PDA

View Full Version : Τι είναι το PayPal


zortal
27-11-2010, 08:25
H εταιρία PayPal ιδρύθηκε το 1998. Δυνατά μπέικε στη αγορά από 1999, και αμέσως κατάφερε να ενδιαφέρει πολλές επιχειρήσεις, ειδικά τες τράπεζες. Στο 2002 η eBay αγόρασε το PayPal για 1,5 δισ. δολάρια.

Αγορές με PayPal


Το PayPal είναι μία online υπηρεσία μεταφοράς χρημάτων. Χρησιμοποιείται παγκοσμίως για ασφαλείς συναλλαγές μέσω του Internet. Η εταιρία που το λειτουργεί είναι η ίδια που έχει και το eBay, γι’ αυτό εξάλλου οι περισσότερες αγοραπωλησίες στο eBay εξωφλούνται μέσω PayPal.
Έτσι με το PayPal μπορείς:
Να στείλει χρήματα σε κάποιον άλλο που έχει λογαριασμό σε αυτό (χωρις απαραιτήτως ο αποστολέας να έχει λογαριασμο, μια πιστωτική/χρεωστική κάρτα αρκει).

Να πάρει χρήματα απο κάποιον άλλο με αποστολή στον τραπεζικό του λογαριασμό.
Πως λειτουργεί το PayPal;
Ακριβώς όπως ένας απλός τραπεζικός λογαριασμός. Μπορούμε να βάλουμε σε αυτόν λεφτά απο μία κάρτα (στο Διαδίκτυο δεν υπάρχουν ταμεία), να δεχτούμε λεφτά από κάποιον ή και να στείλουμε λεφτά σε κάποιον. Αν χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιον αλλά δεν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε απευθείας τραπεζικό λογαριασμό, ζητάμε το e-mail που έχει στο PayPal και συμπληρώνουμε στην ειδική κρυπτογραφημένη σελίδα, τα στοιχεία της κάρτας μας και το ποσό . Είναι 100% ασφαλές και δέχεται συναλλαγές σε δολλάρια, ευρώ και λίρες.
Με λίγα λόγια:
Πιστωτική/χρεωστική κάρτα —> PayPal αποστολέα —> PayPal παραλήπτη —> Τραπεζικός λογαριασμός παραλήπτη
Γιατί είναι ασφαλές το PayPal:
Διότι ο μόνος που γνωρίζει τα στοιχεία της κάρτας μας είναι το ίδιο το PayPal. Ο παραλήπτης παραλαμβάνει μόνο τα χρήματα και ΟΧΙ αριθμούς καρτών. Ακόμα όλες οι σελίδες του είναι κρυπτογραφημένες, που σημαίνει ότι κανένας ιδιοφυής χάκερ δεν μπορεί να υποκλέψει στοιχεία συναλλαγών.

PayPal λογαριασμοί ανοίγονται με τρεις τύπους:

-Personal Accounts- μόνο για προσωπική χρήση (για άμεση μεταφορά σε φίλους, συγγενείς, πελάτες, κ.λπ.). Αυτός ο λογαριασμός δεν θα πληρώνεται με πιστωτικές κάρτες και έχει σχεδιαστεί για τις εσωτερικές μεταφορές στο σύστημα PayPal. Όριο μεταφοράς από αυτούς τους λογαριασμούς είναι $ 500 ανά μήνα.
-Premier Accounts- για τους χρήστες με το μεγαλύτερο κύκλο εργασιών από τον προσωπικό σας λογαριασμό, και την ανάγκη να δέχονται πληρωμές με πιστωτικές κάρτες
-Business Accounts- για επιχειρήσεις.
Εμάς μας ενδιαφέρει το πρώτο. Εγγραφή στο σύστημα πολύ εύκολη.
1. Στην πρώτη σελίδα του εντύπου εγγραφής, θα προσδιορίζετε τη χώρα διαμονής και την γλώσσα που προτιμάτε να εργάζεστε με το σύστημα.
2. Στη συνέχεια θα πρέπει να επιλέξετε έναν από τους τρεις τύπους των λογαριασμών (βλέπε παραπάνω).
3. Στην επόμενη σελίδα, που θα πληκτρολογήσετε το όνομά σας, μια σωστή ταχυδρομική διεύθυνση, διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και τηλεφώνου.
4. Στη συνέχεια θα σας ζητηθεί να δώσετε τα στοιχεία χρεωστικής κάρτας σας. Ωστόσο, αυτό το βήμα μπορεί να πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο στάδιο.
5. Στο τελικό στάδιο της καταγραφής, πρέπει να επιβεβαιώσετε το e-mail σας. Η PayPal θα σας στείλει το κωδικό ενεργοποίησης. Θα πρέπει απλά να κάντε κλικ στη σύνδεση, και να επιβεβαιώσετε αυτή την ενέργεια με την είσοδό σας στην επιλογή για την καταχώριση κωδικού πρόσβασης PayPal.
Ο λογαριασμός σας δεν θα ενεργοποιηθεί μέχρι να εισαγάγετε τον ειδικό κωδικό στην ιστοσελίδα - αριθμός μέλους. Αυτό θα απαιτήσει μια πληρωμή με τραπεζικό έμβασμα ή μετρητά με χρωστική κάρτα. Η πιστωτική σας κάρτα θα μειωθεί 1,95 δολάρια, ως μέλους, η οποία θα σας επιστραφεί αργότερα. Στη διεύθυνση e-mail σας θα στείλουν ειδοποίηση, ότι κράτησαν από σας 1.95$ μαζί με έναν ειδικό κωδικό(4 ψήφιο), που θα πρέπει να εισάγετε τον λογαριασμό σας για να ενεργοποιήσετε.
Μετά την πλήρη σάρωση της ταχυδρομικής διεύθυνσης, διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και των πιστωτικών καρτών $ 1,95 θα σας επιστραφεί ως μπόνους, και μπορείτε να γίνετε πλήρως PayPal χρήστης και να κάνετε αγορές στο σύστημα.

varaderiadis
27-11-2010, 08:54
:sm4:

adventure
27-11-2010, 09:26
Πολύ καλό και αναλυτικό ποστ .

;) :) :)

yns
27-11-2010, 10:45
Το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα με χρεωστικές κάρτες και δουλεύει τέλεια. Πολύ ωραία περιγραφή της λειτουργίας του και του τρόπου χρήσης.

basilis76
27-11-2010, 11:01
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΥΝΝΑΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

ckk
23-02-2011, 22:16
Πουλάω κάτι για €150 στο εξωτερικό. Ο αγοραστής, από το εξωτερικό, θα μου βάλει €220 με τα μεταφορικά. Αλλά θέλει Name + paypal e-mail address + item number. Fishy? Πού βρήκε την αγγελία μου μέσω Aggeliopolis?


Τι χρειάζεται να του κοινοποιήσω για να μεταφέρει τα χρήματα? Κρατάει κάποια αμοιβή το Paypal? Πώς συλλέγω τα χρήματά μου?

siraxanz
23-02-2011, 23:11
Πουλάω κάτι για €150 στο εξωτερικό. Ο αγοραστής, από το εξωτερικό, θα μου βάλει €220 με τα μεταφορικά. Αλλά θέλει Name + paypal e-mail address + item number. Fishy? Πού βρήκε την αγγελία μου μέσω Aggeliopolis?


Τι χρειάζεται να του κοινοποιήσω για να μεταφέρει τα χρήματα? Κρατάει κάποια αμοιβή το Paypal? Πώς συλλέγω τα χρήματά μου?

Θέλω και εγώ μια απάντηση στα παραπάνω που ρωτάει ο συνφορουμφιλος:D

Κάνει κανείς πωλήσεις μέσω του ιμπει?

εννοώ προσωπικές πωλήσεις;) όχι επαγγελματικές!

gepol
23-02-2011, 23:23
Τα χρήματα θα παραμείνουν μέσα στο paypal στο λογαριασμό σου, εκτός αν συνδέσεις το paypal με κάποια ελληνική τράπεζα, και τα μεταφέρεις εκεί.

Οι προμήθειες (https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside)του Paypal

Jefe
23-02-2011, 23:50
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201F9.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})



Jefe

gepol
24-02-2011, 06:47
Τα χρήματα θα παραμείνουν μέσα στο paypal στο λογαριασμό σου, εκτός αν συνδέσεις το paypal με κάποια ελληνική τράπεζα, και τα μεταφέρεις εκεί.

Οι προμήθειες (https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside)του Paypal


Εχοντας χρηματα στον λογαριασμό σου στο PayPal, μπορείς με αυτά να κάνεις αγορές οπουδήποτε αλλού δέχονται PayPal, παγκοσμίως...

pkiriakos
24-02-2011, 09:08
Εχοντας χρηματα στον λογαριασμό σου στο PayPal, μπορείς με αυτά να κάνεις αγορές οπουδήποτε αλλού δέχονται PayPal, παγκοσμίως...


Πολύ καλό,χρήσιμο και μάλλον ασφαλές το paypal.:sm8::sm8::sm8:

MARK
24-02-2011, 09:13
Thanks :sm8:

gepol
24-02-2011, 09:16
Εχει τα καλά του και τα κακά του. Το καλλίτερο είναι ότι δίνεις μόνο μια φορά την κάρτα σου, και όχι όπου νά'ναι. Αν ψωνίσεις από πωλητή με buyer protection, συνήθως αν συμβεί κάτι παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

Είναι όμως αρκετά ακριβό για τους πωλητές και πολλές φορές κάποιοι σου ζητάνε επιπλέον χρήματα παρ΄όλο που αυτό αντιτίθεται στην πολιτική τους . Έχουν ακουστεί κάποιες περιπτώσεις που σε διένεξη, δεν πήραν τίποτα πίσω.

Σιγά σιγά, όλο και περισσότερες επιχειρήσεις ακόμα και στην Ελλάδα βάζουν paypal. Προσωπικά το χρησιμοποιώ 6 χρόνια τώρα, και όσες φορές είχα διένεξη, πήρα τα χρήματα μου πίσω, παρ΄όλη την άρνηση του πωλητή...(τυχαίο? ίσως)

CPretenteriS
24-02-2011, 09:39
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201F9.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6A81F2AC-1C2B-11E0-A21D-0016E66A7C4E})

ckk
24-02-2011, 11:17
Εχει τα καλά του και τα κακά του. Το καλλίτερο είναι ότι δίνεις μόνο μια φορά την κάρτα σου, και όχι όπου νά'ναι. Αν ψωνίσεις από πωλητή με buyer protection, συνήθως αν συμβεί κάτι παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

Είναι όμως αρκετά ακριβό για τους πωλητές και πολλές φορές κάποιοι σου ζητάνε επιπλέον χρήματα παρ΄όλο που αυτό αντιτίθεται στην πολιτική τους . Έχουν ακουστεί κάποιες περιπτώσεις που σε διένεξη, δεν πήραν τίποτα πίσω.

Σιγά σιγά, όλο και περισσότερες επιχειρήσεις ακόμα και στην Ελλάδα βάζουν paypal. Προσωπικά το χρησιμοποιώ 6 χρόνια τώρα, και όσες φορές είχα διένεξη, πήρα τα χρήματα μου πίσω, παρ΄όλη την άρνηση του πωλητή...(τυχαίο? ίσως)

Γιώργο είναι ασφαλές να του δώσω αυτά που μου ζητάει? Δηλαδή name + paypal e-mail address + item number. Το τελευταίο τί είναι?

gepol
24-02-2011, 14:40
Γιώργο είναι ασφαλές να του δώσω αυτά που μου ζητάει? Δηλαδή name + paypal e-mail address + item number. Το τελευταίο τί είναι?


Αν η πώληση έγινε από ebay, το item No, είναι το νούμερο του δημοπρασίας που έβαλες, και ναι δεν έχεις κανένα πρόβλημα να του τα δώσεις. Αν δεν έχεις λογαριασμό στο paypal, με το που θα σου στείλει τα χρήματα, το paypal, θα επικοινωνήσει μαζί σου για να δημιουργήσεις έναν, ώστε να σε πιστώσει...

ckk
24-02-2011, 20:31
Αν η πώληση έγινε από ebay, το item No, είναι το νούμερο του δημοπρασίας που έβαλες, και ναι δεν έχεις κανένα πρόβλημα να του τα δώσεις. Αν δεν έχεις λογαριασμό στο paypal, με το που θα σου στείλει τα χρήματα, το paypal, θα επικοινωνήσει μαζί σου για να δημιουργήσεις έναν, ώστε να σε πιστώσει...

Εγώ το έβαλα στο aggeliopolis. Όντως με έναν κωδικό.

Υπάρχει περίπτωση να μπήκε με κάποιο τρόπο στο e-bay? Διότι έχω 5 ζητήσεις – και οι 5 από Αγγλία.

gepol
24-02-2011, 20:37
Το aggeliopolis διαφημίζεται παντού, και σε όλο τον παγκόσμιο ιστό. Να φανταστείς εγώ βλέπω διαφημίσεις του στο Αμερικάνικο Pan European forum που είμαι μέλος. Πρόσεχε μόνο μην είναι scammers και προσπαθήσουν να στο πάρουν τσάμπα. Οτι και να στείλεις όπου και να το στείλεις οπωσδήποτε με συστημένο (χρειάζεται υπογραφή με ταυτότητα για να παραλάβει).

ckk
24-02-2011, 23:09
Το aggeliopolis διαφημίζεται παντού, και σε όλο τον παγκόσμιο ιστό. Να φανταστείς εγώ βλέπω διαφημίσεις του στο Αμερικάνικο Pan European forum που είμαι μέλος. Πρόσεχε μόνο μην είναι scammers και προσπαθήσουν να στο πάρουν τσάμπα. Οτι και να στείλεις όπου και να το στείλεις οπωσδήποτε με συστημένο (χρειάζεται υπογραφή με ταυτότητα για να παραλάβει).

Δεν θα πρέπει να βάλει τα χρήματα πρώτα στον λογαριασμό?

Έχεις κέφι να μου περιγράψεις τον ‘λειτουργικό σχεδιασμό’ του εγχειρήματος? Δηλαδή βήμα – βήμα πώς πρέπει να γίνει…

gepol
25-02-2011, 06:48
Φυσικά και το πρώτο πράγμα είναι να σου βάλει χρήματα.

Εχεις Paypal Account?

Αν όχι φτιάξε έναν.

Μόλις το φτιάξεις, του δίνεις το mail σου. Αγορές δεν θα μπορέσεις να κάνεις ακόμα, αλλά μπορείς να δεχτείς χρήματα. Για να κάνεις αγορές, θα χρειαστεί να γίνει η διαδικασία επιβεβαίωσης της πιστωτικής σου απο Paypal. Στα εξηγεί μέσα το site αναλυτικά.

Αφού λοιπόν του δώσεις το mail σου για το Paypal, περιμένεις να δείς την πληρωμή. Αφου την δείς μπορείς να στείλεις το προϊόν. Το στέλνεις συστημένο, και καλό θα είναι αν είναι αξίας να το ασφαλίσεις μέσω ΕΛΤΑ, σε περίπτωση που γίνει κάτι. Με το συστημένο έχεις δυο βασικά καλά

1. Tracking Number(Ξέρεις που βρίσκεται το δέμα σου ανα πάσα στιγμή) και καλό είναι να το δώσεις στον αγοραστή σου, να το τσεκάρει και ο ίδιος.
2. Απόδειξη παραλαβής η μη απο τον αγοραστή για να μην σου λέει φαφαριές. Αυτό είναι και αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση dispute στο paypal .

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε :)

ckk
25-02-2011, 12:16
Φυσικά και το πρώτο πράγμα είναι να σου βάλει χρήματα.

Εχεις Paypal Account?

Αν όχι φτιάξε έναν.

Μόλις το φτιάξεις, του δίνεις το mail σου. Αγορές δεν θα μπορέσεις να κάνεις ακόμα, αλλά μπορείς να δεχτείς χρήματα. Για να κάνεις αγορές, θα χρειαστεί να γίνει η διαδικασία επιβεβαίωσης της πιστωτικής σου απο Paypal. Στα εξηγεί μέσα το site αναλυτικά.

Αφού λοιπόν του δώσεις το mail σου για το Paypal, περιμένεις να δείς την πληρωμή. Αφου την δείς μπορείς να στείλεις το προϊόν. Το στέλνεις συστημένο, και καλό θα είναι αν είναι αξίας να το ασφαλίσεις μέσω ΕΛΤΑ, σε περίπτωση που γίνει κάτι. Με το συστημένο έχεις δυο βασικά καλά

1. Tracking Number(Ξέρεις που βρίσκεται το δέμα σου ανα πάσα στιγμή) και καλό είναι να το δώσεις στον αγοραστή σου, να το τσεκάρει και ο ίδιος.
2. Απόδειξη παραλαβής η μη απο τον αγοραστή για να μην σου λέει φαφαριές. Αυτό είναι και αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση dispute στο paypal .

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε :)

Αν δεν είχα και σένανε
Τι θα ήήήήμουν στη γηηηηη
Μπορεί αλήτης να ‘μουνααααα
Να ‘χα καταστραφεί

Thnx George. Have a nice fuc.ing rainy weekend.