
αγορασα και περιμενω να μου ερθει αυτο που κανει 466 με το αλλο υλικο,οχι το ανθρακονημα.πολυ χρησιμο αξεσουαρ;)
Μεγειές!;)

ckalfas
28-05-2009, 11:25
Αυτές τις ημέρες σκοπεύω να προβώ σε αγορά προστατευτικού αυχένα (ένα για 'μένα κι ένα για το έτερο ήμιση).
Βρήκα 2 προτάσεις αρκετά καλές, η μία είναι το LEATT BRACE ADV (τιμή 229€) και το EVS (στα 179€).
Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει, για να ακούσω γνώμες...

emix
28-05-2009, 13:40
Εχω αγορασει ενα προστατευτικο αυχενα.Ενα απλο, αυτο που μοιαζει σαν πεταλο που φορανε στ αλογα. Το πηρα για το χωμα βασικα.
Για μεγαλα και μακρινα ταξιδια μπορει να φορεθει και στην ασφαλτο. Προσφερει καλη προστασια στον αυχενα και τον κραταει αρκετα σταθερο.
Ομως, δυσκολευομαι να κοιταξω κατω. Δεν μπορω, για παραδειγμα, να δω καθολου τις τσεπες απο το μπουφαν μου ή καμια "μπανανα" απ αυτες που φοραμε γυρω απο την μεση μας, και ετσι δεν μπορω να βγαλω ουτε ψιλα, ουτε πραγματα, ουτε οτιδηποτε αλλο.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι 500ευρω για ενα τετοιο πραγμα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Οκ, ασφαλεια, αλλα οχι κι ετσι. Και μ αυτο που εχω παρει κανει την δουλεια του. Επαγγελματιας αλλωστε δεν ειμαι.

ntinopoulos
28-05-2009, 19:55
ηλια αν ειναι να συμβει το κακο δεν εχει σημασια ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι.
για μενα ειναι πολυ χρησιμο και ισαξιας σημασιας με το κρανος;)

emix
29-05-2009, 09:24
ηλια αν ειναι να συμβει το κακο δεν εχει σημασια ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι.
για μενα ειναι πολυ χρησιμο και ισαξιας σημασιας με το κρανος;)


Συμφωνω μαζι σου. Εννοω απλα οτι και με ποιο φθηνα πραγματα μπορεις να προστατεψεις τον αυχενα σου.

ntinopoulos
29-05-2009, 11:42
Συμφωνω μαζι σου. Εννοω απλα οτι και με ποιο φθηνα πραγματα μπορεις να προστατεψεις τον αυχενα σου.
οντως αλλα οταν καποια πρωτοπορος μαρκα βγαζει ενα προιον με 500ε και ακολουθουν αλλες με 150ε δεν μπορω να πιστεψω οτι η διαφορα οφειλλεται μονο στο ονομα!πιστευω οτι ισως να ειναι σαν τα κρανη.ενα ακριβο κρανος ειναι γενικα πιο αξιοπιστο απο ενα φτηνο!
ενα αλλο θεμα ειναι και η εργονομια,ποσο δηλαδη βολικο ειναι στη χρηση,καθως και το βαρος.

emix
29-05-2009, 11:51
Σωστα.
Οπως ανεφερα μ αυτο που εχω γω δυσκολευω να κοιταξω προς τα κατω. Ισως μ αυτο των 500ευρω να μην συμβαινει αυτο.
Τεσπα.
Ολα καλα ειναι και ολα κατι κανουν προκειμενου να σωθουμε.

GANTZA
30-05-2009, 22:48
Κοιταξτε....ΟΣΟ και ακριβουτσικο και αν ειναι ,θεωρω οτι (ξουτ μακρυα απο ολους)!!!!!!οταν χρειαστει κανει δουλεια.τωρα για το πιο φθηνο δε το εχω δει και δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη.Αρα για καποιον που ζει για τους 2 τροχους νομιζω οτι ειναι αναγκαιο συμπληρωμα του κρανους

Billakos
31-05-2009, 10:22
http://scottishbiker.wordpress.com/2007/05/16/bmw-motorrad-neck-brace-system-to-revolutionise-motorcycle-safety/
http://www.bmw-motorrad.co.uk/uk/en/index.html?content=http://www.bmw-motorrad.co.uk/uk/en/equipment/riderequipment/riderequipment_flashcatalogue.html&notrack=1

pit
06-10-2009, 22:45
Σωστα.
Οπως ανεφερα μ αυτο που εχω γω δυσκολευω να κοιταξω προς τα κατω. Ισως μ αυτο των 500ευρω να μην συμβαινει αυτο.
Τεσπα.
Ολα καλα ειναι και ολα κατι κανουν προκειμενου να σωθουμε.


Ηλία δεν είναι απαραιτητο να είμαστε επαγγελματιες.... Είναι τοσο ευκολο να μας συμβεί κάτι τέτοιο:

http://www.youtube.com/watch?v=Aru6suXd-54&feature=PlayList&p=072544D8E5B18C30&playnext=1&playnext_from=PL&index=40

Οπότε???????

MARK
07-10-2009, 11:26
Χρήσιμο για να δούμε....;)

aeriko
07-10-2009, 13:26
ηλια αν ειναι να συμβει το κακο δεν εχει σημασια ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι.
για μενα ειναι πολυ χρησιμο και ισαξιας σημασιας με το κρανος;)
ntinopoule αν δεν απατώμαι με ένα τέτοιο πράγμα ήρθες στο Πήλιο, δεν μας λες τις εντυπώσεις σου;

ntinopoulos
07-10-2009, 16:13
ntinopoule αν δεν απατώμαι με ένα τέτοιο πράγμα ήρθες στο Πήλιο, δεν μας λες τις εντυπώσεις σου;

πανο αν και η τιμη του ειναι λιγο τσουχτερη πιστευω ειναι πολυ χρησιμο για την ασφαλεια μας αν αναλογιστουμε οτι οι περισσοτερες ανεπανορθωτες βλαβες συμβαινουν στον αυχενα παρα τη χρηση του κρανους.
σε γενικες γραμμες ειναι βολικο και συνηθιζεται ευκολα!:)

emix
07-10-2009, 18:32
Δεν ειπα οτι δεν ειναι χρησιμο. Εγω εχω ενα και το φοραω οταν παω βουνο.
Τωρα για την ασφαλτο, τι να πω;

ntinopoulos
07-10-2009, 19:07
Δεν ειπα οτι δεν ειναι χρησιμο. Εγω εχω ενα και το φοραω οταν παω βουνο.
Τωρα για την ασφαλτο, τι να πω;
γιατι?στην ασφαλτο δε χτυπας?

emix
07-10-2009, 19:09
γιατι?στην ασφαλτο δε χτυπας?

Χτυπαω αγαπητε μου, αλλα δεν μπορω και να ειμαι ντυμενος σαν ρομποκοκ.
Εχεις δει εσυ κανεναν να φοραει τετοιο πραγμα στην ασφαλτο;
Εγω κανεναν. Ή ειμαστε ολοι τρελοι και θελουμε να σκοτωθουμε ή κατι αλλο συμβαινει.

gzpainter
21-03-2010, 13:24
ntinopoule...sorry my friend για την ενοχληση και την ανασταση ενος παλιου thread αλλα τωρα τελευταια μου εχει γινει ολιγον εντονη ιδεα η αγορα ενος προστευτικου λαιμου (οταν μια κυριακατικη βολτα μπορει να σε βγαλει στα 500+μιλια...και οταν ο τοπικος αντιπροσωπος σου κανει μια καλη εκπτωση και ευκολια πληρωμης (οταν συνηθως ειναι cash και fix τιμη) ... αρχιζεις και το σκεφτεσαι..) προτιμω τα λεφτα για μια φωτογραφικη μηχανη να τα δωσω σε κατι που αν χρειαστει να με σωσει και να με βοηθησει να βγαλω και αλλες φωτο..

οποτε μετα την μακροσκελη εισαγωγη μου ..(ουτε ραδιο αρβυλα... να μην ημουν...) θα ηθελα να μου πεις εντυπωσεις απο το προστατευτικο....το φορας πανω απο τι μπουφαν?? μπορεις να μα δειξεις μερικες φωτο με το μπουφαν και το προστατευτικο??
σε ευχαριστω εκ των προτερων...

manthos-k
23-03-2010, 16:28
Στελνω μια φωτογραφια. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την χρήση του με
δυσκολευει πολυ λιγο στις κινήσεις και μετα απο λιγη ωρα το ξεχναω τελειως.
Επειδη πέφτω συχνά το χρησιμοποιώ πάντα στισ βόλτες στα βουνά.