PDA

View Full Version : Το άσπρο άλογο


Carduelis
01-12-2010, 10:43
Υπάρχει ένας τελικός ποδοσφαίρου που έμεινε στην ιστορία όχι για τις ομάδες που έπαιξαν τότε όσο για τις συνθήκες διεξαγωγής του, όπου πρωταγωνίστησε ένα ..άσπρο άλογο.
28 Απριλίου 1923 το Γουέμπλευ ότι είχε κατασκευαστεί (σχεδόν) και φιλοξενούσε τον πρώτο του αγώνα τον τελικό Κυπέλλου μεταξύ Βolton και West Ham.
To γήπεδο χωρούσε κανονικά 127.000 θεατές αλλά λόγω του ότι δεν ήταν τελείως έτοιμο βρήκαν τρόπο να εισέλθουν ..300.000 άτομα με αποτέλεσμα να καταλάβουν ακόμα και τον αγωνιστικό χώρο.
Επειδή δεν μπορούσε να γίνει έτσι το ματς ανέλαβε δράση η έφιππη αστυνομία και απώθησε τον κόσμο. Ανάμεσά τους κι ένας αστυνομικός ο Τζώρτζ Σκόρι με το άλογό του τον "Μπίλλυ". Ηταν τόσο εντυπωσιακή η δουλειά που έκανε το άλογο αυτό, που λίγοι θυμούνται το σκόρ (2-0 νίκησε η Bolton), αλλά όλοι αναφέρονται στο άλογο.
http://img574.imageshack.us/img574/9731/22103.jpg
Ο αγώνας έμεινε στην ιστορία σαν ο "τελικός του άσπρου αλόγου", και όταν χτίστηκε το νέο Γουέμπλεϋ στη θέση του παλιού γηπέδου (2007), μια από τις πεζογέφυρες που διασχίζουν το σιδηροδρομικό σταθμό δίπλα στο στάδιο ονομάστηκε «Γέφυρα του Άσπρου Αλόγου». Για να θυμίζει σε όλους την ιστορία του Τζωρτζ Σκόρι και του ηρωικού «Μπίλλυ»!!!

Υπάρχει και ένα βιντεάκι με στιγμιότυπα του αγώνα και φαίνεται κάπου και ο Μπίλλυ..
YouTube - Memories of the White Horse Cup Final

adventure
01-12-2010, 10:48
Φοβερή ιστορία .

:sm4:

gandreas
01-12-2010, 18:21
Καλά δεν άφησαν ούτε πόντο ελεύθερο στο γήπεδο:sm7:

yns
01-12-2010, 18:32
Πολύ καλό, δεν το ήξερα.

taksidiotis
01-12-2010, 20:04
ουτε κι εγω,βασικα κατι αλλο εβαλε το μυαλο μου αλλα τελικα αλλο διαβασα:sm7:

gemara
01-12-2010, 20:11
Ωραία ιστορία! Τότε θα έπρεπε το ποδόσφαιρο να ήταν άθλημα και όχι μπίζνα όπως έχει καταντήσει σήμερα.

Γιατρέ, πολύ στα "παλιά" μας το έχεις ρίξει τελευταία, να ψάξουμε κανά άσπρο classic "άλογο" με boxer για σένα να το φχαριστιέσαι; ;)

MARK
01-12-2010, 20:18
Ευχαριστούμε για τις ωραίες πληροφορίες.....:)

Carduelis
01-12-2010, 20:35
Ωραία ιστορία! Τότε θα έπρεπε το ποδόσφαιρο να ήταν άθλημα και όχι μπίζνα όπως έχει καταντήσει σήμερα.

Γιατρέ, πολύ στα "παλιά" μας το έχεις ρίξει τελευταία, να ψάξουμε κανά άσπρο classic "άλογο" με boxer για σένα να το φχαριστιέσαι; ;)

Πλοίαρχε το έψαχνα ήδη μόνος μου! Τελευταία όλο από Μπακνανά πέρναγα τη Λίτσα.
Για την ώρα όμως πάγο στα όνειρα.. ας όψεται η ρημάδα η κρίση.. :(

gemara
01-12-2010, 20:40
Πλοίαρχε το έψαχνα ήδη μόνος μου! Τελευταία όλο από Μπακνανά πέρναγα τη Λίτσα.
Για την ώρα όμως πάγο στα όνειρα.. ας όψεται η ρημάδα η κρίση.. :(

Και μένα η ρημάδα μου κρατάει τη συλλογή χαμηλά ακόμη...:(
Γι αυτό πάμε να πιούμε κανα καφεδάκι να ξεχαστούμε!;)