PDA

View Full Version : Πέρασμα από Αλβανία


baralos
02-12-2010, 23:52
έχω ακούσει τα απίστευτα. είναι τοσο επικίνδυνα τελικά? Τί γνωρίζεται?:hmmm:

ckk
03-12-2010, 02:24
Έχεις πάει παντού αλλού?

siraxanz
03-12-2010, 07:02
Υπαρχουν εδω οι απαντησεις που ζητας. Κανε αναζητηση και θα βρεις την γνωση. Πηγαινε αφοβα κανενα σοβαρο προβλημα δεν υπαρχει

vtheo
03-12-2010, 09:17
Φίλε δες εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/5400%CF%87%CE%BB%CE%BC-12-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-3-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%82-12503/index16.html) , το καλοκαίρι περάσαμε από Αλβανία και έχουμε ανεβάσει πληροφορίες που ίσως σε βοηθήσουν.

siraxanz
03-12-2010, 10:09
Υπαρχουν εδω οι απαντησεις που ζητας. Κανε αναζητηση και θα βρεις την γνωση. Πηγαινε αφοβα κανενα σοβαρο προβλημα δεν υπαρχει

baralos
04-12-2010, 19:23
Δέν έχω πάει παντού αλλά έχω γυρίσει όλη τήν Ευρώπη, Μαρόκο με μοτοσυκλέτα!

ckk
04-12-2010, 23:07
Δέν έχω πάει παντού αλλά έχω γυρίσει όλη τήν Ευρώπη, Μαρόκο με μοτοσυκλέτα!

άρα έχεις πάει... Δύσκολα μου βάζεις. Εννοούσα αν δεν έχεις πάει, τί την θες την Αλβανία τώρα...

Αλλά και που έχεις πάει, τί την θες την Αλβανία τώρα...

Capitain
05-12-2010, 00:17
άρα έχεις πάει... Δύσκολα μου βάζεις. Εννοούσα αν δεν έχεις πάει, τί την θες την Αλβανία τώρα...

Αλλά και που έχεις πάει, τί την θες την Αλβανία τώρα...
:sm7:

ckk
05-12-2010, 00:51
:sm7:

Γειά σου ρε capitain, πότε θα κανονίσουμε καμιά... βαρκάδα, να τους πάρουμε τα σώβρακα?

siraxanz
05-12-2010, 01:00
Έχεις πάει παντού αλλού?

άρα έχεις πάει... Δύσκολα μου βάζεις. Εννοούσα αν δεν έχεις πάει, τί την θες την Αλβανία τώρα...

Αλλά και που έχεις πάει, τί την θες την Αλβανία τώρα...

:sm7:

Τι ακριβώς πρόβλημα έχει η Αλβανία:cool: - έχετε με την Αλβανία,

Εννοώ σαν μοτοσικλετιστές και σαν ταξιδευτές???:hmmm:

Υπάρχει κάτι που μας διαφεύγει??:rolleyes:

ckk
05-12-2010, 02:08
Τι ακριβώς πρόβλημα έχει η Αλβανία:cool: - έχετε με την Αλβανία,

Εννοώ σαν μοτοσικλετιστές και σαν ταξιδευτές???:hmmm:

Υπάρχει κάτι που μας διαφεύγει??:rolleyes:


Δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές.

Εγκληματικότητα, έλλειψη υποδομών, δρόμοι...

Δεν έχω πάει, αυτά αντιλαμβάνομαι. Αν είναι αλλιώς, πληροφόρησέ μας.

lakis
05-12-2010, 02:29
δεν εχω πάει αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα
Αλβανία και Αλβανοί μακριά :(

tsompanis
05-12-2010, 10:21
Το φόρουμ,δόξα το θεό και μεγάλο είναι και πολλές κατηγορίες θεμάτων έχει.
μέσα σε αυτές,πολλοί έχουν ρωτήσει και πολλοί έχουν λάβει απαντήσεις σχετικά όχι μόνο με την Αλβανία αλλά και με άλλες χώρες.πάτα στην αναζήτηση και θα δεις τι θα σου βγάλει.
Αν ακολουθούσες την προτροπή του vtheo και του siraxanz δεν θα κουβεντιάζαμε τώρα.
Ιδιαίτερα για την Αλβανία,υπάρχουν τουλάχιστον 5 ταξιδιωτικά που υπάρχουν σχόλια.σε κάποια μάλιστα πολύ αναλυτικά!;)
καλή Κυριακή!

tsompanis
05-12-2010, 10:23
δεν εχω πάει αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα
Αλβανία και Αλβανοί μακριά :(

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βολεύει αυτό που λες..
Για αρκετά χρόνια ακόμη,θα κάνω διακοπές μόνος μου στην ησυχία μου...:sm7::sm7:

Arkas
05-12-2010, 10:36
δεν εχω πάει αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα
Αλβανία και Αλβανοί μακριά :(
Έλα μαζί μας το καλοκαίρι
και θ' αλλάξεις γνώμη! ;)

vpentza
05-12-2010, 11:58
μόνο ένα θέμα σε απασχολεί στην Αλβανία.....οι δρόμοι ....κατά τα άλλα, μάλλον κινδυνεύεις λίγο λιγότερο από την εγκληματικότητα απ' ότι στην Αθήνα ;););)
Τα γράφω εκ πείρας...;)

klagenfurt
05-12-2010, 12:17
kαι εγω κακη γνωμη ειχα για αλβανια, χωρις να εχω παει,
οταν γνωρισα τον τσομπανη τον Κωστα, αλλαξα γνωμη,
και τωρα ανυπομονω να παω το καλοκαιρι...

Ιδια αρνητικη γνωμη ειχα και για την Τουρκια
αλλα οταν την γυρισα(6500χλμ) αλλαξα γνωμη,
για τους Τουρκους...

τωρα με συνδεει με μοτοσυκλεττιστη Τουρκο
δυνατη φιλια και μεγαλη υποχρεωση για την ανιδιοτελη φιλοξενια
σε εναν αγνωστο ελληνα(εμενα)

Για τους ταξιδευτες ολα τα μερη ειναι φιλοξενα και ακινδυνα
καθως ζουμε σε μια απο τις πιο επικινδυνες "πολιτισμενες" χωρες,,,

tsompanis
05-12-2010, 14:57
Για τους ταξιδευτες ολα τα μερη ειναι φιλοξενα και ακινδυνα
καθως ζουμε σε μια απο τις πιο επικινδυνες "πολιτισμενες" χωρες,,,


θα συμφωνήσω! όταν σε δουν με μοτοσυκλέτα-τριβάλιτσο και με εμφανή τα σημάδια των χιλιομέτρων και της κούρασης,σε αντιμετωπίζουν αλλιώς.
ακόμη και στο πιο αφιλόξενο μέρος,θα γίνεις εξαίρεση ;):)

Sotos_
05-12-2010, 15:58
Μια χαρα ειναι η Αλβανια... Λιγες λακουβες παραπανω αλλα τι διαολο τα πηραμε τα θηρια!

Δεν ενιωσα πουθενα να απειλουμαι, καμια ανασφαλεια! Πολλα μπλοκα συναντησα, δεν μας σταματησαν σε κανενα... Ολα μια χαρα!

Δεν θα χεις κανενα προβλημα.

petros
05-12-2010, 21:55
τα εφερε η τυχη ετσι και πηγα 2 φορες στα Τυρανα,η πρωτη ηταν γεναρης του 2002 και η δευτερη μαρτιο 2008,και τις 2 φορες αντιμετωπισα τα εξης,στα αλβανικα συνορα για να μου δωσουν τα χαρτια μετα τον ελεγχο,ηθελαν τον καφε τους οπως ελεγαν,5-10 ευρω ηταν αρκετα,μετα το αργυροκαστρο,ΔΕΝ υπηρχε δρομος,ειχε βρεξει και αντι για δρομο εβλεπες νερα,παντου νερα,η αστυνομια με σταματησε αρκετες φορες,και μου ελεγαν πως το διπλωμα μου,δεν ισχυει για την αλβανια,αρα πρεπει να παρω κληση,με 5-10 ευρω το διπλωμα ηταν ενταξει,πρεπει να προσεξεις τους οδηγους,δεν υπαρχει κοκ,πεταγονται απο παντου,και δεν υπολογιζουν τιποτα,το καλυτερο ηταν το πρωι κατα τις 5.00 που ξεκινησα να φυγω,η εισοδο του ξενοδοχειου ηταν κλειδωμενη,ενω απο βραδυς ειχα τακτοποιηση τους λογαριασμους μου,και τους ειχα πει πως θα φυγω,μετα απο καποιες φωνες,και μια ψιλοφασαρια,εμφανιστηκε ενας τυπος που ηταν νυχτερινη βαρδια,και μου ζητησε 50 ευρω επειδη ειχε το νου του στο αυτοκινητο μου,το οποιο ηταν στο παρκιν του ξενοδοχειου,και ειχα πληρωση 20 ευρω,στον προηγουμενο υπαλληλο για να εχει το νου του.Ελπιζω να μην τα ξαναφερει η τυχη να παω.........

napgeo
06-12-2010, 00:11
τα εφερε η τυχη ετσι και πηγα 2 φορες στα Τυρανα,η πρωτη ηταν γεναρης του 2002 και η δευτερη μαρτιο 2008,και τις 2 φορες αντιμετωπισα τα εξης,στα αλβανικα συνορα για να μου δωσουν τα χαρτια μετα τον ελεγχο,ηθελαν τον καφε τους οπως ελεγαν,5-10 ευρω ηταν αρκετα,μετα το αργυροκαστρο,ΔΕΝ υπηρχε δρομος,ειχε βρεξει και αντι για δρομο εβλεπες νερα,παντου νερα,η αστυνομια με σταματησε αρκετες φορες,και μου ελεγαν πως το διπλωμα μου,δεν ισχυει για την αλβανια,αρα πρεπει να παρω κληση,με 5-10 ευρω το διπλωμα ηταν ενταξει,πρεπει να προσεξεις τους οδηγους,δεν υπαρχει κοκ,πεταγονται απο παντου,και δεν υπολογιζουν τιποτα,το καλυτερο ηταν το πρωι κατα τις 5.00 που ξεκινησα να φυγω,η εισοδο του ξενοδοχειου ηταν κλειδωμενη,ενω απο βραδυς ειχα τακτοποιηση τους λογαριασμους μου,και τους ειχα πει πως θα φυγω,μετα απο καποιες φωνες,και μια ψιλοφασαρια,εμφανιστηκε ενας τυπος που ηταν νυχτερινη βαρδια,και μου ζητησε 50 ευρω επειδη ειχε το νου του στο αυτοκινητο μου,το οποιο ηταν στο παρκιν του ξενοδοχειου,και ειχα πληρωση 20 ευρω,στον προηγουμενο υπαλληλο για να εχει το νου του.Ελπιζω να μην τα ξαναφερει η τυχη να παω.........

Για το 2002 δεν γνωρίζω αλά από το 2006 και μετά μου φαντάζουν απίθανα αυτά….

siraxanz
06-12-2010, 16:18
τα εφερε η τυχη ετσι και πηγα 2 φορες στα Τυρανα,η πρωτη ηταν γεναρης του 2002 και η δευτερη μαρτιο 2008,και τις 2 φορες αντιμετωπισα τα εξης,στα αλβανικα συνορα για να μου δωσουν τα χαρτια μετα τον ελεγχο,ηθελαν τον καφε τους οπως ελεγαν,5-10 ευρω ηταν αρκετα,μετα το αργυροκαστρο,ΔΕΝ υπηρχε δρομος,ειχε βρεξει και αντι για δρομο εβλεπες νερα,παντου νερα,η αστυνομια με σταματησε αρκετες φορες,και μου ελεγαν πως το διπλωμα μου,δεν ισχυει για την αλβανια,αρα πρεπει να παρω κληση,με 5-10 ευρω το διπλωμα ηταν ενταξει,πρεπει να προσεξεις τους οδηγους,δεν υπαρχει κοκ,πεταγονται απο παντου,και δεν υπολογιζουν τιποτα,το καλυτερο ηταν το πρωι κατα τις 5.00 που ξεκινησα να φυγω,η εισοδο του ξενοδοχειου ηταν κλειδωμενη,ενω απο βραδυς ειχα τακτοποιηση τους λογαριασμους μου,και τους ειχα πει πως θα φυγω,μετα απο καποιες φωνες,και μια ψιλοφασαρια,εμφανιστηκε ενας τυπος που ηταν νυχτερινη βαρδια,και μου ζητησε 50 ευρω επειδη ειχε το νου του στο αυτοκινητο μου,το οποιο ηταν στο παρκιν του ξενοδοχειου,και ειχα πληρωση 20 ευρω,στον προηγουμενο υπαλληλο για να εχει το νου του.Ελπιζω να μην τα ξαναφερει η τυχη να παω.........

Λοιπόν εγώ πήγα φέτος το καλοκαίρι Αλβανία,
στα σύνορα εισόδου ο ελεγχος πολύ γρήγορος και απροβλημάτιστος αλλά στο αντίθετο ρεύμα προς Ελλάδα
είχε πολύ καθυστέρηση λόγω επιστροφής των Αλβανών που είχαν πάει στην πατρίδα τους για τις διακοπές τους.
Έφαγα στους Άγιους Σαράντα με πολύ ποιότητα, εξυπηρέτηση,
καθαρά κλπ, και πολύ φτηνά για τα δεδομένα της τσέπης μου.
Κοιμήθηκα στην Αυλώνα σε δωμάτια υπερμεγέθη νεόκτιστα για 30 ευρά το δικλινο χωρίς πρωινό για το οποίο πλήρωσα 2.50 ευρώ.
Σε σχετική παράκληση για φύλαξη των μοτοσυκλετών ενώ στην αρχή υπήρξε μιά αδιαφορία από τον 1ο υπάλληλο της ρεσεπσιον,
ο 2ος υπάλληλος μας ανοιξε ένα τεράστιο υπόγειο όπου φύλασσαν τα πράγματα του ξενοδοχείου και κλείδωσαν μέσα τις μηχανές μας,
το πρωί ζητήσαμε να δώσουμε κάποιο αντίτιμο αλλά δεν δέχθηκαν ούτε σαν πουρμπουάρ!
Δεν ένοιωσα επιθετικότητα από τους οδηγούς με εξαίρεση τους νεολαίους οδηγούς, πολύ η μαγκιά τους:)!
Όχι δεν συνάντησα νερα η πλημμύρες, συνάντησα πολύ μεγάλο πρόβλημα στην διάσχιση των κατοικημένων περιοχών επειδή δεν υπάρχουν περιφεριακοί δρόμοι ακόμη...δηλαδή μέσα στην διασχιση των πόλεων θέλει προσοχή και έχει καθυστέρηση.
Φίλος της παρέας συνταξιδευτή χάζεψε γιά λίγο και έσκασε στον προφυλακτήρα προπορευόμενης 200άρας και φυσικά οριζοντιόθηκε ευτυχώς χωρίς αμυχή.
Πάνω από 10 οδηγοί που παρεμβάλονταν μεταξύ του πεσόντος φίλου και εμάς που καταλάβαμε ότι κάπου καθυστερεί ο ατυχος φίλος και περιμέναμε παρακάτω 500 μέτρα, πάνω από 10 άτομα λοιπόν με νοήματα μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι κάτι έπαθε ο Μήτσος.
Ο όδηγός της μερσέντας χαμογελώντας και ομιλώντας σε άπταιστον ελληνικήν και χτυπώντας φιλικά στην πλάτη τον Μήτσον δεν απαίτησε τπτ άλλο εκτός από χαιρετισμούς! ουδεμία συγκριση
Δεν με σταμάτησε τροχονόμος, ο ταξιτζής που με πήγε στο κέντρο της Αυλώνας, φέρθηκε πολύ καλά και φιλόξενα χωρίς καμμιά προσπάθεια νε με "φάει" οικονομικά!
Τέλος πέρασα από τα σύνορα εξόδου προς Μαυροβούνιο σε χρόνο dead time, δηλ πανεύκολα και γρήγορα!
Ελπίζω να τα ξαναφέρει η ζωή και να ξαναπάω στα Βαλκάνια και στην Αλβανία γιατί αυτά τα ψάρια εκει στους Σαραντα Αγίους μου μείιιιιιιινανε στην καρδια :sm7:
και μακάρι ο Πέτρος παραπάνω να έχει καλύτερη τύχη νεξτ ταιμ;)

siraxanz
06-12-2010, 16:22
Για το 2002 δεν γνωρίζω αλά από το 2006 και μετά μου φαντάζουν απίθανα αυτά….


Ομοίως;)

teo71
06-12-2010, 16:39
Λοιπόν εγώ πήγα φέτος το καλοκαίρι Αλβανία,
στα σύνορα εισόδου ο ελεγχος πολύ γρήγορος και απροβλημάτιστος αλλά στο αντίθετο ρεύμα προς Ελλάδα
είχε πολύ καθυστέρηση λόγω επιστροφής των Αλβανών που είχαν πάει στην πατρίδα τους για τις διακοπές τους.
Έφαγα στους Άγιους Σαράντα με πολύ ποιότητα, εξυπηρέτηση,
καθαρά κλπ, και πολύ φτηνά για τα δεδομένα της τσέπης μου.
Κοιμήθηκα στην Αυλώνα σε δωμάτια υπερμεγέθη νεόκτιστα για 30 ευρά το δικλινο χωρίς πρωινό για το οποίο πλήρωσα 2.50 ευρώ.
Σε σχετική παράκληση για φύλαξη των μοτοσυκλετών ενώ στην αρχή υπήρξε μιά αδιαφορία από τον 1ο υπάλληλο της ρεσεπσιον,
ο 2ος υπάλληλος μας ανοιξε ένα τεράστιο υπόγειο όπου φύλασσαν τα πράγματα του ξενοδοχείου και κλείδωσαν μέσα τις μηχανές μας,
το πρωί ζητήσαμε να δώσουμε κάποιο αντίτιμο αλλά δεν δέχθηκαν ούτε σαν πουρμπουάρ!
Δεν ένοιωσα επιθετικότητα από τους οδηγούς με εξαίρεση τους νεολαίους οδηγούς, πολύ η μαγκιά τους:)!
Όχι δεν συνάντησα νερα η πλημμύρες, συνάντησα πολύ μεγάλο πρόβλημα στην διάσχιση των κατοικημένων περιοχών επειδή δεν υπάρχουν περιφεριακοί δρόμοι ακόμη...δηλαδή μέσα στην διασχιση των πόλεων θέλει προσοχή και έχει καθυστέρηση.
Φίλος της παρέας συνταξιδευτή χάζεψε γιά λίγο και έσκασε στον προφυλακτήρα προπορευόμενης 200άρας και φυσικά οριζοντιόθηκε ευτυχώς χωρίς αμυχή.
Πάνω από 10 οδηγοί που παρεμβάλονταν μεταξύ του πεσόντος φίλου και εμάς που καταλάβαμε ότι κάπου καθυστερεί ο ατυχος φίλος και περιμέναμε παρακάτω 500 μέτρα, πάνω από 10 άτομα λοιπόν με νοήματα μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι κάτι έπαθε ο Μήτσος.
Ο όδηγός της μερσέντας χαμογελώντας και ομιλώντας σε άπταιστον ελληνικήν και χτυπώντας φιλικά στην πλάτη τον Μήτσον δεν απαίτησε τπτ άλλο εκτός από χαιρετισμούς! ουδεμία συγκριση
Δεν με σταμάτησε τροχονόμος, ο ταξιτζής που με πήγε στο κέντρο της Αυλώνας, φέρθηκε πολύ καλά και φιλόξενα χωρίς καμμιά προσπάθεια νε με "φάει" οικονομικά!
Τέλος πέρασα από τα σύνορα εξόδου προς Μαυροβούνιο σε χρόνο dead time, δηλ πανεύκολα και γρήγορα!
Ελπίζω να τα ξαναφέρει η ζωή και να ξαναπάω στα Βαλκάνια και στην Αλβανία γιατί αυτά τα ψάρια εκει στους Σαραντα Αγίους μου μείιιιιιιινανε στην καρδια :sm7:
και μακάρι ο Πέτρος παραπάνω να έχει καλύτερη τύχη νεξτ ταιμ;)







Μπράβο Χάρη...

Έβαλες τα πράγματα στη θέση τους..

Ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη ανάλυση...

siraxanz
06-12-2010, 16:47
Δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές.

Εγκληματικότητα, έλλειψη υποδομών, δρόμοι...

Δεν έχω πάει, αυτά αντιλαμβάνομαι. Αν είναι αλλιώς, πληροφόρησέ μας.

Αγαπητέ Χρίστο η Σομαλία δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές. Η Αλβανία είναι δύσκολη αλλά βλέπεις πράγματα και ζεις καταστάσεις που έχουν φύγει από την δική μας καθημερινότητα:)

Επίσης δεν θα έλεγα ότι πρέπει να γίνει αυτοσκοπός η μετάβαση στην Αλβανία απλά σαν ταξιδευτής που είσαι-ειμαστε και σαν το φέρει η ζωή και χρειαστεί να περάσεις η να πας εκει δεν προκειται να αντιμετωπίσεις κάποιο εμπόδιο;)
Οι Αλβανοί είναι δύσκολοι άνθρωποι αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς είμαστε εύκολοι:)

σχετικά λοιπόν:
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/4%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-11834/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/touring-albania-12426/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%91%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9C%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%92%CE%BF%CF%83%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9F%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%A3%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%AF%CE%B1-13310/index8.html

tsompanis
06-12-2010, 19:00
Ελπίζω να τα ξαναφέρει η ζωή και να ξαναπάω στα Βαλκάνια και στην Αλβανία γιατί αυτά τα ψάρια εκει στους Σαραντα Αγίους μου μείιιιιιιινανε στην καρδια :sm7:



έφτασεεεεεε.....φρέσκο φρέσκο

http://i28.tinypic.com/4uwg8x.jpg

κάτι παλιοκουτσουμούρες και ολίγες πελαγίσιες τσιπούρες παίζουν μόνο αυτόν το καιρό..:D:D

tsompanis
06-12-2010, 19:06
.....

θα συμφωνήσω όμως και με τον Πέτρο ότι υπάρχει και αυτή η Αλβανία μερικές φορές,κυρίως πιο παλιά και με αυτοκίνητο.
Το λάδωμα συνήθως ήταν 2ευρω κέρμα.τώρα έχει κοπεί κάπως..
Με μηχανή δεν πρόκειται να σε σταματήσει κανείς,εκτός και αν πηγαίνεις τάπα ή ακούγεσαι απο τα 5 χλμ και πάνω..
εμένα ακούγεται μόνο 3..:D:D:D

ckk
06-12-2010, 19:36
Αγαπητέ Χρίστο η Σομαλία δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές. Η Αλβανία είναι δύσκολη αλλά βλέπεις πράγματα και ζεις καταστάσεις που έχουν φύγει από την δική μας καθημερινότητα:)

Επίσης δεν θα έλεγα ότι πρέπει να γίνει αυτοσκοπός μα αυτό λέω και εγώ, αν μπορεί να το αποφύγει... η μετάβαση στην Αλβανία απλά σαν ταξιδευτής που είσαι-ειμαστε και σαν το φέρει η ζωή και χρειαστεί να περάσεις η να πας εκει δεν προκειται να αντιμετωπίσεις κάποιο εμπόδιο;)
Οι Αλβανοί είναι δύσκολοι άνθρωποι αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς είμαστε εύκολοι:)

σχετικά λοιπόν:
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/4%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-11834/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/touring-albania-12426/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%91%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9C%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%92%CE%BF%CF%83%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9F%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%A3%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%AF%CE%B1-13310/index8.html




Επειδή είδα με προσοχή και τις 3 ανωτέρω επισυναπτόμενες εκδρομές, ούτε οι φωτο, ούτε οι διηγήσεις μού άλλαξαν γνώμη. Εν αντιθέσει μάλιστα είδα σχόλια πολύ χειρότερα από τα δικά μου. Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, θα παραμείνω στο αρχικό μου περιγελαστικό σχόλιο.

Ταυτόχρονα, δεν αποκλείω τα καλοκαιρινά Βαλκάνια…;) Είδομεν.

klagenfurt
10-01-2011, 00:10
αυτο ειναι ,
ανταλλαγη εμπειριων...

πω,πω κατι ψαρουκλες τσομπανη μου,
ολο τετοια θα με ταιζεις το καλοκαιρι...?

αμα, δεν μου αρεσει, θα το πω σε ολους...:sm7:

tsompanis
10-01-2011, 01:40
αυτο ειναι ,
ανταλλαγη εμπειριων...

πω,πω κατι ψαρουκλες τσομπανη μου,
ολο τετοια θα με ταιζεις το καλοκαιρι...?



θα βγάλεις βράγχια boy μου :sm7::sm7::sm7:

Uriah Heep
10-01-2011, 23:40
Σ΄ένα φόρουμ, όπου τα αυτοκόλλητα Dakar ευδοκιμούν και φύονται περισσότερο κι από την μεγαλόκαρπη ελιά Αμφίσσης,
.
.
…το να γίνεται συζήτηση περί επικινδυνότητας διέλευσης της Αλβανίας, μάλλον προκαλεί θυμηδία, για να μη πω …καγχασμό μέχρι αποκόλλησης σπλάχνων!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Μη μασάτε. Ταξιδέψτε με λύσσα!!!

siraxanz
11-01-2011, 09:08
:)