PDA

View Full Version : ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?


540cc
03-11-2010, 15:54
Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος που θα έπρεπε να ποστάρω το thread...

Θα σας αυτό που μου συμβαίνει απο χθες και με έχει βάλει σε πάααααααααρα πολλές σκέψεις

Εβαλα τις προάλλες τη μηχανή μου σε αγγελία (ΚΤΜ Adventure '05), σε γνωστό site για τέτοια πράγματα με φωτο κτλ κτλ.. Έλαβα χθες μηνυμα στο κινητό στα αγγλικά, στο οποίο με ρωτούσε κάποιος αν είναι ακόμα διαθέσιμη η μηχανή κτλ
Απάντησα καταφατικά, σκεπτόμενος ότι ίσως είναι κάποιος ξένος που ζει/εργάζεται στην Ελλάδα και γι'αυτό τα αγγλικά.. Μου απάντησε αργότερα οτι ζει στην....Γλασκώβη και ότι ενδιαφέρεται και να του πω περισσότερα χαρακτηριστικά, τιμές και νέες φώτο της μηχανής...Απάντησα σε όλα αυτά αλλά του εξέφρασα την απορία μου για το πως μπορεί να γίνει η συναλλαγή καθώς και όλα τα τυπικά (εννοώντας άδειες κυκλοφορίας κ.ο.κ.)

Η απάντησή του (σε χαλαρό ύφος), ήταν ότι εμπιστεύεται πολύ το paypal και προτιμά να πληρώνει με την πιστωτική του κάρτα και ότι αυτός θα κανονίσει τα της μεταφοράς στην Γλασκώβη.

Του εξέφρασα για ακόμα μία φορά την απορία μου για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και εκείνος μου ζήτησε να του δώσω το mail που χρησιμοποιώ για το paypal, ώστε να μου καταθέσει τα χρήματα ή να του στείλω κάποιο τιμολόγιο με αυτόν να αναλαμβάνει τα έξοδα του Paypal, χωρίς όμως να μου αναφέρει τα των τυπικών

Το ερώτημά μου λοιπόν, είναι το εξής:
Σας φαίνεται μούφα η δουλειά?? γιατί εμένα μου βρωμοκοπάει, αλλά απο την άλλη, αν, λέμε ΑΝ κατατεθούν τα χρήματα στον λογαριασμό μου, δε νομίζω να έχω να χάσω πολλά?
Να το προχωρήσω σιγά σιγά μέχρι να δω προς τα που πηγαίνει ή να το κόψω μαχαίρι??
Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?

Το μοναδικό που με ωθεί στο να το προχωρήσω λίγο το θέμα, είναι μήπως οι ξένοι χρησιμοποιούν γενικά τέτοιες μεθόδους και μήπως είμαι εγώ ο καχύποπτος και ο τριμαλαξ

Περιμένω τις γνώμες σας

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

jonyp
03-11-2010, 16:08
Φίλε κάτι παρόμοιο συνέβει σε μένα σε μία αγγελία που είχα για μία βάρκα???? Τυχαία λες να έγινε? Λες να έπιασε όλους τους ξένους μανία να ψωνίσουν στην Ελλάδα μόνο με PayPal και μόνο κάρτα "γιατί το εμπιστεύονται" με τα έξοδα δικά τους. Και καλά το KTM την δικιά μου βάρκα πως θα την πάρει έξω? Εγώ πάντως τον διέγραψα.... Τώρα εσύ τι να σου πω. Αν το κάνεις πάντως πες μας τι έγινε:confused::confused::confused:!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-11-2010, 16:37
Το τηλέφωνο που σε καλεί,

είναι από πού ????:confused:

540cc
03-11-2010, 16:38
Το τηλέφωνο που σε καλεί,

είναι από πού ????:confused:

δεν είναι τηλέφωνο..Μέιλ μου ήρθε στο κινητό και έκτοτε μιλάμε μονο με μειλ

georged
03-11-2010, 16:41
δεν νομίζω να συνέχιζα να ασχολούμαι μαζί του.
Καταρχήν δεν είναι καθόλου εύκολη η μεταφορά μιας μοτοσυκλέτας στο εξωτερικό, άρα πως σου απαντά με χαλαρό ύφος θα το κανονίσει αυτός? Στο λέω γιατί μετακομίζω Σουηδία και ρώτησα αρκετά πως μπορώ να τη μεταφέρω, πίστεψε με και κοστίζει και είναι δύσκολο, ειδικά με αεροπλάνο πρέπει να λυθεί ντεπόζιτο και να λείπει μπαταρία, οπότε δεν απαντάς στον άλλον χαλαρά ότι κανονίζεται η μεταφορά.

φιλικά
Γιώργος

540cc
03-11-2010, 16:44
δεν νομίζω να συνέχιζα να ασχολούμαι μαζί του.
Καταρχήν δεν είναι καθόλου εύκολη η μεταφορά μιας μοτοσυκλέτας στο εξωτερικό, άρα πως σου απαντά με χαλαρό ύφος θα το κανονίσει αυτός? Στο λέω γιατί μετακομίζω Σουηδία και ρώτησα αρκετά πως μπορώ να τη μεταφέρω, πίστεψε με και κοστίζει και είναι δύσκολο, ειδικά με αεροπλάνο πρέπει να λυθεί ντεπόζιτο και να λείπει μπαταρία, οπότε δεν απαντάς στον άλλον χαλαρά ότι κανονίζεται η μεταφορά.

φιλικά
Γιώργος

Χαχαχα..τον ξαναρώτησα τι θα γίνει με τις άδειες κυκλοφορίας κτλ, και μου απάντησε να μην ανησυχώ και οτι θα τα κανονίσει αυτός και με ξαναρωτάει αν έχω paypal να μου βάλει τα λεφτά

Ρε που έμπλεξα..

υγ. Παρεπιπτόντως, νομίζω οτι για Ηνωμένο Βασίλειο η μεταφορά μοτοσυκλέτας με πλοίο, κοστίζει γύρω στα 500€ και απ'οσο ξερω, δεν χρειάζεται ούτε λύσιμο ούτε τίποτα

emix
03-11-2010, 17:24
Αγαπητε μη μπλεκεις με τετοια. Δεν πουλας κανενα κινητο ή κανενα αξεσουαρ που κοστιζει 100ευρω, να πεις,οκ,εχασα 100ευρω.

Γραψτον στα... κτμ-ακια σου και περιμενε κανεναν αγοραστη απο Ελλαδα. Στειλτου ενα μηνυμα οτι τελικα βρηκες αγοραστη και την πουλησες να σταματησει να σε πρηζει.

Ειναι δυνατον να μην βρεις κανεναν απο Ελλαδα;
Δεν ειναι...!

fguy
03-11-2010, 17:30
Περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα, μιας και τα KTM, αλλα και τα BMW ειναι πολυ φτηνοτερα στην Αγγλια (και στην Σκωτια). Βαλε και τα μεταφορικα εξοδα, θα ηταν εντελως ασυμφορο.........δε ξερω....

540cc
03-11-2010, 20:24
Τον ρωτάω συνεχώς για τη μεταβίβαση κτλ και ο τύπος μου λέει οτι θα στείλει άνθρωπό του για να γίνει η μεταβίβαση και όλη η χαρτούρα εδώ..Το μόνο που μου ζητάει είναι νατου δώσω το μείλ μου που είναι συνδεδεμένο με το paypal για να μου βάλει τα λεφτά

Ρε μπας???

Capitain
03-11-2010, 20:41
Τον ρωτάω συνεχώς για τη μεταβίβαση κτλ και ο τύπος μου λέει οτι θα στείλει άνθρωπό του για να γίνει η μεταβίβαση και όλη η χαρτούρα εδώ..Το μόνο που μου ζητάει είναι νατου δώσω το μείλ μου που είναι συνδεδεμένο με το paypal για να μου βάλει τα λεφτά

Ρε μπας???
Το mail δε σου στοιχίζει κατι να του το δώσεις, έτσι δεν είναι?
Η πρέπει να είναι μυστικό? Δωστο ρε παιδί μου, εμένα θα με είχε φάει η περιέργεια...:D

540cc
03-11-2010, 20:46
Το mail δε σου στοιχίζει κατι να του το δώσεις, έτσι δεν είναι?
Η πρέπει να είναι μυστικό? Δωστο ρε παιδί μου, εμένα θα με είχε φάει η περιέργεια...:D

Καλά ρε φίλε....αφού ειρωνεύεσαι, δεν θα σας πω τίποτα για την εξέλιξη...

Θα εξάγω μοτοσακά στα Highlands

freeeeeeeeedoooooooom :D

vasorfa
03-11-2010, 20:53
Τον ρωτάω συνεχώς για τη μεταβίβαση κτλ και ο τύπος μου λέει οτι θα στείλει άνθρωπό του για να γίνει η μεταβίβαση και όλη η χαρτούρα εδώ..Το μόνο που μου ζητάει είναι νατου δώσω το μείλ μου που είναι συνδεδεμένο με το paypal για να μου βάλει τα λεφτά

Ρε μπας???


Φιλαρακι,με λενε αγαπουλη και εχω το Mail.....agapoulis@agapi.net...
ενδιαφερομαι για την μοτο σου....δεν πειραζει που ειμαι στου ΔΙΑΟΛΟΥ το ΚΕΡΑΤΟ.....και οσο για τα χρηματα μη σε νοιαζει....θα ερθει δικος μου και τα χαρτια θα τα κανονισω εγω...απλα να μωρε....δωσε μου ενα μικρο στοιχειο ακομα....το μαιλ που εχεις συνδεσει τo pay pall.....και να...μωρε αν ειμαι και λίιιιιιιιιιιιιιιιγο μαγκας με τεχνογνωσια......θαδεις γλεντια ΜΕΤΑ.............:yz:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:



φιλαρακι.......ΓΡΑΨΤΟΝ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΣΟΥ.....και μην δωσεις ΚΑΜΙΑ πληροφορια ΠΑΡΑΠΑΝΩ......ακομα και μια φαινομενικα αθωα πληροφορια μπορει να προκαλεσει πολλα..............

για περισσοτερα.......εχω τηλ στο προφιλ μου....;)

tsompanis
03-11-2010, 21:04
kαταρχήν η περίπτωση σου είναι καρμπόν με δύο περιπτώσεις σε γειτονικό φόρουμ.
με θρεντ που πέρασε τις 20 σελίδες:sm7:
το ίδιο για μοτό.και στις δύο περιπτώσεις τους ζήτησαν να αγοράσουν την μηχανή χωρίς πολλά πολλά,τους είπαν η μεταφορά δικιά τους και τους ζήτησαν κάποια στοιχεία -προσωπικά δεδομένα,για να στείλουν λεφτά.
απο αυτά τα στοιχεία προσπάθησαν να αποσπάσουν μεσω τραπέζης χρηματικό ποσό΄απο τον λογαριασμό του ενός παιδιού που έστειλε στοιχεία.
επίσης τους είχαν πει (στον έναν νομίζω) ότι είναι απο Αγγλία και σε ψάξιμο που έκαναν κάτι αλάνια του φόρουμ,είδαν ότι είναι απο το Ναιρόμπι!!

αυτά για το θέμα φίλε μου.αν θέλεις πληροφορίες για τα παιδιά και το θρεντ,μπορώ να το ψάξω.
κατα τα άλλα,μην δώσεις κανέναν προσωπικό αριθμό ή στοιχείο που μπορούν να σου κάνουν μα#####ά μέσω διαδικτύου...

ελπίζω να βοήθησα!:)

540cc
03-11-2010, 21:24
kαταρχήν η περίπτωση σου είναι καρμπόν με δύο περιπτώσεις σε γειτονικό φόρουμ.
με θρεντ που πέρασε τις 20 σελίδες:sm7:
το ίδιο για μοτό.και στις δύο περιπτώσεις τους ζήτησαν να αγοράσουν την μηχανή χωρίς πολλά πολλά,τους είπαν η μεταφορά δικιά τους και τους ζήτησαν κάποια στοιχεία -προσωπικά δεδομένα,για να στείλουν λεφτά.
απο αυτά τα στοιχεία προσπάθησαν να αποσπάσουν μεσω τραπέζης χρηματικό ποσό΄απο τον λογαριασμό του ενός παιδιού που έστειλε στοιχεία.
επίσης τους είχαν πει (στον έναν νομίζω) ότι είναι απο Αγγλία και σε ψάξιμο που έκαναν κάτι αλάνια του φόρουμ,είδαν ότι είναι απο το Ναιρόμπι!!

αυτά για το θέμα φίλε μου.αν θέλεις πληροφορίες για τα παιδιά και το θρεντ,μπορώ να το ψάξω.
κατα τα άλλα,μην δώσεις κανέναν προσωπικό αριθμό ή στοιχείο που μπορούν να σου κάνουν μα#####ά μέσω διαδικτύου...

ελπίζω να βοήθησα!:)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Τον γειώνω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο

siraxanz
03-11-2010, 22:52
kαταρχήν η περίπτωση σου είναι καρμπόν με δύο περιπτώσεις σε γειτονικό φόρουμ.
με θρεντ που πέρασε τις 20 σελίδες:sm7:
το ίδιο για μοτό.και στις δύο περιπτώσεις τους ζήτησαν να αγοράσουν την μηχανή χωρίς πολλά πολλά,τους είπαν η μεταφορά δικιά τους και τους ζήτησαν κάποια στοιχεία -προσωπικά δεδομένα,για να στείλουν λεφτά.
απο αυτά τα στοιχεία προσπάθησαν να αποσπάσουν μεσω τραπέζης χρηματικό ποσό΄απο τον λογαριασμό του ενός παιδιού που έστειλε στοιχεία.
επίσης τους είχαν πει (στον έναν νομίζω) ότι είναι απο Αγγλία και σε ψάξιμο που έκαναν κάτι αλάνια του φόρουμ,είδαν ότι είναι απο το Ναιρόμπι!!

αυτά για το θέμα φίλε μου.αν θέλεις πληροφορίες για τα παιδιά και το θρεντ,μπορώ να το ψάξω.
κατα τα άλλα,μην δώσεις κανέναν προσωπικό αριθμό ή στοιχείο που μπορούν να σου κάνουν μα#####ά μέσω διαδικτύου...

ελπίζω να βοήθησα!:)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Τον γειώνω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο

Τον γειώνεις με 1000, δεν χρειάζεται εμαιλ σου για να σου πιστ΄ωσει χρήματα...μουφα μέγιστη και το καταλαβαίνεις, δεν ξέρω τι κομπίνα θα παιχτεί όταν δώσεις εμαιλ εγγραφής στο παιπαλ αλλά θα είναι χοντρή, δεν ασχολούνται τα γατόνια με 100αρικα.
Το πιθανότερο να βρεί και το πασγουορντ και να αρχίσει να σε χρεώνει...
το τάδε εμαιλ(το δικό σου) αγόρασε τα ψ αγαθά και χρωστάει τόσα..
Το παιπαλ θα χρεώσει την κάρτα σου γιατί για να γραφτείς στο παιπαλ δίνεις αρ πιστωτικής και άντε απόδειξε εσύ ΄'οτι δεν είσαι ελέφαντας

Translatoras
03-11-2010, 23:27
Τον ρωτάω συνεχώς για τη μεταβίβαση κτλ και ο τύπος μου λέει οτι θα στείλει άνθρωπό του για να γίνει η μεταβίβαση και όλη η χαρτούρα εδώ..Το μόνο που μου ζητάει είναι νατου δώσω το μείλ μου που είναι συνδεδεμένο με το paypal για να μου βάλει τα λεφτά

Ρε μπας???

Να βάλει τα λεφτά στο paypal του ανθρώπου που θα σου στείλει και όταν συναντηθείτε να στα δώσει χέρι με χέρι!!!!

Καλό εε;;;;;;;

Τι άλλο να σου πω; Εγώ δεν θα το έδινα....

Καλή τύχη!!

John1150
04-11-2010, 00:17
..τελικα τι εγινε.. ;

540cc
04-11-2010, 00:39
..τελικα τι εγινε.. ;

Γείωμα έφαγε ο τύπος και μέχρι στιγμής όλα οκ.

ckk
04-11-2010, 19:41
Να βάλει τα λεφτά στο paypal του ανθρώπου που θα σου στείλει και όταν συναντηθείτε να στα δώσει χέρι με χέρι!!!!

Καλό εε;;;;;;;

Τι άλλο να σου πω; Εγώ δεν θα το έδινα....

Καλή τύχη!!

ή και τα μετρητά ακόμη καλύτερα. γιατί όχι?
μην δώσεις τίποτα...

gandreas
04-11-2010, 23:09
Το μειλ είναι και το username. Σε λίγο καιρό θα σου έρθει και μειλ από PayPal και καλά, που θα σου ζητήσει τον κωδικό κ.τ.λ. για μένα πρόσεχε:o
Αν επιμένει, μια και θα έρθει και ο άνθρωπος του, μόνο μετρητά
;)

540cc
05-11-2010, 01:19
Το μειλ είναι και το username. Σε λίγο καιρό θα σου έρθει και μειλ από PayPalκαι καλά, που θα σου ζητήσει τον κωδικό κ.τ.λ. για μένα πρόσεχε:o
Αν επιμένει, μια και θα έρθει και ο άνθρωπος του, μόνο μετρητά
;)


Εχει τελειώσει το θέμα..το γείωμα που τρώει είναι το κάτι άλλο...
Το paypal είναι μια χαρά...μέχρι στιγμής (φτου φτου φτου), όλα καλά...

griv_gs
06-11-2010, 02:47
Χαχαχα..τον ξαναρώτησα τι θα γίνει με τις άδειες κυκλοφορίας κτλ, και μου απάντησε να μην ανησυχώ και οτι θα τα κανονίσει αυτός και με ξαναρωτάει αν έχω paypal να μου βάλει τα λεφτά

Ρε που έμπλεξα..

υγ. Παρεπιπτόντως, νομίζω οτι για Ηνωμένο Βασίλειο η μεταφορά μοτοσυκλέτας με πλοίο, κοστίζει γύρω στα 500€ και απ'οσο ξερω, δεν χρειάζεται ούτε λύσιμο ούτε τίποτα


Για μεταφορά μοτό από Αγγλία Ελλάδα, 230 Ευρώ με νταλίκα. Αυτό ξέρω και έχω κάνει.

griv_gs
06-11-2010, 02:53
Για να πω την άποψή μου, επειδή αγόρασα μοτο από ebay.

Το paypal είναι ιδιαίτερα διαδεμομένο και θεωρείται ασφαλές απ' όσο ξέρω. Έχει το κακό ότι ο πωλητής πληρώνει κατ'εμέ αρκετό ποσοστο που δεν θυμάμαι πόσο είναι τώρα για την αγοραπωλησία.
Μήπως χάσεις μία ευκαιρία να πουλήσεις την μοτό σου, μιας και είναι δύσκολες εποχές;
Εγώ πάντως θα αναζητούσα επίσημη ενηέρωση (π.χ. τράπεζα) σχετικά με το τρόπο που δουλεύει το paypal και αν απαιτείται το mail σου. Ή από άτομα στο φόρουμ που σίγουρα κάνουν αγορές μέσω paypal.

Μπορεί να αξίζει τον κόπο....