PDA

View Full Version : Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ;


riko46
10-10-2010, 04:29
Τα Οχήματα Εκτάκτου Ανάγκης είναι γνωστό οτι μπορούν να παραβιάζουν τις διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (όταν υπάρχει ανάγκη).

ΕΚΤΟΣ απο τις υποδείξεις και τα σήματα τροχονόμων και την είσοδο στο αντίθετο ρεύμα μονόδρομου.

Είναι όμως πάντοτε έτσι;

Albatros
10-10-2010, 08:01
ΟΧΙ
πάνε όπου και όπως θέλουνε και προκλητικά πολλές φορές...
:mad:

GeorgeKoy
10-10-2010, 09:45
καλά στις 4.30 το πρωί αναρωτιέσαι αν τηρούνται οι νόμοι και ο ΚΟΚ στην Ελλάδα ;
και Βεβαία όχι . εδώ κάθε στιγμή είναι έκτακτη ανάγκη :sm7:

MARK
10-10-2010, 10:21
Δυστηχώς συμβαίνει και οταν δεν υπάρχει ανάγκη,όχι πάντα αλλά κάποιες φορές.....:hmmm:

giotis
10-10-2010, 11:10
Τα Οχήματα Εκτάκτου Ανάγκης είναι γνωστό οτι μπορούν να παραβιάζουν τις διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (όταν υπάρχει ανάγκη).

ΕΚΤΟΣ απο τις υποδείξεις και τα σήματα τροχονόμων και την είσοδο στο αντίθετο ρεύμα μονόδρομου.

Είναι όμως πάντοτε έτσι;

Λάθος τα οχήματα έκτατης ανάγκης δεν επιτρέπεται να παραβιάζουν τον ΚΟΚ, τα ηχητικά και φωτεινά όργανα είναι για να τους διευκολύνουν οι οδηγοί που κινούνται στο ίδιο δρόμο.
Σε περίπτωση ατυχήματος με παράβαση του ΚΟΚ από οδηγό οχήματος εκτατης ανάγκης, θα του καταλογιστεί υπαιτιότητα.

BUSA MAKIS
10-10-2010, 19:46
Τα Οχήματα Εκτάκτου Ανάγκης είναι γνωστό οτι μπορούν να παραβιάζουν τις διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (όταν υπάρχει ανάγκη).

ΕΚΤΟΣ απο τις υποδείξεις και τα σήματα τροχονόμων και την είσοδο στο αντίθετο ρεύμα μονόδρομου.

Είναι όμως πάντοτε έτσι;


Παρακαλώ κάποιος από τους mods να βάλει το θέμα στη σωστή κατηγορία.

















στα ανέκδοτα. :sm7::sm7:



Είμαι στη Λούτσα και βγαίνει μπατσικό χωρίς φάρο αναμένο και συρίνα, από
κάθετο δρόμο να στρίψει αριστερά ενώ απαγορεύεται, δεν φοράει ζώνη και ταυτόχρονα μιλάει και στο κινητό του. ΝεύραΝεύρα

riko46
10-10-2010, 20:49
στα ανέκδοτα. :sm7::sm7:



Είμαι στη Λούτσα και βγαίνει μπατσικό χωρίς φάρο αναμένο και συρίνα, από
κάθετο δρόμο να στρίψει αριστερά ενώ απαγορεύεται, δεν φοράει ζώνη και ταυτόχρονα μιλάει και στο κινητό του. ΝεύραΝεύρα[/QUOTE]
Και αυτό ειναι ανέκδοτο!!!!!!!:Απορία:

jarhead
10-10-2010, 21:33
Τα Οχήματα Εκτάκτου Ανάγκης είναι γνωστό οτι μπορούν να παραβιάζουν τις διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (όταν υπάρχει ανάγκη).

ΕΚΤΟΣ απο τις υποδείξεις και τα σήματα τροχονόμων και την είσοδο στο αντίθετο ρεύμα μονόδρομου.

Είναι όμως πάντοτε έτσι;

OXI ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.....

giotis
10-10-2010, 22:32
Οι έλληνες αστυνομικοί σέβονται τον ΚΟΚ, αλλά είναι στιγμές που δεν το τηρούν. Από την εκπαίδευση τους γνωρίζουν ότι δεν έχουν το δικαίωμα να κάνουν παραβάσεις.

Στη πράξη όμως μπορεί να συμπεριφέρονται στα μάτια των άλλων ως ανεκπαίδευτοι, άπειροι, αλαζονικοί και όχι γιατί έτσι είναι, αλλα γιατί έτσι τους χαρακτηρίζει όποιος του βλέπει να παραβιάζουν τον ΚΟΚ, ενώ οι ίδιοι «τιμωρούν» άλλους με τσουχτερά πρόστιμα.

Αν δεις ένα ένστολο και ένα μοτοσικλετιστή να κάνουν την ίδια παράβαση δεν θα κάνεις την ίδια σκέψη, ενώ ο ίδιος αν κάνεις τη ίδια παράβαση θα τη δικαιολογήσεις απόλυτα γιατί «πρόσεχες» πριν τη κάνεις.


Συνεχίζεται…..

REK
10-10-2010, 23:03
δεν νομίζω οτι τον τηρούν...(γενικά)πιστευω βέβαια οτι επειδη οι καιροί αλλάζουν τα πράγματα έχουν λίγο μαζευτεί..

taksidiotis
11-10-2010, 06:57
καλά στις 4.30 το πρωί αναρωτιέσαι αν τηρούνται οι νόμοι και ο ΚΟΚ στην Ελλάδα ;
και Βεβαία όχι . εδώ κάθε στιγμή είναι έκτακτη ανάγκη :sm7:
Όπως το Λες είναι
:sm7:

petros
11-10-2010, 17:13
Πρίν 1 χρόνο περίπου μια κοπελιά η οποια δουλεύει στα δικαστήρια κατεβαινε για Αργοστόλι,σε μια κεντρική διασταυρωση παραβίασε περιπολικό το στοπ και εγινε ο χαμός,η κοπελιά με ασθενοφόρο αρκετό καιρό στο νοσοκομείο το αυτοκίνητο διαλυμένο,και δεν γινετε τιποτα,παρολο που δουλευει στα δικαστήρια δεν γίνετε τιποτα,γιατι ηταν ΔΗΜΟΣΙΟ οχημα σε ωρα υπηρεσίας,φυσικα δεν υπήρχε ουτε φάρος ουτε σειρήνα.......

jimm
12-10-2010, 08:16
Πρίν 1 χρόνο περίπου μια κοπελιά η οποια δουλεύει στα δικαστήρια κατεβαινε για Αργοστόλι,σε μια κεντρική διασταυρωση παραβίασε περιπολικό το στοπ και εγινε ο χαμός,η κοπελιά με ασθενοφόρο αρκετό καιρό στο νοσοκομείο το αυτοκίνητο διαλυμένο,και δεν γινετε τιποτα,παρολο που δουλευει στα δικαστήρια δεν γίνετε τιποτα,γιατι ηταν ΔΗΜΟΣΙΟ οχημα σε ωρα υπηρεσίας,φυσικα δεν υπήρχε ουτε φάρος ουτε σειρήνα.......

δεν υπηρχαν?η δεν τα ακουσε η δεσποινιδα?γιατι μετα πολλα λεγονται

gemara
12-10-2010, 09:25
δεν υπηρχαν?η δεν τα ακουσε η δεσποινιδα?γιατι μετα πολλα λεγονται

Και να τ' άκουγε, τι θα γινόταν; Ποιος πέρασε το STOP; Τι θα πει αυτό;;;

Neo
12-10-2010, 09:46
Πριν 3 μήνες περπατούσα στο πεζοδρόμιο πίσω από τον Άρειο Πάγο και βρισκόμουν 100 μέτρα πριν μπω στην εταιρία που εργάζομαι.

Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να κατέβω γιατί κάποιος κουτάκιας είχε παρκάρει το αυτοκίνητό του όλο επάνω στο πεζοδρόμιο και δεν χωρούσα να περάσω. Στο δρόμο εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κανένα όχημα παρα μόνο δύο μοτοσικλέτες της ''ΔΙΑΣ΄΄σταματημένες δίπλα δίπλα με αναμένες μηχανές. Η μια με 2 άτομα επάνω. Την ώρα που βγήκα στο δρόμο και ενώ είμασταν φάτσα (με κοιτούσαν) αυτός που ήταν μόνος του στη μοτο ξεκινάει με σούζα να έρχεται προς το μέρος μου. Πέρασε γύρω στα 2-3 μέτρα από μένα αλλά πραγματικά ####### πάνω μου.

Σταμάτησα επιτόπου και τους κοιτούσα. Ο άλλος γύρισε πάλι στους άλλους 2 και γελούσαν σαν να μην υπήρχα. Για μια στιγμή σκέφτηκα να του πάρω πινακίδα και να τους τρέξω αλλά εδώ που ζούμε αν διέθετα και άλλο άσκοπο χρόνο γι'αυτούς θα αισθανόμουν ακόμα πιο άσχημα.

JLALECHOS
12-10-2010, 09:58
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ!!! ΤΟ 80%+ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΡΑΒΑΡΑ:sm7:

giotis
12-10-2010, 15:16
Πρίν 1 χρόνο περίπου μια κοπελιά η οποια δουλεύει στα δικαστήρια κατεβαινε για Αργοστόλι,σε μια κεντρική διασταυρωση παραβίασε περιπολικό το στοπ και εγινε ο χαμός,η κοπελιά με ασθενοφόρο αρκετό καιρό στο νοσοκομείο το αυτοκίνητο διαλυμένο,και δεν γινετε τιποτα,παρολο που δουλευει στα δικαστήρια δεν γίνετε τιποτα,γιατι ηταν ΔΗΜΟΣΙΟ οχημα σε ωρα υπηρεσίας,φυσικα δεν υπήρχε ουτε φάρος ουτε σειρήνα.......

Τι εννοείς δεν γίνεται τίποτα, σίγουρα η κοπέλα θα αποζημιωθεί και σιγουρα οι αστυνομικοί θα τιμωρηθούν εφοσον είναι έτσι όπως τα λες.
Σε 1 χρόνο μέσα μπορεί να μην έχει γίνει ακόμη το δικαστήριο για ψάχτο καλύτερα.

giotis
12-10-2010, 15:21
Πριν 3 μήνες περπατούσα στο πεζοδρόμιο πίσω από τον Άρειο Πάγο και βρισκόμουν 100 μέτρα πριν μπω στην εταιρία που εργάζομαι.

Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να κατέβω γιατί κάποιος κουτάκιας είχε παρκάρει το αυτοκίνητό του όλο επάνω στο πεζοδρόμιο και δεν χωρούσα να περάσω. Στο δρόμο εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κανένα όχημα παρα μόνο δύο μοτοσικλέτες της ''ΔΙΑΣ΄΄σταματημένες δίπλα δίπλα με αναμένες μηχανές. Η μια με 2 άτομα επάνω. Την ώρα που βγήκα στο δρόμο και ενώ είμασταν φάτσα (με κοιτούσαν) αυτός που ήταν μόνος του στη μοτο ξεκινάει με σούζα να έρχεται προς το μέρος μου. Πέρασε γύρω στα 2-3 μέτρα από μένα αλλά πραγματικά ####### πάνω μου.

Σταμάτησα επιτόπου και τους κοιτούσα. Ο άλλος γύρισε πάλι στους άλλους 2 και γελούσαν σαν να μην υπήρχα. Για μια στιγμή σκέφτηκα να του πάρω πινακίδα και να τους τρέξω αλλά εδώ που ζούμε αν διέθετα και άλλο άσκοπο χρόνο γι'αυτούς θα αισθανόμουν ακόμα πιο άσχημα.

Μάλλον για κάποιο καγκουροσουζάκια πρόκειται στη μεταεφηβική του ηλικία, αλλά ένστολος.

Δηλαδή δεν έχει να κάνει τόσο με την ιδιοτητά του όσο με την ηλικία του.

vpentza
12-10-2010, 15:24
ο αστυνομικός σε όχημα που "τρέχει" σε περιστατικό...φαίνεται....
τα δικά μου στατιστικά λένε ότι στο 80% των συναντήσεων με αστυνομικό όχημα η εντύπωσή μου είναι ότι το κάνουν για "πουλ-μουρ". Έχουν τη μηχανή/αυτοκίνητο για προέκταση του ...ανδρισμού τους.
Για να μην σκεφτώ πόσα περιστατικά να κάνουν τροχονομία με άσχετα παπούτσια (πχ γόβες), σηκωμένα μανίκια να φαίνονται τα μούσκουλα, γυαλιά "μάσκες" λες και πάνε για το next Top model κτλ κτλ.....
και μετά πώς να μην αντιμετωπίζεις την όποια υπόδειξή του με καχυποψία ?????

Arkas
12-10-2010, 15:30
Επειδή κυκλοφορώ πολλές ώρες στον δρόμο,
η δική μου εμπειρία είναι ότι 9 φορές στις 10
οι αστυνομικοί σέβονται τον Κ.Ο.Κ.
Ούτε καγκουριές, ούτε μαγκιές έχω συναντήσει
και (για τη 1 φορά στις 10),
προσπαθώ να τους διευκολύνω
στο πραγματικά δύσκολο έργο τους.

giotis
12-10-2010, 15:40
Θα δικαιολογούσατε έναν αστυνομικό που κάνει παραβάσεις όταν ακολουθεί ένα κλεμμένο αυτοκίνητο;

vpentza
12-10-2010, 15:44
Θα δικαιολογούσατε έναν αστυνομικό που κάνει παραβάσεις όταν ακολουθεί ένα κλεμμένο αυτοκίνητο;

ναι, αν το καταδιώκει με φάρο και σειρήνα.....η απάντηση είναι προφανής εάν έχω αντιληφθεί σωστά το ερώτημα...

vpentza
12-10-2010, 16:48
ο αστυνομικός σε όχημα που "τρέχει" σε περιστατικό...φαίνεται....
τα δικά μου στατιστικά λένε ότι στο 80% των συναντήσεων με αστυνομικό όχημα η εντύπωσή μου είναι ότι το κάνουν για "πουλ-μουρ". Έχουν τη μηχανή/αυτοκίνητο για προέκταση του ...ανδρισμού τους.
Για να μην σκεφτώ πόσα περιστατικά να κάνουν τροχονομία με άσχετα παπούτσια (πχ γόβες), σηκωμένα μανίκια να φαίνονται τα μούσκουλα, γυαλιά "μάσκες" λες και πάνε για το next Top model κτλ κτλ.....
και μετά πώς να μην αντιμετωπίζεις την όποια υπόδειξή του με καχυποψία ?????

η παράθεση γίνεται προς διευκρίνηση του 80%....αναφέρομαι σε συναντήσεις με αστυνομικά οχήματα που κάνουν ...καγκουριές και μόνο...;)

jimm
12-10-2010, 18:49
Και να τ' άκουγε, τι θα γινόταν; Ποιος πέρασε το STOP; Τι θα πει αυτό;;;

με το ιδιο σκεφτικο,μπορει να ηταν και ασθενοφορο...............τοτε θα ηταν ολα καλα?ο φαρος και η σειρηνα σημαινει οτι κοιτας κιολας, σε ολα αυτα τα οχηματα,δεν περνας αερα-πατερα!!!!!!!!!!

jimm
12-10-2010, 18:53
Πριν 3 μήνες περπατούσα στο πεζοδρόμιο πίσω από τον Άρειο Πάγο και βρισκόμουν 100 μέτρα πριν μπω στην εταιρία που εργάζομαι.

Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να κατέβω γιατί κάποιος κουτάκιας είχε παρκάρει το αυτοκίνητό του όλο επάνω στο πεζοδρόμιο και δεν χωρούσα να περάσω. Στο δρόμο εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κανένα όχημα παρα μόνο δύο μοτοσικλέτες της ''ΔΙΑΣ΄΄σταματημένες δίπλα δίπλα με αναμένες μηχανές. Η μια με 2 άτομα επάνω. Την ώρα που βγήκα στο δρόμο και ενώ είμασταν φάτσα (με κοιτούσαν) αυτός που ήταν μόνος του στη μοτο ξεκινάει με σούζα να έρχεται προς το μέρος μου. Πέρασε γύρω στα 2-3 μέτρα από μένα αλλά πραγματικά ####### πάνω μου.

Σταμάτησα επιτόπου και τους κοιτούσα. Ο άλλος γύρισε πάλι στους άλλους 2 και γελούσαν σαν να μην υπήρχα. Για μια στιγμή σκέφτηκα να του πάρω πινακίδα και να τους τρέξω αλλά εδώ που ζούμε αν διέθετα και άλλο άσκοπο χρόνο γι'αυτούς θα αισθανόμουν ακόμα πιο άσχημα.

δυστυχως αυτο που λες, μου ετυχε και εμενα στην πειραιως,σουζα ο μαγκας !!!!!!!!!!! αλλα ηταν τυχερο , δεν το προλαβα ...............

gsmaniac
12-10-2010, 18:55
αυτοι που κυκλοφορουν συνεχως ειναι οι μοτοσυκλετιστες της ΔΙΑΣ....
εγω τους βλεπω πολυ νορμαλ οδηγους,εως και φοβισμενους.....:cool:
νομιζω οτι ειναι πολυ απειροι οδηγοι και τους εχουν πεταξει στα βαθια...:cool:
γενικα,νομιζω οτι δεν ειναι συχνο να παραβιαζουν τον κ.ο.κ. τα οχηματα της αστυνομιας,υπαρχουν και εξαιρεσεις......βεβαιως;)

jimm
12-10-2010, 18:58
αυτοι που κυκλοφορουν συνεχως ειναι οι μοτοσυκλετιστες της ΔΙΑΣ....
εγω τους βλεπω πολυ νορμαλ οδηγους,εως και φοβισμενους.....:cool:
νομιζω οτι ειναι πολυ απειροι οδηγοι και τους εχουν πεταξει στα βαθια...:cool:
γενικα,νομιζω οτι δεν ειναι συχνο να παραβιαζουν τον κ.ο.κ. τα οχηματα της αστυνομιας,υπαρχουν και εξαιρεσεις......βεβαιως;)


οπως τα λες ειναι.....τα παιδακια αυτα,απο ποδηλατο τα πιο πολλα,αντε και κανενα παπι, οδηγουν μηχανες.............

gsmaniac
12-10-2010, 19:00
οπως τα λες ειναι.....τα παιδακια αυτα,απο ποδηλατο τα πιο πολλα,αντε και κανενα παπι, οδηγουν μηχανες.............
ειναι ευκολα ορατο....;)

gemara
12-10-2010, 20:08
Πάντως και αυτοί Έλληνες είναι, οπότε δεν το κάνουμε "Οι Έλληνες σέβονται τον ΚΟΚ;"

ntinopoulos
12-10-2010, 20:14
ο αστυνομικός σε όχημα που "τρέχει" σε περιστατικό...φαίνεται....
τα δικά μου στατιστικά λένε ότι στο 80% των συναντήσεων με αστυνομικό όχημα η εντύπωσή μου είναι ότι το κάνουν για "πουλ-μουρ". Έχουν τη μηχανή/αυτοκίνητο για προέκταση του ...ανδρισμού τους.
Για να μην σκεφτώ πόσα περιστατικά να κάνουν τροχονομία με άσχετα παπούτσια (πχ γόβες), σηκωμένα μανίκια να φαίνονται τα μούσκουλα, γυαλιά "μάσκες" λες και πάνε για το next Top model κτλ κτλ.....
και μετά πώς να μην αντιμετωπίζεις την όποια υπόδειξή του με καχυποψία ?????
γεια σου ρε vpentza ...ims!:sm7:
Επειδή κυκλοφορώ πολλές ώρες στον δρόμο,
η δική μου εμπειρία είναι ότι 9 φορές στις 10
οι αστυνομικοί σέβονται τον Κ.Ο.Κ.
Ούτε καγκουριές, ούτε μαγκιές έχω συναντήσει
και (για τη 1 φορά στις 10),
προσπαθώ να τους διευκολύνω
στο πραγματικά δύσκολο έργο τους.

συμφωνω

jimm
12-10-2010, 20:39
Πάντως και αυτοί Έλληνες είναι, οπότε δεν το κάνουμε "Οι Έλληνες σέβονται τον ΚΟΚ;"


:sm8:

giotis
12-10-2010, 20:40
ναι, αν το καταδιώκει με φάρο και σειρήνα.....η απάντηση είναι προφανής εάν έχω αντιληφθεί σωστά το ερώτημα...

Θα το δικαιολογούσες εάν αυτός λόγο της υπερβολικής του ταχύτητας, έχανε τον έλεγχο και έπεφτε στο οχημά σου ενώ εσύ είχες ήδη προσπάθησες να τον διευκολύνεις σε ένα δρόμο που κινούνταν και άλλα οχήματα; Ενώ το αποτέλεσμα πέρα από τις υλικές ζημιές συνοδευόταν και με μικρό κάταγμα σου;

element
12-10-2010, 20:52
Πάντως και αυτοί Έλληνες είναι, οπότε δεν το κάνουμε "Οι Έλληνες σέβονται τον ΚΟΚ;"

:sm8:Σωστός!!!!
Καλό είναι πάντως ο καθένας να κοιτάει τον εαυτό του και να κάνει την αυτοκριτική του στο συγκεκριμένο θέμα όπως και σε όλα.Αν ήμασταν όλοι μας σωστοί τότε και οι Αστυνομικοί θα ήταν.Όλοι μεγαλώσαμε δυστυχώς με την ίδια παιδεία στο θέμα της οδήγησης ,το ίδιο και αυτοί.:(:(Πιστεύω χρειάζονται πολλά χρόνια για να αλλάξει η νοοτροπία μας.

vpentza
12-10-2010, 21:53
Θα το δικαιολογούσες εάν αυτός λόγο της υπερβολικής του ταχύτητας, έχανε τον έλεγχο και έπεφτε στο οχημά σου ενώ εσύ είχες ήδη προσπάθησες να τον διευκολύνεις σε ένα δρόμο που κινούνταν και άλλα οχήματα; Ενώ το αποτέλεσμα πέρα από τις υλικές ζημιές συνοδευόταν και με μικρό κάταγμα σου;

θα τον δικαιολογούσα εφόσον υπήρχε λόγος σοβαρός....Τραβάνε μεγάλο λούκι για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά...τα λάθη δικαιολογούνται έστω και με ένα κάταγμά μου :hmmm:. Βέβαια δεν γνωρίζω εάν είναι ασφαλισμένα τα οχήματά τους και τί θα έχω λαμβάνειν ως αποζημίωση...:hmmm:
Το ερώτημα βέβαια είναι εάν είναι εκπαιδευμένοι να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Ξαφνικά στη Κηφισίας μου κολλάνε πίσω μου 2 της ΔΙΑΣ που με χειρονομίες και φωνές μου λένε να αλλάξω λωρίδα, πραγματικά με τρόμαξαν γιατί εμφανίστηκαν από το πουθενά. Αφού τους κάνω χειρονομίες (όχι άσεμνες) για το γεγονός ότι με τρόμαξαν με τις φωνές τους, βλέπω από το καθρέφτη ένα ΤΑΧΙ να τρέχει....έκανα αμέσως δεξιά και εκεί που είχα τρελλά νεύρα και θα έβριζα και τον ταξιτζή για το τρόπο που γινόταν η συνοδεία είδα μια κυρία στο πίσω κάθισμα και ένα ζευγάρι παιδικά ματάκια να με κοιτάνε με απορία και λύπη......με κάρφωσε στη καρδιά το βλέμμα του μικρού.......
Δεν έχω πάρει μαθήματα συνοδείας αλλά το να τρομάζεις τους άλλους οδηγούς ενώ κάνεις διακομιδή ασθενούς δεν μου φαίνεται σωστό...και βέβαια δεν με πείθει κανείς ότι τους έχουν διδάξει να κάνουν αυτό που πρέπει με ασφάλεια για τους ίδιους, τον ασθενή αλλά και τους τριγύρω...:hmmm:

giotis
12-10-2010, 22:50
Την επόμενη μέρα δεν θα τους δικαιολογούσες. Γιατί;

Διότι θα έπρεπε να διεκδικήσεις την αποζημίωση σου ή θα σε πληροφορούσε ο γιατρός ότι το μικρό αυτό κάταγμα όπως πίστεψες, θα είναι μια μόνιμη βλάβη.

Βεβαίως όταν το παραστατικό θα τέλειωνε στη αίθουσα ενός δικαστηρίου, ο δικηγόρος σου θα έλεγε: "δεν νομίζω ότι επιτρέπεται η Αστυνομία να καταδιώκει αυτοκίνητα στους μποτιλιαρισμένους δρόμους μόνο και μόνο για αποδώσει στον ιδιοκτήτη του ένα κλεμμένο αυτοκίνητο. Τα αυτοκίνητα μπορούν αντικατασταθούν όχι όμως η αναπηρία του πελατη μου".

Επίσης μπορεί να σε πλησίαζε ο ιδιοκτήτης του κλεμμένου και να σου εκμυστηρευτεί : «Θα προτιμούσα να μη βρεθεί έτσι το όχημα μου θα προτιμούσα να εισέπραττα την αποζημίωση κλοπής από την ασφαλιστική μου»

Ενώ ο δικηγόρος των αστυνομικών Θα προσπαθούσε να πείσει το δικαστήριο ότι δεν επιτρέπεται οι αστυνομικοί να μένουν απαθείς σε κλέφτες οχημάτων, και ότι οι στους κατηγορούμενους πελάτες του να τους καταλογιστούν ελαφρυντικά.

Τελικά αν ο αστυνομικός κάνει μια σύλληψη απλά παραβιάζοντας τον ΚΟΚ τότε απλά έκανε τη δουλεία του.

Αν αυτή συνοδευτεί και από κάποιο χοντρό λάθος, που δεν έμεινε τίποτα όρθιο στο δρόμο τότε αυτοί γίνονται οι κακοί, οι ανεκπαίδευτοι, οι επικίνδυνοι.

Έτσι για αυτούς δεν τίθεται το ερώτημα αν πρέπει να σέβονται τον ΚΟΚ αυτό εννοείται, αλλά αν αξίζει το κόπο να τον παραβιάζουν κατά τα καθήκοντα τους όταν το αποτέλεσμα δεν είναι εξαρχής προδιαγεγραμμένο.

jimm
13-10-2010, 07:58
[QUOTE=vpentza;229384]θα τον δικαιολογούσα εφόσον υπήρχε λόγος σοβαρός....Τραβάνε μεγάλο λούκι για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά...τα λάθη δικαιολογούνται έστω και με ένα κάταγμά μου :hmmm:. Βέβαια δεν γνωρίζω εάν είναι ασφαλισμένα τα οχήματά τους και τί θα έχω λαμβάνειν ως αποζημίωση...:hmmm:

ειναι ασφαλισμενα απο την νομαρχια............το θεμα ειναι οτι θα αργησεις να παρεις τα ψιλα,χρονο και βαλε............

vpentza
13-10-2010, 10:22
εγώ θα θυσίαζα τον χρόνο μου και το κόστος της ψυχικής οδύνης φτάνει να ήταν για λόγο σοβαρό

MudRat
13-10-2010, 15:11
Λάθος τα οχήματα έκτατης ανάγκης δεν επιτρέπεται να παραβιάζουν τον ΚΟΚ, τα ηχητικά και φωτεινά όργανα είναι για να τους διευκολύνουν οι οδηγοί που κινούνται στο ίδιο δρόμο.
Σε περίπτωση ατυχήματος με παράβαση του ΚΟΚ από οδηγό οχήματος εκτατης ανάγκης, θα του καταλογιστεί υπαιτιότητα.

Nai tα πράγματα είναι έτσι, όπως γραφή ο giotis.... Break the law pay the price !

jimm
13-10-2010, 15:17
Nai tα πράγματα είναι έτσι, όπως γραφή ο giotis.... Break the law pay the price !


παει μακρυα η κουβεντα.........................

Gazi
14-10-2010, 19:11
Παίδες....
Η Δουλειά του Αστυνομικού δεν είναι εύκολη...Γνωρίζει κανείς μας το τι βλέπουν αυτοί οι άνθρωποι καθημερινά?
Γνωρίζει κανείς το μισθό τους??*αν ναι,με αποδεικτικά στοιχεία*
Γνωρίζει κανείς οτι είναι οι πρώτοι εκτεθιμένοι απέναντι στην κάθε είδους τρομοκρατική πράξη??Γνωρίζει κανείς οτι πραγματικά τρέχουν όλο το 24ωρο??
Γνωρίζει κανεις μας ΜΑΧΙΜΟ αστυνομικό???
Σαφώς υπάρχουν και τα λαμόγια που ομως υπάρχουν σε όλες τις δουλειές...
Σε θέμα παραβίασης του ΚΟΚ εννοείται οτι το καταγγέλω και εγώ όπως επίσης και την επιδεικτική μαγκια κάποιον που χρησιμοποιούν τα υπηρεσιακά οχήματα προς υποβολή του εγώ τους....
Αυτά...



Οσο για την ομάδα ΔΙΑΣ....Παιδιά,κάνουν δουλειά αυτοι οι πιτσιρικάδες!!!Μπορεί οχι όλοι αλλά ενα 90% κάνει σωστά τη δουλειά της!!

gandreas
14-10-2010, 20:41
Ψιλοάσχετα
Στο γήπεδο Καραϊσκάκη ρωτάω σεκιούριτι αν γράφουν πάνω στο πεζοδρόμιο και μου απαντάει απορημένος !!!
Γιατί? αφού είναι για τις μηχανές!!!
Αυτό είναι η ελληνική παιδία και φυσικά την έχω και εγώ μια και την έβαλα πάνω.:D:D:D

Σωματικός Έλεγχος στην πύλη, πόρτα .
-Τους ρωτάω αν αυτό το πράγμα που σου περνάνε από πάνω μέχρι κάτω γίνει κόκκινο και σφυρίζει τι σημάνει?
-Μου απαντάνε ότι κάποιο μέταλλο ανίχνευσε.
-Τους ρωτάω, γιατί τότε τους αφήνετε και περνάνε αφού σφυρίζει?
-Μου απαντήσανε με ένα χαμόγελο ευτυχίας και αμηχανίας:rolleyes:
Γενικά οι νόμοι είναι για να τους καταπατάμε,:D είμαστε έλληνες και το δείχνουμε παντού:(

jimm
14-10-2010, 22:12
Παίδες....
Η Δουλειά του Αστυνομικού δεν είναι εύκολη...Γνωρίζει κανείς μας το τι βλέπουν αυτοί οι άνθρωποι καθημερινά?
Γνωρίζει κανείς το μισθό τους??*αν ναι,με αποδεικτικά στοιχεία*
Γνωρίζει κανείς οτι είναι οι πρώτοι εκτεθιμένοι απέναντι στην κάθε είδους τρομοκρατική πράξη??Γνωρίζει κανείς οτι πραγματικά τρέχουν όλο το 24ωρο??
Γνωρίζει κανεις μας ΜΑΧΙΜΟ αστυνομικό???
Σαφώς υπάρχουν και τα λαμόγια που ομως υπάρχουν σε όλες τις δουλειές...
Σε θέμα παραβίασης του ΚΟΚ εννοείται οτι το καταγγέλω και εγώ όπως επίσης και την επιδεικτική μαγκια κάποιον που χρησιμοποιούν τα υπηρεσιακά οχήματα προς υποβολή του εγώ τους....
Αυτά...



Οσο για την ομάδα ΔΙΑΣ....Παιδιά,κάνουν δουλειά αυτοι οι πιτσιρικάδες!!!Μπορεί οχι όλοι αλλά ενα 90% κάνει σωστά τη δουλειά της!!



:):)

gandreas
15-10-2010, 00:30
Το βασικό είναι ότι δεν βλέπω κανείς να σέβεται τις υπηρεσίες της ελληνικής αστυνομίας. Όντος είναι δύσκολο να επιτευχτεί μια και η πλειοψηφία της αστυνομίας δες σέβεται η ίδια την δουλειά της. Κατά κύριο λόγο, λόγο χρημάτων και το ξέρω από πολλούς νέους τροχονόμους που συναναστρέφομαι.
Όταν λέω να σεβαστούν την δουλειά τους, εννοώ να την κάνουν σωστά και να αποβάλουν την λογική του στυλ , εγώ να πάω που παίρνω 3,60€?.
Ξέρω φυσικά και παιδιά που θα έπεφταν και στον γκρεμό για την δουλειά τους αλλά δυστυχώς είναι μετρημένα στα δάκτυλα. Είναι οι λεγόμενοι στρατόκα…λοι που τους έχουμε μεγάλη ανάγκη

z_atomic
15-10-2010, 12:30
Καλημέρα σε όλους. Ναι είναι μεγάλο θέμα η παραβίαση του κοκ από τα σώματα ασφαλείας (κ όχι μόνο της αστυνομίας). Εγώ θα ήθελα σε αυτό το θέμα να προσθέσω κ ένα αλλο στη συζήτηση. Έχει δικαίωμα ο τροχονόμος να προτρέπει οδηγούς να παραβαίνουν τον κ.ο.κ. κατ εξακολούθηση κ μάλιστα χωρίς να συντρέχει ιδιαίτερος λόγος? Τι εννοώ? Τους τροχονόμους που κάνουν κουμάντο στους θεατές (δεν έχει σημασία ποιας ομάδας) του Ολυμπιακού, να παρκάρουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ κ δημιουργώντας ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ συνθήκες επί της λεωφόρου κηφισού και μάλιστα στον κλάδο εξόδου από το ΣΕΦ. είναι άκρως επικίνδυνο και παράνομο καταρχάς και σε δεύτερη μοίρα βάζω το συγκοινωνιακό κομμάτι. Δηλαδή τις προάλλες είχε κολλήσει ένα απορριμματοφόρο στον κλάδο εξόδου του ΣΕΦ γιατι είχαν παρκάρει δεξιά αριστερά οχήματα πολύ στενά. Μετά από κανένα 10 λεπτο κ με τη βοήθειά μας κατάφερε ο άνθρωπος να απεγκλωβιστεί. Δηλαδή αν ήταν καμια νταλικα τι θα γινόταν? θα περιμέναμε πότε θα τελείωνε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός κ θα έτρωγε το βρώμικό του ο τύπος μέχρι να γυρίσει στο αυτοκίνητό του? δεν φταίει όμως αυτός γιατί ο τροχονόμος του υπέδειξε που να παρκάρει. Αυτό είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Αν εγώ τρακάρω με τη μηχανή πάνω σε ένα από αυτά τα οχήματα τι γινεταί? κ το θέμα είναι όχι ποιος θα πληρώσει αλλά αν θα είμαι αρτιμελής.
http://www.qtl.co.il/img/copy.pnghttp://www.google.com/favicon.ico (http://www.google.com/search?q=%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%20%CF%83%CE%B5%20%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82.%20%CE%9D%CE%B1%CE%B9%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%20%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%20%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%20%CE%B7%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%BF%CE%BA%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%B1%20%CF%83%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%28%CE%BA%20%CF%8C%CF%87%CE%B9%20%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82%29.%20%CE%95%CE%B3%CF%8E%20%CE%B8%CE%B1%20%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%B1%20%CF%83%CE%B5%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%20%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%AD%CF%83%CF%89%20%CE%BA%20%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%B7%20%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7.%20%CE%88%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1%20%CE%BF%20%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9%20%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%BA.%CE%BF.%CE%BA.%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%20%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%BA%20%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82%20%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82?%20%20%20%CE%A4%CE%B9%20%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%BF%CF%8E?%20%CE%A4%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CF%80%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CE%B8%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%82%20%28%CE%B4%CE%B5%CE%BD%20%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%20%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%82%20%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82%29%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D,%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%91%20%CE%BA%20%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%94%CE%A5%CE%9D%CE%95%CE%A3%20%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CF%80%CE%AF%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%BB%CE%B5%CF%89%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%B7%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%8D%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%85%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%20%CE%A3%CE%95%CE%A6.%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%20%CE%AC%CE%BA%CF%81%CF%89%CF%82%20%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CF%83%CE%B5%20%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7%20%CE%BC%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B1%20%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CF%89%20%CF%84%CE%BF%20%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%20%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9.%20%CE%94%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%AE%20%CF%84%CE%B9%CF%82%20%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B5%20%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%20%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%85%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%A3%CE%95%CE%A6%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9%20%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BD%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9%20%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%AC%20%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%20%CE%BF%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%20%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%AC.%20%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%AC%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CE%B1%2010%20%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%20%CE%BA%20%CE%BC%CE%B5%20%CF%84%CE%B7%20%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%AC%20%CE%BC%CE%B1%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%20%CE%BF%20%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CF%89%CE%B2%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF.%20%CE%94%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%AE%20%CE%B1%CE%BD%20%CE%AE%CF%84%CE%B1%CE%BD%20%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%B1%20%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1%20%CF%84%CE%B9%20%CE%B8%CE%B1%20%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD?%20%CE%B8%CE%B1%20%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B5%20%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5%20%CE%B8%CE%B1%20%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD%CE%B5%20%CF%84%CE%BF%20%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%20%CE%BF%20%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82%20%CE%BA%20%CE%B8%CE%B1%20%CE%AD%CF%84%CF%81%CF%89%CE%B3%CE%B5%20%CF%84%CE%BF%20%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%BF%20%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%82%20%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9%20%CE%BD%CE%B1%20%CE%B3%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%20%CF%83%CF%84%CE%BF%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%CF%85?%20%CE%B4%CE%B5%CE%BD%20%CF%86%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CE%B9%20%CF%8C%CE%BC%CF%89%CF%82%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%82%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF%20%CE%BF%20%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CF%85%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BE%CE%B5%20%CF%80%CE%BF%CF%85%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9.%20%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%20%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%A1%CE%95%CE%A0%CE%A4%CE%9F.%20%CE%91%CE%BD%20%CE%B5%CE%B3%CF%8E%20%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%89%20%CE%BC%CE%B5%20%CF%84%CE%B7%20%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%20%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89%20%CF%83%CE%B5%20%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AC%20%CF%84%CE%B1%20%CE%BF%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CF%84%CE%B9%20%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%AF?%20%CE%BA%20%CF%84%CE%BF%20%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%20%CF%8C%CF%87%CE%B9%20%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82%20%CE%B8%CE%B1%20%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%20%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%20%CE%B1%CE%BD%20%CE%B8%CE%B1%20%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9%20%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CF%82.)http://www.qtl.co.il/img/trans.png

ntinopoulos
15-10-2010, 12:43
Καλημέρα σε όλους. Ναι είναι μεγάλο θέμα η παραβίαση του κοκ από τα σώματα ασφαλείας (κ όχι μόνο της αστυνομίας). Εγώ θα ήθελα σε αυτό το θέμα να προσθέσω κ ένα αλλο στη συζήτηση. Έχει δικαίωμα ο τροχονόμος να προτρέπει οδηγούς να παραβαίνουν τον κ.ο.κ. κατ εξακολούθηση κ μάλιστα χωρίς να συντρέχει ιδιαίτερος λόγος? Τι εννοώ? Τους τροχονόμους που κάνουν κουμάντο στους θεατές (δεν έχει σημασία ποιας ομάδας) του Ολυμπιακού, να παρκάρουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ κ δημιουργώντας ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ συνθήκες επί της λεωφόρου κηφισού και μάλιστα στον κλάδο εξόδου από το ΣΕΦ. είναι άκρως επικίνδυνο και παράνομο καταρχάς και σε δεύτερη μοίρα βάζω το συγκοινωνιακό κομμάτι. Δηλαδή τις προάλλες είχε κολλήσει ένα απορριμματοφόρο στον κλάδο εξόδου του ΣΕΦ γιατι είχαν παρκάρει δεξιά αριστερά οχήματα πολύ στενά. Μετά από κανένα 10 λεπτο κ με τη βοήθειά μας κατάφερε ο άνθρωπος να απεγκλωβιστεί. Δηλαδή αν ήταν καμια νταλικα τι θα γινόταν? θα περιμέναμε πότε θα τελείωνε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός κ θα έτρωγε το βρώμικό του ο τύπος μέχρι να γυρίσει στο αυτοκίνητό του? δεν φταίει όμως αυτός γιατί ο τροχονόμος του υπέδειξε που να παρκάρει. Αυτό είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. Αν εγώ τρακάρω με τη μηχανή πάνω σε ένα από αυτά τα οχήματα τι γινεταί? κ το θέμα είναι όχι ποιος θα πληρώσει αλλά αν θα είμαι αρτιμελής.
http://www.qtl.co.il/img/copy.pnghttp://www.google.com/favicon.ico (http://www.google.com/search?q=%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%20%CF%83%CE%B5%20%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82.%20%CE%9D%CE%B1%CE%B9%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%20%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%20%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%20%CE%B7%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%BF%CE%BA%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%B1%20%CF%83%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%28%CE%BA%20%CF%8C%CF%87%CE%B9%20%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82%29.%20%CE%95%CE%B3%CF%8E%20%CE%B8%CE%B1%20%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%B1%20%CF%83%CE%B5%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%20%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%AD%CF%83%CF%89%20%CE%BA%20%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%B7%20%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7.%20%CE%88%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1%20%CE%BF%20%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9%20%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%BA.%CE%BF.%CE%BA.%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%20%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%BA%20%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82%20%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82?%20%20%20%CE%A4%CE%B9%20%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%BF%CF%8E?%20%CE%A4%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CF%80%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CE%B8%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%82%20%28%CE%B4%CE%B5%CE%BD%20%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9%20%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%20%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%82%20%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82%29%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D,%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%91%20%CE%BA%20%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82%20%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%94%CE%A5%CE%9D%CE%95%CE%A3%20%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CF%80%CE%AF%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%BB%CE%B5%CF%89%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%20%CE%BA%CE%B7%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%8D%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%85%20%CE%B1%CF%80%CF%8C%20%CF%84%CE%BF%20%CE%A3%CE%95%CE%A6.%20%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%20%CE%AC%CE%BA%CF%81%CF%89%CF%82%20%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CF%83%CE%B5%20%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7%20%CE%BC%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B1%20%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CF%89%20%CF%84%CE%BF%20%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%20%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9.%20%CE%94%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%AE%20%CF%84%CE%B9%CF%82%20%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B5%20%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%20%CE%AD%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%20%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%85%20%CF%84%CE%BF%CF%85%20%CE%A3%CE%95%CE%A6%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9%20%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BD%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%)http://www.qtl.co.il/img/trans.png
επειδη εχω διαρκειας και στο μπασκετ αλλα και στο ποδοσφαιρο του ολυμπιακου,σου λεω κατηγορηματικα οτι οι αστυνομικοι οχι μονο δεν κανουν κουμαντο να παρκαρουν οι θεατες παρανομα αλλα αντιθετως παρα πολλες φορες ειναι κυριως στις στροφες και δεν αφηνουν να παρκαρει κανενας!βεβαια ο κοσμος καπου πρεπει να παρκαρει οποτε οταν δεν εμποδιζεται η διελευση οχηματων κανουν και τα στραβα ματια σε ορισμενες περιπτωσεις,αλλα δυστυχως η ελλειψη υποδομων parking δεν αφηνει περιθωρια...

z_atomic
15-10-2010, 12:52
επειδη εχω διαρκειας και στο μπασκετ αλλα και στο ποδοσφαιρο του ολυμπιακου,σου λεω κατηγορηματικα οτι οι αστυνομικοι οχι μονο δεν κανουν κουμαντο να παρκαρουν οι θεατες παρανομα αλλα αντιθετως παρα πολλες φορες ειναι κυριως στις στροφες και δεν αφηνουν να παρκαρει κανενας!βεβαια ο κοσμος καπου πρεπει να παρκαρει οποτε οταν δεν εμποδιζεται η διελευση οχηματων κανουν και τα στραβα ματια σε ορισμενες περιπτωσεις,αλλα δυστυχως η ελλειψη υποδομων parking δεν αφηνει περιθωρια...

φιλε μου μένω στο νέο φάληρο και το έχω δει επανειλημένως. Οι τροχονόμοι δεν επιτρέπουν μόνο σε σημεία που δεν υπάρχει καλή ορατότητα.Και μάλιστα ΠΡΟΤΡΈΠΟΥΝ να παρκάρουν πάνω στο κράσπεδο. Και το θέμα είναι οι στροφές? Αφού δεν αφήνουν τότε γιατί μετά δεν πάνε να κόψουν κλήσεις και να πάρουν πινακίδες? Αν παρκάρω όμως τη μηχανή στο πεζοδρόμιο αμέσως κάποιος θα βρεθεί να με πετσοκόψει. Γενικά ή επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται. Εγώ γνωρίζω ότι απαγορεύεται και είναι κ επικίνδυνο. Κατα τα άλλα η δεξιά λωρίδα της αρχής της εθνικής οδού είναι κατειλημένη νομίμως απλά κ μόνο επειδή έχει αγώνα. Οχι πες μου γράφει κάτι τέτοιο στον Κ.Ο.Κ.? Μπορεί να έχεις δίκιο να γκρινιάξεις ότι δεν έχει πάρκινγκ κ δεν γουστάρεις να πληρώσεις κ καλα κανεις αλλά αυτό είναι πρόβλημα του Ολυμπιακού κ όχι δικό μου ή του αλλοδαπού μοτοσυκλετιστή τουρίστα που δεν ξέρει ότι παίζει ο Ολυμπιακός κ μόλις έχει φύγει από τον πειραιά για εθνική οδό. Αυτά φίλε μου δεν γίνονται ούτε στις τριτοκοσμικές χώρες. Γκρινιάζουμε μόνο αν την πάθουμε εμείς ή κάποιος γνωστός. Αλλιώς δεν πειράζει, αφου παίζει ο (Ολυμπιακός ... Παναθηναικός...ΑΕΚ κλπ κλπ) στα τέτοια μας ο Κ.Ο.Κ.

giotis
15-10-2010, 12:57
Η ρύθμιση του τροχονόμου υπερισχύει από κάθε άλλη σήμανση και έχει το δικαίωμα να το κάνει ως εκ τούτου δεν είναι παράνομη.

Οι συνθήκες που δημιουργούνται περιξ των γηπέδων και των συναθροίσεων είναι ιδιατερες.

Επίσης για να μην υπάρχει μόνιμη διακοπή κυκλοφορίας σαν τη παραπάνω περίπτωση πάντα η τροχαία έχει διαθέσιμους γερανούς οχημάτων.

Αν στο σημείο δεν υπήρχε τροχαία δεν θα υπήρχαν επικίνδυνα σημεία γιατί όλα τα οχήματα θα ήταν ακινητοποιημένα από το μποτιλιάρισμα.

ntinopoulos
15-10-2010, 13:02
φιλε μου μένω στο νέο φάληρο και το έχω δει επανειλημένως. Οι τροχονόμοι δεν επιτρέπουν μόνο σε σημεία που δεν υπάρχει καλή ορατότητα.Και μάλιστα ΠΡΟΤΡΈΠΟΥΝ να παρκάρουν πάνω στο κράσπεδο. Και το θέμα είναι οι στροφές? Αφού δεν αφήνουν τότε γιατί μετά δεν πάνε να κόψουν κλήσεις και να πάρουν πινακίδες? Αν παρκάρω όμως τη μηχανή στο πεζοδρόμιο αμέσως κάποιος θα βρεθεί να με πετσοκόψει. Γενικά ή επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται. Εγώ γνωρίζω ότι απαγορεύεται και είναι κ επικίνδυνο. Κατα τα άλλα η δεξιά λωρίδα της αρχής της εθνικής οδού είναι κατειλημένη νομίμως απλά κ μόνο επειδή έχει αγώνα. Οχι πες μου γράφει κάτι τέτοιο στον Κ.Ο.Κ.? Μπορεί να έχεις δίκιο να γκρινιάξεις ότι δεν έχει πάρκινγκ κ δεν γουστάρεις να πληρώσεις κ καλα κανεις αλλά αυτό είναι πρόβλημα του Ολυμπιακού κ όχι δικό μου ή του αλλοδαπού μοτοσυκλετιστή τουρίστα που δεν ξέρει ότι παίζει ο Ολυμπιακός κ μόλις έχει φύγει από τον πειραιά για εθνική οδό. Αυτά φίλε μου δεν γίνονται ούτε στις τριτοκοσμικές χώρες. Γκρινιάζουμε μόνο αν την πάθουμε εμείς ή κάποιος γνωστός. Αλλιώς δεν πειράζει, αφου παίζει ο (Ολυμπιακός ... Παναθηναικός...ΑΕΚ κλπ κλπ) στα τέτοια μας ο Κ.Ο.Κ.
φυσικα και πρεπει να απαγορευεται παντου αλλα πρακτικα δυστυχως δε γινεται αλλιως...
θα πρεπε να πουνε -θες γηπεδο 30000 θεσεων?θα φτιαξεις υποχρεωτικα parking π.χ 20000 οχηματων...
απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν υποδομες αυτα θα χουμε...
οποτε η γνωμη μου ειναι να αφηνουν σε τετοιες περιπτωσεις τα παρανομα παρκαρισμενα οχηματα αρκει να μην επηρεαζουν διαβασεις πεζων,ορατοτητα,προσβαση αμεα κ.α

z_atomic
15-10-2010, 13:13
Η ρύθμιση του τροχονόμου υπερισχύει από κάθε άλλη σήμανση και έχει το δικαίωμα να το κάνει ως εκ τούτου δεν είναι παράνομη.

Οι συνθήκες που δημιουργούνται περιξ των γηπέδων και των συναθροίσεων είναι ιδιατερες.

Επίσης για να μην υπάρχει μόνιμη διακοπή κυκλοφορίας σαν τη παραπάνω περίπτωση πάντα η τροχαία έχει διαθέσιμους γερανούς οχημάτων.

Αν στο σημείο δεν υπήρχε τροχαία δεν θα υπήρχαν επικίνδυνα σημεία γιατί όλα τα οχήματα θα ήταν ακινητοποιημένα από το μποτιλιάρισμα.

Η ρύθμιση του τροχονόμου υπερισχύει κ για στάθμευση πάνω στην εθνική οδό? Είσαι σίγουρος γι αυτό που γράφεις?
Οι συνθήκες ναι είναι ιδιαίτερες αλλά διαμορφώνονται έτσι ώστε να τίθεται σε κίνδυνο η ζωή άλλων πολιτών?
Το ότι έχει γερανό φίλε μου δεν μου λέει τίποτα. Έχει κ μπλοκάκι αλλά δεν γράφει. Δεν χρειάζεται να φτάσει στο γερανό.
Αν δεχτώ τα οσα γράφεις παραπάνω τότε θα έπρεπε να τηρηθούν κάποιοι κανόνες για να γίνει η συγκεκριμένη εξαίρεση.
Να υπάρχει φωτεινή προειδοποίηση για αλλαγή λωρίδας αρκετά πριν το σημείο που σταθμεύουν τα οχήματα
Να έχουν τοποθετηθεί κώνοι επί του οδοστρώματος για να οδηγούνται τα οχήματα στην ελέυθερη λωρίδα.
Να υπάρχει μόνιμη παρουσία της τροχαίας στο σημείο μέχρι την απομάκρυνση των οχημάτων. Παρόλα αυτά οι τροχονόμοι πίνουν καφέ κ τρώνε τυρόπιτα σε μια σκια - λογικό για τόσες ώρες- κ κανένας από αυτούς δεν είναι κατά τη διάρκεια του αγώνα σε επικίνδυνα σημεία.
Αν ο ΚΟΚ επιτρέπει ολα αυτα θα πάω αύριο έξω από τον Πανελήνιο θα παρκάρω πάνω στο πεζοδρόμιο κ άν πάνε να με γράψουν θα τους πω ότι έχει αγώνα πινγκ πονγκ κ δεν βρίσκω παρκάρισμα

z_atomic
15-10-2010, 13:15
φυσικα και πρεπει να απαγορευεται παντου αλλα πρακτικα δυστυχως δε γινεται αλλιως...
θα πρεπε να πουνε -θες γηπεδο 30000 θεσεων?θα φτιαξεις υποχρεωτικα parking π.χ 20000 οχηματων...
απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν υποδομες αυτα θα χουμε...
οποτε η γνωμη μου ειναι να αφηνουν σε τετοιες περιπτωσεις τα παρανομα παρκαρισμενα οχηματα αρκει να μην επηρεαζουν διαβασεις πεζων,ορατοτητα,προσβαση αμεα κ.α
μαζί σου φίλε αλλά ξέρεις ότι δεν τηρείται αυτό γι αυτό το έθεσα το θέμα. Ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται μέσα στο ΣΕΦ κ στα πέριξ. Ειλικρινά όμως βρε παιδί μου δεν καταλαβαίνω δεν λυπάστε τα αυτοκίνητά σας κ τα αφήνεται σε αυτό το χαμό? Εγώ θα το άφηνα στο μοσχάτο κ θα πήγαινα με τρένο που σε αφήνει μπροστά στο καραισκάκη. τι πιο απλο. μην πω δεν θα έπαιρνα καθόλου αυτοκίνητο

z_atomic
15-10-2010, 13:24
@ giotis. φίλε μου να προσθέσω κ κάτι άλλο. Αν όπως λες υπερισχύει η υπόδειξη του τροχονόμου να παρκάρεις πάνω στην εθνική οδό και μετά από καμιά ώρα και αφού δεν υπάρχει τροχονόμος εκεί κ σχετική προσωρινή προειδοποιητική σήμανση, οδηγώντας στην εθνική έρθω και πέσω πάνω στο αυτοκίνητό σου ποιός πληρώνει? ο τροχονόμος που σου υπέδειξε που να παρκάρεις?

giotis
15-10-2010, 13:25
Είμαι σίγουρος για αυτά που γράφω αν και θα έπρεπε να τα γνωρίζεις από τις εξετάσεις για το διπλωμα σου.

Τα αν υπάρχουν επικίνδυνες συνθήκες είναι θέμα υποκειμενικό ( κατά τη κρίση του) για αυτόν που έχει το δικαίωμα να κάνει τροχονομικές ρυθμίσεις.

Αν δημιουργηθεί ατύχημα θα πρέπει αποδείξεις στο δικαστήριο ότι αυτές και μόνο το δημιουργησαν και δεν υπήρχε κάποια συνεπαιτιοτητά σου - για να αποζημιωθείς για τυχόν ζημιά σου.

z_atomic
15-10-2010, 13:37
Είμαι σίγουρος για αυτά που γράφω αν και θα έπρεπε να τα γνωρίζεις από τις εξετάσεις για το διπλωμα σου.

Τα αν υπάρχουν επικίνδυνες συνθήκες είναι θέμα υποκειμενικό ( κατά τη κρίση του) για αυτόν που έχει το δικαίωμα να κάνει τροχονομικές ρυθμίσεις.

Αν δημιουργηθεί ατύχημα θα πρέπει αποδείξεις στο δικαστήριο ότι αυτές και μόνο το δημιουργησαν και δεν υπήρχε κάποια συνεπαιτιοτητά σου - για να αποζημιωθείς για τυχόν ζημιά σου.

φιλε γνωρίζω πολύ καλά αυτό που είπες και δεν είμαι από τους ανθρώπους που πήραν δίπλωμα πληρώνοντας. Κακώς προσωποποιείς τη συζήτησή μας.
απλά εγώ το συγκεκριμενοποίησα σε σχέση με την στάθμευση στην εθνική οδό και κατά πόσο είναι αυτό επικίνδυνο.
Όσον αφορά το δικαστήριο, και το πως μπορώ να το αποδείξω είναι απλό. Δεν υπάρχει προειδοποιητική σήμανση ή επιτόπου τροχονόμος να εκτρέψει την πορεία των οχημάτων στην ελεύθερη λωρίδα.
Τώρα αυτό που λες για την κρίση του κλπ δεν το γνωρίζω, αλλά δεν είναι υποκειμενικό το ότι είναι επικίνδυνο το ότι κάποιος έχει παρκάρει στη δεξιά λωρίδα της εθνικής οδού χωρίς μέτρα ασφαλείας.
Είναι υποκειμενικό το ότι ένας ανάπηρος με καροτσάκι ή μια μητέρα με το παιδί της είναι αναγκασμένοι να κινηθούν στο οδόστρωμα και σε συνθήκες που η ορατότητα τόσο των πεζών όσο κ των οδηγών είναι περιορισμένη?
Δηλαδή αυτό είναι στην κρίση του τροχονόμου για το αν είναι επικίνδυνο? Και προφανώς κάθε φορά η κρίση του λέει ότι δεν είναι? Ε τότε κακώς κάνουμε όλη αυτή την κουβέντα.
Απλα παίζει μια ομάδα κ χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι για τον κοκ.

giotis
15-10-2010, 13:53
Η ρύθμιση του τροχονόμου υπερισχύει κ για στάθμευση πάνω στην εθνική οδό? Είσαι σίγουρος γι αυτό που γράφεις?
............

Αν κάποιος άρχισε να προσωποποιεί αυτός είσαι εσύ.

Παρόλα αυτά δεν είπα ότι πήρες το δίπλωμα πληρώνοντας.

Αλλά στις εξετάσεις για δίπλωμα γίνεται φανερός ο ρόλος του τροχονόμου.

Κατά τα άλλα ρώτα και άλλους να στο επιβεβαιώσουν. Κανείς μας δεν οφείλει να αποδείξει στον άλλο αυτά που γράφει για αυτό παρτο οπως θες (αλήθεια - ψέματα, σωστό - λάθος).

ntinopoulos
15-10-2010, 18:40
μαζί σου φίλε αλλά ξέρεις ότι δεν τηρείται αυτό γι αυτό το έθεσα το θέμα. Ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται μέσα στο ΣΕΦ κ στα πέριξ. Ειλικρινά όμως βρε παιδί μου δεν καταλαβαίνω δεν λυπάστε τα αυτοκίνητά σας κ τα αφήνεται σε αυτό το χαμό? Εγώ θα το άφηνα στο μοσχάτο κ θα πήγαινα με τρένο που σε αφήνει μπροστά στο καραισκάκη. τι πιο απλο. μην πω δεν θα έπαιρνα καθόλου αυτοκίνητο
πηγαινω παντα με τη μηχανη!:)

griv_gs
16-10-2010, 00:29
Εγώ δεν πηγαίνω ποτέ.