PDA

View Full Version : Αερόσακος για μοτοσικλετιστές


syan
26-10-2010, 08:57
Σουηδοί κατασκευαστές κατόρθωσαν να σχεδιάσουν έναν αερόσακο που προορίζεται ειδικά για μοτοσικλετιστές και ποδηλάτες.

Όταν αναπτύσσεται πλήρως παίρνει τη μορφή ενός «κράνους από αέρα» που προστατεύει το κεφάλι του αναβάτη.

Ο αερόσακος φοριέται αρχικά σαν κολάρο και συνδέεται με ένα καλώδιο με το δίκυκλο όχημα. Όταν οι αισθητήρες του οχήματος ανιχνεύσουν σύγκρουση , τότε ο αερόσακος αναπτύσσεται σε ένα δέκατο του δευτερολέπτου και παραμένει φουσκωμένος για αρκετά δευτερόλεπτα.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τον τρόπο που λειτουργεί ο επαναστατικός αυτός αερόσακος που υπόσχεται να δώσει ένα τέλος στον «εφιάλτη» της ανάστατης κόμης των αναβατών δικύκλων από το παραδοσιακό κράνος που υποχρεούνται να φοράνε.

YouTube - Bicycle/car collision

EOD-K9
26-10-2010, 09:09
τεχνολογία !!!

gandreas
26-10-2010, 09:11
:oοοοoh::oοοοoh::oοοοoh:

emix
26-10-2010, 09:29
Η συγκρουση ειναι απο πισω απ οτι βλεπω.
Οταν ειναι μετωπικη δεν μας δειχνουν τι γινεται. Γιατι απ οτι μπορω να φανταστω μαλλον η... κιμαδοποιηση της μουρης δεν αποφευγεται.

Προσωπικα δεν με ενθουσιαζει μια τετοια τεχνολογια, ετσι οπως παρουσιαζεται. Γιατι δεν βλεπω και κανενα κρανος παραλληλα. Ελπιζω αυτο να συνδυαζεται οταν το προιον βγει στην παραγωγη και με καποιος κρανος και οχι να ειναι μια ωθηση προς την καταργηση του.

CPretenteriS
26-10-2010, 10:40
ΟΥΑΟΥ captain....

:sm8:

Το κόστος να δούμε... :hmmm:

MARK
26-10-2010, 10:54
:eek::eek::eek::eek:

kostasx
26-10-2010, 10:57
Αν δεν φοράς αυτά που πρέπει..;);)

δεν πα να γίνεσαι και αερόστατο..δεν το σώνεις..:(:(

Sakis
26-10-2010, 11:00
:cool::cool:

george1968
26-10-2010, 15:14
Θα έλεγα λίγο... ετεροχρονισμένοι οι φίλοι μας οι Σουηδοί...
δείτε αυτό:
Colori Posto | E-Shop ��� ��������������� - ������������ ���������� & ������ �������������� (http://www.colori.net/posto/gr/products.asp?id=1&sub=1)

HECTOR
26-10-2010, 18:08
:hmmm:

syan
26-10-2010, 18:17
Θα έλεγα λίγο... ετεροχρονισμένοι οι φίλοι μας οι Σουηδοί...
δείτε αυτό:
Colori Posto | E-Shop ��� ��������������� - ������������ ���������� & ������ �������������� (http://www.colori.net/posto/gr/products.asp?id=1&sub=1)
Γιώργο γνωστό και επίσης καλό, το φοράει ένας φίλος αλλά κυκλοφορεί αρκετά χρόνια, δεν ξέρω αν εξυπηρετεί την ιδια εχνολογία...!

peterv
26-10-2010, 19:42
είναι ωραίο μπουφάν αλλά πολύ βαρύ νομίζεις ότι φοράς πανοπλία.

Ασε που συμβαίνουν και ατυχήματα........

μου έπεσε η μηχανή από το σταντ και έμεινα εγώ όρθιος με ανοικτά τα πόδια και την μηχανή από κάτω, τέντωσε το κορδόνι και άνοιξε ο αερόσακος !!!!!

Να δείτε γέλια που έκαναν οι περαστικοί μέχρι να ξεφουσκώσει ο αερόσακος !!!!
Το ανθρωπάκι της pirelli σε πραγματικό !!!! :yz

Gazi
29-10-2010, 11:51
Γιώργο γνωστό και επίσης καλό, το φοράει ένας φίλος αλλά κυκλοφορεί αρκετά χρόνια, δεν ξέρω αν εξυπηρετεί την ιδια εχνολογία...!

Εγώ το έχω το μπουφανάκι της colori από το 2000 ή 2001...Δεν θυμάμαι...!Καταπληκτικό λέμε!!!