PDA

View Full Version : E-BAY Πως μπορώ να κάνω πώληση;;;;


snegre
29-11-2010, 16:33
Έχω ήδη λογαριασμό στο E-BAY για αγορές.
Έχει κάνει κανείς πώληση για να ξέρει;;;;:confused:
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη;);););)

CPretenteriS
29-11-2010, 16:38
Κάλεσέ με αν θέλεις μετά τις 19:00 να σου πω τη διαδικασία... μπορώ να την περιγράψω κι εδώ αλλά σε κάποια άλλη φάση γιατί θέλει λεπτομέρειες για να είναι σωστή η απάντηση!!

snegre
29-11-2010, 16:58
ΟΚ ευχαριστώ;););)

vabu
29-11-2010, 17:36
Θέλω και εγώ να μάθωωωω :yz:yz:yz

CPretenteriS
29-11-2010, 18:25
Λίγο υπομονή τότε.... ;)

Samior
29-11-2010, 20:19
Δεν είναι απλό όπως οι αγορές;;;;;:Απορία:

gandreas
29-11-2010, 20:55
Με απλα λογια παρτε τον Πρετεντερη. Θα το κανω και εγω:D
Σε ευχαριστουμε Κώστα;)

adventure
30-11-2010, 00:18
Με απλα λογια παρτε τον Πρετεντερη. Θα το κανω και εγω:D
Σε ευχαριστουμε Κώστα;)


:sm7: :sm7: :sm7:

sain
30-11-2010, 13:38
Παίζει ρόλο αν θα πουλήσεις στο e bay Αγγλίας ή Γερμανίας;;;;;:confused::confused::confused:

gepol
30-11-2010, 13:59
Παίζει ρόλο αν θα πουλήσεις στο e bay Αγγλίας ή Γερμανίας;;;;;:confused::confused::confused:

Στην ουσία όχι, εκτός αν τίθενται τοπικά/εθνικά θέματα νομοθεσίας, πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ....

Απο εκεί και πέρα είναι σε τι αγοραστικό κοινό θέλεις να απευθυνθείς...

sain
30-11-2010, 16:04
Στην ουσία όχι, εκτός αν τίθενται τοπικά/εθνικά θέματα νομοθεσίας, πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ....

Απο εκεί και πέρα είναι σε τι αγοραστικό κοινό θέλεις να απευθυνθείς...


Ναι αλλά δεν είναι πιο μεγάλο το κοινό της Γερμανίας;;;

gepol
30-11-2010, 18:35
Χρησιμοποιώ το ιρλανδέζικο eBay.ie - Ireland's Online Marketplace (http://www.ebay.ie). αν και η αρχική μου εγγραφή είναι στο αγγλικό eBay - one of the UK's largest shopping destinations (http://www.ebay.co.uk). Σαν πλήθος χρηστών νομίζω ότι η αγγλία έχει τους περισσότερους.

Αυτό όμως που έχει σημασία είναι το πώς κάνεις μια πώληση, και απο τα σημεία που αποφάσίσεις να στείλεις. Αν λοιπόν βάλεις worldwide, θα το δεί όλος ο κόσμος, αν και πολλές φορές αυτό είναι κακό ανάλογα το προϊόν που πουλάς.

dsor
01-12-2010, 17:42
Παίζει ρόλο αν θα πουλήσεις στο e bay Αγγλίας ή Γερμανίας;;;;;:confused::confused::confused:


Δεν υπάρχει ένα γενικό ebay ;;;;:Απορία:

dsor
01-12-2010, 17:43
Αν λοιπόν βάλεις worldwide, θα το δεί όλος ο κόσμος, αν και πολλές φορές αυτό είναι κακό ανάλογα το προϊόν που πουλάς.

Ποιό είναι το κακό :confused::confused::confused:

gepol
01-12-2010, 18:35
Δεν υπάρχει ένα γενικό ebay ;;;;:Απορία:

Υπάρχουν 37 ebay sites, ακόμα και Ελληνικό (http://www.eim.ebay.gr/)

gepol
01-12-2010, 18:41
Ποιό είναι το κακό :confused::confused::confused:

Οτι αν πουλάς κάτι πολύ δημοφιλές, πχ iphone, θα στην πέσουν χιλιάδες scammers, για άμεση αγορά, η θα στο χτυπήσουν ανταγωνιστές πωλητές με ψεύτικους λογαριασμούς ώστε να χαθεί η πώληση. "Κάποιος κάποτε χτύπησε ένα ΝΟΚΙΑ Ν95 για 35.000.000$. και φυσικά μέχρι να ανακαλύψουν το scam απο το ebay είχε χαθεί η πώληση και έπρεπε ο πωλητής να το ξαναδημοσιεύσει. (Την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές και εγώ όταν πουλάω κάτι δημοφιλές).

Είναι πάρα πολλά τα προβλήματα μιας τέτοιας εμπορικής κοινότητας με 10άδες ίσως και 100άδες εκατομμύρια αγοραστών και πωλητών, που όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να πιαστούν όλα. Βελτιώνονται σε καθημερινή βαση όμως....

dsor
01-12-2010, 20:51
Οτι αν πουλάς κάτι πολύ δημοφιλές, πχ iphone, θα στην πέσουν χιλιάδες scammers, για άμεση αγορά, η θα στο χτυπήσουν ανταγωνιστές πωλητές με ψεύτικους λογαριασμούς ώστε να χαθεί η πώληση. "Κάποιος κάποτε χτύπησε ένα ΝΟΚΙΑ Ν95 για 35.000.000$. και φυσικά μέχρι να ανακαλύψουν το scam απο το ebay είχε χαθεί η πώληση και έπρεπε ο πωλητής να το ξαναδημοσιεύσει. (Την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές και εγώ όταν πουλάω κάτι δημοφιλές).

Είναι πάρα πολλά τα προβλήματα μιας τέτοιας εμπορικής κοινότητας με 10άδες ίσως και 100άδες εκατομμύρια αγοραστών και πωλητών, που όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να πιαστούν όλα. Βελτιώνονται σε καθημερινή βαση όμως....


Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μήπως θα μπορούσες να κάνεις μια γενική "οδηγία", μιας και από οτι φαίνεται, έχεις κάνει αρκετές πωλήσεις .... :o:o:o

gepol
01-12-2010, 21:41
Αν ξέρεις αγγλικά, το πιο έυκολο είναι ρίξεις μια ματιά εδώ (http://pages.ebay.ie/help/sell/selling-basics.html)για τις βασικές οδηγίες, και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε :)