PDA

View Full Version : Χαιρετάτε άλλους μοτοσυκλετιστές στον δρόμο;


riko46
14-10-2010, 22:35
Κάποτε (μεγαλώνοντας με ΜΟΤΟ και MOTOSPORT) διάβαζα για την αλληλεγύη των μοτοσυκλετιστών, για το δέσιμο που προκαλούσε η κατοχή μιας μοτο με άλλους κατόχους, για χαιρετισμούς στους δρόμους και μακρινά ταξίδια, και ονειρευόμουν...

Τα χρόνια πέρασαν και αποκτώντας κι εγώ μηχανή διαπιστωσα οτι τα πράγματα δεν είναι και τόσο ειδυλλιακά. Οι "μοτοσυκλετιστές" δεν χαιρετάνε στον δρόμο, πολλοί δεν σταματούν να βοηθήσουν κάποιον με πρόβλημα και γενικώς η απόκτηση μοτο για πολλούς έχει γίνει μια αγορά παρόμοια με την απόκτηση ψυγείου ή ντουλάπας.

Θέλεις λίγο το πνεύμα καταναλωτισμού των ημερών, λίγο τα ευκολοδάνεια, πολύς κόσμος βρέθηκε με μια μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού στην κατοχή του επειδή απλά μπορούσε να την αγοράσει και είναι μουράτη.

Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως και με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι οτι όσο κατεβαίνει η θερμοκρασία και ελαττώνονται οι μηχανές στους δρόμους τόσο διατηρείται το μοτοσυκλετιστικό πνεύμα ανέπαφο. Την στιγμή που οι "μηχανόβιοι" του καλοκαιριού κλείνουν τις μηχανές στο γκαράζ και τις σαγιονάρες στην ντουλάπα, οι μοτοσυκλετιστές που συνεχίζουν να βολτάρουν και να ταξιδεύουν, ΚΑΙ χαιρετάνε ΚΑΙ βοηθούν ΚΑΙ χαίρονται την μοτοσυκλετιστική κουλτούρα που σε πείσμα των "εποχιακών" παραμένει ζωντανή.

Τελικά η ζέστη κάνει κακό στο μοτοσυκλετιστικό πνεύμα!

.....................;)

MARK
14-10-2010, 23:18
Σωστά τα λές Μιχάλη,πέρασαν οι παλιές καλές εποχές που παίζαμε τους προβολείς.......Πάντως καμμιά φορά εγώ χαιρετάω ..............:(

Gemat
15-10-2010, 00:44
ΟΛΟΙ οι μοτοσυκλετιστες χαιρετουν στο δρομο!

Δεν ισχυει το ιδιο για πολλους απο αυτους που απλα μετακινουνται με μοτοσυκλετα...

Εγω χαιρετω παντα εκτος πολης, εκτος και αν μεσολαβει νησιδα (εθνικες).

Φυσικα ανταποδιδω τον χαιρετισμο του αλλου υπο οποιεσδηποτε συνθηκες... αυτο ειναι θεμα παιδειας και σεβασμου, οχι μοτοσυκλετισμου...

EOD-K9
15-10-2010, 07:58
Συνήθως χαιρετάνε ομοϊδεάτες

Στην εθνική χαιρετώ (συνήθως)

pkiriakos
15-10-2010, 08:24
Ζήτω ο χειμώνας.Εγω πάντως χαιρετώ.Βέβαια δεν παίρνω πάντα απάντηση αλλα δεν πειράζει.Επίσης σταματώ οταν κρίνω οτι χρειάζεται.Αλλά απο την αλλη φοβάμαι κιόλας.Στις μέρες μας γίνονται πολλά δυστυχώς.Το χειμώνα πάντως εχεις περισσότερες πιθανότητες να συναντήσεις μοτοσυκλετιστές και οχι ψυγεία και ντουλάπες.Αυτό είναι σίγουρο.:)

xenos
15-10-2010, 14:08
κ εγω χαιρετάω..κ αντίστοιχα με έχουν χαιρετηση στις εθνικές...κ όχι με παίξιμο φώτα αλλά με χέρι!!..τώρα αυτά με καλοκαίρι κ χειμώνα σωστά είναι..όπως επίσης συμφωνώ οτι πρέπει να είσαι πλέον προσεκτικός οταν σταματάς..λόγο τον περιέργων καιρών!!

evan400f
15-10-2010, 14:14
Πάντα χαιρετάω. Για βοήθεια σταματάω αλλά με μεγάλη προσοχή!!

silvestros
15-10-2010, 16:38
παντα χαιρεταω οταν βλεπω "ντυμενο" αναβατη (κρανη, γαντια, μπουφαν) και φοτωμενη μηχανη (βαλιτσες κλπ). αυτοι ειναι και οι μονοι που ανταποδιδουν. επιπλεον υπαρχει ενα θεματακι με τους τσοπεραδες. δεν ανταποδιδουν (και αν ειναι χαρλευ 90-100% σε αγνοουν)

Gazi
15-10-2010, 18:33
Συνήθως χαιρετάνε ομοϊδεάτες

Στην εθνική χαιρετώ (συνήθως)


Σιγά μη σε δώ εσένα στο δρόμο και σε χαιρετίσω!!!!:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

gsgs
15-10-2010, 21:55
Χαιρετώ πάντα τους συνοδοιπόρους μοτοσικλετιστές

Πολλές φορές ανταποδίδουν τον χαιρετισμό, άλλες πάλι όχι, πάντως προσπαθώ να μην είμαι προκατειλημμένος. Το καλοκαίρι ανταπέδωσε τον χαιρετισμό χαρλεάς, 180kgr, με τζιν και από πάνω μόνο δερμάτινο γιλέκο...

Είναι καλό που ανοίχτηκε το θέμα γιατί παλιότερα ο χαιρετισμός ήταν πολύ συνηθισμένος αλλά σιγά σιγά άρχισε να εκλείπει. Ισως επειδή πολλοί από εμάς έτυχε να χαιρετίσουμε στο δρόμο χωρίς ανταπόκριση.

Είναι μια ευκαιρία, τουλάχιστον όσοι είμαστε σε αυτό το forum, να επαναφέρουμε τον χαιρετισμό στα ταξίδια, υιοθετώντας από 'δω και πέρα το χαιρετισμό σε κάθε συνάντηση με φίλο μοτοσικλετιστή.

Africaptan
18-10-2010, 22:18
Χαιρετω παντα και ολους. Εχθες συγκεκριμενα χαιρετουσα απο scooter μεχρι οτιδηποτε αλλο διτροχο (και οχι μονο. Εχω συνηθισει λογο επαγγελματος). Εχω ενα μικρο παραπονο απο καποιους λιγους streetαδες που με κοιτανε και περιεργα μαλιστα, αλλα γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις αντιδρασεις των πολλων.
:sm8:

skippybi
18-10-2010, 22:28
αμέ, αμέ!!!;)

kostas_366
18-10-2010, 22:33
Χαιρετώ όλους τους μοτοσικλετιστές...
ΕΚΤΟΣ
όσους οδηγούν bmw
γιατί .... ε έτσι, δεν τους πάω :p

wet & dirty
18-10-2010, 22:34
Χαιρετώ όλους τους μοτοσικλετιστές...
ΕΚΤΟΣ
όσους οδηγούν bmw
γιατί .... ε έτσι, δεν τους πάω :p


εγω μονο εσενα δεν χαιρετω γιατι βρωμαν τα ποδια σου!!!:p:p

kostas_366
18-10-2010, 22:37
εγω μονο εσενα δεν χαιρετω γιατι βρωμαν τα ποδια σου!!!:p:p
Μωρή χοντρή .....εμένα δεν προλλαβαίνεις να με χαιρετήσεις, γιατί δεν προλλαβαίνεις να με ΔΕΙΣ!!! :p Τόσο γρήγορος είμαι!!!!

windman1200
19-10-2010, 13:38
Χαιρετούσα πάντα. Μετά από πολλά χιλιόμετρα στους δρόμους όμως, τη σήμερον ημέρα θα χαιρετήσω σίγουρα τους "μεγάλους" on-offάδες. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω... νομίζω ότι μια σύγχρονη μπέμπα τους ξυπνάει τα complex τους...!! Με αγνοούν.

giorgos.1979
19-10-2010, 21:49
Χαιρετατε παιδια ειναι μεταδοτικο :D. Καμια φορα μπορει να ειναι εκνευριστικο να σε κλανουν αλλα η ντροπη ειναι δικια τους ;)
Απο την δικη μου εμπειρια ειναι ελαχιστες οι φορες που δεν μου εχουν ανταποδωσει χαιρετισμο.
Δεν θα ξεχασω μια φορα στο Μπραλο οταν γυρνουσα Θεσσαλονικη με εναν φιλο στρητά, που μας χαιρετισε ενα "αλανι" πλαγιασμενος σε μια στροφη ενα με την ασφαλτο. Το συζητουσαμε για πολυ ωρα στην επομενη σταση. Ηταν ισως η μοναδικη φορα που δεν ανταπεδωσα χαιρετισμο, οχι γιατι δεν ηθελα αλλα δεν προλαβα :p σαστησα!

ckk
19-10-2010, 22:10
Πάντα. Είναι λίγο απογοητευτικό βέβαια να μην στο ανταποδίδουν. Και είναι πολλοί αυτοί που δεν ανταποδίδουν στην διαδρομή της Επιδαύρου. Οι… γρήγοροι με τα… 600άρια ;)

Fuji
20-10-2010, 23:04
παντα χαιρεταω οταν βλεπω "ντυμενο" αναβατη (κρανη, γαντια, μπουφαν) και φοτωμενη μηχανη (βαλιτσες κλπ). αυτοι ειναι και οι μονοι που ανταποδιδουν.

Mαζί σου. Χαιρέταγα τους πάντες, αλλά ακετές πόρτες από δικυκλιστές της σαγιονάρας (όπως ειπώθηκε κάπου) με κάναν πιο επιλεκτικό. Περί βοήθειας δε μου 'τυχε κάποια περίπτωση. Εξαρτάται το μέρος, και τη παρέα.

griv_gs
21-10-2010, 00:59
Πάντα χαιρετώ και εγώ αν προλάβω με φώτα αλλιώς με το χέρι.
Ήταν ένα από τα ωραιότερα συναισθήματα που ένιωσα όταν πήρα την πρώτη μου μοτό και με έκανε να την αγαπήσω σαν ιδέα ακόμη πιο πολύ.
Δυστυχώς και εγώ παρατηρώ ότι τείνει να μειώνετε το γεγονός.

Ας μην το αφήσουμε να χαθεί.

Χαιρετάτε γιατί αλλιώς .........χαιρέτα μας τον πλάτανο:sm7::sm7:

george1968
21-10-2010, 13:13
Την περασμένη Κυριακή, όπως αρκετοί από εσάς, έτσι και εγώ πήρα τον δρόμο προς το Σοφικό παρέα με τη συννυφάδα...
Στο δρόμο συναντήσαμε αρκετούς συνοδοιπόρους, είτε στο ίδιο ρεύμα, είτε στο αντίθετο.
Η αλήθεια είναι ότι τα φώτα αναβόσβησαν τις περισσότερες φορές και από εμένα και από τους οδηγούς του αντίθετου ρεύματος.

Φοβάμαι όμως ότι οι συνοδοιπόροι προς την ίδια κατεύθυνση δε κατάλαβαν τον χαιρετισμό.... Και εξηγούμε:

Στην προσπέραση από αριστερά, κατεβάζω το δεξί πόδι από τον μασπιέ. Είναι ένα είδος χαιρετισμού που το συνάντησα στα ταξίδια μου στο εξωτερικό.
Στην αρχή αναρωτήθηκα, αλλά όταν έγινε 3-4 φορές το κατάλαβα.

Αν το δείτε λοιπόν, όχι δε ξεμουδιάζω το πόδι. Απλά λέω ένα... "γεια! καλό μας ταξίδι"
:-)

vasorfa
21-10-2010, 17:47
Xαιρεταω αρκετα ...αρκει να είναι και εφικτο...μην ξεχναμε 2τροχα ειναι αυτα....:):):) ιδιαιτερα απολαμβανω την <<στρατιωτικη χαιρετουρα >> της Ευρώπης--ή την χαιρετουρα--ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ ΣΚΥΛΟΥ--που αναφερθηκε παραπανω.....αυτο σημαινει οτι ο αναβατης που την αντιλαμβανετε και ανταποδισει---εχει βγει και εκτος συνορων και ,........εχει ανοιξει το ματακι του....:cool::cool::cool:


επίσης--ΠΟΛΛΕΣ φορες----ΣΤΡΑΒΟΚΙΤΑΩ ---ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ---τους τυπαδες χ.κ(χωρις κρανη) που εχουν πίσω και την υποψήφια ---ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ---ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα2-3 καποτε παρεξηγηθηκαν----και βριστικαμε ασχημα......:mad::mad::mad::mad:αλλα ελπιζω ......

α)τα παλικαρακια αυτα με τις γομενιοτσες τους να είναι καλα.....:hmmm::hmmm:
β)να πήραν το μάθημα τους...........



τωρα....οσον αφορα το σταματημα στον ΔΡΟΜΟ......για βοηθεια----ΝΑΙ----το εχω κάνει και θα ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ:):):) καποτε σταματησα για βοηθεια σε ενα πιτσιρικι με 50αρι σκοοτερ---ΑΥΤΟ το παλικαρακι ακομα με παιρνει στην γιορτη μου για ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ......:D:D:D

nchatzoglou
21-10-2010, 21:14
Παιδιά μην παρεξηγείται καμιά φορά που δεν χαιρετούν μπορεί να ήμουν εγώ που δεν ήμουν μυημένος στη συνήθεια. Αργότερα απλά καθυστερούσαν τα αντανακλαστικά μου. Τώρα πιστεύω ότι λίγο-πολύ βελτιώθηκα και κάποιες φορές χαιρετώ εγώ πρώτος...!

Wolf77
21-10-2010, 21:41
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ............

vasilisGS
21-10-2010, 21:50
καλησπερα το πρωι σημερα πηγα Αρτα και γυρισα αποψε 720χλμ μονο δυο ανταπεδωσαν χαιρετισμο .Πιστευω οτι οι νεοτεροι δεν ξερουν τι σημανει ......δυστηχος

spartiatis
26-10-2010, 21:48
Στην εθνική πάντα,στην αθήνα πιο λίγες φορές.

point zero
27-10-2010, 10:24
Την Κυριακη που μας περασε , σε μικρη διαδρομη ( Πατρα -Γαλαξιδη και πισω ) χαιρετηθηκαμε σχεδον ολοι οσοι συναντηθηκαμε ...on-of , streeταδες , scooter κλπ ....
Μου εχει τυχει να ανεβαινω Αθηνα και να μην χαιρετα κανεις .... αναλογα ποιον θα τυχεις ...

Slane
28-10-2010, 18:53
Παιδία εγώ χαιρετάω πάντα με πάιξιμο φώτων.
Το περασμένο σκ πήγα μέχρι το Προκόπι Ευβοίας, δημοφιλέστατος προορισμός
μοτοσικλετιστών. Χαιρέτίσα πάνω από 50. Ανταπέδωσαν μόνο 3...

michalis1973
02-11-2010, 20:47
Σιγα μη χαιρεταει κανεις στην Αθηνα.... Προσωπικα το εχω δει να γινεται μονο Ηρακλειο Κρητης και Θεσσαλονικαρα μεταξυ οδηγων Africa επειδη το Africa καποτε υπηρχξε απο μονο του ιδαιολογια...

540cc
03-11-2010, 10:32
Χαιρετώ μόνον αυτούς που βλέπω φορτωμένους με μπαγκάζια, μπαγκαζιέρες και κοντέινερ , γιατί ξέρω οτι απο τους υπόλοιπους δεν υπάρχει περίπτωση ανταπόδοσης και ίσα ίσα που φαίνομαι και γραφικός

KRASOPATERAS
06-11-2010, 10:28
Πάντως οι τις πλάκας μηχανόβιοι τους κόβεις από μακριά, εκεί η χαιρετούρα πάει περίπατο.

Αν και κατά 90 % χαιρετάω ανταπόκριση βλέπω λιγότερη και όσο πάει χάνετε.