PDA

View Full Version : Τι είναι το Ται Τσι


tattoopanther
06-10-2010, 14:08
Αναγνωρίζουμε το Ται Τσι όταν βλέπουμε ανθρώπους να εκτελούν μια σειρά αθόρυβων, ρευστών ομοιόμορφων , αργών κινήσεων.
Επειδή δείχνει τόσο γαλήνιο κι χαλαρό, πολλοί υποθέτουν ότι οι συμμετέχοντες κάνουν κάποιου είδους διαλογισμό.
Άλλοι μπορεί να παρατηρήσουν ότι αυτές οι χαριτωμένες κινήσεις μοιάζουν με λακτίσματα γροθιές και κάθετα χτυπήματα.
Και αυτό γιατί το Ται τσι αναπτύχθηκε στην Κίνα ως μία αποτελεσματική πολεμική τέχνη.
Διαφορετικά στυλ αναπτύχθηκαν απο συγκεκριμένες οικογένειες ως μέσα προστασίας και πήραν το όνομα των ιδρυτών τους,Γου,Τσεν,Γιανκ,Χαο,κτλ.
Σήμερα, εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη κάνουν Ται Τσι για να εκμεταλλευτούν τα ευεργετικά του αποτελέσματα ,
μείωση του στρες, βελτίωση της υγείας και μακροζωία μεγάλη ζωτικότητα και αντοχή.

....συνεχίζετε

CPretenteriS
06-10-2010, 15:44
:sm8:

MARK
06-10-2010, 15:53
:sm5:

xenos
06-10-2010, 16:11
:sm8:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
06-10-2010, 16:17
:sm8:
τι φατσουλα ειναι αυτη ρε.Αφου διαφωνεις.
Και στο φιναλε ρε μπαγλαμα αυτα που μπορουμε να κανουμε οι δυο μας στο ''τσι τσι'' αυτοι πρεπει να ειναι μια στρατια ολοκληρη...αχαχαχα:sm7:

EOD-K9
06-10-2010, 16:41
εγώ για διαλογισμό και χαλάρωση χρησιμοποιώ την Ελληνική τέχνη




πί-νω-κρασί

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
06-10-2010, 16:44
εγω την Βαρβακειο και οποιοδηποτε αλλο ''χασαποταβερνοχωρι'' σε συνδιασμο με καλη παρεα και μπυρα

Albatros
06-10-2010, 16:44
το τάι τσί δεν ξέρω τι κάνει...
το τσί τσί όμως ξέρω...
:)

gandreas
06-10-2010, 17:05
το τάι τσί δεν ξέρω τι κάνει...
το τσί τσί όμως ξέρω...
:)


:sm7::sm7::sm7::sm8::sm3:

kostasmats
06-10-2010, 20:16
οι περισοτερες πολεμικες τεχνες-δυναμικα σπορ ειναι ευεργετικα για την ψυχη το μυαλο και το σωμα.περα απο την φυσικη κατασταση που μας προσφερει η προπονηση, η αυτοσυκγεντρωση-διαλογισμος που περιεχουν τα περισοτερα στυλ στην διδασκαλια τους προσφερουν απιστευτη ηρεμια στο μυαλο (απαραιτητη στους τρελλους ρυθμους που ζουμε).απο το τελετουργικο του μουαι ται ,τις διατασεις του βραζιλιανικου ζιου ζιτσου μεχρι τις αναπνοες της πυγμαχιας και γενικα το "εγκεφαλικο"κοματι των πολεμικων τεχνων εχουμε απιστευτα ωφελη.το ται τσι σιγουρα ειναι κορυφαια τεχνη στον τομεα αυτο,αν και δεν εχω την τυχη να το εχω δοκιμασει.το μονο αρνητικο για να ασχοληθει κανεις με αυτου του ειδους την γυμναστικη ειναι -εκτος απο τον δυσευρετο χρονο-οτι για να βρεις ενα σοβαρο προπονητη-δασκαλο,χρειαζεσαι τουλαχιστον 65-70 ευρω το μηνα ποσο διολου ευκαταφρονητο για πολλους απο μας

ARGI
06-10-2010, 20:50
το τάι τσί δεν ξέρω τι κάνει...
το τσί τσί όμως ξέρω...
:)

Σωστός, και ιδιαίτερα για χαλάρωση, χρησιμοποιώ την μέδοδο

ΤΣΙ - ΠΟΥΡΟ....!!!!

Υγιεινό και αθόρυβο...!!!! (Σου φτιάχνει ένα κεφάλι... ΤΑ-ΜΑΜ)!!!...
;););)

EOD-K9
07-10-2010, 01:03
οι περισοτερες πολεμικες τεχνες-δυναμικα σπορ ειναι ευεργετικα για την ψυχη το μυαλο και το σωμα.περα απο την φυσικη κατασταση που μας προσφερει η προπονηση, η αυτοσυκγεντρωση-διαλογισμος που περιεχουν τα περισοτερα στυλ στην διδασκαλια τους προσφερουν απιστευτη ηρεμια στο μυαλο (απαραιτητη στους τρελλους ρυθμους που ζουμε).απο το τελετουργικο του μουαι ται ,τις διατασεις του βραζιλιανικου ζιου ζιτσου μεχρι τις αναπνοες της πυγμαχιας και γενικα το "εγκεφαλικο"κοματι των πολεμικων τεχνων εχουμε απιστευτα ωφελη.το ται τσι σιγουρα ειναι κορυφαια τεχνη στον τομεα αυτο,αν και δεν εχω την τυχη να το εχω δοκιμασει.το μονο αρνητικο για να ασχοληθει κανεις με αυτου του ειδους την γυμναστικη ειναι -εκτος απο τον δυσευρετο χρονο-οτι για να βρεις ενα σοβαρο προπονητη-δασκαλο,χρειαζεσαι τουλαχιστον 65-70 ευρω το μηνα ποσο διολου ευκαταφρονητο για πολλους απο μας

:Χαμόγελο:έτσι είναι τα πράγματα άσχετα απο την πλάκα

tattoopanther
07-10-2010, 13:51
...συνέχεια..
Στην Κίνα το Ται Τσι είναι η εθνική γυμναστική.
Πάνω από 200 εκατομμύρια άνθρωποι κάνουν καθημερινά Ται Τσι, περισσότεροι από ότι κάθε άλλη πολεμική τέχνη στον κόσμο.
Όλοι έχουν κάποιον συγγενή, φίλο η συνάδελφο που κάνει τακτικά Ται τσι.
Ξέρουν ότι είναι πολύ καλό για την υγεία δεν χρειάζεται να τους το πει κανείς.
Όταν ζούσα στην Ταϊβάν, στα είκοσι μου, συχνά συναντούσα ποιο μεγάλους σε ηλικία Κινέζους που με ρωτούσαν ευγενικά τι κάνω στην Κίνα.
Όταν τους έλεγα ότι κάνω Ται Τσι, το πρόσωπο τους έπαιρνε μια ανήσυχη όψη καθώς με ρωτούσαν με σπασμένα αγγλικά, Τι αρρώστια έχετε?
Ωστόσο, όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι από αυτούς που ασχολούνται με τις πολεμικές τέχνες. μικρά ποσοστά των ανθρώπων κάνουν Ται Τσι για αυτοάμυνα, δεν πρέπει να το αντιμετωπίζει κανείς ελαφρά.
Πάντως δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος δάσκαλος τον πολεμικών τεχνών για να ωφεληθεί από το Ται Τσι.
Ούτε χρειάζεται να έχει το τέλειο σώμα, να είναι γυμνασμένος, σε αντίθεση με πολλά συστήματα γυμναστικής η αθλήματα, το πλεονέκτημα του Ται Τσι είναι ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.
Μπορείτε να κάνετε Ται Τσι είτε είστε χοντρός ,είτε λεπτός, υγιής η μόλις συνήλθατε από μια σοβαρή εγχείρηση, νέος μεσήλικας η ηλικιωμένος.
Ακόμη και αυτοί που είναι καθηλωμένοι σε αναπηρικό καροτσάκι μπορούν να ωφεληθούν με ειδικές προσαρμογές.
.....συνεχίζεται....

manousos
07-10-2010, 15:27
εγώ για διαλογισμό και χαλάρωση χρησιμοποιώ την Ελληνική τέχνη




πί-νω-κρασίΣΩΣΤΟΟΟΟΣ......ΜΑΖΙ ΣΟΥ.:sm8:

tattoopanther
08-10-2010, 12:39
.,.,.συνέχεια.,.,
Οι μισοί από αυτούς που ξεκινούν Ται Τσι ξεκινούν σε ηλικίες 50 και πάνω ετών,όταν τους δημιουργείτε η ανάγκη να ξεπεράσουν τα αρνητικά αποτελέσματα της ηλικίας.
Άλλοι το κάνουν για να για να βελτιώσουν τη σωματική και διανοητική τους κατάσταση.
Οι επαγγελματίες αθλητές το χρησιμοποιούν για να βελτιώσουν τα αντανακλαστικά τους και να μειώσουν το χρόνο της θεραπείας τους από τραυματισμούς.
Το Ται Τσι βοηθάει τους μεσήλικες να αντιμετωπίσουν τις ολοένα αυξανόμενες ευθύνες τις ζωής,
να μειώσουν το στρες και να γίνουν ποιο ανταγωνιστικοί στην δουλειά τους.Άλλοι, τέλος, το χρησιμοποιούν για να αναπτύξουν μια εσωτερική πειθαρχία,
να ανοίξουν την καρδιά και το μυαλό τους και να απελευθερώσουν τις πνευματικές τους δυνατότητες.
Όπως όλα τα πράγματα που αντέχουν στο χρόνο, το Ται Τσι είναι πολύ πιο βαθύ από αυτό που φαίνεται από την πρώτη εντύπωση.
Το Ται Τσι περιέχει σημαντικά κομμάτια από την συσσωρευμένη σοφία του αρχαίου κόσμου
και μπορεί να βοηθήσει όλους τους ανθρώπους να ξεπεράσουν
τις δυσκολίες τις ζωής και να τις αντιμετωπίσουν πιο θετικά.
..απόσπασμα από το βιβλίο
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΤΑΙ ΤΣΙ. Μ.Κ.ΦΡΑΝΤΖΗΣ

tattoopanther
08-10-2010, 13:07
Παιδιά συγνώμη αν σας ζάλισα,.
με το Ται Τσι .,
άπλα ένιωσα την ανάγκη να κάνω μια ενημέρωση, στο φόρουμ.,
.,.,τώρα καλά τα τσιπουράκια τα κρασάκια και οι χασαποταβερνούλες αλλά η ζωή είναι και άλλα πράγματα.,.,
Έχω προσωπική εμπειρία του Ται Τσι,
εδώ και 18 χρόνια άσκησης και βλέπω στον εαυτό μου τα οφέλη του.
Εννοείτε ότι ο καθένας είναι διαφορετικός άνθρωπος και μπορεί να χαλαρώνει με Ελληνική τέχνη, Ινδιάνικη ποίηση η ότι άλλο του κάνει κέφι, και το σέβομαι.
Όποιος θέλει πάλι να βρεί χρόνο για τον εαυτό του, το ξέρω ότι μπορεί να τον βρεί, κι τα χρήματα δεν είναι τρελά ποσά για να ασκηθείς σε μια μαχητική τέχνη σχεδόν όσο ένα γυμναστήριο body bilding.,.,


.,.,.ταπεινά.,.,, Χρήστος