PDA

View Full Version : Υπερσύγχρονο μηχάνημα εντοπισμού παιδόφιλων στην ΕΛ.ΑΣ.


staren
18-10-2010, 12:19
Ένα υπερσύγχρονο μηχάνημα που έχει τη δυνατότητα να σαρώνει ολόκληρη την επικράτεια και να εντοπίζει παιδόφιλους παρουσίασε πριν από λίγες ημέρες ο προϊστάμενος του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής, κ. Μάνος Σφακιανάκης. Το μηχάνημα αυτό ονομάζεται «Operation Fare Play», στα Ελληνικά «Δίκαιο Παιχνίδι» και είναι δωρεά του FBI προς την Ελληνική Αστυνομία.

Την επίδειξη που έλαβε χώρα στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής, παρακολούθησαν ο αρχηγός και ο υπαρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, αντιστράτηγοι κ. Ελευθέριος Οικονόμου και κ. Γιάννης Ραχωβίτσας, ενώ παρευρέθησαν και οι προϊστάμενοι της Εισαγγελίας του Αρείου Πάγου κ. Ιωάννης Τέντες, της Εισαγγελίας Εφετών κ. Ιωάννης Σακελάκος και η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών κυρία Ελένη Ράικου. Ανάμεσα στους καλεσμένους ήταν και ο πρόεδρος της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) κ. Ανδρέας Λαμπρινόπουλος.

Ο κ. Σφακιανάκης, κάνοντας την επίδειξη, εντόπισε δεκάδες παιδόφιλους σε όλη την ελληνική επικράτεια να επιδίδονται με μανία στο ποιος θα κατεβάσει περισσότερο υλικό παιδικής πορνογραφίας. Η επίδειξη, τόσο στους δικαστικούς λειτουργούς όσο και στον πρόεδρο της ΑΔΑΕ έγινε για δύο λόγους: Ο πρώτος λόγος, για να διαπιστώσουν ότι οι αστυνομικοί δεν παραβιάζουν προσωπικά δεδομένα, απλά παρακολουθούν και εντοπίζουν μόνο παιδόφιλους και τίποτα περισσότερο. Ο δεύτερος λόγος, για να δοθεί από την ΑΔΑΕ η σχετική άδεια, εφόσον δεν παραβιάζονται τα προσωπικά δεδομένα και δεν παρακολουθούνται οι πολίτες.

Το FBI έχει ήδη εκπαιδεύσει 18 αστυνομικούς του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στη χρήση του μηχανήματος σάρωσης και εντοπισμού παιδόφιλων, οι οποίοι, μετά από τη σχετική εκπαίδευσή τους, πιστοποιήθηκαν από την υπηρεσία τους και έχουν εξουσιοδότηση έρευνας και παρακολούθησης των παιδόφιλων.

Πηγή: Εβδομαδιαίο περιοδικό «Επίκαιρα»



:sm8:

jarhead
18-10-2010, 13:19
Γεια χαρα, βασικα δεν προκειται, θελω να πιστευω για μηχανημα αλλα για λογισμικο το οποιο ανιχνευει τις κινησεις ανταλλαγης πακετων μεταξυ χρηστων του διαδυκτιου (sniffer packet).Στην συγκεκριμενη περιπτωση το λογισμικο εχει προσαρμοστει να παρακολουθει οτι εχει σχεση με παιδοφιλια, σεξ, κλπ.Oποιος εχει μια ιδεα το πως λειτουργει θα διαπιστωσει οτι με καποια προσαρμογη μπορει να παρακολουθει αλλα ενδιαφεροντα των χρηστων...βλεπε BMW, BMW R 1200 GS, ADVENTURE, ...καλα εδω μιλαμε τα λαμπακια αναβουν κοκκινο:sm7:.Και ολα αυτα μιλαμε για τεχνολογια 30 ετων, το γραφειο εχει καταληξει σε εμπορικες εκδοσεις των εν λογων λογισμικων οποτε την σαβουρα τους μας την δινουν σε μας και εμεις νιωθουμε σαν να ανακαλυψαμε τον τροχο.O BIG BROTHER στο διαδυκτιο ειναι γεγονος!!!HowStuffWorks "How Carnivore Worked" (http://www.howstuffworks.com/carnivore.htm)

tsompanis
18-10-2010, 14:05
αν ειναι να μαζεψει εστω και εναν παραπανω,καλοδεχούμενο!!!
ας ειναι και 100 χρονων..
ακόμη εναν,να του ξεριζώσουν τα @#χιδιαΝεύρα

Sakis
18-10-2010, 14:14
αν ειναι να μαζεψει εστω και εναν παραπανω,καλοδεχούμενο!!!
ας ειναι και 100 χρονων..
ακόμη εναν,να του ξεριζώσουν τα @#χιδιαΝεύρα

Συμφωνώ απολύτως και μετά να του τα δώσουν να τα φάει του αλήτη
ΝεύραΝεύραΝεύρα

Translatoras
18-10-2010, 14:23
Φίλε Tsompani.

Ο Jarhead έδωσε με ιδιαίτερο χιούμορ την πραγματική διάσταση του θέματος.

"Παιδόφιλοι my ass" είναι το σχόλιό μου.

Απλά προβάλλουν την "ωφέλιμη" χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου για να πει ο κοσμάκης "Μπράβο, καλά κάνετε...." και, αφού επικροτηθεί δημόσια η εφαρμογή του, στη συνέχεια να επεκταθεί και η χρήση του, στοχεύοντας προς "άλλες ομάδες".

Θέλετε να πιάσετε τους παιδόφιλους; τους βιαστές; τους παραχαράκτες; το Νταβέλη;

Κυνηγήστε τους εκεί που κινούνται και δρουν.

Μην φιλτράρεις ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο για να βρεις μια αποκλίνουσα ή παραβατική συμπεριφορά.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι δυσκολεύουν τα πράγματα...

Translatoras
18-10-2010, 14:35
Για να προλάβω τις αντιδράσεις που ενδέχεται να προκάλεσα.....

Δεν είμαι αντίθετος στον εντοπισμό και την τιμωρία εγκληματιών.

Απλά η συγκεκριμένη μέθοδος "ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ" ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο και με την κατάλληλη παραμετροποίηση εντοπίζει αυτούς που ψάχνεις.

Η παραμετροποίηση αυτή αλλάζει κατά βούληση και οι διωκτικές αρχές μπορούν να εντοπίσουν και άλλες ομάδες.

Θα μου πεις...
"Και τι σε φοβίζει ρε φιλαράκι;;; Άμα είσαι καθαρός δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!"

Δίκιο θα έχετε και έτσι ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ μέχρι πριν λίγα χρόνια.

Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι ακριβώς, διότι ο καθ' όλα νόμιμος του σήμερα δεν θα είναι απαραίτητα νόμιμος και αύριο.

Στο όνομα της αντιμετώπισης του εγκλήματος (βλέπε "τρομοκρατίας" σε παγκόσμιο επίπεδο) έχει καθαγιαστεί η "προληπτική δράση".

Με ένα-δύο τεχνάσματα μπορούμε να βαπτίσουμε "δυνάμει εγκληματία" τον οποιονδήποτε.

Ακόμα και εγώ που αγοράζω ο,τιδήποτε (από τσιγάρα μέχρι μηχανάκια) μόνο με μετρητά και ΗΜΟΥΝ η χαρά του έμπορα, είμαι πλέον από το σύστημα ένας "πιθανός φοροφυγάς" που βγάζω μόνο μαύρα-αδήλωτα έσοδα.

Το θέμα έχει πολλές πλευρές και για να ανακεφαλαιώσω λέω το εξής...

Read between the lines. Διαβάστε τα ψιλά γράμματα και σκεφτείτε προτού αποδεχθείτε οτιδήποτε έχει να κάνει με τη δημόσια ζωή και την πολιτική.

Φιλικά

Παναγιώτης

tsompanis
18-10-2010, 14:39
συμφωνούμε ότι δυσκολεύουν τα πράγματα..
έχω την εντύπωση όμως ότι δεν θα ιδρώσει το αυτάκι τους για το αν η κοινωνία θα αποδεχθεί τον μεγάλο αδερφό.
δεν ιδρωσε για άλλα και άλλα,δυστυχώς.

το κάνουν ηδη δηλαδή,αλλά θέλουν να το νομιμοποιήσουν.

στο συγκεκριμένο θέμα τώρα,νομίζω ότι ο σφακιανάκης κάνει πολύ καλά την δουλειά του και όλα αυτά είναι έργα του.και εχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ευαίσθητο θέμα γιατί μιλάμε για τα παιδιά μας.

gandreas
18-10-2010, 15:11
Φίλε Tsompani.

Ο Jarhead έδωσε με ιδιαίτερο χιούμορ την πραγματική διάσταση του θέματος.

"Παιδόφιλοι my ass" είναι το σχόλιό μου.

Απλά προβάλλουν την "ωφέλιμη" χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου για να πει ο κοσμάκης "Μπράβο, καλά κάνετε...." και, αφού επικροτηθεί δημόσια η εφαρμογή του, στη συνέχεια να επεκταθεί και η χρήση του, στοχεύοντας προς "άλλες ομάδες".

Θέλετε να πιάσετε τους παιδόφιλους; τους βιαστές; τους παραχαράκτες; το Νταβέλη;

Κυνηγήστε τους εκεί που κινούνται και δρουν.

Μην φιλτράρεις ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο για να βρεις μια αποκλίνουσα ή παραβατική συμπεριφορά.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι δυσκολεύουν τα πράγματα...


:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν:Μπερδεμέν
Σαν να έχεις δίκιο, αλλά κάποια στιγμή κάτι πρέπει να κάνουμε:hmmm:

vrider
18-10-2010, 15:38
Για να προλάβω τις αντιδράσεις που ενδέχεται να προκάλεσα.....

Δεν είμαι αντίθετος στον εντοπισμό και την τιμωρία εγκληματιών.

Απλά η συγκεκριμένη μέθοδος "ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ" ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο και με την κατάλληλη παραμετροποίηση εντοπίζει αυτούς που ψάχνεις.

Η παραμετροποίηση αυτή αλλάζει κατά βούληση και οι διωκτικές αρχές μπορούν να εντοπίσουν και άλλες ομάδες.

Θα μου πεις...
"Και τι σε φοβίζει ρε φιλαράκι;;; Άμα είσαι καθαρός δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!"

Δίκιο θα έχετε και έτσι ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ μέχρι πριν λίγα χρόνια.

Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι ακριβώς, διότι ο καθ' όλα νόμιμος του σήμερα δεν θα είναι απαραίτητα νόμιμος και αύριο.

Στο όνομα της αντιμετώπισης του εγκλήματος (βλέπε "τρομοκρατίας" σε παγκόσμιο επίπεδο) έχει καθαγιαστεί η "προληπτική δράση".

Με ένα-δύο τεχνάσματα μπορούμε να βαπτίσουμε "δυνάμει εγκληματία" τον οποιονδήποτε.

Ακόμα και εγώ που αγοράζω ο,τιδήποτε (από τσιγάρα μέχρι μηχανάκια) μόνο με μετρητά και ΗΜΟΥΝ η χαρά του έμπορα, είμαι πλέον από το σύστημα ένας "πιθανός φοροφυγάς" που βγάζω μόνο μαύρα-αδήλωτα έσοδα.

Το θέμα έχει πολλές πλευρές και για να ανακεφαλαιώσω λέω το εξής...

Read between the lines. Διαβάστε τα ψιλά γράμματα και σκεφτείτε προτού αποδεχθείτε οτιδήποτε έχει να κάνει με τη δημόσια ζωή και την πολιτική.

Φιλικά

Παναγιώτης

Συμφωνω.
Τωρα ειναι παιδοφιλοι και τρομοκρατες, και μετα τι?

Σιγουρα τα 'πνευματικα δικαωματα', δηλ. ταινιες, μουσικη, λογισμικο!

jarhead
18-10-2010, 15:39
Το παιχνιδι ειναι κομμενο και ραμμενο κυριοι στα μετρα τους, αυτοι εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι.Ολα ειναι κατευθυνομενα, κοιταξτε κυριοι σας π....με με τα μετρα αλλα πιανουμε αυτους που σας π.....νε τα παιδια σας.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ φωναζει ο λαος αγαλιασμενος...Μπορουνε να τους πιασουνε οτι στιγμη θελουν....αλλα το κανουν οποτε παρουν απο εντολη ανωθεν....Αν θα με κτυπησουν το κουδουνι μου θα ειναι γιατι γραφω αυτες τις γραμμες τωρα....και ειμαι και συναδελφος τους!!!!:hmmm:

tsompanis
18-10-2010, 19:21
δεν ξερω ρε παιδιά,μπορεί να έχετε και δίκιο.με προβληματίσατε αρκετά.

το θέμα όμως είναι τόσο ευαίσθητο (και το έχει ζήσει γνωστή μας οικογένεια) που σε βγάζει απο τα ρούχα σου!δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει θυμώσει ποτέ περισσότερο!

saitman
18-10-2010, 19:40
μακαρι να ειναι χρησιμο!!να προλαβουμε καταστασεις!!

Translatoras
18-10-2010, 22:26
το θέμα όμως είναι τόσο ευαίσθητο (και το έχει ζήσει γνωστή μας οικογένεια) που σε βγάζει απο τα ρούχα σου!δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει θυμώσει ποτέ περισσότερο!

Αυτό δεν το αμφισβητεί κανένας φίλε μου

και σίγουρα είναι ένα από τα θέματα "μη σου τύχει".

Για μένα η καλύτερη λύση και αντιμετώπιση για αυτήν και σχεδόν κάθε άλλη πληγή είναι να δώσουμε λίγη παραπάνω προσοχή στο διπλανό μας αντί να περιμένουμε τη σωτηρία από την Πολιτεία.

Για παράδειγμα, όταν βλέπω κάποιον να σκαλίζει μια μηχανή έχω το "κακό" συνήθειο να τον παρακολουθώ ή να πηγαίνω κοντά και να τον ρωτάω με "συναδελφικό-μοτοσυκλετιστικό" ενδιαφέρον αν έχει κάποιο πρόβλημα.

Με τον τρόπο αυτό μπορείς να διαπιστώσεις αν υπάρχει κάτι ύποπτο.

Φαίνεται μικρό και ασήμαντο, αν όμως το έκαναν αρκετοί από εμάς τότε τα κλεφτρόνια και οι αετονύχηδες θα έβρισκαν ένα απρόσμενο εμπόδιο.

Μην ξεχνάς ότι οι "κακοί" βασίζονται στο φόβο ή τον ωχαδερφισμό των πολλών.

Για να μην μακρυγορώ...
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι
να ορμηνεύεις τα παιδιά σου όσο καλύτερα μπορείς και να τα προσέχεις μαζί με τα παιδιά του διπλανού σου σαν να είναι δικά σου.

Με τον τρόπο αυτό και ο διπλανός θα προσέχει τα δικά σου και θα υπάρχει πάντα ένας γονιός δίπλα τους.

Ίσως σου ακούγεται πολύ ιδεαλιστικό-ρομαντικό-ουτοπικό και ανεδαφικό, πίστεψέ με όμως, μια-δυο φορές να δώσεις το καλό παράδειγμα ο κόσμος θα σε ακολουθήσει.

Για παράδειγμα: Κάτω από το σπίτι μου απαγορεύεται το παρκάρισμα και όλοι τρώγαμε επί χρόνια τις κλήσεις απανωτά χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι. Μία φορά έτρεξε μια γειτόνισσα και μας ειδοποίησε και τη γλυτώσαμε. Από τότε κάθε φορά που έρχονται να γράψουν πέφτει σύρμα και το σώζουμε.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-10-2010, 00:37
.
.
.
.
.
.
.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι
να ορμηνεύεις τα παιδιά σου όσο καλύτερα μπορείς και να τα προσέχεις μαζί με τα παιδιά του διπλανού σου σαν να είναι δικά σου.

Με τον τρόπο αυτό και ο διπλανός θα προσέχει τα δικά σου και θα υπάρχει πάντα ένας γονιός δίπλα τους.

Ίσως σου ακούγεται πολύ ιδεαλιστικό-ρομαντικό-ουτοπικό και ανεδαφικό,


Δεν είναι τίποτα αλλά κ όλα όσα περιγράφεις ....

Μου θύμησες την εποχή προ δεκαπενταετίας,

που τότε τα παιδιά μου ήταν σε ηλικία να παίζουν μόνα τους στον δρόμο,

αλλά ήταν από τα τελευταία ηλικιακά, που μπορούσες να τ' αφήσεις μόνα ...

Γιατί τότε, στην εξοχή αλλά κ στην πόλη, υπήρχε κάποιος γείτονας, που επιστατούσε την κατάσταση,

όπως έκανες κι εσύ, όταν το τσούρμο των παιδιών, έπαιζε έξω απ' το σπίτι σου ....

Τα τελευταία 15, 20 χρόνια, δυστυχώς εξέλειψε αυτό,

με αποτέλεσμα ο κάθε γονιός να φοβάται ν' αφήσει το παιδί του μόνο στον δρόμο,

με αποτέλεσμα, τα παιδιά να μένουν μέσα στο σπίτι, κάτω απ' την φούστα της "μαμάς"

και να γίνονται εκ των πραγμάτων "μαμούχαλα" ψυχολογικά κ νωθρά στην υγεία τους ...

Κι έτσι, άρχισε ο μα.... ο γονιός, να τα τρέχει στο μπάσκετ, στο καράτε, στο κολυμβητήριο κ.λ.π.

Μερικοί, αναγκάζονται να πηγαίνουν "ψόφιοι" μετά την δουλειά τους για ποδήλατο,

για να ξεδώσει ο κανακάρης τους ...

Πάνε οι εποχές που "λυσσάγαμε" όλη μέρα ξένοιαστα παιδιά στο ποδήλατο ...

Τέλος πάντων, ψιλοξεφύγαμε απ' το θέμα του νέου "έξυπνου μηχανήματος",

που "ανακαλύπτει" τους "κακούς" ....

Να μην μας ξενίζει, γιατί κάτι ανάλογο, υπάρχει εδώ κ δεκαετίες,

κ αναγνωρίζει κοινές λέξεις για εμάς τους κοινούς θνητούς όπως,

"τρομοκρατία"-"Μπιν Λάντεν"-"κο#####σμός"-Αλ κάϊντα" κ.λ.π. σε διεθνές επίπεδο ...

Οπότε, το παιχνιδάκι που παραλάβαμε (αν είναι πραγματικότητα κ αν δουλεύει),

δεν πιστεύω ότι θα μας "ενοχλήσει" κάπου περισσότερο, απ' ότι υπάρχει μέχρι σήμερα .... ;)

MARK
19-10-2010, 17:32
Το παιχνιδι ειναι κομμενο και ραμμενο κυριοι στα μετρα τους, αυτοι εχουν και το μαχαιρι και το καρπουζι.Ολα ειναι κατευθυνομενα, κοιταξτε κυριοι σας π....με με τα μετρα αλλα πιανουμε αυτους που σας π.....νε τα παιδια σας.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ φωναζει ο λαος αγαλιασμενος...Μπορουνε να τους πιασουνε οτι στιγμη θελουν....αλλα το κανουν οποτε παρουν απο εντολη ανωθεν....Αν θα με κτυπησουν το κουδουνι μου θα ειναι γιατι γραφω αυτες τις γραμμες τωρα....και ειμαι και συναδελφος τους!!!!:hmmm:



:sm7: