PDA

View Full Version : Travel Enduro is Back on The Track!


danaos
27-10-2010, 19:56
Travel Enduro is Back on The Track!
Μετά από δύο σχεδόν χρόνιας αποχής από Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες η ΚΤΜ Hellasκαι ο Νίκος Σπανός επιστρέφουν στο νέο ΚΤΜ Τest & TrainingCenter στο Λουτράκι Κορινθίας. Στον γνώριμο χώρο που εκατοντάδες ιδιοκτήτες μεγάλων OnOff έχουν «μυηθεί» στο χώμα ξεκινάνε τα ανανεωμένα μαθήματα που έχουν χρώμα πορτοκαλί αλλά απευθύνονται, όπως πάντα το έκαναν, σε όλους τους αναβάτες ανεξαρτήτως μάρκας.

Ο Νίκος όντας «απών» από την δράση τα τελευταία δύο χρόνια επιστρέφει μετά από ένα σοβαρό ιατρικό πρόβλημα με την σπονδυλική του στήλη που πλέον όμως έχει αποκατασταθεί και του επιτρέπει να οδηγεί με τον παλιό γνώριμο τρόπο τα ΚΤΜ 990 Adventure.

Τα KTMAdventureTraining που ξεκινάνε είναι η συνέχεια των σχολείων που επί έξι χρόνια σχεδίαζε και υλοποιούσε το Team της MotoAdventures. Σε αυτήν την ομάδα προστέθηκαν νέοι εκπαιδευτές και το SupportTeamτης ΚΤΜ Hellas που έχουν τεράστια εμπειρία στην υλοποίηση Εκδηλώσεων κάθε τύπου.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα ΚΤΜ AdventureTrainingsσαφώς κουβαλάνε μεγάλη τεχνογνωσία και εμπειρία από το παρελθόν και φυσικά θα είναι ανανεωμένα με νέες ασκήσεις ανεβάζοντας στο μέγιστο την αποτελεσματικότητα τους. Σημαντικό στοιχείο είναι τα δύο επίπεδα εκπαίδευσης και η απολύτως δωρεάν συμμετοχή για όλους τους αναβάτες ανεξαρτήτως μάρκας.

Προσκαλούμε ιδιαίτερα το «δικύλινδρο» κοινό που επί χρόνια μας συνέδεαν στενοί δεσμοί φιλίας και αμέτρητες εμπειρίες στις χωμάτινες διαδρομές της Ελλάδας και του εξωτερικού. Οι κάτοχοι μεγάλων OnOff (TravelEnduro) πρέπει να ξέρουν ότι το Λουτράκι ήταν και ευελπιστούμε να είναι και στο μέλλον το σχολείο και ο προορισμός τους. Σχολεία με κύριο μέλημα την ασφάλεια, την οργάνωση, την άρτια γνώση και την προετοιμασία των αναβατών προκειμένου να οδηγούν το αγαπημένο τους OnOff ακόμα και στις πιο Extreme συνθήκες.

Ο ρόλος του Νίκου Σπανού ως Εμπορικού Διευθυντή της ΚΤΜ Hellasδημιουργεί απλά τις ιδανικές συνθήκες προκειμένου τα Σχολεία να εξελιχθούν πιο πολύ από ποτέ αλλά και να δείξει τον Κόσμο της ΚΤΜ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο σε όλους τους συμμετέχοντες.

Το πρώτο σχολείο ΚΤΜ AdventureTraining – Level 1 θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010 και οι συμμετοχές θα είναι περιορισμένες κρατώντας υψηλό το επίπεδο του μαθήματος όπως πάντα.



Σύντομες Πληροφορίες Σχολείου:
Διάρκεια Υποβολής Συμμετοχών : 1 έως 30 Νοεμβρίου 2010.
Κόστος Συμμετοχής: ΔΩΡΕΑΝ για όλους τους κατόχους μεγάλων OnOff
Σύνολο Συμμετοχών: 25 αναβάτες
ΕπίπεδοΣχολείου: ΚΤΜAdventure Training – Level 1 (αρχάριοι)
Υπεύθυνος Εκπαίδευσης Αναβατών: Νίκος Σπανός
InstructorsTeam: Γιώργος Ζωγραφάκης, Κώστας Σμυρνιώτης, Νίκος Σπανός
Support Team: Στάθης Κοσμίδης

Το αναλυτικό πρόγραμμα Εκπαίδευσης μπορείτε να το επεξεργαστείτε την 1η Νοεμβρίου στο επίσημο WebSite της KTMHellas: www.ktm.gr (http://www.ktm.gr/)

Δηλώσεις Συμμετοχής και πληροφορίες:
Υπεύθυνη Γραμματείας ΚΤΜ AdventureTours
Ελένη Παππά
Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 210 99 27 212
E mail:eleni.pappa@ktm.gr
http://64.19.142.11/www.istomediahost.gr/ktm/photos/IMG_6027.JPG (http://www.istomediahost.gr/ktm/photos/IMG_6027.JPG)

emix
27-10-2010, 21:06
Σιγα μην το εχανα.
Δηλωσα ηδη συμμετοχη!!!!

:D

jmar
27-10-2010, 21:09
Σιγα μην το εχανα.
Δηλωσα ηδη συμμετοχη!!!!

:D

:confused: Πως?? Αφου λεει οτι ανοιγουν 1 - 30 Νοεμβριου... :hmmm:

peterv
27-10-2010, 21:56
αντε να δούμε τι θα γίνει !!!!!!

Καλό ξεκίνημα εύχομαι από καρδιάς στο Νίκο !!!!!

emix
27-10-2010, 22:00
:confused: Πως?? Αφου λεει οτι ανοιγουν 1 - 30 Νοεμβριου... :hmmm:

Εγω την αιτηση συμμετοχης την συμπληρωσα, την εστειλα και με πηραν και τηλεφωνο για επιβεβαιωση.

Την αιτηση την βρηκα απο το www.trailride.gr (http://www.trailride.gr)

wet & dirty
27-10-2010, 22:04
αντε καλη αρχη!!!!:)

ntinopoulos
27-10-2010, 23:44
αντε καλη αρχη!!!!:)
εισαι κακος!:D

MARK
27-10-2010, 23:55
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Ντάνυ......;)

fire red!
28-10-2010, 00:10
εισαι κακος!:D
γιατί το λες αυτό?Δάσκαλε εσύ(wet)...πότε θα μας κάνεις το πρώτο μαθημα enduro?Βαρέθηκα να κάνω προπόνηση μόνος μου!!!:yz

GEO_K
28-10-2010, 00:42
Καλη αρχη στο δασκαλο!!!

ntinopoulos
28-10-2010, 00:55
γιατί το λες αυτό?Δάσκαλε εσύ(wet)...πότε θα μας κάνεις το πρώτο μαθημα enduro?Βαρέθηκα να κάνω προπόνηση μόνος μου!!!:yz
μπορει εγω να μην ξερω το γιατι αλλα σιγουρα ο τακης ξερει!:sm7:

siraxanz
30-10-2010, 00:42
Ευχαριστούμε Δαναέ για την ενημερωση!

danaos
04-11-2010, 18:38
ΚΤΜ Adventure Training


Η μεγάλη αποδοχή στο κάλεσμα του σχολείου ΚΤΜAdventureTraining(Level 1) για την Κυριακή 5/12, ανάγκασε την διοργάνωση ενός επιπρόσθετου έκτακτου για την Κυριακή 12/12.

Η λίστα των ενδιαφερομένων συμπληρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ και οι αιτήσεις εξακολουθούν να έρχονται. Για το πρώτο σχολείο οι 30 συμμετοχές καλυφθήκαν και ευχαριστούμε τους συμμετέχοντες, ιδιοκτήτες 18 ΚΤΜ, 11 BMWκαι 1 YAMAHA.

Στο δεύτερο έκτακτο σχολείο θα ακολουθήσει την ίδια λογική με αυτή του πρώτου και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας των συμμετοχών. Το σχολείο θα πραγματοποιηθεί επίσης στο ΚΤΜ Test & TrainingCenter, των εγκαταστάσεων στου SportCampστο Λουτράκι.

Δηλώστε συμμετοχή και μυηθείτε στις τεχνικές της OffRoadοδήγησης σε μία μαγευτική τοποθεσία με πληθώρα συναρπαστικών διαδρομών.


Οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά μέσω του επίσημου siteτης ΚΤΜ Hellas (www.ktm.gr (http://www.ktm.gr/))


απο KTM.gr

Arkas
04-11-2010, 21:04
Μπράβο στην ΚΤΜ και στο Νίκο Σπανό!

Σε ευχαριστούμε Ντάννυ για την άμεση ενημέρωση!

siraxanz
04-11-2010, 21:44
ΚΤΜ Adventure Training


Η μεγάλη αποδοχή στο κάλεσμα του σχολείου ΚΤΜAdventureTraining(Level 1) για την Κυριακή 5/12, ανάγκασε την διοργάνωση ενός επιπρόσθετου έκτακτου για την Κυριακή 12/12.

Η λίστα των ενδιαφερομένων συμπληρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ και οι αιτήσεις εξακολουθούν να έρχονται. Για το πρώτο σχολείο οι 30 συμμετοχές καλυφθήκαν και ευχαριστούμε τους συμμετέχοντες, ιδιοκτήτες 18 ΚΤΜ, 11 BMWκαι 1 YAMAHA.

Στο δεύτερο έκτακτο σχολείο θα ακολουθήσει την ίδια λογική με αυτή του πρώτου και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας των συμμετοχών. Το σχολείο θα πραγματοποιηθεί επίσης στο ΚΤΜ Test & TrainingCenter, των εγκαταστάσεων στου SportCampστο Λουτράκι.

Δηλώστε συμμετοχή και μυηθείτε στις τεχνικές της OffRoadοδήγησης σε μία μαγευτική τοποθεσία με πληθώρα συναρπαστικών διαδρομών.


Οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά μέσω του επίσημου siteτης ΚΤΜ Hellas (www.ktm.gr (http://www.ktm.gr/))


απο KTM.gr

Σήμερα με πήρε η κα Παππά ευγενέστατη και μου είπε ότι έγινα δεκτός στην διοργάνωση να δούμε τι γλίστρες θα φάω εκεί:)
5/12/2010, 08.00 πρωινή αυστηρά και κρατάει μέχρι τις 17.00!

Ευχαριστώ τον δημιουργό του θέματος για την ενημέρωση!:)

nibo
08-11-2010, 13:34
Μπραβο στην KTM Hellas!

Δαναε ευχαριστουμε για την αμμεση ενημερωση!

Με πηραν τηλ στις 5-12 θα ειμαι και εγω Λουτρακι

tattoopanther
08-11-2010, 14:23
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΠΤΟΣΗ
ΝΑ ΓΊΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ??

gripis
08-11-2010, 14:33
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΠΤΟΣΗ
ΝΑ ΓΊΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ??


Αν θες εχει και μερος μεσα για να μεινεις το βραδυ και το πρωι να πας στην εκπαιδευση.

danaos
08-11-2010, 16:07
8/11/2010
KTM Adventure Training (12.12.2010)

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους ιδιοκτήτες μεγάλων On-Off στα προγράμματα της ΚΤΜ Hellas για τις τεχνικές της Off Road οδήγησης εξακολουθεί να είναι υψηλή.

Η ΚΤΜ Hellas θα ήθελε να σας ενημερώσει πως και το δεύτερο έκτακτο σχολείο της 12.12.2010 είναι πλέον κλειστό από συμμετοχές. Οι συμμετοχές του δεύτερου σχολείου έχουν κλείσει με 14 ΚΤΜ, 8 BMW, 2 YAMAHA και 1 MOTO GUZZI

Όσοι φίλοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν και να συμμετάσχουν στο ΚΤΜ Adventure Training θα πρέπει να δηλώνουν συμμετοχή στην επόμενη ανακοινωμένη ημερομηνία η οποία είναι η 06.02.2011.

Επίσης θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η λίστα των συμμετεχόντων στα σχολεία του 2011 έχει ήδη αρχίσει να συμπληρώνετε.

Ευχαριστούμε τους συμμετέχοντες και του δεύτερου σχολείου για την εμπιστοσύνη τους στα προγράμματα της ΚΤΜ Hellas και τους αναμένουμε στις 12.12.2010 στο ΚΤΜ Training & Test Center στο Λουτράκι.

Ready for Training
Ready for Adventure

www.ktm.gr (http://www.ktm.gr)

emix
08-11-2010, 16:49
Εχω δηλωσει και γω συμμετοχη για τι 5/12 και μετα για το Level 2 τον Μαρτιο του 2011.

Αν ειναι τα ιδια σχολεια μ αυτα που εκανε οταν ηταν στην bmw θα τα εχω κανει, αλλα πλεον εχω αλλη μηχανη, με διαφορετικη συμπεριφορα.

Μπραβο στην ΚΤΜ, αλλα πιο πολυ ενα μπραβο που (αν το παρατηρησατε) δεχτηκε και μοτοσυκλετες απο αλλες εταιρειες. Οχι σαν την bmw, που εκτος οτι ηταν μονο για bmw, δεν δεχοτανε ουτε bmw r1150gs ε; Μονο 800gs και 1200gs.

Τεσπα. Μπραβο σ ολους γενικα ομως. Καλο ειναι να γινονται τετοια σχολεια, γιατι βοηθανε παρα πολυ και στην ασφαλτο.

evanslam
08-11-2010, 22:35
Ενω το ήξερα απο το Νοέμβριο άργησα να δηλώσω και πλέον δήλωσα για τη 6-2-2011

ckk
13-11-2010, 12:29
Παιδιά καλημέρα. Σύμφωνα με τις οδηγίες του danaos, μπήκα – δήλωσα – με πήρε τηλ η ευγενεστάτη κυρία – μου επιβεβαίωσε για 12 Δεκ και μου είπε ότι πρέπει να έχω κράνος – μπουφάν – γάντια – παντελόνι – μπότες.
Από όλα αυτά δεν έχω παντελόνι – μπότες.
Ιδέες για οικονομική, λόγω ΔΝΤ, λύση:
Πχ ενοικίαση – δάνειζμα – έχουν εκεί!!! (δεν έχω ξαναλάβει μέρος – δεν το ξέρω το έργο) κλπ.
Επίσης αν θέλει και κάποιο άλλο / α μέλη να πάμε μαζί. Και γιατί δεν ξέρω την ακριβή τοποθεσία στο Λουτράκι αλλά και για την παρέα. Ξέρετε τώρα, ραντεβού στα διόδια κλπ.

bill 800gs
13-11-2010, 13:43
Παιδιά καλημέρα. Σύμφωνα με τις οδηγίες του danaos, μπήκα – δήλωσα – με πήρε τηλ η ευγενεστάτη κυρία – μου επιβεβαίωσε για 12 Δεκ και μου είπε ότι πρέπει να έχω κράνος – μπουφάν – γάντια – παντελόνι – μπότες.
Από όλα αυτά δεν έχω παντελόνι – μπότες.
Ιδέες για οικονομική, λόγω ΔΝΤ, λύση:
Πχ ενοικίαση – δάνειζμα – έχουν εκεί!!! (δεν έχω ξαναλάβει μέρος – δεν το ξέρω το έργο) κλπ.
Επίσης αν θέλει και κάποιο άλλο / α μέλη να πάμε μαζί. Και γιατί δεν ξέρω την ακριβή τοποθεσία στο Λουτράκι αλλά και για την παρέα. Ξέρετε τώρα, ραντεβού στα διόδια κλπ.
Eχω να σου δανεισω παντελονι και μποτες,(αν σου κανουν)
Οι μποτες Νο 43, και το παντελονι Νο 36 (1.82 και 84 κιλα)
Αν τελικα εισαι μονος,ειναι πολυ ευκολο να το βρεις ......... :):)

ckk
13-11-2010, 14:13
Eχω να σου δανεισω παντελονι και μποτες,(αν σου κανουν)
Οι μποτες Νο 43, και το παντελονι Νο 36 (1.82 και 84 κιλα)
Αν τελικα εισαι μονος,ειναι πολυ ευκολο να το βρεις ......... :):)

Βασίλη θα το παλέψω. Φοράω μπότα 43 και παντελόνι 36. Άκου τώρα!!! Κουλό.
Μόνο που είμαι λίγο ψηλότερος. Με ίδιο βάρος.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Κάποια στιγμή πρέπει να τα αγοράσω και εγώ, μόνο που δεν θέλω να το κάνω με την βία που απαιτεί το Λουτράκι.

Πώς θα μπορούσα να τα δοκιμάσω? Είσαι μόνιμα Λουτράκι να περάσω ή έρχεσαι / είσαι Αθήνα? Καφέ...
Επίσης οδηγίες για την πίστα, μια και ξέρεις καλά και το μέρος, θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.
Ελπίζω να βρώ κάποιον για παρέα γιατί βλέπω άλλους 7 για τις 12 Δεκ. Θα δούμε.

vasorfa
13-11-2010, 14:20
Παιδιά καλημέρα. Σύμφωνα με τις οδηγίες του danaos, μπήκα – δήλωσα – με πήρε τηλ η ευγενεστάτη κυρία – μου επιβεβαίωσε για 12 Δεκ και μου είπε ότι πρέπει να έχω κράνος – μπουφάν – γάντια – παντελόνι – μπότες.
Από όλα αυτά δεν έχω παντελόνι – μπότες.
Ιδέες για οικονομική, λόγω ΔΝΤ, λύση:
Πχ ενοικίαση – δάνειζμα – έχουν εκεί!!! (δεν έχω ξαναλάβει μέρος – δεν το ξέρω το έργο) κλπ.
Επίσης αν θέλει και κάποιο άλλο / α μέλη να πάμε μαζί. Και γιατί δεν ξέρω την ακριβή τοποθεσία στο Λουτράκι αλλά και για την παρέα. Ξέρετε τώρα, ραντεβού στα διόδια κλπ.

Αν είσαι του πατουμενου..περι 46 και ύψος περι 1,93 .....κατι μπορω να κάνω...:)

ckk
13-11-2010, 14:34
Αν είσαι του πατουμενου..περι 46 είμαι 43 και ύψος περι 1,93 είμαι 1,87.....κατι μπορω να κάνω...:)

σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

bill 800gs
13-11-2010, 14:39
Βασίλη θα το παλέψω. Φοράω μπότα 43 και παντελόνι 36. Άκου τώρα!!! Κουλό.
Μόνο που είμαι λίγο ψηλότερος. Με ίδιο βάρος.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Κάποια στιγμή πρέπει να τα αγοράσω και εγώ, μόνο που δεν θέλω να το κάνω με την βία που απαιτεί το Λουτράκι.

Πώς θα μπορούσα να τα δοκιμάσω? Είσαι μόνιμα Λουτράκι να περάσω ή έρχεσαι / είσαι Αθήνα? Καφέ...
Επίσης οδηγίες για την πίστα, μια και ξέρεις καλά και το μέρος, θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.
Ελπίζω να βρώ κάποιον για παρέα γιατί βλέπω άλλους 7 για τις 12 Δεκ. Θα δούμε.
Μενω μονιμα Λουτρακι, οταν περασεις ελα να τις δοκιμασεις να πιουμε και καφε, να δεις και την περιοχη;)
Αφου φορας 43 ομως εισαι ΟΚ, το υψος δεν παιζει ρολο στα εντουραδικα παντελονια (μπαινει μεσα απο τις μποτες) :)

ckk
13-11-2010, 15:25
Μενω μονιμα Λουτρακι, οταν περασεις ελα να τις δοκιμασεις να πιουμε και καφε, να δεις και την περιοχη;)
Αφου φορας 43 ομως εισαι ΟΚ, το υψος δεν παιζει ρολο στα εντουραδικα παντελονια (μπαινει μεσα απο τις μποτες) :)

οκ θα πιούμε καφέ εκεί. Αν σε βολεύει Σαβατοκύριακο... Στείλε μου το κινητό σου για να συννενοηθούμε. Το δικό μου είναι 697 344 5475.

siraxanz
15-11-2010, 09:31
Eχω να σου δανεισω παντελονι και μποτες,(αν σου κανουν)
Οι μποτες Νο 43, και το παντελονι Νο 36 (1.82 και 84 κιλα)
Αν τελικα εισαι μονος,ειναι πολυ ευκολο να το βρεις ......... :):)

Αντε βρε Βασίλη μπράβο για την κίνηση!:)

evanslam
17-11-2010, 10:11
Εχτές είχα την χαρά να δεχτώ και εγώ το τηλέφωνο έγκρισης συμμετοχής μου της Αγαπητής κας Ράπτη για τις 6/2/2011!

Τρέμε Ιταλέ!!!!:sm7::sm7::sm7:

loukas
17-11-2010, 10:34
Bασιλη Και ckk θα ειμαι και εγω στις 12 με πηραν τηλ. Οποτε οταν κανονισετε για το καφεδακι παρτε με και μενα τηλ. Οχι οτι δεν ξερω το δρομο αλλα μπορουμε να παμε μαζι με τον ckk να γνωριστούμε κιολας. el ninio ?
λουκας 6944181655
cheers!!

ckk
17-11-2010, 11:31
Bασιλη Και ckk θα ειμαι και εγω στις 12 με πηραν τηλ. Οποτε οταν κανονισετε για το καφεδακι παρτε με και μενα τηλ. Οχι οτι δεν ξερω το δρομο αλλα μπορουμε να παμε μαζι με τον ckk να γνωριστούμε κιολας. el ninio ?
λουκας 6944181655
cheers!!

Λουκά εγώ το βλέπω να κατεβαίνω Σαββάτο ή Κυριακή. Αν σε βολεύει και σένα, να δώσουμε ένα ραντεβού για το καφεδάκι.
Βασίλη αν είσαι μέσα, ένα κινητό για να κανονίσουμε. Το δικό μου το έχω ανεβάσει.

bill 800gs
17-11-2010, 11:55
Λουκά εγώ το βλέπω να κατεβαίνω Σαββάτο ή Κυριακή. Αν σε βολεύει και σένα, να δώσουμε ένα ραντεβού για το καφεδάκι.
Βασίλη αν είσαι μέσα, ένα κινητό για να κανονίσουμε. Το δικό μου το έχω ανεβάσει.
Περιμενω τηλεφωνο παιδια να βρεθουμε :)
Βασιλης 6972317531
Λουκαααα :D

ckk
22-11-2010, 14:56
Βρεθήκαμε λοιπόν, ήπιαμε τα καφεδάκια μας, ο Βασίλης ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος… τι να πω ρε παιδιά. Πήγα για έναν καφέ και να ΔΩ αυτά που θα μου δάνειζε και έφυγα με την γνωριμία μιάς πολύ καλής παρέας με τον Βασίλη και τον Λουκά (και τον Γιωργάρα με το Varadero – ουδείς τέλειος) και ένα παντελόνι και ένα ζευγάρι μπότες – 'μα δεν θα τις χρειασθείς ρε Βασίλη?' / 'πάρτες και κάνε την δουλειά σου και μου τις επιστρέφεις…'

Τι να πω. Viva GS Forum :sm8:

bill 800gs
22-11-2010, 15:27
Ευχαριστω Χρηστο για τα καλα σου Λογια :)
Αντε με το καλο η εκπαιδευση και οταν τελειωσεις κανε τηλεφωνο να πιουμε και κανα ουζακι στην παραλια ;)

ckk
22-11-2010, 15:36
Ευχαριστω Χρηστο για τα καλα σου Λογια :)
Αντε με το καλο η εκπαιδευση και οταν τελειωσεις κανε τηλεφωνο να πιουμε και κανα ουζακι στην παραλια ;)

Τα λόγια είναι καλά επειδή περιγράφουν την πραγματικότητα.

Όσο για ουζάκι, πρώτη υποψήφια ημερομηνία η Κυριακή 12/12 λόγω KTM event αν μπορείς και δεν έχεια άλλη δουλειά. Για μετά καλά να είμαστε. To Cocoon δίπλα είναι...;)

mario
27-11-2010, 22:16
παίδες για Κυριακή 12/12 με δέχτηκαν κι'εμένα οπότε μαζευόμαστε όλοι μαζί για καφεδάκι :)

bill 800gs
28-11-2010, 09:06
παίδες για Κυριακή 12/12 με δέχτηκαν κι'εμένα οπότε μαζευόμαστε όλοι μαζί για καφεδάκι :)
Well came Μαριε :)

ckk
29-11-2010, 01:13
Βασίλη τοπικέ άρχοντα, κανόνισε τα καφεδάκια...

Λουκάάάά γιατί δεν ήρθες Ερμιόνη? :D

xurxes
29-11-2010, 02:40
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΠΤΟΣΗ
ΝΑ ΓΊΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ??





τι λέει Χρήστο...ψήνεσαι να κατέβουμε...:cool:

loukas
29-11-2010, 17:08
Βασίλη τοπικέ άρχοντα, κανόνισε τα καφεδάκια...

Λουκάάάά γιατί δεν ήρθες Ερμιόνη? :D


τρελε ειχα παει τη γυναικα ναυπλιο απο επιδαυρο και μετα φαι σπιτι:D
το απογευμα που ηπιαμε το καφε ειχα 38 πυρετο ρε συ?!?!?! μετα εβαλα θερμομετρο και ταβλιαστηκα...
αντε και στις 12 /12 θα κανουμε πολύ χαβαλε!!
cheers!!

ckk
29-11-2010, 19:27
τρελε ειχα παει τη γυναικα ναυπλιο απο επιδαυρο και μετα φαι σπιτι:D
το απογευμα που ηπιαμε το καφε ειχα 38 πυρετο ρε συ?!?!?! μετα εβαλα θερμομετρο και ταβλιαστηκα...
αντε και στις 12 /12 θα κανουμε πολύ χαβαλε!!
cheers!!


πρώτα έμαθες πόσο πυρετό είχες και μετά έβαλες θερμόμετρο? :sm7:

τί θα σε κάνω... στις 12 θα περάσουμε γ.μάτα :cool:

steliosx
30-11-2010, 15:04
Λοιπόν θα ήθελα να πώ ένα μπράβο στην KTM HELLAS, στον παλιό μας φίλο Νίκο Σπανό και βέβαια στον Δαναό.

Είμαι στο group για την ερχόμενη Κυριακή στις 5 Δεκεμβρίου. Προτείνω, άν είμαστε και άλλοι από το forum για τη ίδια ημέρα, να το οργανώσουμε να πάμε όλοι μαζί. Μπορούμε να συγκεντρωθούμε στις 07:00 στα διόδια της Ελευσίνας και να αναχωρήσουμε για το Λουτράκι στις 07:20, χαλαροί και ωραίοι, ώστε να έχουμε άνεση χρόνου.;) Τί λέτε;

ckk
30-11-2010, 18:10
Παιδιά καλημέρα. ......
Επίσης αν θέλει και κάποιο άλλο / α μέλη να πάμε μαζί. Και γιατί δεν ξέρω την ακριβή τοποθεσία στο Λουτράκι αλλά και για την παρέα. Ξέρετε τώρα, ραντεβού στα διόδια κλπ.

Λοιπόν θα ήθελα να πώ ένα μπράβο στην KTM HELLAS, στον παλιό μας φίλο Νίκο Σπανό και βέβαια στον Δαναό.

Είμαι στο group για την ερχόμενη Κυριακή στις 5 Δεκεμβρίου. Προτείνω, άν είμαστε και άλλοι από το forum για τη ίδια ημέρα, να το οργανώσουμε να πάμε όλοι μαζί. Μπορούμε να συγκεντρωθούμε στις 07:00 στα διόδια της Ελευσίνας και να αναχωρήσουμε για το Λουτράκι στις 07:20, χαλαροί και ωραίοι, ώστε να έχουμε άνεση χρόνου.;) Τί λέτε;

ΤΟ τηλέφωνό μου είναι 697 344 5475. Να συννεοηθούμε.

steliosx
03-12-2010, 16:07
Γειά σου φίλε Χρήστο (ckk).
Ξέρω, έχεις εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα απόκρισης μου :rolleyes::). Sorry γι αυτό.
Λοιπόν στο διαταύτα. Το event που αναφέρομαι είναι για αυτή την Κυριακή 5.12.2010. Από όσο ξέρω εσύ όπως και κάποιοι άλλοι συμφορουμίτες (γειά σε όλη την παρέα) αυτή την Κυριακή θα εκδράμετε στην Πάρνηθα (τυχεράκηδες) :), και για το Λουτράκι είστε την άλλη Κυριακή 12.12.2010.
Οπότε την Δευτέρα εγώ θα σας λέω τι έγινε στο training και εσείς θα χωνεύετε ακόμα τα παϊδάκια :D.

ckk
03-12-2010, 16:22
Γειά σου φίλε Χρήστο (ckk).
Ξέρω, έχεις εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα απόκρισης μου :rolleyes::). Sorry γι αυτό.
Λοιπόν στο διαταύτα. Το event που αναφέρομαι είναι για αυτή την Κυριακή 5.12.2010. Από όσο ξέρω εσύ όπως και κάποιοι άλλοι συμφορουμίτες (γειά σε όλη την παρέα) αυτή την Κυριακή θα εκδράμετε στην Πάρνηθα (τυχεράκηδες) :), και για το Λουτράκι είστε την άλλη Κυριακή 12.12.2010.
Οπότε την Δευτέρα εγώ θα σας λέω τι έγινε στο training και εσείς θα χωνεύετε ακόμα τα παϊδάκια :D.και επειδή είσαι και ευγενικός με την μαλα.ία μου, θα σου φυλάξω... ένα.:sm7:
είδες πόσο σωστό είναι το moto σου? εγώ κοίταζα πού πήγαινες εσύ και πήγα εκεί που πας εσύ. μπέρδεψα τις ημερομηνίες. :o

ωραία η ιδέα σου να κάνεις ένα μικρό report του όλου θέματος. καλά να περάσεις :sm8:. φωτό κλπ.

emix
03-12-2010, 17:09
Η μερα φθανει. Εγω παντως θα ειμαι 710πμ στα διοδια Ελευσινας, μαζι με τον nibo,danao και δεν ξερω ποιος αλλος θα ερθει απο δω μεσα.

steliosx
03-12-2010, 17:54
Η μερα φθανει. Εγω παντως θα ειμαι 710πμ στα διοδια Ελευσινας, μαζι με τον nibo,danao και δεν ξερω ποιος αλλος θα ερθει απο δω μεσα.


Τέλεια παίδες. Θα είμαι και εγώ εκεί, 07:10:sm8:.

kotskofi
03-12-2010, 19:39
Τέλεια παίδες. Θα είμαι και εγώ εκεί, 07:10:sm8:.
Και εγώ μαζί σας...

siraxanz
03-12-2010, 23:22
Τελικά 25 ατομα είναι το γκρούπ η πολλά γκρουπ των 25 ατόμων??
Είμαι και εγώ στο ιβεντ προσκεκλημένος!
Τα λέμε εκεί!;)

bill 800gs
03-12-2010, 23:28
Τελικά 25 ατομα είναι το γκρούπ η πολλά γκρουπ των 25 ατόμων??
Είμαι και εγώ στο ιβεντ προσκεκλημένος!
Τα λέμε εκεί!;)
Γεια σου Χαρη,καλως να ερθεις απο τα μερη μας :):)

allen
03-12-2010, 23:42
θα ειμαι εκει με το endoyroποδηλατο!!!!!!!!!!!!!

emix
04-12-2010, 18:51
Τελικά 25 ατομα είναι το γκρούπ η πολλά γκρουπ των 25 ατόμων??
Είμαι και εγώ στο ιβεντ προσκεκλημένος!
Τα λέμε εκεί!;)


Ειναι συνολικα 25 ατομα, τα οποια μπορει να χωριστουν σε δυο ή περισσοτερα γκρουπ.

siraxanz
05-12-2010, 01:04
Γεια σου Χαρη,καλως να ερθεις απο τα μερη μας :):)

Βασίλη;) και καλώς να σας βρώ!:)

steliosx
05-12-2010, 07:34
Δυστυχώς, είμαι αναγκασμένος τελευταία στιγμή, να δηλώσω ακύρωση συμμετοχής μου στο event.:mad:
Ίσως κάποια άλλη φορά !!

Arkas
05-12-2010, 10:18
Δυστυχώς, είμαι αναγκασμένος τελευταία στιγμή, να δηλώσω ακύρωση συμμετοχής μου στο event.:mad:
Ίσως κάποια άλλη φορά !!
Δεν το έλεγες νωρίτερα βρε Στελάρα....:(

italos
05-12-2010, 12:55
Εχτές είχα την χαρά να δεχτώ και εγώ το τηλέφωνο έγκρισης συμμετοχής μου της Αγαπητής κας Ράπτη για τις 6/2/2011!

Τρέμε Ιταλέ!!!!:sm7::sm7::sm7:


Αυτά είναι φιλαράκι....όλο και πιο πολλοί μυούμαστε στο χώμα και αυτό είναι πολυ καλό!!!

Τα σχολεία απο όσο ξέρω έχουνε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον...και πέρνεις πολλά πολλά πράγματα απο αυτά!!!

Σημαντικό κοίταξε να περάσεις καλά.....!!!!!

italos
05-12-2010, 12:58
Ρε παλιο χωμάτινοι....Δαναός-Emix-Νιbo....γτ πάτε στα μαθήματα ρε αληταράδες???:sm7::sm7::sm7::sm7:

Παίρνεται τις θέσεις απο άτομα που δεν ξέρουν ή δεν έχουν πατήσει ακόμα χώμα...ενώ εσείς έχετε γυρίσει όλη την βουνίσια Ελλάδααααααααααα

Αφήστε και καμμια θέση ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!

Καλά να περάσετεεεεεεε

steliosx
05-12-2010, 13:54
Δεν το έλεγες νωρίτερα βρε Στελάρα....:(

Sorry Δημήτρη, δίκιο έχεις. Πήγα για ύπνο με την γνώση ότι θα πήγαινα. Η μηχανή έτοιμη, τα ρούχα, μπότες κλπ έτοιμα στο στο σαλόνι γαι να ντυθώ το πρωϊ αθόρυβα.
Όταν ξύπνησα 06:00 τα δεδομένα είχαν αλλάξει. :mad:
Τι και πώς δεν είναι της παρούσης.

emix
06-12-2010, 21:53
Λοιπον, στο μαθημα πηγαμε. Ολα πηγαν καλα.

Θ απαντησω κατ ευθειαν στον italo. Το σχολειο ηταν ιδιο με το enduro level 1 οταν η σχολη ηταν υπο την bmw. Οι μονες αλλαγες ηταν δυο: 1ον, Η διοργανωτρια ηταν η ΚΤΜ και 2ον και πιο σημαντικο, το φαγητο το πληρωνεις πλεον...!!!

:sm7::sm7:

Ομολογω οτι ηταν ευκολο σχολειο. Ισως δεν επρεπε να δηλωσω συμμετοχη και ν αφησω την θεση μου σε καποιον απειρο. Αλλα απο την αλλη θυμηθηκα,ξαναεκανα και διορθωσα καποια πραγματα που αλλα νομιζα οτι τα εκανα σωστα και αλλα ειχα ξεχασει πως τα κανουν. Αλλωστε η επαναληψη ειναι παντα οτι καλυτερο.

Για τον Νικο τον Σπανο τωρα δυο λογια, που ειχα να τον δω και τρια χρονια σχεδον.
Εμφανως πιο αδυνατισμενος απο παλια. Η περιπετεια της υγειας του τον αναγκασε προφανως να ακολουθησει αυστηρη διαιτια για να βοηθησει την μεση του.

Σε σχεση μ αυτα που εκανε με τα bmw και αυτα που εκανε με τα KTM, τον ειδα πιο ξεθαρεμενο. Φυσικα πιστευω οτι τον βοηθουσε και το συγκεκριμενο μηχανακι. Οδηγουσε ενα ΚΤΜ990 Adventure R. Το μηχανακι τα σπαει παιδια. Ο ανθρωπος καβαλουσε τα αναχωματα σαν να οδηγουσε εντουρο!

Αυτα σε γενικες γραμμες.
Περιμενω εναγωνιως το Advanced Level, στο οποιο τα πραγματα σοβαρευουν σε 3 μηνες και φυσικα το Extreme οπου θα γελασει και ο καθε πικραμενος. Δυστυχως ομως ειναι σ ενα χρονο απο τωρα. Ποιο ζει,ποιος πεθαινει μεχρι τοτε.

Μπραβο σ ολα τα παιδια παντως που δεν φοβουνται να βαλουν τα θηρια στο χωμα και σε αλανες για ασκησεις, οπου εκει ειναι πιο πιθανο να πεσεις, παρα απο το να πας μια χαλαρη βολτα στο βουνο.

ckk
07-12-2010, 01:05
Λοιπον, στο μαθημα πηγαμε. Ολα πηγαν καλα.

Θ απαντησω κατ ευθειαν στον italo. Το σχολειο ηταν ιδιο με το enduro level 1 οταν η σχολη ηταν υπο την bmw. Οι μονες αλλαγες ηταν δυο: 1ον, Η διοργανωτρια ηταν η ΚΤΜ και 2ον και πιο σημαντικο, το φαγητο το πληρωνεις πλεον...!!!

:sm7::sm7:

Ομολογω οτι ηταν ευκολο σχολειο. Ισως δεν επρεπε να δηλωσω συμμετοχη και ν αφησω την θεση μου σε καποιον απειρο. Αλλα απο την αλλη θυμηθηκα,ξαναεκανα και διορθωσα καποια πραγματα που αλλα νομιζα οτι τα εκανα σωστα και αλλα ειχα ξεχασει πως τα κανουν. Αλλωστε η επαναληψη ειναι παντα οτι καλυτερο.

Για τον Νικο τον Σπανο τωρα δυο λογια, που ειχα να τον δω και τρια χρονια σχεδον.
Εμφανως πιο αδυνατισμενος απο παλια. Η περιπετεια της υγειας του τον αναγκασε προφανως να ακολουθησει αυστηρη διαιτια για να βοηθησει την μεση του.

Σε σχεση μ αυτα που εκανε με τα bmw και αυτα που εκανε με τα KTM, τον ειδα πιο ξεθαρεμενο. Φυσικα πιστευω οτι τον βοηθουσε και το συγκεκριμενο μηχανακι. Οδηγουσε ενα ΚΤΜ990 Adventure R. Το μηχανακι τα σπαει παιδια. Ο ανθρωπος καβαλουσε τα αναχωματα σαν να οδηγουσε εντουρο!

Αυτα σε γενικες γραμμες.
Περιμενω εναγωνιως το Advanced Level, στο οποιο τα πραγματα σοβαρευουν σε 3 μηνες και φυσικα το Extreme οπου θα γελασει και ο καθε πικραμενος. Δυστυχως ομως ειναι σ ενα χρονο απο τωρα. Ποιο ζει,ποιος πεθαινει μεχρι τοτε.

Μπραβο σ ολα τα παιδια παντως που δεν φοβουνται να βαλουν τα θηρια στο χωμα και σε αλανες για ασκησεις, οπου εκει ειναι πιο πιθανο να πεσεις, παρα απο το να πας μια χαλαρη βολτα στο βουνο.



Τι θα έλεγες σε έναν χωματικά άπειρο να προσέξει, με το 1200GS με ασφάλτινα? (δεν μου έρχεται άλλη ενδιαφέρουσα παράμετρος στο μυαλό).

Άλλες συμβουλές?

Τι ώρα μαζευτήκατε? Πώς ήταν το κλίμα? Περιγραφή πίστας? Τι κάνατε από ασκήσεις?

Έλα μην βαριέσαι, πες…

mario
07-12-2010, 02:28
έλα φιλε Ηλία βάλε μας στο κλιμα λίγο....

ckk
09-12-2010, 17:54
Ήρθε λοιπόν η σειρά μας να πάμε να μάθουμε λίγο χώμα. Οι προηγούμενοι, μην πάει το μυαλό σας σε άλλα threads :), δεν μας τιμήσανε με τις γνώσεις τους παρά τα παρακάλια μας για αυτές. Μπορεί και να μη τα άκουσαν. Πάμε λοιπόν μόνοι μας να πέσουμε στα χώματα και τις λάσπες.

Για να είμαι εκεί στις 8 το πρωί της Κυριακής, θα ξεκινήσω από Αθήνα κατά τις 6:45. Όποιος θέλει να κανονίσουμε συνάντηση σε διόδια, είτε Αττικής Οδού είτε Ελευσίνας, ας γράψει.

gsmaniac
09-12-2010, 20:29
Ήρθε λοιπόν η σειρά μας να πάμε να μάθουμε λίγο χώμα. Οι προηγούμενοι, μην πάει το μυαλό σας σε άλλα threads :), δεν μας τιμήσανε με τις γνώσεις τους παρά τα παρακάλια μας για αυτές. Μπορεί και να μη τα άκουσαν. Πάμε λοιπόν μόνοι μας να πέσουμε στα χώματα και τις λάσπες.

Για να είμαι εκεί στις 8 το πρωί της Κυριακής, θα ξεκινήσω από Αθήνα κατά τις 6:45. Όποιος θέλει να κανονίσουμε συνάντηση σε διόδια, είτε Αττικής Οδού είτε Ελευσίνας, ας γράψει.
επειδη σε βλεπω αγριεμενο και ετοιμο για λασπολουτρα,βαλε χωματινα λαστιχακια.......και βουρ στον πατσα:D
οτι και να σου δειξουν στα σχολεια και στα θρανια,θα πρεπει να ταξιδεψεις στο χωμα για να το μαθεις και να σε μαθει....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

mario
09-12-2010, 23:07
μην ξεχνάμε οτι η ktm για το level 1 γράφει οτι δεν απαιτούνται χωματινα ελαστικα το αναφέρω προς αποφυγή παραπληροφόρισης (για κάποιους μπορει να είναι αποτρεπτικος παράγοντας και να ακυρώσουν τελευταια στιγμη) ;)

emix
09-12-2010, 23:46
Τι θα έλεγες σε έναν χωματικά άπειρο να προσέξει, με το 1200GS με ασφάλτινα? (δεν μου έρχεται άλλη ενδιαφέρουσα παράμετρος στο μυαλό).

Άλλες συμβουλές?

Τι ώρα μαζευτήκατε? Πώς ήταν το κλίμα? Περιγραφή πίστας? Τι κάνατε από ασκήσεις?

Έλα μην βαριέσαι, πες…

Λοιπον,εχουμε και λεμε:

Το μαθημα ξεκινησε με θεωρητικες συμβουλες. Τι πρεπει να φοραμε, πως πρεπει να καθομαστε στην μηχανη και αλλα τετοια.

Στο πρακτικο κομματι γινονται ασκησεις ισορροπιας. Ελιγμοι, στηριξη πανω στην μηχανη, οδηγηση με το ενα χερι, οδηγηση με το σωμα ολο στ αριστερα, μετα στα δεξια.
Οδηγηση με το ενα ποδι πανω στη σελα και μετα και με τα δυο ποδια πανω στη σελα.
Στη συνεχεια γινονται μαθηματα φρεναρισματος με ABS και χωρις ABS. Πολυ ενδιαφερον κομματι, ειδικα οταν βλεπεις ποσο "μπετο" ειναι η μοτοσυκλετα μας οταν τσαρουχωνουμε τα φρενα στο χωμα και το ABS κραταει την μοτοσυκλετα σταθερα, χωρις να χανει ουτε εκατοστο απο την σταθεροτητα της.

Το κλιμα ηταν εξαιρετικο. Ολοι οι εκπαιδευτες ηταν προθυμοι να βοηθησουν.

Τωρα για το τι συμβουλες εχω να δωσω σε καποιον απειρο και με ασφαλτινα λαστιχα; Το μονο που εχω να πω ειναι να μην παει κανεις στο μαθημα φοβουμενος οτι θα πεσει, οτι θα παθει κατι η μηχανη ή αυτος. Οποιος φοβαται δεν το ευχαριστηθει. Πολυ απλα.

Καλα να περασετε ολοι σας.

mario
09-12-2010, 23:53
Λοιπον,εχουμε και λεμε:

Το μαθημα ξεκινησε με θεωρητικες συμβουλες. Τι πρεπει να φοραμε, πως πρεπει να καθομαστε στην μηχανη και αλλα τετοια.

Στο πρακτικο κομματι γινονται ασκησεις ισορροπιας. Ελιγμοι, στηριξη πανω στην μηχανη, οδηγηση με το ενα χερι, οδηγηση με το σωμα ολο στ αριστερα, μετα στα δεξια.
Οδηγηση με το ενα ποδι πανω στη σελα και μετα και με τα δυο ποδια πανω στη σελα.
Στη συνεχεια γινονται μαθηματα φρεναρισματος με ABS και χωρις ABS. Πολυ ενδιαφερον κομματι, ειδικα οταν βλεπεις ποσο "μπετο" ειναι η μοτοσυκλετα μας οταν τσαρουχωνουμε τα φρενα στο χωμα και το ABS κραταει την μοτοσυκλετα σταθερα, χωρις να χανει ουτε εκατοστο απο την σταθεροτητα της.

Το κλιμα ηταν εξαιρετικο. Ολοι οι εκπαιδευτες ηταν προθυμοι να βοηθησουν.

Τωρα για το τι συμβουλες εχω να δωσω σε καποιον απειρο και με ασφαλτινα λαστιχα; Το μονο που εχω να πω ειναι να μην παει κανεις στο μαθημα φοβουμενος οτι θα πεσει, οτι θα παθει κατι η μηχανη ή αυτος. Οποιος φοβαται δεν το ευχαριστηθει. Πολυ απλα.

Καλα να περασετε ολοι σας.

σ'ευχαριστουμε φίλε :)

ckk
10-12-2010, 00:33
Λοιπον,εχουμε και λεμε:

Το μαθημα ξεκινησε με θεωρητικες συμβουλες. Τι πρεπει να φοραμε, πως πρεπει να καθομαστε στην μηχανη και αλλα τετοια.

Στο πρακτικο κομματι γινονται ασκησεις ισορροπιας. Ελιγμοι, στηριξη πανω στην μηχανη, οδηγηση με το ενα χερι, οδηγηση με το σωμα ολο στ αριστερα, μετα στα δεξια.
Οδηγηση με το ενα ποδι πανω στη σελα και μετα και με τα δυο ποδια πανω στη σελα.
Στη συνεχεια γινονται μαθηματα φρεναρισματος με ABS και χωρις ABS. Πολυ ενδιαφερον κομματι, ειδικα οταν βλεπεις ποσο "μπετο" ειναι η μοτοσυκλετα μας οταν τσαρουχωνουμε τα φρενα στο χωμα και το ABS κραταει την μοτοσυκλετα σταθερα, χωρις να χανει ουτε εκατοστο απο την σταθεροτητα της.

Το κλιμα ηταν εξαιρετικο. Ολοι οι εκπαιδευτες ηταν προθυμοι να βοηθησουν.

Τωρα για το τι συμβουλες εχω να δωσω σε καποιον απειρο και με ασφαλτινα λαστιχα; Το μονο που εχω να πω ειναι να μην παει κανεις στο μαθημα φοβουμενος οτι θα πεσει, οτι θα παθει κατι η μηχανη ή αυτος. Οποιος φοβαται δεν το ευχαριστηθει. Πολυ απλα.

Καλα να περασετε ολοι σας.

Μόνο φόβο δεν έχω. Την άγνοιά μου επί του θέματος ήθελα να καλύψω. Ευχαριστώ.

ckk
10-12-2010, 00:36
επειδη σε βλεπω αγριεμενο και ετοιμο για λασπολουτρα,βαλε χωματινα λαστιχακια.......και βουρ στον πατσα:D



οτι και να σου δειξουν στα σχολεια και στα θρανια,θα πρεπει να ταξιδεψεις στο χωμα Πασά μου αυτό πάω να κάνω μόνος μου το Σάββατο με χιόνι στον Άγιο Μερκούριο. Χαθήκαμε Κωστή, τι κάνεις?
για να το μαθεις και να σε μαθει....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

..

bill 800gs
12-12-2010, 18:43
Χρηστος και Μαριος, στο σημερινο event της KTM στο Λουτρακι
Μπραβο παιδια,αντε και στο level 2, με κατσαρά λαστιχα ομως :D

batman
12-12-2010, 20:51
Χρηστος και Μαριος, στο σημερινο event της KTM στο Λουτρακι
Μπραβο παιδια,αντε και στο level 2, με κατσαρά λαστιχα ομως :D
παιδιά,μώλις στιο τέλος έμαθα οτι είστε στο φορουμ.Ηταν ωραία,πιστεύω να πάμε και στο 2,να έχει και λίγο λάσπη κάτω ,να βάλουμε κανα τακούνι...
Παναγιώτης.

mario
13-12-2010, 17:02
ηταν όλα τέλεια,μάθαμε πολλα πράγματα απο τους πολύ καλους εκπαιδευτές(Σπανός κορυφή) ξεπεράσαμε αρκετούς φόβους για την μηχανή και τη μπορεί να κάνει....αλλά και ξεπεράσαμε τους δικούς μας φοβους.
Η παρέα πολύ καλη ckk,staga1200,batman απο το φόρουμ αλλά και πολλοί ακόμα
Χρήστο(ckk) σουβλάκια την επόμενη που θα είναι ανοιχτή η καντίνα ;)

gsmaniac
13-12-2010, 17:14
ηταν όλα τέλεια,μάθαμε πολλα πράγματα απο τους πολύ καλους εκπαιδευτές(Σπανός κορυφή) ξεπεράσαμε αρκετούς φόβους για την μηχανή και τη μπορεί να κάνει....αλλά και ξεπεράσαμε τους δικούς μας φοβους.
Η παρέα πολύ καλη ckk,staga1200,batman απο το φόρουμ αλλά και πολλοί ακόμα
Χρήστο(ckk) σουβλάκια την επόμενη που θα είναι ανοιχτή η καντίνα ;)
φωτο;;;;;:mad::mad::mad::D

ckk
13-12-2010, 17:15
φωτο;;;;;:mad::mad::mad::D



Βιαστηκέ.... :)

gsmaniac
13-12-2010, 17:16
Βιαστηκέ.... :)
αρρωστος,ματακιας ειμαι......οχι βιαστικος:D

Jefe
13-12-2010, 17:16
ηταν όλα τέλεια,μάθαμε πολλα πράγματα απο τους πολύ καλους εκπαιδευτές(Σπανός κορυφή) ξεπεράσαμε αρκετούς φόβους για την μηχανή και τη μπορεί να κάνει....αλλά και ξεπεράσαμε τους δικούς μας φοβους.
Η παρέα πολύ καλη ckk,staga1200,batman απο το φόρουμ αλλά και πολλοί ακόμα
Χρήστο(ckk) σουβλάκια την επόμενη που θα είναι ανοιχτή η καντίνα ;)



Νόμιζα ότι δεν φοβάσαι....:Απορία: :( :o :( :sm7::sm7::sm7:


Jefe

mario
13-12-2010, 19:47
φωτο;;;;;:mad::mad::mad::D


όπου να'ναι έρχονται...λίγο υπομονή ;)

ckk
14-12-2010, 01:39
ΟΚ λοιπόν, φωτό.

Έτσι ξεκίνησε η προετοιμασία, άγριος και γεμάτος αποφασιστικότητα.
http://img163.imageshack.us/img163/1985/pc120004.jpg (http://img163.imageshack.us/i/pc120004.jpg/)

με -7ο έξω από το σπίτι και την χιονάτη όλο το βράδυ στον συντηρητή, όπως φαίνεται και στην φωτό.

http://img337.imageshack.us/img337/5852/pc110001.jpg (http://img337.imageshack.us/i/pc110001.jpg/)

Και πάλι δεν έπαιρνε και όταν πήρε και αφού έβγαλα τον συντηρητή, μου έσβησε από δικό μου λάθος.

Έφτασα στο Λουτράκι στην ώρα μου και ξεκινήσαμε με καφέ στην καφετέρια και μετά τα θεωρητικά μαθήματα, παρουσία μηχανών για την ανάλογη επίδειξη των λεγομένων.

Βρήκα και γνωστούς, μέσα από το forum / mario, μόνο μέχρι εκείνη την ώρα, που μετά θα πηγαίναμε και για σουβλάκια, αλλά ήταν κλειστά και έτσι ανανεώσαμε για την επόμενη φορά. Μάριος, εγγύηση. Ο άνθρωπος – μοντέλο της BMW. Έτσι όπως θα ήθελε να είναι ο κάθε αναβάτης. Super μηχανή - super outfit.

http://img815.imageshack.us/img815/7225/pc120007.jpg (http://img815.imageshack.us/i/pc120007.jpg/)

Αφού μάθαμε καλά την θεωρία και μετά από ένα διαλλειματάκι για καφέ, ξεκινήσαμε για την πρακτική. Στροφές, φρένα, γκάζια, πώς – γιατί κλπ.

http://img340.imageshack.us/img340/5356/pc120010m.jpg (http://img340.imageshack.us/i/pc120010m.jpg/)

…όπως και εδώ (http://www.youtube.com/user/TheAdv990?feature=mhum).

Καλός ο Σπανός και οι συν αυτώ, για μένα τον ανίδεο. Στο αντικείμενό του καλός, όπως εγώ θα μπορούσα να χαρακτηρισθώ, από κάποιον ανίδεο σε αυτοκινητιστικά.

Προς το μεσημεράκι, μετά από διάλλειμα για καφέ – φαγητό, αρχίσαμε τα φρένα και μετά βόλτα στο βουνό, που χωρίστηκε σε τρεις ομάδες, η πρώτη με τον Σπανό να έχει όλους με τα χωμάτινα λάστιχα, η δεύτερη να έχει τους καλούς ασφάλτινους και στην τρίτη, οι μέτριοι ασφάλτινοι, απ’ ότι κατάλαβα εγώ, που ήμουν στην τρίτη. Μεγάλη βόλτα στο βουνό, οι πρώτοι μεγαλύτερη και μάλλον πιο άγρια λόγω χωμάτινων, οι άλλες δύο στην ίδια μικρότερη από τους άλλους διαδρομή, συναντηθήκαμε σε ένα εκκλησάκι επάνω στο βουνό και μετά επιστρέψαμε.

http://img220.imageshack.us/img220/5929/pc120011.jpg (http://img220.imageshack.us/i/pc120011.jpg/)

Οι πόνοι αρκετοί στα χέρια, στα πόδια και στην πλάτη, λόγω εκτεταμένης δικής μου αγυμνασιάς, αγρίεψαν περισσότερο σήμερα. Όπως όταν πας γυμναστήριο, μετά από καιρό ένα πράμα. Τελειώσαμε κατά τις 17:00.

Δεν τρελάθηκα, πιο πολύ χάρηκα την παρέα των Mario + staga.

Χρήσιμο, ιδιαίτερα στους αρχάριους.

staga1200
14-12-2010, 02:18
XΡΗΣΤΑΡΑ και εγω χαρηκα που σας γνωρισα εσενα και τον ΜΑΡΙΟ ! Θα χαρω να σας δω και παλι με χωματινα λαστιχα πανω στο βουνο !:)

mario
14-12-2010, 02:26
Σταύρο,Χρήστο πολύ χαρηκα κι'εγω που σας γνώρισα ελπιζω να τα καταφέρω και σε κανα καφε να τα πούμε

ckk
14-12-2010, 02:43
XΡΗΣΤΑΡΑ και εγω χαρηκα που σας γνωρισα εσενα και τον ΜΑΡΙΟ ! Θα χαρω να σας δω και παλι με χωματινα λαστιχα πανω στο βουνο !:)

Σταύρο,Χρήστο πολύ χαρηκα κι'εγω που σας γνώρισα ελπιζω να τα καταφέρω και σε κανα καφε να τα πούμε


Σας ευχαριστώ παιδιά.

Μάριε θα είμαστε στα μέρη σου, Καλάβρυτα, την Κυριακή κατά τις 17:30. Αν σε βγάλει… τον πίνουμε τον καφέ.

CPretenteriS
14-12-2010, 03:35
Μπράβο παίδες... ωραία εμπειρία...!!! Με το καλό στην επόμενη... ;)

ckk
14-12-2010, 12:10
Μπράβο παίδες... ωραία εμπειρία...!!! Με το καλό στην επόμενη... ;)

Μόνος από δω και πέρα… Αγ. Μερκούριος όταν επανέλθει στα καλά του. :sm7:

gsmaniac
14-12-2010, 19:01
Μόνος από δω και πέρα… Αγ. Μερκούριος όταν επανέλθει στα καλά του. :sm7:
το δεν τρελλαθηκα.......τι υπονοεις φιλαρακι;;;;:rolleyes:
δεν εμαθες τιποτα;;;;:cool:
αξιζει να πληρωσεις για να παρακολουθησεις τα μαθηματα;;;:cool:
για μιλα χρησταρα.....:)

ckk
14-12-2010, 19:43
το δεν τρελλαθηκα.......τι υπονοεις φιλαρακι;;;;


δεν εμαθες τιποτα;;;;


αξιζει να πληρωσεις για να παρακολουθησεις τα μαθηματα;;;


για μιλα χρησταρα.....



Βρε Κωστή μου, όπως το γράφω. Καλή η προσπάθεια των παιδιών, αλλά δεν τρελάθηκα. Να το κάνω λίγο καλύτερο… ως τώρα. Μπορεί όταν πάω να εφαρμόσω αυτά στο χώμα, να αλλάξω γνώμη. Μην ξεχνάς ότι γενικότερα δεν τρελαίνομαι για χώμα, αγωνιστική οδήγηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αυτά που ΕΓΩ έμαθα από το event, είναι ότι στο χώμα είσαι πάντα όρθιος, ότι αν φρενάρεις με συγκεκριμένο τρόπο δεν πέφτει το colossal on – off, ότι αν κατεβαίνεις μια χωμάτινη με κλίση 60%(!) δεν πατάς φρένο και όπου σε πάει… δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ένας άλλος με μεγαλύτερες γνώσεις επάνω στο θέμα, μπορεί να έπαιρνε περισσότερα, να βελτιώσει τακτικές του, φρεναρίσματα, ισορροπίες, στροφές κλπ.

Αλλά όπως προανέφερα, σε μένα τον αρχάριο δεν έδωσε πολλά. Δωρεάν ΟΚ. Με χρήματα, όχι. Επίσης δεν ξέρω για τα επόμενα στάδια, που πιθανόν θα μας καλέσουν, για να μας πουλήσουν πλέον.

Επίσης από την βόλτα στο βουνό… δεν έκανα κάτι, που δεν θα έκανα και μόνος μου. Ίσα – ίσα. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα ότι δεν θα πατήσω την κοτρώνα, ούτε δεν θα πέσω στο νεροφάγωμα. Ένα καλό ήταν ότι όταν είχα πόνους στο χέρι, στην διαδρομή επάνω στο βουνό, η ‘σκούπα’ τους έμεινε μαζί μου όσο χρειάστηκε και φέρθηκε άψογα. Το παιδί λέγεται Κώστας και ήταν γενικότερα πιο ήπιων τόνων από όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτές. Και κατά την γνώμη μου πιο αποτελεσματικός και ήρεμος.

Αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι άλλοι, Σταύρος – Μάριος - Λουκάς.

gsmaniac
14-12-2010, 20:04
Βρε Κωστή μου, όπως το γράφω. Καλή η προσπάθεια των παιδιών, αλλά δεν τρελάθηκα. Να το κάνω λίγο καλύτερο… ως τώρα. Μπορεί όταν πάω να εφαρμόσω αυτά στο χώμα, να αλλάξω γνώμη. Μην ξεχνάς ότι γενικότερα δεν τρελαίνομαι για χώμα, αγωνιστική οδήγηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αυτά που ΕΓΩ έμαθα από το event, είναι ότι στο χώμα είσαι πάντα όρθιος, ότι αν φρενάρεις με συγκεκριμένο τρόπο δεν πέφτει το colossal on – off, ότι αν κατεβαίνεις μια χωμάτινη με κλίση 60%(!) δεν πατάς φρένο και όπου σε πάει… δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ένας άλλος με μεγαλύτερες γνώσεις επάνω στο θέμα, μπορεί να έπαιρνε περισσότερα, να βελτιώσει τακτικές του, φρεναρίσματα, ισορροπίες, στροφές κλπ.

Αλλά όπως προανέφερα, σε μένα τον αρχάριο δεν έδωσε πολλά. Δωρεάν ΟΚ. Με χρήματα, όχι. Επίσης δεν ξέρω για τα επόμενα στάδια, που πιθανόν θα μας καλέσουν, για να μας πουλήσουν πλέον.

Επίσης από την βόλτα στο βουνό… δεν έκανα κάτι, που δεν θα έκανα και μόνος μου. Ίσα – ίσα. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα ότι δεν θα πατήσω την κοτρώνα, ούτε δεν θα πέσω στο νεροφάγωμα. Ένα καλό ήταν ότι όταν είχα πόνους στο χέρι, στην διαδρομή επάνω στο βουνό, η ‘σκούπα’ τους έμεινε μαζί μου όσο χρειάστηκε και φέρθηκε άψογα. Το παιδί λέγεται Κώστας και ήταν γενικότερα πιο ήπιων τόνων από όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτές. Και κατά την γνώμη μου πιο αποτελεσματικός και ήρεμος.

Αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι άλλοι, Σταύρος – Μάριος - Λουκάς.
οκ.....με καλυψες;):)

mario
16-12-2010, 15:02
...και μερικές φωτό απο το event...
ο Νίκος Σπανος μας προετοιμάζει..
http://img97.imageshack.us/img97/3420/bmwoffroad002.jpg
..εν αναμονη..
http://img43.imageshack.us/img43/7287/bmwoffroad009.jpg[/URL]

http://img526.imageshack.us/img526/6398/bmwoffroad012.jpg (http://img43.imageshack.us/img43/7287/bmwoffroad009.jpg)

http://img18.imageshack.us/img18/639/bmwoffroad032.jpg
..συσσωμο το φορουμ..ckk,mario,staga1200
http://img121.imageshack.us/img121/4569/bmwoffroad033.jpg
..για απειρος καλα τα πάω..
http://img41.imageshack.us/img41/6946/bmwoffroad038.jpg (http://img18.imageshack.us/img18/639/bmwoffroad032.jpg)

http://img821.imageshack.us/img821/7636/bmwoffroad045.jpg
Σπανος εν δράση..
http://img213.imageshack.us/img213/6062/bmwoffroad050.jpg
καποιες οδηγίες...
http://img196.imageshack.us/img196/331/bmwoffroad058.jpg
...και αρχίζουν τ'ακροβατικά..
http://img29.imageshack.us/img29/5580/bmwoffroad080.jpg

http://img46.imageshack.us/img46/6921/bmwoffroad106.jpg

http://img444.imageshack.us/img444/7857/bmwoffroad114.jpg[URL="http://img444.imageshack.us/img444/7857/bmwoffroad114.jpg"] (http://img46.imageshack.us/img46/6921/bmwoffroad106.jpg)
..τέλος καλο όλα καλά..
http://img64.imageshack.us/img64/4365/bmwoffroad116.jpg

ckk
16-12-2010, 18:22
Ωραίος ο κύριος Μάριος... Ευχαριστούμε. :cool:

angpass
16-12-2010, 18:38
Μάριε οδηγάρα !!!
:sm8::sm8::sm8:

commander
16-12-2010, 18:45
μπραβο παλικαρια παντα τετοια!!!!

{ΧΡΗΣΤΟ εαν το κανεις και αλλες φορες πρεπει να προσαρμοσεις την μηχανη σου στο υψος σου γιατι εισαι πολυ ψηλος για το οπως ειναι τωρα η μηχανη.....} ;)

ckk
16-12-2010, 18:50
μπραβο παλικαρια παντα τετοια!!!!



{ΧΡΗΣΤΟ εαν το κανεις και αλλες φορες πρεπει να προσαρμοσεις την μηχανη σου στο υψος σου γιατι εισαι πολυ ψηλος για το οπως ειναι τωρα η μηχανη.....} ;)


Μήπως είναι αυτή κοντή? :sm7:
Πώς γίνεται ρε Θεολόγε?

commander
16-12-2010, 23:07
Μήπως είναι αυτή κοντή? :sm7:
Πώς γίνεται ρε Θεολόγε?
χαμηλωμα στους μαρσπιεδες προσθηκες στο τιμονι και θα ερθει σε σωστο υψος και ετσι θα φερεις και το κεντρο βαρους ποιο χαμηλα!!!

ckk
17-12-2010, 00:07
χαμηλωμα στους μαρσπιεδες προσθηκες στο τιμονι και θα ερθει σε σωστο υψος και ετσι θα φερεις και το κεντρο βαρους ποιο χαμηλα!!!


ευχ. θα μου τα πεις.

emix
17-12-2010, 10:41
Βρε Κωστή μου, όπως το γράφω. Καλή η προσπάθεια των παιδιών, αλλά δεν τρελάθηκα. Να το κάνω λίγο καλύτερο… ως τώρα. Μπορεί όταν πάω να εφαρμόσω αυτά στο χώμα, να αλλάξω γνώμη. Μην ξεχνάς ότι γενικότερα δεν τρελαίνομαι για χώμα, αγωνιστική οδήγηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αυτά που ΕΓΩ έμαθα από το event, είναι ότι στο χώμα είσαι πάντα όρθιος, ότι αν φρενάρεις με συγκεκριμένο τρόπο δεν πέφτει το colossal on – off, ότι αν κατεβαίνεις μια χωμάτινη με κλίση 60%(!) δεν πατάς φρένο και όπου σε πάει… δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ένας άλλος με μεγαλύτερες γνώσεις επάνω στο θέμα, μπορεί να έπαιρνε περισσότερα, να βελτιώσει τακτικές του, φρεναρίσματα, ισορροπίες, στροφές κλπ.

Αλλά όπως προανέφερα, σε μένα τον αρχάριο δεν έδωσε πολλά. Δωρεάν ΟΚ. Με χρήματα, όχι. Επίσης δεν ξέρω για τα επόμενα στάδια, που πιθανόν θα μας καλέσουν, για να μας πουλήσουν πλέον.

Επίσης από την βόλτα στο βουνό… δεν έκανα κάτι, που δεν θα έκανα και μόνος μου. Ίσα – ίσα. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα ότι δεν θα πατήσω την κοτρώνα, ούτε δεν θα πέσω στο νεροφάγωμα. Ένα καλό ήταν ότι όταν είχα πόνους στο χέρι, στην διαδρομή επάνω στο βουνό, η ‘σκούπα’ τους έμεινε μαζί μου όσο χρειάστηκε και φέρθηκε άψογα. Το παιδί λέγεται Κώστας και ήταν γενικότερα πιο ήπιων τόνων από όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτές. Και κατά την γνώμη μου πιο αποτελεσματικός και ήρεμος.

Αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι άλλοι, Σταύρος – Μάριος - Λουκάς.


Αγαπητε κανενας δεν ειπε οτι αν πας στο σχολειο θα γινεις οδηγαρας. Αν δεν το εξασκεις το αθλημα, δεν προκειται σε τιποτα να σου χρησιμευσει. Απλα μαθε να εχεις ανοιχτο μυαλο και να δεχεσαι και την παραμικρη πληροφορια που σου δινουν καποιοι αλλοι, που εχουν μια εμπειρια παραπανω απο εμας.

Εγω, αν και το σχολειο ηταν ευκολο για μενα και ισως δεν επρεπε να παω ξανα, μπορεσα να ξαναθυμηθω καποια πραγματα και να διορθωσω καποια αλλα που ή τα ειχα ξεχασει ή δεν τα εκανα ποτε σωστα.

Οτι μαθαινουμε ειναι καλο και ποτε δεν πρεπει να λεμε οτι κακως πηγα γιατι δεν θα μου χρησιμευσουν αυτα που εμαθα.

Και το θεμα δεν ειναι να εισαι ορθιος στο χωμα μονο. Ειναι και πολλα αλλα, που αν δεν τα κανεις συχνα, στην ασφαλτο δεν φαινονται. Οχι οτι δεν ειναι χρησιμα, αλλα δεν φαινονται.

ckk
17-12-2010, 11:10
Αγαπητε κανενας δεν ειπε οτι αν πας στο σχολειο θα γινεις οδηγαρας. Αν δεν το εξασκεις το αθλημα, δεν προκειται σε τιποτα να σου χρησιμευσει. Απλα μαθε να εχεις ανοιχτο μυαλο και να δεχεσαι και την παραμικρη πληροφορια που σου δινουν καποιοι αλλοι, που εχουν μια εμπειρια παραπανω απο εμας.

Εγω, αν και το σχολειο ηταν ευκολο για μενα και ισως δεν επρεπε να παω ξανα, μπορεσα να ξαναθυμηθω καποια πραγματα και να διορθωσω καποια αλλα που ή τα ειχα ξεχασει ή δεν τα εκανα ποτε σωστα.

Οτι μαθαινουμε ειναι καλο και ποτε δεν πρεπει να λεμε οτι κακως πηγα γιατι δεν θα μου χρησιμευσουν αυτα που εμαθα.

Και το θεμα δεν ειναι να εισαι ορθιος στο χωμα μονο. Ειναι και πολλα αλλα, που αν δεν τα κανεις συχνα, στην ασφαλτο δεν φαινονται. Οχι οτι δεν ειναι χρησιμα, αλλα δεν φαινονται.

Γιατί μου τα γράφεις αυτά? Είδες κάπου, από όλο το thread, να έγραψα κάτι αντίθετο? Αν ναι, γράψε το σε παρακαλώ, μήπως δεν το διετύπωσα σωστά οπότε και τα άλλα μέλη δεν θα έχουν την σωστή πληροφόρηση ή δεν κατάλαβες καλά για να στο εξηγήσω.

ckk
17-12-2010, 11:50
Σε συνέχεια του πρώτου σκέλους του σχολείου χώματος και αφού μίλησα και με άνθρωπο του χώρου με γερακίσιο βλέμμα, η γνώμη μου σε σχέση με τα μηχανάκια μας και το χώμα έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν πιστεύω στις μεσοβέζικες λύσεις, όπως λάστιχα all weather, μηχανές on – off, αυτοκίνητα SUV κλπ. ή παπάς – παπάς ή ζευγάς – ζευγάς. Και οι μεγάλες μηχανές 1200GS ακόμα, πάνε στο χώμα. Και πάνε με σχετική άνεση. Σχετική σε σχέση με τα ελαφρύτερα endurο, πόσο μάλλον τα cross. Βέβαια εγώ σαν μεγαλύτερος από τον μέσο όρο του forum ή των μοτοσικλετιστών γενικότερα, το οποίον σημαίνει λιγότερος γυμνασμένος – χαμηλωμένα κέφια για τέτοια πράγματα – αναζήτηση σχέσης κόστους / ευχαρίστησης, μάλλον δεν θα το συνεχίσω. Δεν πήρα την ευχαρίστηση, που ήθελα. Το κόστος ή το δυνητικό κόστος σε αυτά, είναι μεγάλο σε εμάς τους ερασιτέχνες. Και τι εννοώ: ο όποιος επαγγελματίας εκπαιδευτής παίρνει ένα μηχανάκι, το ‘σπάει’ για διάφορους λόγους χωρίς κόστος, ‘πουλάει’ και κάποια άλλα πράγματα και ΟΚ. Κάποιοι έπεσαν στις επί τόπου ασκήσεις.
Εγώ πάλι όταν έπαιρνα όλους αυτούς τους κραδασμούς στο σώμα μου και στην μηχανή, σκεφτόμουνα πιο πολύ την μηχανή, διότι το σώμα στην τελική, γυμναζόταν κιόλας. Πολλή καταπόνηση. Δεν ‘έβγαλε’ καμία βλάβη. Άψογο το μηχανάκι, αλλά φοβάμαι ότι σε παρατεταμένη ή επαναλαμβανόμενη και πόσο μάλλον παρατεταμένη και επαναλαμβανόμενη τέτοια χρήση, θα βγάλει. Σύνολο μηχανισμών και τεχνολογίας είναι. Στατιστικά κάπου θα κτυπήσει. Εκεί λοιπόν το κόστος θα είναι μεγάλο.
Ένα μεγαλύτερο δυνητικό κόστος είναι σε πιθανή πτώση, όχι κατά την διάρκεια του σχολείου, που οι ταχύτητες είναι χαμηλές και οι ασκήσεις χαμηλού ρίσκου. Κατά την διάρκεια ή επόμενου level ή μοναχικής μας βόλτας στο βουνό. Αν σπάσεις ένα πόδι – χέρι – πλευρό, ποιος θα σε σώσει εκεί επάνω, στις ρεματιές, τα μονοπάτια και τα ρυάκια? Ο Σπανός περήφανα έλεγε ότι όταν κάποια στιγμή του έμεινε, τράβηξε 10 λεπτά ή χλμ το μηχανάκι κατά την αντίθετη ροή του ρυακιού ή ότι ήταν γεμάτος σίδερα από τις πτώσεις… αλλά αυτή είναι η δουλειά του. Εμένα?

Για αυτό λέω θα πάω κανένα ήρεμο χωμάτινο Αγ. Μερκούριο να δω πώς είναι τα πράγματα. Και θα σας πω.

emix
17-12-2010, 13:06
Γιατί μου τα γράφεις αυτά? Είδες κάπου, από όλο το thread, να έγραψα κάτι αντίθετο? Αν ναι, γράψε το σε παρακαλώ, μήπως δεν το διετύπωσα σωστά οπότε και τα άλλα μέλη δεν θα έχουν την σωστή πληροφόρηση ή δεν κατάλαβες καλά για να στο εξηγήσω.


Οχι,δεν υπαρχει καποιο θεμα. Απλα τα αναφερω.

Για να μπορεσεις να αξιολογησεις σωστα αυτα που μαθαινεις πρεπει να πηγαινεις πλεον συχνα στο χωμα. Αν το κανεις μονο στο μαθημα δεν εχει νοημα. Οπως και ολα τα πραγματα στη ζωη αλλωστε.

Κανενα προβλημα. Κουβεντα να γινεται.

gsmaniac
17-12-2010, 16:06
Σε συνέχεια του πρώτου σκέλους του σχολείου χώματος και αφού μίλησα και με άνθρωπο του χώρου με γερακίσιο βλέμμα, η γνώμη μου σε σχέση με τα μηχανάκια μας και το χώμα έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν πιστεύω στις μεσοβέζικες λύσεις, όπως λάστιχα all weather, μηχανές on – off, αυτοκίνητα SUV κλπ. ή παπάς – παπάς ή ζευγάς – ζευγάς. Και οι μεγάλες μηχανές 1200GS ακόμα, πάνε στο χώμα. Και πάνε με σχετική άνεση. Σχετική σε σχέση με τα ελαφρύτερα endurο, πόσο μάλλον τα cross. Βέβαια εγώ σαν μεγαλύτερος από τον μέσο όρο του forum ή των μοτοσικλετιστών γενικότερα, το οποίον σημαίνει λιγότερος γυμνασμένος – χαμηλωμένα κέφια για τέτοια πράγματα – αναζήτηση σχέσης κόστους / ευχαρίστησης, μάλλον δεν θα το συνεχίσω. Δεν πήρα την ευχαρίστηση, που ήθελα. Το κόστος ή το δυνητικό κόστος σε αυτά, είναι μεγάλο σε εμάς τους ερασιτέχνες. Και τι εννοώ: ο όποιος επαγγελματίας εκπαιδευτής παίρνει ένα μηχανάκι, το ‘σπάει’ για διάφορους λόγους χωρίς κόστος, ‘πουλάει’ και κάποια άλλα πράγματα και ΟΚ. Κάποιοι έπεσαν στις επί τόπου ασκήσεις.
Εγώ πάλι όταν έπαιρνα όλους αυτούς τους κραδασμούς στο σώμα μου και στην μηχανή, σκεφτόμουνα πιο πολύ την μηχανή, διότι το σώμα στην τελική, γυμναζόταν κιόλας. Πολλή καταπόνηση. Δεν ‘έβγαλε’ καμία βλάβη. Άψογο το μηχανάκι, αλλά φοβάμαι ότι σε παρατεταμένη ή επαναλαμβανόμενη και πόσο μάλλον παρατεταμένη και επαναλαμβανόμενη τέτοια χρήση, θα βγάλει. Σύνολο μηχανισμών και τεχνολογίας είναι. Στατιστικά κάπου θα κτυπήσει. Εκεί λοιπόν το κόστος θα είναι μεγάλο.
Ένα μεγαλύτερο δυνητικό κόστος είναι σε πιθανή πτώση, όχι κατά την διάρκεια του σχολείου, που οι ταχύτητες είναι χαμηλές και οι ασκήσεις χαμηλού ρίσκου. Κατά την διάρκεια ή επόμενου level ή μοναχικής μας βόλτας στο βουνό. Αν σπάσεις ένα πόδι – χέρι – πλευρό, ποιος θα σε σώσει εκεί επάνω, στις ρεματιές, τα μονοπάτια και τα ρυάκια? Ο Σπανός περήφανα έλεγε ότι όταν κάποια στιγμή του έμεινε, τράβηξε 10 λεπτά ή χλμ το μηχανάκι κατά την αντίθετη ροή του ρυακιού ή ότι ήταν γεμάτος σίδερα από τις πτώσεις… αλλά αυτή είναι η δουλειά του. Εμένα?

Για αυτό λέω θα πάω κανένα ήρεμο χωμάτινο Αγ. Μερκούριο να δω πώς είναι τα πράγματα. Και θα σας πω.
φιλε χρηστο,εισαι η επιβεβαιωση πολλων αποψεων μου σχετικα με τα σχολεια και τις χωματινες βολτες,με τα μεγαλα και βαρια gs...:cool:
σε πολλες κουβεντες που εχουμε κανει σχετικα με τα σχολεια και τα μαθηματα,εγω εχω καταληξει στα εξης....:o
τα σχολεια και οι εκπαιδευτες δεν σου μαθαινουν,αλλα σου δειχνουν...
ο λογος που παει καποιος σε τετοιο σχολειο,ειναι ο φοβος και η αγνοια...
τα τελευταια χρονια,πολυς κοσμος αγορασε μεγαλα on-off,νομιζοντας οτι θα γινει χωματερος.....ετσι βρηκαν ευκαιρια οι εταιρειες και εστησαν τις σχολες
οσο για τον κινδυνο....πιο πολυ κινδυνευουμε στην ασφαλτο,παρα στο χωμα,εκτος αν πηγαινεις στο βουνο μονος σου..:cool:
για να μην παρεξηγηθω....ΔΕΝ εννοω οτι δεν πρεπει να πηγαινετε στα σχολεια,αλλα δεν μαθαινεις τιποτα,αν δεν κανεις πολλα χλμ. σε χωματινα τερρεν...;)
τα ιδια ισχυουν για τις σχολες ιστιοπλοιας,ταχυπλοων,αεροστατων ή οτι π@παριας (π@παριας) αποφασισεις να οδηγας.....κανεις δεν σου μαθαινει,απλα σου δειχνει;)

vasorfa
17-12-2010, 16:52
το ΣΧΟΛΕΙΟ σου μαθαινει τα ΠΡΩΤΑ σου βηματακια...:o:o:o:o:o

για να ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ή να ΤΡΕΞΕΙΣ....πρεπει να το κανεις ....ΜΟΝΟΣ σου....οπως ειπε και ο μανιακ με πολλες ώρες και χιλιομετρα σε αντιστοιχα τεραιν...:o

Το κάθε ΣΧΟΛΕΙΟ σου μαθαινει 5-6 βασικα βήματα που σε μια αλλη διασταση θα ηταν υποχρεωση της κάθε σχολης οδηγων ή κρατικης παροχης...για ν αμην ΤΣΑΚΙΖΟΜΑΣΤΕ απο βλακεια και ΑΓΝΟΙΑ.......


Τελος θελω να πω και εγω...το κατι της..μου,,,,:o:o


Πέρασα το σχολειο εντουρο 1 με τον Μανιατη,

οκ ολα ομορφα και καλα,,,εμαθα 5 πραγματα,αλλα αν δεν αρχιζω να τα εφαρμοζω.....τοτε....<<ο>> εις το πηλικον.......:sm7::o:o

ειναι σαν το γνωμικο που λεει......

για να κανουμε sex.....χρειαζονται 2:D:D:D

και ,,,,,

κατα προτίμηση....


Διαφορετικου φίλου:p:p:sm7::sm7:


Μην τρελενεστε,,,,,ΟΔΗΓΑΡΕΣ δεν γινομαστε στους,....καφεδες και στις ΤΑΒΕΡΝΕΣ:p:pαλλα ΕΚΕΙ ΕΞΩ,,,,,:cool::cool::cool::cool::cool:


υγ,,,

αντε και να ψαρώσετε οι καινουριοι.......:p:p


Βασίλης Ορφανός...:cool::cool:

mario
17-12-2010, 17:15
υγ,,,

αντε και να ψαρώσετε οι καινουριοι.......:p:p


Βασίλης Ορφανός...:cool::cool:

καλή επιτυχία...:sm7::sm7::sm7:

nibo
17-12-2010, 21:01
Κατά την διάρκεια μοναχικής μας βόλτας στο βουνό. Αν σπάσεις ένα πόδι – χέρι – πλευρό, ποιος θα σε σώσει εκεί επάνω, στις ρεματιές, τα μονοπάτια και τα ρυάκια?



Δεν πρέπει να πηγαίνεις ποτέ μονός σου στο βουνό.
Πάντα με παρέα, γιατί μπορεί να τύχουν απο τα πιο απλά, π.χ. να κολλήσει κάπου η μηχανή σου, να χρειαστεί ρεύμα η μπαταρία σου με καλώδια απο άλλη μοτο, και πολλά άλλα. Μέχρι το πιο σοβαρό όπως είναι ένας τραυματισμός.

ckk
17-12-2010, 21:17
Δεν πρέπει να πηγαίνεις ποτέ μονός σου στο βουνό.
Πάντα με παρέα, γιατί μπορεί να τύχουν απο τα πιο απλά, π.χ. να κολλήσει κάπου η μηχανή σου, να χρειαστεί ρεύμα η μπαταρία σου με καλώδια απο άλλη μοτο, και πολλά άλλα. Μέχρι το πιο σοβαρό όπως είναι ένας τραυματισμός.

Σωστός, όπως και σε πολλά άλλα όπως η κατάδυση, το heliski κλπ.

ckk
17-12-2010, 21:31
αντε και να ψαρώσετε οι καινουριοι.......


Βασίλης Ορφανός...
καλή επιτυχία...[/quote]

[quote=vasorfa;275250]το ΣΧΟΛΕΙΟ σου μαθαινει τα ΠΡΩΤΑ σου βηματακια... [quote=vasorfa;275250]

για να ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ή να ΤΡΕΞΕΙΣ....πρεπει να το κανεις ....ΜΟΝΟΣ σου....οπως ειπε και ο μανιακ με πολλες ώρες και χιλιομετρα σε αντιστοιχα τεραιν...

την πάτησα?

paschalis
18-12-2010, 09:53
τα τελευταια χρονια,πολυς κοσμος αγορασε μεγαλα on-off,νομιζοντας οτι θα γινει χωματερος.....ετσι βρηκαν ευκαιρια οι εταιρειες και εστησαν τις σχολες
οσο για τον κινδυνο....πιο πολυ κινδυνευουμε στην ασφαλτο,παρα στο χωμα,εκτος αν πηγαινεις στο βουνο μονος σου..:cool:
για να μην παρεξηγηθω....ΔΕΝ εννοω οτι δεν πρεπει να πηγαινετε στα σχολεια,αλλα δεν μαθαινεις τιποτα,αν δεν κανεις πολλα χλμ. σε χωματινα τερρεν...;)



Καπετανιο οταν τα εγραφα εγω αυτα με αρπαξανε οι συμφορουμιτες!!
Συνυπογραφω 1200 φορες!!

batman
20-12-2010, 20:23
Γιατί μου τα γράφεις αυτά? Είδες κάπου, από όλο το thread, να έγραψα κάτι αντίθετο? Αν ναι, γράψε το σε παρακαλώ, μήπως δεν το διετύπωσα σωστά οπότε και τα άλλα μέλη δεν θα έχουν την σωστή πληροφόρηση ή δεν κατάλαβες καλά για να στο εξηγήσω.
φίλε ckk,να ρωτήσω κάτι?τις φωτό που μας τράβηξε ο φωτογράφος,πως μπορούμε να τις δούμε?Εννοώ να διαλέξουμε ποιές θα παραγγείλουμε,γιατί μου φάνηκαν κάπως ακριβές οι τιμές στο site που μας δώσαν κάρτα.Θλέλω μερικές,αλλά ίσως όχι όλες.Εσύ παρήγγειλες καμμία?αν ναι,πως είναι σε ποιότητα?(ανάλυση κλπ..εννοώ).είδες κάποιες πριν?

ckk
21-12-2010, 01:58
φίλε ckk,να ρωτήσω κάτι?τις φωτό που μας τράβηξε ο φωτογράφος,πως μπορούμε να τις δούμε?Εννοώ να διαλέξουμε ποιές θα παραγγείλουμε,γιατί μου φάνηκαν κάπως ακριβές οι τιμές στο site που μας δώσαν κάρτα.Θλέλω μερικές,αλλά ίσως όχι όλες.Εσύ παρήγγειλες καμμία?αν ναι,πως είναι σε ποιότητα?(ανάλυση κλπ..εννοώ).είδες κάποιες πριν?

Δεν έχω κοιτάξει καθόλου το θέμα φωτο. Από ότι κατάλαβα, ο Μάριος θα είναι σε καλύτερη θέση να σου απαντήσει.

Οι φωτό πάντως πολύ καλές.

mrdaellis
25-12-2010, 06:14
φίλε ckk,να ρωτήσω κάτι?τις φωτό που μας τράβηξε ο φωτογράφος,πως μπορούμε να τις δούμε?Εννοώ να διαλέξουμε ποιές θα παραγγείλουμε,γιατί μου φάνηκαν κάπως ακριβές οι τιμές στο site που μας δώσαν κάρτα.Θλέλω μερικές,αλλά ίσως όχι όλες.Εσύ παρήγγειλες καμμία?αν ναι,πως είναι σε ποιότητα?(ανάλυση κλπ..εννοώ).είδες κάποιες πριν?

Εγω βρέθηκα στο πρώτο μάθημα στο Λουτράκι! Τις Φωτογραφιες μπήκα στο racefoto.gr και επικοινωνησα με το παλικάρι του Είπα τι φοραγα μηχανη κράνος κλπ μου έβγαλε στην άκρη 116 Φωτο πλήρωσα 25 ευρώ και τις παρέλαβα απο την καλιθεα! Γίνεται και μέσω Internet αφού καταθέσεις τα χρήματα σε τράπεζα! Ανάλυση δεν είναι η φουλ που τραβάει αυτός. Δηλαδή αν τραβάει με 10 megapixel στις δίνει σε Ανάλυση 5 megapixel. Το κάνει αυτο σε περίπτωση που θες πόστερ ας πούμε μια Φωτο να ξαναπερασεις απο το κατάστημα!!! Σε υπολογιστή και τυπωμα σε κανονική διάσταση είναι μια χαρά πάντως!!! Ελπίζω να βοηθησα!!

batman
25-12-2010, 16:35
Εγω βρέθηκα στο πρώτο μάθημα στο Λουτράκι! Τις Φωτογραφιες μπήκα στο racefoto.gr και επικοινωνησα με το παλικάρι του Είπα τι φοραγα μηχανη κράνος κλπ μου έβγαλε στην άκρη 116 Φωτο πλήρωσα 25 ευρώ και τις παρέλαβα απο την καλιθεα! Γίνεται και μέσω Internet αφού καταθέσεις τα χρήματα σε τράπεζα! Ανάλυση δεν είναι η φουλ που τραβάει αυτός. Δηλαδή αν τραβάει με 10 megapixel στις δίνει σε Ανάλυση 5 megapixel. Το κάνει αυτο σε περίπτωση που θες πόστερ ας πούμε μια Φωτο να ξαναπερασεις απο το κατάστημα!!! Σε υπολογιστή και τυπωμα σε κανονική διάσταση είναι μια χαρά πάντως!!! Ελπίζω να βοηθησα!!

βοήθησες πάρα πολύ κιόλας.Απο εβδομάδα θα το δω.
Ευχαριστώ πολύ,
Καλα Χριστούγεννα,χρόνια [πολλά,χρόνια καλά.

staga1200
25-12-2010, 17:43
Βρε Κωστή μου, όπως το γράφω. Καλή η προσπάθεια των παιδιών, αλλά δεν τρελάθηκα. Να το κάνω λίγο καλύτερο… ως τώρα. Μπορεί όταν πάω να εφαρμόσω αυτά στο χώμα, να αλλάξω γνώμη. Μην ξεχνάς ότι γενικότερα δεν τρελαίνομαι για χώμα, αγωνιστική οδήγηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αυτά που ΕΓΩ έμαθα από το event, είναι ότι στο χώμα είσαι πάντα όρθιος, ότι αν φρενάρεις με συγκεκριμένο τρόπο δεν πέφτει το colossal on – off, ότι αν κατεβαίνεις μια χωμάτινη με κλίση 60%(!) δεν πατάς φρένο και όπου σε πάει… δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ένας άλλος με μεγαλύτερες γνώσεις επάνω στο θέμα, μπορεί να έπαιρνε περισσότερα, να βελτιώσει τακτικές του, φρεναρίσματα, ισορροπίες, στροφές κλπ.

Αλλά όπως προανέφερα, σε μένα τον αρχάριο δεν έδωσε πολλά. Δωρεάν ΟΚ. Με χρήματα, όχι. Επίσης δεν ξέρω για τα επόμενα στάδια, που πιθανόν θα μας καλέσουν, για να μας πουλήσουν πλέον.

Επίσης από την βόλτα στο βουνό… δεν έκανα κάτι, που δεν θα έκανα και μόνος μου. Ίσα – ίσα. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα ότι δεν θα πατήσω την κοτρώνα, ούτε δεν θα πέσω στο νεροφάγωμα. Ένα καλό ήταν ότι όταν είχα πόνους στο χέρι, στην διαδρομή επάνω στο βουνό, η ‘σκούπα’ τους έμεινε μαζί μου όσο χρειάστηκε και φέρθηκε άψογα. Το παιδί λέγεται Κώστας και ήταν γενικότερα πιο ήπιων τόνων από όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτές. Και κατά την γνώμη μου πιο αποτελεσματικός και ήρεμος.

Αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι άλλοι, Σταύρος – Μάριος - Λουκάς.
Καλησπερα και απο μενα ! Χρονια σου πολλα ΧΡΗΣΤΟ (CKK) και ΜΑΡΙΕ και ΛΟΥΚΑ οπου καναμε μαζι το 2 (δευτερο ) level 1 ! O Nικος Σπανος ειναι δασκαλος και μαχημος μαλιστα τωρα που αδυνατισε. Εχει ενα ιδιαιτερο τροπο να σου μαθαινει το σωστο και αυτο μου αρεσει. Εχω κανει και αλλα μαθηματα μαζι του και στην ασφαλτο και στο χωμα στο TROPHY στο Λουτρακι το 2008 καθως και (ταξιδι -διακοπες) περυσι στα βαλκανια.Μου δωθηκε λοιπον η δυνατοτητα να τον γνωρισω καλυτερα. Οσο για το μαθημα τωρα ,μετα τις ασκησεις που καναμε στο χωματινο τερεν η προπονηση για μενα ηταν στο βουνο ... Ο Νικος Σπανος πηρε το adventure 990 R και αλλα 3 παιδια με τα δικα τους τα ΚΤΜ τα οποια παιδια δεν τα γνωριζα,και με τη ΒΜW εγω. Ακολουθησαμε μερικα ωραια μονοπατια τα οποια ξερει καλα ο Νικος,και φτασαμε πανω στο εκκλησακι και συναντηθηκαμε με τα αλλα 2 γκρουπ . Ο γυρισμος προς το enturo park στο Λουτρακι παλι ηταν απο αλλη διαδρομη εξισου μαχιμη για να μας προετοιμαση τι θα συναντησουμε στο level 2 που θα γινει την Κυριακη 6 Μαρτιου του 2011. Ραντεβου εκει λοιπον πρωτα ο ΘΕΟΣ .Χαιρετω απο εδω τα φιλαρακια Γιωργο Ζωγραφακη και Κωστα Σμυρνιωτη το team του Νικου Σπανου, καθως και το support team Σταθη Κοσμιδη. Στο χωμα λοιπον θα φας πολλες τουμπες...... αλλες τοσες θα πρεπει να σηκωθεις !!!! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

ckk
26-12-2010, 00:42
Καλησπερα και απο μενα ! Χρονια σου πολλα ΧΡΗΣΤΟ (CKK) Σταύρο σε ευχαριστώ και ΜΑΡΙΕ και ΛΟΥΚΑ οπου καναμε μαζι το 2 (δευτερο ) level 1 ! O Nικος Σπανος ειναι δασκαλος και μαχημος μαλιστα τωρα που αδυνατισε. Εχει ενα ιδιαιτερο τροπο να ............................................................θα φας πολλες τουμπες...... αλλες τοσες θα πρεπει να σηκωθεις !!!! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Σωστός, καλές γιορτές και σε σένα http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020765.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={36F5FE70-A1F1-4A17-B98A-0B096C94DA35})

peterv
26-12-2010, 11:50
Στο χωμα λοιπον θα φας πολλες τουμπες...... αλλες τοσες θα πρεπει να σηκωθεις !!!!
:sm8:

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις είναι ο ελεγχόμενος τρόπος , καλύτερα να τις φάς τις τούμπες στην εκπαίδευση μαθαίνοντας τι κάνεις λάθος
παρά σε διαδρομές στα βουνά μόνος σου ή με παρέα .....

Τώρα για το αν χρειάζεται το σχολείο σε ανθρώπους που δεν πάνε πολύ χώμα, η άποψή μου είναι ότι χρειάζεται και για την άσφαλτο.
Παράδειγμα :οδήγησε την μηχανή 50 χλμ. στο χώμα και μετά βγες στην άσφαλτο νομίζεις ότι η μηχανή είναι κολλημένη στην άσφαλτο.
Μαθαίνοντας πράγματα για το χώμα σίγουρα γίνεσαι καλύτερος και στην άσφαλτο. Χωρίς να υποτιμώ τις ασφάλτινες εκπαιδεύσεις έχουν και αυτές την δική τους ξεχωριστή αξία.

Το κάθε σχολείο σε διδάσκει να είσαι κύριος της μηχανής σου και όχι αυτή σε εσένα.
Να ξέρεις ότι αν κάνεις λάθος είσαι υπεύθυνος εσύ , όχι τα τακάκια ... η ρόδα ... τα φρένα.....κλπ.
Να μαθαίνεις από τα λάθη σου όχι να τα αποφεύγεις.
Κάντο σε ένα οποιοδήποτε σχολείο. Έτσι ξέρεις καλύτερα να μην προκαλείς την τύχη σου στο δρόμο. Σώζει ζωές !!!

Δεν κάνω διαφήμιση σε κανένα σχολείο ..... είμαι υπέρ την μάθησης με οποιονδήποτε τρόπο, ανακαλύπτεις καινούργια συναρπαστικά πράγματα οδηγώντας με περισσότερη ασφάλεια.

GiannisLoupasakis
29-12-2010, 21:59
[QUOTE=peterv;280187]:sm8:
Εγώ πάλι λέω ότι καλά είναι τα μαθήματα στο χώμα αλλά πρέπει να συνοδεύονται με εξάσκηση ψησίματος στην ύπαιθρο, και κανένα τσιπουράκι δεν με χαλάει.......Πολλές ευχές σε όλους. Σταύρο-Πέτρο καθήστε φρόνιμα μην βάζετε φωτιές μην την ξεκουκουλώσω!!!!!

emix
29-12-2010, 22:45
Τα "ωραια" παντως παιδια αρχιζουν απο το Advanced Level και μετα. Και ειδικα αυτο του επομενου Δεκεμβριου. Να μ εχει καλα ο Θεος οπως και την οικογενεια μου, να εχω δουλεια ακομα και ανυπομονω να φθασει ο Δεκεμβριος του 2011. Να γελασουμε με την ψυχη μας!!

italos
29-12-2010, 23:04
Τα "ωραια" παντως παιδια αρχιζουν απο το Advanced Level και μετα. Και ειδικα αυτο του επομενου Δεκεμβριου. Να μ εχει καλα ο Θεος οπως και την οικογενεια μου, να εχω δουλεια ακομα και ανυπομονω να φθασει ο Δεκεμβριος του 2011. Να γελασουμε με την ψυχη μας!!

Ρε Ηλία μου πάρε το τέρας και πήγαινε λιώστο όπως ξέρεις να κάνεις!!! Σίγα μην ανυπόμονεις μέχρι το Δεκέμβριο του 2011 για να περάσεις ένα σχολείο!!!

Εδώ πήγες Σουηδία alone.....έχεις πάει τόσες φορές βουνό και σίγουρα σε πολύ πιο δ΄θσκολες καταστάσεις απο ότι θα συναντήσεις στο σχολείο!!! Γτ τόσο ανυπομονησία!!!!

Πάρε το αγρίμι και πίες του το αίμα!!!!

Και καλές γιόρτες φίλε σε σένα και στην οικογένεια!!!! Και όλα καλά δεν μασάμε1!!!!!

peterv
30-12-2010, 07:31
Τα "ωραια" παντως παιδια αρχιζουν απο το Advanced Level και μετα. Και ειδικα αυτο του επομενου Δεκεμβριου. Να μ εχει καλα ο Θεος οπως και την οικογενεια μου, να εχω δουλεια ακομα και ανυπομονω να φθασει ο Δεκεμβριος του 2011. Να γελασουμε με την ψυχη μας!!

Σε μιά εκπαίδευση είχα δεί κάτι τύπους πριν πολλά χρόνια που έκαναν το Advance ...... γυάλιζε το μάτι τους ρε παιδί μου.

Πώς ετοιμάζονται οι καταδρομείς για πολεμική επιχείρηση σε εχθρικό έδαφος ...... έτσι και αυτοί !!!!!!!

Καταλαβαίνω Ηλία !!!!! ;)

Πάρε το αγρίμι και πίες του το αίμα!!!! Και όλα καλά δεν μασάμε1!!!!!

Σωστό και αυτό ..........

Arkas
30-12-2010, 13:49
Το σχολείο, δεν σε κάνει "χερά"!
Σου "λύνει" όμως τα χέρια.

Από εκεί και πέρα η εξάσκηση,
ιδίως μαζί με φιλαράκια,
σε συνδιασμό με την εφαρμογή των όσων έμαθες,
σε οδηγεί στην πραγματική απόλαυση
των χωμάτινων ή και ασφάλτινων διαδρομών!

.

ntinopoulos
30-12-2010, 19:46
Το σχολείο, δεν σε κάνει "χερά"!
Σου "λύνει" όμως τα χέρια.

Από εκεί και πέρα η εξάσκηση,
ιδίως μαζί με φιλαράκια,
σε συνδιασμό με την εφαρμογή των όσων έμαθες,
σε οδηγεί στην πραγματική απόλαυση
των χωμάτινων ή και ασφάλτινων διαδρομών!

.

απλα και κατανοητα!;)

kostastenere
31-12-2010, 00:32
Νομίζω πως το σχολείο θα σε μάθει 5 βασικα πράγματα που όμως μπορεις να μάθεις και αν σου κάνει ένας φίλος αρκετα και εντατικα, ιδιαίτερα μαθήματα... Από κει και πέρα αν δεν πιάσεις χαρτί και μολύβι:sm7:(sorry συνήθεια λόγω επαγγελματος,καθηγητης μαθηματικος) αν λοιπον δεν λιώσεις στα χωματα μαζι με καλή παρέα, δεν προκειται να μάθεις τιποτα. Γιατι το να πας σε σχολεια advance και δεν ξερω γω τι, δεν λέει τίποτα.Πρεπει να βγεις, να λασπωθεις ,να πέσεις και να σηκωθεις. Αυτη είναι η δική μου αποψη. Και να μην ξεχναμε πως τον καθηγητη δεν τον κάνουν τα διπλώματα αλλά οι ώρες ΄΄πτήσης΄΄. ΝΑ μαστε όλοι καλά να απολαμβάνουμε την φυση και τους ανθρωπους μας!!!!!!!!!!!!!!! ΠΑΝΤΑ ΥΓΕΙΑ κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

ThanDim
30-01-2011, 22:50
Στις 5 και 6/2/2011, το ερχόμενο ΣΚ δηλαδή, είναι τα επόμενα μαθήματα. Εγώ έχω κλείσει για Κυριακή. Είναι και κανένας άλλος;

teo71
31-01-2011, 01:29
Στις 5 και 6/2/2011, το ερχόμενο ΣΚ δηλαδή, είναι τα επόμενα μαθήματα. Εγώ έχω κλείσει για Κυριακή. Είναι και κανένας άλλος;


Είμαι και γω την Κυριακή...

Εκπαιδεύομαι για τη Ροδόπη....:D:D

princess
31-01-2011, 01:35
Είμαι και γω την Κυριακή...

Εκπαιδεύομαι για τη Ροδόπη....:D:D
Γιατι στη Ροδοπη θα χει και χωμα???:confused:

teo71
31-01-2011, 01:38
Γιατι στη Ροδοπη θα χει και χωμα???:confused:


Όχι η διαδρομή θα είναι απολύτως ασφάλτινη...

Απλά υπάρχει μία χωμάτινη υποομάδα, που μπορεί να κάνει κάποια χωμάτινη παράκαμψη... να το γλεντήσει λίγο...

Xanthi
31-01-2011, 01:39
Γιατι στη Ροδοπη θα χει και χωμα???:confused:

Να μην πατήσουμε και λίγο χώμα; τί τα έχουμε βάλει τα χωμάτινα;;)

teo71
31-01-2011, 01:40
Γιατι στη Ροδοπη θα χει και χωμα???:confused:

Όχι η διαδρομή θα είναι απολύτως ασφάλτινη...

Απλά υπάρχει μία χωμάτινη υποομάδα, που μπορεί να κάνει κάποια χωμάτινη παράκαμψη... να το γλεντήσει λίγο...


Να μην πατήσουμε και λίγο χώμα; τί τα έχουμε βάλει τα χωμάτινα;;)


Τί σου έλεγα??:sm7::sm7:

evanslam
01-02-2011, 14:18
Στις 5 και 6/2/2011, το ερχόμενο ΣΚ δηλαδή, είναι τα επόμενα μαθήματα. Εγώ έχω κλείσει για Κυριακή. Είναι και κανένας άλλος;

Είμαι και γω την Κυριακή...

Εκπαιδεύομαι για τη Ροδόπη....:D:D

Μέσα και εγώ για την Κυριακή! Teo να μιλήσουμε να βρεθούμε κάπου να ξεκινήσουμε παρέα!

teo71
01-02-2011, 16:18
Μέσα και εγώ για την Κυριακή! Teo να μιλήσουμε να βρεθούμε κάπου να ξεκινήσουμε παρέα!


Το μάθημα ξεκινάει 08:00 στο Λουτράκι..

Προτείνω συνάντηση 07:00 μετά τα διόδια της Ελευσίνας..

Έχεις τσεκάρει τη συμμετοχή σου???

evanslam
01-02-2011, 17:17
Το μάθημα ξεκινάει 08:00 στο Λουτράκι..

Προτείνω συνάντηση 07:00 μετά τα διόδια της Ελευσίνας..

Έχεις τσεκάρει τη συμμετοχή σου???

Την τσέκαρα σήμερα όλα Οκ! Απο εμένα ΟΚ είμαι μέσα για τις 7.00 μετά τα διόδια! Δεν ξέρω και ο Θάνος (ThanDim) αν θέλει να πάμε παρέα! Το τηλέφωνο μου το έχει το προφιλ οπότε οποιος φτάσει πρώτος περιμένει!

ThanDim
01-02-2011, 17:20
Την τσέκαρα σήμερα όλα Οκ! Απο εμένα ΟΚ είμαι μέσα για τις 7.00 μετά τα διόδια! Δεν ξέρω και ο Θάνος (ThanDim) αν θέλει να πάμε παρέα! Το τηλέφωνο μου το έχει το προφιλ οπότε οποιος φτάσει πρώτος περιμένει!


Μέσα κι εγώ, φυσικά!! Θα κάνω την τελική επιβεβαίωση αυριο..... ;)

evanslam
05-02-2011, 10:31
Τεο, Θάνο....



















ΕΕΕΤΟΙΟΙΟΙΜΟΙΟΙΟΙ;;;

teo71
05-02-2011, 10:37
3 είδον.....

:sm7::sm7::sm7:


Λοιπόν, 07:00, Κυριακή πληρώνω διόδια στην Ελευσίνα και περιμένω...

Αν δεν είμαι εκεί, εώς τις 07:10, φεύγετε....

Αν δεν είστε εσείς ως τις 07:10, φεύγω εγώ...


We take no prisoners....

evanslam
05-02-2011, 11:23
3 είδον.....

:sm7::sm7::sm7:


Λοιπόν, 07:00, Κυριακή πληρώνω διόδια στην Ελευσίνα και περιμένω...

Αν δεν είμαι εκεί, εώς τις 07:10, φεύγετε....

Αν δεν είστε εσείς ως τις 07:10, φεύγω εγώ...


We take no prisoners....



Εγώ πάλι επειδή έχω Free Pass σηκώνω μπάρα και κάνω δεξιά και σας περιμένω ή σας βρίσκω αν είστε ήδη εκεί!!!

evanslam
05-02-2011, 11:31
Να πάρουμε και κολατσιο μαζί ή θα βρούμε εκέι κάτι τι λες;;;

teo71
05-02-2011, 11:35
Νομίζω, ότι θα έχει εκεί...

evanslam
05-02-2011, 11:38
Νομίζω, ότι θα έχει εκεί...

Οκ τέλεια έφτιαξε και ο καιρός και το μεσημεράκι με βλέπω για εξάσκηση σε καμια χωμάτινη έτσι να την προετοιμάσω τη καλή μου!!!

danaos
05-02-2011, 11:41
Εχει καφετερια με σνακ καφε και αλλα πραγματακια και φυσικα φαγητο το μεσημερι....

evanslam
05-02-2011, 11:49
Εχει καφετερια με σνακ καφε και αλλα πραγματακια και φυσικα φαγητο το μεσημερι....

Ευχαριστώ Δαναέ! Ελπίζω να εκπροσωπήσουμε επάξια το Forum μας απέναντι στα πορτοκαλί θηρία!!!

danaos
05-02-2011, 11:58
Ευχαριστώ Δαναέ! Ελπίζω να εκπροσωπήσουμε επάξια το Forum μας απέναντι στα πορτοκαλί θηρία!!!


Αυτο ειναι σιγουρο!!!!!! Οσο για τα πορτοκαλι θηρια...σιγα...μην τρομαξετε!!! χαχαχα θα εχει και αλλες μαρκες και honda και bmw ολοι οι καλοι χωρανε χαχαχαχα
καλα να περασετε...να το ευχαριστηθητε!!!!;)

ckk
05-02-2011, 13:12
Εχει καφετερια με σνακ καφε και αλλα πραγματακια και φυσικα φαγητο το μεσημερι....

Και σουβλάκι μετά στην γέφυρα της Εθνικής οδού.

Ευχαριστώ Δαναέ! Ελπίζω να εκπροσωπήσουμε επάξια το Forum μας απέναντι στα πορτοκαλί θηρία!!!

Για τα πορτοκαλί θηρία, κρύβε λόγια… κράτα και μια πισινή. Μπαίνεις σε ξένα… χώματα. Θα τα δεις όμως, μην σε προκαταλαμβάνω.

Άλλη η χρήση των δικών μας. Δεν μπορείς να κατεβαίνεις ατσαλάκωτος σε ταξίδι στην Θεσσαλονίκη και να πηγαίνεις τόσο άνετα εκεί που πάνε και τα... κατσίκια. :rolleyes:

danaos
05-02-2011, 13:20
Και σουβλάκι μετά στην γέφυρα της Εθνικής οδού.



Για τα πορτοκαλί θηρία, κρύβε λόγια… κράτα και μια πισινή. Μπαίνεις σε ξένα… χώματα. Θα τα δεις όμως, μην σε προκαταλαμβάνω.

Άλλη η χρήση των δικών μας. Δεν μπορείς να κατεβαίνεις ατσαλάκωτος σε ταξίδι στην Θεσσαλονίκη και να πηγαίνεις τόσο άνετα εκεί που πάνε και τα... κατσίκια. :rolleyes:


Σωστα φιλε μου απλα αυτα που θα κανουν τα παιδια την Κυριακη δεν θα εχουν κανενα προβλημα...

ThanDim
05-02-2011, 15:01
Παιδιά και εγώ ΟΚ!! Απλά επειδή θα είμαι "τακουνάτος" δε θα το τρέχω και πολύ! Για να μην σας καθυστερώ λοιπόν έλεγα να ξεκινήσω λίιιγο πιο νωρίς και να πάω με χαλαρούς ρυθμούς.

gsmaniac
05-02-2011, 15:02
Ευχαριστώ Δαναέ! Ελπίζω να εκπροσωπήσουμε επάξια το Forum μας απέναντι στα πορτοκαλί θηρία!!!


:sm7::sm7::sm7:

staga1200
05-02-2011, 18:34
3 είδον.....


:sm7::sm7::sm7:


Λοιπόν, 07:00, Κυριακή πληρώνω διόδια στην Ελευσίνα και περιμένω...

Αν δεν είμαι εκεί, εώς τις 07:10, φεύγετε....

Αν δεν είστε εσείς ως τις 07:10, φεύγω εγώ...



We take no prisoners....

Θοδωρή θα έλεγα να φεύγατε 15 λεπτά νωρίτερα μιας και από οτι είδα ο Θανάσης θα έχει χωμάτινα λάστιχα !!! Εχει καφέ και τζακάκι να απολαύσε το πρωινό σας !! Μεσημέρι θα κάνετε το διάλλειμα σας και θα φάτε στον ίδιο χώρο !!! Το πάρκο είναι φοβερό και θα το ευχαριστηθήτε !!!!!!! Τους χαιρετισμούς μου στον Νίκο Σπανό και στους βοηθούς του Γιώργο Ζωγραφάκη και Κώστα Σμυρνιώτη !!! Να περάσετε υπέροχα και καλή προπόνηση !!!! :) :) :)

Strats
06-02-2011, 19:49
Παιδιά, περιμένουμε με ανυπομονησία τα νέα!!! :) Τι έγινε; πως πήγατε; ... με λεπτομέρεια ;)

evanslam
06-02-2011, 20:25
Μόλις γύρισα εγώ μετά απο μια πάνω από όλα καταπληκτική εμπειρία και συνάμα επίπονη και απαιτητική!!! Ο Σπανός ένας αξιόλογος οδηγός και εκπαιδευτής μαζί τον άψογο βοηθό του Γιώργο μας έκανε να περάσουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα μέρα και να ανακαλύψουμε περισσότερο τις μηχανές μας! Αν και με σχετικά μεγάλη εμπειρία στο χώμα μπόρεσα να διορθώσω αρκετά λάθη που έκανα και να λύσω μπόλικες απορίες! Εννοείται πως έχω πορωθεί να δηλώσω και για το Level 2!

Τα παιδιά όλα καλά ειδικά οι αγαπητοί φίλοι & συμφορουμίτες Θεόδωρος (Teo71) και Θανάσης (ThanDim)! Από συμμετοχές 7-8 ΚΤΜ ADVENTURE μέτρησα, 6 BMW GS εμέις, 3 VSTROM (Κρητικοί) & μερικές διάφορες άλλες μάρκες!

http://img52.imageshack.us/img52/159/img0135kc.jpg (http://img52.imageshack.us/i/img0135kc.jpg/)


http://img692.imageshack.us/img692/9739/img0137ju.jpg (http://img692.imageshack.us/i/img0137ju.jpg/)


Οι εκπροσώποι του GSForum!!!:sm7:


http://img19.imageshack.us/img19/1427/img0141eq.jpg (http://img19.imageshack.us/i/img0141eq.jpg/)


Η εκπαιδευτική διαδρομή περιλάμβανε χωμάτινη περιήγηση στα Γεράνια τα οποία ήταν χιονισμένα!


http://img705.imageshack.us/img705/2258/img0142fwk.jpg (http://img705.imageshack.us/i/img0142fwk.jpg/)


Εδώ το σημέιο όπου επρεπε να έχουμε αλυσίδες για να συνεχίσουμε οπότε και ξαναγυρίσαμε πάλι πίσω!


http://img225.imageshack.us/img225/6369/img0144gh.jpg (http://img225.imageshack.us/i/img0144gh.jpg/)


http://img141.imageshack.us/img141/9752/img0143vj.jpg (http://img141.imageshack.us/i/img0143vj.jpg/)


http://img13.imageshack.us/img13/6060/img0145kv.jpg (http://img13.imageshack.us/i/img0145kv.jpg/)

Strats
06-02-2011, 20:35
Μπράβο Βαγγέλη! Super! Πως τα καταφέρατε χωρίς χωμάτινα λάστιχα στο χιόνι; Θα πρέπει να ήταν πολύ δύσκολο!

Και πάλι μπράβο σε όλα τα παιδιά :)

@ Θανάσης:

Δεν έχουμε γνωριστεί αλλά έχω διαβάσει τα ταξιδιωτικά του Doc (GR2...) που έλαβες μέρος και θα χαρώ να σε γνωρίσω, ίσως αν καταφέρεις να έρθεις στην πίτα την άλλη Κυριακή :)

teo71
06-02-2011, 21:55
Γύρισαν οι εκπαιδευόμενοι χωμάτινοι με βαρύ πόνο στα χέρια που κάνει το πληκτρολόγιο ασήκωτο....


Ρεπορτάζ όταν συνέλθω....:)

Απλά να δηλώσω ότι ήμουν μακράν ο χειρότερος της παρέας....:yz:yz

princess
06-02-2011, 22:44
Γύρισαν οι εκπαιδευόμενοι χωμάτινοι με βαρύ πόνο στα χέρια που κάνει το πληκτρολόγιο ασήκωτο....


Ρεπορτάζ όταν συνέλθω....:)

Απλά να δηλώσω ότι ήμουν μακράν ο χειρότερος της παρέας....:yz:yz
Απιστευτο μου φαινεται......:cool:

evanslam
06-02-2011, 22:49
Απιστευτο μου φαινεται......:cool:

Κι όμως τον βλέπω τον Θοδωρη να γίνεται ο νέος "Ιταλος" του forum

siraxanz
06-02-2011, 22:50
Αγόρια Άξιοι :)

evanslam
06-02-2011, 23:00
:sm7:Αγόρια Άξιοι :)

Thanks Χάρη

adventure
06-02-2011, 23:10
Μπράβο σας παιδιά και στην επόμενη .

:sm8:

egefalikos
06-02-2011, 23:46
+1200 :sm8:

gsmaniac
06-02-2011, 23:50
ελπιζω να μη ειχατε απωλειες,οδηγωντας με ασφαλτινα λαστιχα,σε τετοιο τερρεν και καποιοι πρωτομπαρκοι......:cool:
ψιλοεπικινδυνα πραγματα.....:cool:

Xanthi
06-02-2011, 23:56
Γύρισαν οι εκπαιδευόμενοι χωμάτινοι με βαρύ πόνο στα χέρια που κάνει το πληκτρολόγιο ασήκωτο....


Ρεπορτάζ όταν συνέλθω....:)

Απλά να δηλώσω ότι ήμουν μακράν ο χειρότερος της παρέας....:yz:yz

Γιατί δεν σε πιστεύουμε............... :Απορία:

Πως πήγε η προπόνηση για την Ροδόπη ; Αναμένουμε το ρεπορτάζ...............

Xanthi
06-02-2011, 23:59
Οι εκπροσώποι του GSForum!!!:sm7:


http://img19.imageshack.us/img19/1427/img0141eq.jpg (http://img19.imageshack.us/i/img0141eq.jpg/)





/QUOTE]

Μπράβο σας παλικάρια, άντε και στην επόμενη....................

evanslam
07-02-2011, 13:53
Μπράβο σας παλικάρια, άντε και στην επόμενη....................

O ThanDim πρωνόησε και είχε ήδη κλείσει και το level 2 για τον επόμενο μήνα!
Εγώ και ο Teo αν είμαστε τυχεροί ίσως προλάβουμε να μπούμε στο επόμενο προγραμματισμένο level2 για τον δεκέμβρη πλέον!!

GEO_K
07-02-2011, 13:57
Μπραβο ρε μαγκες!!! Ετσι ολοι στα βουνα!!!
Θοδωρη μη τρελενεσαι....αμα το κανεις 2 3 φορες θα σου φανει παιχνιδακι...

paschalis
07-02-2011, 21:36
:sm5:ωραιοι!!
και εις ανωτερα levels!!!

ThanDim
07-02-2011, 22:05
Πολύ καλή εμπειρία για να κάνεις την είσοδο σου στον κόσμο της "εκτός δρόμου" οδήγησης! Αναμένω το enduro 2!!! Μακάρι να γινόταν με την ίδια παρέα πάλι!!!
Θοδωρής και Βαγγέλης: Όλα τα λεφτά!!!!
Το μόνο πρόβλημα που είχαμε ήταν με τον Θόδωρα που δεν μπορούσε να σταθεροποιήσει την ...θερμοκρασία του!!! :D

Ορίστε και από μένα μερικές φωτογραφίες.....

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060003.jpg

Πολύ ΚΤΜ βρε παιδί μου....
http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060002.jpg

Τέλος διαδρομής.....
http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060004.jpg

Από αυτόν περιμένουμε τις καλύτερες φωτογραφίες!!
http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060008.jpg

Κάποιος είχε πάθει στέρηση...... "ένα τσιγάρο ρε παιδιά"!!!!!
http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060009.jpg

Πίσω στην βάση μας....
http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060013.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Diafora/P2060012.jpg


Άντε σε έναν μήνα τα επόμενα......

teo71
07-02-2011, 22:37
Πάμε λοιπόν να δούμε τι μου έμεινε και μένα από μία ηλιόλουστη Κυριακή…

Καταρχήν ο Σπανός. Ένας άνδρας παλαιάς κοπής, που ξέρει τη δουλειά του, και την κάνει καλά. Το στρατιωτικό ύφος δεν είναι στο στυλ μου, άλλα όταν οι καταστάσεις ζορίζουν, ξέρεις ότι μπορείς να στηριχτείς πάνω του. Και αυτό σπανίζει στις μέρες μας..

Εύγε…

Ο Βαγγέλης (Evanslam), μου ήταν γνωστός από πριν και δεν έχω να πω πολλά…

Μόνο ένα πράγμα: Βαγγέλη, μια και είσαι αψηλός και ομορφόπαιδο, μη φοράς την κάμερα στο κεφάλι σου…

Όχι δεν είχε μαζί του την GoPro ο Βαγγέλης, αλλά ένας τύπος με Vstrom..

Η κάμερα στο κεφάλι του Βστρομά, ο οποίος δεν την είχε καν στο πλάι, αλλά στην κορυφή του κράνους, ήταν η πιο γελοία εικόνα που έχω δει το 2011. Ευτυχώς, που απαγορεύονταν η βιντεοσκόπηση της εκπαίδευσης και τον ανάγκασαν να τη βγάλει από το κεφάλι του, γιατί είχα κατουρηθεί από τα γέλια και δεν θα μπορούσα να συνεχίσω..

Τον Θάνο (Thandim), δεν τον ήξερα από πριν και ήταν για μένα η ευχάριστη έκπληξη της εκδρομής. Χαλαρός, cool, χιουμορίστας, ταξιδεμένος, ότι χρειάζεται δηλαδή μία ηλιόλουστη Κυριακή για να περάσεις καλά…
Και έχει χτυπήσει και ένα Ιράν, ένα Μαρόκο, μια Αρμενία…
Γιατί κάθε φορά που γνωρίζω κάποιον αξιόλογο άνθρωπο από το forum, έχει πάει Αφρική και Ασία, ακόμη δεν το έχω καταλάβει..

Μόνο εγώ δεν έχω κάνει ένα πραγματικά adventure trip σε αυτό το forum???

Τελικά το gsforum κρύβει πολλούς θησαυρούς, οι οποίοι καλά θα κάνουν να εμφανίζονται συχνότερα…

ThanDim
07-02-2011, 22:49
@ Θανάσης:

Δεν έχουμε γνωριστεί αλλά έχω διαβάσει τα ταξιδιωτικά του Doc (GR2...) που έλαβες μέρος και θα χαρώ να σε γνωρίσω, ίσως αν καταφέρεις να έρθεις στην πίτα την άλλη Κυριακή :)

Στράτο δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων δε θα μπορέσω να παρευρεθώ στην κοπή της πίτας. Ελπίζω όμως να "τρακάρουμε" σε καμιά εκδρομή!!

evanslam
07-02-2011, 22:59
[/FONT]
Μόνο ένα πράγμα: Βαγγέλη, μια και είσαι αψηλός και ομορφόπαιδο, μη φοράς την κάμερα στο κεφάλι σου…

Όχι δεν είχε μαζί του την GoPro ο Βαγγέλης, αλλά ένας τύπος με Vstrom..

Η κάμερα στο κεφάλι του Βστρομά, ο οποίος δεν την είχε καν στο πλάι, αλλά στην κορυφή του κράνους, ήταν η πιο γελοία εικόνα που έχω δει το 2011. Ευτυχώς, που απαγορεύονταν η βιντεοσκόπηση της εκπαίδευσης και τον ανάγκασαν να τη βγάλει από το κεφάλι του, γιατί είχα κατουρηθεί από τα γέλια και δεν θα μπορούσα να συνεχίσω..


Τώρα κατουρήθηκα και εγώ!:sm7::sm3:

ThanDim
08-02-2011, 17:25
Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν και νέες ημερομηνίες!!

http://ktmadventureworld.yolasite.com/news/-nov-16-2010-8-40-28-am-28

dreamergr
28-02-2011, 23:20
πηγα στο σεμιναριο οπου το επιπεδο ηταν πολυ υψηλο και η μπουμπου με τα ασφαλτινα λαστιχα πηγε πολυ καλα. Δυστυχως για το δευτερο επιπεδο θελει 50/50 λαστιχα, οποτε σκουρα τα πραγματα

kotskofi
02-03-2011, 12:12
Το Σάββατο θα συμμετάσχω στο σεμινάριο Level 2, που διοργανώνει η ΚΤΜ με τον Ν. Σπανό. Κάποιος άλλος από εδώ;

emix
02-03-2011, 14:48
Το Σάββατο θα συμμετάσχω στο σεμινάριο Level 2, που διοργανώνει η ΚΤΜ με τον Ν. Σπανό. Κάποιος άλλος από εδώ;

Eγω θα ειμαι την κυριακη.

ThanDim
02-03-2011, 16:25
Κυριακή και εγώ!!

evanslam
02-03-2011, 18:38
Καλά να περάσετε παιδιά! Σας ζηλεύω! Εγω πρέπει να περιμένω για το επόμενο (Νοέμβριος 2011)

nibo
03-03-2011, 01:39
Κυριακη και εγω!

dreamergr
03-03-2011, 11:07
lucky riders...:yz

danaos
03-03-2011, 11:51
Και εγω την Κυριακή μέσα

Arkas
03-03-2011, 14:42
Το Σάββατο θα συμμετάσχω στο σεμινάριο Level 2, που διοργανώνει η ΚΤΜ με τον Ν. Σπανό. Κάποιος άλλος από εδώ;
Ο teo 71. ;)

teo71
03-03-2011, 21:47
Ο teo 71. ;)


Έβαλα και τα TKC 80 σήμερα στον Περιστερά...

Αύριο θα βγάλω και την ζελατίνα....

Έτοιμα τα κομάντα...... να κατακτήσουν το βουνό.....:sm7::sm7:

Strats
03-03-2011, 22:11
Έβαλα και τα TKC 80 σήμερα στον Περιστερά...

Αύριο θα βγάλω και την ζελατίνα....

Έτοιμα τα κομάντα...... να κατακτήσουν το βουνό.....:sm7::sm7:

Φωτογραφίες Θοδωρή να μας φτιάξεις :)

teo71
03-03-2011, 22:12
Φωτογραφίες Θοδωρή να μας φτιάξεις :)


Μετά από αυτό περιμένω πμ για τα Άγραφα...;)

Strats
03-03-2011, 22:15
Μετά από αυτό περιμένω πμ για τα Άγραφα...;)

Tώρα που φόρεσες τα τακουνάκια, ποιος σε πιάνει, πια Άγραφα, εσύ τώρα είσαι έτοιμος για τις ερήμους της νοτίου Αφρικής! :)

teo71
03-03-2011, 22:17
Tώρα που φόρεσες τα τακουνάκια, ποιος σε πιάνει, πια Άγραφα, εσύ τώρα είσαι έτοιμος για τις ερήμους της νοτίου Αφρικής! :)


:sm7::sm7:

KAS
03-03-2011, 22:59
Έβαλα και τα TKC 80 σήμερα στον Περιστερά...

Αύριο θα βγάλω και την ζελατίνα....

Έτοιμα τα κομάντα...... να κατακτήσουν το βουνό.....:sm7::sm7:
Στο λέω για να ξέρεις .Αν διαλύσεις το μηχανάκι , δεν σε παίρνω μαζί μου δικάβαλο για Βόρεια ...:sm7:

teo71
03-03-2011, 23:03
Στο λέω για να ξέρεις .Αν διαλύσεις το μηχανάκι , δεν σε παίρνω μαζί μου δικάβαλο για Βόρεια ...:sm7:


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


Φέρε την κάμερα....

evanslam
04-03-2011, 01:04
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


Φέρε την κάμερα....

Θοδωρή έχω μια πρόχειρη μήπως θες να στην δανείσω;

Αμα την βάλεις και απο πάνω πιάνει και δορυφορικα!!! :sm7::sm7::sm7:

staga1200
04-03-2011, 16:46
Για όσους φίλους είναι για την Κυριακή στο Λουτράκι !!! Στις 7 η ώρα το πρωί με 7 και 10΄ ακριβώς μετά τα διόδια συνάντηση !!! :)

HERC
04-03-2011, 21:46
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΜΕ ΜΕΡΑΚΙ ΜΠΛΑ,ΜΠΛΑ,ΜΠΛΑ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ BMW ΣΤΗΝ ΚΤΜ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ,ΟΠΩΣ ΕΒΓΑΖΕ Ο ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ ΣΤΟΥΣ ΑΕΚΤΖΙΔΕΣ
:Απορία:

ThanDim
04-03-2011, 22:01
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΜΕ ΜΕΡΑΚΙ ΜΠΛΑ,ΜΠΛΑ,ΜΠΛΑ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ BMW ΣΤΗΝ ΚΤΜ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ,ΟΠΩΣ ΕΒΓΑΖΕ Ο ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ ΣΤΟΥΣ ΑΕΚΤΖΙΔΕΣ
:Απορία:


Πρέπει να βγάλει και το ψωμί του ο άνθρωπος..... ;)

:sm7::sm7::sm7:

teo71
05-03-2011, 22:14
Νίκο Σπανέ

Σε ευχαριστώ

Που με έκανες καλύτερο οδηγό

...

emix
06-03-2011, 11:38
Ο Νικος ειναι ενας παρα πολυ καλος εκπαιδευτης και σου μαθαινει με σωστο τροπο αυτα που πρεπει.

Δυστυχως για μενα,τελικα σημερα δεν πηγα, γιατι μ επιασε βροχη στο δρομο και εβλεπα οτι προς Λουτρακι υπηρχε τρομερη ομιχλη και συννεφια.

Εχω παντα μια αρχη, οτι βροχη και χωμα, για μενα, δεν συμβαδιζουν. Οποτε πηρα την αποφαση να γυρισω πισω.

kotskofi
06-03-2011, 14:37
Χθες έκανα και εγώ το level 2, αδιαμφισβήτητα μια ξεχωριστή εμπειρία και πάρα πολύ χρήσιμη. Διαπίστωσα ότι η μοτοσυκλέτα πλέον έχει πιό ανοιχτούς ορίζοντες, και με σεβασμό-προπόνηση μπορώ να ευχαριστηθώ μια χωματοβόλτα σε τρομερά τοπία. Ο Ν. Σπανός και η ομάδα του εξαιρετική, μας χάρισαν μια δυνατή εμπειρία.

emix
06-03-2011, 15:35
Τελικα ο καιρος ειναι πολυ κ@ριολης!Ηθελε απλα να μου την σπασει το πρωι και να με κανει να μην παω με την βροχη που εριξε.Τωρα εχει ηλιο.Τι γκαντεμια ειναι αυτη;

ThanDim
06-03-2011, 21:04
Κρίμα που το έχασες!! Αν και στο ραντεβού μας, στα διόδια, ήρθε και η βροχή, σύντομα μας παράτησε για άλλα μέρη!! Βέβαια μας την είχε στημένη και στην επιστροφή αλλά ποιος νοιάζεται εκείνη την ώρα;;;; :D
Τέλειος καιρός, τέλεια η παρέα, τέλειο ολο το team!! Κρίμα που αναγκάστηκα να "παραδώσω τα όπλα" νωρίς!!!! :yz:yz:yz:yz


Φωτογραφίες σε λίγο............ ;)

peterv
06-03-2011, 21:47
δώσε φωτό στο λαό !!!!

ThanDim
06-03-2011, 21:53
δώσε φωτό στο λαό !!!!

Νεύρα τον Cosmote μου μέσα.....


Περίμενε, φορτώνει...

ThanDim
06-03-2011, 23:37
http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060001.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060005.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060008.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060014.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060020.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060024.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060031.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060033.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060043.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060041.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060052.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060046.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060049.jpg

http://i733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/P3060053.jpg

ThanDim
06-03-2011, 23:38
Enduro training pictures by ThanDim - Photobucket (http://s733.photobucket.com/albums/ww338/ThanDim/Enduro%20training/#!cpZZ1QQtppZZ16)

Εδώ είναι μαζεμένες όλες.....

staga1200
07-03-2011, 01:39
Kαλησπέρα και από μένα !!! Θανάση πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου !!! Το μάθημα στο LEVEL 2 ήταν πολύ καλό !!!! Το μενού είχε βουνό ,στο γήπεδο ασκήσεις πάρα πολλές,ξανά βουνό και γρασίδι, και στο τέλος πίστα εντούρο με άμμο !!! ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!! Ο Νίκος φοβερός με άξιους βοηθούς τον Γιώργο και τον Στάθη !!!!! Τα B.M.W δέν μπορούμε να πάμε στο LEVEL 3 της K.T.M !!!! Kάτι ετοιμάζει όμως το δικό μας FORUM !!! Eτσι δεν είναι ?????:sm2::sm8::sm2::sm8:

peterv
07-03-2011, 02:46
Να τα μας !!!!!!

Ορεξάτοι γυρίσατε εεε !!!!!!

Ωραίες φωτό ζηλεύω ........ Τυχεροί !!!!!!

;)

GEO_K
07-03-2011, 14:11
Μπραβο ρε παιδια!!
Ετσι σας θελω μαχημους!!
Το χα κανει κι εγω πριν απο 3 χρονια....
Αλλα τα επομενα σταδια οπως ειπε και ο φιλος μου ο Σταυρος ειναι πιο σκληρα:D:D:D

emix
07-03-2011, 14:21
Μπραβο ρε παιδια!!
Ετσι σας θελω μαχημους!!
Το χα κανει κι εγω πριν απο 3 χρονια....
Αλλα τα επομενα σταδια οπως ειπε και ο φιλος μου ο Σταυρος ειναι πιο σκληρα:D:D:D


Καλα να μαστε μεχρι τον Δεκεμβριο για τα δυσκολα.
Εχω δηλωσει ηδη συμμετοχη για το extreme και ο θεος βοηθος!
Αν ζουμε μεχρι τοτε βεβαια και αν εχουμε και δουλειες, γιατι ετσι οπως παμε δεν μας βλεπω καλα.

danaos
10-03-2011, 09:55
Μια χαρά περάσαμε ωραία πράγματα!! Ολα καλά!!!
Πολυ καλή προπόνηση...και οπως είπε ενα παλικάρι ...λισάξαμε...χαχαχαχα

οσο για το 3 θελει πολύ ιδρώτα ακόμα!!

nibo
10-03-2011, 10:39
Ωραιο το 2 το ευχαριστηθηκα!