PDA

View Full Version : Ισχύει το ελληνικό δίπλωμα στη Σουηδία?


georged
26-10-2010, 14:05
Γεια σας,
8 Νοέμβρη παω μόνιμα Σουηδία για εργασία. Η απορία μου είναι αν το ελληνικό μου δίπλωμα (ημερομηνία έκδοσης καλοκαίρι '99) ισχύει στη Σουηδία.

Είναι το κλασικό ροζ χάρτινο δίπλωμα.
Η μόνη σουηδική λέξη είναι στην πρώτη σελίδα/εξώφυλλο: "körkort", που σημαίνει δίπλωμα.

Η ΕΛΠΑ μου λέει ότι πρέπει να το κάνω διεθνές, το οποίο μεταφράζεται σε 45ευρώ για 1 χρόνο ή σε 85ευρώ για 3 χρόνια.

Πρέπει να πάω στην ΕΛΠΑ ή είναι κόλπο για να βγάλουν χρήματα?

ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση
Γιώργος

MARK
26-10-2010, 14:10
Το καινούργιο που γράφει GR απέξω,ισχύει για όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε......;)

syan
26-10-2010, 14:12
Για δές ΕΔΩ (http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/2056-%DC%E4%E5%E9%E1-%EF%E4%DE%E3%E7%F3%E7%F2-%F3%F4%E7%ED-%E5%E5.html)..
Βέβαια με 30 ευρώπουλα μπορείς να πάρεις την νέα άδεια σε στυλ πιστωτικής που σίγουρα θα αποφύγεις τυχόν παρερμηνείες..!

georged
26-10-2010, 14:31
Για δές ΕΔΩ (http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/2056-%DC%E4%E5%E9%E1-%EF%E4%DE%E3%E7%F3%E7%F2-%F3%F4%E7%ED-%E5%E5.html)..
Βέβαια με 30 ευρώπουλα μπορείς να πάρεις την νέα άδεια σε στυλ πιστωτικής που σίγουρα θα αποφύγεις τυχόν παρερμηνείες..!

Φίλε Στράτο, κοίταξα το site που αναφέρεις και μου φαίνεται πως πρέπει να απευθυνθώ στην ΕΛΠΑ και να πληρώσω.

Όσον αφορά το καινούργιο δίπλωμα σε στυλ πιστωτικής κάρτας, επειδή το έχω δει, δεν αναφέρεται πουθενά αγγλική λέξη, όλα στα Ελληνικά και ούτε υπάρχει κάποια μαγνητική ταινία να πεις ότι κρατά δεδομένα και στοιχεία του κατόχου

ευχαριστώ για το link

napgeo
26-10-2010, 14:38
Στη Σουηδία μένει μόνιμα η αδερφή μου. Τα ανίψια μου έχουν το Ελληνικό δίπλωμα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η ΕΛΠΑ ήταν είναι και παραμένει μία απάτη............................

syan
26-10-2010, 14:49
Στη Σουηδία μένει μόνιμα η αδερφή μου. Τα ανίψια μου έχουν το Ελληνικό δίπλωμα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η ΕΛΠΑ ήταν είναι και παραμένει μία απάτη............................
Σίγουρα για ΕΟΚ δεν απαιτείται ΕΛΠΑ...!

georged
26-10-2010, 14:59
Στη Σουηδία μένει μόνιμα η αδερφή μου. Τα ανίψια μου έχουν το Ελληνικό δίπλωμα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η ΕΛΠΑ ήταν είναι και παραμένει μία απάτη............................

Απλή και πειστική απάντηση! ευχαριστώ!!

Θα πράξω ως εξής: αφού μηχανή θα ανεβάσω Μάϊο και αμάξι δεν θα αγοράσω σύντομα, θα απευθυνθώ σε Σουηδική αστυνομία αν εγκρίνουν το δίπλωμα μου, τα Χριστούγεννα που θα κατέβω Αθήνα βλέπω τι θα χρειαστεί να κάνω σε περίπτωση που δεν το εγκρίνουν.

ευχαριστώ και πάλι

george1968
26-10-2010, 15:31
Φίλε Στράτο, κοίταξα το site που αναφέρεις και μου φαίνεται πως πρέπει να απευθυνθώ στην ΕΛΠΑ και να πληρώσω.

Όσον αφορά το καινούργιο δίπλωμα σε στυλ πιστωτικής κάρτας, επειδή το έχω δει, δεν αναφέρεται πουθενά αγγλική λέξη, όλα στα Ελληνικά και ούτε υπάρχει κάποια μαγνητική ταινία να πεις ότι κρατά δεδομένα και στοιχεία του κατόχου

ευχαριστώ για το link


Αν δηλώσεις ότι το έχασες, σου βγάζουν καινούργιο από το ΚΕΠ σε ένα μήνα

cm246
27-10-2010, 19:26
Εδώ πάντως στην Αγγλία πρέπει να αλλάξεις το διπλωμα σου σε Αγγλικό αν κάτσεις πάνω από 6 μήνες στη χωρα.

Syvaris
27-10-2010, 20:27
Η ΕΛΠΑ μου λέει ότι πρέπει να το κάνω διεθνές, το οποίο μεταφράζεται σε 45ευρώ για 1 χρόνο ή σε 85ευρώ για 3 χρόνια.

Πρέπει να πάω στην ΕΛΠΑ ή είναι κόλπο για να βγάλουν χρήματα?



την ΕΛΠΑ την γνωρίζει η Σουηδία:sm7::sm7:

φίλε σου λένε μπουδρες

το καλοκαίρι γυρίσαμε όλη τη σουηδία με αυτό το ροζ ευρωπαικό δίπλωμα
και δεν είχαμε ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ειναι κολπα της ΕΛΠΑ

georged
27-10-2010, 22:49
Η ΕΛΠΑ μου λέει ότι πρέπει να το κάνω διεθνές, το οποίο μεταφράζεται σε 45ευρώ για 1 χρόνο ή σε 85ευρώ για 3 χρόνια.

Πρέπει να πάω στην ΕΛΠΑ ή είναι κόλπο για να βγάλουν χρήματα?



την ΕΛΠΑ την γνωρίζει η Σουηδία:sm7::sm7:

φίλε σου λένε μπουδρες

το καλοκαίρι γυρίσαμε όλη τη σουηδία με αυτό το ροζ ευρωπαικό δίπλωμα
και δεν είχαμε ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ειναι κολπα της ΕΛΠΑ

ευχαριστώ - το σκέφτηκα και θα παω με το υπαρχον ροζ δίπλωμα, έπρεπε να ρωτήσω κατευθείαν εσάς! παρεπιπτόντως πολύ ωραιό το ταξίδι σας!! έχω σκοπό να τριγυρίσω με τη μηχανή όλη τη Σουηδία από τον Μάϊο και μετά

Gazi
31-10-2010, 10:27
http://cqoutdaring.s3.amazonaws.com/3201840104.jpg
Μόλις μιλούσα μαζί της...Είναι φίλη μου αστυνομικός στη Σουηδία,και μου είπε πως θα σε βοηθήσει σε οτι χρειαστείς...:D:D