PDA

View Full Version : Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!


riko46
13-03-2009, 22:59
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση και είναι αρκετά σημαντικό.

Οδηγώντας με διάφορους ρυθμούς εδώ και μερικά χρόνια σε αντίθεση με το "όσο πάει η μηχανή χωρίς να γλιστράνε και οι δύο ρόδες ταυτόχρονα" των νεώτερων μου χρόνων, και βλέποντας αρκετά περίεργα γύρω μου, πάντα μου γεννιόταν η ίδια απορία...


Πόσο εύκολο είναι να χαλιναγωγήσεις την αίσθηση της εξοικείωσης που αποκτάς όταν οδηγάς γρήγορα;
Δηλαδή, εντάξει, έχεις συνηθίσει να πηγαίνεις γρήγορα.
Δε λέω ότι είσαι ο ρόσις ή ο στόουνερ... Νιώθεις ότι το έχεις, και είσαι χαλαρός.
Ελέγχεις τα αντανακλαστικά σου, έμαθες και να φρενάρεις αποτελεσματικά.
Έχεις στο μυαλό σου και τη κίνηση, και τις συνθήκες και δεν το παρακάνεις πολύ.
Μήπως αυτή η εξοικείωση με τη ταχύτητα, θέλει πάντα το βούρδουλα της λογικής ώστε να μη ξεχνάς όλα τα στραβά που διαδραματίζονται στους ελληνικούς δρόμους.
Δηλαδή, μήπως η υπερβολική εξοικείωση σε κάνει σιγά σιγά να πηγαίνεις με ρυθμούς που δημιουργούν πολλές "στραβές";
Πόσο πρόθυμος όμως είσαι να ρίξεις το ρυθμό σου από πολύ γρήγορο σε αργότερο ακαριαία, βάζοντας τις συνθήκες μπροστά σου σε πρώτη μοίρα;


Εσείς τί λέτε;

Arkas
14-03-2009, 02:41
Πάν μέτρον άριστον!

Και όταν λέω μέτρο είναι οι οδηγικές ικανότητες, η ψυχολογία και αυτοσυγκέντρωση της κάθε στιγμής, η δυνατότητες της μοτό, η ολισθηρότητα του δρόμου, ο απρόβλεπτος παράγοντας και τόσα άλλα.

Όλα αυτά μαζί και το κάθε ένα ξεχωριστά, πιστεύω, πως είναι οι παράγοντες που πρέπει να καθορίζουν τον εκάστοτε ρυθμό μας!;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-03-2009, 07:17
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση και είναι αρκετά σημαντικό.

.
.

.
Μήπως αυτή η εξοικείωση με τη ταχύτητα, θέλει πάντα το βούρδουλα της λογικής ώστε να μη ξεχνάς όλα τα στραβά που διαδραματίζονται στους ελληνικούς δρόμους.





:sm8:

pesto1
17-03-2009, 01:48
Πάν μέτρον άριστον!

Και όταν λέω μέτρο είναι οι οδηγικές ικανότητες, η ψυχολογία και αυτοσυγκέντρωση της κάθε στιγμής, η δυνατότητες της μοτό, η ολισθηρότητα του δρόμου, ο απρόβλεπτος παράγοντας και τόσα άλλα.

Όλα αυτά μαζί και το κάθε ένα ξεχωριστά, πιστεύω, πως είναι οι παράγοντες που πρέπει να καθορίζουν τον εκάστοτε ρυθμό μας!;)




+1000000

gb1200
17-03-2009, 01:58
:sm8:

EOD-K9
17-03-2009, 09:30
Πάν μέτρον άριστον!

Και όταν λέω μέτρο είναι οι οδηγικές ικανότητες, η ψυχολογία και αυτοσυγκέντρωση της κάθε στιγμής, η δυνατότητες της μοτό, η ολισθηρότητα του δρόμου, ο απρόβλεπτος παράγοντας και τόσα άλλα.

Όλα αυτά μαζί και το κάθε ένα ξεχωριστά, πιστεύω, πως είναι οι παράγοντες που πρέπει να καθορίζουν τον εκάστοτε ρυθμό μας!;)

:sm8:


μαζί και η γνώση του δρόμου
μην ξεχνάμε ότι σε όλο το μήκος της Εθνικής υπάρχουν παράδρομοι που βγαίνουν ξαφνικά οι ιδιοκτήτες του δρόμου

boxer-1200
17-03-2009, 12:59
:sm8:


μαζί και η γνώση του δρόμου
μην ξεχνάμε ότι σε όλο το μήκος της Εθνικής υπάρχουν παράδρομοι που βγαίνουν ξαφνικά οι ιδιοκτήτες του δρόμου


Ναι βγαινουν κάτι κατσικανιάρηδες ....:hmmm:ΝεύραΝεύρα

gsmix
25-03-2009, 21:45
Πάν μέτρον άριστον!

Και όταν λέω μέτρο είναι οι οδηγικές ικανότητες, η ψυχολογία και αυτοσυγκέντρωση της κάθε στιγμής, η δυνατότητες της μοτό, η ολισθηρότητα του δρόμου, ο απρόβλεπτος παράγοντας και τόσα άλλα.

Όλα αυτά μαζί και το κάθε ένα ξεχωριστά, πιστεύω, πως είναι οι παράγοντες που πρέπει να καθορίζουν τον εκάστοτε ρυθμό μας!

:sm8:

arisxios
26-03-2009, 00:09
Σωστός ο παίχτης !!!!!!:sm8:

kostas_366
26-03-2009, 00:24
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

wolferin
26-03-2009, 17:27
Για μενα μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια οταν η και πριν οδηγησεις,
δηλ.πολλες φορες εχω σταματησει στην ακρη του δρομου για να ηρεμησω απο στραβες που μου συνεβησαν,γιατι εαν δεν εχεις καθαρο μυαλο πανω στην μηχανη.....μούντζωτα που λεγαν κ οι παλαιοτεροι

pepax66
27-03-2009, 14:19
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση και είναι αρκετά σημαντικό.


Πόσο εύκολο είναι να χαλιναγωγήσεις την αίσθηση της εξοικείωσης που αποκτάς όταν οδηγάς γρήγορα;..........

Μήπως αυτή η εξοικείωση με τη ταχύτητα, θέλει πάντα το βούρδουλα της λογικής ώστε να μη ξεχνάς όλα τα στραβά που διαδραματίζονται στους ελληνικούς δρόμους..........
Δηλαδή, μήπως η υπερβολική εξοικείωση σε κάνει σιγά σιγά να πηγαίνεις με ρυθμούς που δημιουργούν πολλές "στραβές";

............

Εσείς τί λέτε;


Εγώ λέω ότι όποιος νομίζει ότι μπορεί ή ότι έχει εξοικειωθεί στους ρυθμούς της Ελληνικής κίνησης στους δρόμους ΑΠΑΤΑΤΑΙ πλάνη οικτρά!

1. Ποιος είναι ο γενικός κανόνας που διέπει την κίνηση στους Ελληνικούς δρόμους?
2. Πως μπορείς να εξοικειωθείς με το απρόοπτο της ιδιοσυγκρασίας του Έλληνα/ίδας οδηγού?
3. Πως μπορείς να γενικεύσεις κάτι που στην ουσία του είναι ένα συνονθύλευμα ιδιαιτεροτήτων ενός τυχαίου συνόλου οδηγών που βρίσκονται μπροστά σου και δίπλα σου?
4. Πως το «παίζεις» όλο αυτό όταν ο δρόμος είναι full από outsiders με ποδήλατα, τρίκυκλα, άσχετους, «επαγγελματίες» και μη, πεζούς και άλλους ανάδελφους δικυκλιστές?

Απαντήσεις δεν υπάρχουν για όλα εκτός από:

(1) Αναρχία .
(2) ...............
(3) ...............
(4) Joker, Lotto, Ιππόδρομος.........

Όλοι τρέχουμε και κάνουμε διάφορα στην κίνηση και είναι γεγονός ότι όσοι από εμάς δεν έχουμε χαλιναγωγήσει τον αυθορμητισμό μας μέσα στην κίνηση και διαβάζουμε αυτή την στιγμή το forumζούμε κατά τύχη !
Χωρίς να γίνομαι υπερβολικός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει τα εκατομμύρια στο Joker γιατί ο Θεός που τα έχει δώσει ήδη κρατώντας με ζωντανό αφού οδηγώντας στην Αθήνα έχω αποφύγει τουλάχιστον μία απόπειρα δολοφονίας μου για κάθε 500 μέτρα!
:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

skippybi
30-03-2009, 21:00
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ


άστο... αυτό είναι κρασί Κώστα!!!:D:D:D

fire red!
02-04-2009, 14:49
Για μενα μεγαλο ρολο παιζει η ψυχολογια οταν η και πριν οδηγησεις,
δηλ.πολλες φορες εχω σταματησει στην ακρη του δρομου για να ηρεμησω απο στραβες που μου συνεβησαν,γιατι εαν δεν εχεις καθαρο μυαλο πανω στην μηχανη.....μούντζωτα που λεγαν κ οι παλαιοτεροι
Συμφωνω Πανουλι!!Ο γιατρος σου ειχε δωσει κατι λυγμενα!!Δεν πιστευω να κανεις καταχρηση!!:p:p

NLS
03-04-2009, 23:53
μεγάλο θέμα - τα μεγαλύτερα λάθη τα κάνουμε όταν (νομίζουμε ότι) είμαστε άνετοι με κάτι

εγώ νιώθω διαφορετικός αναβάτης διαφορετικές μέρες
νιώθω ότι η μηχανή μου δουλεύει αλλιώς διαφορετικές μέρες (και δεν είναι η μηχανή γιατί το έβλεπα σε όλες)

συμφωνώ για την αναρχία που λέει ο φίλος παραπάνω, αλλά αυτό δεν συμβαίνει ότι είμαστε και τελείως έρμαια - σίγουρα με την εμπειρία (και... τη μέρα - σύμφωνα με τα παραπάνω μου) αρχίζεις και κινείσαι μέσα στα όρια που σου βάζει το γύρω σου περιβάλλον

αυτό που πρέπει να γίνεται ΕΚΟΥΣΙΑ (πέρα από το ακούσιο της εμπειρίας) είναι με το ζόρι να είσαι και ένα 10% (και βγάλε) κάτω από τα όρια που βάζει η εμπειρία σου, το περιβάλλον και η μηχανή σου

gb1200
09-04-2009, 01:48
Χωρίς να γίνομαι υπερβολικός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει τα εκατομμύρια στο Joker γιατί ο Θεός που τα έχει δώσει ήδη κρατώντας με ζωντανό αφού οδηγώντας στην Αθήνα έχω αποφύγει τουλάχιστον μία απόπειρα δολοφονίας μου για κάθε 500 μέτρα!
:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:



:sm8: