PDA

View Full Version : Ποδήλατο και Moτοσυκλέτα


frits
21-10-2010, 00:35
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στους admin για το άνοιγμα της σχετικής ενότητας, πιστεύω θα αποτελέσει αφορμή για όμορφα post αλλά και ευκαιρία για ποδηλατικές συναντήσεις-εξορμήσεις.:)

Ποδήλατο και μοτοσυκ.λέτα λοιπόν, δύο δίτροχα που για μένα αποτελούν εργαλεία μετακίνησης αλλά και διασκέδασης, και αν η μοτό είναι χρόνια πολλά σύντροφος στις μετακίνησεις, το ποδήλατο έχει μπει δυνατά στην ζωή μου τον τελευταίο χρόνο, κάτι η ανάγκη για άσκηση, κάτι 2-3 φίλοι που έχουν "τρέλλα" και τέλος ο μικρός Θανάσης που στα 6 του χρόνια έχει γράψει στο κοντεράκι του μία χιλιάδα χιλιόμετρα είχαν σαν αποτέλεσμα να μάθω και εγώ σιγά, σιγά πράγματα που είναι πολύ όμορφα και πολύ ενδιαφέροντα.
Το ποδήλατο μοιάζει σε πολλά με την μηχανή από το γεγονός ότι έχει 2 τροχούς, εώς το ότι υπάρχει μία ατελείωτη γκάμα αξεσουάρ, ρούχων κ.λ.π για να χαλάς τα λεφτά σου.:cool:.

Έχω την τύχη να μένω κοντά την Πάρνηθα και στο Τατόι που αποτελούν προορισμό για πολλούς ποδηλάτες και κάθε Σ/Κ αφιερώνω αρκετές ώρες σε βόλτες στο βουνό, οπότε θα υπάρχει πάντα ανοικτή πρόσκληση για όσους θέλουν να γνωρίσουν τα μέρη ή σε όσους ήδη τα ξέρουν και απλά θέλουν και λίγη παρέα.:rolleyes:

wet & dirty
21-10-2010, 00:38
περιμενω τον κουμπαρο μου να μου βρει ποδηλατο αλλα δεν τον βλεπω να κανει τιποτα!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

MARK
21-10-2010, 00:43
Εγώ θέλω αλλά δεν ξέρω αν με αντέχει.....:sm7:

Space
21-10-2010, 00:58
:yz

wet & dirty
21-10-2010, 01:05
:yz


κλαψε βοδι κλαψε!!!!!:sm7::sm7:

Space
21-10-2010, 01:07
:yz:yz:yz

wet & dirty
21-10-2010, 01:08
:yz:yz:yz


αντε να δεις τι φιλος ειμαι θα σε μαθω να κανεις σουζα!!!:sm7::sm7::sm7:

Space
21-10-2010, 01:11
χααχχαχααχαχ
χαχαχαχαχααχαχ
χααχαχαχαχαχ
τετιες ######## τις κανω και μονος....
το θεμα ειναι να βαζεις 2 δαχτυλα στο φρενο γιατι αλλιως...
:sm7::sm7::sm7:

σε 6 μηνες θα μαι παλι κοντα σας με την ποδηλαταρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!:D:D:D

Sierso
21-10-2010, 07:50
Συγχαρητηρια κι απο μενα.
Εχω ποδηλατο απ`οσο με "θυμαμαι"και μεσα απο την ενοτητα,θα προσπαθησω να σας δειξω ,ποσο εχω ευεργετηθει.Υποψιν,κοντευω να κλεισω τα 53 χρονια ζωης,καπνιζω 2 πακετα την ημερα,στρες ατελειωτο λογω δουλειας και αισιως 106 κιλα....Τι αλλο θελετε να σας πω.....Εαν δεν ειχα και το ποδηλατο......

spiros
21-10-2010, 10:18
Κάνω και εγώ λίγο ποδήλατο τα τελευταία χρόνια. Οι διαδρομές μου είναι ή παραλιακή τις καθημερινές ή στο Τατόι το ΣΚ. Το ποδήλατο είναι πώρωση αντίστοιχη με της μηχανής, τα ΣΚ που έχω χρόνο πραγματικά δεν ξέρω τη να διαλέξω για να πάω στο βουνό. Αν κανονίσετε εξόρμηση είμαι μέσα.

HAWK_46
21-10-2010, 13:23
Συγχαρητήρια κι απο μένα για την ενότητα και έναν χώρο για κουβεντούλα σχετικά με το ποδήλατο, τεχνικά θέματα, διάφορες απόψεις καθως και για τις εξορμήσεις μας !!

Κάπου στα 10μου, ο πατέρας μου με μια απλή αριθμητική πράξη κοιτώντας το κοντέρ, μου είπε οτι είχα κάνει τόσα ποδηλατικά χιλιόμετρα, όσα να πάω και να έρθω στη Θεσσαλονίκη 8 φορές !!
Έκτοτε κάπου το άφησα, μιας και δανειζόμουν το ποδήλατο του πατέρα μου, αλλά επανήλθα με την αγορά ενός καινούριου προ ενός μηνός. :)

Προβλέπω η παρέα να μεγαλώνει, με όμορφες διαδρομές σε παραλιακή και βουνό. Καλούς δρόμους λοιπόν. ;):)

Jefe
21-10-2010, 13:39
Το κάθε μέλος της οικογένειάς μου, έχει το ποδήλατό του. Εδώ στο Ρίον, έχει την παραλιακή που είναι όμορφη γιά βολτίτσα. Η Βάνα (Syvaris) το χρησιμοποιεί καμμιά φορά γιά να πάει κ στο γραφείο της. Από τα πέντε μου είχα ποδήλατο κ μ'αρέσει. Μακάρι η Πολιτεία να είχε φροντίσει την κατασκευή ποδηλατοδρόμων. Τότε θα είχαμε μία ασφαλή οδήγηση κ περισσότερους ποδηλάτες!


Jefe

kostasx
21-10-2010, 14:53
Για να πώ την αμαρτία μου, το έχω παρατήσει το άθλημα εδώ και χρόνια αλλά τον
τελευταίο καιρό κάτι με τρώει να αγοράσω ένα και χαζεύω διαφορα μοντελάκια!
Προχθές μάλιστα πέτυχα ποδηλατάδα στο κέντρο της αθήνας (σταδίου) και δεν σας
κρίβω ότι τους ζήλεψα :(:(
Και από διαδρομές, δεν μπορώ να πω..κάτι υπάρχει εδώ τριγύρω!
Λέτε να προωθήσω καμιά αγορά ??

allen
21-10-2010, 15:22
αντε να δεις τι φιλος ειμαι θα σε μαθω να κανεις σουζα!!!:sm7::sm7::sm7:

ΣΕ ΕΧΩ ΣΕ ΕΧΩ!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ace_gln
21-10-2010, 15:32
και εγω μεσα ... και μαλιστα εχουμε και ακρη σε ενα club με downhill οπως επισης και καλες τιμες σε ποδηλατα λογω του 2ου επαγγελματος μου (προπονητης )

frits
21-10-2010, 15:33
Κάνω και εγώ λίγο ποδήλατο τα τελευταία χρόνια. Οι διαδρομές μου είναι ή παραλιακή τις καθημερινές ή στο Τατόι το ΣΚ. Το ποδήλατο είναι πώρωση αντίστοιχη με της μηχανής, τα ΣΚ που έχω χρόνο πραγματικά δεν ξέρω τη να διαλέξω για να πάω στο βουνό. Αν κανονίσετε εξόρμηση είμαι μέσα.


Θα πρότεινα Κυριακή πρωί για Τοτόι, αλλά έχει αγώνες (ποδηλατικούς) και θα γίνεται πανικός, ταλαιπωρία, Εγώ πάντως Σάββατο και Κυριακή θα πάω απογευματάκι 4 με 5 το αργότερο γιατί νυχτώνει και νωρίς στο βουνό, όποιος θέλει μποεί να μου στείλει π.μ. ή να πάρει τηλέφωνο (στο προφίλ), οι αγύμανστοι να μην φοβούνται αν θα τα καταφέρουν μιας και στις διαδρομές ακολουθεί και ο 6 χρονος γιός μου, οπότε πάμε χαλαρά :D

gsmaniac
21-10-2010, 15:34
αντε να μαζευομαστε κοριτσα....:D
το ποδηλατο ειναι τροπος ζωης....:)
γαι να ειναι ευχαριστο και για να το αγαπησεις,πρεπει να κανεις σωστη αγορα...;)
δηλαδη να αγορασεις ενα ποδηλατο,απο ποδηλαταδικο και οχι super-market ....:cool:
πολλοι απο εμας ενθουσιαζονται και αγοραζουν λαθος ποδηλατο,με αποτελεσμα να μην κανουν σωστα ποδηλατο....:cool:
το παρατανε λοιπον το αθλημα,λογω λανθασμενης αγορας...:hmmm:

gsmaniac
21-10-2010, 15:36
Θα πρότεινα Κυριακή πρωί για Τοτόι, αλλά έχει αγώνες (ποδηλατικούς) και θα γίνεται πανικός, ταλαιπωρία, Εγώ πάντως Σάββατο και Κυριακή θα πάω απογευματάκι 4 με 5 το αργότερο γιατί νυχτώνει και νωρίς στο βουνό, όποιος θέλει μποεί να μου στείλει π.μ. ή να πάρει τηλέφωνο (στο προφίλ), οι αγύμανστοι να μην φοβούνται αν θα τα καταφέρουν μιας και στις διαδρομές ακολουθεί και ο 6 χρονος γιός μου, οπότε πάμε χαλαρά :D
πολλοι θα φανε την σκονη του.....:sm7:

frits
21-10-2010, 15:57
αντε να μαζευομαστε κοριτσα....:D
το ποδηλατο ειναι τροπος ζωης....:)
γαι να ειναι ευχαριστο και για να το αγαπησεις,πρεπει να κανεις σωστη αγορα...;)
δηλαδη να αγορασεις ενα ποδηλατο,απο ποδηλαταδικο και οχι super-market ....:cool:
πολλοι απο εμας ενθουσιαζονται και αγοραζουν λαθος ποδηλατο,με αποτελεσμα να μην κανουν σωστα ποδηλατο....:cool:
το παρατανε λοιπον το αθλημα,λογω λανθασμενης αγορας...:hmmm:


Έτσι την είχα πατήσει και εγώ και τα είχα παρατήσει πριν 2-3 χρόνια, το καλό ποδήλατο σε βοηθάει απίστευτα, ειδικά στις ανηφόρες...

geolag
21-10-2010, 17:05
Εγώ πάντως τα περισσότερα πρωινά είμαι ελεύθερος και κάνω βόλτες στην Παραλιακή από Καβούρι μέχρι ΣΕΦ.Οποιος έχει διάθεση στέλνει πμ από την προηγούμενη και πηγαίνουμε μαζί.Δεν κάνω αγώνα για βόλτα βγαίνω.

gandreas
21-10-2010, 17:42
:sm5::sm5::sm4::sm4:

vasorfa
21-10-2010, 17:59
Εσεις οι εμπειροι---ΔΕΝ λετε και σε εμας με ποια κριτηρια αγοραζουμε γιατι θελω σιγα σιγα να μπω και εγω στο club????

α και μην ξεχασω----οποιεσδηποτε εκπωσεις σε καταστηματα ......δεκτες....:D:D

gsmaniac
21-10-2010, 18:55
Εσεις οι εμπειροι---ΔΕΝ λετε και σε εμας με ποια κριτηρια αγοραζουμε γιατι θελω σιγα σιγα να μπω και εγω στο club????

α και μην ξεχασω----οποιεσδηποτε εκπωσεις σε καταστηματα ......δεκτες....:D:D
το βασικοτερο κριτηριο ειναι το τερεν,που θα κανεις βολτες....:)
οι πιο πολλοι την πατανε και αγοραζουν mountain,χωρις να πατανε χωμα ποτε..υπαρχουν καταπληκτικα trekkin ποδηλατα,πολυ πιο οικονομικα απο τα χωματινα και καλυτερα στον δρομο....,;)
ισχυει οτι ακριβως και με τις μηχανες μας......δεν παιρνεις καθαροαιμο για χωμα και κυκλοφορας στο κολωνακι....;)
οι τιμες που παιζουν στην αγορα για ενα αξιοπρεπες ποδηλατο,ειναι 350-450 ευρωπουλα....τα πιο φτηνα θα σας ταλαιπωρησουν..;)

gripis
21-10-2010, 20:06
Για να σας βλεπω :D:Dhttp://img177.imageshack.us/img177/1049/podilato.jpg

syan
21-10-2010, 21:24
http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=248394&w=400&h=300&q=80 (http://www.gsforum.gr/Image.ashx?fid=248394&q=100)
Τα ποδήλατα θα μπαίνουν και στο… τραμ



Χωρίς κανένα πρόβλημα θα μπορούν, από εδώ και στο εξής, οι αναβάτες ποδηλάτων να μεταφέρουν τα δίκυκλά τους με το τραμ.

Την απόφαση αυτή γνωστοποίησε σήμερα ο υφυπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Σπύρος Βούγιας ενώ παράλληλα ανακοίνωσε τη μείωση του χρόνου των δρομολογίων, Νέος Κόσμος - Φλοίσβος και Σύνταγμα – ΣΕΦ.

boxmac
21-10-2010, 22:04
Για να σας βλεπω :D:Dhttp://img177.imageshack.us/img177/1049/podilato.jpg


Κανονίστε καμιά βόλτα να έρθουν και οι νιούμπες :sm7::sm7::sm7:

pirate
21-10-2010, 22:10
Για να σας βλεπω :D:Dhttp://img177.imageshack.us/img177/1049/podilato.jpg

τι να βλέπεις βρε που τέτοια ώρα έχεις δει 2 φορές το ίδιο όνειρο ...... :sm7::sm7::sm7:

loulou1100gs
20-11-2010, 21:41
Τώρα στα"γεράματα" αγόρασα κι εγώ ποδήλατο.Μάαααααααααλιστα...:sm7:
Το λοιπόν: διαπίστωσα ότι με κάνει καλύτερο οδηγό μοτό, με ευχαρίστηση βλέπω και άλλους να κινούνται καθημερινά στην πόλη για τη δουλειά τους, οι οδηγοί των αυτ/των έχουν αρχίσει να γίνονται προσκετικότεροι, αντελήφθην ότι πρέπει να κόψω το κάπνισμα (ε,δεν περίμενα την ορθοπεταλιά για να το εμπεδώσω...:D), αποκτάς "γνωριμίες" του τύπου "μπορείτε να με βοηθήσετε κύριε, ευχαρίστως κυρία μου" ;)και πάει λέγοντας.Επιπλέον σφίγγουν τα μπουτάκια και ο πωπούλης:rolleyes:, ανοίγουν τα πνευμόνια (και καλό και κακό...) και η μεσούλα ξεπιάνεται.Το πολύ ευχάριστο στην υπόθεση είναι ότι υπάρχουν πλείστοι όσοι έλληνες κατασκευαστές που κάνουν εξαιρετική δουλειά και επίσης ένα δίκτυο υποστήριξης που κάνει τα αντίστοιχα μοτοσυκλετιστικά να φαίνονται "ερασιτεχνικά".
Για τους συν-φορουμίτες φερέλπιδες υποψήφιους ποδηλάτες: υποχρεωτικά κρανάκι ειδικό για ποδήλατο, φωσφοριζέ γιλεκάκι, καθρεφτάκι και φώτα μέρα-νύχτα,άντε και καλές διαδρομές