PDA

View Full Version : Ζητάω για Test Ride κράνος Schuberth C3 Large


Translatoras
19-11-2010, 16:52
Καλησπέρα σε όλους.

Όπως αναφέρει και ο τίτλος του θέματος αναζητώ κάποιον πρόθυμο που διαθέτει το παραπάνω κράνος να μου το "δανείσει" για λίγη ώρα (εννοείται ότι με συνοδεύει και ακολουθεί κέρασμα) προκειμένου να το δοκιμάσω σε πραγματικές συνθήκες.

Πήγα εχθές σε κατάστημα και το δοκίμασα και είδα το Large μου είναι το ικανοποιητικότερο μέγεθος δεν θέλω όμως να προχωρήσω στην αγορά του χωρίς κανονική δοκιμή.

Δυστυχώς έχω κάνει ήδη δύο μέτριες επιλογές (όσον αφορά το θόρυβο) σε κράνη και προσπαθώ να αποφύγω μια τρίτη. Ειδικά όταν πρόκειται για κόστος που υπερβαίνει τα άλλα δύο μαζί. Τα τεστ βέβαια το δίνουν ως κορυφαίο σε ησυχία, θα ήθελα όμως να το διαπιστώσω με το δικό μπόι, τη δική μοτό και τη δική μου ζελατίνα.

Μένω Πειραιά αλλά μπορώ να βρεθώ οπουδήποτε εντός λεκανοπεδίου (αρκεί να υπάρχει κοντά διαθέσιμος αυτοκινητόδρομος για να το δοκιμάσω σε ταχύτητες άνω των 120 χαω).

Επίσης είμαι εύκαιρος οποιαδήποτε ώρα για το ραντεβού.

Παράλληλα προσφέρω το δικό μου κράνος (Givi X08 Modular size Large) για δοκιμή σε όποιον το σκέφτεται.

2010 GIVI X08 MODULAR HELMET COMFORT RIDES | RMReview .com.my Malaysia product review & Cheapest price comparison specification guide tips (http://rmreview.com.my/2010-givi-x08-modular-helmet-comfort-rides/)


Φιλικά

Παναγιώτης

victorakos
20-11-2010, 00:21
Γεια χαρά!

Έχω το Medium και μένω Μακεδονία, άρα δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ...

Η ηχομόνωση ήταν ένας βασικός λόγος που με έκανε να επιλέξω το συγκεκριμένο κράνος. Τελικά ύστερα από ~8000km, μπορώ να πω ότι είναι μεν σχετικά πιο ήσυχο από άλλα ίδια κατηγορίας τιμής και ποιότητας, αλλά μη φαντάζεσαι και πολλά πράματα.

Για να καταλάβεις , με ύψος 1,80 σε standard GS με original (σε ύψος) ζελατίνα, έχω αρκετούς αεροδυναμικούς θορύβους,περισσότερους από όσους φανταζόμουν πριν από την αγορά του C3, έχοντας κατά νου τον τίτλο του "πιο ησυχου" κράνους. Παίζει βέβαια ρόλο ότι το χρησιμοποιώ με το SRC, που αφαιρεί το standard κολάρο και χωρίς το anti-noise pad για το σαγόνι,

Κατά τα άλλα πρόκειται για ένα ποιοτικό,προσεγμένο στη λεπτομέρεια και αρκετά ελαφρύ κράνος(και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος, αν όλα αυτά δικαιολογούν την τόσο υψηλή του τιμή) :cool:

Για οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις, είμαι στη διάθεσή σου.

kosta12gs
20-11-2010, 19:34
Ουτε και εγω μπορω να σε βοηθησω αμεσα, αλλα...
το κρανος το εχει ο αδερφος μου και το εκανα και εγω ενα testride μεγαλων ταχυτητων. Εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ησυχια του γιατι ειχε επανω και υποσιαγονο και ολο το κολαρο γυρω-γυρω. νομιζω οτι αν μαζευα τα χρηματα θα το χτυπουσα και εγω.

peterv
21-11-2010, 13:08
Είναι αρκετά καλό κράνος !!!

Τώρα αμα την ψάχνεις τόσο πολύ για δοκιμές κλπ. για θόρυβο νομίζω δεν θα ικανοποιηθείς αρκετά. Έχει λιγότερο θόρυβο από τα άλλα , αλλά όχι τόσο που να αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα.

Το κράνος αυτό δεν το παίρνεις μόνο για τον θόρυβο , αλλά και για την ποιότητα κατασκευής του, την αντοχή των υλικών του στο χρόνο, τις πολύ λίγες ζημιές που βγάζει , την πολύ καλή και ανθεκτική βαφή που έχει σε γρατζουνιές , στα απλά και ευκολοφόρετα κομμάτια που έχει στις επενδύσεις και πολλά άλλα....

Με δυό λόγια πιστεύω ότι αξίζει το πακέτο και όχι τα επιμέρους πλεονεκτήματα του, (όπως η ησυχία του) , που άλλωστε μπορείς να την βρείς μόνη της και σε άλλα φθηνότερα κράνη στα ίδια ίσως και καλύτερα επίπεδα.

Προσωπικά την συγκεκριμένη μάρκα την αγοράζω χρόνια γιατί κινούμαι χρόνια καθημερινά με την μηχανή. Αν την χρησιμοποιούσα σποραδικά για βόλτες και εκδρομές μόνο δεν ξέρω αν θα το αγόραζα. Δεν είναι και φθηνό. Αλλά έχω δει ότι αυτό αντέχει σχεδόν διπλάσιο χρόνο από άλλα κράνη (ακόμα και από της BMW που είναι ίδια μάρκα). Οπότε τα λεφτά του τα βγάζει και με το παραπάνω (για εμένα αναφέρομαι και για τα χλμ. που κάνω)

Καλές αγορές σου εύχομαι !!!

Translatoras
21-11-2010, 14:46
Καλημέρα σε όλους.:):):)

Σας ευχαριστώ όλους για τις Inside information οι οποίες είναι πραγματικά ανεκτίμητες.

Πιστεύω ότι καταφέρατε να είστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται και αυτό είναι πολύ σημαντικό διότι πρόκειται για ένα κράνος με "βαρύ όνομα".

Σίγουρα ένα μεγάλο πλεονέκτημα του κράνους είναι η ποιότητα κατασκευής και η αντοχή στο χρόνο.

Ομολογώ ότι αν στις εργοστασιακές περ####νές του (ποιότητα κατασκευής και επιδόσεις θορύβου) συμπεριλαμβανόταν και μια "όμορφη-εντυπωσιακή" εμφάνιση (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα) τότε θα είχα προχωρήσει στην αγορά του χωρίς άλλη δοκιμή.

Δυστυχώς νομίζω ότι χρειάζεται και η προσωπική αξιολόγηση της απόδοσής του μιας και είναι αρκετά τα λεφτά Άρη!!!

georgios
04-12-2010, 17:31
Καλησπέρα!
Είμαι ο αδελφός που δανεισε το κρανος λίγο πιο πάνω :) Εγώ είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος. Μενω Θεσσαλονίκη είμαι καθημερινα για 20-30 χμ στην Εθνικη και τρεχω με 120χμ/ωρα. Φοραω ενα Bluetooth ακουστικο με ραδιο και ακουω ΚΑΝΟΝΙΚΑ όχι μονο τη μουσικη αλλα ακομα και τους διαλογους των παραγωγων με τους ακροατες ακομα και σε αυτη τη ταχυτητα με την ενταση ρυθμισμενη στο μισο...
Πιστευω οτι αξίζει να δώσει κανεις 350 ευρω και να το παρει από Ebay ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Για 500 ευρω που το δινουν καποια καταστηματα εδω δεν ξερω αν θα ειχε νοημα αλλα δεν ξερω αν σε αυτα τα λεφτα το SHOEI εχει καλυτερο αποτελεσμα.

Translatoras
04-12-2010, 20:08
350 ευρώ;;;;;

Για δώσε κάποιον λινκ αν μπορείς.

Η καλύτερη τιμή που βρήκα σε μαγαζί στην Αθήνα ήταν 430 ευρώ για μονόχρωμο λευκό.

georgios
06-12-2010, 19:41
eBay - eine der größten deutschen Shopping-Websites (http://www.ebay.de)

Εχει με 349, εχει και με 369 ανάλογα με το μεγεθος...

Translatoras
05-03-2011, 14:44
Λοιπόν παίδες το κράνος αγοράστηκε από εδώ μιας και η διαφορά ebay+μεταφορικά ήταν σχετικά μικρή (δεν πρόλαβα την προσφορά του fc-moto).

Για να φανώ ΣΥΝΕΠΗΣ ως προς το αίτημά μου για δοκιμή ενός ακριβού κράνους...

ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

είναι μεγέθους LARGE και μένω Πειραιά.

Οι ενδιαφερόμενοι καλό θα είναι να έχουν φροντίσει τα όποια θέματα υγιεινής :sm7::sm7::sm7:

siraxanz
06-03-2011, 00:02
:sm7:

Albatros
06-03-2011, 00:57
Λοιπόν παίδες το κράνος αγοράστηκε από εδώ μιας και η διαφορά ebay+μεταφορικά ήταν σχετικά μικρή (δεν πρόλαβα την προσφορά του fc-moto).

Για να φανώ ΣΥΝΕΠΗΣ ως προς το αίτημά μου για δοκιμή ενός ακριβού κράνους...

ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

είναι μεγέθους LARGE και μένω Πειραιά.

Οι ενδιαφερόμενοι καλό θα είναι να έχουν φροντίσει τα όποια θέματα υγιεινής :sm7::sm7::sm7:

Η δοκιμή μπορεί να περιλαμβάνει και crash test?????
:sm7:

peterv
06-03-2011, 01:01
Λοιπόν παίδες το κράνος αγοράστηκε από εδώ μιας και η διαφορά ebay+μεταφορικά ήταν σχετικά μικρή (δεν πρόλαβα την προσφορά του fc-moto).

Για να φανώ ΣΥΝΕΠΗΣ ως προς το αίτημά μου για δοκιμή ενός ακριβού κράνους...

ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

είναι μεγέθους LARGE και μένω Πειραιά.

Οι ενδιαφερόμενοι καλό θα είναι να έχουν φροντίσει τα όποια θέματα υγιεινής :sm7::sm7::sm7:

Δεν μας είπες πως σου φαίνεται το κράνος.

Κάνε ένα συγκριτικό με αυτό που έχεις .........

kef
06-03-2011, 09:54
για πες μας τιμη? στη θεσ/νικη το βρηκα μετρητοις 470Ε

Translatoras
06-03-2011, 13:25
Η δοκιμή μπορεί να περιλαμβάνει και crash test?????
:sm7:

Βεβαίως,

αρκεί ο δοκιμαστής να έχει εύκαιρο το ακριβές αντίτιμο ώστε να το προκαταβάλλει :sm7::sm7:

Translatoras
06-03-2011, 13:40
Δεν μας είπες πως σου φαίνεται το κράνος.

Κάνε ένα συγκριτικό με αυτό που έχεις .........

Επειδή μαζί με το κράνος έγινε και αλλαγή στη ζελατίνα της μοτό δεν θα μπορέσω να είμαι αντικειμενικός.
Επίσης θα ήταν άδικο να κρίνω με καθαρά προσωπικά κριτήρια ένα κράνος των 200€ (Givi X08) με ένα των 500€ (C3).

Άσε που η ποιότητα του Givi (για τα δικά μου μέτρα και σταθμά) είναι συγκλονιστική για τη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής.

Παρ'όλα αυτά, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με όσα έγραψες σε προηγούμενο ποστάρισμα του ίδιου θέματος για το Schuberth.

Είναι πολύ-πολύ ποιοτικό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αθόρυβο.

Δείχνει όμως ότι είναι πολύ καλά μελετημένο αεροδυναμικά διότι η στάθμη του θορύβου ανταποκρίνεται άμεσα σε αλλαγές της θέσης του αναβάτη ως προς τη ροή του αέρα.
Ακόμα και μια μικρή κλίση του κεφαλιού προς τα κάτω αλλάζει σημαντικά το θόρυβο που ακούγεται.
Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κράνος θα αποδώσει τα μέγιστα σε καθαρή ροή αέρα, δηλαδή σε ένα γυμνό μηχανάκι (χωρίς φαίρινγκ και ζελατίνες)

Αντί συμπεράσματος:

Όποιος θέλει να το αγοράσει για το αθόρυβο (και μόνο) της υπόθεσης μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτεί.

nivam
06-03-2011, 18:18
Είναι πολύ-πολύ ποιοτικό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αθόρυβο.

Δείχνει όμως ότι είναι πολύ καλά μελετημένο αεροδυναμικά διότι η στάθμη του θορύβου ανταποκρίνεται άμεσα σε αλλαγές της θέσης του αναβάτη ως προς τη ροή του αέρα.
Ακόμα και μια μικρή κλίση του κεφαλιού προς τα κάτω αλλάζει σημαντικά το θόρυβο που ακούγεται.
Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κράνος θα αποδώσει τα μέγιστα σε καθαρή ροή αέρα, δηλαδή σε ένα γυμνό μηχανάκι (χωρίς φαίρινγκ και ζελατίνες)

Αντί συμπεράσματος:

Όποιος θέλει να το αγοράσει για το αθόρυβο (και μόνο) της υπόθεσης μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτεί.

Έτσι όπως τα λέει ο Παναγιώτης, ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις έχω κι εγώ.