PDA

View Full Version : Στροφήήή φρένοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!


evan400f
05-10-2010, 10:47
Έχω ένα βάρος και πρέπει να το πω. Κάθε μέρα ανεβοκατεβαίνω το ποτάμι (σπίτι – δουλειά). Με εκνευρίζει αφάνταστα εδώ και χρόνια βλέπω κάτι μηχανόβιους ( Ο Θεός να τους κάνει) στην ευθεία πάνε με 200, αν βρεθείς μπροστά τους είναι ικανή να σε περάσουν από πάνω. Φτάνουμε στης στροφές (ξέρετε λαχαναγορά και στο ΣΕΦ) και μόνο άγκυρα δεν ρίχνουν για να κόψουν στα 20χλμ να πάρουν τη στροφή. Και μπαίνουν και μπροστά σου. Έτσι και κάνεις την ‘μαγκιά’ και τους περάσεις μέσα στην στροφή μόλις βγουν στην ευθεία σε περνάνε πάλι με διακόσια και σε κοιτάνε με μισό μάτι!!!
Τι το θες ρε το VFR η to GXR η το ΖΖR και ξέρω και εγώ ποιο άλλο όταν στην στροφούλα σε περνάνε τα Deauville και τα παπιά?!
Αχ, τα είπα και ξελάφρωσα.
Ευχαριστώ…………………….:o

Arkas
05-10-2010, 10:50
Έτσι ακριβώς Βαγγέλη!

tsompanis
05-10-2010, 10:51
:sm7::sm7:

HECTOR
05-10-2010, 11:01
:sm7::sm7::sm7:Σωστος!!

hargs
05-10-2010, 11:29
Σκέψου και να χρειαστεί να πλακωθούνε στα φρένα.Θα τους δεις στο ποτάμι μέσα:sm7:

BillyGS
05-10-2010, 11:48
Αυτό συμβαίνει γιατί δεν καβάλησαν ποτέ τους παπί η μηχανή μικρού κυβισμού.. Πάνε αρκετοί και παίρνουν για πρώτη μηχανή μία μεγάλου κυβισμού και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ανοίξουν το γκάζι στην ευθεία.. Δεν το παίζω και ούτε θα το παίξω γρήγορος και έμπειρος αλλά προτιμώ και κάνω κέφι να το στρίψω παρά να το ανοίξω..

CPretenteriS
05-10-2010, 11:51
Είναι πραγματικά εκνευριστικό.... αυτούς πρέπει να τους πάρουμε μαζί με BMWgogagi, siraxanz, κλπ... να τους πάμε μια βολτίτσα Βάλια Κάλντα... :D:D:D

γιαγια αρκουδα
05-10-2010, 12:20
σημερα κατα της 11 ενα bmw 1200gs περασε ξιστα απο τον γιο μου στο ποταμι . ο τασος ηταν με το gsr600 και οταν τον περασε γυρισε και τον κυταξε σαν να του ελεγε κανε στην ακρι ρε εγω εχω bmw.
τα πηρε ο τασος και στην αριστερι στροφη ανεβενοντας το ποταμι μετα απο τις 3 γεφυρες που ο μεγας bmwδακιας μπικε με 130-140 τον περασε απο την εξωτερικη ξιστα με + 50 χιλιομετρα οδηγοντας με το ενα χερι γιατι με το αριστερο χερι του εδιχνε το μεσαιο δακτιλο που το ειχε να εξεχει....
οταν μου το ειπε του εβαλα χερι, γιατι μπορει να τρομαζε και να επευταν και οι δυο.
οποτε πριν κρινουμε, και πουμε η κανουμε κατι, ας σκευτουμε οτι δεν ξερουμε τι μιαλο κουβαλαει, αλλα και το τι γνωσεις εχει στην οδηγηση και ας αλαξουμε λοριδα να τον αποφυγουμε και απλα μπορουμε να τον γραψουμε εκει που δεν πιανει μελανι. ειναι πιο ασφαλες για εμας τουλαχιστον ... αυτος????
δεν παει να κουμπουριαστη......

MARK
05-10-2010, 12:23
Aκολουθώ και εγώ για την δουλειά την ίδια διαδρομή και το βλέπω συνέχεια,ακόμα και απο σκούτερ και παπιά.........:hmmm:

moby_gr
05-10-2010, 12:31
Είναι πραγματικά εκνευριστικό.... αυτούς πρέπει να τους πάρουμε μαζί με BMWgogagi, siraxanz, κλπ... να τους πάμε μια βολτίτσα Βάλια Κάλντα... :D:D:D


:sm5:

Albatros
05-10-2010, 14:18
Παιδιά άμα δίνουμε σημασία πως οδηγεί ο κάθε ένας δίπλα μας (εκτός αν οδηγεί επικίνδυνα), τότε ο δρόμος θα γίνεται πίστα.
Σκοπός μας είναι να φτάσουμε ασφαλείς στο προορισμό μας με τις δυνατότητες οδήγησης που έχουμε.
:hmmm:

evan400f
05-10-2010, 14:41
Παιδιά άμα δίνουμε σημασία πως οδηγεί ο κάθε ένας δίπλα μας (εκτός αν οδηγεί επικίνδυνα), τότε ο δρόμος θα γίνεται πίστα.
Σκοπός μας είναι να φτάσουμε ασφαλείς στο προορισμό μας με τις δυνατότητες οδήγησης που έχουμε.
:hmmm:

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Ούτε εγώ είμαι ο τέλειος οδηγός, ούτε μπαίνω στις στροφές με 200. Αλλά δεν εμποδίζω μέσα στην στροφή αυτών που πάει με 200.
¨Όπως συνέβη σήμερα το πρωί που ερχόμουν στη δουλειά, στην υπόγεια αριστερή στροφή αρχές Συγγρού από Πειραιά. Μπήκα με 80 και στην μέση της στροφής στην αριστερή λουρίδα ένα V-STROM πήγαινε με 40! Στην δεξιά λουρίδα λεωφορείο!!!
Ποιος είναι ο επικίνδυνος εγώ η αυτός.
Συγνώμη παιδιά αλλά μεγάλωσα και έβγαλα δίπλωμα στην Αμερική. Κάτι που μου έμαθαν εκεί είναι ότι στον δρόμο σκέφτεσαι τι μπορεί να βρεθεί μπροστά σου ανά πάσα στιγμή και τι γίνετε πίσω σου.
Δυστυχώς έχω καταλάβει ότι η περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι γίνετε κάτω από τα πόδια τους, το τι γίνετε γύρο τους ούτε που τους ενδιαφέρει.

babisku
05-10-2010, 14:47
Να τρέξεις στην ευθεία της εθνικής (κλειστός δρόμος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθηνση και άπλετη ορατότητα) δεν είναι κάτι ριψοκίνδυνο και σίγουρα δεν είναι μεγάλη ένδειξη οδηγικής δεξιοτεχνίας. Επίσης όμως το να ξυσεις μαρσιπιέ στην κλειστή στροφή των 180 και πλέον μοιρών στο τέρμα της εθνικής, στο φάληρο, διακινδυνεύοντας με την πτώση από υπολείματα λαδιών ή πετρελαίου δεν είναι ένδειξη μεγάλης οδηγικής κλάσης παρά μόνο άγνοιας κινδύνου. Σε όλους μας έχει τύχει να μας περάσουν σε στροφές παπάκια ή σκούτερ με αναβάτες πιτσιρικάδες που προφανώς οδηγούν έτσι όχι από ταλέντο αλλά από έλλειψη οδηγικής παιδίας. Σίγουρα ο οδηγός φαίνεται στις στροφές αλλά στην πίστα και όχι στον δρόμο.

diomiles
05-10-2010, 17:16
Ας οδηγούμε εμείς σωστά και με ασφάλεια και ασε τους τους άλλους να κάνουν ότι καταλαβαίνουν .

γιωργος
05-10-2010, 17:30
Ας οδηγούμε εμείς σωστά και με ασφάλεια και ασε τους τους άλλους να κάνουν ότι καταλαβαίνουν .
μπορει καποτε να καταλαβουν

gandreas
05-10-2010, 17:53
Να τρέξεις στην ευθεία της εθνικής (κλειστός δρόμος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθηνση και άπλετη ορατότητα) δεν είναι κάτι ριψοκίνδυνο και σίγουρα δεν είναι μεγάλη ένδειξη οδηγικής δεξιοτεχνίας. Επίσης όμως το να ξυσεις μαρσιπιέ στην κλειστή στροφή των 180 και πλέον μοιρών στο τέρμα της εθνικής, στο φάληρο, διακινδυνεύοντας με την πτώση από υπολείματα λαδιών ή πετρελαίου δεν είναι ένδειξη μεγάλης οδηγικής κλάσης παρά μόνο άγνοιας κινδύνου. Σε όλους μας έχει τύχει να μας περάσουν σε στροφές παπάκια ή σκούτερ με αναβάτες πιτσιρικάδες που προφανώς οδηγούν έτσι όχι από ταλέντο αλλά από έλλειψη οδηγικής παιδίας. Σίγουρα ο οδηγός φαίνεται στις στροφές αλλά στην πίστα και όχι στον δρόμο.


:sm8::sm5::sm4:

xenos
05-10-2010, 18:57
Είναι πραγματικά εκνευριστικό.... αυτούς πρέπει να τους πάρουμε μαζί με BMWgogagi, siraxanz, κλπ... να τους πάμε μια βολτίτσα Βάλια Κάλντα... :D:D:D


κ μετά να εγκαταλείψουν τελείως κ να το γυρίσουν σε αμάξι!!:sm7:

saitman
05-10-2010, 20:06
;););)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 01:20
Να τρέξεις στην ευθεία της εθνικής (κλειστός δρόμος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθηνση και άπλετη ορατότητα) δεν είναι κάτι ριψοκίνδυνο και σίγουρα δεν είναι μεγάλη ένδειξη οδηγικής δεξιοτεχνίας. Επίσης όμως το να ξυσεις μαρσιπιέ στην κλειστή στροφή των 180 και πλέον μοιρών στο τέρμα της εθνικής, στο φάληρο, διακινδυνεύοντας με την πτώση από υπολείματα λαδιών ή πετρελαίου δεν είναι ένδειξη μεγάλης οδηγικής κλάσης παρά μόνο άγνοιας κινδύνου. Σε όλους μας έχει τύχει να μας περάσουν σε στροφές παπάκια ή σκούτερ με αναβάτες πιτσιρικάδες που προφανώς οδηγούν έτσι όχι από ταλέντο αλλά από έλλειψη οδηγικής παιδίας. Σίγουρα ο οδηγός φαίνεται στις στροφές αλλά στην πίστα και όχι στον δρόμο.


"Παν μέτρον άριστον" ..... ;)

manousos
06-10-2010, 12:42
:sm7::sm7::sm7:

γιαγια αρκουδα
06-10-2010, 13:25
μπορει καποτε να καταλαβουν
θα καταλαβουν μολισ τουσ παρει κανενας σβαρνα και τουσ στηλει στο ΚΑΤ.Νεύρα

vasorfa
06-10-2010, 18:03
Σαν δεν ντρεπεστε ΟΛΟΙ σας:p:p:p:p:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


δηλαδή δεν καταλαβαινω,,,,:hmmm::hmmm::hmmm::Απορία::Απορία::Απορία:είναι κακό να περνας τον άλλο στην ευθεία και μετα να κόβεις για να στριψεις και αν γουστρεις να κόβεις και τον αλλο????:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


Αλλα φαινεστε..... παλιοπαιδα.....:p:p:p
δεν έχετε παιδία....:sm7::sm7::sm7:



Α.....για να μην ξεχνιόμαστε,,,,,
αν δείτε στην εθνικη καποιον με σκοοτερακι με 50αρι.....(κιτρινο χρωμα) και εναν ψιλο πανίβλακα καβαλάρη.(moi).....ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΆΣΕΤΕ ΜΕ 1000ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα
και τον κακομοιρουλη--ΤΡΟΜΑΧΤΕ ΤΟΝ--ΚΟΦΤΕ ΤΟΝ και κάντε του ότι αλλο γουσταρετε.....ΑΛΛΑ στην καμια μην του δωσετε ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΝεύραΝεύραΝεύρα

a... και μην ξεχασω....και ενο ο κυριούλης κατεβαινει(ω) στην δεξια λωρίδα----ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΘΙΚΙΑ με προσπερναν απο την Λ.Ε.Α.:Απορία::hmmm::hmmm:ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα




Σοβαρα τωρα,,,,,

Ειμαι στην ευχαριστη θέση να σας ανακοινώσω οτι δεν έχουμε ΠΑΙΔΕΊΑ.....:(:(:(:(:(:(:(



Και επειδη ΟΛΟΙ έιμαστε έμπειροι---για να σας δώ τωρα....


quiz---------


βρέιτε μου έναν Οδηγο---που ΠΟΤΕ δεν έχει κάνει malakia,,,,:(:(

(Ένας ένας ε?μην βιάζεστε ολοι!!!)

gandreas
06-10-2010, 18:11
quiz---------


βρέιτε μου έναν Οδηγο---που ΠΟΤΕ δεν έχει κάνει malakia,,,,:(:(

(Ένας ένας ε?μην βιάζεστε ολοι!!!)

http://img840.imageshack.us/img840/9981/gs0010.jpg (http://img840.imageshack.us/i/gs0010.jpg/)

vasorfa
06-10-2010, 19:09
http://img840.imageshack.us/img840/9981/gs0010.jpg (http://img840.imageshack.us/i/gs0010.jpg/)

:p:p:p:p:p

manosamos
06-10-2010, 20:41
Ρατσιστες.............:rolleyes:
Σας πειραζει οσυναδελφος που παει αργα στις στροφες,αλλα αν ηταν κανενα πιπινι και φαινοτανε και το βρακακι του,θα κανατε ουρα απο πισω του.......:cool::cool::D

siraxanz
06-10-2010, 20:51
Ας οδηγούμε εμείς σωστά και με ασφάλεια και ασε τους τους άλλους να κάνουν ότι καταλαβαίνουν .

μπορει καποτε να καταλαβουν

θα καταλαβουν μολισ τουσ παρει κανενας σβαρνα και τουσ στηλει στο ΚΑΤ.Νεύρα

Πιστεύετε ότι αυτός που πάει
με 120km σε μιά x στροφή η
ο άλλος που πάει στην ίδια στροφή με 80km η
ο τρίτος που την στρίβει με 150km
και τέλος πάντων ο καθένας που στρίβει στην συγκεκριμένη x στροφή με συγκεκριμένα ψ km κατα δική του βούληση:),
δεν οδηγεί σωστά και με ασφάλεια??:confused:
Όχι βρε συνφορουμίτες, για τον οδηγό τα km που οδηγεί είναι αυτά που αισθάνεται ασφάλεια
και μπορεί να τα πάει,
και ναι τα παιδιά που πάνε "πανιά" με τα σκουτεράκια έχουν ένα ταλέντο:)

ortho
11-10-2010, 22:58
Πιστεύετε ότι αυτός που πάει
με 120km σε μιά x στροφή η
ο άλλος που πάει στην ίδια στροφή με 80km η
ο τρίτος που την στρίβει με 150km
και τέλος πάντων ο καθένας που στρίβει στην συγκεκριμένη x στροφή με συγκεκριμένα ψ km κατα δική του βούληση:),
δεν οδηγεί σωστά και με ασφάλεια??:confused:
Όχι βρε συνφορουμίτες, για τον οδηγό τα km που οδηγεί είναι αυτά που αισθάνεται ασφάλεια
και μπορεί να τα πάει,
και ναι τα παιδιά που πάνε "πανιά" με τα σκουτεράκια έχουν ένα ταλέντο:)






συμφωνώ φίλε,
με πόσα θα μπεις σε μιά στροφή εξαρτάται από ικανότητα, διάθεση, τύχη,
την παράμετρο μηχανή, ελαστικά δεν την υπολογίζω,
δεν παίζει και ρόλο κατά τη γνώμη μου....
εννοώ ότι άλλα περιθώρια έχει ένα ss κι άλλα τα μαστόδοντα...

το ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι το ισχυρότερο όλων,
κάποια στιγμή επεμβαίνει,

αν πέσεις στο μ@λ@κ@ που σέρνεται δίπλα στη νησίδα σε αριστερή τυφλή.... εσύ φταίς, έπρεπε να το έχεις σκεφτεί ότι δεν είναι άδειος ο δρόμος....

andreas 75
14-10-2010, 14:08
Παιδιά άμα δίνουμε σημασία πως οδηγεί ο κάθε ένας δίπλα μας (εκτός αν οδηγεί επικίνδυνα), τότε ο δρόμος θα γίνεται πίστα.
Σκοπός μας είναι να φτάσουμε ασφαλείς στο προορισμό μας με τις δυνατότητες οδήγησης που έχουμε.
:hmmm: ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

evan400f
14-10-2010, 15:47
Παιδιά σιγά χάσαμε το νόημα. Δεν κατηγορώ κανέναν, δεν κρίνω αν είναι καλή οδηγοί η όχι. Δεν λέω ότι εγώ είμαι τέλειος, εγώ και αν έχω κάνει βλακείες!!! Είμαι ο πρώτος που δεν θέλω να γίνει πίστα ο δρόμος.
Απλά μου την δίνουν κάτι ‘δήθεν’ τύποι.ΝεύραΝεύραΝεύρα

ckk
02-12-2010, 11:35
Ρατσιστες.............
Σας πειραζει οσυναδελφος που παει αργα στις στροφες,αλλα αν ηταν κανενα πιπινι και φαινοτανε και το βρακακι του,θα κανατε ουρα απο πισω του....... στην παραλιακή καλοκαίρι, η γκόμενα σκυμμένη μπροστά επάνω στον τύπο με το streetκαι μία ουρά από 5 – 6 μηχανές από πίσω χαζεύαμε το colossal στριγκάκι :sm7::cool:

Πιστεύετε ότι αυτός που πάει
με 120km σε μιά x στροφή η
ο άλλος που πάει στην ίδια στροφή με 80km η
ο τρίτος που την στρίβει με 150km
και τέλος πάντων ο καθένας που στρίβει στην συγκεκριμένη x στροφή με συγκεκριμένα ψ km κατα δική του βούληση,
δεν οδηγεί σωστά και με ασφάλεια??
Όχι βρε συνφορουμίτες, για τον οδηγό τα km που οδηγεί είναι αυτά που αισθάνεται ασφάλεια
και μπορεί να τα πάει,
και ναι τα παιδιά που πάνε "πανιά" με τα σκουτεράκια έχουν ένα ταλέντο




Ο καθένας είχε - έχει γονείς – δασκάλους – καθηγητές και ειδικότερα την εμπειρία που του δίνει η καθημερινότητα. Αν όλα αυτά συνθέτουν για τον οποιονδήποτε λόγο να πάει φίδια στην ευθεία ή στην στροφή, είναι δικό του θέμα και δικό του είναι το, ακράνωτο συνήθως, κεφάλι. Το μόνο που θέλω, είναι να κάνει την μαγκιά του μακριά από εμένα. Αν δεν το φροντίσει αυτός, με μάτια + αυτιά και στον #### εκτός από μπροστά και στους καθρέπτες, προσπαθώ να το κάνω εγώ. Παιδικές ######## έχουμε κάνει όλοι άλλωστε.

Jefe
02-12-2010, 11:40
Είναι για γέλια αυτή η φάση.....


Jefe

windman1200
11-12-2010, 17:19
Πιστεύετε ότι αυτός που πάει
με 120km σε μιά x στροφή η
ο άλλος που πάει στην ίδια στροφή με 80km η
ο τρίτος που την στρίβει με 150km
και τέλος πάντων ο καθένας που στρίβει στην συγκεκριμένη x στροφή με συγκεκριμένα ψ km κατα δική του βούληση:),
δεν οδηγεί σωστά και με ασφάλεια??:confused:
Όχι βρε συνφορουμίτες, για τον οδηγό τα km που οδηγεί είναι αυτά που αισθάνεται ασφάλεια
και μπορεί να τα πάει,
και ναι τα παιδιά που πάνε "πανιά" με τα σκουτεράκια έχουν ένα ταλέντο:)


Τα όρια μέσα στα οποία πρέπει να οδηγούμε πάνω στη στροφή και κατ' επέκτασιν σε οποιοδήποτε άλλο σημείο της πορείας μας, εγώ πιστεύω ότι η ικανότητα και το ένστικτο που έχουμε, τα πλησιάζουν, ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ, γιατί απλά αν τα καθόριζαν δεν θα σκοτωνόταν κανένας από δικό του φταίξιμο. Αυτό που τα καθορίζει είναι η απλή φυσική. Για να καταλάβεις πόσο ριψοκίνδυνος γίνεσαι, κάθε φορά που οδηγείς στο όριο που η φυσική σου επιτρέπει, απαιτείς από τους παράγοντες που επιρεάζουν την πρόσφυση σου στο έδαφος να είναι σταθεροί και αμετάβλητοι. Και όλο αυτό το απαιτείς στους ελληνικούς δρόμους.
ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
Υ,Γ. Με έχουν χτυπήσει :
Χέρι γριάς που ανυψώθηκε ξαφνικά για να καλέσει ταξί (έπεσα, ήμουνα με vespa).
Κομμάτι καουτσούκ από σκασμένο λάστιχο νταλίκας που έσκασε 50μ μπροστά μου (δεν έπεσα).
Μπάλλα του basket που έφυγε από μπαλκόνι και έσκασε στο κεφάλι μου (δεν έπεσα).
Ολόκληρο φύλλο capboard ξαπλωμένο πάνω στην λωρίδα μου στην εθνική στο ύψος των Μεγάρων το οποίο ανυψώθηκε κάθετα μόλις πέρασε από πάνω ο μπροστά από μένα και το εμβόλισα με το GS. (φυσικά δεν έπεσα, γιατί αν έπεφτα ακόμα εκεί θα ήμουνα).
Ποιό ένστικτο μπορεί να υπολογίσει αυτούς τους "φυσικούς" παράγοντες..;

frits
11-12-2010, 17:57
.
Υ,Γ. Με έχουν χτυπήσει :
Χέρι γριάς που ανυψώθηκε ξαφνικά για να καλέσει ταξί (έπεσα, ήμουνα με vespa).
Κομμάτι καουτσούκ από σκασμένο λάστιχο νταλίκας που έσκασε 50μ μπροστά μου (δεν έπεσα).
Μπάλλα του basket που έφυγε από μπαλκόνι και έσκασε στο κεφάλι μου (δεν έπεσα).
Ολόκληρο φύλλο capboard ξαπλωμένο πάνω στην λωρίδα μου στην εθνική στο ύψος των Μεγάρων το οποίο ανυψώθηκε κάθετα μόλις πέρασε από πάνω ο μπροστά από μένα και το εμβόλισα με το GS. (φυσικά δεν έπεσα, γιατί αν έπεφτα ακόμα εκεί θα ήμουνα).
Ποιό ένστικτο μπορεί να υπολογίσει αυτούς τους "φυσικούς" παράγοντες..;

Από ότι φαίνεται ο φύλακας αγγελός σου πετάει με χίλια....:)

SenseiG
11-12-2010, 18:29
Στην ευθεια ολοι καλοι ειναι στις στροφες φαινεται ο οδηγος και προφανως τα γκαζια δεν κανουν τον οδηγο.Και ειδικα οταν εισαι με μοτο πρεπει να το εχεις.