PDA

View Full Version : KTM 990 Adventure <<Dakar>>


taksidiotis
31-10-2010, 15:35
Η μοτοσικλέτα πρόκειται σε λίγες ημέρες να κάνει το ντεμπούτο της -που άλλου;- στο Μιλάνο, ωστόσο, μία φωτογραφία της διέρρευσε στο διαδίκτυο και σας την παρουσιάζουμε. Πληροφορίες σχετικές με αλλαγές δεν υπάρχουν, όποτε προς το παρόν αρκούμαστε σε αυτά που βλέπουμε. http://www.mototriti.gr/images/TR.gif…και αυτά που βλέπουμε δεν είναι βέβαια και πολλά. Εκτός από τα νέα γραφικά που φέρουν σε περίοπτη θέση το λογότυπο «Dakar» και από τα προστατευτικά κάγκελα σε πορτοκαλί χρώμα, δεν υπάρχουν περαιτέρω αλλαγές, τουλάχιστον κάποιες που να φαίνονται στη φωτογραφία. Πάντως, οι πιο παρατηρητικοί θα διακρίνουν το δίσκο «ανάγνωσης» του ABS στον μπροστινό τροχό, κάτι που σημαίνει ότι ο χαρακτήρας της μοτοσικλέτας δεν θα είναι περισσότερο hard-core σε σχέση με των υπαρχόντων μοντέλων. Παρʼ όλο που δεν φαίνεται εκ πρώτης όψης κάποια σημαντική αλλαγή, επιφυλασσόμαστε να αποκλείσουμε κάτι τέτοιο εντελώς, μόνο και μόνο επειδή ένα KTM Adventure που φέρει στα πλαστικά του τον Tuareg του Dakar, οφείλει να ξεχωρίζει από το σύνολο. Ίδωμεν, λοιπόν….
πηγη ktm adventure - Νέα, «Dakar» έκδοση για το KTM 990 Adventure (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82968.asp)

http://img641.imageshack.us/img641/3314/ktmadventure990dakardak.jpg (http://img641.imageshack.us/i/ktmadventure990dakardak.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

kostas_366
31-10-2010, 15:54
Πυροβόλοοοοοοο

riko46
31-10-2010, 16:00
Πυροβόλοοοοοοο

ΟΛο στα πυροβόλα πας............:sm7:

bill 800gs
31-10-2010, 16:41
Η πιο ολοκληρομενη μοτο :)
Δυναμη,φρενα,αναρτησεις,πολεμικη εμφανιση ;)
Ειναι αλλου ............:rolleyes:

danaos
31-10-2010, 19:03
...πολυ ομορφο...πολεμικο!!!!!!

kostasx
31-10-2010, 19:27
Ωραία πράγματα λέμε...

gripis
31-10-2010, 21:15
Μπραβο μωρη Ευρωπη.

andreas 75
31-10-2010, 21:52
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!!
Καθε Τριτη Μαστορα!!:sm7:

kosta12gs
31-10-2010, 22:15
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!!
Καθε Τριτη Μαστορα!!:sm7:
Υπερβολες

danaos
31-10-2010, 23:02
...μονο να το βγαλει με το στισημο του R και το υψος...
γιατι οταν ανεβηκα στο adv το απλο ηταν πολυ χαμηλο και με χαλασε...:hmmm::hmmm:

saitman
31-10-2010, 23:13
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!!
Καθε Τριτη Μαστορα!!:sm7:
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020468.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)






http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

wet & dirty
31-10-2010, 23:26
παιχνιδη για μεγαλα παιδια!!!;)

PACO
31-10-2010, 23:46
δηλαδη οσοι λενε οτι εχει τακτικα ραντεβου με συνεργειο να καταλαβω οτι την ειχατε καποτε στην κατοχη σας?το διαβασατε απο περιοδικα?το εχει φιλοσ?:hmmm:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ την θεωρω ως μηχανη αντιπροσοπευτικη στην κατηγορεια on/off...

wet & dirty
31-10-2010, 23:52
δηλαδη οσοι λενε οτι εχει τακτικα ραντεβου με συνεργειο να καταλαβω οτι την ειχατε καποτε στην κατοχη σας?το διαβασατε απο περιοδικα?το εχει φιλοσ?:hmmm:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ την θεωρω ως μηχανη αντιπροσοπευτικη στην κατηγορεια on/off...


τα ΚΤΜ ειναι απιστευτες μηχανες για αυτους που ξερουν να της πανε και με την σωστη χρηση δεν εχει να παθει τιποτα!!!ειχα ΚΤΜ και θα ξαναπαρω!!;)

PACO
31-10-2010, 23:58
dirty της ιδιας αποψης ειμαι και εγωωω....δηλαδη οταν διαβαζω εδω μεσα οτι μερικα adv motelo 08 h 09 παρουσιαζουν προβληματα με ηλ.αναρτηση abs θα πω οτι τρεχετε ολο αντιπροσωπειες η ανακλησεις????θα πω οτι ειναι μαπα και δεν λεει?δειτε το πιο σφαιρικα μερικοι εδω μεσα και μην ειστε κολλημενοι με το μπλε ασπρο σηματακι.....

wet & dirty
31-10-2010, 23:59
dirty της ιδιας αποψης ειμαι και εγωωω....δηλαδη οταν διαβαζω εδω μεσα οτι μερικα adv motelo 08 h 09 παρουσιαζουν προβληματα με ηλ.αναρτηση abs θα πω οτι τρεχετε ολο αντιπροσωπειες η ανακλησεις????θα πω οτι ειναι μαπα και δεν λεει?δειτε το πιο σφαιρικα μερικοι εδω μεσα και μην ειστε κολλημενοι με το μπλε ασπρο σηματακι.....


ετσι ακριβως φιλε μου!!!;)

danaos
01-11-2010, 00:06
...παιδες εγω το εχω πει και το εχω αναλυσει η τελευταια ΜΗΧΑΝΗ που έβγαλε η μαμα bmw ειναι το 1150 adv!!!
απο εκει και περα το εχει χαλασει το πραμα!!
δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα φυσικα!!!
και εμενα το 1200adv μου εβγαλε abs μοναδα και αναρτηση ηταν στην εγγυηση και ολα καλα μετα κανενα προβλημα
και στο ΚΤΜ το ιδιο μπορει να σου βγαλει κατι το φτιαχνεις και τελος
δηλ αν αγορασεις μια Μ3 bmw μια μερσεντες δεν υπάρχει περιπτωση να χαλασει ...παει να πει δηλ οτι ειναι αχρηστα αυτοκινητα!!1
μην τρελενομστε παιδες ολα καλα ειναι;)

danaos
01-11-2010, 00:08
...παει το μυνημα με τα spam συγνωμη...

MARK
01-11-2010, 09:22
Καλό!!!!!!!!!!!!!:cool:

tsompanis
01-11-2010, 09:23
το απόλυτο όπλο!
ένα απο τα πιο όμορφα μηχανάκια που εχουν κυκλοφορήσει...

οσο αναφορά την αξιοπιστία,δεν μπορείτε να το βάλετε στον ντουρβά με όλες τις άλλες.

είναι "αλλο" μηχανάκι και τέλος.
έχει αγωνιστική προίκα και σκοπός της είναι να κάνει καλά την δουλειά της στα όρια.
είναι μηχανακι για χεράδες (και φραγκάτους) που θα τηρήσουν ευλαβικά την συντήρηση.
ακόμη και το λαδάκι,θα το συμπληρώσεις με ml!

η ιπποδύναμη του με ένα σκορτάρισμα πίσω και χώσιμο στο χώμα τέρμα γκάζια,
κάνει τα αλυσιδογράναζα να τρελαίνονται :sm7:
δεν υπάρχει το μηχανάκι!δεν υπάρχει όμως και αλυσίδα-γρανάζια για πάνω απο 2 μήνες,αν η αλυσίδα είναι ένα κλικ πιο σφιχτή ή πιο λάσκα

κανονικά όποιος αγοράζει τέτοιο μηχανάκι θα έπρεπε να έχει και ένα μικρό γκαράζ με ράμπα,για να το ανεβάζει πάνω για συντήρηση και να γουστάρει!
έτσι δεν είναι όλα τα αγωνιστικά?
μωρέ μέχρι θερμαινόμενες κουβέρτες θα του αγόραζα:sm7:

adventure
01-11-2010, 11:37
Σαν πρώτη εικόνα μου αρέσει πολύ με το καινούργιο λουκ .

Τώρα όσον αφορά της βλάβες μην ξεχνάτε ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι σαν τα καθαρόαιμα πίστας δεν παίζεται ούτε σε δύναμη αλλά ούτε και στο στήσιμο που έχει στο χώμα .

Οπότε καταλαβαίνεται ότι από τη στιγμή που έχεις να κάνεις με ένα τέτοιο μοτέρ και μηχανάκι γενικότερα θέλει και την παραπάνω προσοχή στη συντήρηση του .

Μου αρέσει . :)

tattoopanther
01-11-2010, 11:55
Γ@μ@το.,.,.
εγώ είχα φτάσει στο δίλημμα πριν απο 2 χρόνια
ktm adventure η bmw gs.,.
τα καβάλησα και τα 2 και διάλεξα gs για τους δικούς μου λόγους,.,.,
παρόλα αυτά τα adventure τις ktm τα θεωρώ.κορυφή.,.,.

georged
01-11-2010, 16:43
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!!
Καθε Τριτη Μαστορα!!:sm7:
όχι! δεν το λες σωστά: Κολλητός Του Μάστορα :sm7:

gsmaniac
01-11-2010, 17:47
το απόλυτο όπλο!
ένα απο τα πιο όμορφα μηχανάκια που εχουν κυκλοφορήσει...

οσο αναφορά την αξιοπιστία,δεν μπορείτε να το βάλετε στον ντουρβά με όλες τις άλλες.

είναι "αλλο" μηχανάκι και τέλος.
έχει αγωνιστική προίκα και σκοπός της είναι να κάνει καλά την δουλειά της στα όρια.
είναι μηχανακι για χεράδες (και φραγκάτους) που θα τηρήσουν ευλαβικά την συντήρηση.
ακόμη και το λαδάκι,θα το συμπληρώσεις με ml!

η ιπποδύναμη του με ένα σκορτάρισμα πίσω και χώσιμο στο χώμα τέρμα γκάζια,
κάνει τα αλυσιδογράναζα να τρελαίνονται :sm7:
δεν υπάρχει το μηχανάκι!δεν υπάρχει όμως και αλυσίδα-γρανάζια για πάνω απο 2 μήνες,αν η αλυσίδα είναι ένα κλικ πιο σφιχτή ή πιο λάσκα

κανονικά όποιος αγοράζει τέτοιο μηχανάκι θα έπρεπε να έχει και ένα μικρό γκαράζ με ράμπα,για να το ανεβάζει πάνω για συντήρηση και να γουστάρει!
έτσι δεν είναι όλα τα αγωνιστικά?
μωρέ μέχρι θερμαινόμενες κουβέρτες θα του αγόραζα:sm7:
πραγματικος μηχανοβιος.....παλαιας κοπης:)(υπαρχουν και εξαιρεσεις);)

taksidiotis
02-11-2010, 13:06
το adv 990 ειναι το απολυτο οπλο μεγαλου κυβισμου στο χωμα...οι αλλες απλα ακολουθουν με το ζορι.
ευελικτο,σχετικα ελαφρυ για τον κυβισμο του,κατα το μικρο κοψιμο του τιμονιου.
στο θεμα συντηρησης δεν ειναι και τοσο τραγικα πια τα πραγματα,μπορει να ειναι ροπατο και γρηγορο,καθαροαιμο ομως δεν ειναι στο θεμα συντηρησης.
και το σελικι του μια χαρουλα ειναι...ειχα κανει ωραιες διαδρομουλες.
οπως και να χει παντως αυτη η μηχανη μου ξυπνουσε τον κανιβαλο μεσα μου...ζωη και αδρεναλινη στις φλεβες...τοσο απλα.

paschalis
11-11-2010, 23:59
[QUOTE=PACO;240285]δηλαδη οσοι λενε οτι εχει τακτικα ραντεβου με συνεργειο να καταλαβω οτι την ειχατε καποτε στην κατοχη σας?το διαβασατε απο περιοδικα?το εχει φιλοσ?:hmmm:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ την θεωρω ως μηχανη αντιπροσοπευτικη στην κατηγορεια on/off...[/QUOTE

ΟΧΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ!

Ο πρωτος εχει 80000 κμ και βαζει πρωτα λαδια και μετα κοιταει αν θελει και βενζινη

Ο δευτερος αφου τον προσπερασε ο καπνος απο το 950 του, πηγε και πηρε ενα 990 το οποιο και πουλησε αμεσως γιατι ο ψεκασμος δεν τον αφηνε να παει στο χωμα με την κακιστη ανωμαλη αποκριση του.
Επισκευασε με 2000 γιουρια το 950 και βλεπουμε...

Του τριτου το 950 με 40000 κμ καααθεται μηνες τωρα στον αντιπροσωπο bmw της πολης μας ενω ο διασωθεις εχει ξεσκιστει στα ταξιδια με ενα 800αρι που καιει τη μιση βενζινη απο το παλιο του....

Σιγουρα μιλαμε για μια αντιπροσωπευτικη μηχανη.

nibo
12-11-2010, 09:59
Κορυφαιο πολεμικο on off με απαιχτο στησιμο, ειδικα το S
Μονο μειον του η καταναλωση

Mariosg
12-11-2010, 19:31
oxi mono ikatanalosi file ke alla polla an ine na to paris prepi na toy ferese san protoklasati psonismeni gomena me oti afto sinepagete

kostasmats
13-11-2010, 12:18
πολυ ομορφη μοτο ,ωραια χρωματα και σιγουρα θα ειναι οπλο!και δεν πιστευω οτι βγαζουν τοσα προβληματα.και για τα bmw τα ιδια λενε

taksidiotis
13-11-2010, 16:00
[QUOTE=PACO;240285]δηλαδη οσοι λενε οτι εχει τακτικα ραντεβου με συνεργειο να καταλαβω οτι την ειχατε καποτε στην κατοχη σας?το διαβασατε απο περιοδικα?το εχει φιλοσ?:hmmm:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ την θεωρω ως μηχανη αντιπροσοπευτικη στην κατηγορεια on/off...[/QUOTE

ΟΧΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ!

Ο πρωτος εχει 80000 κμ και βαζει πρωτα λαδια και μετα κοιταει αν θελει και βενζινη

Ο δευτερος αφου τον προσπερασε ο καπνος απο το 950 του, πηγε και πηρε ενα 990 το οποιο και πουλησε αμεσως γιατι ο ψεκασμος δεν τον αφηνε να παει στο χωμα με την κακιστη ανωμαλη αποκριση του.
Επισκευασε με 2000 γιουρια το 950 και βλεπουμε...

Του τριτου το 950 με 40000 κμ καααθεται μηνες τωρα στον αντιπροσωπο bmw της πολης μας ενω ο διασωθεις εχει ξεσκιστει στα ταξιδια με ενα 800αρι που καιει τη μιση βενζινη απο το παλιο του....

Σιγουρα μιλαμε για μια αντιπροσωπευτικη μηχανη.
κι αλλες εταιρειες και πιο ακριβες μαλιστα εχουν βγαλει τα προβληματικα τους μοντελα.

BillyGS
15-11-2010, 11:09
Για μένα το μηχάνημα είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ σε εμφάνιση και σε επιδόσεις αλλά θεωρώ οτι πρέπει να το αποκτήσει κάποιος που θα ξεδιπλώσει τις αρετές του και δεν θα το έχει για καθημερινή αγγαρεία στους δρόμους της πόλης!!Και αυτός δυστυχώς δεν είμαι εγώ :(!!

kostastenere
15-11-2010, 13:13
Η συμβίωση με το μηχανάκη έιναι μέχρι τώρα μικρή γιατι το αγόρασα πριν από δύο μήνες περίπου. Ενα ktm advenrure 990 s που το έβλεπα στον ύπνο μου τα δύο τελευταια χρονια. Μεχρι τώρα αυτο που έχω να πώ είναι ότι το μηχανάκι τα σπάει!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αρκουδόγκαζο, τόσο πολύ που στην αρχή και ιδιαιτερα στο χώμα με τρόμαζε. Στην ασφαλτο είναι πάρα πολύ καλό απλα το πρόβλημα είναι ότι η συμπεριφορά του και η απόκρηση που έχει το γκάζι σε κάνει να προσπαθεις για να μην οδηγήσεις σαν κανίβαλος!!!!!!!!Ταξίδι δεν έχω κάνει ακόμα αλλα είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει πρόβλημα με την μαμά ζελατίνα. Τώρα για το χώμα δεν ξέρω τι να πω....................Αναρτήσεις απο άλλο πλανήτη,φρένα, γκάζι όλα είναι φτιαγμένα για το χώμα. Θέλει πολυ προσοχη γιατι εγώ τουλάχιστον ακόμα δεν το χω. Μαζευει τρελά χιλιόμετρα και ουκ ολίγες φορες έχω κυνδινέψει να την πατησω. Το πρόβλημα έιναι όταν χρειαστεί να σηκώσεις το μηχανάκι απο χάμω:D:D. Τότε καταλαβαίνεις ότι οδηγεις ένα μηχανάκι 230 κιλά και χρειάζονται τουλάχιστον 2 ατομα για να το σηκώσουν ειδικα αν πέσεις σε κανα περίεργο σημειο:D:D.. Ότι και να πω νομίζω πως είναι απλα καταπληκτικο και είμαι KTMνθουσιασμένος
Ότι αφορά για την συντήρηση του, ναι είναι ακριβή ναι μπορει να βγάλει προβλήματα αλλά ε και !? Ο Ιάπωνας που είχα πριν είχε βγει 6 φορές σε εγγυηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα μηχανάκια μας πρέπει να τα προσέχουμε για να μας προσέξουν και αυτά!!!!!!!