PDA

View Full Version : εξουδετέρωση υγρών μπαταρίας


ortho
14-11-2010, 18:13
παιδιά βοήθεια!
άλλαξα μπαταρία, μάλλον παραγεμίστηκε με ηλεκτρολύτη, έφυγε το σωληνάκι και το υγρό υπερχείλησε και μου έκανε ζημιά.

κυκλοφορεί κανένα προϊόν για ουδετεροποίηση πριν την πλύνω;

ευτυχώς το κ...λουγρό δεν πήγε σε καλώδια, αλλά μου έκανε ζημιές σε πλαίσιο και κάποια πλαστικά ΝεύραΝεύραΝεύρα

manosamos
14-11-2010, 18:20
παιδιά βοήθεια!
άλλαξα μπαταρία, μάλλον παραγεμίστηκε με ηλεκτρολύτη, έφυγε το σωληνάκι και το υγρό υπερχείλησε και μου έκανε ζημιά.

κυκλοφορεί κανένα προϊόν για ουδετεροποίηση πριν την πλύνω;

ευτυχώς το κ...λουγρό δεν πήγε σε καλώδια, αλλά μου έκανε ζημιές σε πλαίσιο και κάποια πλαστικά ΝεύραΝεύραΝεύρα
Απλα πλυνε.:cool:
Οτι επαθες-επαθες.:(

ortho
14-11-2010, 18:44
πολύ φοβάμαι ότι μόνο πλύσιμο με σαπουνάκι δεν αρκεί! δε θέλει και κάτι πιό αλκαλικό; δεν κυκλοφορεί τίποτε;

manosamos
14-11-2010, 19:02
πολύ φοβάμαι ότι μόνο πλύσιμο με σαπουνάκι δεν αρκεί! δε θέλει και κάτι πιό αλκαλικό; δεν κυκλοφορεί τίποτε;
Αν εννωεις οτι σου διαβρωσε το χρωμα και τα πλαστικα,το εχεις χασει το παιχνιδι,πας για βαψιμο.
Αν οχι,απλα πλυνε.;)

manosamos
14-11-2010, 19:31
Καλα τι μπαταρια πηρες που θελει υγρα?Ολες ειναι κλειστου τυπου τωρα και μονο αν την γεμισεις για πρωτη φορα θελει προσοχη.
Αλλα και παλι εχει δοσομετρητη.
Αν ειναι ηλεκτρολυτης τοτε αν σου εκανε ζημια στο χρωμα,η ζημια σταματαει εκει μην ανησυχεις για το υπολοιπο χρωμα.

ortho
14-11-2010, 19:53
Καλα τι μπαταρια πηρες που θελει υγρα?Ολες ειναι κλειστου τυπου τωρα και μονο αν την γεμισεις για πρωτη φορα θελει προσοχη.
Αλλα και παλι εχει δοσομετρητη.
Αν ειναι ηλεκτρολυτης τοτε αν σου εκανε ζημια στο χρωμα,η ζημια σταματαει εκει μην ανησυχεις για το υπολοιπο χρωμα.

πρώτο γέμισμα ήταν. την άφησα να "βράσει", την έβαλα πάνω και μετά μου την έκανε.

έχει φάει το χρώμα στο πλαίσιο. δε με ενδιαφέρει τόσο το αισθητικό, όσο το να μην προχωρήσει η διάβρωση:confused::confused:

manosamos
14-11-2010, 20:08
πρώτο γέμισμα ήταν. την άφησα να "βράσει", την έβαλα πάνω και μετά μου την έκανε.

έχει φάει το χρώμα στο πλαίσιο. δε με ενδιαφέρει τόσο το αισθητικό, όσο το να μην προχωρήσει η διάβρωση:confused::confused:

Καταφατικα,οχι.;)
Μονωση και τοπικο βαψιμο θες.
Υπαρχουν ετοιμα χρωματα.

ortho
14-11-2010, 20:17
Καταφατικα,οχι.;)
Μονωση και τοπικο βαψιμο θες.
Υπαρχουν ετοιμα χρωματα.

με ανακουφίζει αυτό φίλε μου!
ευχαριστώ!!!:):)

θα το κοιτάξω.

Capitain
14-11-2010, 20:33
πρώτο γέμισμα ήταν. την άφησα να "βράσει", την έβαλα πάνω και μετά μου την έκανε.

έχει φάει το χρώμα στο πλαίσιο. δε με ενδιαφέρει τόσο το αισθητικό, όσο το να μην προχωρήσει η διάβρωση:confused::confused:
Εκεί την πάτησες φίλε μου...Η μπαταρία γράφει επάνω με πόσο βολτάζ και για πόση ώρα να τη φορτίσεις..Αν εσύ τη φόρτισες με παραπάνω βολτάζ ζεστάθηκε πολύ και - λογικό είναι - εβρασαν τα υγρά και διεστάλησαν, οπότε χύθηκαν έξω..Επρεπε και να την αφήσεις να κρυώσει...
Υποθέτω ότι έβαλες τα υγρά που έιχε μέσα στο κουτί της, 4 αμπούλες κολημένες μαζι, όχι χύμα ηλεκτρολύτη ε?
Το θέμα έιναι να τα προλάβεις στην αρχή, αν σου διέβρωσε το χρώμα η πλαστικα, πλυντη και βγάλτα για βάψιμο...
Ο γέγονε γέγονε..:hmmm:

manosamos
14-11-2010, 20:42
Εκεί την πάτησες φίλε μου...Η μπαταρία γράφει επάνω με πόσο βολτάζ και για πόση ώρα να τη φορτίσεις..Αν εσύ τη φόρτισες με παραπάνω βολτάζ ζεστάθηκε πολύ και - λογικό είναι - εβρασαν τα υγρά και διεστάλησαν, οπότε χύθηκαν έξω..Επρεπε και να την αφήσεις να κρυώσει...
Υποθέτω ότι έβαλες τα υγρά που έιχε μέσα στο κουτί της, 4 αμπούλες κολημένες μαζι, όχι χύμα ηλεκτρολύτη ε?
Το θέμα έιναι να τα προλάβεις στην αρχή, αν σου διέβρωσε το χρώμα η πλαστικα, πλυντη και βγάλτα για βάψιμο...
Ο γέγονε γέγονε..:hmmm:

Καινουρια μπαταρια ηταν,τι να φορτισει?;):)

ortho
14-11-2010, 20:47
Καινουρια μπαταρια ηταν,τι να φορτισει?;):)

ακριβώς. την άφησα καμιά ώρα και μετά την έβαλα πάνω στη μηχανή. η ζημιά έγινε διότι έφυγε το σωληνάκι από τη θέση του:(

τέλος πάντων! έγινε, τώρα θα το διορθώσω

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-11-2010, 21:25
Όπως είπαν τα παιδιά νωρίτερα .....

Νεράκι .... μπόλικο νεράκι, έστω κ τώρα, αν δεν το έκανες ήδη ....

Κι αυτό απλά για τα χέρια σου, μην πιάσεις κάπου και στα ερεθίσει,

γιατί την "ζημιά" .... στην έκανε ήδη στα χρώματα .... :(

ortho
14-11-2010, 22:15
Ευχαριστώ κύριοι!

Εχω γενικά μιά ατυχία στον αισθητικό τομέα των οχημάτων μου, τα προσέχω μηχανολογικά κι έχω ηλίθιες ζημιές. ΝεύραΝεύρα

basilis76
15-11-2010, 11:01
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ