PDA

View Full Version : Άχρηστη πληροφορία


vaska
08-10-2010, 00:45
Είμαι νέος στην παρέα σας αλλά επαγγελματίας της πληροφορικής (ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες τώρα όποιος θέλει να μάθει με π.μ.). Έκανα μία παρατήρηση όπως γυρνοβόλαγα στις σελίδες του φόρουμ και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας και ιδιαίτερα με τους ανθρώπους που κόπιασαν γι' αυτό το πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Δεν θέλω να το παίξω πονηρός ούτε και ξερολας και ίσως να έχει ξαναγραφτεί ή να το έχετε ήδη σκεφτεί.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα ήταν από πολλές απόψεις πιό σωστό όταν κάποιος κάνει quote (παράθεση) στην κουβέντα κάποιου άλλου να μην γίνονται "παράθεση " και οι φωτογραφίες
1) γιατί μιλάμε για πραγματικά άχρηστο υλικό που ξανααποθηκεύεται με ότι αυτό συνεπάγεται (έξτρα αποθηκευτικός χώρας κλπ)
2) είναι κουραστικό πχ να βάλω εγώ 5 φωτό σε ένα ποστ και μετά κάποιος άλλος να κάνει παράθεση στο δικό μου ποστ και να ξανακουβαλήσει τις ίδιες 5 φωτό δυό γραμμές πιό κάτω.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, το είδα το δούλεψα λίγο στο μυαλό μου και σας το είπα.

Φιλικά πάντα Βασίλης

:confused::confused:

Jefe
08-10-2010, 00:49
Είμαι νέος στην παρέα σας αλλά επαγγελματίας της πληροφορικής (ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες τώρα όποιος θέλει να μάθει με π.μ.). Έκανα μία παρατήρηση όπως γυρνοβόλαγα στις σελίδες του φόρουμ και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας και ιδιαίτερα με τους ανθρώπους που κόπιασαν γι' αυτό το πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Δεν θέλω να το παίξω πονηρός ούτε και ξερολας και ίσως να έχει ξαναγραφτεί ή να το έχετε ήδη σκεφτεί.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα ήταν από πολλές απόψεις πιό σωστό όταν κάποιος κάνει quote (παράθεση) στην κουβέντα κάποιου άλλου να μην γίνονται "παράθεση " και οι φωτογραφίες
1) γιατί μιλάμε για πραγματικά άχρηστο υλικό που ξανααποθηκεύεται με ότι αυτό συνεπάγεται (έξτρα αποθηκευτικός χώρας κλπ)
2) είναι κουραστικό πχ να βάλω εγώ 5 φωτό σε ένα ποστ και μετά κάποιος άλλος να κάνει παράθεση στο δικό μου ποστ και να ξανακουβαλήσει τις ίδιες 5 φωτό δυό γραμμές πιό κάτω.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, το είδα το δούλεψα λίγο στο μυαλό μου και σας το είπα.

Φιλικά πάντα Βασίλης

:confused::confused:


Γειά σου Βασίλη πατριώτη! Πιστεύω ότι όταν κάποιος κάνει παράθεση, έχει την δυνατότητα να σβήσει τις φωτό από το θέμα πρίν το ανεβάσει.


Jefe

vaska
08-10-2010, 07:38
Γειά σου Βασίλη πατριώτη! Πιστεύω ότι όταν κάποιος κάνει παράθεση, έχει την δυνατότητα να σβήσει τις φωτό από το θέμα πρίν το ανεβάσει.


Jefe

Μπορεί όπως λες να σβήσει αλλά δεν σβήνει και ο server γεμίζει. Δείτε λοιπόν σοβαρά στις παραθέσεις να γίνεται επανάληψη μόνο του κειμένου.

Γειά σου και σένα Πατρινέ, ελπίζω κάποια μέρα και από κοντά.
:D

Jefe
08-10-2010, 08:17
Γειά σου και σένα Πατρινέ, ελπίζω κάποια μέρα και από κοντά.
:D


:sm8:


Jefe

Arkas
08-10-2010, 16:59
Καλωσόρισες φίλε Βασίλη κατ' αρχήν στην παρέα μας!

Πολύ σωστή η επισήμανσή σου.
Πραγματικά, είναι κουραστικό να φορτώνονται οι σελίδες με άσκοπες παραθέσεις φωτό.
Ιδιαιτέρως σε συνδέσεις με χαμηλή ταχύτητα, σου βγαίνει η ψυχή μέχρι να φορτώσουν οι σελίδες, συνεπεία των παραθέσεων των φωτό.
Από την άλλη, εάν έχει προχωρήσει τι θέμα και οι αρχικές φωτό είναι σελίδες πίσω, δεν θα ήταν άσκοπο να ξαναμπούν με παράθεση για να τις δουν και όσοι μπήκαν στο τελευταίο μήνυμα.

Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστούμε για την συμβουλή και κυρίως για το ενδιαφέρον!

.

vaska
08-10-2010, 18:03
OK as you wish.

;)

basilis76
22-10-2010, 09:59
:sm8:

napgeo
22-10-2010, 10:04
Είμαι νέος στην παρέα σας αλλά επαγγελματίας της πληροφορικής (ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες τώρα όποιος θέλει να μάθει με π.μ.). Έκανα μία παρατήρηση όπως γυρνοβόλαγα στις σελίδες του φόρουμ και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας και ιδιαίτερα με τους ανθρώπους που κόπιασαν γι' αυτό το πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Δεν θέλω να το παίξω πονηρός ούτε και ξερολας και ίσως να έχει ξαναγραφτεί ή να το έχετε ήδη σκεφτεί.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα ήταν από πολλές απόψεις πιό σωστό όταν κάποιος κάνει quote (παράθεση) στην κουβέντα κάποιου άλλου να μην γίνονται "παράθεση " και οι φωτογραφίες
1) γιατί μιλάμε για πραγματικά άχρηστο υλικό που ξανααποθηκεύεται με ότι αυτό συνεπάγεται (έξτρα αποθηκευτικός χώρας κλπ)
2) είναι κουραστικό πχ να βάλω εγώ 5 φωτό σε ένα ποστ και μετά κάποιος άλλος να κάνει παράθεση στο δικό μου ποστ και να ξανακουβαλήσει τις ίδιες 5 φωτό δυό γραμμές πιό κάτω.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, το είδα το δούλεψα λίγο στο μυαλό μου και σας το είπα.

Φιλικά πάντα Βασίλης

:confused::confused:

Σωστό. Αλά φίλε μου μην παραμείνουμε εκεί.... Μαθήματα (δωρεάν) γίνωνται δεκτά.
Ιδού η Πρέβεζα Ιδού και τα Γιάννενα που έλεγαν και οι Αρχαίοι.......:yz

Gemat
22-10-2010, 10:33
Φυσικα και ΔΕΝ ξοδευεται ο χωρος Σερβερ!! Οι φωτογραφιες ειναι ως επι το πλειστον λινκς που παραπεμπουν σε ΜΙΑ φωτογραφια!

Αυτο που ξοδευεται ειναι το Bandwidth που παρεχει ο παροχος του δικτυακου τοπου, ο οποιος πληρωνεται με βαση το ογκο δεδομενων που κινουνται απο και προς τον δικτυακο τοπο, καθως και τον αριθμο των συγχρονως συνδεσεων προς τον τοπο (δηλαδη ποσα μελη μπορει να ειναι συνδεδεμενα).

Συμφωνω βεβαια οτι ειναι κουραστικο να γεμιζουν οι σελιδες με επαναλαμβανομενες φωτογραφιες και βιντεο. Οποτε ας προσεξουμε να διαγραφουμε τα λινκς των φωτο απο τις "παραθεσεις"...

xkoukos
08-09-2011, 15:43
Φυσικα και ΔΕΝ ξοδευεται ο χωρος Σερβερ!! Οι φωτογραφιες ειναι ως επι το πλειστον λινκς που παραπεμπουν σε ΜΙΑ φωτογραφια!

Αυτο που ξοδευεται ειναι το Bandwidth που παρεχει ο παροχος του δικτυακου τοπου, ο οποιος πληρωνεται με βαση το ογκο δεδομενων που κινουνται απο και προς τον δικτυακο τοπο, καθως και τον αριθμο των συγχρονως συνδεσεων προς τον τοπο (δηλαδη ποσα μελη μπορει να ειναι συνδεδεμενα).

Συμφωνω βεβαια οτι ειναι κουραστικο να γεμιζουν οι σελιδες με επαναλαμβανομενες φωτογραφιες και βιντεο. Οποτε ας προσεξουμε να διαγραφουμε τα λινκς των φωτο απο τις "παραθεσεις"...


Πολυ σωστά λες οτι δε ξοδευεται χώρος στο σερβερ, αλλά ούτε και bandwidth καθώς το pc σου θα την κατεβάσει ΜΙΑ φορα την φωτό αλλα μπορεί να την δίξει ΠΟΛΛΕΣ φορες μέσα στην ίδια σελίδα...


Αλλωστε ο πάροχος που χρησιμοποιεί το gsforum δε μασάει απο αυτά!!! ;)