PDA

View Full Version : ΤΟ VARADERO ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ


Σελίδες : [1] 2 3 4

GeorgeP
02-11-2010, 15:58
Το Varadero απεκτησε επιτελους τον αντικαταστατη του απο το ετος 2012!
Ο αντικαταστατης του Varadero τελικα παρουσιαστηκε στο Μιλανο πριν απο λιγο!! Δεν εχει γινει τιποτε γνωστο για τα τεχνικα του χαρακτηριστικα πλην του οτι ειναι V4 και 1200 κυβικα! Εχει δε κινηση με αξονα!!

Τωρα πια δεν θα το λενε ΟΝ/ΟΦΦ αλλα... CROSS TOURER!!

Οι φωτογραφιες ειναι πραγματικες και υπαρχουν επισης κι εδω Novedades Honda 2011 | Honda Motos Web Oficial (http://www.honda-montesa.es/modelos/2011/index.php?num=23)

MARK
02-11-2010, 16:14
Αντιγραφή του GS.............:sm7:Ωραίο είναι πάντως......;)

Carduelis
02-11-2010, 16:14
Πιστεύω οτι μηχανολογικά θα είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον από ότι εμφανισιακά.
Τόσα χρόνια βλέπουν μπροστά τους το GS που τελικά το (κακο)αντιγράφουν όλοι.
Τίποτε που να σου κρατήσει τη ματιά και το ενδιαφέρον οπτικά για μένα.

GeorgeP
02-11-2010, 16:22
Αντιγραφή του GS.............:sm7:Ωραίο είναι πάντως......;)

Ναι, ολα αντιγραφες του GS ειναι! Να μου ελεγες οτι φερνει σε.....dorsoduro πιο κοντα θα εισουν!:D

moby_gr
02-11-2010, 16:23
Επιτέλους, ήμουν πολύ περίεργος πως θα ήταν...

Σα να βλέπω όμως, ένα στραβοχυμένο GS Adventure...:D

Michael Chatzilias
02-11-2010, 16:33
Ναι, ολα αντιγραφες του GS ειναι! Να μου ελεγες οτι φερνει σε.....dorsoduro πιο κοντα θα εισουν!:D

Γιώργο, δεν έχει κάτι δικό του - τα κάγκελα, το φτεράκι μπροστά, το σημείο στο πλάι που έχει τοποθετηθεί το λογότυπο, παραθέτει σε GS Adventure περισσότερο από το GS. Είναι σίγουρα ανανεωμένο, και σίγουρα πολύ καλό τεχνολογικά και μηχανικα, δεν βλέπω όμως διαφορά μεγάλων διαστάσεων...

vpentza
02-11-2010, 16:38
εμένα μου μοιάζει σαν κακέκτυπο της μοτό του MARK......;););) του οποίου δείχνει πολύ πιο όμορφη βεβαίως βεβαίως ;););)

antonis1150GSA
02-11-2010, 16:45
Πως τα πανε , πως τα φερνουν, γυρω απο την φιλοσοφια -σχεδιασμο-εξοπλισμο του Adve ειναι......δεν πειραζει ομως γιατι οτι και να κανουν, ουτε BMW γινετε, ουτε Adve...

gsmaniac
02-11-2010, 16:47
ας μην βιαζομαστε να το κρινουμε.....;)
θα ηθελα να δω τεχνικα χαρακτηριστικα και συγκριτικα τεστ....:cool:
αν και το 2012...το GS,θα ειναι διαφορετικο...;)

jmar
02-11-2010, 16:51
Ωχ πως ειναι ετσι.... :sm7: τελικα το κανανε πιο ασχημο και απο το tenere... Απορω βρε παιδια που βλεπετε τις ομοιοτητες περα απο τις ζαντες!!! Αυτο ειναι εκτρωμα!!!

xenos
02-11-2010, 16:53
να ήταν η ζήλια ψώρα!!!!!:sm7:

ckalfas
02-11-2010, 16:54
Το θετικό είναι ότι έλαβαν ώς πρωτότυπο το GS... Τι άλλο να λέμε;;)
Υπάρχει καλύτερη απόδειξη ότι τα GS και η φιλοσοφία τους ήταν μπροστά από την εποχή τους;
Αν δεν ήταν και τόσο ακριβά, θα ήταν περισσότερα και από τα παπάκια...:rolleyes:
Άντε βρε... στο επόμενο με boxer!!!:p

GeorgeP
02-11-2010, 16:56
Γραφτε βρε τις εντυπωσεις σας για αυτο που βλεπετε και μην απευθυνεστε σε εμενα!;):)

Ποσα και ποσα μηχανακια δεν μας αρεσαν στις φωτο και μετα τα αγορασαμε σαν τρελλοι?

Εγω θελω να ακουσω εντυπωσεις (σαν του carduelis ενα πραμα), ελλειψεως μαλιστα και τεχνικων χαρακτηριστικων, οσο πιο αντικειμενικες γινεται και οχι οτι ειναι αντιγραφη του ταδε μηχανακιου!!

Οταν δημοσιευτουν και τα τεχνικα του χαρακτηριστικα τοτε θα μιλησουμε εκτενως! γιατι αν μας πουνε 140 ιππους (λεμε τωρα) και 13 κιλα ροπης με καταναλωση 5λ/100κμ δεν νομιζω να μεινει κανεις μας ασυγκινητος!

Ξερεις Μιχάλη μου (ΧΑΤΖΗΛΙΑΣ), το ''μοιαζει'', ειναι ''αντιγραφη'' κ.λ.π. στα ματια του καθενος απο εμας φανταζει διαφορετικό! Εγω ας πουμε θα μπορουσα να ισχυριστω οτι ειμαστε αδελφια, εσυ κι εγω(!!!), αν ειχα π.χ. τοσο μαυρο μαλλι σαν κι εσενα!!!!!!!!! Ναι αλλα απο ενα δυο ομοιοτητες δεν τον λες και...αδελφο, αντιγραφη κ.λ.π.!!

Υ.Γ. Δηλαδη επειδη ειναι 1200 σαν την GS.... ''αντεγραψε'' την GS! Το οτι ειναι 4κυλινδρο σε ποια ομοιοτητα παραπεμπει? Αν αυριο η BMW βγάλει ενα GS 1200 υδροψυκτο, 2κυλινδρο εν σειρα με 270 μοιρες στροφαλο τι θα πουμε οτι αντεγραψε τον κινητηρα του Versys? Μηπως το GS800 αντιγραφει κιμ αυτο το Versys και ολα μαζι το TDM της Yamaha??
Ελα μην τρελαθουμε ομαδικως !!!!!

gsmaniac
02-11-2010, 17:00
αν το ποσταρε το θεμα καποιος αλλος.....ισως δεν το εκραζαν σχεδον ολοι:cool:
νομιζω οτι οι πιο πολλοι κανουν πλακα.....μην τσιμπας φιλαρακι;)

GeorgeP
02-11-2010, 17:03
αν το ποσταρε το θεμα καποιος αλλος.....ισως δεν το εκραζαν σχεδον ολοι:cool:


νομιζω οτι οι πιο πολλοι κανουν πλακα.....μην τσιμπας φιλαρακι;)


Ρε δεν τσιμπαω, την πλακα μου κανω κι εγω βλεποντας την ζηλια που δεν εγινε ψωρα εξεφρασμενη με αυτον τον τροπο απο τους συμφουρμιτες!!!!!!!;):D

moby_gr
02-11-2010, 17:06
αν το ποσταρε το θεμα καποιος αλλος.....ισως δεν το εκραζαν σχεδον ολοι:cool:





νομιζω οτι οι πιο πολλοι κανουν πλακα.....μην τσιμπας φιλαρακι;)


Ειλικρινά πάντως, εγώ θα το έκραζα λιγότερο κομψά, αλλά σεβόμενος το George για τις γνώσεις του και το κουράγιο του ανάμεσα σε τόσους Ούνους με BMW που του την πέφτουν, δεν ήθελα να θίξω περισσότερο το γούστο του ;).

Michael Chatzilias
02-11-2010, 17:22
Ξερεις Μιχάλη μου (ΧΑΤΖΗΛΙΑΣ), το ''μοιαζει'', ειναι ''αντιγραφη'' κ.λ.π. στα ματια του καθενος απο εμας φανταζει διαφορετικό! Εγω ας πουμε θα μπορουσα να ισχυριστω οτι ειμαστε αδελφια, εσυ κι εγω(!!!), αν ειχα π.χ. τοσο μαυρο μαλλι σαν κι εσενα!!!!!!!!! Ναι αλλα απο ενα δυο ομοιοτητες δεν τον λες και...αδελφο, αντιγραφη κ.λ.π.!!



Δεν νομίζω ότι είναι αντιγραφή του GS ή του GS Adventure.

Η μοτοσυκλετιστική αγορά έχει δείξει ότι μοντέλα και σχεδιασμοί όπως GS και GS Adventure είχαν μεγάλη επιτυχία, και είναι πιθανό και ευνόνητο ότι κατασκευαστές θα επιλέξουν το design που είχε επιτυχία σήμερα. Η BMW το άρχισε με τις GS και GSA και άλλες έχουν ακολουθήσει (νομίζω η νέα Transalp έως ένα σημείο).

Πιστεύω ότι αυτή η νέα Varadero, όσον αφορά το Design, κατ εμένα, έχει επιλέξει την συνταγή επιτυχίας design της BMW για τα μοντέλα GS και GSA, πιστεύω όμως επίσης ότι το μοντέλο θα έχει τουλάχιστον 120 hp και 12 ροπής, ίσως και άλλα επιτεύγματα. Τέλος, η τιμή του θα είναι σαφώς μικρότερη των GS και GSA, πράγμα το οποίο τραβήξει το κοινό.

Τέλος, ίσως η BMW να αρχίζει από του χρόνου να ξεφεύγει από το GS και GSA design και να αρχίσει να λανσάρει τύπου V6 μοτέρ (βλέπε GLT, κτλ). Αυτό δείχνει ότι θέλει να πρωτοπορήσει σε νέα μοτέρ και design. Το γεγονός ότι η Transalp και η Varadero σε αυτά τα νέα μοντέλα μοιάζουν των GS / GSA δείχνει ότι ακολουθούν, δεν πρωτοπορούν (design).

Παρόλ αυτά, μου αρέσει πολύ το δικό σου μοντέλο της Varadero, όπως και το νέο GL / GLT της BMW.

GeorgeP
02-11-2010, 17:25
Δεν νομίζω ότι είναι αντιγραφή του GS ή του GS Adventure.

Η μοτοσυκλετιστική αγορά έχει δείξει ότι μοντέλα και σχεδιασμοί όπως GS και GS Adventure είχαν μεγάλη επιτυχία, και είναι πιθανό και ευνόνητο ότι κατασκευαστές θα επιλέξουν το design που είχε επιτυχία σήμερα. Η BMW το άρχισε με τις GS και GSA και άλλες έχουν ακολουθήσει (νομίζω η νέα Transalp έως ένα σημείο).

Πιστεύω ότι αυτή η νέα Varadero, όσον αφορά το Design, κατ εμένα, έχει επιλέξει την συνταγή επιτυχίας design της BMW για τα μοντέλα GS και GSA, πιστεύω όμως επίσης ότι το μοντέλο θα έχει τουλάχιστον 120 hp και 12 ροπής, ίσως και άλλα επιτεύγματα. Τέλος, η τιμή του θα είναι σαφώς μικρότερη των GS και GSA, πράγμα το οποίο τραβήξει το κοινό.

Τέλος, ίσως η BMW να αρχίζει από του χρόνου να ξεφεύγει από το GS και GSA design και να αρχίσει να λανσάρει τύπου V6 μοτέρ (βλέπε GLT, κτλ). Αυτό δείχνει ότι θέλει να πρωτοπορήσει σε νέα μοτέρ και design. Το γεγονός ότι η Transalp και η Varadero σε αυτά τα νέα μοντέλα μοιάζουν των GS / GSA δείχνει ότι ακολουθούν, δεν πρωτοπορούν (design).

Παρόλ αυτά, μου αρέσει πολύ το δικό σου μοντέλο της Varadero, όπως και το νέο GL / GLT της BMW.

Αυτο.......μαλιστα!!!!!!!!!;)

Το GLT δεν ειανι V6 αλλα 6 στην σειρα!!!!!!

GeorgeP
02-11-2010, 17:27
Ειλικρινά πάντως, εγώ θα το έκραζα λιγότερο κομψά, αλλά σεβόμενος το George για τις γνώσεις του και το κουράγιο του ανάμεσα σε τόσους Ούνους με BMW που του την πέφτουν, δεν ήθελα να θίξω περισσότερο το γούστο του ;).

ειπα βρε πουθενα οτι μου αρεσει? :)
Αλλα και το ΜΚ1 (το πρωτο Βαραντερο) δεν μου αρεσε αλλα το αγορασα!!!!!!!!:D

napgeo
02-11-2010, 17:38
Τελικά είχε δίκιο ο συγγραφέας.
Οι Γιαπωνέζοι βγάζουν μηχανές. Όλοι οι άλοι βγάζουν Κομοδίνα.
Ε και κλάμα που θα πέσει αύριο. Κρατώ απουσίες.............

pirate
02-11-2010, 18:20
είναι με άξονα ????

gepol
02-11-2010, 18:32
Ναι

ntinopoulos
02-11-2010, 18:35
Επιτέλους, ήμουν πολύ περίεργος πως θα ήταν...

Σα να βλέπω όμως, ένα στραβοχυμένο GS Adventure...:D
ουτε να αντιγραψουν σωστα δεν ξερουν!:sm7:
να ήταν η ζήλια ψώρα!!!!!:sm7:
...να γεμιζε ολη η χωρα!:sm7:

Το θετικό είναι ότι έλαβαν ώς πρωτότυπο το GS... Τι άλλο να λέμε;;)
Υπάρχει καλύτερη απόδειξη ότι τα GS και η φιλοσοφία τους ήταν μπροστά από την εποχή τους;
Αν δεν ήταν και τόσο ακριβά, θα ήταν περισσότερα και από τα παπάκια...:rolleyes:
Άντε βρε... στο επόμενο με boxer!!!:p
να δω το γιωργο να υπερασπιζεται τους boxer κι ας πεθανω!:sm7:
είναι με άξονα ????
το μονο ελαττωμα!:rolleyes:
ε γιωργη?:p

pirate
02-11-2010, 18:59
είναι με άξονα ????

Ναι

Γιώργοοοοοοοοοοο δεν θα μας πεις την γνώμη σου ..... :D:D:D

gepol
02-11-2010, 19:12
Γιώργοοοοοοοοοοο δεν θα μας πεις την γνώμη σου ..... :D:D:D

Οπως έγραψα και στο Varaderoforum:

Το μηχανάκι μίκρυνε- φαινομενικά τουλάχιστον, και κατά την δική μου άποψη έχασε κιάλλο απο τον "off" χαρακτήρα που είχε(δεν). Το χειρότερο για μένα είναι που έχασε εντελώς τον "tourer" χαρακτήρα που είχε, και ήταν σοβαρό κριτήριο για πολλούς απο μας. Βλέπω ελάχιστη κάλυψη απο αέρα, βλέπω μια γυμνή ρόδα πίσω και θα τρέχετε όλοι να την καλύψετε με ότι βγεί για να μην γίνεστε σκ.... απο τα νερά και της λάσπες όπως στο GS.

Το αισθητικό μέρος είναι φυσικά εντελώς υποκειμενικό, αλλά πολύ θα ήθελα να δείρω τον σχεδιαστή των φώτων στα τελευταία μοντέλα της Honda.

Από την άλλη πιστεύω πως αυτό το αντι-τενεροτζιες θα πουλήσει διότι είναι αντι-τενεροτζιες και αυτό είναι το τρεντ σήμερα και φυσικά η Honda δεν θα μπορούσε να το αγνοήσει. Συμφωνώ με κάποιο φίλο που είπε πιο πάνω ότι έχει σοβαρή έλλειψη χαρακτήρα....

_____________________________________

Οχι δεν μου αρέσει:hmmm:αλλά θέλω πρώτα να το δω live.

pirate
02-11-2010, 19:16
Οπως έγραψα και στο Varaderoforum:

Το μηχανάκι μίκρυνε- φαινομενικά τουλάχιστον, και κατά την δική μου άποψη έχασε κιάλλο απο τον "off" χαρακτήρα που είχε(δεν). Το χεορότερο για μένα είναι που έχασε εντελώς τον "tourer" χαρακτήρα που είχε, και ήταν σοβαρό κριτήριο για πολλούς απο μας. Βλέπω ελάχιστη κάλυψη απο αέρα, βλέπω μια γυμνή ρόδα πίσω και θα τρέχετε όλοι να την καλύψετε με ότι βγεί για να μην γίνεστε σκ.... απο τα νερά και της λάσπες όπως στο GS.

Το αισθητικό μέρος είναι φυσικά εντελώς υποκειμενικό, αλλά πολύ θα ήθελα να δείρω τον σχεδιαστή των φώτων στα τελευταία μοντέλα της Honda.

Από την άλλη πιστεύω πως αυτό το αντι-τενεροτζιες θα πουλήσει διότι είναι αντι-τενεροτζιες και αυτό είναι το τρεντ σήμερα και φυσικά η Honda δεν θα μπορούσε να το αγνοήσει. Συμφωνώ με κάποιο φίλο που είπε πιο πάνω ότι έχει σοβαρή έλλειψη χαρακτήρα....

_____________________________________

Οχι δεν μου αρέσει:hmmm:αλλά θέλω πρώτα να το δω live.

φίλε Γιώργο εγώ ζήτησα την γνώμη του αγαπητου GeorgeP σχετικά με τον άξονα, sorry που δεν έβαλα το nickname του και να μην σε μπερδέψω ;)

andreas 75
02-11-2010, 19:27
ΖΗΛΕΥΕΙΣ!!!

GregoryA
02-11-2010, 19:27
Αρχισαν οι ανησυχίες και οι ζήλειες και οι κακίες!!!! Διασκεδάστε το ενα χρόνο αλλά θα σας φάει η αγωνία, λυπάμαι πολύ αλλά βλέπω να πουλιούνται αράδα οι boxer για να νοιώσετε <αρχοντες>!!!:sm7::sm7::sm7:
Πλακα κάνω , χαλαρώστε!!!!

manosamos
02-11-2010, 19:51
Ωχ πως ειναι ετσι.... :sm7: τελικα το κανανε πιο ασχημο και απο το tenere... Απορω βρε παιδια που βλεπετε τις ομοιοτητες περα απο τις ζαντες!!! Αυτο ειναι εκτρωμα!!!

:sm8:

ntinopoulos
02-11-2010, 19:53
Αρχισαν οι ανησυχίες και οι ζήλειες και οι κακίες!!!! Διασκεδάστε το ενα χρόνο αλλά θα σας φάει η αγωνία, λυπάμαι πολύ αλλά βλέπω να πουλιούνται αράδα οι boxer για να νοιώσετε <αρχοντες>!!!:sm7::sm7::sm7:
Πλακα κάνω , χαλαρώστε!!!!
χαλαροι ειμαστε!:)
μετα το σεξ ολοι χαλαροι δεν ειναι?:)
και πιστεψε με καθε συζητηση με χοντακια και ιδιως βαραντερακια ειναι για μας τοσο απολαυστικη οσο το σεξ!:p;)

wet & dirty
02-11-2010, 19:58
εμενα δεν με αφηνει αδιάφορω...δεν θα το αγοραζα αλλα θα το χαζευα στον δρομο!!!:cool:

και πραγματικα να πουλησει για να μοιραστη ξανα ο ανταγωνισμος,αυτο ειναι το σωστο!!!;)

ειναι καλο που η κατηγορια τον 1200 παταει πανω στα bmw αυτο δειχνει οτι εχει κανει καλη δουλεια η μαμα εταιρια!!

βεβαια περιμενω να δω τα τεχνικα χαρα;κτηριστικα!!!:cool::cool::cool::cool::cool:

leandros
02-11-2010, 20:17
αν έβγαινε αυτή η μηχανή το 2004 τότε θα μιλάγαμε για τρελό μηχάνημα.
δεν είναι κακό να υπάρχει άλλο ένα μεγκα ον-οφ στην κατηγορία.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μιλάμε για μια φθηνή αντιγραφή του GS που δυστυχώς καθιστά οριστικά την Honda από leader σε follower..
κρίμα

pirate
02-11-2010, 20:20
χαλαροι ειμαστε!:)
μετα το σεξ ολοι χαλαροι δεν ειναι?:)
και πιστεψε με καθε συζητηση με χοντακια και ιδιως βαραντερακια ειναι για μας τοσο απολαυστικη οσο το σεξ!:p;)

:sm7::sm7:

saitman
02-11-2010, 20:47
οντως σε multistrada μοιαζει το οποιο gs αντιγραφει!

jmar
02-11-2010, 20:56
ειπα βρε πουθενα οτι μου αρεσει? :)
Αλλα και το ΜΚ1 (το πρωτο Βαραντερο) δεν μου αρεσε αλλα το αγορασα!!!!!!!!:D
Τωρα τα ειπες ολα!!!! Απ αυτη σου την απαντηση καταλαβαινουμε τις διαφορες σου με εμας...εμεις απλα καραγουσταρουμε τις bebes μας και τα μικρο-μεγαλο-προβληματα απλα δεν μας νοιαζουν ;)

taksidiotis
02-11-2010, 21:01
οπως και να χει το gs ανοιξε τον δρομο για να ακολουθησουν κι αλλες εταιρειες με τον τροπο τους την συνεχεια των δικων τους μοντελων.
δεν με χαλαει.
αν και μαλλον concept το μηχανακι δειχνει και ειναι τουμπανο.
εχει αρκετα ωραιες γραμμες σαν σχεδιο.
για την καλυψη τωρα?
σωστη καλυψη απο τον αερα ετσι κι αλλιως σε λιγα μοντελα εχουμε δει.σε κατι adv,rt 1200 και καποια αλλα,οποτε δε θα το κρινω απο το μεγεθος της ζελατινας του.
θελω να το δω σε τεστ...οποτε,εν αναμονη.
το οτι εχασε κι αλλο απο τον off χαρακτηρα του θα το δειξει η πραξη.
αλλωστε,τα μαστοδοντα μας περισσοτερο ασφαλτινα ειναι παρα χωματινα.το χωματινα βεβαια λιγοι το χρησιμοποιουν μιας και οι περισσοτεροι τα εχουμε για χιλιομετροφαγους ασφαλτινους κι οχι για dirty jobs.
η νεα γενια honda μου αρεσει ετσι οπως μας τα παρουσιαζουν αυτη την στιγμη εστω κι απο εικονες.:sm7:

ΙoannisPanagiotidis
02-11-2010, 21:10
...χωρις πλακα ...μ αρεσει!...αλλα δεν το κρυβω οτι περιμενα κατι ακομα πιο ομορφο ...τουλαχιστον στο αισθητικο κομματι. Επιτελους μια φρεσκια προταση και απ τη Honda!....ανυπομονώ ετσι απο περιέργεια να μαθω τα χαρακτηριστικά και τις επιδοσεις του!


... respekt!:sm5:

Gemat
02-11-2010, 21:36
...χωρις πλακα ...μ αρεσει!...αλλα δεν το κρυβω οτι περιμενα κατι ακομα πιο ομορφο ...τουλαχιστον στο αισθητικο κομματι. Επιτελους μια φρεσκια προταση και απ τη Honda!....ανυπομονώ ετσι απο περιέργεια να μαθω τα χαρακτηριστικά και τις επιδοσεις του!


... respekt!:sm5:

H Μοτο της φωτογραφιας ειναι 800cc V4 και συζητειται οτι αποδιδει 100 ιππους!

saitman
02-11-2010, 21:36
οπως και να χει το gs ανοιξε τον δρομο για να ακολουθησουν κι αλλες εταιρειες με τον τροπο τους την συνεχεια των δικων τους μοντελων.
δεν με χαλαει.
αν και μαλλον concept το μηχανακι δειχνει και ειναι τουμπανο.
εχει αρκετα ωραιες γραμμες σαν σχεδιο.
για την καλυψη τωρα?
σωστη καλυψη απο τον αερα ετσι κι αλλιως σε λιγα μοντελα εχουμε δει.σε κατι adv,rt 1200 και καποια αλλα,οποτε δε θα το κρινω απο το μεγεθος της ζελατινας του.
θελω να το δω σε τεστ...οποτε,εν αναμονη.
το οτι εχασε κι αλλο απο τον off χαρακτηρα του θα το δειξει η πραξη.
αλλωστε,τα μαστοδοντα μας περισσοτερο ασφαλτινα ειναι παρα χωματινα.το χωματινα βεβαια λιγοι το χρησιμοποιουν μιας και οι περισσοτεροι τα εχουμε για χιλιομετροφαγους ασφαλτινους κι οχι για dirty jobs.
η νεα γενια honda μου αρεσει ετσι οπως μας τα παρουσιαζουν αυτη την στιγμη εστω κι απο εικονες.:sm7:
τι εννοεις οτι εχασε τον off χαρακτηρα του?ηταν ποτε off?

manosamos
02-11-2010, 21:48
H Μοτο της φωτογραφιας ειναι 800cc V4 και συζητειται οτι αποδιδει 100 ιππους!

Δεν ειναι το νεο Βαραντερο?:confused:

wet & dirty
02-11-2010, 21:51
τι εννοεις οτι εχασε τον off χαρακτηρα του?ηταν ποτε off?

η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο μοντελο που εbγαζε οφφ χαρακτηρα ηταν το africa!!
;);)

griv_gs
02-11-2010, 22:01
Εμένα μου μοιάζει λίγο και με TRANSALP.

Αν και από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά λόγω μεγέθους, μου φαίνεται ότι αδυνάτισε λίγο και δεν μου αρέσει...

Μ' αρέσουν οι χοντρές.:sm7:

Πρέπει πάντως να το δούμε από κοντά συνολικά (πίνακα οργάνων, κ.τ.λ.) Ωραίο άξονα έχει.

manosamos
02-11-2010, 22:20
Οπως έγραψα και στο Varaderoforum:

Το μηχανάκι μίκρυνε- φαινομενικά τουλάχιστον, και κατά την δική μου άποψη έχασε κιάλλο απο τον "off" χαρακτήρα που είχε(δεν). Το χειρότερο για μένα είναι που έχασε εντελώς τον "tourer" χαρακτήρα που είχε, και ήταν σοβαρό κριτήριο για πολλούς απο μας. Βλέπω ελάχιστη κάλυψη απο αέρα, βλέπω μια γυμνή ρόδα πίσω και θα τρέχετε όλοι να την καλύψετε με ότι βγεί για να μην γίνεστε σκ.... απο τα νερά και της λάσπες όπως στο GS.

Το αισθητικό μέρος είναι φυσικά εντελώς υποκειμενικό, αλλά πολύ θα ήθελα να δείρω τον σχεδιαστή των φώτων στα τελευταία μοντέλα της Honda.

Από την άλλη πιστεύω πως αυτό το αντι-τενεροτζιες θα πουλήσει διότι είναι αντι-τενεροτζιες και αυτό είναι το τρεντ σήμερα και φυσικά η Honda δεν θα μπορούσε να το αγνοήσει. Συμφωνώ με κάποιο φίλο που είπε πιο πάνω ότι έχει σοβαρή έλλειψη χαρακτήρα....

_____________________________________

Οχι δεν μου αρέσει:hmmm:αλλά θέλω πρώτα να το δω live.



Μπραβο ρε Γιωργη.
Με το δακτυλο στην σκανδαλη ησουνα?:confused:
6 η ωρα το πρωι ποσταρισες την φωτο στο Varaderoforum?
Εισαι αρχηγος,σου βγαζω το καπελο........;):cool:
Υ.Γ σε πηρε τηλ στο υπνο σου ο Σοιχιρο Χοντα?:sm7:

GeorgeP
02-11-2010, 22:37
.........................................
το μονο ελαττωμα!:rolleyes:
ε γιωργη?:p

Αντιθετως, ενα απο τα πολλα πλεονεκτηματα και ζητουμενο απο ολους μας αρκει να ειναι γιαπωνεζικος για να μην σπαει/να μην χαλαει!! Α, και να θελει συντηρηση καθε...ποτέ!!!!!;) Οπως λεμε Ιαπωνια δηλαδη!!!:D

ntinopoulos
02-11-2010, 22:48
Αντιθετως, ενα απο τα πολλα πλεονεκτηματα και ζητουμενο απο ολους μας αρκει να ειναι γιαπωνεζικος για να μην σπαει/να μην χαλαει!! Α, και να θελει συντηρηση καθε...ποτέ!!!!!;) Οπως λεμε Ιαπωνια δηλαδη!!!:D
κυριακη κοντη γιορτη φιλε μου!:)

taksidiotis
02-11-2010, 23:02
τι εννοεις οτι εχασε τον off χαρακτηρα του?ηταν ποτε off?
το εγραψε καποιος φιλος παραπανω και απλα προσθεσα:)καλα off δεν ηταν και δε νομιζω οτι μηχανες με 200+κιλα πανω τους οτι θεωρουντε off...

Arkas
02-11-2010, 23:13
Το Varadero απεκτησε επιτελους τον αντικαταστατη του απο το ετος 2012!
Ο αντικαταστατης του Varadero τελικα παρουσιαστηκε στο Μιλανο πριν απο λιγο!! Δεν εχει γινει τιποτε γνωστο για τα τεχνικα του χαρακτηριστικα πλην του οτι ειναι V4 και 1200 κυβικα! Εχει δε κινηση με αξονα!!

Τωρα πια δεν θα το λενε ΟΝ/ΟΦΦ αλλα... CROSS TOURER!!

Οι φωτογραφιες ειναι πραγματικες και υπαρχουν επισης κι εδω Novedades Honda 2011 | Honda Motos Web Oficial (http://www.honda-montesa.es/modelos/2011/index.php?num=23)




http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-32/6079d1288702327-%CE%A4%CE%9F-varadero-%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95-%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%97-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%A3-cross-tourer-4-jpg


http://www.arpem.com/motos/modelos/bmw/flash/2008/bmw-f-650-gs/bmw-f-650-gs-l6.JPG

Πάσα ομοιότητα τυχαία...:rolleyes:

...........................................
Πιστεύω ότι αυτή η νέα Varadero, .......................................,
...................................

Το νέο Varadero....
Λέμε η Bmw, αλλά το Honda. ;) :D

.

GeorgeP
02-11-2010, 23:14
Τωρα τα ειπες ολα!!!! Απ αυτη σου την απαντηση καταλαβαινουμε τις διαφορες σου με εμας...εμεις απλα καραγουσταρουμε τις bebes μας και τα μικρο-μεγαλο-προβληματα απλα δεν μας νοιαζουν ;)

Καλε μου συνοδοιπορε και συναδελφε, αν ειχα αναγάγει την εκαστοτε μοτοσυκλετα μου σε ανθρωπο και της ειχα δωσει ανθρωπινη υποσταση τοτε ναι θα καραγουσταρα! Ομως, ποτε δεν το εκανα ουτε τοτε που ημουν 18 χρονων οπου και απεκτησα την πρωτη μου μοτο κι εξακολουθω ακομη και σημερα να μην το κανω και να τηρώ την διαφορα της ανθρωπινης υποστασης ξεχωριστα απο την μηχανικη ενασχοληση-χομπυ-τροπο ζωης!!

Καραγουσταρω καλε μου φιλε την συζυγο μου, καραγουστερνα οποια γυναικα περναγε απο το κρεββατι μου στο παρελθον το μακρινο, καραγουσταρω τους ανθρωπους που συμετεχουν κατ'οιονδηποτε τροπο σε αυτο το φορουμ, αλλα, τοτε οπως και τωρα, μου αρεσει η καθε μοτοσυκλετα που καβαλω να την οδηγω, απλα μου αρεσει, αρκει φυσικα να ειναι απροβληματιστη.....οπως Χοντα, Σουζουκι, Καβασακι και λοιπα made in japan προιοντα δηλαδη!!;)
Δεν θα προβληματιστω φιλε μου καλε για καμια μοτοσυκλετα, αλλα πολυ ευχαριστως να το εκανα για ενα ανθρωπινο ον!!!
Οποταν...ναι εχω μεγαλη διαφορα με εσας!!!!!!

GeorgeP
02-11-2010, 23:17
κυριακη κοντη γιορτη φιλε μου!:)

πως τον ειπαμε τον τελευταιο φιλο που εμεινε απο αξονα σε GS????;);):D:D

GeorgeP
02-11-2010, 23:24
http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-32/6079d1288702327-%CE%A4%CE%9F-varadero-%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95-%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%97-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%A3-cross-tourer-4-jpg


http://www.arpem.com/motos/modelos/bmw/flash/2008/bmw-f-650-gs/bmw-f-650-gs-l6.JPG

Πάσα ομοιότητα τυχαία...:rolleyes:



Το νέο Varadero....
Λέμε η Bmw, αλλά το Honda. ;) :D

.

Eχεις απολυτο δικιο οπως και στις επισυναπτομενες φωτο....πασα ομοιοτητα τυχαια!!!!!!!

commander
02-11-2010, 23:30
http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-32/6079d1288702327-%CE%A4%CE%9F-varadero-%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95-%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%97-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%A3-cross-tourer-4-jpg


http://www.arpem.com/motos/modelos/bmw/flash/2008/bmw-f-650-gs/bmw-f-650-gs-l6.JPG

Πάσα ομοιότητα τυχαία...:rolleyes:



Το νέο Varadero....
Λέμε η Bmw, αλλά το Honda. ;) :D

.
Το κοιταγε ο Θεολογος και χαζευα και γω διπλα του στον καναπε.Ημουν ετοιμη να του πω οτι με τις μαυρες βαλιτσες μου αρεσει περισοτερο οταν ειδα τον τιτλο και εμεινα με το στομα ανοιχτο.Ποσο τυχαια να ειναι Δημητρη??Ακομα και γω που ειμαι ανιδεη απο την εικονα που ειδα αυτο καταλαβα.Γιωτα:(:Απορία:

Africaptan
02-11-2010, 23:32
χαλαροι ειμαστε!:)
μετα το σεξ ολοι χαλαροι δεν ειναι?:)
και πιστεψε με καθε συζητηση με χοντακια και ιδιως βαραντερακια ειναι για μας τοσο απολαυστικη οσο το σεξ!:p;)

Ενεργητικοι η παθητικοι;...:sm3::sm3:

Translatoras
02-11-2010, 23:47
Καλύτερα να μην εμπλακούμε στη συζήτηση ποιος αντέγραψε ποιον!!!!

http://img180.imageshack.us/img180/6236/1990drbigl0609682061788.jpg

GeorgeP
02-11-2010, 23:50
Καλύτερα να μην εμπλακούμε στη συζήτηση ποιος αντέγραψε ποιον!!!!

http://img180.imageshack.us/img180/6236/1990drbigl0609682061788.jpg

με προλαβες ρε μπαγασα!!!!!!!!!

Αντε να βλέπω συζητησοεμπλοκες!!!!!!:sm7:

Translatoras
02-11-2010, 23:54
Όταν κυκλοφόρησε το DR 750 κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90 όλος ο κόσμος είπε ότι δεν υπάρχει ασχημότερο μηχανάκι!!!

Όλοι, εκτός από τους Γερμανούς που το λάτρεψαν για τις εκτός δρόμου δυνατότητες και την αμφιλεγόμενη αισθητική!!!

Τυχαίο;;;; Δεν νομίζω!!

commander
03-11-2010, 00:00
Όταν κυκλοφόρησε το DR 750 κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90 όλος ο κόσμος είπε ότι δεν υπάρχει ασχημότερο μηχανάκι!!!

Όλοι, εκτός από τους Γερμανούς που το λάτρεψαν για τις εκτός δρόμου δυνατότητες και την αμφιλεγόμενη αισθητική!!!

Τυχαίο;;;; Δεν νομίζω!!
Παντα ειχαν γουστο.Το λατρεψαν ,εμπνευστηκαν απο αυτο ,το εξελιξαν και αυτην τη στιγμη εχουν την κατηγορια στα χερια τους...... :)

frits
03-11-2010, 00:12
Δεν με νοιάζει και πολύ η εμφάνιση, εξαλλου μία μηχανή αυτής της κατηγορίας σήμερα δεν μπορεί να διαφέρει πολύ από τις άλλες παρά μόνο στις λεπτομέρειες.
Για μένα το κλειδί θα είναι ο κινητήρας, ένας V4 1200 κυβικών μπορεί να έχει απίστευτες επιδόσεις και πιστεύω ότι εκεί θα είναι το δυνατό του σημείο, εκτός αν η ΗΟΝDA το "πνίξει" χάρη της ευκολίας της οδήγησης, της φιλικότητας και άλλα τέτοια όμορφα που πολλές φορές αποτελούν προτεραιότητα για να επιτευχθούν περισσότερες πωλήσεις.

Είχα κάποτε κάνει βόλτα με ένα VFR 800 και είχα πάθει πλάκα με τον τρόπο που "άνοιγε".:rolleyes:

Sakis
03-11-2010, 00:14
Παντα ειχαν γουστο.Το λατρεψαν ,εμπνευστηκαν απο αυτο ,το εξελιξαν και αυτην τη στιγμη εχουν την κατηγορια στα χερια τους...... :)




...Πέστα χρυσόστομε...
:sm8::sm8:

ntinopoulos
03-11-2010, 00:21
Ενεργητικοι η παθητικοι;...:sm3::sm3:
ελαχιστη σημασια εχει...,το σεξ ειναι ΕΝΑ!;)

GeorgeP
03-11-2010, 00:26
Παντα ειχαν γουστο.Το λατρεψαν ,εμπνευστηκαν απο αυτο ,το εξελιξαν και αυτην τη στιγμη εχουν την κατηγορια στα χερια τους...... :)



Οτι κανουν ολοι δηλαδη!!!!!!!!!!!

Α, και η κατηγορια δεν ειναι ουτε ηταν ποτε μονιμα στα χερια καποιου!!!
θα θυμασαι βεβαια οτι την δεκαετια του 1990 για καθε 20 Αφρικα αντιστοιχουσε ενα GS, το 1999-2004 που ηρθε η 1200 για καθε 10 βαραντερο αντιστοιχουσε μια 1150 GS!!
Γιαυτο ας μεινουμε στις πρωτες εντυπωσεις του cross counter Η οπως αλλιως λεγεται αυτος ο αντικαταστατης του βαραντερο!

ckalfas
03-11-2010, 00:38
Ο εμπνευστής του αντικαταστάτη του Varadero, ποιος υπήρξε; To Dr ή το GS;

Τώρα όσον αφορά τις πωλήσεις, αν γενικά τα BMW είχαν παρόμοια τιμή με τα Honda δεν μπορώ να φανταστώ την αναλογία πωλήσεων...

Επειδή το θέμα θα καταντήσει πάλι σεντόνι, απλά θα πω πως ο αντικαταστάτης σίγουρα ποιοτικά θα είναι κορυφαίος, διότι το μισό είναι VFR, αλλά δεν νομίζω αισθητικά να έπιασαν το νόημα της κατηγορίας που θέλει η εμφάνιση και μόνο να είναι ικανή να σε ταξιδέψει... Ίσως να περιγράφω αυτό που θέλει ο Έλληνας καταναλωτής, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου!

Gemat
03-11-2010, 02:10
Δεν ειναι το νεο Βαραντερο?:confused:

Οχι. Μπορει να μας δινει μια ιδεα του τι να περιμενουμε στο μελλον σχετικα με μια μοτο βασισμενη στον 1200 αλλα οι φωτογραφιες αυτες αφορουν ενα 800αρι που ΔΕΝ θα κυκλοφορησει αμεσα...

kostas_366
03-11-2010, 03:03
Σκονάκι έκανε η χόντα εδώ, αλλά την έπιασε ο καθηγητής. :sm7:

gsmaniac
03-11-2010, 07:28
Οχι. Μπορει να μας δινει μια ιδεα του τι να περιμενουμε στο μελλον σχετικα με μια μοτο βασισμενη στον 1200 αλλα οι φωτογραφιες αυτες αφορουν ενα 800αρι που ΔΕΝ θα κυκλοφορησει αμεσα...
τζαμπα κουβεντα εγινε ......:D
ειμαστε μεγαλα καφενεια...:D

Bedouin
03-11-2010, 08:59
... αλλα οι φωτογραφιες αυτες αφορουν ενα 800αρι ...

Αυτο ηξερα/νωμιζα και εγω ... οτι ειναι 800αρι.
Το ειδα σε αλλο φορουμ, επισης το ειπε και αλλος εδω πολυ νωριτερα αλλα κανεις δεν εδωσε σημασια.
Τσαμπα καβγας! :D:D:D

Βεβαια, οταν παρουσιατουν καποια στιγμη φωτο απο καποιο 1200αρι της Χοντα τοτε μπορει ανετα να συνεχιστει το ιδιο thread, δεν παει χαμενο.
Eτσι και αλλιως τα ιδια του στυλ "αντιγραφη της BMW" θα ακουστουν. :sm7:

Πισω στο θεμα...
Ερωτηση προς αυτους που ησως να γνωριζουν, εαν ειναι πραγματικα 800αρι, φοραει το V4-κυλινδρο μοτερ του VFR 800 (η καποια παραλλαγη του)?
Εαν ναι, αυτος δεν ηταν/ειναι τεχνολογιας VTEC (σαν κατι να θυμαμαι)?

Bedouin
03-11-2010, 09:12
Πισω στο θεμα...
Ερωτηση προς αυτους που ησως να γνωριζουν, εαν ειναι πραγματικα 800αρι, φοραει το V4-κυλινδρο μοτερ του VFR 800 (η καποια παραλλαγη του)?
Εαν ναι, αυτος δεν ηταν/ειναι τεχνολογιας VTEC (σαν κατι να θυμαμαι)?

Ακυρη η ερωτηση, μολις ειδα αλλο thread (για το ιδιο μηχανακι) του Deauman που απανταει στην απορια μου και μαι καλυπτει απολυτα (merci!).

GeorgeP
03-11-2010, 09:37
Οχι. Μπορει να μας δινει μια ιδεα του τι να περιμενουμε στο μελλον σχετικα με μια μοτο βασισμενη στον 1200 αλλα οι φωτογραφιες αυτες αφορουν ενα 800αρι που ΔΕΝ θα κυκλοφορησει αμεσα...

Γιωργο, οι φωτογραφιες που δημοσιευσα στο πρωτο ποστ αυτου του νηματος αφορουν τον αντικαταστατη του Βαραντερο ο οποιος θα εχει 1200 κυβικα σε V4 διαταξη κινητηρα!
Η κατηγορια που το εντασσουν παυει να λεγεται ΟΝ/ΟΦΦ αλλα cross tourer!
To εταιρο άλλο νεο μοντελο ειναι στρηταδικο εχει 800 κυβικα, κι αυτο σε V4 διαταξη κινητηρα, και το εντασσουν σε μια δικια τους άλλη κατηγορια την cross runner. Κατι σαν multistrada.

Tαδε εφη ο αντμιν του International Varadero forum o οποιος παρεβρεθει στην EICMA και φυσικα του διενεμηθη το σχετικο φυλαδιο και τραβηξε και τις σχετικες φωτογραφιες!

Τελος, τα παραπανω επιβεβαιωνονται και απο το επισημο σαιτ της εταιρειας http://world.honda.com/motorcycle/index.html (http://world.honda.com/motorcycle/index.html) το οποιο μιλαει (για το cross tourer) περι adventure bike V4 1200cc with dual clutch transmission!!!

EOD-K9
03-11-2010, 10:11
βρε μια φαγούρα !!!

πότε προλάβατε και γεμίσατε 7 σελίδες !?!?!?!?!?


δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω :o

Gemat
03-11-2010, 10:41
Γιωργο, οι φωτογραφιες που δημοσιευσα στο πρωτο ποστ αυτου του νηματος αφορουν τον αντικαταστατη του Βαραντερο ο οποιος θα εχει 1200 κυβικα σε V4 διαταξη κινητηρα!
Η κατηγορια που το εντασσουν παυει να λεγεται ΟΝ/ΟΦΦ αλλα cross tourer!
To εταιρο άλλο νεο μοντελο ειναι στρηταδικο εχει 800 κυβικα, κι αυτο σε V4 διαταξη κινητηρα, και το εντασσουν σε μια δικια τους άλλη κατηγορια την cross runner. Κατι σαν multistrada.

Tαδε εφη ο αντμιν του International Varadero forum o οποιος παρεβρεθει στην EICMA και φυσικα του διενεμηθη το σχετικο φυλαδιο και τραβηξε και τις σχετικες φωτογραφιες!

Τελος, τα παραπανω επιβεβαιωνονται και απο το επισημο σαιτ της εταιρειας http://world.honda.com/motorcycle/index.html (http://world.honda.com/motorcycle/index.html) το οποιο μιλαει (για το cross tourer) περι adventure bike V4 1200cc with dual clutch transmission!!!

Πανω απο τη μοτοσυκλετα της εικονας που αναφερεις γραφει
"nuovo modello di classe intermedia" (νεο μοντελο μεσης κατηγοριας)...

και οπως το καταλαβαινω εγω το 1200 δεν μπορει να το θετουν σαν "μεση κατηγορια".

Αν προσεξεις το μοντελο της παρακατω φωτο, ειναι καρμπον αυτου της πρωτης φωτο που αναρτηθηκε...

http://img684.imageshack.us/img684/5248/76121142692319111370100.jpg (http://img684.imageshack.us/my.php?image=76121142692319111370100.jpg)

GeorgeP
03-11-2010, 10:50
Πανω απο τη μοτοσυκλετα της εικονας που αναφερεις γραφει
"nuovo modello di classe intermedia" (νεο μοντελο μεσης κατηγοριας)...

και οπως το καταλαβαινω εγω το 1200 δεν μπορει να το θετουν σαν "μεση κατηγορια".

Αν προσεξεις το μοντελο της παρακατω φωτο, ειναι καρμπον αυτου της πρωτης φωτο που αναρτηθηκε...

http://img684.imageshack.us/img684/5248/76121142692319111370100.jpg (http://img684.imageshack.us/my.php?image=76121142692319111370100.jpg)

βεβαιως και το προσεξα, οπως προσεξα και το:

Sharing the phenomenal V4 engine and the revolutionary Dual Clutch Transimission with the VFR1200F, the V4 Crosstourer Concept will deliver all the fun and excitement of a road sports bike; but with the comfortable upright riding position and manoeuvrability of an adventure machine.

και παρακατω:

The V4 Crosstourer Concept will utilise the same engine as the Road Sport category VFR to bring the benefits of this world-beating engine to a new type of customer

και τέλος:

Together with 800cc Crossrunner also revealed at EICMA, the V4 Crosstourer concept expands Honda’s state-of-the-art V4 model line-up.

Oπως βλέπεις τα ξεχωριζει!!!

Ολα απο εδω Honda Worldwide | November 2, 2010 "V4 Crosstourer Concept" (http://world.honda.com/news/2010/2101102V4-Crosstourer/)

ckk
03-11-2010, 12:06
Παιδιά δεν αξίζει να ανεβάζετε πιέσεις, διότι δεν μας ανήκουν μετοχικά οι κατασκευάστριες εταιρείες. Τα μηχανάκια τους έχουμε και κυκλοφορούμε.
Και όντως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, τα γιαπωνέζικα είτε μηχανάκια είτε αυτοκίνητα ήταν απροβλημάτιστα με μόνο λάδια και βενζίνη να θέλουν. Τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά ήταν πάντα πιο μουράτα, παρ΄ όλο που είχαν περισσότερα προβλήματα και σίγουρα ακριβότερα. Επίσης πιο διακριτά από τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα που ήταν χύδην. Όπως αυτό και αποδεικνύεται αν διαβάσει κανείς τα σχόλια των μελών για το συγκεκριμένο θέμα. Είναι από την μια ΟΛΑ τα γιαπωνέζικα και από την άλλη η GS. Από μόνο του λέει κάτι. Αν το συνδιάσουμε και με το σχόλιο ότι είναι ΤΟ Varadero και Η GS…:sm7:

Εξαρτάται λοιπόν τι θέλει και τί μπορεί κανείς. Όλα είναι αξιόπιστα. Δεν θα κυκλοφορούσαν αλλιώς έ?...;)

deauman
03-11-2010, 12:28
καλημέρα φίλοι μου,

δε θέλω να σας απογοητεύσω αλλά αν και χτες ήμουν από το πρωί μέσα στα Ιταλικά moto site για πληροφορίες για τα νέα Honda (deuman=Deauville) ενθουσιάστηκα με τη Crosstourer, που ας μοιάζει λίγο στο DR800 τη GSA και στη Tenere, θα αποτελέσει ορόσημο για τη κατηγορία με το κινητήρα βελούδο του VFR το Deltabox και το Dual Clutch κιβώτιο συνειδητοποίησα πως θα όταν έρθει την άνοιξη θα κοστίζει γύρω στα 15000+ euro.
Επειδή και εγώ όπως και οι περισσότεροι αγόρασαν τη moto που τους άρεσε και όχι αυτή που πραγματικά χρειάζονταν έχουμε όλοι μπει σε μια διαδικασία κάθε δύο χρόνια που το marketing των εταιριών πρέπει να δικαιολογήσει το παχυλό του bonus να βγάζει νέα μοντέλα και μας έχουν πείσει ότι είμαστε αναγκασμένοι να τα πάρουμε με ανταλλαγή της καλής μας ώστε να μη χάσουμε το 60% των χρημάτων μας μετά από τέσσερα χρόνια, ήμαρτον. Ναι στην εξέλιξη (ABS, injection, Cat, ….) αλλά εμείς οι Μοτοσυκλετιστές αγοραστές να δίνουμε αξία και στα υπέρογκα ποσά που απαιτούνται για τα νέα μοντέλα που με κόπο βγάζουμε.
Όσοι θα θελήσουν να την αποκτήσουν θα πρέπει να χαρίσουν στη κυριολεξία τις καλές τους moto (GS,Varadero,V-strom, Tiger….) σε τιμές εντελώς εξευτελιστικές, διότι λόγω των κερδοσκόπων που χτυπούν τη χώρα μας τα τελευταία 10 χρόνια μας έχουν αναγκάσει να πιστέψουμε πως η μοτοσυκλέτα μας που οι περισσότεροι έχουν πάρει με δάνειο με 800 δόσεις δεν αξίζει τίποτα “Λόγω κρίσης”.
Σχεδόν όλοι στο forum έχουν moto με ABS, injection, ESA, ++++ , πόσοι κάνουν πάνω από 10000χλμ ανά έτος ???, οι μηχανές σας χρειάζονται service μια φορά το χρόνο (όσο και να κάνει) και επίσης σχεδόν όλοι θα τις πουλήσουν σε τρία χρόνια για το νέο μοντέλο που θα είναι πιο βαρύ πιο Hightec και πιο Πουλμουρ, με μόνο 30000χλμ. Όλες οι Moto αντέχουν για τουλάχιστον 100000χλμ με σωστή συντήρηση ακόμα και οι ντελικάτες Ducati.
Τα τελευταία 20 χρόνια ενημερώνομαι ανελλιπώς για τα θέματα της Μοτοσυκλέτας και θα συνεχίσω γιατί το γουστάρω. Τώρα στα 37 μου βλέπω πως έχω χάσει πολύ χρόνο όχι για την ενημέρωση αλλά στο ότι τις moto που είχα (ακόμα και η πρώτη μου Jawa 350 το 1991) δε τις απόλαυσα γιατί όλος ο τύπος προσπαθούσε να με πείσει να τη πουλήσω για τα φανάρια κάποιας άλλης.

Χαίρομαι τους φίλους από το forum που μπορούν και ξεζουμίζουν τη moto τους και αυτοί δεν είναι πάνω από 5 – 6 και έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως θα τους πλησιάσω χρήση της καλής μου.

Είμαι μαζί με τους λίγους που μπορούν να αποκτούν τα νέα μοντέλα, αλλά κρίμα να τα βλέπει μόνο το γκαρσόνι στη καφετέρια, ας τα δει και λίγο η Πίνδος…..και οι υπόλοιποι που τα αποκτούν με δάνεια, πωλήσεις ακινήτων (αν είναι δυνατόν) ας κάνουν ένα καλό πλύσιμο στη καλή τους, ας βγουν λίγο έξω από το κλουβί τους με καλή παρέα (το forum διοργανώνει όμορφες εκδρομές) και ας τους κάψει και λίγο λάδι (no offense) αλλά και να τους πέσει στο νεροφάγωμα, μετά από μερικές μέρες δεν θα θυμούνται τη πτώση αλλά το driftarisma με δευτέρα στη φλαταδούρα κάπου στα βουνά της χώρας μας !!!!

Εν κατακλείδι θα συνεχίσω να ποστάρω στα νέα μοντέλα γιατί από ότι καταλαβαίνω εκτιμώ περισσότερο τη μοτοσυκλέτα που ήδη έχω.

Όπως έχει γράψει και ένας συντάκτης του Moto “Η καλύτερη μοτοσυκλέτα για ταξίδι είναι αυτή που ήδη έχεις”

Υ.Γ δείτε παρακάτω τι γράφεται στο Τύπο και αναρωτηθείτε à

Σε ζοφερό σκηνικό διαπραγματεύονται πλέον τα ελληνικά ομόλογα, οδεύοντας ολοταχώς σε spread 1.000 μονάδων πριν το τέλος του έτους, καθώς μάλιστα «σέρνεται» στα τραπεζικά dealing room έντονη φημολογία, ότι τελικά η αναθεώρηση των δημοσιονομικών στοιχείων από την Eurostat θα αποκαλύψει έλλειμμα της τάξεως του 16% του ΑΕΠ!

xurxes
03-11-2010, 12:59
για να μπορούμε να το δούμε λίγο καλύτερα ρε παίδες....:sm7:





http://www.abload.de/img/3crossrunneryn7y.jpg (http://www.abload.de/image.php?img=3crossrunneryn7y.jpg)

http://www.abload.de/img/post-23-1288692783g531.jpg

GregoryA
03-11-2010, 13:34
Τα παραπάνω μοντέλα (800 και μελλοντικο 1200) αποτελούν κατα την ταπεινή μου άποψη εργα τέχνης , ποιηματα και μοτοκαλλιτεχνίες. Αν μοιάζει με gs η tenere η multistrada ή οτι άλλο θέλετε και σας ικανοποιεί αυτο μην το αγοράσετε, παραμείνετε με το <εξελιγμένο> boxer (αν μείνει στην παραγωγή). Με τι θελετε να μοιάζει μια νέα μοτοσικλέτα, με αροτρο ή σαύρα για να μην μοιάζει με μοτο που έχει μονομπρατσο, αξονα, ζελατίνα και κλπ!!!Με το φτηνό αυτό σκεπτικό σας οποια εταιρεία σχεδιάζει νεα μοτο με οn off V4 θα λέμε ότι ειναι απομίμηση Χοντα?. Ελεος , αυτα δεν στέκουν κύριοι, σας διαβάζω μηνες και όποιο νεο μοντέλο οποιασδηποτε εταιρειας κυκλοφορήσει, απομίμηση του gs λετε ότι είναι. Δεν εχει κατα την αποψη μου κανένα βασικο χαρακτηριστικό GS, (ευτυχώς), μην μου πείτε για την ζελατίνα, τον αξονα ή το φτεράκι που αντιγράψανε οι Γερμανοί απο το DR BIG 800 suzuki και οι οποίοι καλά κάνανε αν το γουστάρουν σαν χαρακτηριστικό της κατασκευής των. Καλο είναι ρε παιδιά να εξελίσουν οι εταιρείες νεα μοντέλα, καλά μοντέλα, βελτιωμένα μοντέλα και μεις αν μπορούμε και θέλουμε να τα απολαμβάνουμε, οποιας εταιρείας και αν είναι, μοτοσικλέτα, ταξίδια, ζωή αυτά μας ενδιαφέρουν και ας αφήσουμε τα φτηνα προαναφερόμενα σχόλια. Καταναλωτές είμαστε και όχι κριτές και μέτοχοι των μεγάλων εταιρειών που διαβάλλουμε τους αντιπάλους για να αποκομίσουμε περισσότερο κέρδος!!!!! Τελος αν μας ικανοποιεί η μηχανή μας μένουμε με αυτή αλλά δυστυχώς το πανίσχυρο μαρκετινγκ μας παρασυρει σε ακριβά μονοπάτια!!!!!!!!

ntinopoulos
03-11-2010, 14:18
Τα παραπάνω μοντέλα (800 και μελλοντικο 1200) αποτελούν κατα την ταπεινή μου άποψη εργα τέχνης , ποιηματα και μοτοκαλλιτεχνίες. Αν μοιάζει με gs η tenere η multistrada ή οτι άλλο θέλετε και σας ικανοποιεί αυτο μην το αγοράσετε, παραμείνετε με το <εξελιγμένο> boxer (αν μείνει στην παραγωγή). Με τι θελετε να μοιάζει μια νέα μοτοσικλέτα, με αροτρο ή σαύρα για να μην μοιάζει με μοτο που έχει μονομπρατσο, αξονα, ζελατίνα και κλπ!!!Με το φτηνό αυτό σκεπτικό σας οποια εταιρεία σχεδιάζει νεα μοτο με οn off V4 θα λέμε ότι ειναι απομίμηση Χοντα?. Ελεος , αυτα δεν στέκουν κύριοι, σας διαβάζω μηνες και όποιο νεο μοντέλο οποιασδηποτε εταιρειας κυκλοφορήσει, απομίμηση του gs λετε ότι είναι. Δεν εχει κατα την αποψη μου κανένα βασικο χαρακτηριστικό GS, (ευτυχώς), μην μου πείτε για την ζελατίνα, τον αξονα ή το φτεράκι που αντιγράψανε οι Γερμανοί απο το DR BIG 800 suzuki και οι οποίοι καλά κάνανε αν το γουστάρουν σαν χαρακτηριστικό της κατασκευής των. Καλο είναι ρε παιδιά να εξελίσουν οι εταιρείες νεα μοντέλα, καλά μοντέλα, βελτιωμένα μοντέλα και μεις αν μπορούμε και θέλουμε να τα απολαμβάνουμε, οποιας εταιρείας και αν είναι, μοτοσικλέτα, ταξίδια, ζωή αυτά μας ενδιαφέρουν και ας αφήσουμε τα φτηνα προαναφερόμενα σχόλια. Καταναλωτές είμαστε και όχι κριτές και μέτοχοι των μεγάλων εταιρειών που διαβάλλουμε τους αντιπάλους για να αποκομίσουμε περισσότερο κέρδος!!!!! Τελος αν μας ικανοποιεί η μηχανή μας μένουμε με αυτή αλλά δυστυχώς το πανίσχυρο μαρκετινγκ μας παρασυρει σε ακριβά μονοπάτια!!!!!!!!
οι λεξεις "εργο τεχνης","ποιημα","μοτοκαλλιτεχνια" ειναι πολυ λιγες για να αποτυπωσουν την πραγματικοτητα!
αυτες οι μηχανες ειναι να τις εχεις στο σαλονι και καθε μερα να τις σκουπιζεις και να τις καμαρωνεις!:)

gsmaniac
03-11-2010, 15:09
Τα παραπάνω μοντέλα (800 και μελλοντικο 1200) αποτελούν κατα την ταπεινή μου άποψη εργα τέχνης , ποιηματα και μοτοκαλλιτεχνίες. Αν μοιάζει με gs η tenere η multistrada ή οτι άλλο θέλετε και σας ικανοποιεί αυτο μην το αγοράσετε, παραμείνετε με το <εξελιγμένο> boxer (αν μείνει στην παραγωγή). Με τι θελετε να μοιάζει μια νέα μοτοσικλέτα, με αροτρο ή σαύρα για να μην μοιάζει με μοτο που έχει μονομπρατσο, αξονα, ζελατίνα και κλπ!!!Με το φτηνό αυτό σκεπτικό σας οποια εταιρεία σχεδιάζει νεα μοτο με οn off V4 θα λέμε ότι ειναι απομίμηση Χοντα?. Ελεος , αυτα δεν στέκουν κύριοι, σας διαβάζω μηνες και όποιο νεο μοντέλο οποιασδηποτε εταιρειας κυκλοφορήσει, απομίμηση του gs λετε ότι είναι. Δεν εχει κατα την αποψη μου κανένα βασικο χαρακτηριστικό GS, (ευτυχώς), μην μου πείτε για την ζελατίνα, τον αξονα ή το φτεράκι που αντιγράψανε οι Γερμανοί απο το DR BIG 800 suzuki και οι οποίοι καλά κάνανε αν το γουστάρουν σαν χαρακτηριστικό της κατασκευής των. Καλο είναι ρε παιδιά να εξελίσουν οι εταιρείες νεα μοντέλα, καλά μοντέλα, βελτιωμένα μοντέλα και μεις αν μπορούμε και θέλουμε να τα απολαμβάνουμε, οποιας εταιρείας και αν είναι, μοτοσικλέτα, ταξίδια, ζωή αυτά μας ενδιαφέρουν και ας αφήσουμε τα φτηνα προαναφερόμενα σχόλια. Καταναλωτές είμαστε και όχι κριτές και μέτοχοι των μεγάλων εταιρειών που διαβάλλουμε τους αντιπάλους για να αποκομίσουμε περισσότερο κέρδος!!!!! Τελος αν μας ικανοποιεί η μηχανή μας μένουμε με αυτή αλλά δυστυχώς το πανίσχυρο μαρκετινγκ μας παρασυρει σε ακριβά μονοπάτια!!!!!!!!

μαλλον ξεχασες οτι το θεμα γραφτηκε σε φορουμ της bmw.....:cool:
οι περισσοτεροι αστειευονται και αυτο φαινεται....;)

ortho
03-11-2010, 15:16
Καλε μου συνοδοιπορε και συναδελφε, αν ειχα αναγάγει την εκαστοτε μοτοσυκλετα μου σε ανθρωπο και της ειχα δωσει ανθρωπινη υποσταση τοτε ναι θα καραγουσταρα! Ομως, ποτε δεν το εκανα ουτε τοτε που ημουν 18 χρονων οπου και απεκτησα την πρωτη μου μοτο κι εξακολουθω ακομη και σημερα να μην το κανω και να τηρώ την διαφορα της ανθρωπινης υποστασης ξεχωριστα απο την μηχανικη ενασχοληση-χομπυ-τροπο ζωης!!

Καραγουσταρω καλε μου φιλε την συζυγο μου, καραγουστερνα οποια γυναικα περναγε απο το κρεββατι μου στο παρελθον το μακρινο, καραγουσταρω τους ανθρωπους που συμετεχουν κατ'οιονδηποτε τροπο σε αυτο το φορουμ, αλλα, τοτε οπως και τωρα, μου αρεσει η καθε μοτοσυκλετα που καβαλω να την οδηγω, απλα μου αρεσει, αρκει φυσικα να ειναι απροβληματιστη.....οπως Χοντα, Σουζουκι, Καβασακι και λοιπα made in japan προιοντα δηλαδη!!;)
Δεν θα προβληματιστω φιλε μου καλε για καμια μοτοσυκλετα, αλλα πολυ ευχαριστως να το εκανα για ενα ανθρωπινο ον!!!
Οποταν...ναι εχω μεγαλη διαφορα με εσας!!!!!!


:sm8::sm8:


πολύ σωστά τα λές! Οχι στο ιαπωνικό vs BMW, προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει ποιός φτιάχνει τη μηχανή που οδηγώ, με ενδιαφέρει να την καβαλάω και να φεύγω, βενζίνη, αέρας στα λάστιχα, λάδωμα την αλυσίδα και βρουμμμμμ, όσο για τα υπόλοιπα!

Και προσωπικά μου άρεσε το 800, αν και θεωρώ πολλά τα πλαστικά. Τα 1200 σαν κυβικά τα θεωρώ υπερβολικά όταν μπορώ να έχω μόνο μία μηχανή και το 90% των χλμ τα γράφει στην πόλη.

Και γιατί όχι το CBR600F;! :)

GregoryA
03-11-2010, 15:21
μαλλον ξεχασες οτι το θεμα γραφτηκε σε φορουμ της bmw.....:cool:


οι περισσοτεροι αστειευονται και αυτο φαινεται....;)

Δεν εχω προβλημα αλλά απόψεις γράφονται οι οποίες είναι 1000% σεβαστές και δεν νομίζω ότι ολοι αστειεύονται.Σας πληροφορώ ότι οι πιο δυσμενείς εντυπώσεις εχουν γραφτεί και γράφονται σε φόρουμ σχετικά με Χόντα(varaderoforum κ.λ.π.) και είναι απόλυτα φυσιολογικο!!!

Man !!!
03-11-2010, 15:29
όταν αυτή τη μοτοσυκλέτα (την 1200)την δούμε πρώτα με έναν άνθρωπο πάνω (για να έχουμε τα μεγέθη), έπειτα τη δούμε ζωντανά μπροστά μας , και έχει τεράστια, και βέβαια με τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα του, πολλοί από δω μέσα και απο άλλα φόρα θα γελάνε με αυτά που γράφουν.
Οι λεπτομέρειες που σιγά σιγά φαίνονται σε αυτή τη μοτο θα μας καταπλήξουν !!!

manosamos
03-11-2010, 20:31
Οχι. Μπορει να μας δινει μια ιδεα του τι να περιμενουμε στο μελλον σχετικα με μια μοτο βασισμενη στον 1200 αλλα οι φωτογραφιες αυτες αφορουν ενα 800αρι που ΔΕΝ θα κυκλοφορησει αμεσα...

Παντα ενημερος ο Γιωργης.;):)

napgeo
03-11-2010, 20:50
Παντα ειχαν γουστο.Το λατρεψαν ,εμπνευστηκαν απο αυτο ,το εξελιξαν και αυτην τη στιγμη εχουν την κατηγορια στα χερια τους...... :)




Για το λόγω αυτό όταν η wv τους πούλησε τη μηχανή απο το σκαραβαίο τον έχει μέχρι σήμερα. Φοβερή εξέλιξη. Εάν στην Έρημο ο ROMEL είχε Honda δεν θα είχε χάσει...........Φανατικός Hondaκιας.............

manosamos
03-11-2010, 20:52
Για το λόγω αυτό όταν η wv τους πούλησε τη μηχανή απο το σκαραβαίο τον έχει μέχρι σήμερα. Φοβερή εξέλιξη. Εάν στην Έρημο ο ROMEL είχε Honda δεν θα είχε χάσει...........Φανατικός Hondaκιας.............

Napo αν ο Ρομελ ειχε Χοντα δεν θα τον ηξερε ουτε η μανα του.............:D:D:D:cool:

GeorgeP
03-11-2010, 21:31
Οχι. Μπορει να μας δινει μια ιδεα του τι να περιμενουμε στο μελλον σχετικα με μια μοτο βασισμενη στον 1200 αλλα οι φωτογραφιες αυτες αφορουν ενα 800αρι που ΔΕΝ θα κυκλοφορησει αμεσα...

Παντα ενημερος ο Γιωργης.;):)

ελπιζω να διαβασες και το παρακατω ποστ μετα το παραπανω του γιωργη (Gemat)

βεβαιως και το προσεξα, οπως προσεξα και το:

Sharing the phenomenal V4 engine and the revolutionary Dual Clutch Transimission with the VFR1200F, the V4 Crosstourer Concept will deliver all the fun and excitement of a road sports bike; but with the comfortable upright riding position and manoeuvrability of an adventure machine.

και παρακατω:

The V4 Crosstourer Concept will utilise the same engine as the Road Sport category VFR to bring the benefits of this world-beating engine to a new type of customer

και τέλος:

Together with 800cc Crossrunner also revealed at EICMA, the V4 Crosstourer concept expands Honda’s state-of-the-art V4 model line-up.

Oπως βλέπεις τα ξεχωριζει!!!

Ολα απο εδω Honda Worldwide | November 2, 2010 "V4 Crosstourer Concept" (http://world.honda.com/news/2010/2101102V4-Crosstourer/)

Bedouin
04-11-2010, 02:02
ελπιζω να διαβασες και το παρακατω ποστ μετα το παραπανω του γιωργη (Gemat)

Eχεις απολυτο δικιο ... ειναι δυο τελικα τα νεα αλογα.

TEOSS
04-11-2010, 03:16
Το 1200 είναι ποιο προσεγμένο από το 800 (αν και το <<τρανσφορμερ>> φανάρι -παρόμοιο με CBR 1000 R – με χαλάει λίγο).
Μένει να δούμε εάν τα κιλά θα είναι κάτω από 270! Και η τιμή κάτω από 18.000!!!:sm7::sm7::D:D:D

GeorgeP
04-11-2010, 10:20
Το 1200 είναι ποιο προσεγμένο από το 800 (αν και το <<τρανσφορμερ>> φανάρι -παρόμοιο με CBR 1000 R – με χαλάει λίγο).
Μένει να δούμε εάν τα κιλά θα είναι κάτω από 270! Και η τιμή κάτω από 18.000!!!:sm7::sm7::D:D:D

Κατω απο 18000????χμμμμμμ!!δυσκολο.....αλλα...... για ακου εξοπλισμο:

ride by wire
3 χαρτες αναφλεξης
traction control
βαλιτσες (χ3)
ηλεκτρικα ρυθμιζομενη ζελατινα
dual clutch
full adjustable αναρτησεις εμπρος πισω (χειροκινητα/ηλεκτρικα δεν ξερω ακομη)
Και δεν αναφερω τον νεο 1200αρη V4 και οτι συνεπαγεται αυτο σαν κοστος εξελιξης, σχεδιασης κ.λ.π.

Αν θα ειναι κατω απο 18000 θα ειναι........ θαυμα!
Εξάλλου γιαυτο, νομιζω, το προδιοριζουν μετα το 2012 οπου θεωρουν οτι θα ειναι εφικτο να πληρωθει αυτο το ποσο συμπιπτοντας με την τυχον παγκοσμια αναταξη της οικονομιας!!

wet & dirty
04-11-2010, 15:26
Καλύτερα να μην εμπλακούμε στη συζήτηση ποιος αντέγραψε ποιον!!!!

http://img180.imageshack.us/img180/6236/1990drbigl0609682061788.jpg

Ένα απο τα καλητερα μονοκυλινδρα που πέρασαν απο τα χέρια μου και που το έχουμε ακόμα και σήμερα με 400.000 χιλιόμετρα απο 1995 που έγινε η αγορά του!!!το dr 800 big εκείνη την εποχή είχε κάνει θραύση στην αγορά !!!στην φωτό είναι το 750 άλλο Καλο εργαλείο !!!μακάρι να έφτιαχναν και σήμερα τέτοιες μηχανές !!!!!

gepol
04-11-2010, 15:32
Ένα απο τα καλητερα μονοκυλινδρα που πέρασαν απο τα χέρια μου και που το έχουμε ακόμα και σήμερα με 400.000 χιλιόμετρα απο 1995 που έγινε η αγορά του!!!το dr 800 big εκείνη την εποχή είχε κάνει θραύση στην αγορά !!!στην φωτό είναι το 750 άλλο Καλο εργαλείο !!!μακάρι να έφτιαχναν και σήμερα τέτοιες μηχανές !!!!!

Και αν δεν το είχε θάψει ο ελληνικός περιοδικός τύπος, θα είχε πουλήσει όσο καλά και σην Ευρώπη.

wet & dirty
04-11-2010, 15:44
Και αν δεν το είχε θάψει ο ελληνικός περιοδικός τύπος, θα είχε πουλήσει όσο καλά και σην Ευρώπη.

ΕΤΣΙ ακριβώς Φίλε μου !!εκείνα τα χρόνια η χοντα είχε δώσει πολλά χρήματα για να βγάλει το αφρικα 750 στην αγορα!!;)

miltosb
04-11-2010, 17:59
εντελλώς αντιγραφή όμως?:sm7:Νεύρα

TEOSS
04-11-2010, 19:24
Το υπάρχον VFR 800 πάει 14.300 και το VFR 1200 17.700 στάνταρ χωρίς βαλίτσες αυτόματο σαμάν κ.α., όταν λέω 18.000 εννοώ στάνταρ τιμή .Με τον έχτρα εξοπλισμό έχουμε και εκτόξευση τιμής …
όσο για τον cross χαρακτήρα …εάν καταφέρει και προσπεράσει σε χωματόδρομο κάνα RT(:D) τότε μπράβο τα ¨βγαλε τα λεφτά του.:sm7::sm7::sm7::sm3::cool2:

ntinopoulos
04-11-2010, 19:26
Το υπάρχον VFR 800 πάει 14.300 και το VFR 1200 17.700 στάνταρ χωρίς βαλίτσες αυτόματο σαμάν κ.α., όταν λέω 18.000 εννοώ στάνταρ τιμή .Με τον έχτρα εξοπλισμό έχουμε και εκτόξευση τιμής …
όσο για τον cross χαρακτήρα …εάν καταφέρει και προσπεράσει σε χωματόδρομο κάνα RT(:D) τότε μπράβο τα ¨βγαλε τα λεφτά του.:sm7::sm7::sm7::sm3::cool2:
οποτε τα gs ειναι φτηνα ε?:rolleyes:
να ρε!γι αυτο χαλανε!:rolleyes:
:sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-11-2010, 13:49
Το νέο Varadero

ntinopoulos
05-11-2010, 13:54
εμενα παντως μου φερνει σε νεο ...κουβαδερο!:sm7:

vasorfa
05-11-2010, 13:57
sorry.....πολυ bmwδίζει...:sm7::sm7::sm7:



αλλα έτσι και ΔΕΝ βγάλει ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...............θα Πεθαααααααανωωωωωωωωωωωωω:sm7::sm7::p:p:p

vasorfa
05-11-2010, 13:59
εμενα παντως μου φερνει σε νεο ...κουβαδερο!:sm7:


παντως βρήκα ποιο όνομα του ταιριαζει........

ΑΣΗΜΩ:p:p:p:sm7::sm7::sm7::sm7:


Ρε συ?????


Θα κοστιζει περισσοτερο απο μια μπουμπου.....

θα εχει πιο ψιλα κεντρο βαρους.......

Οι χωματινες διαδρομες----για ακομα μια φορα ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ καρπος........


Μαλλον εκει στην honda....καπνίζουν ..........πολλα,και διάφορα!!!:p:p:sm7::sm7::sm7:

pepax66
05-11-2010, 14:42
Φοβερό εργαλείο ρε παιδιά μου αρέσει πολύ ένα μεγάλο μπράβο στην Honda επιτέλους έβγαλε διάδοχο στο πολύ επιτυχημένο Varadero που εάν δεν ήταν η κρίση θα είχε πάρει σύνταξη.
Πιο πολύ μου αρέσουν τα κάγκελα τι τρελή έμπνευση να έχουν επάνω και προβολάκια, φοβερό! Ηλεκτρονικά συστήματα τρελά traction control c-abs, πολλαπλή χαρτογράφηση από εκεί που είχε μια λάμπα για βενζίνημας έστειλε,αλλά και η σχεδίαση στις βαλίτσες τετράγωνες ασύλληπτο εκστασιάστηκα,και ΑΞΟΝΑ που το σκεφτήκανε αυτό ρε παιδιά και τα κυβικά του1200 πωωωωωωωω ρεμεγάλεαυτά είναι αλλά και τα χρωματάκια του εκεί είναι που με τελείωσε η Honda. Πολύ μου άρεσε και η παρουσίαση του στην έκθεση επάνω σε καθρέφτες για σφαιρική άποψη τρελή υπερπαραγωγή σαν κινέζικο matchbox wannabe Adve (μη πω και καμιά χοντράδα). Η σύλληψη είναι να φτιάξουμε κάτι μεγάλο με πολλά τζιμπλιμπλίκια τουλάχιστον πάνω από 110 HP λιγότερο από 270 κιλά και να μοιάζει με adve? Τελικά τι έφτιαξαν μια πανάκριβη κινέζικη κουρ@δ@!

Βέβαια και φυσικά πλάκα κάνω η μηχανή δεν έχει πατήσει Ελλάδα να την δούμε και να την εκτιμήσουμε αλλά η νέα προσέγγιση της Honda στο κομμάτι μεγάλα ON/OFF ή όπως αλλιώς τα λέει, ήταν χονδροειδέστατη και ανυπόστατη για ένα και μόνο λόγο:
Αποκλείει από το συγκεκριμένο μηχάνημα την εκτός δρόμου δραστηριότητα που οποιοδήποτε ταξιδευτής και αγοραστής μιας τέτοιας μηχανής, έστω και εάν δεν πατήσει ποτέ του χαλίκι, την έχει στο μυαλό του και γι’αυτό και αγοράζει ένα τέτοιο μηχάνημα και όχι για το traction esa mesa xesa που του έχει καρφώσει επάνω η μαμά. Εκτός εάν δεν είναι ON/OFF οπότε δεν υπάρχει κουβέντα το μηχανάκι είναι μια κατηγορία μόνο του (χωρίς το multistrata) και δεν είναι ούτε καν Varadero.:hmmm::(

ΙoannisPanagiotidis
05-11-2010, 14:44
:)...παιδες τα σύκα σύκα και τις σκάφες σκάφες!

...δεν ειναι ασχημο!...αντιθετως μου βγαζει κατι πολυ διαφορετικοκαι φρεσκο χωρις να ξεφευγει πολυ απ αυτο που ειχα τοσα χρονια μεσα στο μυαλο μου για το Varadero !

...δεν μιλαω απ τη θεση του υποψηφίου αγοραστη ...μιλαω εντελως αντικειμενικα !...πιστευω οτι οταν το δουμε live θα μας κερδισει αμεσως!

(...προσωπικα αν ειχα τα φραγκα και εμπαινα στο πειρασμο να αλλαξω .... μαλλο σε Μουλτι θα πηγαινα!)

GeorgeP
05-11-2010, 14:45
...............................................

Ρε συ?????


Θα κοστιζει περισσοτερο απο μια μπουμπου.....

Και η μπουμπου με ολα αυτα που ανεφερα οτι θα εχει επανω του ο αντικαταστατης θα κοστιζει οσο 2 μπουμπου.;)
Το Σουπερ Τενερε με ολα αυτα και βαλιτσες αλουμινιου 17700, η μπουμπου ποσο???????


θα εχει πιο ψιλα κεντρο βαρους

Γιατι ξερεις που ειναι το κεντρο βαρους της μπουμπους? Χαμηλα? Ναι! που ομως??? ψηλοχάμηλα ¨η χαμηλοχάμηλα!!
Θα μας τρελανεις εσυ!!!! Το κεντρο βαρους μιας μοτοσυκλετας δεν μπορει να ειναι πολυ χαμηλα γιατι τοτε απλα δεν θα εστριβε! θα συμπεριφεροταν σαν ιστιοπλοικο με καρινα 6 μετρα και βαρος 3 τονους! Ουτε πολυ ψηλα γιατι τοτε θα ηταν ιστιοπλοικο χωρις καρινα!! Ολες οι μοτοσυκλετες εχουν το κεντρο βαρους εκει που επιτρεπει το υψος, πλατος, μηκος σε συνεργασια με το βαρος της!!!


Οι χωματινες διαδρομες----για ακομα μια φορα ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ καρπος........

Δεν παμε μια βολτα μαζι στο χωμα να δουμε ποσο απαγορευμενος καρπος ειναι?:D
Εξάλλου ουτε η νεα GS, που ερχεται, θα ειναι χωματερη οσο η σημερινη, εχε το αυτο υποψιν σου!
Ολοι προσανατολιζονται προς το ''χωματερο'' αρωμα στην οψη και στην καθαρα ασφαλτινη χρηση!



Μαλλον εκει στην honda....καπνίζουν ..........πολλα,και διάφορα!!!:p:p:sm7::sm7::sm7:

Και ο Μαρλευ πολλα και διαφορα καπνιζε αλλα εβγαζε μια μουσικη....μα μια μουσικη!:p:sm7:

pepax66
05-11-2010, 14:46
εμενα παντως μου φερνει σε νεο ...κουβαδερο!:sm7:

Κουβαδέρο??????? Ναι και εάν περπατάει εάν όχι τότε κουραδέρο!


:sm7::sm7::sm7::sm7:

pepax66
05-11-2010, 14:55
Και ο Μαρλευ πολλα και διαφορα καπνιζε αλλα εβγαζε μια μουσικη....μα μια μουσικη!:p:sm7:

Γεια σου Γιώργη με τα ωραία σου! Μη ξεχνάς ότι στην μουσική και τον μπάφο την αράζεις και την ακούς, λες και αυτό το Varadero να φτιάχτηκε με αυτό το concept?
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
05-11-2010, 15:18
Γεια σου Γιώργη με τα ωραία σου! Μη ξεχνάς ότι στην μουσική και τον μπάφο την αράζεις και την ακούς, λες και αυτό το Varadero να φτιάχτηκε με αυτό το concept?
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Μεσα εισαι, την αραζεις, δεν σε απασχολει τιποτε, εισαι απαλαγμενος απο εννοιες και απλα απολαμβανεις!!!! Μαλλον μοιαζει με μπαφο κινουμενο!!!:sm7:

Kimwnas
05-11-2010, 15:39
Ενδιαφέρον φαίνεται! Άντε επιτέλους έβγαλε και ένα μεγάλο τούρερ με άξονα να έχουμε και καμιά έξτρα επιλογή!

Άν και στην φωτό γράφει "Concept" άρα μπορεί το μοντέλο παραγωγής να διαφοροποιηθεί εμφανισιακά, μένει να δούμε βάρος και το πολύ σημαντικό για μένα πόσο ψηλά είναι το κέντρο του, και βέβαια τιμή...

napgeo
05-11-2010, 15:45
Μεσα εισαι, την αραζεις, δεν σε απασχολει τιποτε, εισαι απαλαγμενος απο εννοιες και απλα απολαμβανεις!!!! Μαλλον μοιαζει με μπαφο κινουμενο!!!:sm7:

Με τον αντικαταστάτη του STX1300 pan. έχεις κάτι νεώτερο να μας πείς.

gsmaniac
05-11-2010, 16:26
[


Δεν παμε μια βολτα μαζι στο χωμα να δουμε ποσο απαγορευμενος καρπος ειναι?:D
Εξάλλου ουτε η νεα GS, που ερχεται, θα ειναι χωματερη οσο η σημερινη, εχε το αυτο υποψιν σου!
Ολοι προσανατολιζονται προς το ''χωματερο'' αρωμα στην οψη και στην καθαρα ασφαλτινη χρηση!

φυγαμεεεεεεε.................βαλε χωματινα,για τελος του μηνα:o
θα γινει τρελλο Σ/Κ.....σε λασπες;)
μην αρχισεις τα δεν μπορω....ΝεύραΝεύραΝεύρα

ntinopoulos
05-11-2010, 17:05
[


Δεν παμε μια βολτα μαζι στο χωμα να δουμε ποσο απαγορευμενος καρπος ειναι?:D
Εξάλλου ουτε η νεα GS, που ερχεται, θα ειναι χωματερη οσο η σημερινη, εχε το αυτο υποψιν σου!
Ολοι προσανατολιζονται προς το ''χωματερο'' αρωμα στην οψη και στην καθαρα ασφαλτινη χρηση!

φυγαμεεεεεεε.................βαλε χωματινα,για τελος του μηνα:o
θα γινει τρελλο Σ/Κ.....σε λασπες;)

μην αρχισεις τα δεν μπορω....ΝεύραΝεύραΝεύρα

εχει σκοπο να το πεταξει σε κανα γκρεμο μου φαινεται...!:rolleyes:

gsmaniac
05-11-2010, 17:06
εχει σκοπο να το πεταξει σε κανα γκρεμο μου φαινεται...!:rolleyes:
μην του λες τετοια.......:mad:

Bedouin
05-11-2010, 18:56
Οι χωματινες διαδρομες----για ακομα μια φορα ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ καρπος........



Ναι βλεπεις τα GS μας ειναι ... σκετα κατσικια. :sm3:

wet & dirty
05-11-2010, 19:21
Ναι βλεπεις τα GS μας ειναι ... σκετα κατσικια. :sm3:

:sm7::sm7:

Fast&Furious
05-11-2010, 21:58
Αντε επιτελους ενα BMWHONDA καιρος ηταν...:D:D:D

D_Artagian
05-11-2010, 22:30
παιδιά εγω που μόλις το είσα από κοντά , δεν είναι άσχημο !! φαίνεται πολύ στιβαρό. Φυσικά δεν μιλάμε για on-off,αλλά ένα μεγάλο όρθιο τουριστικό μηχανάκι !!
Εντυπωσιακό πάντως !!!

YouTube - Eicma 2010 | www.motoraid.eu - 2010 New Honda Varadero

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs462.ash2/73559_461251186029_24152386029_5445718_57331_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs930.snc4/74308_461251091029_24152386029_5445715_2449391_n.jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs572.ash2/149452_461250651029_24152386029_5445706_3947199_n.jpg

siraxanz
05-11-2010, 23:17
μηχαναρα θα καψει καρδιες οπως και η μανα του;)

Carduelis
06-11-2010, 00:18
Πάντως όπως και νάχει, όσο και να αρέσει ή να μην αρέσει σε κάποιους, ο συναγωνισμός μόνο καλό θα κάνει σε όλους μας.
Κάθε εταιρεία σ αυτή την κατηγορία πρέπει να παρουσιάζει λογικά οτι καλύτερο έχει. Και η BMW αν δει οτι μοιράζεται η πίττα και αποκτά σοβαρό ανταγωνιστή (μακάρι !) θα αναγκαστεί να φτιάξει καλύτερες και φτηνότερες μηχανές.
Αντε να το δούμε στους δρόμους και να μάθουμε τις πρώτες εντυπώσεις!

pepax66
06-11-2010, 00:26
Και η BMW αν δει οτι μοιράζεται η πίττα και αποκτά σοβαρό ανταγωνιστή (μακάρι !) θα αναγκαστεί να φτιάξει καλύτερες και φτηνότερες μηχανές.

Δυστυχώς ή ευτυχώς γιατρέ μου είναι concept και δεν θα βγει αν δεν πέσουν στην εταιρεία καμιά 20αριά χονδρέμποροι να τους τάξουν πωλήσεις και να γίνει το concept μηχανή. Καλά όλα αυτά αλλά αν το καβαλήσει η Honda και ζητά 20άρικα θα πει η BMW "ώπα και φτηνή είμαι για ρίξε ποιότητα και κράτα τιμή" και πάει λέγοντας ιστορίες εμπορικής τρέλας......:yz:yz:yz:yz

TEOSS
06-11-2010, 02:10
Το κομμάτι (του φερινγκ) από το VFR 1200F με μπέρδεψε στις αρχικές φωτο και το πέρασα για προσεγμένο ... μπλιαχχχ το μηχανάκι είναι κακάσχημο με ασύνδετα (σχεδιαστικά) κομμάτια πλαστικού πεταμένα όπου τους έβρισκε , ένα φανάρι για κλοτσιές…και το ράμφος του κότσυφα …ποιο χαλί δεν γίνονταν.
( Δεν μιλάω καθόλου για πίσω φανάρι ,δεν υπάρχει , μάλλον στην αποθήκη βρήκαν ένα από XR250 και το πέταξαν πάνω, ΑΙΣΧΟΣ)
Αλήθεια γιατί το cross runner 800 με 100 ίππους (στρόφαλο) και 240 κιλά έχει πίσω λάστιχο 180/55/17 και το δυνατότερο και βαρύτερο cross tourer έχει τα κλασσικά ON/OFF 150/70/17 (ζάντες στιλ GS adv) αφού cross είναι και τα δυο .Επίσης γιατί δεν τα χαρακτηρίζουν on/off αφού έχουν μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεως από το βαρκαντερο ... μήπως και αυτό είναι cross και απλά μας έπρηζαν τ` αρχ… τόσα χρόνια (όπως και η Yamaha που για χρόνια θεωρούσε on/off το DTM 850).:cool::D:D

Bedouin
06-11-2010, 04:57
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue][B]Δυστυχώς ή ευτυχώς γιατρέ μου είναι concept και δεν θα βγει αν δεν πέσουν στην εταιρεία καμιά 20αριά χονδρέμποροι να τους τάξουν πωλήσεις και να γίνει το concept μηχανή.

Νομιζω πως η παραγωγη μιας μηχανης στην κατηγορια αυτη ειναι μονοδρομος, ειδικα για μια εταιρια του μεγεθους της Honda.
To πολυ πολυ οι χονδρέμποροι να προτεινουν (μικρο)αλλαγες στην εμφανιση.

Bedouin
06-11-2010, 05:05
Ακυρο.

taksidiotis
06-11-2010, 07:06
εγω παλι γιατι το θεωρω ωραιο?
μου αρεσει αρκετα και μαλιστα σε σημεια που αλλοι δεν θελουν να βλεπουν.
πολυ καλη κινηση,μακαρι το βαρος να ειναι σε λογικα πλαισια,τωρα για το αν ειναι on/off η οχι λιγο με απασχολει,κι αλλες μηχανες τις πλασαρουν για on/off αλλα στην πραξη καλες ειναι απο θεμα τουριστικης οδηγησης...ονοματα μην λεμε...
:sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
06-11-2010, 17:05
Το κομμάτι (του φερινγκ) από το VFR 1200F με μπέρδεψε στις αρχικές φωτο και το πέρασα για προσεγμένο ... μπλιαχχχ το μηχανάκι είναι κακάσχημο με ασύνδετα (σχεδιαστικά) κομμάτια πλαστικού πεταμένα όπου τους έβρισκε , ένα φανάρι για κλοτσιές…και το ράμφος του κότσυφα …ποιο χαλί δεν γίνονταν.

Τελείως υποκειμενικη η παραπανω αποψη. Το ''κλωτσατο'' φαναρι φεγγει σαν νταλικα, ειδικα ο στρογγυλος προτζεκτορας που φορανε και τα ντουκατι (οχι οτι τα ντουκατι ειναι μετρο συγκρισης αλλα τετοιο φαναρι μπαινει σε ακριβες και προσεγμενες κατασκευες). Αλλο αν δε αρεσει σε καποιους, για καποιους άλλους ειναι φετιχ!!!

( Δεν μιλάω καθόλου για πίσω φανάρι ,δεν υπάρχει , μάλλον στην αποθήκη βρήκαν ένα από XR250 και το πέταξαν πάνω, ΑΙΣΧΟΣ).φαναρι απο XR250?


καλα, εχεις δει ποτε πισω φαναρι XR? Για ριξε μια ματια στα επισυναπτομενα και πες μου με ποιανου XR μοιαζει! Θα μας τρελανεις εσυ!!! Ενταξει δεν σου αρεσει για διαφορους λογους, αλλα οτι μοιαζει με οτιδηποτε άλλο, απο φαναρι μεχρι δεν ξερω κι εγω τι, κατανταει μαλλον γραφικο.



Αλήθεια γιατί το cross runner 800 με 100 ίππους (στρόφαλο) και 240 κιλά έχει πίσω λάστιχο 180/55/17 και το δυνατότερο και βαρύτερο cross tourer έχει τα κλασσικά ON/OFF 150/70/17 (ζάντες στιλ GS adv) αφού cross είναι και τα δυο .

Μου αρεσει που εβγαλες τις ακριβεις διαστασεις των ελαστικων απο τις φωτο και το βιντεο!! Δηλαδη αν ειναι 170/60/17 θα το ξεχωριζες απο ενα 180/55/17? Μην μου πεις ναι δεν θα σε πιστεψω ουτε εγω ουτε κανενας άλλος!!
Tο cross tourer ειναι, υποτιθεται, παντως εδαφους και το cross runner αποκλειστικα για ασφαλτινη χρηση. Η λεξη ''cross'' δεν προερχεται απο το ''moto cross'', σημαινει απλα ''διασχίζω'', ''περνώ'', ''διασταυρωνω'' (τις Ηπειρους π.χ.)
ειτε προκειται για πολη, ειτε για εθνικες οδους, ειτε για χωματοδρομους! Το δευτερο συνθετικο της λεξης προσδιοριζει την χρηση, ''tourer'' για τουρισμο και ''runner'' για τρεξιμο αρα και φαρδυτερο ελαστικο για fights στους δρομους!



Επίσης γιατί δεν τα χαρακτηρίζουν on/off αφού έχουν μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεως από το βαρκαντερο ... μήπως και αυτό είναι cross και απλά μας έπρηζαν τ` αρχ… τόσα χρόνια (όπως και η Yamaha που για χρόνια θεωρούσε on/off το DTM 850).:cool::D:D

Αυτο πάλι πως το συμπερανες? παλι με το ματι υποθετω!!!!!
Και αφου κοβει τοσο πολυ πες μου σε παρακαλω ποιο εχει μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων το Βαρκαντερο ¨η το BMW RT 1200? Mε το ματι ετσιιιιιιιι!!οχι να ανοιξεις βιβλια και μανουαλς!!!!!

GeorgeP
06-11-2010, 17:19
............................μακαρι το βαρος να ειναι σε λογικα πλαισια.....

Φιλε μου, τουρισμος ανευ βαρους δεν γινεται! Λες η Γιαμαχα δεν θα μπορουσε να κανει το Σουπερ Τενερε 230 κιλα αντι των 260+? Αν το εκανε τοτε θα επρεπε να αφαιρεσει γραμμαρια απο εδω και απο εκει, οπως εκανε και η BMW στην GS, αλλα τοτε θα επαιρνε προβληματα αξιοπιστιας π.χ. αξονα (μικροτερη διαμετρο και κοντυτερος απο την GS100, δεν λεω τιποτε για τις παλιοτερες κατασκευες της γιατι θα κλαψουμε ολοι μαζι), η φωλια(βαση) του δισκοφρενου που εχει ραγισει, ετοιμη να σπασει, δεν ξερω κι εγω σε ποσους φιλους φανερους και κρυφους κ.λ.π.!!!
Ετσι και το Cross tourer κατω απο 250κιλα......ξεχασε το!!!!

GeorgeP
06-11-2010, 22:05
................................................Αλήθεια γιατί το cross runner 800 με 100 ίππους (στρόφαλο) και 240 κιλά έχει πίσω λάστιχο 180/55/17 και το δυνατότερο και βαρύτερο cross tourer έχει τα κλασσικά ON/OFF 150/70/17 (ζάντες στιλ GS adv) αφού cross είναι και τα δυο .Επίσης γιατί δεν τα χαρακτηρίζουν on/off αφού έχουν μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεως από το βαρκαντερο ... μήπως και αυτό είναι cross και απλά μας έπρηζαν τ` αρχ… τόσα χρόνια (όπως και η Yamaha που για χρόνια θεωρούσε on/off το DTM 850).:cool::D:D

Tωρα καταλαβα που ειδες τις διαστασεις του πισω ελαστικου..........στο παρακατω λινκ ολα τα χαρακτηριστικα του cross runner το οποιο θα κυκλοφορησει απο το 2011 στην ελλαδα. Πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα, σε ποιους απευθυνεται κ.λ.π.!
Honda Crossrunner (2011) | Mrbike.gr - Ολα τα νέα για τη μοτοσικλέτα, με ένα μόνο click! (http://www.mrbike.gr/website/street/Honda-Crossrunner-2011.html)

gsmaniac
06-11-2010, 22:10
VFR......με ψηλες αναρτησεις:)

yamdoc
06-11-2010, 22:15
Ετσι και το Cross tourer κατω απο 250κιλα......ξεχασε το!!!!
Aρα off road με πανω απο 250 κιλά ψιλοξεχασε το και εσυ!
Απο αισθητικης πλευρας μου φαινεται χονδροειδεστατη με σοβαρη ελλειψη φινετσας, με σοβαρα δειγματα αντιγραφης σουλουπιου GS!
Πολυ πλαστικουρα και ακαλεστητος ογκος!(οπως ακριβως και το varadero)
Βεβαια αν δεν το δεις κατι απο κοντα δεν καταλαβαινεις τιποτα. Στις φωτο, μου αρεσε πολυ το multistrada αλλα live δεν μου αρεσε καθολου!
Οσο για την αξιοπιστια...αν δεν βγει και να αρχισει να κανει χιλιομετρα για να δουμε δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις συμπερασμα, εκτος και αν εισαι μεντιουμ!
Οσο για το τι θα κανει σε σχεση με την GS, αυτο θα το δουμε, γιατι και αλλα μηχανακια βλεπε tenere πιο φτηνα και αξιοπιστα θα την χτυπαγανε αλλα πηρανε τα γεννητικα μας οργανα απο πωλησεις. Γιατι? Γιατι ο μονος λογος να δωσεις πολλα λεφτα για μηχανη ειναι πρωτα απο ολα να την εχεις ερωτευτει! Οπως ακριβως συμβαινει με τις γυναικες! Δεν θα τρεξεις πισω απο την Βασιλειαδου επειδη δεν αρωσταινει, αλλα πισω απο την γκομεναρα και ας αρωσταινει οσο συχνα θελει!

Bedouin
06-11-2010, 22:16
Η λεξη ''cross'' δεν προερχεται απο το ''moto cross'', σημαινει απλα ''διασχίζω'', ''περνώ'', ''διασταυρωνω'' (τις Ηπειρους π.χ.)


Αυτο ηθελα να πω στο "ακυρο" μου ποστ νωριτερα αλλα μετα ξαναδιαβασα το ποστ του φιλου και σκεφτηκα (και ακομα σκεφτομαι) οτι μπορει να θελει να πει κατι αλλο (ισως κατι σαν την λεξη/τυπο crossover που ειναι της μοδας στα οχηματα 2-3 χρονια τωρα).
Aκριβως οπως τα λες ειναι παντως .. προερχεται απο την λεξη "Across" και καμια σχεση δεν εχει με της εννοιες ON/OFF η Moto-CROSS η γενικα καποιου τυπου μοτο.

GeorgeP
06-11-2010, 22:37
Aρα off road με πανω απο 250 κιλά ψιλοξεχασε το και εσυ!!

Εγω το ξεχασα ηδη! αλλα εσυ το θυμασαι συχνα με τα 230κιλα της GS (με λαδια και βενζινη) και τα 256 της Adve (με λαδια και βενζινη)?????


Απο αισθητικης πλευρας μου φαινεται χονδροειδεστατη με σοβαρη ελλειψη φινετσας, με σοβαρα δειγματα αντιγραφης σουλουπιου GS!
Πολυ πλαστικουρα και ακαλεστητος ογκος!(οπως ακριβως και το varadero!!

Συμφωνουμε ολοι φανταζομαι στην υποκειμενικοτητα της παραπανω διαπιστωσης!!!;)


Βεβαια αν δεν το δεις κατι απο κοντα δεν καταλαβαινεις τιποτα. Στις φωτο, μου αρεσε πολυ το multistrada αλλα live δεν μου αρεσε καθολου!!!

Εδω κιαν συμφωνουμε!!!!!!


Οσο για την αξιοπιστια...αν δεν βγει και να αρχισει να κανει χιλιομετρα για να δουμε δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις συμπερασμα, εκτος και αν εισαι μεντιουμ!!!!

Honda ειναι και οχι BMW, Ducati!!


Οσο για το τι θα κανει σε σχεση με την GS, αυτο θα το δουμε, γιατι και αλλα μηχανακια βλεπε tenere πιο φτηνα και αξιοπιστα θα την χτυπαγανε αλλα πηρανε τα γεννητικα μας οργανα απο πωλησεις.!

βιαζεσαι πολυ!!!!! Το Τενερε παρουσιαστηκε την ανοιξη και αρχισε πωλησεις το καλοκαιρι....περιμενε!!!! εξάλλου η οικονομικη κριση δεν επιτρεπει ακουμπημα 17000 σε οποιοδηποτε δικυκλο! Εδω η GS εχει πτωση 19% και σε συνολο η εταιρεια 47% (πηγη ΣΕΑΑ)


Γιατι? Γιατι ο μονος λογος να δωσεις πολλα λεφτα για μηχανη ειναι πρωτα απο ολα να την εχεις ερωτευτει! Οπως ακριβως συμβαινει με τις γυναικες! Δεν θα τρεξεις πισω απο την Βασιλειαδου επειδη δεν αρωσταινει, αλλα πισω απο την γκομεναρα και ας αρωσταινει οσο συχνα θελει!

αν τρεχεις πισω απο τις γυναικες αντι να τρεχουν αυτες πισω απο εσενα......αστα, αλλαξε αθλημα φιλε μου!

Bedouin
06-11-2010, 22:46
Aρα off road με πανω απο 250 κιλά ψιλοξεχασε το και εσυ!


Πανω απο 200 αντε 220 θα ελεγα εγω ... τα υπολοιπα εινα απλως ζοριλικη και τιμιες προσπαθειες (δηλ. πα..ριλικια).


Οσο για το τι θα κανει σε σχεση με την GS, αυτο θα το δουμε, γιατι και αλλα μηχανακια βλεπε tenere πιο φτηνα και αξιοπιστα θα την χτυπαγανε αλλα πηρανε τα γεννητικα μας οργανα απο πωλησεις.

Πρωτον, το Τενερε κυκλοφοπει λιγους μηνες ενω τα GS (με τα διαφορα λιφτινγ) απο το 1994 δηλ. 16 χρονια. Λιγο νωρις ειναι θα ελεγα, και δεν μπορουμε να ξερουμε ακομα.
Υστερα, την αγορα τον σκληροτραχηλον αντβεντιουραδον την εχει μαζεψει ηδη το GS/GS Adve (:sm3::sm3::sm3: ωχ λιγο νερο).

Προσωπικα δεν θα βιαστω να κρινω διοτι αυτο καναμε καποτε εμεις η τοτε Μπεεμβεδακιδες με το Βαραντερο π.χ. και τελικα δεν βλεπω η πωλησεις του να πηγαν ασχημα.

yamdoc
06-11-2010, 23:08
Εγω το ξεχασα ηδη! αλλα εσυ το θυμασαι συχνα με τα 230κιλα της GS (με λαδια και βενζινη) και τα 256 της Adve (με λαδια και βενζινη)?????
Οταν μιλαμε για βαρος μηχανης, εννοουμε το καθαρο βαρος της και οχι με την ομπρελα, τη θεια Μαρια πισω και τον Οβελιξ οδηγο. Τα συγκρινουμε στεγνα ολα!
Αληθεια το varadero με τα κουπια ποσο ζυγιζει?



Συμφωνουμε ολοι φανταζομαι στην υποκειμενικοτητα της παραπανω διαπιστωσης!!!;)
Εννοειται πως η υποκειμενικοτητα των αποψεων μου χαρακτηριζει μονο εμενα!



Εδω κιαν συμφωνουμε!!!!!!



Honda ειναι και οχι BMW, Ducati!!
Ασε γιατι και η bmw εχει ονομα αξιοπιστιας, οπως καθε τι γερμανικο κι ομως τελευταια εχει ριξει πολυ τον πηχυ! Αν δεν γραψει χιλιομετρα και βγουν οι πρωτες εντυπωσεις το ονομα Honda με αφηνει αδιαφορο!


[/COLOR][/COLOR]

βιαζεσαι πολυ!!!!! Το Τενερε παρουσιαστηκε την ανοιξη και αρχισε πωλησεις το καλοκαιρι....περιμενε!!!! εξάλλου η οικονομικη κριση δεν επιτρεπει ακουμπημα 17000 σε οποιοδηποτε δικυκλο! Εδω η GS εχει πτωση 19% και σε συνολο η εταιρεια 47% (πηγη ΣΕΑΑ)
Σε περιοδο κρισης πωλουνται και οι δυο μοτο. Πια ειναι πρωτη σε πωλησεις? Το tenere? Δεν νομιζω!



αν τρεχεις πισω απο τις γυναικες αντι να τρεχουν αυτες πισω απο εσενα......αστα, αλλαξε αθλημα φιλε μου!
Οταν θα παρω varkadero μπορει να αρχισουν να κυνηγανε και εμενα(μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχα)! Το axe και η varadero ρε παιδι μου ειδες τι κανουν!

GeorgeP
06-11-2010, 23:36
ακυρο λογω διπλοποσταρισματος!

GeorgeP
06-11-2010, 23:37
Οταν θα παρω varkadero μπορει να αρχισουν να κυνηγανε και εμενα(μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχα)! Το axe και η varadero ρε παιδι μου ειδες τι κανουν!

Το καθαρο βαρος του Βαραντερο ειναι 220 κιλα, 204 της GS και 224 της Adve!! Νομιζεις οτι τα +16 του Βαραντερο εναντι της GS και τα -4 εναντι της Adve ειναι σοβαρη διαφορα γα την χρηση στο χωμα για αυτες τις μοτοσυκλετες? Αν θελεις να δεις σοβαρη διαφορα κιλων σε χρηση στο χωμα καβαλα ενα ΚΤΜ, ενα Χοντα CRF, BMW G 450, ενα Huseberg και τοτε τα ξαναλεμε! Σου μιλαει παλιος και επι αρκετα χρονια αγωνιζομενος στο ΜΧ και εντουρο!!
Αν παλι θελεις να δεις σοβαρη αξιοπιστια σε μια μοτοσυκλετα μεγαλου τουρισμου που προοριζεται για χρηση σε καθε δρομο (με τους οποιους περιορισμους επιβαλει ο σχεδιαστικος προσανατολισμος της) σταματα να αφαιρεις γραμαρια αποε δ και απο εκει διοτι τοτε θα εχεις σπασμενους αφαλους δισκοφρενων και προβληματικους αξονες!!
ας γινει αντιληπτο οτι μεγαλος τουρισμος και χωμα ΔΕΝ συνυπαρχουν αρμονικα!!!
Αν θελεις να το καταλαβεις αυτο εχει καλως, αν οχι λυπαμαι, θα εισαι κι εσυ ενα ακομα θυμα του μαρκετινγκ!!

Το Βαραντερο με κουπια ζυγιζει ακριβως οσο και η GS με τα καταρτια!!!!!!;):D

Φιλε μου η Χοντα εχει παραδοση στην αξιοπιστια οπως και η BMW, μονον που η πρωτη την συνεχιζει ενω η δευτερη....αστα να πανε!!!!!!

Σε περιοδο κρησης πωλουνται και τα δυό ναι, αλλα η GS ειναι 7 χρονια στις βιτρινες ενω η Τενερε ουτε 7 μηνες! Ασε που δεν υπαρχει και ετοιμοπαραδοτη!!!

Δεν θα παρεις ποτε Βαρκαντερο διοτι αν το κανεις για καποιο λογο δεν θα ''σου κατσει'', παντα και παντου θα βλεπεις εφιαλτες οτι κατι εχει, οτι αυτο δεν ειναι σωστα βαλμενο κ.λ.π.!!

xt1200z
06-11-2010, 23:56
Οταν θα παρω varkadero μπορει να αρχισουν να κυνηγανε και εμενα(μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχα)! Το axe και η varadero ρε παιδι μου ειδες τι κανουν!

Γιατρέ,πως ''κατάντησες'' έτσι βρέ?:p

yamdoc
07-11-2010, 00:01
1)Οντως τα λιγα κιλα διαφορα δεν κανουν τη διαφορα ουτε οι αναρτησεις,ουτε το στισημο ουτε κατι αλλο αν εισαι κολλημενος με ενα μηχανακι!
2)7 μηνες και 7 χρονια λες και συμφωνω και εγω, ομως το κοινο εχει ηδη αποφασισει εχει βγαλει την gs πρωτη επιλογη του για το 2010! Μηπως ειναι και αυτο φτιαχτο απο την BMW ή ειναι προπαγανδα των περιοδικων? Οταν αλλαξει το σκηνικο μπορεις να το ευχαριστηθεις οσο θες και θα το δεχτουμε και εμεις με χαρα! Μεχρι τοτε ομως η GS ειναι η πρωτη επιλογη του κοσμου! Αχ ολοι θυματα του μαρκετινγκ ειμαστε! Ας ειμαστε κι ας το ευχαριστιομαστε! Αλλωστε αυτες οι μηχανες μας αξιζουν. Τετοια κοροιδα ειμαστε!
3)Varadero δεν θα παρω ετσι κι αλλιως γιατι αν ηθελα αξιοπιστια, θα εμενα με το tdm που ειχα πριν, αλλα και αν επαιρνα δεν θα εμπαινα σε ενα φορουμ για να χλευασω τους κατοχους καποιας συγκεκριμενης μαρκας για την αξιοπιστια, επιδοσεις κλπ! Αυτο ισως μαρτυρουσε κρυφους ποθους φιλε Γιωργο!!!!! Δεν θα εμπαινα ποτε στους aprilia bikers να κατηγορησω τα μηχανακια τους για την δεδομενα χαμηλη αξιοπιστια τους! Ο καθενας καβαλαει οτι γουσταρει με τα θετικα και τα αρνητικα του! Θα μπορουσες ποτε να πεις τους moto gouzαιους θυματα του marketing που εχουν και αυτοι μηχανακια που χαλανε? ΠΙΟ MARKETING?
4) Εν κατακλειδι γιατι ξεφυγαμε πολυ απο το θεμα, μακαρι το νεο varadero ειναι καλο και να το χαρουν οσοι αναβατες το επιλεξουν!

manosamos
07-11-2010, 00:17
''Αξιοπιστια''Χοντα.
Ο κινητηρας εχει 30,000χλμ.
Βοηθεια μας...............:rolleyes:

commander
07-11-2010, 00:27
''Αξιοπιστια''Χοντα.
Ο κινητηρας εχει 30,000χλμ.
Βοηθεια μας...............:rolleyes:

Το θημαστε το ανεγκδοτο (Βαλε ένα ποτό πριν αρχίσουμε )!!!!!!Αρχίσαμεεεεεεεε!!!!!!!:sm7::sm7:

manosamos
07-11-2010, 00:31
Το θημαστε το ανεγκδοτο (Βαλε ένα ποτό πριν αρχίσουμε )!!!!!!Αρχίσαμεεεεεεεε!!!!!!!:sm7::sm7:
Ελεος με την αξιοπιστια ρε φιλε.:cool:
Shit happend λεει το ρητο,αλλα ποιος το καταλαβαινει.........;):rolleyes:

GeorgeP
07-11-2010, 01:05
1)Οντως τα λιγα κιλα διαφορα δεν κανουν τη διαφορα ουτε οι αναρτησεις,ουτε το στισημο ουτε κατι αλλο αν εισαι κολλημενος με ενα μηχανακι!!

ΑΥΤΟ λεω κι εγω.....για τους άλλους σαν εσενα! βλέπεις εγω ειχα παντα γιαπωνεζικο, πηγα σε Γερμανικο (GS 1150) και ξαναγυρισα στο Γιαπωνεζικο!! Ποιος αραγε ειναι ο κολλημενος?


2)7 μηνες και 7 χρονια λες και συμφωνω και εγω, ομως το κοινο εχει ηδη αποφασισει εχει βγαλει την gs πρωτη επιλογη του για το 2010! Μηπως ειναι και αυτο φτιαχτο απο την BMW ή ειναι προπαγανδα των περιοδικων? Οταν αλλαξει το σκηνικο μπορεις να το ευχαριστηθεις οσο θες και θα το δεχτουμε και εμεις με χαρα! Μεχρι τοτε ομως η GS ειναι η πρωτη επιλογη του κοσμου! Αχ ολοι θυματα του μαρκετινγκ ειμαστε! Ας ειμαστε κι ας το ευχαριστιομαστε! Αλλωστε αυτες οι μηχανες μας αξιζουν. Τετοια κοροιδα ειμαστε!!

ειδες πουθενα να διαφωνω????


3)Varadero δεν θα παρω ετσι κι αλλιως γιατι αν ηθελα αξιοπιστια, θα εμενα με το tdm που ειχα πριν, αλλα και αν επαιρνα δεν θα εμπαινα σε ενα φορουμ για να χλευασω τους κατοχους καποιας συγκεκριμενης μαρκας για την αξιοπιστια, επιδοσεις κλπ!!!

Το αν χλευαζω κανεναν εδω μεσα αστο να το κρινουν οι αντμιν κυριως αλλα και οι υπόλοιποι που με διαβαζουν!! Ο χλευάσας τους ιδιοκτητες καποιας συγκεκριμενης μαρκας /τυπου μοτοσυκλετας ενος φορουμ δεν καθεται να γραψει τοσα τεχνικα αρθρα, αρθρα που σκοπο εχουν να βοηθησουν και οχι να χλευασουν! Αρθρα που καποια απο αυτα μπηκαν στα ''αξιοσημειωτα'' αυτου του φορουμ και μεχρι τωρα εχουν χιλιαδες αναγνωσεις απο ''χλευαζομενους'' κατα τα αλλα αναγνωστες!!!
Το φορουμ αυτο και οι αναγνωστες του δεν ζητουν υποστηρικτες ουτε δεκανικια ουτε και ''διασωση'' εναντι στον GeorgeP απο διασωστες σαν κι εσενα!! Αντιθετως ζητουν αναγνωστες που ξερουν να εκτιμουν την συνδρομη των υπολοιπων σε αυτο και τους ιδιους κατανοωντας την γραφη τους οσο και αν δεν ειναι αυτη αρεστη αφου λενε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη, η αληθεια καμια φορα πληγωνει!! Γιαυτο κι εσυ καλα θα κανεις να μαθεις ελληνικο συντακτικο για να καταλαβεις το νοημα αυτων που γραφω και να μην βλεπεις παντου....οχτρους που χλευαζουν!!


Αυτο ισως μαρτυρουσε κρυφους ποθους φιλε Γιωργο!!!!

Ειπαμε ειχα BMW, ετσι ικανοποιησα το τοτε ποθο μου ο οποιος ομως με πληγωσε βαναυσα! Οπως και πολλους αλλους απο εδω μεσα! Αυτοι, οι αλλοι, εξακολουθουν κι επιμενουν Γερμανικα γιατι ετσι τους αρεσει και πολυ καλα κανουν, εγω επιμενω Γιαπωνεζικα γιατι.....ετσι μου αρεσει.....κι εμενα και πολυ καλα κανω!!


Δεν θα εμπαινα ποτε στους aprilia bikers να κατηγορησω τα μηχανακια τους για την δεδομενα χαμηλη αξιοπιστια τους! !!!!

γιατι χλευαζεις τους aprilia bikers????;)και μαλιστα ανευ αντιλογου αρα εκ του ασφαλους? φοβασαι τον αντιλογο τους ¨η την μηνιν τους?
Σημ.
μήνις= θηλυκό (της μήνιος και μήνιδος)= η οργή (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%AE)



Ο καθενας καβαλαει οτι γουσταρει με τα θετικα και τα αρνητικα του!!!!!

Ποιος λεει το αντιθετο???



Θα μπορουσες ποτε να πεις τους moto gouzαιους θυματα του marketing που εχουν και αυτοι μηχανακια που χαλανε? ΠΙΟ MARKETING?!

Τωρα χλευαζεις κι αλλους!! Δεν ειναι δικαιο αυτο διοτι δεν εχεις αντιλογο και παιζεις εκ του ασφαλους ως προειπα!!!!


4) Εν κατακλειδι γιατι ξεφυγαμε πολυ απο το θεμα, μακαρι το νεο varadero ειναι καλο και να το χαρουν οσοι αναβατες το επιλεξουν!

Εσυ?

Bedouin
07-11-2010, 08:19
Θα μπορουσες ποτε να πεις τους moto gouzαιους θυματα του marketing που εχουν και αυτοι μηχανακια που χαλανε? ΠΙΟ MARKETING?
Σιγουρα ΟΧΙ! Μην προσβαλουμε τους Guzzisti.
Δεν θα τους εβλεπες ΠΟΤΕ τους ανθρωπους αυτους με Rallye 2 στολη, μποταρες και τριβαλιτσο μεσα στην Αθηνα η για να πανε βολτα μεχρι το Ναυπλιο οπως βλεπω σε εμας.
Ουτε θα τους βρεις να ξυνουν την μυτη τους στα ταβανια και να σνομπαρουν αλλες μαρκες (ασε που σε μας υπαρχει ρατσισμος μεταξυ Αντβε και απλου GS)
Δεν θελεις να το ονομασεις MARKETING? ... εγω παντως το λεω καραγκιοζιλικια.

Προσωπικα δεν θα με ενδιεφερε το Varadero η το επερχομενο Cross Tourer, αλλα ουτε θα τα υποτιμουσα ετσι (αλλωστε εχω ηδη τρια αλογα στον σταβλο μου που μου καλυπτουν της αναγκες για βολτες μεγαλων αποστασεων - ενα RT απο το '96 για χειμωνα - ενα GS για το καλοκαιρι - και το παπακι μου της Triumph ... "μπαλαντερ").
Αυτα για να μην νομιζει κανεις που δεν με γνωριζει οτι ειμαι Χοντακιας. :sm3:

yamdoc
07-11-2010, 08:34
Ασε ρε Γιωργο που θα μας μαθεις απο μηχανες, γυναικες και Ελληνικο συντακτικο! Και σχολειο και πανεπιστημιο πηγαμε!
Απλα βαρεθηκα καθε ποστ να κριτικαρεις καυστηκα και πολλες φορες ειρωνικα τις συγκεκριμενες μηχανες.
Σεβομαι τις μηχανολογικες γνωσεις σου, αλλα πολλες φορες η μανια σου για κακοβουλο αντιλογο σε καθιστα κουραστικο!
Και μαλλον αλλος πρεπει να μαθει Ελληνικο συντακτικο, γιατι δεν χλευασα τους aprilia ή τους gouzαιους, απλα εδωσα ενα παραδειγμα για το τικανεις σε αυτο το φορουμ!
Αυτα και δεν ξαναασχολουμαι , γιατι οταν καποιος ανθρωπος με προσβαλλει απλα τον αγνοω! Ζησε στον παραδεισο των καλων επιλογων σου και ασε τους αλλους να κανουν το κεφι τους ομως!

ntinopoulos
07-11-2010, 12:56
Προσωπικα δεν θα βιαστω να κρινω διοτι αυτο καναμε καποτε εμεις η τοτε Μπεεμβεδακιδες με το Βαραντερο π.χ. και τελικα δεν βλεπω η πωλησεις του να πηγαν ασχημα.
ναι θαναση,αλλα μην ξεχνας οτι το varadero ειναι μια μηχανη αρκετα πιο φτηνη και σε κοστος αγορας αλλα και συντηρησης σε σχεση με τον "και καλα" ανταγωνισμο(gs και gs adve)!οποτε γι αυτο και πουλησε...:rolleyes:
τωρα ομως που το moto cross across runner over και πως στο διαολο θα το λενε θα κανει καν 17αρι+ κατσε να δουμε τι θα παρει...:rolleyes:
(ξερω,αλλα δεν λεω τι θα παρει:D)

taksidiotis
07-11-2010, 15:24
η αξιοπιστια ειναι μεγαλος παραγοντας ειτε το θελουμε ειτε οχι.
ποτε δε μου χει συμβει κατι με gs και παλι καλα,ισως με την πρωτη να μην ξενερωνα,αλλα αν συνεχιζε το κακο,συγνωμη,αλλα δε θα ξαναπαιρνα.
το οτι εχω bmw δε με κανει ξεχωριστο στο πληθος.ηταν η τρελα μου,την πηρα αυτο ηταν,την γουσταρω...αλλα μεχρι εκει...
το καινουριο μηχανημα της honda παντως δυσκολα το βλεπω να εχει κατω απο 15 χιλιαρικα.ας τα αξιζει κι ας εχει και 17.

Bedouin
07-11-2010, 15:28
ναι θαναση,αλλα μην ξεχνας οτι το varadero ειναι μια μηχανη αρκετα πιο φτηνη και σε κοστος αγορας αλλα και συντηρησης σε σχεση με τον "και καλα" ανταγωνισμο(gs και gs adve)!οποτε γι αυτο και πουλησε...:rolleyes:

Ακριβως επειδη δεν ξεχναω η μεγαλη επιτυχια στα gs εμφανιστηκε απο το '05 και μετα και ακομα πιο πολυ τα τελευταια 2-3 χρονια..
Κανε μια σφυγμομετριση στο φορουμ κα θα δεις ο πλειοψηφεια ειναι 2-3 ετια
(δηλ. φρεσκαδουρες σε ΒΜW μεγαλου κυβισμου, εξου και ο αντιστοιχος φανατισμος ακομα).
Μεχρι το 2000 τα ΒΜW γενικοτερα ηταν σχετικο "niche brand", ασε που μας ελεγαν (το 79-80 που ειχα για κανενα χρονο ενα R90S και στην δεκαετια του '90 που πηρα το RT1100 που εχω ακομα τωρα) παππουδες και ας ημουν μωρο και τριανταρης αντιστοιχα.
Το οτι το ειχα (το RT) για μεγαλες αποστασεις και το ξεζουμιζα δεν επαιζε κανεναν ρολο.
Ησουν πολυ νεος και πολυ μακρια απο την μαρκα συνεπως δεν εχω καμια απαιτηση να τα ξερεις αυτα (η ακομα πιο πολυ .. να τα ζησεις).
Τοτε νιωθαμε η "Outsiders" ενω τωρα θεωρηται "ΙΝ". Η καιροι αλλαζουν βλεπεις.
Τα τελευταια χρονια η ΒΜW εδωσε μια πιο νεανικη και δηθεν περιπετειωδεις χρεια στην μαρκα μεσο του μαρκετινγ της (και ας ειναι καλα αυτη η λελεδες και κλαψιαρηδες Ewan McGregor και Charlie Boorman με το Long Way Round και το πολυ "safe" Long Way Down" της πλακας).
Το "image" αλλαξε αλλιως θα παρεμενε σταθερα περιπου εκει που ηταν.
Σε οτι αφορα της τιμες, μεχρι το '04-'05 (απο το '94) η τιμες ηταν πολυ πιο κοντα.
Παρ'ολαυτα μεχρι τοτε, σε παγκοσμιο επιπεδο να ξερεις τα gs δεν "σαρωναν" πουθενα.
Οπως βλεπεις δεν ξεχναω τιποτα και η 4-βαλβιδη γενια του gs ξεκινησε το '94 και οχι περιπου το '07 η '08 που πολυ το ανακαλυψαν.
Ειναι καποιοι εδω φανταζομαι που θα τα θυμουνται αυτα.


τωρα ομως που το moto cross across runner over και πως στο διαολο θα το λενε ...


Κακιουλες και νομιζω πως ενα μαγαζι κολοσσος σαν την Ηοντα αξιζει λιγο περισοτερο σεβασμο.


θα κανει καν 17αρι+ κατσε να δουμε τι θα παρει...:rolleyes:
(ξερω,αλλα δεν λεω τι θα παρει:D)

Οχι φιλε μου δεν ξερεις, οπως ουτε εγω μπορω να ξερω και γ'αυτο δεν μπαινω σ'αυτην την κουβεντα.
Ασε που δεν μπαινουν στην τσεπη μου ουτε η πωλησεις ειναι απαραιτητα ενδειξη εαν ειναι καλο η οχι, συνεπως γιατι να εχω καουρα?

gsmaniac
07-11-2010, 15:35
παππουδες......μας λενε ακομα,ο φανατισμος ισχυει για ολους τους κατοχους μοτο(ανεξαρτητως μαρκας)..:)
εδω υπαρχουν οπαδοι του varadero.....;):D

GeorgeP
07-11-2010, 16:00
Ασε ρε Γιωργο που θα μας μαθεις απο μηχανες, γυναικες και Ελληνικο συντακτικο! Και σχολειο και πανεπιστημιο πηγαμε!
Απλα βαρεθηκα καθε ποστ να κριτικαρεις καυστηκα και πολλες φορες ειρωνικα τις συγκεκριμενες μηχανες.
Σεβομαι τις μηχανολογικες γνωσεις σου, αλλα πολλες φορες η μανια σου για κακοβουλο αντιλογο σε καθιστα κουραστικο!
Και μαλλον αλλος πρεπει να μαθει Ελληνικο συντακτικο, γιατι δεν χλευασα τους aprilia ή τους gouzαιους, απλα εδωσα ενα παραδειγμα για το τικανεις σε αυτο το φορουμ!
Αυτα και δεν ξαναασχολουμαι , γιατι οταν καποιος ανθρωπος με προσβαλλει απλα τον αγνοω! Ζησε στον παραδεισο των καλων επιλογων σου και ασε τους αλλους να κανουν το κεφι τους ομως!

Συ ειπας και 3-4 άλλοι!! εμπιστευομαι ομως την πλειοψηφια!!!!!!;)

Bedouin
07-11-2010, 16:06
Ακυρο-Διπλοποσταρισμα.

Bedouin
07-11-2010, 16:10
παππουδες......μας λενε ακομα,


Ναι, αλλα καμια σχεση σημερα με τοτε.

[CENTER]
ο φανατισμος ισχυει για ολους τους κατοχους μοτο(ανεξαρτητως μαρκας)..:)

Μιλουσα για τον φανατισμο (και ενθουσιασμο αν θελεις) το νεου ιδιοκτιτη μιας μαρκας. Ειπα "δηλ. φρεσκαδουρες σε ΒΜW μεγαλου κυβισμου" ... μιλουσα για την δικια μας περπτωση.



εδω υπαρχουν οπαδοι του varadero.....;):D

Εαν μιλαμε για τον ιδιο ... και αυτος "ξαναφρεσκαδουρας" στην Χοντα ειναι. Ηρθε στην ΒΜW και ξαναγυρισε στην Χοντα.
Φανατικος σαν τους αντικαπνιστες "πρωην καπνιστες" ειναι :sm3::sm3::sm3:

ThanDim
07-11-2010, 16:47
Το γεγονός είναι πως η BMW, με το GS, είχε την πολιτική/μαγκιά/ευκαιρια να μεσουρανεί τα τελευταία 6 χρόνια χωρίς ουσιαστικό αντίπαλο! Πλέον έχουν αρχίσει και οι υπόλοιπες εταιρίες να δημιουργούν τους ανταγωνιστές της αλλά πάνω στα χνάρια που άφησαν οι Γερμανοί. Το να συγκρίνουμε μοντέλα με διαφορά 6-8 χρόνων είναι λίγο ουτοπικό! Αλίμονο αν η Honda βγάλει στην παραγωγή μηχανή που είναι - τουλάχιστον - ισάξια της GS. Τότε θα μιλάμε για πλήρη αποτυχία της Honda!!
Βέβαια δεν ξέρουμε τι έχει στα σκαριά της η Βαυαρική εταιρία για την επόμενη 5ετεία γιατί σίγουρα δεν θα κοιμάται τον ύπνο του δικαίου όπως έκανα τόσα χρόνια κάποιοι άλλοι..... ;)

italos
07-11-2010, 17:54
Ρε παιδιά αρχίζω και νοιώθω άσχημα....

Μήπως είμαι και εγώ θύμα του marketing??

Μήπως είμαι και εγώ βλάκας που ωβάζω τη στολή μου για οποιοδήποτε ταξίδι εκτός Αθηνών??

Δεν θα το έλεγα.....

Το GS είναι αυτή τη στιγμή ο πιο μουναρος στη κατηγορία....αυτό πληρώσαμε και όχι γτ είμαστε τίποτα κολλημένοι bmwdakides....

Δεν δέχομαι ότι τα μηχανάκια αυτά δεν πάνε χώμα....αρκεί να ξέρεις τι χώμα πάει....!!!

Ποτέ δεν έχω σνομπάρει μοτοσυκλετιστή γτ καβαλάει κάτι πιο φτηνό απο μένα....ούτε του κολονακίου δεν είμαι....

Υανάση αυτό που λές για την δεκαετία του 90΄ και άλλα πράγματα ήταν διαφορετικά τότε....όμως όλα εξελίσσονται έτσι και στις μηχανές....

Αν δηλαδή πουλάγανε τώρα ένα μοντελο της δεκαετίας εκίνης και το 2010 θα πήγεναι κανείς να πάρει το παλιό????

Όπως έχω πεί περιμένω πολλά γενικότερα απο όλες τις εταιρείες όταν βγάζουνε κάποια καινούργια μηχανάκια....αυτό κάνει καλό σε όλους μας.....και μέχρι να δούμε το πραγματικό βαραντέρο δεν υπάρχει ουσία στη συζήτηση.....!!!

Ας βγεί αρχικά κάτι πιο όμορφο απο το GS και μετά ας ξεκινήσουμε τις συζητήσεις για αξιοπιστία-φρένα-κατανάλωση-επιδόσεις κτλ κτλ....γτ τι να τα κάνω όλα αυτά αν το μηχανάκι δεν βλέπεται......και πάντα μιλάω και εκφράζω την αποψή μου.....


Ας βγεί πρώτα απο όλα και το συζητάμε.....

Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα βγάλει κάτι δυνατό η Honda το χρωστάει χρόνια τώρα στο μοτοσυκλετιστικό κοινο.....και νά'ναι καλά η hondakides που επιμένουν αλα honda και δεν την έχουν παρατήσει ακόμα!!

Bedouin
07-11-2010, 19:03
Ρε Νικολακη, μα τον θεο, οταν σε ξαναδω θα σου τοις βρεξω, :sm7:

Ξερεις καλα τι λεω για τους "Do'er" και τους "Wannabe" (δηθεν).
Ξερεις και ξερω τι εισαι, οποτε προς τι τα σχολια?


Μήπως είμαι και εγώ βλάκας που ωβάζω τη στολή μου για οποιοδήποτε ταξίδι εκτός Αθηνών??

Εαν φορας και της πυτζαμες σου ΚΑΙ τριβαλιτσο στην Αθηνα, παλι θα σου ... τοις βρεξω.



Το GS είναι αυτή τη στιγμή ο πιο μουναρος στη κατηγορία....αυτό πληρώσαμε και όχι γτ είμαστε τίποτα κολλημένοι bmwdakides....


Μιλας για τον εαυτο σου ... σε ξερω και σε πιστευω.


Ποτέ δεν έχω σνομπάρει μοτοσυκλετιστή γτ καβαλάει κάτι πιο φτηνό απο μένα....ούτε του κολονακίου δεν είμαι....


Μιλας παλι για τον εαυτο σου.



Υανάση αυτό που λές για την δεκαετία του 90΄ και άλλα πράγματα ήταν διαφορετικά τότε....όμως όλα εξελίσσονται έτσι και στις μηχανές....


Μιλουσα για το πως αντιλαμβανοτανε η αγορα ειδικα τοτε την μαρκα και τους αναβατες της ΒΜW.

Το οτι ολα εξελίσσονται το ειπα ηδη ...

"Τοτε νιωθαμε η "Outsiders" ενω τωρα θεωρηται "ΙΝ". Η καιροι αλλαζουν βλεπεις.
Και ...
"Το "image" αλλαξε αλλιως θα παρεμενε σταθερα περιπου εκει που ηταν."

Αλλη φορα διαβασε καλυτερα τι λεω γιατι θα σου τοις ... ξερεις. :sm3::sm3::sm3:


Σημειωση:
Για αυτους που διαβαζουν τα ποστ μου, Sorry για τα ορθωγραφικα μου αλλα, εαν και Ελληνας, δεν πηγα Ελληνικο σχολειο και τα Ελληνικα δεν ειναι πρωτη μου γλωσσα.
Αυτα.

gsmaniac
07-11-2010, 20:04
Ρε Νικολακη, μα τον θεο, οταν σε ξαναδω θα σου τοις βρεξω, :sm7:

Ξερεις καλα τι λεω για τους "Do'er" και τους "Wannabe" (δηθεν).
Ξερεις και ξερω τι εισαι, οποτε προς τι τα σχολια?


Εαν φορας και της πυτζαμες σου ΚΑΙ τριβαλιτσο στην Αθηνα, παλι θα σου ... τοις βρεξω.




Μιλας για τον εαυτο σου ... σε ξερω και σε πιστευω.



Μιλας παλι για τον εαυτο σου.




Μιλουσα για το πως αντιλαμβανοτανε η αγορα ειδικα τοτε την μαρκα και τους αναβατες της ΒΜW.

Το οτι ολα εξελίσσονται το ειπα ηδη ...

"Τοτε νιωθαμε η "Outsiders" ενω τωρα θεωρηται "ΙΝ". Η καιροι αλλαζουν βλεπεις.
Και ...
"Το "image" αλλαξε αλλιως θα παρεμενε σταθερα περιπου εκει που ηταν."

Αλλη φορα διαβασε καλυτερα τι λεω γιατι θα σου τοις ... ξερεις. :sm3::sm3::sm3:


Σημειωση:
Για αυτους που διαβαζουν τα ποστ μου, Sorry για τα ορθωγραφικα μου αλλα, εαν και Ελληνας, δεν πηγα Ελληνικο σχολειο και τα Ελληνικα δεν ειναι πρωτη μου γλωσσα.
Αυτα.
μια χαρα τα γραφεις....;)

frits
07-11-2010, 21:53
Ρε Νικολακη, μα τον θεο, οταν σε ξαναδω θα σου τοις βρεξω, :sm7:

Ξερεις καλα τι λεω για τους "Do'er" και τους "Wannabe" (δηθεν).
Ξερεις και ξερω τι εισαι, οποτε προς τι τα σχολια?


Εαν φορας και της πυτζαμες σου ΚΑΙ τριβαλιτσο στην Αθηνα, παλι θα σου ... τοις βρεξω.




Μιλας για τον εαυτο σου ... σε ξερω και σε πιστευω.



Μιλας παλι για τον εαυτο σου.




Μιλουσα για το πως αντιλαμβανοτανε η αγορα ειδικα τοτε την μαρκα και τους αναβατες της ΒΜW.

Το οτι ολα εξελίσσονται το ειπα ηδη ...

"Τοτε νιωθαμε η "Outsiders" ενω τωρα θεωρηται "ΙΝ". Η καιροι αλλαζουν βλεπεις.
Και ...
"Το "image" αλλαξε αλλιως θα παρεμενε σταθερα περιπου εκει που ηταν."

Αλλη φορα διαβασε καλυτερα τι λεω γιατι θα σου τοις ... ξερεις. :sm3::sm3::sm3:


Σημειωση:
Για αυτους που διαβαζουν τα ποστ μου, Sorry για τα ορθωγραφικα μου αλλα, εαν και Ελληνας, δεν πηγα Ελληνικο σχολειο και τα Ελληνικα δεν ειναι πρωτη μου γλωσσα.
Αυτα.

Αμ για αυτό δεν γράφεις και δεν σκέφτεσαι σαν Έλληνας, έτσι εξηγείται..:)

Σε ότι αφορά το νέο Honda τώρα, το ξαναέγραψα, ένας κινητήρας V4 σε ένα "ψηλό" μηχανάκι είναι πιστεύω κάτι πραγματικά νέο στην κατηγορία και σαν τέτοιο αξίζει να ασχοληθούμε - σκεφτείτε πχ να έχει 140 άλογα - εμένα σίγουρα θα μου έκανε κλικ.

Gemat
08-11-2010, 00:09
Οπως αποδειχτηκε και απο τη τελευταια εκδρομουλα μας, το τι μηχανακι εχεις ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ σε σχεση με την ευχαριστηση του μοτοσυκλετισμου!

Μη αγχωνεστε λοιπον με τα νεα και τα παλια μοντελα! Αυτα ειναι για να απασχολουμαστε ευχαριστα μεχρι την επομενη εκδρομη!!

commander
08-11-2010, 00:26
Οπως αποδειχτηκε και απο τη τελευταια εκδρομουλα μας, το τι μηχανακι εχεις ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ σε σχεση με την ευχαριστηση του μοτοσυκλετισμου!

Μη αγχωνεστε λοιπον με τα νεα και τα παλια μοντελα! Αυτα ειναι για να απασχολουμαστε ευχαριστα μεχρι την επομενη εκδρομη!!
Σωστος ο Γιωργος παλικαρια!!!!!!!! ;);)

ntinopoulos
08-11-2010, 11:08
Οπως αποδειχτηκε και απο τη τελευταια εκδρομουλα μας, το τι μηχανακι εχεις ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ σε σχεση με την ευχαριστηση του μοτοσυκλετισμου!

Μη αγχωνεστε λοιπον με τα νεα και τα παλια μοντελα! Αυτα ειναι για να απασχολουμαστε ευχαριστα μεχρι την επομενη εκδρομη!!
καλα!τι σου εκαναν εσενα στα ξενα?:Απορία:
πλυση εγκεφαλου?:sm7:
αλλο ενα ταξιδακι και μετα σε κοβω με bmw!:sm7:

Gemat
08-11-2010, 11:25
αλλο ενα ταξιδακι και μετα σε κοβω με bmw!:sm7:

...μη βαλεις και στοιχημα παντως...:sm7:

BillyGS
08-11-2010, 11:51
Χωρίς να το δούμε δεν πρέπει να το κρίνουμε.. Αλλά και αφού θέλουμε να το συγκρίνουμε, δεν είναι πιο σωστό να συγκριθεί πρώτα με τον προκάτοχό του και μετά με οποιαδήποτε άλλη μηχανή άλλης εταιρείας??Και όσοι απο εμάς δεν έχουμε καβαλήσει μία μηχανή είναι αδύνατο και πολύ άδικο να εκφράζουμε κακή άποψη!Ετσι και εγώ κορόιδευα τα εργοστάσια (boxer) που έβλεπα κάτω απο τα ντεπόζιτα των Bmw μέχρι που την καβάλησα και κόλλησα!

moby_gr
08-11-2010, 12:04
καλα!τι σου εκαναν εσενα στα ξενα?:Απορία:
πλυση εγκεφαλου?:sm7:


Σε διαβεβαιώνω, τίποτα απολύτως!!!

Απλά παρακολουθούσε προσεκτικά.... :D :p ;)

ntinopoulos
08-11-2010, 12:15
Ακριβως επειδη δεν ξεχναω η μεγαλη επιτυχια στα gs εμφανιστηκε απο το '05 και μετα και ακομα πιο πολυ τα τελευταια 2-3 χρονια..
Κανε μια σφυγμομετριση στο φορουμ κα θα δεις ο πλειοψηφεια ειναι 2-3 ετια
(δηλ. φρεσκαδουρες σε ΒΜW μεγαλου κυβισμου, εξου και ο αντιστοιχος φανατισμος ακομα).
Μεχρι το 2000 τα ΒΜW γενικοτερα ηταν σχετικο "niche brand", ασε που μας ελεγαν (το 79-80 που ειχα για κανενα χρονο ενα R90S και στην δεκαετια του '90 που πηρα το RT1100 που εχω ακομα τωρα) παππουδες και ας ημουν μωρο και τριανταρης αντιστοιχα.
Το οτι το ειχα (το RT) για μεγαλες αποστασεις και το ξεζουμιζα δεν επαιζε κανεναν ρολο.
Ησουν πολυ νεος και πολυ μακρια απο την μαρκα συνεπως δεν εχω καμια απαιτηση να τα ξερεις αυτα (η ακομα πιο πολυ .. να τα ζησεις).
Τοτε νιωθαμε η "Outsiders" ενω τωρα θεωρηται "ΙΝ". Η καιροι αλλαζουν βλεπεις.
Τα τελευταια χρονια η ΒΜW εδωσε μια πιο νεανικη και δηθεν περιπετειωδεις χρεια στην μαρκα μεσο του μαρκετινγ της (και ας ειναι καλα αυτη η λελεδες και κλαψιαρηδες Ewan McGregor και Charlie Boorman με το Long Way Round και το πολυ "safe" Long Way Down" της πλακας).
Το "image" αλλαξε αλλιως θα παρεμενε σταθερα περιπου εκει που ηταν.
Σε οτι αφορα της τιμες, μεχρι το '04-'05 (απο το '94) η τιμες ηταν πολυ πιο κοντα.
Παρ'ολαυτα μεχρι τοτε, σε παγκοσμιο επιπεδο να ξερεις τα gs δεν "σαρωναν" πουθενα.
Οπως βλεπεις δεν ξεχναω τιποτα και η 4-βαλβιδη γενια του gs ξεκινησε το '94 και οχι περιπου το '07 η '08 που πολυ το ανακαλυψαν.
Ειναι καποιοι εδω φανταζομαι που θα τα θυμουνται αυτα.



Κακιουλες και νομιζω πως ενα μαγαζι κολοσσος σαν την Ηοντα αξιζει λιγο περισοτερο σεβασμο.



Οχι φιλε μου δεν ξερεις, οπως ουτε εγω μπορω να ξερω και γ'αυτο δεν μπαινω σ'αυτην την κουβεντα.
Ασε που δεν μπαινουν στην τσεπη μου ουτε η πωλησεις ειναι απαραιτητα ενδειξη εαν ειναι καλο η οχι, συνεπως γιατι να εχω καουρα?

οντως δε μπορω να ξερω τη νοοτροπια που επικρατουσε παλια για τα bmw,αλλα εδω δε μιλαμε για νοοτροπιες και αντιληψεις αλλα για εμφανιση,ποιοτητα,αξιοπιστια και αλλα χειροπιαστα χαρακτηριστικα!
κανεις δε λεει οτι η χοντα δεν ειναι αξιοπιστη,βεβαια ουτε η bmw ειναι αναξιοπιστη!αυτο δε σημαινει οτι απο τη στιγμη που και οι δυο ειναι αξιοπιστες μαρκες με την δικη της ιστορια η καθεμια δε οτι ειναι και ιδιες...
πως να το κανουμε αλλο bmw αλλο χοντα...:)
τωρα το πως ντυνεται ο καθενας και τι επιλογες κανει σχετικα με την ασφαλεια του ειναι δικο του θεμα...!παντως μακαρι να φορουσα και εγω ολο τον εξοπλισμο παντα και να κυκλοφορουσα τη μηχανη "προβλεπομενος"!:)
και το τριβαλιτσο δεν μπορει να ειναι κατακριτεο εστω στη πολη!δεν μπορουμε να ξερουμε τι κουβαλαει ο καθενας και τι επαγγελεται!
(εξαιρουνται περιπτωσεις σκηνων,sleeping bags,πυροσβεστηρων,ντεποζιτων βενζινης κτλπ!:sm7:)

ntinopoulos
08-11-2010, 12:17
Χωρίς να το δούμε δεν πρέπει να το κρίνουμε.. Αλλά και αφού θέλουμε να το συγκρίνουμε, δεν είναι πιο σωστό να συγκριθεί πρώτα με τον προκάτοχό του και μετά με οποιαδήποτε άλλη μηχανή άλλης εταιρείας??
εχεις δικιο!δε γινεται να συγκρινουμε τις βουρτσες με τις πoυτσες...:rolleyes:

Bedouin
08-11-2010, 18:03
αλλα εδω δε μιλαμε για νοοτροπιες και αντιληψεις αλλα για εμφανιση,ποιοτητα,αξιοπιστια και αλλα χειροπιαστα χαρακτηριστικα!
κανεις δε λεει οτι η χοντα δεν ειναι αξιοπιστη ...

Εσυ μπορει οχι, εγω παντως γι'αυτα μιλουσα, οπως πρωφανος δικαιουμε.
Ουτε νιωθο οτι εχουμε κατι ουσιαστηκα χειροπιαστο για το Χοντα, για να ασχοληθω (ακομα).

τωρα το πως ντυνεται ο καθενας και τι επιλογες κανει σχετικα με την ασφαλεια του ειναι δικο του θεμα...!παντως μακαρι να φορουσα και εγω ολο τον εξοπλισμο παντα και να κυκλοφορουσα τη μηχανη "προβλεπομενος"!:)


Μην το πας στην ασφαλεια (υπαρχουν κι'αλλα μεσα ασφαλειας), απλα θεωρο μια στολη "adventure" στυλ Rallye 2 μεσα στην Αθηνα και περιχωρα υπερβολη και βαζω τα γελια. Δικια μου αποψη. Εσυ μπορει να το θεωρης φυσιολογικο ... c'est la vie.


και το τριβαλιτσο δεν μπορει να ειναι κατακριτεο εστω στη πολη!δεν μπορουμε να ξερουμε τι κουβαλαει ο καθενας και τι επαγγελεται!
Προχωρημενη οι υδραυλικοι στην χωρα μας. Τωρα το ακουσα και αυτο.:sm3:
Το σχολιο μου για το τριβαλιτσο ειχε αρχικη αναφορα στους Guzzisti.
Αυτοι προφανως ... δεν εχουν υδραυλικους αναμεσα τους.

Τεσπα, εκανα μια ιστορικη (προσφατη) αναδρομη (μεσα απο της δικα μου ματια και της δικες μου εμπειριες γυρο απο την μαρκα μας ... κατι που φανταζομαι να δικαιουμε να κανω) και για το πως φτασαμε στο σημερα, με της τασεις, συνηθειες και μοδα.
Μια και δεν ακουμπαμε αυτα σε περεταιρω συζυτηση, εγω απο την πλευρα μου το εχω εξαντληση το θεμα και αναμενω πιθανα νεοτερα για το νεο Χοντα.
To thread αλλωστε γ'αυτο προκειται.

TEOSS
08-11-2010, 20:37
Ασχέτως τι θα βγει στην παραγωγή ,αυτό το cross tourer είναι σχεδιαστικό χάλι. :eek::eek::eek:


Ας δούμε λίγο την ιστορία, η BMW ίδρυσε την κατηγορία των mega ON/OFF το `80 με το R-80GS και πήρε <<προβάδισμα 10ετιας>>, οι Ιάπωνες αντέδρασαν και από το τέλος της δεκαετίας του ’80 και αρχές ’90 ξέφυγαν με XLV 650-750, ΧΤΖ 750 και DR 800 .Η παρουσία του BMW R 1100 GS (1994) ταράζει και πάλι τα νερά ,ψεκασμός , ABS , αλλά βασικά στήσιμο που δίνει απίστευτη για την κατηγορία οδική συμπεριφορά στο δρόμο με μικρή παραχώρηση στο χώμα βάζει τους Ιάπωνες ξανά στο σχεδιαστήριο. Οι <<απαντήσεις>> ακλουθούν την νέα γραμμή και κάνουν ένα βήμα ακόμα… καταργούν το χώμα (Yamaha TDM 850) ‘η το περιορίζουν σε επίπεδο <<cross>> (VARADERO – Vstrom – KLV ). Όμως επί 20 χρόνια η BMW δεν μπόρεσε να μεταφέρει στις πωλησεις την τεχνολογική υπεροχή της ,αυτό αλλάζει στην επόμενη 10ετια. ΔΕΝ ακλουθεί τους Ιάπωνες στην κατάργηση του OFF και παρουσιάζει το R1200GS (2004) …γεια σας για αλλά 10 χρόνια ,σε συνδυασμό με την νέα τακτική του marketing εκτοξεύονται και οι πωλήσεις ! Απάντηση? Η Yamaha σταματά να αποκαλεί ON/OFF το TDM (και μόλις το 2010 βγάζει στην παραγωγή το 1200TENERE ) , η Honda βάζει …ψεκασμό και …τέλος ,τέλος = εγκαταλείπει επίσημα τα ON/OFF(ανεπίσημα σταματώντας την Africa και βγάζοντας το varadero) και λέει cross τα νέα μοντέλα της.

Εάν νομίζουν κάποιοι (μάλλον..κάποιος :D) ότι η BMW θα ακολουθήσει τώρα την Honda είναι βαθειά νυχτωμένοι (ος).Σύμφωνα με δηλώσεις η νέα BMW ON/OFF ετοιμάζεται για να φύγει άλλη μια …10ετια…

Υπάρχει βέβαια το ερώτημα γιατί εγκαταλείφθηκαν τα on/OFF ? Είναι απλό …η παρουσία της <<ξαδέλφης>> KTM εξαφάνισε όχι μόνο τον ανταγωνισμό αλλά ακόμα και την σκέψη από τους Ιάπωνες για κάτι τέτοιο!!!

GeorgeP
08-11-2010, 22:18
Ασχέτως τι θα βγει στην παραγωγή ,αυτό το cross tourer είναι σχεδιαστικό χάλι. :eek::eek::eek:!!!


Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ και συγκρινε ......χάλια!!!;)
Ειναι και αυτο ενα ετοιμο....concept οπως και ο αντικαταστατης του Βαραντερο!

Οχι δηλαδη για να δεις προς τα που βαινουν τα πραγματα....σχεδιαστικα!

πηγη http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/beutler-bmw/

pirate
08-11-2010, 22:24
Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ και συγκρινε ......χάλια!!!;)
Ειναι και αυτο ενα ετοιμο....concept οπως και ο αντικαταστατης του Βαραντερο!

Οχι δηλαδη για να δεις προς τα που βαινουν τα πραγματα....σχεδιαστικα!

πηγη Beutler BMW - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/beutler-bmw/)

Γιώργο είναι πολύ διαστημικό αλλά δεν έχει αντιγράψει κανέναν .... ;););)

GeorgeP
08-11-2010, 22:40
.............................................................

Ας δούμε λίγο την ιστορία, η BMW ίδρυσε την κατηγορία των mega ON/OFF το `80 με το R-80GS και πήρε <<προβάδισμα 10ετιας>>, οι Ιάπωνες αντέδρασαν και από το τέλος της δεκαετίας του ’80 και αρχές ’90 ξέφυγαν με XLV 650-750, ΧΤΖ 750 και DR 800 .Η παρουσία του BMW R 1100 GS (1994) ταράζει και πάλι τα νερά ,ψεκασμός , ABS , αλλά βασικά στήσιμο που δίνει απίστευτη για την κατηγορία οδική συμπεριφορά στο δρόμο με μικρή παραχώρηση στο χώμα βάζει τους Ιάπωνες ξανά στο σχεδιαστήριο. !!!

σχεδιαστηριο? ποιο σχεδιαστηριο Θοδωρα? Απο το 1989 μεχρι και το 2000 η Αφρικα πουλουσε τοσα οσα δε μπορουσε να φανταστει η BMW με την GS!!!!!







Εάν νομίζουν κάποιοι (μάλλον..κάποιος :D) ότι η BMW θα ακολουθήσει τώρα την Honda είναι βαθειά νυχτωμένοι (ος).Σύμφωνα με δηλώσεις η νέα BMW ON/OFF ετοιμάζεται για να φύγει άλλη μια …10ετια…!!!

Καλα μην ορκιζεσαι διοτι μποξερ....καπουτ!!! Και αμα μποξερ καπουτ τοτε τι??? Διαβασε το παρακατω αρθρο με ημερομηνια 30/03/2007

''Poor old Bayerische Motoren Werk is right now in its biggest struggle both internally and externally. The Boxer engine is perhaps an even more characteristic trademark than Harley's V45. After a long and exclusive conversation with Markus Biebricher at the BMW-Motorrad factory we know that BMW have several options to replace the air-cooled Boxer engine.
But inside the 100.000 motorcycles a year firm, the opinion is divided. To make the current 1200cc Boxer engine compliant with future emission and noise regulations it will have to be dropped from the line-up for a completely new design. If BMW are to continue with its traditional Boxer design there are several problems. The major problem is that a liquid cooled DOHC version of the Boxer engine would simply be too wide! You wouldn't be able to corner such a motorcycle without ploughing up the tarmac with the cylinder heads. 'It would be too wide and would not corner properly', Markus said. BMW also stated in our phone interview that without the Boxer engine BMW are afraid it will loose some of its uniqueness and be left with engines that are more similar to other manufacturers.

As we all know BMW have their in-line four, parallell twin and single cylinder engines in addition to the Boxer.
So one of the alternatives to replace the Boxer line-up would be to use parallell twin engines rather than the Boxer. But then again, that would change dramatically how a BMW GS would look like for instance. Can you imagine a BMW R1200GS without the two cylinder heads sticking out on each side? No, neither can we and this is a big dilemma for the BMW engineers at the moment. The Boxer engine is the jewel in the crown and center of attention for BMW. Biebricher said that 1 or 2 years is not enough for BMW to find a solution and that there are not even drawings of such a replacement for the R-series.

At the same time, BMW is a company in growth and a huge changing process is taking place right now. BMW are sharpening its image with more and more sporty models.
But the company is still finding its way in a market bound to change dramatically. Harley-Davidson, Buell, Moto Guzzi and Ducati are in the same situation. Who will find the best solutions?

BMW will participate in the Le Mans endurance race again with a race prepped R1200S. BMW told us that this bike could make the basis for a new HP2 model. BMW are also at the very end of development on the current 1200cc Boxer engine and openly admits that there are not much more to get from the engine. This might be an argument against such a HP2 model. The R1200S is powerful enough, but perhaps it can be lightened?

Words : Tor Sagen


πηγη BMW : Boxer engine in question (http://www.motorcyclists-online.com/o1_610_BMW---Boxer-engine-in-question-.html)


.........................................
Υπάρχει βέβαια το ερώτημα γιατί εγκαταλείφθηκαν τα on/OFF ? Είναι απλό …η παρουσία της <<ξαδέλφης>> KTM εξαφάνισε όχι μόνο τον ανταγωνισμό αλλά ακόμα και την σκέψη από τους Ιάπωνες για κάτι τέτοιο!!!

Και διοτι ποιος τρελος αγοραζε 230 στεγνα κιλα ¨η 250 στην περιπτωση του βαραντερο για να τα βαζει στο χωμα???

GeorgeP
08-11-2010, 22:44
Γιώργο είναι πολύ διαστημικό αλλά δεν έχει αντιγράψει κανέναν .... ;););)

Δεν το εβαλα για να δουμε απο που το αντεγραψαν αλλα για να καταλαβουμε προς τα που κινουνται οι εταιρειες. ΟΛΕΣ οι εταιρειες!!!
Οσο για τις αντιγραφες θυμισου....DR Big!!!!!!!
Oλοι αντιγραφουν, ακομα και οι γερμανοι!

TEOSS
09-11-2010, 01:01
Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ και συγκρινε ......χάλια!!!;)
Ειναι και αυτο ενα ετοιμο....concept οπως και ο αντικαταστατης του Βαραντερο!

Οχι δηλαδη για να δεις προς τα που βαινουν τα πραγματα....σχεδιαστικα!

πηγη Beutler BMW - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/beutler-bmw/)

ΕΕΕ όχι πάει λαλεψαμε… game over …tilt…τι σχέση έχει το μέλλον της BMW (σχεδιαστικά ‘η οτιδήποτε άλλο) με την δημιουργία του Klaus Beutler που αναδιαμόρφωσε ένα R1100GS σύμφωνα με τα γούστα του! Καλά βάζεις φωτο απ’ όπου βρεις και δεν διαβάζεις τι είναι αυτό στις φωτο? Μήπως φταίνε οι εκλογές? Μήπως έχουν δίκαιο αυτοί που λεν ότι μας <<ψεκάζουν>>??

TEOSS
09-11-2010, 01:41
Γιωργο, το Africa(on/OFF) πωλoυσε , συνέχισε και μετά την παρουσίαση του vara, αλλά στο σχεδιαστήριο πήγαν(με το 1100 στο μυαλό τους) για την νέα γενιά που ερχόταν …και τελικά δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν. Δεν μπόρεσαν να εξελίξουν ένα on/OFF για να αντιμετωπίσουν την KTM ούτε ON/OFF για την BMW. Έφτιαξαν ΟΝ/off και on/on που είχαν βέβαια εμπορική επιτυχία εξ’ αρχής αλλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους ευρωπαϊκούς ρυθμούς. :cool:
Έτοιμα για χρήση (με καυσιμο90%) έχουμε KTM 990adv =235Kg ,BMW R1200 GS =245Kg τρελοί όσοι τα βάζουν στο χώμα (και αρκετοί ζόρικα, ιδίως τα 990)??? :confused:
Δεν δίνω (δεν γνωρίζω) τεχνικά στοιχεία του διαδόχου… η ιστορία πάντως συμφωνεί ως προς την 10ετια… :D:D:D

TEOSS
09-11-2010, 02:37
Στο θέμα σχεδίαση έχω μια παρατήρηση. Εάν ένα όχημα γίνει <<πρότυπο>> σχεδιαστικά είναι τιμητικό και δεν θεωρώ επιλήψιμο να πάρει στοιχεία του μια άλλη εταιρία , αρκεί να τα ενσωματώσει αρμονικά στο δικό της .Παράδειγμα το νέο tiger 800 που πήρε στοιχεία από F800GS ,το Κ1200S που πήρε από CBR1100XX (φανάρι) ,το DR 800 έδωσε φανάρι και φτερό στο 1100GS κ.α. Κακό είναι το άσχημο χωρίς γραμμή και αρμονία πεταμένο κομμάτι από ένα μοντέλο σε κάποιο άλλο ‘η και άσχημη τροποποίηση της αρχικής ιδέας. Π.χ. εάν με ένα μεγάλο ντεπόζιτο βάλουμε μικρό φτεράκι = χάλι (είτε μπει σε 1200adv,είτε σε vara,είτε σε cross tourer!) Το ιδίου περίπου μεγέθους φτεράκι στο cross runner δένει όμορφα (εκεί έχουν χάλι φώτα και κάτω πλαστικά).:)

GeorgeP
09-11-2010, 09:45
ΕΕΕ όχι πάει λαλεψαμε… game over …tilt…τι σχέση έχει το μέλλον της BMW (σχεδιαστικά ‘η οτιδήποτε άλλο) με την δημιουργία του Klaus Beutler που αναδιαμόρφωσε ένα R1100GS σύμφωνα με τα γούστα του! Καλά βάζεις φωτο απ’ όπου βρεις και δεν διαβάζεις τι είναι αυτό στις φωτο? Μήπως φταίνε οι εκλογές? Μήπως έχουν δίκαιο αυτοί που λεν ότι μας <<ψεκάζουν>>??

H ΒΜW βλεπει και ακουει! Απο κατι τυπους σαν τον Hossack εμπνευστηκε και αντεγραψε το τελελεβερ!! Περιμενε και θα δεις!!!

GeorgeP
09-11-2010, 10:04
Γιωργο, το Africa(on/OFF) πωλoυσε , συνέχισε και μετά την παρουσίαση του vara, αλλά στο σχεδιαστήριο πήγαν(με το 1100 στο μυαλό τους) για την νέα γενιά που ερχόταν …και τελικά δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν. Δεν μπόρεσαν να εξελίξουν ένα on/OFF για να αντιμετωπίσουν την KTM ούτε ON/OFF για την BMW. Έφτιαξαν ΟΝ/off και on/on που είχαν βέβαια εμπορική επιτυχία εξ’ αρχής αλλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους ευρωπαϊκούς ρυθμούς. :cool:
Απλα δεν ηθελαν Θοδωρα, αν ηθελαν ηταν πολυ ευκολο γιαυτους! Οι Γιαπωνεζοι ειναι πιστοι στο δογμα ''μοτοσυκλετες για όλους'' και ''ειδικες μοτοσυκλετες για λιγους''!!


Έτοιμα για χρήση (με καυσιμο90%) έχουμε KTM 990adv =235Kg ,BMW R1200 GS =245Kg τρελοί όσοι τα βάζουν στο χώμα (και αρκετοί ζόρικα, ιδίως τα 990)??? :confused:


Το βαρος ειναι ενας πολυ σημαντικος (ο σημαντικοτερος ισως) παραγονταςγια κινηση στο χωμα. Υπαρχουν ομως κι αλλοι οπως το στησιμο (αναρτησεις, φρενα, θεση οδηγησης κ.λ.π.) της μοτοσυκλετας. Ετσι, οπου κερδιζει το ΚΤΜ 990 π.χ. στο χωμα χανει απο την GS και το Varadero δηλαδη στην ασφαλτο!!!
Αν πας ταξιδι με ΚΤΜ990 θα καταλαβεις τι εννοω, αν δεν πας δεν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω!!!
Το ΚΤΜ 990 ειναι μια ειδικη μοτοσυκλετα σεταρισμενη για χρηση πολυ χωματος και πολυ λιγοτερο ασφαλτου! Τα αχαμνα και η μεση υποφερουν στα πολυωρα ταξιδια (αναφερεται απο ολα τα περιοδικα ειδικου τυπου σε ολον τον κοσμο). Το οτι την εξοπλιζει με βαλιτσες και δινει σαν αξεσουαρ ανετοτερη σελλα και ψηλοτερη ζελατινα δεν λεει τιποτα διοτι οι αναρτησεις και ο σκελετος βαζουν τους υπόλοιπους περιορισμους!
Καποιοι απο εδω ειχαν ΚΤΜ και θα μπορουσαν ισως να επιβεβαιωσουν τα παραπανω!!
Μην τα συγκρινεις ειναι.....ασυγκριτα!

Οσο για το αν ειναι τρελοι αυτοι που βαζουν 230 κιλα + στο χωμα και ''αρκετοι ζορικα'' οπως λες εεε, δεν τους λες και απολυτως λογικους!!!

GeorgeP
09-11-2010, 10:07
Στο θέμα σχεδίαση έχω μια παρατήρηση. Εάν ένα όχημα γίνει <<πρότυπο>> σχεδιαστικά είναι τιμητικό και δεν θεωρώ επιλήψιμο να πάρει στοιχεία του μια άλλη εταιρία , αρκεί να τα ενσωματώσει αρμονικά στο δικό της .Παράδειγμα το νέο tiger 800 που πήρε στοιχεία από F800GS ,το Κ1200S που πήρε από CBR1100XX (φανάρι) ,το DR 800 έδωσε φανάρι και φτερό στο 1100GS κ.α. Κακό είναι το άσχημο χωρίς γραμμή και αρμονία πεταμένο κομμάτι από ένα μοντέλο σε κάποιο άλλο ‘η και άσχημη τροποποίηση της αρχικής ιδέας. Π.χ. εάν με ένα μεγάλο ντεπόζιτο βάλουμε μικρό φτεράκι = χάλι (είτε μπει σε 1200adv,είτε σε vara,είτε σε cross tourer!) Το ιδίου περίπου μεγέθους φτεράκι στο cross runner δένει όμορφα (εκεί έχουν χάλι φώτα και κάτω πλαστικά).:)

Τελειως υποκειμενικο ολο αυτο!! Ο καθενας εχει την γνωμη του, και σε αυτο το νημα αρκετοι εκφραστηκαν φιλικα ως προς τον σχεδιασμο του cross tourer. Και αυτοι παλι υποκειμενικα!!!

Man !!!
09-11-2010, 10:45
Κάποτε (προ ιντερνετ) βγαίναμε βόλτα με ένα σωρό διαφορετικά μηχανάκια και όταν καθόμασταν για καφέ σε κάποιο χωριουδάκι λέγαμε ο ένας στον άλλο , αα ρε πούστη μου να είχε… ¨αυτό ¨… το δικό μου μηχανάκι θα ήταν τέλειο και έλεγε ο άλλος , ναι αλλά εσένα έχει ….¨αυτό¨…. που δεν το έχω εγώ …
Μετά καβαλάγαμε και βλέπαμε τις στροφές σαν ξερολούκουμο και βουτάγαμε, ξεχνάγαμε και μειονεκτήματα και όλα
ααρε ιντερνετικό καφενείο … :confused:
Τώρα έχει γίνει status ο σχεδιασμός και πως χρησιμοποιούμε τη μοτοσικλέτα μας .
Το νέο cross tourer είναι φρεσκαδούρα και ως έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε.

TEOSS
09-11-2010, 13:46
Βλέπεις γιατί έχεις το παρατσούκλι του <<κολλημένου>>. Έκανες την πατάτα ..επιμένεις στην κολοκύθα!


Σου έχω πει ότι το τελελεβερ δεν είναι του Hossack αλλά το ντουολεβερ ,εσύ τον χαβά σου.


Για χαβά μιλάμε οπότε και <<δόγμα ,μοτοσυκλέτες για όλους>> …..αααα ναι γι’ αυτό βγήκε το DN01 …:sm7::sm7::sm7:


Το θέμα με την σχεδίαση ΔΕΝ είναι υποκειμενικό.

TEOSS
09-11-2010, 15:39
ΕΠΙΡΡΟΕΣ από εργοστασιακά πρότυπα και ανεξάρτητες εμπνεύσεις!


Είτε έχουν φτιαχτεί από την BMW όπως το LO-Rider bmw-lo-rider (http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/bmw-lo-rider/) ,είτε σε συνεργασία και έχουν επίσημα εκτεθεί από περίπτερο BMWσε εκθέσεις όπως bmw_imme_1200 (http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/bmw_imme_1200.html) , bmw_wahnsinn (http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/bmw_wahnsinn.html) !!! είτε από ανεξαρτήτους <<τρελαμένους>> bmw_d1200r (http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/bmw_d1200r.html) , scorpion-by-canjamoto (http://www.motorcycle.com/news/scorpion-by-canjamoto-67828.html) , δεν έχουν σχέση με τη σχεδίαση των μοντέλων παραγωγής. Βλέπε bmw-concept-6 (http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/bmw-concept-6/) και ….bmw-k-1600-gt (http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/bmw-k-1600-gt/) !


Πάντως εάν τύχει δεν θέλω επιρροές από αυτό εδώ ???!!! (http://www.popsci.com/node/31744) :Απορία:

(http://www.popsci.com/node/31744)
ΑΥΤΟ το KAWA θα το έπαιρνα kawasaki_zzr-x (http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/kawasaki_zzr-x.html) αλλά 7 χρόνια μετά δεν…. :hmmm:


ΑΥΤΟ θα πατήσει το DN 01 yamaha_gen (http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/yamaha_gen_ryu.html) αλλά δεν …:hmmm:


Πάρτε και ένα σχεδιάκι εσείς οι βαρκαδεροι πώς να φτιάξετε το μηχανάκι σας (ιδανικό μετά από στουκα) =>honda_NAS (http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/honda_NAS.html) …και με εργοστασιακή υποστήριξη!!!:sm7::sm7::sm7::sm7:


Μια περιήγηση στο diseno-art (http://www.diseno-art.com/) είναι ευχάριστη και ενδιαφέρουσα :deep_flight_super_falcon ;):cool:
(http://www.diseno-art.com/encyclopedia/vehicles/watercraft/sport_submersibles/deep_flight_super_falcon.html)

napgeo
09-11-2010, 16:01
Οπως αποδειχτηκε και απο τη τελευταια εκδρομουλα μας, το τι μηχανακι εχεις ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ σε σχεση με την ευχαριστηση του μοτοσυκλετισμου!

Μη αγχωνεστε λοιπον με τα νεα και τα παλια μοντελα! Αυτα ειναι για να απασχολουμαστε ευχαριστα μεχρι την επομενη εκδρομη!!

Καλημέρα. Τα λές αυτά γιατί δεν έχεις συνοδέψει σε ταξίδι bmw. Για να τα πούμε απο κοντά τι τράβηξα. Στα 220 είχανε όλα τελειώσει. Κόντεψα να κάψω το δικό μου για να τους έχω όλους υπό έλεγχο.......:)

commander
09-11-2010, 16:03
Καλημέρα. Τα λές αυτά γιατί δεν έχεις συνοδέψει σε ταξίδι bmw. Για να τα πούμε απο κοντά τι τράβηξα. Στα 220 είχανε όλα τελειώσει. Κόντεψα να κάψω το δικό μου για να τους έχω όλους υπό έλεγχο.......:)
Αντε παλι τα ιδιααααααααα!!!!!! :sm7::sm7:

napgeo
09-11-2010, 16:10
Αντε παλι τα ιδιααααααααα!!!!!! :sm7::sm7:



Δεν έχω σταθερό δεν έχω κινητό και κοντεύουμε να πνιγούμε.
Είμαι σε ένα διπλανό χωριό και μπήκα να δω λίγο τα φιλαράκια. Αλά το πληκτρολόγιο έχει παραδ΄΄ωσει το πεύμα του. Είστε όλοι καλά..

commander
09-11-2010, 16:12
Δεν έχω σταθερό δεν έχω κινητό και κοντεύουμε να πνιγούμε.
Είμαι σε ένα διπλανό χωριό και μπήκα να δω λίγο τα φιλαράκια. Αλά το πληκτρολόγιο έχει παραδ΄΄ωσει το πεύμα του. Είστε όλοι καλά..
Μια χαρα φιλε μου Ναπο μια χαρα...;)

napgeo
09-11-2010, 16:12
Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ και συγκρινε ......χάλια!!!;)
Ειναι και αυτο ενα ετοιμο....concept οπως και ο αντικαταστατης του Βαραντερο!

Οχι δηλαδη για να δεις προς τα που βαινουν τα πραγματα....σχεδιαστικα!

πηγη http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/beutler-bmw/ (http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/beutler-bmw/)

Καλημέρα

Σε ρώτησα για τον αντικαταστάτη του STX 1300pan. Έχεις κάτ να μου πείς

GeorgeP
09-11-2010, 16:59
Καλημέρα

Σε ρώτησα για τον αντικαταστάτη του STX 1300pan. Έχεις κάτ να μου πείς

Κατι ακουγεται (εντονα) αλλα τιποτε χειροποιαστο!

napgeo
09-11-2010, 17:20
Κατι ακουγεται (εντονα) αλλα τιποτε χειροποιαστο!

Καλησπέρα. Είναι το μόνο για λεβέντες με λειψό μπόι σαν και μένα. (Αξιόπιστο) να μην ξεσχνιόμαστε.......

TEOSS
09-11-2010, 18:02
Καλησπέρα. Είναι το μόνο για λεβέντες με λειψό μπόι σαν και μένα. (Αξιόπιστο) να μην ξεσχνιόμαστε.......

Ναι ναι έτσι φουλ στην αξιοπιστία ….αφού μαζί με την μηχανή σου δίνουν και σουρωτήρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

bill 800gs
09-11-2010, 18:21
Σορρυ βρε παιδια δεν μπορεσα να αντισταθω .......
επεξεργαστικα λιγο την φωτο του φιλου pepax66 :D:D

GeorgeP
09-11-2010, 20:11
Βλέπεις γιατί έχεις το παρατσούκλι του <<κολλημένου>>. .

για σενα και μονον για σενα!! απο μακρια δεν μπορεις να κρινεις τους υπόλοιπους! ελα και σε κανα καφε να τσακωθουμε εκ του συνεγγυς!!:D



Έκανες την πατάτα ..επιμένεις στην κολοκύθα!.
Σου έχω πει ότι το τελελεβερ δεν είναι του Hossack αλλά το ντουολεβερ ,εσύ τον χαβά σου.!.[/QUOTE]
Ουτε πατατα ουτε κολοκυθα!!! ΕΣΥ δεν μου εχεις πει τιποτα περι hossack και duolever!! Ανετρεξε στο παρελθον να δεις ποιος ανεφερε και εξηγησε πρωτος τα συστηματα αυτα και την ιστορια τους!! Εσυ ΠΟΤΕ δεν ασχοληθηκες!!! Απαντουσες πανω στα δικα μου ΠΑΝΤΟΤΕ!!! Στο εχω ξαναπει μην προσπαθεις να οικειοποιησαι γραπτα αλλουνου!!! Ο καθενας κανει μια αναζητηση και βλέπει! π.χ εδω http://www.gsforum.gr/%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-32/super-tenere-2010-a-8261/index4.html (http://www.gsforum.gr/%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-32/super-tenere-2010-a-8261/index4.html) οπου πρωτοαναφερθηκα στον Hossack στο μηνυμα 35 και μαλιστα απαντωντας σε εσενα σε αναφορα που εκανες στο τελελεβερ!! Δεν ειδα να με διορθωσεις πουθενα! Και γιατι να με διορθωσεις άλλωστε, ναι του Hossack το συστημα πηγε αυτουσιο στην BMW και ονομαστηκε Duolever! Μαλιστα!! και μια παραλλαγη αυτου πηγε στην GS την οποια ονομασε τελελεβερ. Η μονη διαφορα ειναι τα καλαμια που εχει η GS, και το λεει τελελεβερ ενω τα υπολοιπα δεν εχουν καλαμια!! Ενω και τα δυο συστηματα χρησιμοποιουν διπλα ψαλιδια!!!
Α, και που΄σαι, το τελελεβερ δεν ειναι ουτε αυτο εξελιξη των μυαλωμενων γερμανων αλλα των Εγγλεζων της Saxon-Motodd στις αρχες της δεκαετιας του 1980!! Οχι για να μην νομιζουμε οτι η BMW ειναι ο αινσταιν της μοτοσυκλετας!!





Το θέμα με την σχεδίαση ΔΕΝ είναι υποκειμενικό.

Αν η σχεδιαση ενος αντικειμενου δεν ειναι η υποκειμενικη ματια του σχεδιαστη του τοτε πες μου τι ειναι!!!
Oσο για το DN, αγαπητε Θεοδωρα, ευτυχως που καποιοι τολμουν και κοιτανε εμπρος διοτι αν δεν υπηρχαν αυτοι ακομα BSA Gold Star και Norton commando θα καβαλουσαμε!

Bedouin
10-11-2010, 00:42
Ας δούμε λίγο την ιστορία, η BMW ίδρυσε την κατηγορία των mega ON/OFF το `80 με το R-80GS και πήρε <<προβάδισμα 10ετιας>>, οι Ιάπωνες αντέδρασαν και από το τέλος της δεκαετίας του ’80 και αρχές ’90 ξέφυγαν με XLV 650-750, ΧΤΖ 750 και DR 800 .Η παρουσία του BMW R 1100 GS (1994) ταράζει και πάλι τα νερά ,ψεκασμός , ABS , αλλά βασικά στήσιμο που δίνει απίστευτη για την κατηγορία οδική συμπεριφορά στο δρόμο με μικρή παραχώρηση στο χώμα βάζει τους Ιάπωνες ξανά στο σχεδιαστήριο. Οι <<απαντήσεις>> ακλουθούν την νέα γραμμή και κάνουν ένα βήμα ακόμα… καταργούν το χώμα (Yamaha TDM 850) ‘η το περιορίζουν σε επίπεδο <<cross>> (VARADERO – Vstrom – KLV ). Όμως επί 20 χρόνια η BMW δεν μπόρεσε να μεταφέρει στις πωλησεις την τεχνολογική υπεροχή της ,αυτό αλλάζει στην επόμενη 10ετια. ΔΕΝ ακλουθεί τους Ιάπωνες στην κατάργηση του OFF και παρουσιάζει το R1200GS (2004) …γεια σας για αλλά 10 χρόνια ,σε συνδυασμό με την νέα τακτική του marketing εκτοξεύονται και οι πωλήσεις ! Απάντηση? Η Yamaha σταματά να αποκαλεί ON/OFF το TDM (και μόλις το 2010 βγάζει στην παραγωγή το 1200TENERE ) , η Honda βάζει …ψεκασμό και …τέλος ,τέλος = εγκαταλείπει επίσημα τα ON/OFF(ανεπίσημα σταματώντας την Africa και βγάζοντας το varadero) και λέει cross τα νέα μοντέλα της.


Ωραια αναδρομη.

[SIZE=3]
Εάν νομίζουν κάποιοι (μάλλον..κάποιος :D) ότι η BMW θα ακολουθήσει τώρα την Honda είναι βαθειά νυχτωμένοι (ος).Σύμφωνα με δηλώσεις η νέα BMW ON/OFF ετοιμάζεται για να φύγει άλλη μια …10ετια…


Οσο διαβαζα την αναδρομη σκεφτηκα να προσθεσω την εξης παραμετρο ...

Αφ'οτου η BMW εβγαλε το 800αρι σε παραλληλη διαταξη μου εχει μπει εντονα η υποψια οτι το επομενο GS καλλιστα θα μπορει να βγει με την ιδια παραλληλη διαταξη φυσικα ανω των χιλιων κυβικον (α ρε Triumph) και οτι το 800αρακι ηταν η προβα τζενεραλε. Δεν ξερω εαν υπαρχουν τιποτα δηλωσεις η εστω και φυμες αλλα το σκεφτομαι απο την στιγμη που προτοεμφανιστηκαν (ας ειναι καλα βεβαια και τα Εuro 3,4,5,6,7 κλπ.)

Δηλαδη μοτερ οπως το Τenere ... :sm3::sm3::sm3:
.
Φανταζομαι γελιο που εχει να πεσει.

Michael Chatzilias
10-11-2010, 00:44
Λεξικό παιδιά, διαβάζω τα κατεβατά αλλά δυσκολεύομαι στην μετάφραση ρε Γιώργο...

TEOSS
10-11-2010, 02:00
Έρεε τα θες και τα κολοκυθάκια και τις μελιτζάνες σου ….
Δες τι έγραψες άσχετε (`η πονηρέ ,εάν ήξερες και πήγες να παραπλανήσεις ! )και μετά για να δικαιολογηθείς πέταξες και άλλη μπούρδα .(όπως τότε που έλεγες ότι ο hossack δούλευε για την BMW και σε ξεστράβωσα πάλι) : <<Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ>>

Είσαι άσχετος και γράφεις λες και θέλεις ψήφους για να πάρεις χρίσμα <<ειδικού>> , πρόβλημα σου, εγώ μόνο το τίτλο του <<μπούρδα>> σου δίνω!
Όποιος γνωρίζει …καταλαβαίνει !

Σου έχω ξαναγράψει ότι δεν έχω καμία σχέση με τον οχετό της μπούρδας που αραδιάζεις και γι’ αυτό θεωρώ μεγίστη προσβολή να τολμάς να λες ότι οικειοποιούμε τις βλακείες σου.

<<Ενω και τα δυο συστηματα χρησιμοποιουν διπλα ψαλιδια!!!>>
Τι να εξηγήσεις κακομοίρη άσχετε από συστήματα ανάρτησης , δεν βλέπεις καν ότι το τητελεβερ ΔΕΝ έχει διπλά ψαλίδια =>ΑΣΧΕΤΕΕΕΕΕ

Car Bibles: Motorbike suspension types and how they work. (http://www.carbibles.com/suspension_bible_bikes.html)

πέραν των ανωτέρω δεν θα ασχοληθώ ξανά με την υπαρξιακή ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ σου._

Gemat
10-11-2010, 02:05
Θελω να παρατηρησω οτι η υπαρξη αρνητικων (εως προσβλητικων) χαρακτηρισμων μειωνουν το κυρος και τη σημασια των γραφομενων...



...τροφη για σκεψη, απλα....:hmmm::hmmm:

gsmaniac
10-11-2010, 02:11
Θελω να παρατηρησω οτι η υπαρξη αρνητικων (εως προσβλητικων) χαρακτηρισμων μειωνουν το κυρος και τη σημασια των γραφομενων...



...τροφη για σκεψη, απλα....:hmmm::hmmm:
συμφωνω.......ξεφυγε λιγακι η κουβεντα,αλλα δεν πειραζει συμβαινουν και αυτα;)

TEOSS
10-11-2010, 02:23
Τι εστί Sourotiri Ladiou (μετάφραση : σουρωτήρι λαδιού)?
Δεν έχω αγοράσει VFR 1200 αλλά έχω ακούσει ότι είναι ειδικό εργαλείο στα παρελκόμενα της μηχανής ! Συμφώνα με πληροφορίες χρησιμοποιείτε κατά τις αλλαγές λαδιού όπου σουρώνει το παλαιό λαδί και συγκρατεί τμήμα του κινητήρα σε μορφή γρεζιών… Όταν μαζέψεις αρκετά τα πας αντιπροσωπία και σου δίνουν κινητήρα δώρο !



Επειδή οι πληροφορίες είναι λίγες και όχι επαρκώς εξακριβωμένες ως προς τις λεπτομέρειες γνωρίζει κάποιος περισσότερα στοιχεία όπως π.χ. την αναγκαία ποσότητα που πρέπει να <<μαζέψεις>> `η συγκεκριμένο εξάρτημα (και πως το αναγνωρίζεις)????

GeorgeP
10-11-2010, 10:23
Έρεε τα θες και τα κολοκυθάκια και τις μελιτζάνες σου ….
Δες τι έγραψες άσχετε (`η πονηρέ ,εάν ήξερες και πήγες να παραπλανήσεις ! )και μετά για να δικαιολογηθείς πέταξες και άλλη μπούρδα .(όπως τότε που έλεγες ότι ο hossack δούλευε για την BMW και σε ξεστράβωσα πάλι) : <<Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ>>

Οταν μαθεις να ξεχωριζεις την ειρωνια απο την σοβαροτητα στον γραπτο λογο τοτε τα ξαναλεμε!


Είσαι άσχετος και γράφεις λες και θέλεις ψήφους για να πάρεις χρίσμα <<ειδικού>> , πρόβλημα σου, εγώ μόνο το τίτλο του <<μπούρδα>> σου δίνω!
Όποιος γνωρίζει …καταλαβαίνει !

Αποψη σου για να την ακους ο ιδιος και να αυτοαιπερεσαι!
Του ''μπουρδα'' ομως ακομα να του απαντησεις ποιο απο τα δυο (RT/varadero) εχει αναρτησεις με μεγαλυτερες διαδρομες, μηπως το ματι δεν κοβει τοσο καλα?



Σου έχω ξαναγράψει ότι δεν έχω καμία σχέση με τον οχετό της μπούρδας που αραδιάζεις και γι’ αυτό θεωρώ μεγίστη προσβολή να τολμάς να λες ότι οικειοποιούμε τις βλακείες σου.!

Α, αυτο το περι προσβολης το καταλαβες? πααααλι καλα!!!


<<Ενω και τα δυο συστηματα χρησιμοποιουν διπλα ψαλιδια!!!>>
Τι να εξηγήσεις κακομοίρη άσχετε από συστήματα ανάρτησης , δεν βλέπεις καν ότι το τητελεβερ ΔΕΝ έχει διπλά ψαλίδια =>ΑΣΧΕΤΕΕΕΕΕ

Δεν μιλαω για κανενα ''τητελεβερ''!! αυτο δεν εχει διπλα ψαλιδια και δεν ξερω αν εχει καν ψαλιδια ¨η και αν υπαρχει κιόλας!!!!!!:D Εγω μιλαω για το ''τελελεβερ'', το οποιο εχει δυο ψαλιδια! Ενα κανονικο στρατζαριστο σαν του duolever στο κατω μερος κι ενα λεπτοτερο σωληνωτο στο επανω μερος του συστηματος! Ειπαμε ειναι εξελιξη του duolever με επηροες απο το συστημα αναρτησης ''Earles'' που υπηρχε στις παλιες μοτοσυκλετες της BMW. Εδω http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://bmwdean.com/telelever.jpg&imgrefurl=http://bmwdean.com/earles-fork.htm&h=420&w=401&sz=41&tbnid=1lKl254hrBdAvM:&tbnh=125&tbnw=119&prev=/images%3Fq%3Dtelelever&zoom=1&q=telelever&usg=__rum1BS_fF3FsdG_dp5rdL4eJ21c=&sa=X&ei=ekvaTLSNJNaT4gbXufmlCQ&ved=0CCMQ9QEwAg



πέραν των ανωτέρω δεν θα ασχοληθώ ξανά με την υπαρξιακή ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ σου._

Και τι καλα που θα κανεις, σε ευχαριστω τα μάλα!!

Ο θυμος ειναι κακος συμβουλος, και δεν χρειαζεται θυμος μεσα σε ενα φορουμ, χανεις τα οποια δικια σου! Θα μπορουσες να πεις οτι εχεις να πεις ηρεμα και ωραια και οχι να μου απευθυνεσαι με χαρακτηρισμους υβριστικους!! Ετσι δεν βρισκεις το οποιο δικιο σου και δεν υποστηριζεις τα γραφομενα σου, αντιθετως προκαλεις ολα τα μελη με αυτην την συμπεριφορα, ακομα και τους οποιους υποστηρικτες σου!
Εκτος κι αν τα γραφεις για να τα ακους εσυ και μονον εσυ!!!

GeorgeP
10-11-2010, 10:33
...................................................
Αφ'οτου η BMW εβγαλε το 800αρι σε παραλληλη διαταξη μου εχει μπει εντονα η υποψια οτι το επομενο GS καλλιστα θα μπορει να βγει με την ιδια παραλληλη διαταξη φυσικα ανω των χιλιων κυβικον (α ρε Triumph) και οτι το 800αρακι ηταν η προβα τζενεραλε. Δεν ξερω εαν υπαρχουν τιποτα δηλωσεις η εστω και φυμες αλλα το σκεφτομαι απο την στιγμη που προτοεμφανιστηκαν (ας ειναι καλα βεβαια και τα Εuro 3,4,5,6,7 κλπ.)

Δηλαδη μοτερ οπως το Τenere ... :sm3::sm3::sm3:
.
Φανταζομαι γελιο που εχει να πεσει.

αν διαβασεις αυτο BMW : Boxer engine in question (http://www.motorcyclists-online.com/o1_610_BMW---Boxer-engine-in-question-.html) θα εχεις την απαντηση σου.

Ξεχωριζω τα εξης που αναφερω κι εγω στο μηνυμα 162 του παροντος νηματος

.............................................................
To make the current 1200cc Boxer engine compliant with future emission and noise regulations it will have to be dropped from the line-up for a completely new design. If BMW are to continue with its traditional Boxer design there are several problems. The major problem is that a liquid cooled DOHC version of the Boxer engine would simply be too wide! You wouldn't be able to corner such a motorcycle without ploughing up the tarmac with the cylinder heads. 'It would be too wide and would not corner properly', Markus said.
As we all know BMW have their in-line four, parallell twin and single cylinder engines in addition to the Boxer.
So one of the alternatives to replace the Boxer line-up would be to use parallell twin engines rather than the Boxer.
............................................................................................


Αν θελεις βοηθεια στην μεταφραση πες το μου!

Bedouin
10-11-2010, 12:30
αν διαβασεις αυτο BMW : Boxer engine in question (http://www.motorcyclists-online.com/o1_610_BMW---Boxer-engine-in-question-.html) θα εχεις την απαντηση σου.


Ευχαριστο. Το αρθρο δεν δινει βεβαια καθαρη απαντηση αλλα εκτιμιση/εις και
φωτιζει της δυσκολιες της εταιριας στην εξελιξη το μοτερ (μποξερ).
Απο'οτι βλεπω, εξεταζουν την επαναφορα του HP2 και χαιρομαι ιδιαιτερα.
Οποιαδηποτε νεα εκδοση (προφανως με βελτιωσεις/καινοτομιες) θα σκοτωνει.


Ξεχωριζω τα εξης που αναφερω κι εγω στο μηνυμα 162 του παροντος νηματος



Αν θελεις βοηθεια στην μεταφραση πες το μου!

Ευχαριστω, δεν θα χρεαστει, τα αγγλικα ειναι πρωτη μου γλωσσα (τα γραπτα [ορθογραφια] ελληνικα μου ειναι που θελουν δουλεια :D :D :D).
.

ntinopoulos
10-11-2010, 12:54
Έρεε τα θες και τα κολοκυθάκια και τις μελιτζάνες σου ….
Δες τι έγραψες άσχετε (`η πονηρέ ,εάν ήξερες και πήγες να παραπλανήσεις ! )και μετά για να δικαιολογηθείς πέταξες και άλλη μπούρδα .(όπως τότε που έλεγες ότι ο hossack δούλευε για την BMW και σε ξεστράβωσα πάλι) : <<Για δες ομορφιες που σχεδιαζει ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ η BMW ΣΗΜΕΡΑ>>

Είσαι άσχετος και γράφεις λες και θέλεις ψήφους για να πάρεις χρίσμα <<ειδικού>> , πρόβλημα σου, εγώ μόνο το τίτλο του <<μπούρδα>> σου δίνω!
Όποιος γνωρίζει …καταλαβαίνει !

Σου έχω ξαναγράψει ότι δεν έχω καμία σχέση με τον οχετό της μπούρδας που αραδιάζεις και γι’ αυτό θεωρώ μεγίστη προσβολή να τολμάς να λες ότι οικειοποιούμε τις βλακείες σου.

<<Ενω και τα δυο συστηματα χρησιμοποιουν διπλα ψαλιδια!!!>>
Τι να εξηγήσεις κακομοίρη άσχετε από συστήματα ανάρτησης , δεν βλέπεις καν ότι το τητελεβερ ΔΕΝ έχει διπλά ψαλίδια =>ΑΣΧΕΤΕΕΕΕΕ

Car Bibles: Motorbike suspension types and how they work. (http://www.carbibles.com/suspension_bible_bikes.html)

πέραν των ανωτέρω δεν θα ασχοληθώ ξανά με την υπαρξιακή ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ σου._
χαλαρααααααα!:hmmm:
σιγα μην τσακωθουμε για τα σιδερα!:hmmm:

GeorgeP
10-11-2010, 15:38
χαλαρααααααα!:hmmm:
σιγα μην τσακωθουμε για τα σιδερα!:hmmm:

Με ξερεις να τσακωνομαι? απλως απαντω εντονως, χρησιμοποιωντας τα Ελληνικα που κατεχω και χωρις να βριζω, σε οσους με βριζουν!

GeorgeP
10-11-2010, 16:19
Ευχαριστο. Το αρθρο δεν δινει βεβαια καθαρη απαντηση αλλα εκτιμιση/εις και
φωτιζει της δυσκολιες της εταιριας στην εξελιξη το μοτερ (μποξερ).
Απο'οτι βλεπω, εξεταζουν την επαναφορα του HP2 και χαιρομαι ιδιαιτερα.
Οποιαδηποτε νεα εκδοση (προφανως με βελτιωσεις/καινοτομιες) θα σκοτωνει.
.

Ναι εκτιμηση δινει το αρθρο αλλα βασισμενη στον συνομιλητη του γραφοντος που ειναι αν θυμαμαι καλα καποιος της BMW! Το ΗΡ2, αν ξαναβγει στην παραγωγη, θα ειναι μια μοτοσυκλετα ειδικης χρησης (τρειλερ και βουρ για το βουνο) και η οποια δεν θα βγαζει πινακιδα αφου θα φορα τον μποξερ ο οποιος δεν θα περνα τις προδιαγραφες καυσαεριων χωρις υδροψυξη! κατι σαν τα εναπομειναντα διχρονα που ακομα παραγει η ΚΤΜ και τα οποια απο οσο ξερω δεν βγαζουν πινακιδα ¨η δεν θα βγαζουν σε λιγο καιρό!
Εγω πιστευω, και το εχω ξαναγραψει, οτι ο κινητηρας του GS800 ειναι ο αντικαταστατης του μποξερ στην 1200 και θεωρω οτι γιαυτο παρουσιαστηκε.
Ενα προσφατο (Απριλιος του 2010) αρθρο απο το MCN για το θεμα μπορεις να δεις εδω BMW gears up for liquid-cooled GS - | Motorbike reviews | Latest Bike Videos | MCN (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2010/April/apr2310-bmw-gears-up-for-liquid-cooled-gs/)

Δεν μιλαει για το ειδος του κινητηρα (boxer, twin,V) αλλα σαφως υπονοει οτι δεν θα ειναι μοξερ!! Λεει στο τελος
''Insiders at the Munich development centre let slip to a specialist German BMW magazine that a top-secret project is underway to replace the air-cooled engine that can trace its ancestry back to the first boxer BMW bikes nearly 90 years ago with a new liquid-cooled replacement.''

Σε ενα άλλο σαιτ (http://www.gsfreerider.com/node/33 (http://www.gsfreerider.com/node/33)) και παλι τον Απριλιο του 2010 επαναλαμβανει τα του MCN συμπληρωνοντας στο τελος,

''Despite the change of tradition;), new engines bode well for the future of the GS range and for the Joy" that the rider will experience as a result.''

Και στα δυό παραπανω αναφερονται οι δυσκολιες να ξεπεραστουν τα προβληματα των εκπεμπομενων ρυπων χωρις υδροψυξη, πραγμα το οποιο θα επεφερε δραματικη αυξηση του μεγεθους, του ηδη μεγαλου, μποξερ!!! Πραγματα για τα οποια εχω μιλησει παλιοτερα και για τα οποια καποιοι με πηραν με τις πετρες!!!!!!

Αυτα ολα φυσικα ειναι δικες μου εκτιμησεις παρακολουθωντας τις παρουσιασεις των εργοστασιων και τα φορα και δεν ειναι ντε και καλα η πραγματικοτητα!
Η BMW μπορει καλλιστα να κανει την εκπληξη και να παρουσιασει κατι σε υδροψυκτο μποξερ που δεν το φτανει ο νους κανενος (Λεμε τωρα)!!! Eιχε κανει μια προσπαθεια (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-25/bmw-r1200r-%CF%85%CE%B4%CF%81%CF%8C%CF%88%CF%85%CE%BE%CE%B7-11674/index3.html, μηνυμα μου Νο 23 με φοτο) πριν χρονια πολλα αλλα δεν τις βγηκε λογω κοστους εξελιξης, παραγωγης, βαρους, ογκου, πλατους! Κι εκει με πηραν με τις πέτρες...καποιοι!!!!

Αλλα απο τοτε ομως μεχρι σημερα........ποτε δεν ξερεις!

Bedouin
10-11-2010, 16:52
Το ΗΡ2, αν ξαναβγει στην παραγωγη, θα ειναι μια μοτοσυκλετα ειδικης χρησης (τρειλερ και βουρ για το βουνο) και η οποια δεν θα βγαζει πινακιδα αφου θα φορα τον μποξερ ο οποιος δεν θα περνα τις προδιαγραφες καυσαεριων χωρις υδροψυξη!

Τι κριμα, περα απο την σχεδιασμενη χρηση, θα ηταν μια υπεροχη πλατφορμα για να φτιαξη κανεις ενα πραγματικο hard-core adventure-touring εργαλειο.
Και το βαρος του θα ηταν ιδανικο.

''Insiders at the Munich development centre let slip to a specialist German BMW magazine that a top-secret project is underway to replace the air-cooled engine that can trace its ancestry back to the first boxer BMW bikes nearly 90 years ago with a new liquid-cooled replacement.''


Εαν οντως αλλαξη η διαταξη, φυσικα θα εχουμε μια επαναλυψη της προηγουμενης αποπειρας καταργησεις του BOXER με ολες τις αντιδρασεις (για οσους το θυμουνται). Ω ρε τζερτζελες!.
Φανταζομαι η BMW να ετοιμαζοι κατι πολυ εντυπωσιακο (και ξερουμε οτι ειναι ικανη) για να αντισταθμισει την οποιαδηποτε δυσαρεσκεια, εφ'οσον οντως γινει αλλαγη διαταξης.
Αναμενουμε να δουμε τι θα γινει.
.

squad
14-09-2011, 23:36
Παντως τα παιδια απο το forum της βαραντερο πολυ κομπλεξ πολυ κακια με την bmw..διαβαζω απιστευτα πραγματα απιστευτες ζημιες που παθαινει μια bmw, ολα τα ξερουν εκει μεσα?? ολα απο το μυαλο τους τα βγαζουν οι εμπειρογνωμονες. τελικα πονανε πολυ οι boxerαδες εεεεεε??:D:D:D:D

ntinopoulos
14-09-2011, 23:51
Παντως τα παιδια απο το forum της βαραντερο πολυ κομπλεξ πολυ κακια με την bmw..διαβαζω απιστευτα πραγματα απιστευτες ζημιες που παθαινει μια bmw, ολα τα ξερουν εκει μεσα?? ολα απο το μυαλο τους τα βγαζουν οι εμπειρογνωμονες. τελικα πονανε πολυ οι boxerαδες εεεεεε??:D:D:D:D
μην εισαι υπερβολικος!:D
σκεψου πως θα αισθανοσουν κι εσυ αν ειχες varadero...:hmmm:
πω πω...:o

siraxanz
14-09-2011, 23:56
ευτυχώς που μπαίνει νέο αίμα στο φόρουμ και μαθαίνουμε Ιστορία:D

tsompanis
14-09-2011, 23:57
ευτυχώς που μπαίνει νέο αίμα στο φόρουμ και μαθαίνουμε Ιστορία:D



πατριδογνωσία!:sm3::sm3::sm3:

ltsiorak
15-09-2011, 00:25
Παντως τα παιδια απο το forum της βαραντερο πολυ κομπλεξ πολυ κακια με την bmw..διαβαζω απιστευτα πραγματα απιστευτες ζημιες που παθαινει μια bmw, ολα τα ξερουν εκει μεσα?? ολα απο το μυαλο τους τα βγαζουν οι εμπειρογνωμονες. τελικα πονανε πολυ οι boxerαδες εεεεεε??:D:D:D:D

κοιτα, και εγω βαραντερο εχω... αλλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...

ολη μου η παρεα εχει bmw μονο εγω εμεινα με βαραντερο λογο του οτι πηρα το vfr1200 και ετσι δεν με επαιρνε για bmw κτλ.. καθε μηχανη εχει τα καλα και τα κακα... και φυσικα αστοχιες... ολα στο προγραμμα ειναι

αν εννοει τον φορουμ των βαραντερο που ολοι ξερουν τα παντα... μονο θα σε πω οτι ακομη και εγω που ειμαι 20 χρονια μηχανολογος εκει μεσα τα επαιξα....

και ειμαι μαχιμος μηχανολογος μιας και κανω προσομοιώσεις...

γενικα εδω στο ελλαδα ολοι ξερουν τα παντα.... δεν εχουμε μαθει να λεμε
"πιστευω οτι ειναι ετσι" αντι αυτου λεμε... "ειναι ετσι"

δεν υπαρχει παιδεια και ετσι μην ασχολησε.....

για εμενα μια μηχανη χαλαει οχι μονο απο κατασκευαστικες αστοχιες η σχεδιασμο αλλα και απο το χρήστη....
εχω δυο ιδιες gs στην παρεα, ο εανς δεν προλαβαινει τα συνεργεια με 20 000 χλμ... και ο αλλος εχει 90 000 χλμ χωρις βλαβη....
ο πρωτος βαζει εμπρος και φευγει... αλλος κανει ενα τσιγαρο πρωτου φυγει για να το ζεστανει....

φιλος... η κλιτσα δεν γινεται τιμονι.....

commander
15-09-2011, 02:19
Το καλό ποιο ειναι , ότι το κρος τουρερ πάει να βγει 305 κιλά.......!!!!:(
Μεγάλη πίκρα...!1!!!!!!!

black_hawk
15-09-2011, 02:29
Το καλό ποιο ειναι , ότι το κρος τουρερ πάει να βγει 305 κιλά.......!!!!:(


Γνωριζεις λεπτομερειες?? :Απορία:

BOXER
15-09-2011, 03:29
...καθε μηχανη εχει τα καλα και τα κακα... και φυσικα αστοχιες... ολα στο προγραμμα ειναι.....


....για εμενα μια μηχανη χαλαει οχι μονο απο κατασκευαστικες αστοχιες η σχεδιασμο αλλα και απο το χρήστη....


Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω +1200, ή +1000 :D!!!

Αποφασισα :)...

+1000 ;)...

kostas_366
15-09-2011, 06:20
Το Varadero απεκτησε επιτελους τον αντικαταστατη του απο το ετος 2012!
Ο αντικαταστατης του Varadero τελικα παρουσιαστηκε στο Μιλανο πριν απο λιγο!! Δεν εχει γινει τιποτε γνωστο για τα τεχνικα του χαρακτηριστικα πλην του οτι ειναι V4 και 1200 κυβικα! Εχει δε κινηση με αξονα!!

Τωρα πια δεν θα το λενε ΟΝ/ΟΦΦ αλλα... CROSS TOURER!!

Οι φωτογραφιες ειναι πραγματικες και υπαρχουν επισης κι εδω Novedades Honda 2011 | Honda Motos Web Oficial (http://www.honda-montesa.es/modelos/2011/index.php?num=23)


Ανοιχτή γραμμή με χόντα έχεις. Δεν εξηγήτε διαφορατικά.

forester
15-09-2011, 07:03
Το καλό ποιο ειναι , ότι το κρος τουρερ πάει να βγει 305 κιλά.......!!!!:(
Μεγάλη πίκρα...!1!!!!!!!

Έλα μωρέ πώς κάνεις έτσι???? Εσύ θα το πηγαίνεις στην πλάτη;; Καβάλα θα είσαι:sm7::sm7::sm7::sm7:
Για την ακρίβεια θα αισθάνεσαι πάντα 2κάβαλος ή 3 κάβαλος!!!!:sm7::sm7::sm7:

ltsiorak
15-09-2011, 11:02
Το καλό ποιο ειναι , ότι το κρος τουρερ πάει να βγει 305 κιλά.......!!!!:(
Μεγάλη πίκρα...!1!!!!!!!

κοιτα απο οτι βλεπουμε η χοντα παει να κανει ενα βαρυ ... μεγαλο.. και ανετο αλλα συναμα ορθιο μηχανακι,

ισως να μην τους ενδιαφερει και πολυ το χωμα μιας και ολοι οι βαραντεριδες σπανια πατανε χωμα..( το ιδιο και οι gs) αλλωστε οπως προ ειπα

αν θελεις χωμα παιρνεις αλλα μηχανακια.. xt 600 tenere.. f800gs...transalp ισως.

αλλα με gs και βαραντερο και crosstouren κτλ... δυσκολα πας χωμα...

η μαλλον πας οπως παει και ενα TDM...

commander
15-09-2011, 11:27
Γνωριζεις λεπτομερειες?? :Απορία:


οχι πολλα πραματα απλα μου το αναφερε ο Ακης( varaderistas)και το εμαθε απο το forum τον deriδων (μαλλον)!!! :D


Έλα μωρέ πώς κάνεις έτσι???? Εσύ θα το πηγαίνεις στην πλάτη;; Καβάλα θα είσαι:sm7::sm7::sm7::sm7:
Για την ακρίβεια θα αισθάνεσαι πάντα 2κάβαλος ή 3 κάβαλος!!!!:sm7::sm7::sm7:


αμα ειναι να θελω παλαγκο για να την επαναφερω αστα να πανε...!!!! :sm7::sm7::sm7:


κοιτα απο οτι βλεπουμε η χοντα παει να κανει ενα βαρυ ... μεγαλο.. και ανετο αλλα συναμα ορθιο μηχανακι,

ισως να μην τους ενδιαφερει και πολυ το χωμα μιας και ολοι οι βαραντεριδες σπανια πατανε χωμα..( το ιδιο και οι gs) αλλωστε οπως προ ειπα

αν θελεις χωμα παιρνεις αλλα μηχανακια.. xt 600 tenere.. f800gs...transalp ισως.

αλλα με gs και βαραντερο και crosstouren κτλ... δυσκολα πας χωμα...

η μαλλον πας οπως παει και ενα TDM...


θες να μου πεις οτι δεν μπαινει το bmw στο χωμα .....??
:Απορία:

ltsiorak
15-09-2011, 11:29
θες να μου πεις οτι δεν μπαινει το bmw στο χωμα .....??
:Απορία:
[/QUOTE]

γαι να πας μερικα μετρα σε ενα δρομο απλο ναι παει.... αλλ ανα παει εκει που παει το χτ 660tenere ... αστο ... πανε καλυτερα για καφε...

διοτι θα κλαψεις.... αν σε φυγει... και θα σε φυγει

commander
15-09-2011, 11:39
θες να μου πεις οτι δεν μπαινει το bmw στο χωμα .....??

:Απορία:


γαι να πας μερικα μετρα σε ενα δρομο απλο ναι παει.... αλλ ανα παει εκει που παει το χτ 660tenere ... αστο ... πανε καλυτερα για καφε...

διοτι θα κλαψεις.... αν σε φυγει... και θα σε φυγει[/QUOTE]

Δεν θα πιστέψεις που την εχω δει να περναει αλλα όχι με μενα αναβατη γιατι δεν την εφτανα να την πατήσω και δεν ημουνα εξεικοιωμενος μαζι τις :Dκαι μου έπεφτε κατω..... μου εχει κοπει το αίμα!!! :)
Πανε και πανε χαλαρα ακουμε τη σου λεω :cool:

lepanto
15-09-2011, 11:45
αμα ειναι να θελω παλαγκο για να την επαναφερω αστα να πανε...!!καλα θα μας τρελανεις εσυ μιλας για παλαγκο:sm7:

commander
15-09-2011, 11:48
καλα θα μας τρελανεις εσυ μιλας για παλαγκο:sm7:
:sm7::sm7::sm7::sm7:

paschalis
15-09-2011, 12:22
κοιτα, και εγω βαραντερο εχω... αλλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...

ολη μου η παρεα εχει bmw μονο εγω εμεινα με βαραντερο λογο του οτι πηρα το vfr1200 και ετσι δεν με επαιρνε για bmw κτλ.. καθε μηχανη εχει τα καλα και τα κακα... και φυσικα αστοχιες... ολα στο προγραμμα ειναι

αν εννοει τον φορουμ των βαραντερο που ολοι ξερουν τα παντα... μονο θα σε πω οτι ακομη και εγω που ειμαι 20 χρονια μηχανολογος εκει μεσα τα επαιξα....

και ειμαι μαχιμος μηχανολογος μιας και κανω προσομοιώσεις...

γενικα εδω στο ελλαδα ολοι ξερουν τα παντα.... δεν εχουμε μαθει να λεμε
"πιστευω οτι ειναι ετσι" αντι αυτου λεμε... "ειναι ετσι"

δεν υπαρχει παιδεια και ετσι μην ασχολησε.....

για εμενα μια μηχανη χαλαει οχι μονο απο κατασκευαστικες αστοχιες η σχεδιασμο αλλα και απο το χρήστη....
εχω δυο ιδιες gs στην παρεα, ο εανς δεν προλαβαινει τα συνεργεια με 20 000 χλμ... και ο αλλος εχει 90 000 χλμ χωρις βλαβη....
ο πρωτος βαζει εμπρος και φευγει... αλλος κανει ενα τσιγαρο πρωτου φυγει για να το ζεστανει....

φιλος... η κλιτσα δεν γινεται τιμονι.....


Η καλυτερη ατακα της χρονιας!

Και τα gs που λες αν πανε χωμα...
περνα απο τις Χωματινες Εξορμησεις:)

ltsiorak
15-09-2011, 12:57
ρε παιδια,

και το vfr παει σε χωμα, αλλα να θεσουμε λιγο το τη εννουμε χωμα,

εγω με ενα μηχανακι πανω απο 200 κιλ δεν θα πηγαινα ποτε, δεν το ευχαριστέσαι ρε..

αλλη η χαρη των χωματινων τυπου τενερε και f800 και αλλο το παμε με gs και βαραντερο..

εγω προσωπικα κανω πολλα περισοτερα χλμ σε χωμα, ειδικα πινδο και βερμιο και ολυμπο σχεδον καθε σκ..

εχω παει με gs με βαραντερο με πανω απο 10 μηχανακια ε δεν μπορεις να πας και να γουσταρεις με 230 και 250 και 300 κιλα στα ποδια σου....

αυτα... οποιος πατησε χωμα θα με καταλαβει...

ΥΓ φιλος με gs επεσε σε νεροφαγωμα στιν πινδο... απλα ακουμπησε το πλαινο καπακι του κυλινδρου... απο μαγνησιο
600 ευρα ζημια... ρε αν ειναι να πληρωνω τετοια... αστο

jmar
15-09-2011, 13:37
ρε παιδια,

και το vfr παει σε χωμα, αλλα να θεσουμε λιγο το τη εννουμε χωμα,

εγω με ενα μηχανακι πανω απο 200 κιλ δεν θα πηγαινα ποτε, δεν το ευχαριστέσαι ρε..

αλλη η χαρη των χωματινων τυπου τενερε και f800 και αλλο το παμε με gs και βαραντερο..

εγω προσωπικα κανω πολλα περισοτερα χλμ σε χωμα, ειδικα πινδο και βερμιο και ολυμπο σχεδον καθε σκ..

εχω παει με gs με βαραντερο με πανω απο 10 μηχανακια ε δεν μπορεις να πας και να γουσταρεις με 230 και 250 και 300 κιλα στα ποδια σου....

αυτα... οποιος πατησε χωμα θα με καταλαβει...

ΥΓ φιλος με gs επεσε σε νεροφαγωμα στιν πινδο... απλα ακουμπησε το πλαινο καπακι του κυλινδρου... απο μαγνησιο
600 ευρα ζημια... ρε αν ειναι να πληρωνω τετοια... αστο

Φιλος, αν πηγαινεις χωμα δεν σε πειραζουν οι γρατζουνιες στο μηχανακι διοτι αποκλειεται να μην πεσεις με οτι μηχανακι και να εχεις...το καπακι σιγουρα δεν κανει 600 ευρω κανει γυρω στα 250... επισης το να εχει 2-3 γρατζουνιες ενα καπακι αφου κανεις χωμα δεν εγινε και τιποτα ενω για ρωτα αν πεσεις πχ με ΚΤΜ τι θα παθει...ολο το κουστουμι απο την μια πλευρα θα γινει αχρηστο, στο gs λογω του οτι προεξεχουν οι κυλινδροι προστατευεται το σωμα της μηχανης και απλα βαφεις το καπακι του κυλινδρου και οχι ολοκληρο κουστουμι ;)

GeorgeP
15-09-2011, 14:06
Φιλος, αν πηγαινεις χωμα δεν σε πειραζουν οι γρατζουνιες στο μηχανακι διοτι αποκλειεται να μην πεσεις με οτι μηχανακι και να εχεις...το καπακι σιγουρα δεν κανει 600 ευρω κανει γυρω στα 250... επισης το να εχει 2-3 γρατζουνιες ενα καπακι αφου κανεις χωμα δεν εγινε και τιποτα ενω για ρωτα αν πεσεις πχ με ΚΤΜ τι θα παθει...ολο το κουστουμι απο την μια πλευρα θα γινει αχρηστο, στο gs λογω του οτι προεξεχουν οι κυλινδροι προστατευεται το σωμα της μηχανης και απλα βαφεις το καπακι του κυλινδρου και οχι ολοκληρο κουστουμι ;)

Ο Itsiotrak μιλαει για καπακι κυλινδρου του μποξερ κι οχι για κανα πλαστικο καπακι του κουστουμιου!!

LakisGS
15-09-2011, 14:10
κοιτα, και εγω βαραντερο εχω... αλλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...

ολη μου η παρεα εχει bmw μονο εγω εμεινα με βαραντερο λογο του οτι πηρα το vfr1200 και ετσι δεν με επαιρνε για bmw κτλ.. καθε μηχανη εχει τα καλα και τα κακα... και φυσικα αστοχιες... ολα στο προγραμμα ειναι

αν εννοει τον φορουμ των βαραντερο που ολοι ξερουν τα παντα... μονο θα σε πω οτι ακομη και εγω που ειμαι 20 χρονια μηχανολογος εκει μεσα τα επαιξα....

και ειμαι μαχιμος μηχανολογος μιας και κανω προσομοιώσεις...

γενικα εδω στο ελλαδα ολοι ξερουν τα παντα.... δεν εχουμε μαθει να λεμε
"πιστευω οτι ειναι ετσι" αντι αυτου λεμε... "ειναι ετσι"

δεν υπαρχει παιδεια και ετσι μην ασχολησε.....

για εμενα μια μηχανη χαλαει οχι μονο απο κατασκευαστικες αστοχιες η σχεδιασμο αλλα και απο το χρήστη....
εχω δυο ιδιες gs στην παρεα, ο εανς δεν προλαβαινει τα συνεργεια με 20 000 χλμ... και ο αλλος εχει 90 000 χλμ χωρις βλαβη....
ο πρωτος βαζει εμπρος και φευγει... αλλος κανει ενα τσιγαρο πρωτου φυγει για να το ζεστανει....

φιλος... η κλιτσα δεν γινεται τιμονι.....

Συμφωνώ σε όλα εκτός του τελευταίου... Ο boxer ΔΕΝ θέλει ζέσταμα. Το γράφει και το manual. Αναψτε τον κινητήρα και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ!

napgeo
15-09-2011, 15:04
Με την αξιοπιστία και την τεχνολογική υπεροχή των Honda σίγουρα θα κάνει πάταγο στις αγορές….

jmar
15-09-2011, 15:08
Ο Itsiotrak μιλαει για καπακι κυλινδρου του μποξερ κι οχι για κανα πλαστικο καπακι του κουστουμιου!!

Εγω το καταλαβα....εσυ τι δεν καταλαβες απο αυτα που γραφω?? :rolleyes: κι εγω για καπακι κυλινδρου μιλαω οτι κανει 250 ευρω...

commander
15-09-2011, 15:10
Με την αξιοπιστία και την τεχνολογική υπεροχή των Honda σίγουρα θα κάνει πάταγο στις αγορές….
Εσύ στην κοσμαρα σου εεε!!!

:sm7::sm7::sm7:

jmar
15-09-2011, 15:17
Με την αξιοπιστία και την τεχνολογική υπεροχή των Honda σίγουρα θα κάνει πάταγο στις αγορές….

Αξιοπιστια ναι...τωρα αυτη την τεχνολογικη υπεροχη γιατι την ανεφερες?? :rolleyes: :sm7: αυτη ειναι για αλλες εταιριες :D

GeorgeP
15-09-2011, 15:28
Εγω το καταλαβα....εσυ τι δεν καταλαβες απο αυτα που γραφω?? :rolleyes: κι εγω για καπακι κυλινδρου μιλαω οτι κανει 250 ευρω...

Επειδη μιλας για κουστουμι ΚΤΜ κι επειδη στο Βαραντερο ενα μονο μικρο κομματι του φαιρινγκ κανει 250ε θεωρησα οτι εννοεις τιποτα πλαστικα γιαυτο και η παρατηρηση.

Με συγχωρεις αν σε παρεξηγησα....

napgeo
15-09-2011, 15:29
Αξιοπιστια ναι...τωρα αυτη την τεχνολογικη υπεροχη γιατι την ανεφερες?? :rolleyes: :sm7: αυτη ειναι για αλλες εταιριες :D


Το βλέπω όταν ανεβαίνει στο βάθρο του νικητή. Παρακολούθα motogp και τα ξαναλέμε...............:)

napgeo
15-09-2011, 15:34
Εσύ στην κοσμαρα σου εεε!!!



:sm7::sm7::sm7:



Είμαι πάντα απο τη μεριά του Πρώτου. Πρωταθλητής στον μηχανοκίνητο αθλητισμό ποιός είναι . Μόνο η Honda. Άλοι δεν λαμβάνουν καν συμετοχή.
Και με τι μοτέρ να λάβουν. :Απορία:

NLS
15-09-2011, 15:59
αλλα με gs και βαραντερο και crosstouren κτλ... δυσκολα πας χωμα...
η μαλλον πας οπως παει και ενα TDM...

χοχοχο σόρρυ χωρίς παρεξήγηση - βαθιά νυχτωμένος
τελείως άκυρες προτάσεις
(και όχι δεν εννοώ ότι το 1200GS πάει σαν καθαρόαιμο 400άρι πχ.)


ΥΓ φιλος με gs επεσε σε νεροφαγωμα στιν πινδο... απλα ακουμπησε το πλαινο καπακι του κυλινδρου... απο μαγνησιο
600 ευρα ζημια... ρε αν ειναι να πληρωνω τετοια... αστο

Το καπάκι που λες (ναι το μεταλικό το κανονικό όχι το κάλυμα) κάνει 190 ευρώ. Εμένα είναι γδαρμένο και δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω εκτός αν την πουλήσω.

gandreas
15-09-2011, 16:06
Το Varadero απεκτησε επιτελους τον αντικαταστατη του απο το ετος 2012!
Ο αντικαταστατης του Varadero τελικα παρουσιαστηκε στο Μιλανο πριν απο λιγο!! Δεν εχει γινει τιποτε γνωστο για τα τεχνικα του χαρακτηριστικα πλην του οτι ειναι V4 και 1200 κυβικα! Εχει δε κινηση με αξονα!!

Τωρα πια δεν θα το λενε ΟΝ/ΟΦΦ αλλα... CROSS TOURER!!





Γιατί πότε ήταν on-off?:rolleyes:
Για να μην πω ότι δεν ήταν ούτε on:sm7:

NLS
15-09-2011, 16:13
Επίσης θα σταματήσουν επιτέλους και να το λένε μοτοσυκλέτα.

napgeo
15-09-2011, 16:30
Καλά βρε φίλοι ακόμα δεν βγήκε στην κυκλοφορία και άρχισαν οι κακίες.
:Απορία:Γιατί τόση ζήλεια πια ,τι φοβάστε .

Κανείς δεν θα σας κατεβάσει από το θρόνο της τρίτης θέσης.
Μου θυμίζετε τον Κεντέρη με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη.
Πάντα έναν γύρω και μετά ανάπαυλα….:)

jmar
15-09-2011, 16:32
Το βλέπω όταν ανεβαίνει στο βάθρο του νικητή. Παρακολούθα motogp και τα ξαναλέμε...............:)

Φετος μονο βλεπεις motogp?? Τα προηγουμενα χρονια που ηταν η honda?? :rolleyes: αρα με την λογικη σου τα τελευταια 8 χρονια θα επρεπε να επαιρναν ολοι citroen xsara λογω του οτι κερδιζε συνεχεια το WRC :sm7:....ωραιο αμαξι....:rolleyes:....και ακομα ωραιοτερη η λογικη σου στην αγορα μηχανης....:sm7:

giclas
15-09-2011, 16:35
Καλά βρε φίλοι ακόμα δεν βγήκε στην κυκλοφορία και άρχισαν οι κακίες.
:Απορία:Γιατί τόση ζήλεια πια ,τι φοβάστε .

Κανείς δεν θα σας κατεβάσει από το θρόνο της τρίτης θέσης.
Μου θυμίζετε τον Κεντέρη με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη.
Πάντα έναν γύρω και μετά ανάπαυλα….:)

napgeo θα σου βγαλω το καπελο αν φερης μια στα πεδια του forum για test
τωρα πως θα την παρης πησο ο θεος να βαλη το χερη του ..............

NLS
15-09-2011, 16:36
Καλά βρε φίλοι ακόμα δεν βγήκε στην κυκλοφορία και άρχισαν οι κακίες.
:Απορία:Γιατί τόση ζήλεια πια ,τι φοβάστε .

Γμτ... μας έπιασες.

Κανείς δεν θα σας κατεβάσει από το θρόνο της τρίτης θέσης.
Μου θυμίζετε τον Κεντέρη με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη.
Πάντα έναν γύρω και μετά ανάπαυλα….:)

Όχι και τρίτης. Περίπου δέκατης έβδομης (κάτω και από το ντεβίλ) και όχι θρόνος... σκαμπό.

(το πιο ανέκδοτο φυσικά είναι που έβαλα το ντεβίλ πάνω από κάποια Χ δέκατη έβδομη θέση - σε κάποια οποιαδήποτε άτυπη δίτροχη κατάταξη - ανέκδοτο αυτό από μόνο του)

NLS
15-09-2011, 16:38
Φετος μονο βλεπεις motogp?? Τα προηγουμενα χρονια που ηταν η honda?? :rolleyes: αρα με την λογικη σου τα τελευταια 8 χρονια θα επρεπε να επαιρναν ολοι citroen xsara λογω του οτι κερδιζε συνεχεια το WRC :sm7:....ωραιο αμαξι....:rolleyes:....και ακομα ωραιοτερη η λογικη σου στην αγορα μηχανης....:sm7:

Η λογική ήταν πάντα ο λόγος απόκτησης Honda και δεν το λέω ειρωνικά.
Και ένα Honda Civic (ειδικά εκείνο το παλιό το τετράγωνο που πούλησε σχεδόν σαν το corolla) με τη λογική το έπαιρνες.

FYI, φυσικά με τις παραπάνω φράσεις δεν είπα κάτι καλό, κάτι κακό είπα.

napgeo
15-09-2011, 16:43
Φετος μονο βλεπεις motogp?? Τα προηγουμενα χρονια που ηταν η honda?? :rolleyes: αρα με την λογικη σου τα τελευταια 8 χρονια θα επρεπε να επαιρναν ολοι citroen xsara λογω του οτι κερδιζε συνεχεια το WRC :sm7:....ωραιο αμαξι....:rolleyes:....και ακομα ωραιοτερη η λογικη σου στην αγορα μηχανης....:sm7:

:Απορία:Γιατί υπάρχει λογική όταν αγοράζεις κάπιο αντικείμενο.
Μόνο με το συναίσθημα.

Εάν βάζαμε τη λογική δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί ούτε ένα Γερμανικό.
Είμαι πάντα με το μέρος της τεχνολογικής υπεροχής και αξιοπιστίας.
Που είναι το κακό. Εδώ ο CP έκλεισε ο Άνθρωπος ξενοδοχεία να πάει Βόρεια Ελλάδα και τελικά μια μέρα πριν ( :() και μετά έκανε βόλτες με το καράβι στην Κρήτη.
Για αυτό το μηχανάκι μου γράφεις.
Πάντα σιγουριά και αξιοπιστία που επιτυγχάνεται δια της τεχνολογικής υπεροχής. Καλό σου απόγευμα.........:)

napgeo
15-09-2011, 16:52
napgeo θα σου βγαλω το καπελο αν φερης μια στα πεδια του forum για test
τωρα πως θα την παρης πησο ο θεος να βαλη το χερη του ..............


Δεν κάνει για μένα το συγκεκριμένο λόγω ύψους.

Προσωπικά θα περιμένω την νέα PAN/EUROP που θα παρουσιαστεί φέτος (πιθανόν ) στο Μιλάνο. Θα είναι με το νέο κινητήρα vfr και αυτόματο.

Αλά το Vara είναι απο μόνο του πρώτης κατηγορίας μηχανή.

Καλά είσαι.............

napgeo
15-09-2011, 16:57
Η λογική ήταν πάντα ο λόγος απόκτησης Honda και δεν το λέω ειρωνικά.
Και ένα Honda Civic (ειδικά εκείνο το παλιό το τετράγωνο που πούλησε σχεδόν σαν το corolla) με τη λογική το έπαιρνες.

FYI, φυσικά με τις παραπάνω φράσεις δεν είπα κάτι καλό, κάτι κακό είπα.


Έπρεπε να σε είχα χθές κάτω απο την Ακρόπολη. Να ακούς Ηπειρώτικο μοιρολόι απο βιολί και να νομίζεις ότι άκουγες τον γλυκό κινητήρα ενός honda.
Όχι σαν τα boxer που κροταλίζουν.
Ότι και κακό να πείς εμένα μου ακούγωνται σαν μελωδίες:)

NLS
15-09-2011, 17:00
Boxer να γκαζώνεις να τρομάζουν τα ποντίκια.
Τέλος.

ltsiorak
15-09-2011, 17:01
Τελικα κανετε το ιδιο λαθος που κανουν ολοι ... σαν αυτους που αναφερατε στο βαραντερο φορουμ....

Αν καποιος εδω μεσα με πει οτι παει σε χωμα οπως ενα XT600 TENERE μαλλον δεν εχει ιδεα το τη ειναι χωμα.... μαλλον σε κανα χαλικοδρομο πατε και χερεστε.

και τι με λετε τωρα ρε? 650 ευρω το πληρωσε το παλικαρι στον τρικαλιωτη ενα καπακι μαγνισιου που με πτωση με 20 χαω σε νεροφαγωμα του εσπασε σαν πρασο, λετε να μην πονεσε? εγω τον πηγα να το παρει...

και σταματηστε της μπουρδες με το οτι ο κυλιδρος ειναι προστατευτικο κτλ ο κυλινδρος ειναι μερος του κινητηρα και οχι του στηριγματος...δεν θα με τρελανετε ! ! ! !

οσο αφορα το βαραντερο

το ξαναειπα ειανι η πρωτη μηχανη που βγηκε σε αυτη την κατηγορια

ειναι ο μεντορας για ολους τους αλλους...

αναγνωριζουμε το οτι ειναι παροχημενο
οπως και πολλα σφαλματα του αλλα μην τρελαθουμε κιολας η μηχανη πουλησε σαν τρελη, εφτασε στα ακρα του κοσμου, λατρευτικε, μας αρεσε, την λατρευουμε ... ΤΕΛΟΣ

δεν παει χωμα, ειναι βαρια πολυ, οπως βαρυ και ασχετο για χωμα ειανι και το gs..

αντε μην τα παρω και σας ερθω σε καμια χωματινη με το τενερε και σας πνιξω στη σκονη....

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

κανανε οι μυγες #### και χεσανε τον κοσμο ολον.....

napgeo
15-09-2011, 17:05
Itsiorak

Σωστά τοποθετείσε εκτός απο την τελευταία σειρά:mad:

napgeo
15-09-2011, 17:07
Boxer να γκαζώνεις να τρομάζουν τα ποντίκια.
Τέλος.


Για να το ξέρεις επειδή απο επαρχία είσαι λίγο άσχετος.

Στα βουνά δεν υπάρχουν ποντίκια. Μόνο στις πόλεις στους υπονόμους....

Τέλος για σήμερα.........................

ltsiorak
15-09-2011, 17:12
Itsiorak

Σωστά τοποθετείσε εκτός απο την τελευταία σειρά:mad:

sorry φιλος, ζητω συγνωμη, αλλα εχω εδω τους gs αδες ακι με επρηξαν και αυτοι....

NLS
15-09-2011, 17:15
Τελικα κανετε το ιδιο λαθος που κανουν ολοι ... σαν αυτους που αναφερατε στο βαραντερο φορουμ....

Αν καποιος εδω μεσα με πει οτι παει σε χωμα οπως ενα XT600 TENERE μαλλον δεν εχει ιδεα το τη ειναι χωμα.... μαλλον σε κανα χαλικοδρομο πατε και χερεστε.

και τι με λετε τωρα ρε? 650 ευρω το πληρωσε το παλικαρι στον τρικαλιωτη ενα καπακι μαγνισιου που με πτωση με 20 χαω σε νεροφαγωμα του εσπασε σαν πρασο, λετε να μην πονεσε? εγω τον πηγα να το παρει...

και σταματηστε της μπουρδες με το οτι ο κυλιδρος ειναι προστατευτικο κτλ ο κυλινδρος ειναι μερος του κινητηρα και οχι του στηριγματος...δεν θα με τρελανετε ! ! ! !

οσο αφορα το βαραντερο

το ξαναειπα ειανι η πρωτη μηχανη που βγηκε σε αυτη την κατηγορια

ειναι ο μεντορας για ολους τους αλλους...

αναγνωριζουμε το οτι ειναι παροχημενο
οπως και πολλα σφαλματα του αλλα μην τρελαθουμε κιολας η μηχανη πουλησε σαν τρελη, εφτασε στα ακρα του κοσμου, λατρευτικε, μας αρεσε, την λατρευουμε ... ΤΕΛΟΣ

δεν παει χωμα, ειναι βαρια πολυ, οπως βαρυ και ασχετο για χωμα ειανι και το gs..

αντε μην τα παρω και σας ερθω σε καμια χωματινη με το τενερε και σας πνιξω στη σκονη....

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

κανανε οι μυγες #### και χεσανε τον κοσμο ολον.....

Λοιπόν.
Το καπάκι κάνει 190 ευρώ. Άντε να έφτασε τα 250 ευρώ πια (αν και αμφιβάλλω γιατί δεν έχει τόσο μεγάλες αλλαγές κόστους σε εξαρτήματα η BMW).
Δεν ξέρω τι πήρε από τον Τρικαλιώτη και έφτασε σε τέτοια τρελά λεφτά.

Επίσης το καπάκι είναι μέρος του κινητήρα αλλά όχι κρίσιμο. Είναι προστασία. Έχω δει (μια και δυο) μοτέρ να πηγαίνουν μια χαρά ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΟ (και να λείπει) το μισό καπάκι. Εξάλλου αν δεις τι είναι από μέσα θα καταλάβεις.

Τώρα όπως είπαμε το GS δεν πηγαίνει σαν καθαρόαιμο 400άρι, ούτε καν σαν 950άρι KTM (επίσης πολύ βαρύ για τέτοια δουλειά). ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ και καμία σχέση και με TDM και με Varadero σε τέτοιες δουλειές (έχω δει πάντως Varadero σε enduro school - υποθέτω και παπί θα μπορούσα να δω αν γούσταρε ο ιδιοκτήτης του).

NLS
15-09-2011, 17:16
Για να το ξέρεις επειδή απο επαρχία είσαι λίγο άσχετος.

Στα βουνά δεν υπάρχουν ποντίκια. Μόνο στις πόλεις στους υπονόμους....

Τέλος για σήμερα.........................

Καλή πληρωμένη απάντηση το παραδέχομαι.

ΟΚ το αλλάζω σε νυφίτσες και κουνάβια.
(όχι δεν εννοώ τις μηχανές σας - μάλλον)

jmar
15-09-2011, 17:45
και τι με λετε τωρα ρε? 650 ευρω το πληρωσε το παλικαρι στον τρικαλιωτη ενα καπακι μαγνισιου που με πτωση με 20 χαω σε νεροφαγωμα του εσπασε σαν πρασο, λετε να μην πονεσε? εγω τον πηγα να το παρει...

οσο αφορα το βαραντερο

......εφτασε στα ακρα του κοσμου, λατρευτικε, μας αρεσε, την λατρευουμε ... ΤΕΛΟΣ


κανανε οι μυγες #### και χεσανε τον κοσμο ολον.....

1) Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια!!! Το καπακι κανει 200-250 ευρω αν θες να σου δωσω τηλ να ρωτησεις...τωρα γιατι του πηρε τοσα ο Τρικαλιωτης δε γνωριζω :rolleyes:

2) Επισης το Βαραντερο δεν μου αρεσε ουτε το λατρεψα εγω προσωπικα :rolleyes:

3) Οπως προειπα ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια για τις μυγες :rolleyes:

sorry φιλος, ζητω συγνωμη, αλλα εχω εδω τους gs αδες ακι με επρηξαν και αυτοι....

4) δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα εισαι στο gsforum :rolleyes:

ilias vara
15-09-2011, 18:04
δεν καταλαβα ποτε μα ποτε την κοντρα και την συγκριση μεταξυ βαραντερο και GS...ειναι δυο διαφορετικα μηχανακια δυο διαφορετικες τεχνολογιες και δυο διαφορετικες ΤΙΜΕΣ...ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ δεν το καταλαβαινω



οοσσσο για το αν πανε και τα δυο χωμα και σε αυτο το φορουμ αλλα και σε αλλα εχει ανθρωπους (οδηγους με α.......α)που τα πανε και τα κανουν να φαινονται εντουρακια ...αλλα εχει και αλλους που τα εχουν και τα πλενουν μονο απλα για να λενε οτι εχουν BMW H VARADERO....

taksidiotis
15-09-2011, 19:31
Το μόνο που τις συνδέει είναι το ότι λέγοντέ και οι 2 on/off,στο θέμα τεχνολογίας όντως είναι διαφορετικές μηχανές.
Τώρα για το πως πάνε στο χώμα?ok αμα ο οδηγός πούμε ότι το χει μπορεί να τις πάει καλά....δεν είναι και MOTO cross βέβαια.μιλάμε για μηχανές με κάποιο σοβαρό βάρος.
Όπως και να χει είμαι περίεργος να δω το νεο όχημα της Honda.

send from my sexy Samsung galaxy S2 using Tapatalk

NLS
15-09-2011, 19:33
σωστά τα λες

όταν όμως είσαι στο GS forum δεν μπορείς να πεις ότι εκεί που καθόμαστε και λέμε για τις GS μας, μας καίει και μας κόφτει να θάψουμε το (θαμμένο από μόνο του - συγνώμη) varadero

αντιθέτως κάτσε ψάξε posts συγκεκριμένων ανθρώπων που ήρθαν εδώ επί τούτου (άλλοι με πέπλο μεγάλης τεχνογνωσίας, άλλη με πέπλο χιούμορ κλπ.)

εγώ είμαι από τους περίεργους που δεν "απλώς προσπερνούν" :) όχι ότι τρελαίνομαι κιόλας πάντως, χαλαρά

ltsiorak
15-09-2011, 20:07
σωστά τα λες

όταν όμως είσαι στο GS forum δεν μπορείς να πεις ότι εκεί που καθόμαστε και λέμε για τις GS μας, μας καίει και μας κόφτει να θάψουμε το (θαμμένο από μόνο του - συγνώμη) varadero

αντιθέτως κάτσε ψάξε posts συγκεκριμένων ανθρώπων που ήρθαν εδώ επί τούτου (άλλοι με πέπλο μεγάλης τεχνογνωσίας, άλλη με πέπλο χιούμορ κλπ.)

εγώ είμαι από τους περίεργους που δεν "απλώς προσπερνούν" :) όχι ότι τρελαίνομαι κιόλας πάντως, χαλαρά

φιλος

το βαραντερο εκανε τον κυκλο του, απο τα τελη του 90 παραγετε με αμειοτους ρυθμους, ηταν μια μεγαλη επιτυχια της χοντα, ο σχεδιασμος, η γενικη φιλοσοφια του προτζεκτ... τελος ομως...

το βαραντερο χαραξε εναν δρομο που ευτυχος και αλλοι ακολουθησαν, η BMW η yamaha κα... μπραβο της χοντας για την ιδεα της...

μπραβο ομως και για τις αλλες που πραγματικα στηριξαν αυτη την ομορφη κατηγορια που για εμενα αντιπροσωπευει τους σοβαρους και ισως λιγο περιπετιοδης οδηγους....

με αρεσει το gs αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι 10 σχεδον χρονια ποιο νεο ! !

εγω ημουν ο πρωτος που ειπα οτι οι βλαβες δεν ειναι μονο θεμα μηχανης και κατασκευαστη, κατα κυριο λογο ειναι και ο χρηστης, η κλιτσα δεν γινεται τιμονι ρε ! ! !

φιλος μου διαλυσε το gs οταν εμαθε οτι πρεπει να κοιταει τα λαδια ! ! ! ! το εκαψε... ηταν η πρωτη του μεγαλη μηχανη,,, ασχετος... ε δεν φταιει η bmw γιαυτο... φυσικα η bmw φταιει σε θεματα αξονα κτλ... αλλα αυτο ειανι αλλη ιστορια

τωρα παμε μπροστα... ανταγωνισμος φερνει μονο καλα

κατι που δεν ειχαμε ποτε στην ελλαδα και ετσι φαληρισαμε... ευτυχος εχουν ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες...

δειτε το τενερε 1200 ομορφο για καπιους για αλλους κατασχημο

δειτε το μουλτι... μια απο τα ιδια...

ας δουμε και τη χοντα, ας την φερθουμε με λιγο επιεικια διοτι αυτη χαραξε το δρομο, ισως να κανει παπαρια... ισως να φερει νεο και καλο και αξιοπιστο μηχανημα.. και να σας αρεσει και εσας μια ημερα και να το παρετε

μην καταδικαζεται εκ των προτερων, ειναι κριμα... χιλιαδες κοσμος δουλεψε για αυτο το μηχανιμα, ειμαι μηχανολογος και ξερω ποσο δουλεια θελουν τα νεα προϊοντα... και προπαντων μερακι

οι ανθρωποι της χοντα εχουμε μερακι, μακαρι να ειχαν περισοτερο παθος και να μας εδειαναν κατι περισοτερο σε αλογα και ποιοτητα...

μην λογομαχιτε αδικα με το καθε μηχανιμα δεν ειναι η προεκταση του γενετικου μας οργανου.....

εμενα αν δεν με αρεσει το νεο ντερο, θα παρω gs αλλα κατι θα παρω. δεν θα κατηγορισω το ντερο, τωρα που εχω 80 000 ολα χωρις βλαβες και φυσικα σε δρομους δυσκολους...

ας σεβαστουμε ολοι ενα μηχανημα που ταξιδεψε τοσο κοσμο....

αντε θα σας πω και μια ιστορια για ενα gs του 39 σε ενα νεο θεμα...

ntinopoulos
15-09-2011, 20:21
Συμφωνώ σε όλα εκτός του τελευταίου... Ο boxer ΔΕΝ θέλει ζέσταμα. Το γράφει και το manual. Αναψτε τον κινητήρα και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ!


δεν ειναι απλο λαθακι...:rolleyes:
ολοι οι ασχετοι εκφερουν αποψη για τα παντα...:rolleyes:
ω!και με τι σιγουρια!:rolleyes:

Γιατί πότε ήταν on-off?:rolleyes:
Για να μην πω ότι δεν ήταν ούτε on:sm7:
ηταν παντα ...down!:D

Επίσης θα σταματήσουν επιτέλους και να το λένε μοτοσυκλέτα.

ποιος το λεει μοτοσυκλετα?:Απορία:

ltsiorak
15-09-2011, 20:25
Συμφωνώ σε όλα εκτός του τελευταίου... Ο boxer ΔΕΝ θέλει ζέσταμα. Το γράφει και το manual. Αναψτε τον κινητήρα και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ!


εχεις δικιο, με τον επισιμανε φιλος εδω στη βεροια.... αυτουνου αναβε επειδη νομιζε οτι επρεπε να το αφησει να δουλεψει... στα 20 000 πηγε 10 φορες συνεργειο ! ! ! ! ! ασε που συνεχεια χαλαει...

δεν φταιει ομως το μηχανημα... φταιει αυτος που ειανι ασχετος με το συγκεκριμενο μηχανημα...

gepol
15-09-2011, 21:00
Το Varadero ΔΕΝ είναι On-Off, και ποτέ δεν ήταν. Το Varadero ανήκει στην κατηγορία Big Trallie (ή όπως αλλιώς γράφεται)(που σημαίνει ότι μπορεί να πάει σε χωματόδρομο, ΟΧΙ χώμα - έχει διαφορά), και η αστειότατη αντιπαράθεση που έχετε δημιουργήσει εδώ μέσα δεν αφορά μοτοσυκλέτες ίδιας κατηγορίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος -αν έχει τα χέρια- να το πάει στο χώμα, αλλά ούτε ο οδηγός ούτε το Varadero "νιώθουν" "σπίτι" τους.

Το GS, πλησιάζει την κατηγορία On-Off, αλλά και πάλι δεν είναι καθαρό On-Off, όμως όντως έχει χωμάτινες ικανότητες - πάει χώμα άνετα. Παντού αλλού το GS θεωρείται adventure bike, και καθαρό On-Off μεγάλου κυβισμού είναι μόνο το ΚΤΜ.

Και για όσους λένε ότι εδώ είναι το GSForum (το έχω πει πολλάκις και εγώ), συμπαθάτε με και ρίξτε μια ματιά στον τίτλο του θέματος :)

Εξ άλλου το έχουμε πεί, το Cross-Tourer έχει ρόδες.....αρα? Είναι καθαρή αντιγραφή του GS (sorry δεν άντεξα :o )

giclas
15-09-2011, 21:11
Το Varadero ΔΕΝ είναι On-Off, και ποτέ δεν ήταν. Το Varadero ανήκει στην κατηγορία Big Trallie (ή όπως αλλιώς γράφεται)(που σημαίνει ότι μπορεί να πάει σε χωματόδρομο, ΟΧΙ χώμα - έχει διαφορά), και η αστειότατη αντιπαράθεση που έχετε δημιουργήσει εδώ μέσα δεν αφορά μοτοσυκλέτες ίδιας κατηγορίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος -αν έχει τα χέρια- να το πάει στο χώμα, αλλά ούτε ο οδηγός ούτε το Varadero "νιώθουν" "σπίτι" τους.

Το GS, πλησιάζει την κατηγορία On-Off, αλλά και πάλι δεν είναι καθαρό On-Off, όμως όντως έχει χωμάτινες ικανότητες - πάει χώμα άνετα. Παντού αλλού το GS θεωρείται adventure bike, και καθαρό On-Off μεγάλου κυβισμού είναι μόνο το ΚΤΜ.

Και για όσους λένε ότι εδώ είναι το GSForum (το έχω πει πολλάκις και εγώ), συμπαθάτε με και ρίξτε μια ματιά στον τίτλο του θέματος :)

Εξ άλλου το έχουμε πεί, το Cross-Tourer έχει ρόδες.....αρα? Είναι καθαρή αντιγραφή του GS (sorry δεν άντεξα :o )


μηπως λεω μηπως οτι δεν φτανη η αλεπου τα κανη κρεμασταργια ?