PDA

View Full Version : Το GPS τον έστειλε κατευθείαν στον θάνατο!


gsmaniac
06-10-2010, 14:31
Η συσκευή πλοήγησης, το γνωστό σε όλους GPS, έδωσε λάθος οδηγίες και τον έστειλε με ακρίβεια στον θάνατο....




Φονικά αποδεικνύονται κάποια συστήματα πλοήγησης και εντοπισμού πορείας (GΡS), ειδικά όταν μπερδεύονται και στέλνουν τον χρήστη τους σε λάθος κατεύθυνση. Τραγικό θάνατο βρήκε στην Ισπανία ένας σενεγαλέζος οδηγός ο οποίος, ακολουθώντας λάθος οδηγίες από τη συσκευή του αυτοκινήτου του, κατέληξε σε έναν δρόμο που «φαινόταν» ασφαλής στην οθόνη του συστήματος.

Ωστόσο κατέληγε στο χείλος μιας τεράστιας τεχνητής λίμνης και μάλιστα χωρίς στηθαίο στο τέλος της διαδρομής. Επειδή ήταν νύχτα και δεν υπήρχε επαρκής φωτισμός, το αυτοκίνητο βρέθηκε από τη μια στιγμή στην άλλη μέσα στο νερό. Σε λίγα λεπτά βούλιαξε και ο άτυχος οδηγός δεν κατάφερε να βγει. Αντιθέτως ένας φίλος του με τον οποίο συνταξίδευαν απεγκλωβίστηκε από το βυθιζόμενο αμάξι.

Οι δύο άνδρες έκαναν βόλτα στην περιοχή Λα Καπίγια της Ανδαλουσίας, κοντά στην τεχνητή λίμνη Λα Σερένα, τη μεγαλύτερη της Ισπανίας. Το πτώμα του οδηγού, τα ακριβή στοιχεία του οποίου δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα, ανασύρθηκε το επόμενο πρωί από δύτες από βάθος τριών μέτρων.

«Η συσκευή GΡS τούς έστειλε με ακρίβεια μέσα στη λίμνη. Αν ήταν πρωί θα έβλεπαν προς τα πού πηγαίνουν και πιθανότατα θα είχε αποτραπεί το ατύχημα. Αλλά το σκοτάδι αποδείχτηκε καθοριστικός παράγοντας» δήλωσε εκπρόσωπος του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού.

Δεν είναι η πρώτη φορά που το δορυφορικό σύστημα πλοήγησης αποδεικνύεται θανάσιμα επικίνδυνο.

Τον Μάιο μια γυναίκα στη Βρετανία πέθανε αβοήθητη στη μέση του δρόμου, όταν το ασθενοφόρο που έσπευσε να την παραλάβει άργησε να φτάσει στον τόπο του δυστυχήματος επειδή χάθηκε λόγω κακών υποδείξεων του GΡS. Η Νόρα Ζακς έπειτα από ένα αυτοκινητικό δυστύχημα που είχε έξω από την πόλη Μπάρνσλεϊ έμεινε για 45 λεπτά σοβαρά τραυματισμένη στην άσφαλτο, περιμένοντας τους νοσοκόμους. Οταν το ασθενοφόρο έφτασε, η άτυχη 69χρονη είχε εκπνεύσει.

Αντιθέτως, πιο τυχερός ήταν προ ημερών ένας 37χρονος οδηγός στην Ελβετία. Ο Ρόμπερτ Τσίγκλερ, οδηγός βαν, ακολουθούσε το GΡS σε κεντρικό δρόμο, όταν η συσκευή υπολόγισε ξαφνικά μια νέα διαδρομή. Ο οδηγός, μη γνωρίζοντας την περιοχή, έστριψε σύμφωνα με τις οδηγίες του GΡS και τότε βρέθηκε σε έναν στενό δρόμο. Υστερα από κάποια μέτρα άρχισε να αμφιβάλλει για τη διαδρομή που είχε επιλέξει το GΡS, όμως ήλπιζε ότι στην επόμενη στροφή η συσκευή θα τον βάλει και πάλι εντός διαδρομής. Το GΡS κάποια στιγμή «κατάλαβε» το λάθος και ζήτησε από τον οδηγό να κάνει αναστροφή.

Ηταν όμως πλέον αργά καθώς είχε ήδη διανύσει αρκετά μέτρα σε έναν «κατσικόδρομο», όπως τον χαρακτήρισε κατόπιν ο ίδιος ο κ. Τσίγκλερ. Μη μπορώντας να κάνει πίσω, ο οδηγός «κόλλησε» σε μια στροφή με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει ούτε εμπρός ούτε πίσω. Μάλιστα, η θέση του βαν του ήταν τέτοια που απείχε μόλις λίγα εκατοστά από την άκρη ενός απότομου γκρεμού που θα μπορούσε κάλλιστα να τον στείλει στον θάνατο. Ο Ελβετός τελικά απεγκλωβίστηκε... από αέρος, όταν έναελικόπτερο έσπευσε και μετέφερε το βαν και τον ίδιο σε ασφαλή τοποθεσία.

cyrus
06-10-2010, 14:51
:sm1:

CPretenteriS
06-10-2010, 14:54
Παράξενα πράγματα... :hmmm::hmmm:

GEO_K
06-10-2010, 14:55
κριμα ο ανθρωπος...

mario
06-10-2010, 15:03
...Κωστη αφου αυτά είναι μόνο για βοήθεια....λίγα έχεις δει στη θάλασσα :(

Sakis
06-10-2010, 15:39
:hmmm::hmmm:

xenos
06-10-2010, 16:13
καλή η τεχνολογία αλλά έχε κ τα μάτια σου λίγο ανοιχτά!!;)

napgeo
06-10-2010, 16:17
Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι οδηγοί Γερμανικών μοτο που για Τρίκαλα απο Καλαμπάκα έβαλαν το GPS.
Ενώ τα Ηonda έφτασαν χωρίς τη χρήση ασφαλέστερα και νωρίτερα....:cool:

EOD-K9
06-10-2010, 16:38
:(:(

gandreas
06-10-2010, 17:32
Στα τόσα καλά που προσφέρει θα γίνουν και μερικά ευτράπελα, :(
πόσοι πεθαίνουν από το τσιγάρο:rolleyes:?
Πόσοι από το κινητό:rolleyes:? κ.τ.λ.
απλά με το gps μας ακούγετε περίεργο και του δίνουμε παραπάνω σημασία;)

Για τον άνθρωπο κρίμα και αδικοχαμένος φυσικά:mad:

MARK
06-10-2010, 17:39
:(:(:(

gsmaniac
06-10-2010, 17:41
...Κωστη αφου αυτά είναι μόνο για βοήθεια....λίγα έχεις δει στη θάλασσα :(
αυτος ειναι ο λογος που ποσταρα το θεμα....:rolleyes:
τα gps τα χρησιμοποιω απο το 1994,στην θαλασσα και εχω δει διαφορα περιεργα:cool::cool:
να καταλαβουμε ολοι,οτι τα ηλεκτρονικα ειναι βοηθητικα και μονο....;);)

frits
06-10-2010, 17:46
Πριν 2 χρόνια περίπου το Destinator στο Πήλιο (από Πορταριά προς Χάνια Χανιά) μου έλεγε συνέχεια στρίψε δεξιά και δεξιά ήταν το χάος :(

wet & dirty
06-10-2010, 17:53
Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι οδηγοί Γερμανικών μοτο που για Τρίκαλα απο Καλαμπάκα έβαλαν το GPS.
Ενώ τα Ηonda έφτασαν χωρίς τη χρήση ασφαλέστερα και νωρίτερα....:cool:



δηλαδη αυτο το παθαινουν μονο οι οδηγοι που οδηγουν γερμανικα οχηματα???:Απορία:

gandreas
06-10-2010, 17:56
Πριν 2 χρόνια περίπου το Destinator στο Πήλιο (από Πορταριά προς Χάνια Χανιά) μου έλεγε συνέχεια στρίψε δεξιά και δεξιά ήταν το χάος :(


Μηχανήματα του διαβόλου είναι τι περίμενες?:sm7:

taksidiotis
06-10-2010, 18:16
κριμα,αλλα ας προσεχε λιγο παραπανω

PapaSouzas
07-10-2010, 09:30
Η γνωμη μου ειναι πως χρησιμευουν μονο για τις πολεις.
Δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητα για να πας απο την μια πολη στην αλλη.
Εχεις εναν χαρτη, μελετας την διαδρομη πριν ξεκινησεις και αν δυσκολευτεις ρωτας.
Ρωτωντας πας στην πολη...

Τα τελευταια χρονια οταν ξεκιναω ενα ταξιδι ή μοτοβολτα δεν το χρησιμοποιω.
Το χρησιμοποιω σε μεγαλες πολεις μονο.

Jefe
07-10-2010, 09:35
αυτος ειναι ο λογος που ποσταρα το θεμα....:rolleyes:

τα gps τα χρησιμοποιω απο το 1994,στην θαλασσα και εχω δει διαφορα περιεργα:cool::cool:

να καταλαβουμε ολοι,οτι τα ηλεκτρονικα ειναι βοηθητικα και μονο....;);)



:sm8:


Jefe

georged
07-10-2010, 12:06
αυτος ειναι ο λογος που ποσταρα το θεμα....:rolleyes:
τα gps τα χρησιμοποιω απο το 1994,στην θαλασσα και εχω δει διαφορα περιεργα:cool::cool:
να καταλαβουμε ολοι,οτι τα ηλεκτρονικα ειναι βοηθητικα και μονο....;);)


μιας και είμαι στον χώρο της ναυτιλίας, να αναφέρω ότι το παραπάνω είναι πολύ σωστό, μιας και τα πλοία που χρησιμοποιούν το ECDIS (Electronic Charts Display Information System - υπολογιστής με χάρτες που δέχεται σήματα από GPS, πυξίδα, δρομόμετρο, κτλ) έχουν κολλημένο στο πάνω μέρος της οθόνης ενα χαρτί με bold γράμματα "Do not use it for navigation, as aid to navigation only" για να το επενθυμίζει στον ναυτικό και να μην βασίζεται σε αυτό για ναυσιπλοϊα

Arkas
07-10-2010, 14:05
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,
το GPS του έφταιγε που δεν είδε μπροστά του ολόκληρη λίμνη;
Το ίδιο θα είχε συμβεί και αν συμβουλευόταν μη ενημερωμένο χάρτη
ή αν αντιλαμβανόταν λάθος τις προφορικές οδηγίες που του έδιναν.

Κατά τη γνώμη μου,
σωστότερο θα ήταν να λέγαμε,
"η αμέλεια των υπευθύνων να σηματοδοτήσουν και
να κλείσουν τον δρόμο, τον έστειλαν κατευθείαν στον θάνατο"...

manousos
07-10-2010, 15:24
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,
το GPS του έφταιγε που δεν είδε μπροστά του ολόκληρη λίμνη;
Το ίδιο θα είχε συμβεί και αν συμβουλευόταν μη ενημερωμένο χάρτη
ή αν αντιλαμβανόταν λάθος τις προφορικές οδηγίες που του έδιναν.

Κατά τη γνώμη μου,
σωστότερο θα ήταν να λέγαμε,
"η αμέλεια των υπευθύνων να σηματοδοτήσουν και
να κλείσουν τον δρόμο, τον έστειλαν κατευθείαν στον θάνατο"...:sm8:ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

moican
10-10-2010, 01:15
Εμενα μια φορα που το χρησιμοποιησα για να παω στο Σισμανογλειο για μια εξεταση, με εβγαζε συνεχεια στο νεκροταφειο απο πισω και η γκομενα επεμενε πως εχω φτασει στον προορισμο μου.Ευτυχως που δεν ειμαι τυπος που πιστευει σε θεικα σημαδια.:D

gsmaniac
10-10-2010, 19:29
Εμενα μια φορα που το χρησιμοποιησα για να παω στο Σισμανογλειο για μια εξεταση, με εβγαζε συνεχεια στο νεκροταφειο απο πισω και η γκομενα επεμενε πως εχω φτασει στον προορισμο μου.Ευτυχως που δεν ειμαι τυπος που πιστευει σε θεικα σημαδια.:D
:sm7::sm7::sm7: