PDA

View Full Version : Προσοχή, κομπίνες με αγγελίες, που μπορούν να γίνουν εις βάρος μας...


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-11-2010, 02:27
Το παρακάτω άρθρο,

το γράφω στο "Τί μας έτυχε", για να το έχουμε υπόψιν μας,

για να μην μας τύχει .... ;)


Προσοχή, κομπίνες με αγγελίες, που μπορούν να γίνουν εις βάρος μας...

Σας στέλνω αυτό το μήνυμα επειδή χρειάζομαι την έρευνά σας. Πριν από λίγες ημέρες έβαλα μια αγγελία πώλησης του αυτοκινήτου μου στη σελίδα του aggeliopolis.
Μετά από μια δυο μέρες επικοινώνησε μαζί μου ένας άνθρωπος που έλεγε πως είναι από την Αγγλία αλλά λόγω επαγγέλματος βρίσκεται στον Καναδά. Ήθελε να αγοράσει το αυτοκίνητο για τη γυναίκα του στην Αγγλία. Παραξενεύτηκα επειδή τα τιμόνια εκεί είναι στα δεξιά. Με ρωτούσε συνεχώς για τα χαρακτηριστικά του, ενώ υποτίθεται πως είχε δει την αγγελία. Ανέβασα επίτηδες την τιμή κατα 2.000 ευρώ και αυτός δεν θυμόταν πόσο είχα πει και συμφώνησε. Για να μην τα πολυλογώ δέχεται και ανταλλάσουμε στοιχεία. Επικοινωνούν μαζί μου και ο δικηγόρος του, η τράπεζα του Καναδά και η μεταφορική που θα ερχόταν. Το θέμα ήταν πως έβαλε τα συμφωνημένα λεφτά συν 1200 ευρώ παραπάνω σε άλλο λογαριασμό δεσμευμένα στην τράπεζα στον Καναδα και ζητούσε από μένα να στείλω τα 1.200 μέσω της Western Union στη μεταφορική για να εισπράξω τα χρήματα. Υποψιάστηκα αμέσως πως πρόκειται για απάτη. Δε δεχόταν να δώσει τα χρηματα στη μεταφορική και να τα δώσουμε χέρι με χέρι. Μετά από λίγες μέρες λαμβάνω μήνυμα πως άλλος Άγγλος που ζει στις ΗΠΑ θέλει το αυτοκίνητο με τους ίδιους όρους. Υποψιάζομαι πως ειναι οργανωμένο κύκλωμα που έχουν δημιουργήσει εικονική τράπεζα και μεταφορική για να παίρνουν τα χρήματα από ανυποψίαστους. Και φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος που ενόχλησαν και εξακολουθούν. Θα ήθελα να προειδοποιήσετε τον κόσμο να γνωρίζει.

Κι άλλο : "Μακριά από τέτοιους απατεώνες. Δηλώνουν ψεύτικη διεύθυνση και όνομα-πλαστή ταυτότητα μάλλον. Μια φίλη μου είχε βρει να πάρει από Μεγ. Βρετανία ένα Toyota Rav4 πριν τρία χρόνια μόνο με 9.000 ευρώ. Της ζήτησαν ως προκαταβολή (πριν της στείλουν το αμάξι για τα υπόλοιπα) και τους έστειλε μέσω Western Union 3000 ευρώ και αφού επιβεβαίωσαν τη συναλλαγή εξαφανίστηκαν!"

Το τρίτο : "Θα ήθελα να ενημερώσω το φίλο ότι όντως πρόκειται για απάτη και ανήκει στις απάτες με το γενικό τίτλο "Nigerian Fraud". Δεν υπάρχουν ούτε χρήματα, ούτε Τράπεζες, ούτε δικηγόροι. Όλα είναι ψεύτικα.Το μόνο που θέλουν είναι να σου αρπάξουν τα 1.200 ευρώ. Δραστηριοποιούνται και στην Αθήνα, μη νομίζετε ότι σας βρήκαν από το εξωτερικό. Κάνε μια αναζήτηση στο Goοgle με τον όρο "Nigerian Fraud" ή "Nigerian Scum" και "Western Union" και θα καταλάβεις τι εννοώ".

Και τέταρτο : "Αρχικά δέχεστε μία κλήση από το εξωτερικό από έναν "κύριο" που είδε την αγγελία σας στο Internet. Ο πελάτης-απατεώνας φαίνεται πολύ άνετος και παρά τη μεγάλη απόσταση ΔΕΝ ενδιαφέρεται ιδιαίτερα ούτε για την τιμή, ούτε για την κατάσταση του οχήματός σας και όλα φαντάζουν πολύ καλά για να είναι αληθινά. Κι ενώ συμφωνείτε να σας κάνει κατάθεση μία προκαταβολή για τη συναλλαγή, ο απατεώνας κάνει πως ΔΕΝ κατάλαβε και σας στέλνει ταχυδρομικά μία επιταγή ξένης τράπεζας η οποία ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ φέρει ποσό ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από την αξία του οχήματος προς πώληση. Στην επόμενη επικοινωνία του μ' εσάς θα προσπαθήσει να σας πείσει να του επιστρέψετε τη διαφορά με έμβασμα (μέσω WESTERN UNION) που υποτίθεται «κατά λάθος» και λόγω «εμφανούς» οικονομικής άνεσης (!) μπήκε στην επιταγή. Ο πελάτης-απατεώνας θα γίνει ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΤΙΚΟΣ ώστε να του επιστρέψετε την διαφορά σε λιγότερο από 20 ημέρες διότι τόσος χρόνος χρειάζεται για να λάβει απάντηση η δική σας τράπεζα για την ΜΗ εγκυρότητα της επιταγής που λάβατε. Ακόμα κι αν η επιταγή έχει σημερινή ημερομηνία και είναι πραγματική, ο λογαριασμός σας ΔΕΝ πρόκειται να πιστωθεί εάν δεν περάσουν 20-30 ημέρες κι ελεγχθεί ότι ο εκδότης έχει επαρκές υπόλοιπο στο λογαριασμό του . Και πριν αποκαλυφθεί ότι η επιταγή είναι ακάλυπτη θα δεχθείτε απίστευτη πίεση να επιστρέψετε τη διαφορά και να χάσετε ουσιαστικά τα χρήματά σας ...; κρατώντας ως εγγύηση ένα άχρηστο κομμάτι χαρτί. Προσοχή λοιπόν !".
tromaktiko (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com)

CPretenteriS
12-11-2010, 02:54
Νικόλα.... και συμφορουμίτες.... είναι οργανωμένο κύκλωμα...!!!

Προσπάθησαν να με ρίξουν και εμένα στην παγίδα... όταν πουλούσα το τροχόσπιτο... μου είχαν δώσει τηλέφωνο και δνση στην Αγγλία... και ήθελαν να το αγοράσουν στην τιμή που το πουλούσα...που ήταν τσιμπιμένη!!!

Με τη βοήθεια του δικηγόρου μου και της Ελλ.Αστυνομίας, εστάλει "σήμα" προς την Ιντερπόλ... και υποτίθεται ότι τους ψάχνουν... (και σιγά μην τους πιάσουν)...:hmmm:

ΠΡΟΣΟΧΗ πάντως... :cool:

adventure
12-11-2010, 08:31
Θέλει πολύ προσοχή γενικά η αγορά και η πώληση ιδικά όταν μπαίνει στη μέση ο παράγοντας απόσταση (Εξωτερικό)και χρόνος για να γίνει η διασταύρωση των στοιχείων και του ποσού .

ckk
12-11-2010, 09:19
Ποτέ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν προσέχουμε και δεν κάνουμε βιαστικές δουλειές. Αν δεν ρευστοποιηθεί η όποια υποσχετική χρημάτων, παραμένει κουρελόχαρτο στο συρτάρι μας ή έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Βέβαια παίζει ρόλο και η δική μας απληστία, που ως πονηρούληδες πάμε να πιάσουμε κορόιδα τους άλλους.
Γενικότερα όταν υπάρχει βιασύνη, η προσοχή μας πρέπει να είναι τεταμένη.

ntinopoulos
12-11-2010, 09:35
Ποτέ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν προσέχουμε και δεν κάνουμε βιαστικές δουλειές. Αν δεν ρευστοποιηθεί η όποια υποσχετική χρημάτων, παραμένει κουρελόχαρτο στο συρτάρι μας ή έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Βέβαια παίζει ρόλο και η δική μας απληστία, που ως πονηρούληδες πάμε να πιάσουμε κορόιδα τους άλλους.
Γενικότερα όταν υπάρχει βιασύνη, η προσοχή μας πρέπει να είναι τεταμένη.
σωστοοος!:)

Gazi
12-11-2010, 09:58
Ακου να δεις τι μπορεί να σκεφτει το μυαλό του ανθρώπου πάνω στην απάτη!!Προσοχή Συμφορουμίτες!!!!!

gandreas
12-11-2010, 10:55
ΝεύραΝεύραΝεύρα
Δεν βάζουμε μια εικονική αγγελία και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ραντεβού μαζί τους για να ρίξουμε κανένα χεράκι :D

EOD-K9
12-11-2010, 13:24
ΝεύραΝεύραΝεύρα
Δεν βάζουμε μια εικονική αγγελία και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ραντεβού μαζί τους για να ρίξουμε κανένα χεράκι :D

am δε που θα ερθουν :cool:

MARK
12-11-2010, 16:46
Παντού κυκλοφορούν απατεώνες,το νού μας όλοι......:hmmm:

siraxanz
15-11-2010, 09:38
Ποτέ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν προσέχουμε και δεν κάνουμε βιαστικές δουλειές. Αν δεν ρευστοποιηθεί η όποια υποσχετική χρημάτων, παραμένει κουρελόχαρτο στο συρτάρι μας ή έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Βέβαια παίζει ρόλο και η δική μας απληστία, που ως πονηρούληδες πάμε να πιάσουμε κορόιδα τους άλλους.
Γενικότερα όταν υπάρχει βιασύνη, η προσοχή μας πρέπει να είναι τεταμένη.

Έτσι είναι να προσθέσω εκτός της απληστίας και την ευπιστία,
πολλές φορές πιάνω τον εαυτό πολύ εύπιστο:(

Arkas
15-11-2010, 12:37
Δυστυχώς η απάτη έχει εξελιχθεί σε επιστήμη... :(

GEO_K
15-11-2010, 13:07
Ευχαριστουμε Νικ!!

basilis76
16-11-2010, 11:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

paschalis
23-11-2010, 21:06
Εμενα μου ηρθε e mail οτι σκοτωθηκε σε τροχαιο το 2004 ενας συγγενης μου πολυ μακρινος στην Αμερικη και αφησε ορφανα 8 εκατομμυρια δολλαρια!
Ηθελε ο δικηγορος το οκ να τα διεκδικησει εκ μερους μου με 1000 ευρουδακια μονον...Τοση ευπιστια και αφελεια πιστευουν οτι υπαρχει στην Ελλαδα???

napgeo
24-11-2010, 01:05
ΝεύραΝεύραΝεύρα
Δεν βάζουμε μια εικονική αγγελία και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ραντεβού μαζί τους για να ρίξουμε κανένα χεράκι :D

Μιλάμε για επαγγελματίες .
Εμάς θα μας φάνε για ορεκτικό. Πέρα από αυτοκίνητα και μότο τα τυπάκια χτυπάνε διαμερίσματα μαγαζιά και ότι άλλο φανταστείτε. Και είναι Έλληνες.
Προσοχή πάντως χρειάζεται. Και να γνωρίζουμε όλοι πώς στην εποχή μας δεν υπάρχουν κορόιδα. Εάν τα ψάχνουμε τότε πιθανόν να είμαστε εμείς....

Sakis
24-11-2010, 01:12
Εμενα μου ηρθε e mail οτι σκοτωθηκε σε τροχαιο το 2004 ενας συγγενης μου πολυ μακρινος στην Αμερικη και αφησε ορφανα 8 εκατομμυρια δολλαρια!
Ηθελε ο δικηγορος το οκ να τα διεκδικησει εκ μερους μου με 1000 ευρουδακια μονον...Τοση ευπιστια και αφελεια πιστευουν οτι υπαρχει στην Ελλαδα???


Με όλο το πλιάτσικο στην οικονομία μας
τι άλλο να πιστέψουν ρε Πασχάλη
:mad::mad::mad:

540cc
08-12-2010, 13:14
Mου έτυχε μια φορά για τη μηχανή που έχω βαλει σε αγγελία

Μου ειχε ζητησει e-mail για να μου βαλει τα λεφτά μεσω paypal, αλλά δεν το

προχώρησα και μόλις πριν 5 λεπτά μου έσκασε παρόμοιο μήνυμα στο κινητό