PDA

View Full Version : ΠΩΛΗΣΗ ΜΟΤΟ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΕΕ)


michalis1973
04-11-2010, 12:03
Καθως με εχει πλησιασει καποιος απο Αγγλια για αγορα της μοτο μου (και προσφερει ζεστο χρημα) αυτο που χανω και στο οποιο ζητω βοηθεια αν ξερει καποιος, ειναι πως γινεται η μεταβιβαση στον αγοραστη απο το εξωτερικο απουσια αυτου.

Ο τυπος αναλαμβανει και τα εξοδα μεταφορας οποτε καταλαβαινετε το σκεφτομαι.

Ζητειται η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει ο πωλητης σε αυτην την περιπτωση αν την γνωριζει κανεις.

540cc
04-11-2010, 12:11
Καθως με εχει πλησιασει καποιος απο Αγγλια για αγορα της μοτο μου (και προσφερει ζεστο χρημα) αυτο που χανω και στο οποιο ζητω βοηθεια αν ξερει καποιος, ειναι πως γινεται η μεταβιβαση στον αγοραστη απο το εξωτερικο απουσια αυτου.

Ο τυπος αναλαμβανει και τα εξοδα μεταφορας οποτε καταλαβαινετε το σκεφτομαι.

Ζητειται η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει ο πωλητης σε αυτην την περιπτωση αν την γνωριζει κανεις.

Επειδή το ίδιο μου συνέβει και μένα χθες,μπορείς να μου πεις, έστω σε pm, το μέιλ του ή τι σου λέει, γιατί μυρίζει τρελή απάτη..
Σε ρωτάει αν έχεις paypal κτλ κτλ?

Για ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B5-51/%CE%95%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%A4%CE%99-%CE%9B%CE%95%CE%A4%CE%95-15071/

Michael Chatzilias
04-11-2010, 12:17
Καθως με εχει πλησιασει καποιος απο Αγγλια για αγορα της μοτο μου (και προσφερει ζεστο χρημα) αυτο που χανω και στο οποιο ζητω βοηθεια αν ξερει καποιος, ειναι πως γινεται η μεταβιβαση στον αγοραστη απο το εξωτερικο απουσια αυτου.

Ο τυπος αναλαμβανει και τα εξοδα μεταφορας οποτε καταλαβαινετε το σκεφτομαι.

Ζητειται η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει ο πωλητης σε αυτην την περιπτωση αν την γνωριζει κανεις.

Η διαδικασία πώλησης θα πρέπει να έχει "έδρα" την Ελλάδα, δηλαδή να γίνει με τους εγχώριους νόμους προκειμένου ο αγοραστής να μπορέσει να την βγάλει έξω.

Θα κάνεις την πώληση κανονικά όπως θα την έκανες και σε έναν Έλληνα εδώ. Θα εκδόσεις κανονικά την υπεύθυνη δήλωση που φαίνεται και γράφει ότι πούλησες την Χ μοτοσυκλέτα, με Χ serial number, με X serial number μηχανής, κτλ. στην Χ τιμή, κτλ.

Θα προσέξεις ότι όλα τα έξοδα που αφορούν την "Αγγλοποίηση" της μοτοσυκλέτας θα επιβαρύνουν τον αγοράστη και όχι εσένα.

Ο αγοραστής θα μεριμνήσει από κει και πέρα:

1. Θα πρέπει να μεταφράσει την δήλωση που θα του κάνεις, από επίσημη πηγή (π.χ. στη χώρα του ή στην Αθήνα, από δικηγόρο ή στην Πρεσβεία του εάν δεν έχει πέσει βόμβα ακόμα).

2. Δεν θα πρέπει να πληρώσει τέλη ταξινόμησης καθώς θα την πάρει έξω.

3. Θα επικοινωνήσει με εταιρεία μεταφορών ώστε να του την στείλουν έξω, ή καλύτερα να την ανεβάσει μόνος του, θα βγει πιο φτηνά.

4. Στην Αγγλία θα χρησιμοποιήσει το έγγραφο που του έδωσες, μεταφρασμένο πλέον, για το τελωνείο του. Δεν θα πρέπει - λογικά - να πληρώσει εκτελωνισμό καθώς το κόστος είναι μικρό, όμως αυτό εξαρτάται από τους εκεί νόμους.

5. Στην Αγγλία θα καταγράψει την μοτοσυκλέτα του, ανοίγοντας φάκελο εκεί (DMV νομίζω λέγεται ή το αντίστοιχο).

Κάνε την πώληση όπως θα την έκανες σε έναν Έλληνα - με όλους τους νόμιμους τρόπους και την δήλωσή σου.

1200GS
04-11-2010, 12:23
Πολυ ενδιαφερον εχει πεσει απο τα εξωτερικας τελευταια.:cool:
Για ψαξτε το λιγο καλυτερο το θεμα;)

michalis1973
04-11-2010, 13:27
Η διαδικασία πώλησης θα πρέπει να έχει "έδρα" την Ελλάδα, δηλαδή να γίνει με τους εγχώριους νόμους προκειμένου ο αγοραστής να μπορέσει να την βγάλει έξω.

Θα κάνεις την πώληση κανονικά όπως θα την έκανες και σε έναν Έλληνα εδώ. Θα εκδόσεις κανονικά την υπεύθυνη δήλωση που φαίνεται και γράφει ότι πούλησες την Χ μοτοσυκλέτα, με Χ serial number, με X serial number μηχανής, κτλ. στην Χ τιμή, κτλ.

Θα προσέξεις ότι όλα τα έξοδα που αφορούν την "Αγγλοποίηση" της μοτοσυκλέτας θα επιβαρύνουν τον αγοράστη και όχι εσένα.

Ο αγοραστής θα μεριμνήσει από κει και πέρα:

1. Θα πρέπει να μεταφράσει την δήλωση που θα του κάνεις, από επίσημη πηγή (π.χ. στη χώρα του ή στην Αθήνα, από δικηγόρο ή στην Πρεσβεία του εάν δεν έχει πέσει βόμβα ακόμα).

2. Δεν θα πρέπει να πληρώσει τέλη ταξινόμησης καθώς θα την πάρει έξω.

3. Θα επικοινωνήσει με εταιρεία μεταφορών ώστε να του την στείλουν έξω, ή καλύτερα να την ανεβάσει μόνος του, θα βγει πιο φτηνά.

4. Στην Αγγλία θα χρησιμοποιήσει το έγγραφο που του έδωσες, μεταφρασμένο πλέον, για το τελωνείο του. Δεν θα πρέπει - λογικά - να πληρώσει εκτελωνισμό καθώς το κόστος είναι μικρό, όμως αυτό εξαρτάται από τους εκεί νόμους.

5. Στην Αγγλία θα καταγράψει την μοτοσυκλέτα του, ανοίγοντας φάκελο εκεί (DMV νομίζω λέγεται ή το αντίστοιχο).

Κάνε την πώληση όπως θα την έκανες σε έναν Έλληνα - με όλους τους νόμιμους τρόπους και την δήλωσή σου.


Thanx συνονοματε αλλα μαλον <<εχασες>> αυτο που ειπα στο post η δεν το πα εγω καλα.

Ο ανθρωπος δεν ειναι παρον (Ελλαδα). Ζηταει να αγορασει απ εξω. Οποτε με ποιον παει ο πωλητης στο ΚΕΠ, ποιος υπογραφει δηλωση σαν αγοραστης, η νεα αδεια απο που θα βγει κλπ.

Ευχαριστω

michalis1973
04-11-2010, 13:33
Επειδή το ίδιο μου συνέβει και μένα χθες,μπορείς να μου πεις, έστω σε pm, το μέιλ του ή τι σου λέει, γιατί μυρίζει τρελή απάτη..
Σε ρωτάει αν έχεις paypal κτλ κτλ?

Για ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B5-51/%CE%95%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%A4%CE%99-%CE%9B%CE%95%CE%A4%CE%95-15071/


Φιλε ΚΤΜ,

αν παιζει περι απατης δεν νομιζω χρειαζεται να κρυβομε τα email και σχετικα πραγματα. To email ειναι το

freeman_sy6@hotmail.com

ogreen.yoek το ονομα με διευθυνση Λονδινο.

michalis1973
04-11-2010, 13:38
Πολυ ενδιαφερον εχει πεσει απο τα εξωτερικας τελευταια.:cool:
Για ψαξτε το λιγο καλυτερο το θεμα;)


Ψαχνομαστε ορισμενοι φιλε μου..τι να κανουμε..δυσκολοι καιροι.

Ελλαδα πωλητες θελουν να κερδισουν απο πωληση και οι αγοραστες να αγορασουν τζαμπα σχεδον καινουργια μηχανακια.

Αγγλια εχω ζησει χρονια και ξερω σε τι δρομους οδηγουν, τι εποχη οδηγουν και πως οδηγουν οι περισσοτεροι τουλαχιστον.

Ιδωμεν..καλο ειναι να ξερουμε και τι γινεται και με αυτο το τροπο..:)

michalis1973
04-11-2010, 13:41
Και ενα τελευταιο...μολις πηρα προσφορα για μεταφορα 1150 ADV απο Αγγλια (Leeds κοντα) σε Αθηνα απο International μεταφορικη...κοστος..1200 Λιρια ..1450 Ευρα δηλαδη!!!

"Πολλα τα λεφτα Αρη" :hmmm:

vpentza
04-11-2010, 13:56
Ψάξε αυτούς που μεταφέρουν προιόντα με container προς τα εκεί....δεν νομίζω να χρεώνουν πάνω από 500 ευρω να σου τη πάνε εκεί εφόσον έχουν ήδη δρομολόγιο....

Michael Chatzilias
04-11-2010, 14:06
Thanx συνονοματε αλλα μαλον <<εχασες>> αυτο που ειπα στο post η δεν το πα εγω καλα.

Ο ανθρωπος δεν ειναι παρον (Ελλαδα). Ζηταει να αγορασει απ εξω. Οποτε με ποιον παει ο πωλητης στο ΚΕΠ, ποιος υπογραφει δηλωση σαν αγοραστης, η νεα αδεια απο που θα βγει κλπ.

Ευχαριστω

Θα πρέπει εσύ, σε επικοινωνία μαζί του και συνεργασία, να του προσκομίσεις τα έγγραφα που θα του ζητηθούν από τις δικές του αρχές. Εσύ, δεν ξέρεις ποιά είναι αυτά τα έγγραφα και εκείνος θα πρέπει σαν ενδιαφερόμενος αγοραστής, να ρωτήσει τις αρχές του και να μάθει τί χρειάζεται εσύ να του στείλεις.

Εάν δεν σου πει τίποτα, εσύ αφού θα λάβεις την πληρωμή σου και θα αισθάνεσαι ότι έχεις "υποχρέωση" απέναντί του να του κάνεις delivery μια σωστή μοτοσυκλέτα, και έχοντας όλα τα σωστά στοιχεία του, θα πας στα ΚΕΠ / αστυνομία όπου θα επικυρώσεις την δήλωση που θα κάνεις και θα την επισυνάψεις μαζί με την μοτοσυκλέτα σου (στα ελληνικά εννοείται. Εκείνος είναι ο υπεύθυνος για την μετάφραση). Έπειτα, πρέπει να παραδώσεις πινακίδα και τέλη ενημερώνοντας τις αρχές τον λόγο για τον οποίο καταθέτεις, θα σου δώσουν δικαιολογητικά, τα οποία και αυτά θα επισυνάψεις με την μοτοσυκλέτα σου / του).

MARK
04-11-2010, 14:29
Διαδικασία δεν ξέρω το μόνο που έχω να πώ ΠΡΟΣΟΧΗ στους αετονύχηδες ......:cool:

michalis1973
04-11-2010, 14:47
Θα πρέπει εσύ, σε επικοινωνία μαζί του και συνεργασία, να του προσκομίσεις τα έγγραφα που θα του ζητηθούν από τις δικές του αρχές. Εσύ, δεν ξέρεις ποιά είναι αυτά τα έγγραφα και εκείνος θα πρέπει σαν ενδιαφερόμενος αγοραστής, να ρωτήσει τις αρχές του και να μάθει τί χρειάζεται εσύ να του στείλεις.

Εάν δεν σου πει τίποτα, εσύ αφού θα λάβεις την πληρωμή σου και θα αισθάνεσαι ότι έχεις "υποχρέωση" απέναντί του να του κάνεις delivery μια σωστή μοτοσυκλέτα, και έχοντας όλα τα σωστά στοιχεία του, θα πας στα ΚΕΠ / αστυνομία όπου θα επικυρώσεις την δήλωση που θα κάνεις και θα την επισυνάψεις μαζί με την μοτοσυκλέτα σου (στα ελληνικά εννοείται. Εκείνος είναι ο υπεύθυνος για την μετάφραση). Έπειτα, πρέπει να παραδώσεις πινακίδα και τέλη ενημερώνοντας τις αρχές τον λόγο για τον οποίο καταθέτεις, θα σου δώσουν δικαιολογητικά, τα οποία και αυτά θα επισυνάψεις με την μοτοσυκλέτα σου / του).

Με καλυψες. Σε ευχαριστω :)

siraxanz
04-11-2010, 23:19
Βρε ξυπνάτε που θα έρθουν οι Άγγλοι να πάρουν τις μοτό σας...έλεος που ζήτε??
Νιγηρία και βγάλε είναι το έψαξα λέμε τέλος, το όνειρο τελείωσε επιστρέψτε στη ρουτίνα σας...

Πάρτε τι απάντησε κάποιος σε άλλο φόρουμ:

:: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...!! (http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=17857&sid=81d625497b84e5755bc45da234b70434)

ΜΑΚΡΙΆ!!! to idio egine me synaderfo kai tin motosykleta tou....

O typos apo agglia estyle prota mia epitagi kai tha erxotan meta enas dikos tou na paralabei tin mhxani.

EFTYXOS pige mia ora prin to rantevou stin trapeza na dosi tin epitagi kai ton trexane stin astynomia!!! Fysika o typos afantos meta ....

Fetos perase dikastririo gia tin epitagi ....

ean tsekareis tin IP tou client_pc pou exei syndetei o typos sto yahoo - ggogle - msn - klp, tha deis oti einai apo kapia xora tritou kosmou.
(nigiria stin periptosi tou filou mou)

Γκέκε??
Σου στέλνει ένα πέτσινο τσεκ και σου λέει έρχετε ο δικός μου να πάρει την μοτό
(το στήνουν σε αργίες συνήθως)
Πας Δευτέρα στην Τράπεζα να πάρεις τα ζεστάπουλα και πέρνεις τον μπέο
και ο αραπάκος την μηχανή σου..
Τυχαίο? δεν νομίζω:sm7:

ntinopoulos
05-11-2010, 10:31
Βρε ξυπνάτε που θα έρθουν οι Άγγλοι να πάρουν τις μοτό σας...έλεος που ζήτε??
Νιγηρία και βγάλε είναι το έψαξα λέμε τέλος, το όνειρο τελείωσε επιστρέψτε στη ρουτίνα σας...

Πάρτε τι απάντησε κάποιος σε άλλο φόρουμ:

:: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...!! (http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=17857&sid=81d625497b84e5755bc45da234b70434)

ΜΑΚΡΙΆ!!! to idio egine me synaderfo kai tin motosykleta tou....

O typos apo agglia estyle prota mia epitagi kai tha erxotan meta enas dikos tou na paralabei tin mhxani.

EFTYXOS pige mia ora prin to rantevou stin trapeza na dosi tin epitagi kai ton trexane stin astynomia!!! Fysika o typos afantos meta ....

Fetos perase dikastririo gia tin epitagi ....

ean tsekareis tin IP tou client_pc pou exei syndetei o typos sto yahoo - ggogle - msn - klp, tha deis oti einai apo kapia xora tritou kosmou.
(nigiria stin periptosi tou filou mou)

Γκέκε??
Σου στέλνει ένα πέτσινο τσεκ και σου λέει έρχετε ο δικός μου να πάρει την μοτό
(το στήνουν σε αργίες συνήθως)
Πας Δευτέρα στην Τράπεζα να πάρεις τα ζεστάπουλα και πέρνεις τον μπέο
και ο αραπάκος την μηχανή σου..
Τυχαίο? δεν νομίζω:sm7:
κι εγω που νομιζα οτι οι κατοικοι των χωρων τριτου κοσμου ηθελαν ν αγορασουν τις μηχανες μας για να μας βοηθησουν λογω κρισης!:o

Michael Chatzilias
05-11-2010, 10:34
Βρε ξυπνάτε που θα έρθουν οι Άγγλοι να πάρουν τις μοτό σας...έλεος που ζήτε??
Νιγηρία και βγάλε είναι το έψαξα λέμε τέλος, το όνειρο τελείωσε επιστρέψτε στη ρουτίνα σας...

Πάρτε τι απάντησε κάποιος σε άλλο φόρουμ:

:: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ ΜΕ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...!! (http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=17857&sid=81d625497b84e5755bc45da234b70434)

ΜΑΚΡΙΆ!!! to idio egine me synaderfo kai tin motosykleta tou....

O typos apo agglia estyle prota mia epitagi kai tha erxotan meta enas dikos tou na paralabei tin mhxani.

EFTYXOS pige mia ora prin to rantevou stin trapeza na dosi tin epitagi kai ton trexane stin astynomia!!! Fysika o typos afantos meta ....

Fetos perase dikastririo gia tin epitagi ....

ean tsekareis tin IP tou client_pc pou exei syndetei o typos sto yahoo - ggogle - msn - klp, tha deis oti einai apo kapia xora tritou kosmou.
(nigiria stin periptosi tou filou mou)

Γκέκε??
Σου στέλνει ένα πέτσινο τσεκ και σου λέει έρχετε ο δικός μου να πάρει την μοτό
(το στήνουν σε αργίες συνήθως)
Πας Δευτέρα στην Τράπεζα να πάρεις τα ζεστάπουλα και πέρνεις τον μπέο
και ο αραπάκος την μηχανή σου..
Τυχαίο? δεν νομίζω:sm7:

Είναι σημαντικό να έχεις λάβει τα χρήματά σου στον τραπεζικό σου λογαριασμό πριν κάνεις οτιδήποτε.

Κάνε το εξής:
Ετοίμασε ένα Proforma, δηλαδή ένα έγγραφο που αναγράφεται η συμφωνία σας, η τιμή, η μοτοσυκλέτα και ο τρόπος πληρωμής (μετρητά με wire transfer στον τραπεζικό σου λογαριασμό). Το στέλνεις καθώς αναγράφεται η συμφωνία σας, και δεν κάνεις τίποτε άλλο μέχρι να λάβεις τα χρήματα (όχι να σε πληρώσει εκείνος, αλλά εσύ να δεις τα χρήματα διαθέσιμα στο λογιστικό και διαθέσιμο υπόλοιπο). Τότε, εκτελείς σύμφωνα με τα προσυμφωνημένα στο Proforma Invoice που του έχεις στείλει.

griv_gs
06-11-2010, 03:22
Και ενα τελευταιο...μολις πηρα προσφορα για μεταφορα 1150 ADV απο Αγγλια (Leeds κοντα) σε Αθηνα απο International μεταφορικη...κοστος..1200 Λιρια ..1450 Ευρα δηλαδη!!!

"Πολλα τα λεφτα Αρη" :hmmm:
Χθες ήρθε του κολλητού μου από Αγγλία με φορτηγό. Κόστος 230 ευρώ με απόδειξη.

gemara
06-11-2010, 08:39
Πολύ δούλεμα πέφτει παιδιά. Μην τσιμπάτε έτσι...

tsompanis
06-11-2010, 08:54
το είπαμε ,το ξαναείπαμε και το ξαναλέμε....αλλά ποιός μας ακούει?????


τελικά,όσο υπάρχουν θύματα,θα υπάρχουν και οι αετονύχηδες.
ίσως τελικά πρέπει να χάσει άλλος ένας την μηχανή του για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι!

με τις υγείες σας κύριοι!

siraxanz
06-11-2010, 23:39
Πολύ δούλεμα πέφτει παιδιά. Μην τσιμπάτε έτσι...

το είπαμε ,το ξαναείπαμε και το ξαναλέμε....αλλά ποιός μας ακούει?????


τελικά,όσο υπάρχουν θύματα,θα υπάρχουν και οι αετονύχηδες.
ίσως τελικά πρέπει να χάσει άλλος ένας την μηχανή του για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι!

με τις υγείες σας κύριοι!


Έτσι είναι λέμε

Capitain
06-11-2010, 23:53
Χθες ήρθε του κολλητού μου από Αγγλία με φορτηγό. Κόστος 230 ευρώ με απόδειξη.
Παιδιά ειδικά για εκ Βρεταννίας ορμώμενο αγοραστή είναι σίγουρο ότι είναι απάτη καθότι και φθηνότερα στοιχίζει ο δικυκλισμός εκεί, αλλά και πολύ ψαγμένοι και ενθουσιώδεις δικυκλιστές(και αυτοκινητιστές επίσης όπως έχουν αποδείξει πολλάκις..) είναι οι Βρεττανοί ώστε να μην ψάχνουν για αγορά τόσο μακρυά και χωρίς να τσεκάρουν τι αγοράζουν...;)

Μήν το σκέφτεσαι καν, πες ότι δεν το είδες, και επίσης προσποιήσου ότι δεν μας το είπες γιατι κατά τη γνώμη μου σου βγάζει μια εικόνα ευκολόπιστου...Παιδιά σκεφτείτε απλά ότι υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε και ξέρουν ότι υπάρχει κόσμος που δεν σκέφτεται τόσο εις βάθος, και που έχει ανάγκη από δουλειά, απο δόξα, από χρήματα, έχοντας ως ελπίδα να εξαπατήσουν κάποιον..
Αν συλλάβουμε πόσοι ανθρωποι συνδέονται στο δυαδίκτιο πιστεύω θα ταρακουνηθούμε...
Αυτά.... Το νου σας...
Βασικά θα το πω γιατί το έχω ξεπεράσει, κάποτε είχα ένα Bmw 750 iL του '90 μοντέλο... με πινακίδες tsoll (αν το γράφω σωστά), λόγω της ιδιότητας μου του ναυτικού(θα έχετε δει κάποιες στήλες πώλησης ναυτικοί-αλλοδαποί-αναπηροι, είναι χωρίς φόρους..)...
Οι πρώτες εντυπώσεις μου ήταν η υπερβολική αίσθηση ασφάλειας και στιβαρότητας καθώς και ποιότητας του αμαξιού, αλλά κατόπιν συνειδητοποιώ με πικρία ότι το πλείστον των ατυχημάτων γίνεται διότι το 90% αδυνατεί να αγοράσει ασφαλές αυτοκίνητο λόγω φόρων και κόστους συντήρησης....
Στην Ελλάδα το συγκεκριμένο μοντέλο μεταχειρισμένο κοστιζε τότε γυρω στα 7 εκατομμύρια δραχμούλες κι εγώ το αγόρασα 1,600,000...
Για να μην μακρυγορώ με παρενθέσεις, επειδη το είχα αγαπήσει αυτό το αμάξι ήθελα να το πάρει κάποιος και να το εκτιμήσει...
Και πάλι για να μην μακρυγορώ το πήρε ένας από αυτούς τους Ελληνες πειστικούς τύπους που τον βλέπεις και λες τι επιχειρηματίας γατόνι είναι αυτός, και με τον ίδιο τρόπο μου δίνει κατι επιταγες μιας ελβετικής τράπεζας, και λεω ω ρε μάγκα τι γίγαντας ειναι αυτός....
Πετσινες για να μη μακρυγορώ οι επιταγές, κατά σύμπτωση από γνωστό αστυνομικο μαθαίνω έχει 3 φακέλλους και σωρεία τέτοιων αδικημάτων στην αστυνομία, και ρωτώ εγώ.....
Εγώ που πήγα με τις καλύτερες των προθέσεων, πίνοντας τέτοιο ποτήρι είχα άδικο να θέλω να του κάνω κακό και να πάω κι εγώ στην άλλη άκρη που ήταν κι αυτός?
Γι αυτό προσέχετε....
http://www.youtube.com/watch?v=KywtbqMTsu0

angpass
12-11-2010, 14:29
Καλησπέρα,

Πριν 2 ημέρες μου "έσκασε" και εμένα ενδιαφερόμενος αγοραστής απο Λονδίνο

σας επισυνάπτω την επικοινωνία

I just viewed your bike listed on car.gr and would like to know if the bike si still for sale.contact me at erick.cooperpays@hotmail.com (erick.cooperpays@hotmail.com)
erick

Hi Erick

My bike is still for sale.
If you want extra information contact me in ageorgopoulos.j@gmail.com

thanks

How long have you owned it?? and what's your actual price for it. I love a bargain, so i would like to get it as soon as i can and i would be able to make payment through paypal, i find it the easiest way to use my credit card safely and is a safe and reliable method of payment... Let me know your price for it .
i will make all transportation preparations for it to be transported to my home in london, uk. If possible, could you send me some recent pictures?

Erick,

Thanks for your interesting to buy my bike, though the type of payment that you suggest I don’t think the best for both of us. Except from this I believe that all the procedure isn’t very safe. For example if during the transportation happens a damage to the bike??? And the cost of transportation from what I know is about 1200£. The only way to make a deal with you is to transfer money to my personal bank account and send me all the appropriate papers for the transfer the license in your name and then I will sent the bike and the cost of transportation is yours. Or you could come in Greece and meet me personal to make a deal.

thanks

siraxanz
12-11-2010, 20:33
Καλησπέρα,

Πριν 2 ημέρες μου "έσκασε" και εμένα ενδιαφερόμενος αγοραστής απο Λονδίνο

σας επισυνάπτω την επικοινωνία

I just viewed your bike listed on car.gr and would like to know if the bike si still for sale.contact me at erick.cooperpays@hotmail.com (erick.cooperpays@hotmail.com)
erick

Hi Erick

My bike is still for sale.
If you want extra information contact me in ageorgopoulos.j@gmail.com

thanks

How long have you owned it?? and what's your actual price for it. I love a bargain, so i would like to get it as soon as i can and i would be able to make payment through paypal, i find it the easiest way to use my credit card safely and is a safe and reliable method of payment... Let me know your price for it .
i will make all transportation preparations for it to be transported to my home in london, uk. If possible, could you send me some recent pictures?

Erick,

Thanks for your interesting to buy my bike, though the type of payment that you suggest I don’t think the best for both of us. Except from this I believe that all the procedure isn’t very safe. For example if during the transportation happens a damage to the bike??? And the cost of transportation from what I know is about 1200£. The only way to make a deal with you is to transfer money to my personal bank account and send me all the appropriate papers for the transfer the license in your name and then I will sent the bike and the cost of transportation is yours. Or you could come in Greece and meet me personal to make a deal.

thanks

Με την απάντηση την τελευταία που του έγραψες βλέπω να τον χάνεις τον πελάτη....
:sm7::sm7::sm7:
Μήπως να κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις όλο το θέμα με τις απαντήσεις που δόθηκαν;)

Nigeria rulez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε δυνατά να πουλήσουμε στην Ευρώπη αχ ρε Ελλαδάρα,
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :) φιλιά σας στέλνω!

angpass
12-11-2010, 21:04
Με την απάντηση την τελευταία που του έγραψες βλέπω να τον χάνεις τον πελάτη....
:sm7::sm7::sm7:
Μήπως να κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις όλο το θέμα με τις απαντήσεις που δόθηκαν;)

Nigeria rulez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε δυνατά να πουλήσουμε στην Ευρώπη αχ ρε Ελλαδάρα,
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :) φιλιά σας στέλνω!


Το θέμα το έχω διαβάσει.
Ένα κομμάτι της δουλειάς μου είναι το e-commerce, οι διαδυκτιακές και οι τραπεζικές συναλλαγές και επίσης είμαι χρόνια χρήστης του paypal
Απλώς θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει ο τύπος.

michalis1973
13-11-2010, 15:04
Το θέμα το έχω διαβάσει.
Ένα κομμάτι της δουλειάς μου είναι το e-commerce, οι διαδυκτιακές και οι τραπεζικές συναλλαγές και επίσης είμαι χρόνια χρήστης του paypal
Απλώς θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει ο τύπος.


Αστα Αντρεα...αυτα που σου γραφει στο email ειναι copy paste με τα αυτα που εγραφε στο email προς εμενα. "I love a burgain" και μ@λ@κιες.

Φολα η δουλεια..απατη σιγουρα...αλλα εσυ ξερεις καλυτερα να προφυλαχτεις λογω επαγγελματος κλπ.
------------
Οσο για μερικες εξυπναδες που διαβασα απο ορισμενους που απαντησαν εδω μεσα θα πω οτι ..ε δεν ειμαστε και τοσο μ@λακες.

Απλα ενημερωνουμε το κοσμο και ενημερωνομαστε για το τι γινεται. Αν το κολπο ειναι της μοδας τελευταια καλο ειναι να ακουστει ωστε να προστατευτουν οι συμφορουμιτες. Ετσι εξυπηρετει το forum και το σκοπο του.

angpass
13-11-2010, 16:45
http://www.gsforum.gr/avatars/michalis1973-2241.gif?dateline=1288852634 (http://www.gsforum.gr/members/michalis1973-2241/) michalis1973 (http://www.gsforum.gr/members/michalis1973-2241/) http://www.gsforum.gr/images/statusicon/user_online.gif
Member

Οσο για μερικες εξυπναδες που διαβασα απο ορισμενους που απαντησαν εδω μεσα θα πω οτι ..ε δεν ειμαστε και τοσο μ@λακες.

Απλα ενημερωνουμε το κοσμο και ενημερωνομαστε για το τι γινεται. Αν το κολπο ειναι της μοδας τελευταια καλο ειναι να ακουστει ωστε να προστατευτουν οι συμφορουμιτες. Ετσι εξυπηρετει το forum και το σκοπο του.[/QUOTE]

:sm8:

Michael Chatzilias
13-11-2010, 17:54
http://www.gsforum.gr/avatars/michalis1973-2241.gif?dateline=1288852634 (http://www.gsforum.gr/members/michalis1973-2241/) michalis1973 (http://www.gsforum.gr/members/michalis1973-2241/) http://www.gsforum.gr/images/statusicon/user_online.gif
Member

Οσο για μερικες εξυπναδες που διαβασα απο ορισμενους που απαντησαν εδω μεσα θα πω οτι ..ε δεν ειμαστε και τοσο μ@λακες.

Απλα ενημερωνουμε το κοσμο και ενημερωνομαστε για το τι γινεται. Αν το κολπο ειναι της μοδας τελευταια καλο ειναι να ακουστει ωστε να προστατευτουν οι συμφορουμιτες. Ετσι εξυπηρετει το forum και το σκοπο του.

:sm8:[/QUOTE]


Ποιές είναι οι εξυπνάδες που ακούστηκαν σε αυτό το νήμα;

michalis1973
13-11-2010, 21:36
:sm8:


Ποιές είναι οι εξυπνάδες που ακούστηκαν σε αυτό το νήμα;[/QUOTE]

Ελα Μαικ...εσυ καλα τα ειπες..εκανα refer σε κατι αλλα σχολια που ειπαν καποιοι...αν κοιταξεις ποιο πανω θα δεις

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-11-2010, 22:02
Ελα Μαικ...εσυ καλα τα ειπες..εκανα refer σε κατι αλλα σχολια που ειπαν καποιοι...αν κοιταξεις ποιο πανω θα δεις


Μιχαλιό, δεν νομίζω κ εγώ, όπως κ ο Μιχάλης Χατζηλίας,

ότι τα σχόλια ήταν ειρωνικά ....

Απλά συμβουλευτικά ήταν, ίσως με πιο "έντονο" ύφος

κ αυτό, για να προειδοποιήσουν κ όχι για να ειρωνευτούν κάποιον ....;)

Το ρεζουμέ είναι ότι,

όλα πρέπει να γράφονται, για να ενημερώνονται ΟΛΟΙ - γνώστες κ μη .... :)



Κάτι ανάλογο, έχει γραφτεί και εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B5-51/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-15290/) ....

michalis1973
13-11-2010, 23:41
Αγαπητε Λεοντοκαρδε,

Αν ειδες το θεμα το ανοιξα εγω καθως προσεξα οτι υπαρχει αναλογο θεμα που αφορα εισαγωγη μοτο απο εξωτερικο αλλα δεν ειχα δει, μεχρι την υποδειξη σου, θεμα που να αφορα εξαγωγη μοτο στο εξωτερικο. Με ενδιαφερουν και τα δυο.

Ως προς το δευτερο, ο Μαικλ Χατζηλιας, εδωσε τα φωτα του οσον αφορα την διαδικασια που ηταν το μονο που ζητησα, οπως αρμοζει σε γνωστη και senior member, κοσμια και χωρις υπενυγμους, τον οποιο και ευχαριστησα θερμα οπως φαινεται.

Τωρα ...θεωρω το να πουλας "πνευμα" σε μελη του forum αγνωστα σου, επειδη ειναι junior members...ειναι τουλαχιστον μπαναλ. Αποκαρδιονει και αποτρεπει μελη ..εκτος και αν με τοσα ατομα εδω μεσα αυτο δεν ενδιαφερει τους αρμοδιους. Νεοι μπορει να ειμαστε ορισμενοι στο forum αλλα οχι στη ζωη.

Οι παλαιοι που γνωριζονται μεταξυ τους, και οσοι γνωριζονται μεταξυ τους, ας κανουν ο ενας προς τον αλλο οτι σχολια θελουν...ως προς νεους καλο ειναι να υπαρχει καποια προσοχη.

siraxanz
15-11-2010, 09:28
Αγαπητε Λεοντοκαρδε,

Αν ειδες το θεμα το ανοιξα εγω καθως προσεξα οτι υπαρχει αναλογο θεμα που αφορα εισαγωγη μοτο απο εξωτερικο αλλα δεν ειχα δει, μεχρι την υποδειξη σου, θεμα που να αφορα εξαγωγη μοτο στο εξωτερικο. Με ενδιαφερουν και τα δυο.

Ως προς το δευτερο, ο Μαικλ Χατζηλιας, εδωσε τα φωτα του οσον αφορα την διαδικασια που ηταν το μονο που ζητησα, οπως αρμοζει σε γνωστη και senior member, κοσμια και χωρις υπενυγμους, τον οποιο και ευχαριστησα θερμα οπως φαινεται.

Τωρα ...θεωρω το να πουλας "πνευμα" σε μελη του forum αγνωστα σου, επειδη ειναι junior members...ειναι τουλαχιστον μπαναλ. Αποκαρδιονει και αποτρεπει μελη ..εκτος και αν με τοσα ατομα εδω μεσα αυτο δεν ενδιαφερει τους αρμοδιους. Νεοι μπορει να ειμαστε ορισμενοι στο forum αλλα οχι στη ζωη.

Οι παλαιοι που γνωριζονται μεταξυ τους, και οσοι γνωριζονται μεταξυ τους, ας κανουν ο ενας προς τον αλλο οτι σχολια θελουν...ως προς νεους καλο ειναι να υπαρχει καποια προσοχη.

Μιχαλιό επειδή προφανώς το γάντι είναι για τα γραφόμενα μου θα το σηκώσω γιατί δεν είναι όμορφο να μένουν αγκάθια μεταξύ μελών του φόρουμ μας.
Δεν θα πω πολλά απλά επειδή σου βγήκε μια πίκρα να ξέρεις ότι απάντησα σε αυτό το ύφος για να σου κάνω έντονα γνωστό ότι είναι μούφα η δουλειά... να σου μείνει και στο υποσυνείδητο βρε αδερφέ όχι μόνο στην συνείδηση..
Θυμάσαι παλιότερα που μας έρχονταν με το κιλό email που μας έλεγαν ότι είμαι η κόρη του πρωθυπουργού της Ζιμπάμπουε αλλά δεν μπορώ να αποσύρω τις καταθέσεις μου 150 τόνους χρυσό κλπ αλλά αν μου στείλεις 5.000€ θα γίνει η δουλειά και θα τα μοιραστούμε η το άλλο που λαμβάναμε που ζητάγανε τραπεζικούς λογαριασμούς για να μας καταθέσουνε 783.456€ και κάτι ψιλά αλλά στείλε και 15.000€ για τους δικηγόρους…
Ε! τέτοιες μούφες είναι για γέλια και πώς να στο δώσω να το καταλάβεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο καθήμενος???
Αυτά!

michalis1973
15-11-2010, 11:20
Ενταξει αδερφε... ολα καλα δεν τρεχει τιποτα :) Ισως υπερβαλα, οπως σημειωσε ο Λεοντοκαρδος. Νικο σορυ αν ακουστικα επιθετικος.

Καποια στιγμη θα βρεθουμε και απο κοντα (αναρωνω προς το παρον απο θεμα υγειας), καθως οπως μου εχουν πει γνωστοι και φιλοι μου, που τυχαια αναγνωριζω με χαρα σαν μελη του φορουμ, η τοπικη ομαδα απαρτιζεται απο πολυ καλα παιδια που δεν αποσκοπουν στο να δημιουργουν προβληματα, παρα μονο στο να δημιουργουν φιλιες και να χαιρονται παρεα το παθος για το μοτοσυκλετισμο.

Καλη συνεχεια και ευχαριστω για τις συμβουλες.

Μιχαλης

jimm
17-11-2010, 19:22
.....ειδα σε αγγελια φιλου, οτι οι τυποι τον ειδοποιησαν στο e-mail....πως ομως?απο οτι λενε σε αυτες τις αγγελιες οταν κανεις εγγραφη το e-mail δεν φαινεται,αλλα το ζητανε για να σε ειδοποιησουν οταν κοντευει να ληξει η αγγελια.........η οι ιδιοι τα δινουν, η αυτα τα τριτου κοσμου μ@λ@κισμεν@,εχουν το τροπο τους με τα pc....Νεύρα

siraxanz
17-11-2010, 22:27
Ενταξει αδερφε... ολα καλα δεν τρεχει τιποτα :) Ισως υπερβαλα, οπως σημειωσε ο Λεοντοκαρδος. Νικο σορυ αν ακουστικα επιθετικος.

Καποια στιγμη θα βρεθουμε και απο κοντα (αναρωνω προς το παρον απο θεμα υγειας), καθως οπως μου εχουν πει γνωστοι και φιλοι μου, που τυχαια αναγνωριζω με χαρα σαν μελη του φορουμ, η τοπικη ομαδα απαρτιζεται απο πολυ καλα παιδια που δεν αποσκοπουν στο να δημιουργουν προβληματα, παρα μονο στο να δημιουργουν φιλιες και να χαιρονται παρεα το παθος για το μοτοσυκλετισμο.

Καλη συνεχεια και ευχαριστω για τις συμβουλες.

Μιχαλης

Περαστικά και καλή ανάρρωση, οπωσδήποτε θα βρεθούμε και θα ταξιδέψουμε είτε πραγματικά είτε μέσα από τα ταξίδια μας!:)
Να γίνεις γρήγορα καλά!

J-P-HELLAS
01-02-2011, 00:43
απο το car.gr

και εγω πηγα να την πατησω, ωσπου διαβασα αυτο, ευτυχως που υπαρχει και αυτη η ενημερωση, μπραβο τους


Σύμβουλος Αγοράς Αυτοκινήτου

Διαβάστε προσεκτικά όλες τις οδηγίες. Σε κάθε αγγελία, κάτω από το πεδίο της φωτογραφίας, μπορείτε να κάνετε παρατήρηση (αν π.χ. κάποια αγγελία είναι ψεύτικη η παραπλανητική η λάθος κλπ). Ετσι βοηθάτε όλοι σας να υπάρχουν "σωστές" αγγελίες.
Προσοχή στις προκαταβολές !!!</B> Μη δίνετε προκαταβολή αν δεν έχετε δει τον πωλητή, αν δεν έχετε δει το όχημα και προπάντως αν το όχημα βρίσκεται στο εξωτερικό. Για ανταλλακτικά να ζητάτε να πληρώνονται με αντικαταβολή κατά την παραλαβή τους. Μην επηρεάζεστε από την τιμή (ανεξάρτητα αν είναι καλή η κανονική) ούτε από τον ευγενικό και καπάτσο πωλητή. Μην νομίζετε ότι δεν θα τύχει σε εσάς.
Προσοχή στις επιταγές από εξωτερικό! Είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ακάλυπτες !!!</B> Όταν καταθέτετε, στην τράπεζα, μία επιταγή από εξωτερικό για να πάρετε τα χρήματά σας πρέπει να περάσει εως και ένας μήνας και συνήθως διαπιστώνετε απλά ότι είναι ψεύτικη/ακάλυπτη. Αρα δεν παίρνετε χρήματα και έχετε στα χέρια σας απλά ένα άχρηστο χαρτί. Ένα κόλπο για να σας ξεγελάσουν είναι δεν κάνουν καθόλου παζάρια (κάνουν τους οικονομικά πολύ άνετους, μετά σας στέλνουν μια επιταγή με μεγαλύτερο ποσό από αυτό που συμφωνήσανε (τάχα κατά λάθος) και ζητάνε από εσάς να τους στείλετε τα ρέστα πίσω. Σας λένε ότι έκαναν λάθος το ποσό και σας πιέζουν με συνεχή τηλεφωνήματα για να δώσετε πίσω την διαφορά. Στην ουσία θέλουν να σας πάρουν την διαφορά και μετά εξαφανίζονται. Μην τους τα δίνετε πίσω. Σας ζητάνε πολλές φορές τον αριθμό λογαριασμού σας βάζουν στην τράπεζά σας μια επιταγή (η οποία είναι ακάλυπτη) η οποία είναι το ποσό του αυτοκινήτου π.χ. 4000 ευρώ + π.χ. 1000 ευρώ για την μεταφορά. Φαίνεται στον λογαριασμό σας ότι τάχα μπήκαν τα χρήματα των 5000 ευρώ (είναι όμως θεωρητικά στον λογαριασμό σας δεν μπορείτε να τα πάρετε στο χέρι, πρέπει να τα πάρει πρώτα η τράπεζα σας από την τράπεζα του εξωτερικού). Μετά σας παίρνει η δήθεν μεταφορική εταιρεία τηλέφωνο και σας ζητάει να της στείλετε τα 1000 ευρώ μέσω π.χ. Western Union. Εσείς βάζετε τα 1000 ευρώ, που τάχα σας έβαλε ο αγοραστής παραπάνω για την μεταφορά, και τα χάνετε. Γιατί μέσα σε ένα μήνα το πολύ η τράπεζα σας παίρνει πίσω τα 5000 ευρώ, λόγω του ότι η επιταγή ήταν ακάλυπτη.
Προσοχή στις πληρωμές μέσω PAYPAL . Απατεώνες δημιουργούν ένα κόντο με μια πιστωτική κάρτα. Μετά σας στέλνουν τα χρήματα για το αυτοκίνητο και μόλις πάρουν το αυτοκίνητο λένε στην τράπεζα της πιστωτικής κάρτας να κάνουν ακήρωση της πληρωμής. Σας πέρνουν πάλι τα χρήματα πίσω και μετά ... δεν βγάζετε εύκολα άκρη. Διαβάστε παρακάτω την μαρτυρία ενός μέλους μας --------------- "Κάποια στιγμή στην ημέρα δέχτηκα ένα sms μέσω κάποιου site αποστολής sms(hok.bik) ότι κάποιος έχει δει την αγγελία μου στο car.gr και σε περιπτωση που δεν το έχω πουλήσει να του στείλω e-mail στην διεύθυνση(gmail) που μου ανέφερε για πρόσθετες πληροφορίες. Το μύνημα ήταν στα αγγλικά και το όνομα ξένο. Μετά από κάποιες λίγες ερωτήσεις που μου έκανε για την κατάσταση του αυτοκινήτου, και κάποια παζάρια, μου ανέφερε ότι θέλει να το αγοράσει. Αφού τον ρώτησα πως θα γίνει αυτό αν αυτός είναι στο εξωτερικό, αυτός μου απάντησε ότι τώρα βρίσκεται στις Βερμούδες και θα γίνει η μεταφορά από καποιον άλλο και να μην με απασχολεί οποιαδήποτε διαδικασία και έξοδο μεταφοράς καθώς θα το καλύψει αυτός. Μετά με ρώτησε εάν έχω λογαριασμό Paypal για να μου βάλει τα λεφτά εκεί. Του απάντησα ναι και του έδωσα τον αριθμό. Μέσα σε λίγα λεπτά είχα e-mail από Paypal ότι μου κατατέθηκαν τα λεφτά του αυτοκινήτου συν 800 ευρώ για την εταιρεία μεταφοράς. Μάλιστα στο e-mail έλεγε ότι επειδή το ποσό κατάθεσης είναι μεγάλο, και προκειμένου να εξασφαλιστεί ο αγοραστής ότι θα πάρει το αυτοκίνητο θα έπρεπε εγώ να καταθέσω τα λεφτά μεταφοράς σε έναν λογαριασμό Western Union στην Αγγλία και μετά θα μπορούσα να εισπράξω τα λεφτά της κατάθεσης. Επειδή είμαι λίγο πιο προχωρημένος χρήστης Η/Υ διαπίστωσα ότι το e-mail του Paypal ήταν καλά καμουφλαρισμένο και στην πραγμάτικοτητα είχε σταλεί από μια άλλη διευθυνση Gmail. Δηλαδή απάτη.. Μάλιστα στο e-mail ανέφερε ότι σε περίπτωση που έχω την οποιαδήποτε απορία μπορώ να κάνω reply και ενώ θα φαινότανε ότι κάνω στο paypal, στην πραγματικότητα θα έκανα πάλι σε αυτόν. Θα έπερνε δηλαδή κάποιος τα 800 ευρώ μέσω Western Union και μετά καπνός.."
Μεγάλη προσοχή στις συναλλαγές σας με τις τράπεζες WESTERN UNION, την Escrow και την MoneyGram. Συνήθως άτομα από το εξωτερικό σας κάνουν δελεαστικές προσφορές και αποσκοπούν στην εξαπάτησή σας. Σας υπόσχονται δήθεν εγγυητική μεταχείρηση της τράπεζας. Μόνο το νούμερο συναλλαγής χρειάζεται κανείς για την παραλαβή χρημάτων από τέτοιες τράπεζες, το όνομα δεν παίζει ρόλο και έτσι δεν γνωρίζετε στην ουσία σε ποιόν στέλνετε τα χρήματά σας!
Μην δίνετε τα στοιχεία του λογαριασμού σας σε ενδιαφερόμενους που υπόσχονται να σας βαλουν χρήματα απο το εξωτερικό, μερικές φορές και παραπάνω από αυτά που ζητάται γιατί δήθεν έχουν αγοραστή και θέλουν προμήθεια! Αποσκοπούν στην εξαπάτησή σας.
Εαν το όχημα είναι Ελλάδα είναι προτιμότερο να πάτε οι ίδιοι να το πληρώσετε και να το πάρετε αμέσως, αφού πάρετε και τα σχετικά έγγραφα. Μη στέλνετε χρήματα χωρίς να δείτε τον πωλητή και να πάρετε το όχημα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα χάσετε. Πολλοί απατεώνες βρίσκουν διάφορες δικαιολογίες (π.χ. σας λένε ότι έχουν κάποια "μεγάλη" θέση π.χ. στο δημόσιο, η ότι θα χάσετε την ευκαιρία το θέλουν πολλοί, η ότι έχουν ανάγκη κλπ.) για να σας ξεγελάσουν. Σας δίνουν ακόμη κανονικό όνομα και πραγματικό αριθμό λογαριασμού σε ελληνική τράπεζα και δεν δέχονται να συναντηθείτε. Δεν τους νοιάζει γιατί πέρνουν τα χρήματα π.χ. με κάρτα. ---------Εαν το όχημα είναι Εξωτερικό είναι προτιμότερο να "κλείσετε" το αυτοκίνητο με συμβόλαιο ιδιωτικό που θα στείλετε μέσω Φάξ και μετά να ταξιδέψετε για να το πληρώσετε και κανονίσετε μόνοι σας την μεταφορά του παίρνοντας τον τίτλο κυριότητας. Οταν πληρώσετε το όχημα καλό είναι να δείτε και την ταυτότητα του πωλητή και να βγάλετε και μια φωτοτυπία. ---------Εαν πρόκειται για ανταλλακτικά είναι προτιμότερο να πάτε ο ίδιος να το πληρώσετε και να το πάρετε η να σας στείλει ο πωλητής το εμπόρευμα με αντικαταβολή έτσι ώστε να πληρώνετε το εμπόρευμα κατά την παραλαβή του. Ετσι είναι σίγουρο ότι θα σταλεί και δεν θα χάσετε τα χρήματά σας.
Προτιμείστε δηλωμένους εμπόρους, με κατάστημα στην Ελλάδα, ώστε αργότερα αν έχετε κάποιο πρόβλημα να τους ξαναβρείτε στην έδρα τους. Σας αντιμετωπίζουν με υπευθυνότητα και σας παρέχουν εγγύηση και χρηματοδότηση.
ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ </B>πρίν ξεκινήσετε να πάτε να δείτε ένα όχημα. Αν ο πωλητής δεν θέλει να δώσει σταθερό να προσέξετε πάρα πολύ. Μην έρχεστε σε επαφή μόνο με Ε-MAIL η μόνο με ΚΙΝΗΤΟ και προπάντων μην στέλνετε προκαταβολές χωρίς να ελέγξετε και να είσατε σίγουροι για τον πωλητή.Μην απαντάτε σε SMS προπάντων αν έχει στο κείμενο e-mail. Αν ενδιαφέρετε πραγματικά κάποιος θα σας πάρει τηλέφωνο. Μην πέφτετε στην παγίδα ανταλλαγής e-mail.
Μην έρχεστε σε επαφή μόνο με email. Χρησιμοποιούνται(από άτομα που θέλουν να σας εξαπατήσουν)μεν ελληνικά τηλέφωνα, που όμως είναι π.χ. FAX κάποιας τυχαίας εταιρείας, λάθος νούμερα, τηλέφωνα στα οποία δεν απαντά κανείς κλπ., για να σας κάνουν να πιστέψετε ότι το τηλέφωνο είναι ελληνικό και αληθινο και ότι δήθεν βρίσκονται προς το παρόν στο εξωτερικό. Να μην εμπιστεύεστε πωλητές που βάζουν ψεύτικα τηλέφωνα και δουλεύουν μόνο με e-mail.
Προσοχή στα Ε-MAIL και στα ΚΙΝΗΤΑ πωλητών που το αυτοκίνητο έχει δελεαστικές τιμές αλλά βρίσκεται δήθεν στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!!!</B> Οσες αγγελίες έχουν email ή τηλέφωνο στην ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ή ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ είναι πάρα πολύ επικίνδυνες και είναι σχεδόν βέβαιο ότι αποσκοπείται η εξαπάτησή σας! Μην δίνεται προκαταβολή βασιζόμενοι σε επαφή μόνο με email η μόνο με κινητό.ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ πρίν ξεκινήσετε να πάτε να δείτε ένα όχημα. Αν ο πωλητής δεν θέλει να δώσει σταθερό να προσέξετε πολύ. Σας υπόσχονται να σας στείλουν το αμάξι με μια ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ εταιρεία, η οποία είναι πλαστή. Φτιάχνουν ακόμη και ψεύτικη ιστοσελίδα της μεταφορικής για να σας ξεγελάσουν. Το αυτοκίνητο δεν θα το παραλάβετε ποτέ!!
Κατά την δοκιμαστική οδήγηση του οχήματος που πουλάτε να συνταξιδεύετε και εσείς. Μην αφήνετε τον υποψήφιο αγοραστή να οδηγήσει μόνος του το όχημα που πουλάτε και προπάντων μην του δείνετε τα χαρτιά του οχήματος. Μπορεί να το πάρει και να φύγει.
Να ελέγχετε την χρονολογία του οχήματος και τον αριθμό σασί . Συνηθίζεται από τους πωλητές να "βαπτίζουν" το όχημά τους νεώτερο από ότι είναι. Να το ελέγχετε πρίν ξεκινήσετε να δείτε το όχημα. Να ελέγχετε αν ο αριθμός που είναι "χτυπημένος" στο σασί είναι ο ίδιος με αυτόν της άδειας κυκλοφορίας.
Προσοχή στον τίτλο ιδιοκτησίας του οχήματος (και πιό πολύ από το εξωτερικό) ανήκει πράγματι στον πωλητή ? είναι πραγματικά το διαφημιζόμενο όχημα? Καλό επίσης είναι να γίνεται πριν απο την αγορά τεχνικός έλεγχος του οχηματος για τυχον τρακαρίσματα/μηχανικές βλάβες/τήρηση εγγύησης κλπ.
Προσοχή στα τηλέφωνα που είναι πληρωτέα </B>π.χ. ότι νούμερο αρχίζει από 9... ή 0900...και σε αντίστοιχα εξωτερικού. Χρησιμοποιείται πολλές φορές από δήθεν αγοραστές η πωλητές αυτοκινήτων και χρεώνεστε με μεγάλα ποσά, ανά λεπτό χρόνου ομιλίας. Προσοχή στα τηλέφωνα από εξωτερικό (0044...)!
Προσοχή σε πωλητές που πουλάνε προσημειωμένο αυτοκίνητο (που σημαίνει ότι χρωστάνε δόσεις και δεν έχουν την πλήρη ιδικτησία του αυτοκινήτου).Να διαβάζετε πρώτα την άδεια αν γράφει παρακράτηση. Σε τέτοια περίπτωση μη δίνετε προκαταβολή και μην πληρώνετε το χρέος του παλαιού ιδιοκτήτη δήθεν με την εγγύηση υπεύθυνης δήλωσης η ιδιωτικού συμφωνητικού. Αν μετά την πληρωμή σας δεν θέλει να μεταβιβάσει το αυτοκίνητο θα μπλέξετε σε δικαστήρια και ίσως δεν πρόκειται να πάρετε ποτέ τον τίτλο κυριότητάς του. Μπορείτε να ζητήσετε στην τράπεζα αναδοχή χρέους και όταν εγκριθεί θα μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο στο όνομά σας. Ρωτήστε στην τράπεζα για περαιτέρω πληροφορίες.
Προσοχή στα e-mail. Δυστυχώς είναι τεχνικά δυνατόν να γίνετε παραποίηση των e-mail με αποτέλεσμα να φένετε σαν αποστολέας κάποιος που δεν έχει σχέση με αυτό το e-mail. Μη στέλνετε προσωπικά δεδομένα μέσω e-mail και προπάντων δεδομένα που συσχετίζονται με πιστωτικές κάρτες.
Το Car.gr δεν έχει καμία σχέση με την πράξη πώλησης αυτοκινήτου, δεν γνωρίζει ούτε τον αγοραστή ούτε τον πωλητή και ούτε μπορεί να εγγυηθεί για την αξιοπιστία τους και ούτε γνωρίζει ποιός απο ποιόν αγόρασε κάποιο όχημα. Η διαδικασία αγοροπωλησίας γίνετε μόνο μεταξύ αγοραστή και πωλητή.
Σας γνωστοποιούμε ακόμη ότι το Car.gr αποστέλει e-mail σε πωλητές η αγοραστές οχημάτων (σχετικά με δημοσιευμένες αγγελίες στο Car.gr) μόνο αν έχετε εσείς κάποιο ερώτημα. Δεν σας ζητάει ποτέ κωδικούς. Σε περίπτωση αμφιβολίας ζητείστε τη γνώμη κάποιου ειδικού η στείλτε μας e-mail στο admin2@car.gr, η τηλεφωνείστε μας.
Car.gr
Car.gr 2002-2011