PDA

View Full Version : Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?


Capitain
02-12-2010, 19:28
Είναι ώρες που έρχομαι στο εξής δίλημμα: Να σκέφτομαι η να μη σκέφτομαι?

Και παίρνοντας την πρώτη περίπτωση, και αναλύοντας την κατάσταση που επικρατεί, βλέπω ένα κόσμο αφοσιωμένο στην επιβίωσή του μαζεύοντας χρήματα, από την άλλη, τρομερή φτώχεια και ανθρώπους που γινονται φονιάδες για λιγα ευρω, και ανθρώπους με τόσο πλούτο που θα μπορουσαν να αγορασουν χώρες...
Κι ενώ μπορουν να βοηθησουν τόσο που να μείνουν στην ιστορία γι'αυτό, κάνουν ακριβώς το αντίθετο, πατάν επί πτωμάτων ονομάζοντας τις ενέργειές τους "επιχειρείν.."
Κι ενώ θεωρώ τον εαυτό μου καλό άνθρωπο με αξίες, αυτός ο κόσμος μου φαίνεται προκλητικά άδικος και κανείς δεν κάνει κάτι, λες και είμαι εγώ ο μόνος που το βλέπει, με αποτέλεσμα να δίνω δίκιο σε κακοποιούς που κλεβουν και βοηθάνε απλό κόσμο...
Οι γονείς που έχετε παιδιά πως εξηγήτε στα παιδιά σας αυτόν τον κόσμο?
Δεν νιώθετε ότι τους λέτε ψέμματα μέχρι να αρχίσουν να καταλαβαίνουν?

Τελικά το να σκέφτεσαι είναι ψυχοφθόρο στην εποχή μας, έχω καταλάβει ότι πλέον δεν είναι κοινώς αποδεκτό το να είσαι σκεπτόμενος...
Πλέον με νευριάζουν οι ρηχές συζητήσεις, έστω και για λίγο, γίνομαι είρων ενίοτε, μου τη σπάνε οι 'φανατικοί φίλαθλοι' που ενώ γνωρίζουν περί στημένων ομάδων, περί τεραστίων ποσών στα στοιχήματα, επιμένουν να με ρωτανε τι ομαδα ειμαι...Τα γυναικάκια που βγαίνουν μαζί σου επειδή έχεις μερσεντες μου φέρνουν αναγούλα, και με λένε μυστήριο τύπο και δύσκολο..
Μου πουλάνε τη μπόμπα 10 ευρώ το ποτο εν καιρό κρίσης (ακομα και σε κάβες) και πλέον δεν πάω κλαμπινγκ...
Ο γάμος είναι ένα έθιμο επιχείρηση, και μου λένε πότε θα παντρευτείς?
Για να αποδείξω τι? Ότι δεσμεύομαι με τη γυναίκα μου ενώ τα διαζύγια έχουν γίνει υπόθεση ημέρας, η ότι έιχα 15 χιλιάρικα και τα έσκασα σε φανφάρες?
Εγώ είμαι ο μυστήριος ή ο κόσμος πέφτει σε λούμπες?
Μάλλον το να μη σκέφτεσαι είναι το πρέπον...

commander
02-12-2010, 19:37
εαν νιωθεις ετσι καποιος σε εχει φερει σε αυτη την κατασταση.......... Θελεις να του πεις κατι??????? Ειναι απο δω μεσα ???προσπαθω εδω και καιρο να σε ψυχολογισω αλλα δεν τα εχω καταφερει.....:confused:

Capitain
02-12-2010, 19:44
Μάλλον έρχεσαι από λάθος δρόμο να με συναντήσεις...
Οχι, ακριβώς το αντίθετο, γράφω εδώ επειδή πιστεύω ότι κάποιοι θα βρεθούν εδώ που να τα έχουν σκεφτεί αυτά...
Brainstorming ψάχνω..:D

manosamos
02-12-2010, 19:55
Καποτε το μυαλο μου περασε απο τετοια μονοπατια,αλλα ηρθε ο χρονος και η ζωη και πολλες απο αυτες, τις αρνητικες θα μπορουσα να πω,σκεψεις,διαγραφησαν.
Ομως αυτο που καθοριζει καποια αποτελεσματα,ειναι η δικη μας συμπεριφορα προς τον ανθρωπο μας πχ.
Τ ο αντιθετο πραττει ομως ο καθημερινος ανθρωπος.Ζηταει,απαιτει ισως καποιες φορες,χωρις να ξερει ομως να δινει.

Capitain
02-12-2010, 20:07
To θέμα είναι τι ζητάς, από ποιον, και σε ποιον δίνεις...
Πολλές φορές θέλεις να δώσεις, να διδάξεις, να ανοίξεις μάτια, αλλά δεν βρίσκεται κανείς που να έχει όρεξη να ακούσει, που να μην τεμπελιάζει να σκεφτεί...
Είναι πιο εύκολη η άγνοια...Ο κόσμος βαριέται ακόμα και να κοιτάξει ψηλά και να σκεφτεί που ζει, φοβούμενος ότι θα νιώσει μικρός και ασήμαντος μπροστά στο σύμπαν και το χρόνο... Κι όμως, ενώ είναι όλα μπροστά μας, η γνώση, η τεχνολογία, γινόμαστε αβουλοι, τεμπεληδες, και αφήνουμε ένα μάτσο πονηρούς να μας θεωρούν μάζα...

manosamos
02-12-2010, 20:24
To θέμα είναι τι ζητάς, από ποιον, και σε ποιον δίνεις...
Πολλές φορές θέλεις να δώσεις, να διδάξεις, να ανοίξεις μάτια, αλλά δεν βρίσκεται κανείς που να έχει όρεξη να ακούσει, που να μην τεμπελιάζει να σκεφτεί...Εδω,τοχανεις λιγο.Το οτι εσυ εχεις ανησυχιες και αναζητησεις,δεν επιβαλετε να εχουν και οι γυρω σου;)Αγαπας τον ανθρωπο σου οπως ειναι και δεν επιβαλεις,ουτε και προσπαθεις να αλλαξεις κατι επανω του.:)Ας ειναι η σκεψη ατομικο σου προνομιο.
;)Είναι πιο εύκολη η άγνοια...Καποιε φορες...σωζειΟ κόσμος βαριέται ακόμα και να κοιτάξει ψηλά και να σκεφτεί που ζει, φοβούμενος ότι θα νιώσει μικρός και ασήμαντος μπροστά στο σύμπαν και το χρόνο... Κι όμως, ενώ είναι όλα μπροστά μας, η γνώση, η τεχνολογία, γινόμαστε αβουλοι, τεμπεληδες, και αφήνουμε ένα μάτσο πονηρούς να μας θεωρούν μάζα..δεν ειμαστε?Η τηλεοραση εχει καταβαλει την μεγιστη προσπαθεια για αυτο το αποτελεσμα.:rolleyes::).
:)

napgeo
02-12-2010, 20:28
Μάλλον είσαι μυστήριος...........

Capitain
02-12-2010, 20:31
Και μου αρέσει να κάνω και παρέα με μυστήριους....

manosamos
02-12-2010, 20:39
Μάλλον είσαι μυστήριος...........


Νορμαλ ειναι ρε Ναπο.;):)
Δεν οδηγει Χοντα:sm7:

adventure
02-12-2010, 22:17
Διάβασα με προσοχή αυτά που έγραψες και πραγματικά νομίζω ότι είσαι αρκετά προβληματισμένος με το τρόπο ζωής και τον κόσμο που σε περιβάλει .

Δεν είναι άστοχα αυτά που γράφεις συμφωνώ σε πολλά από αυτά αλλά παράλληλα είσαι και ισοπεδωτικός ως προς τις αποφάσεις που έχεις πάρει και πως βλέπεις την καθημερινότητα .

Η ζωή είναι δύσκολη από όποια πλευρά και να την κοιτάξεις και χρειάζεται δύναμη για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε .

Δεν θέλω να σου επιβάλω τον τρόπο σκέψης μου αλλά να σου μεταφέρω πως σκέφτονται κάποιοι συνάνθρωποι σου και να κρίνεις μέσα από αυτό .

Τελικά το καλύτερο για μένα πιστεύω είναι να μπορείς να ανέχεσαι την καθημερινότητα να φιλτράρεις αυτά που δέχεσαι και να κρατάς τα καλύτερα αυτά που θα σε κάνουν να νιώθεις ωραία.

Και όπως όλοι μας κάποια στιγμη θα αφήσουμε τον κόσμο αυτό ε λοιπόν εκείνη τη στιγμη θέλω να φύγω αξιοπρεπείς και να ξέρω ότι έχω προσφέρει από αυτό που μπορώ στους συνανθρώπους μου με όποιο τρόπο και κόπο .

Φιλικά Δημήτρης .

gsmaniac
02-12-2010, 22:21
Και μου αρέσει να κάνω και παρέα με μυστήριους....
εισαι στο καταλληλο φορουμ.....:D
για να πεφτεις σε τετοιες σκεψεις,εχεις χρονο......και αυτο ειναι ΚΑΛΟ;);)

princess
02-12-2010, 23:49
Συμφωνω με το Δημητρη.Δεν ειναι μαυρο η ασπρο Κωνσταντινε ολα.Παιρνεις τη ζωη οπως σου ερχεται,με τα καλα της και με τα στραβα της,κανεις αυτο που θεωρεις σωστο σαν ανθρωπος εσυ και προχωρας με το κεφαλι ψηλα.Τι κι αν υπαρχουν αυτα που δεν γουσταρεις γυρω σου,τι κι αν ζουν μαζι με σενα διπλα σου και καθε λογης τυποι?Ολοι τα βλεπουμε,αν μπορουμε να διορθωσουμε κατι το κανουμε δεν αδιαφορουμε για το τι συμβαινει γυρω μας,αν παλι οχι προχωραμε παρακατω οπως η ζωη μας παει και προσπαθουμε.......Ποτε δεν θα ειναι ολα ροδινα και ιδανικα,τα φερνουμε στα μετρα μας για να κανουμε τη διαβιωση μας καλυτερη.Οταν με το καλο λοιπον με τη Βασω κανετε ενα παιδι,μεγαλωνοντας το θα αγωνιζεστε να το κανετε εναν ανθρωπο σωστο με αρχες και ηθος.Πιστεψε με θα δεις ποσο δυσκολο ειναι...Τοτε αυτη θα ειναι η αγωνια σου.....Να το μαθεις να στεκεται ορθιο...:rolleyes:

Capitain
02-11-2011, 06:00
Update......

ckk
02-11-2011, 10:35
Είναι ώρες που έρχομαι στο εξής δίλημμα: Να σκέφτομαι η να μη σκέφτομαι?


Δεν υπάρχει τέτοιου είδους δίλημμα, για νοήμονες ανθρώπους. Και μόνο που το σκέφτεσαι - ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Και από ότι βλέπω ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ το ίδιο θέμα για ένα χρόνο. Και πολύ καλά κάνεις.


Και παίρνοντας την πρώτη περίπτωση, και αναλύοντας την κατάσταση που επικρατεί, βλέπω ένα κόσμο αφοσιωμένο στην επιβίωσή του μαζεύοντας χρήματα, από την άλλη, τρομερή φτώχεια και ανθρώπους που γινονται φονιάδες για λιγα ευρω, και ανθρώπους με τόσο πλούτο που θα μπορουσαν να αγορασουν χώρες...

Κι ενώ μπορουν να βοηθησουν τόσο που να μείνουν στην ιστορία γι'αυτό, κάνουν ακριβώς το αντίθετο, πατάν επί πτωμάτων ονομάζοντας τις ενέργειές τους "επιχειρείν.."



Αν είσαι κοντά σε τέτοιους ανθρώπους, αγνόησε το κακό τους επιχειρείν, πάρε γνώση από αυτά που ακούς και χρησιμοποίησέ την για καλό.



Κι ενώ θεωρώ τον εαυτό μου καλό άνθρωπο με αξίες, αυτός ο κόσμος μου φαίνεται προκλητικά άδικος και κανείς δεν κάνει κάτι, λες και είμαι εγώ ο μόνος που το βλέπει, με αποτέλεσμα να δίνω δίκιο σε κακοποιούς που κλεβουν και βοηθάνε απλό κόσμο...


Δεν είσαι ο μόνος που το βλέπει...


Οι γονείς που έχετε παιδιά πως εξηγήτε στα παιδιά σας αυτόν τον κόσμο?
Δεν νιώθετε ότι τους λέτε ψέμματα μέχρι να αρχίσουν να καταλαβαίνουν?


Στα δικά μου δεν λέω ΠΟΤΕ ψέμματα. Και στην μεγάλη, 22, και στον μικρό, 2, όλα εξηγούνται, με έναν εύπεπτο τρόπο, αναλόγως της ηλικίας τους.



Τελικά το να σκέφτεσαι είναι ψυχοφθόρο στην εποχή μας, έχω καταλάβει ότι πλέον δεν είναι κοινώς αποδεκτό το να είσαι σκεπτόμενος...


Λάθος παρέες κάνεις.


Πλέον με νευριάζουν οι ρηχές συζητήσεις, έστω και για λίγο, γίνομαι είρων ενίοτε, μου τη σπάνε οι 'φανατικοί φίλαθλοι' που ενώ γνωρίζουν περί στημένων ομάδων, περί τεραστίων ποσών στα στοιχήματα, επιμένουν να με ρωτανε τι ομαδα ειμαι...Τα γυναικάκια που βγαίνουν μαζί σου επειδή έχεις μερσεντες μου φέρνουν αναγούλα, και με λένε μυστήριο τύπο και δύσκολο..
Μου πουλάνε τη μπόμπα 10 ευρώ το ποτο εν καιρό κρίσης (ακομα και σε κάβες) και πλέον δεν πάω κλαμπινγκ...


Όντως κάνεις λάθος παρέες.


Ο γάμος είναι ένα έθιμο επιχείρηση, και μου λένε πότε θα παντρευτείς?
Για να αποδείξω τι? Ότι δεσμεύομαι με τη γυναίκα μου ενώ τα διαζύγια έχουν γίνει υπόθεση ημέρας, η ότι έιχα 15 χιλιάρικα και τα έσκασα σε φανφάρες?


Ο γάμος είναι ΚΑΙ όλα αυτά. Δεν είναι όμως μόνο αυτά.


Εγώ είμαι ο μυστήριος ή ο κόσμος πέφτει σε λούμπες?
Μάλλον το να μη σκέφτεσαι είναι το πρέπον...


Καθόλου. Keep thinking.