PDA

View Full Version : Οι δρόμοι της ελιάς. Το επεισόδιο


Slane
05-12-2010, 22:04
Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε για τους "δρόμους της ελιάς" & για την πολιτιστική τους προσπάθεια. Κάποιοι από εσάς παρακολουθούσατε και την ομώνυμη σειρά στον Σκαϊ.
Για όσους δεν το παρακολουθούσαν τότε παραθέτω το 2ο επεισόδιο του συγκλονιστικού αυτού προγράμματος όπου μπορεί η κούραση να είναι έντονη σε όλους όμως το κέφι παραμένει αμείωτο ώσπου έρχεται ο χαμός του σχεδιαστή της διαδρομής & μέλους της οργανωτικής επιτροπής Μιχάλη Καλογερόπουλου.
Μπράβο σε όσους τόλμησαν αυτό το εγχείρημα, κυρίως όμως σε αυτούς που ακόμα και μετά το θάνατο του συνοδοιπόρου τους παρέμειναν εκεί & συνέχισαν την αποστολή τους.

ΣΚΑΪ Player TV : ΣΚΑΪ - www.skai.gr (http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=101806)

Capitain
06-12-2010, 00:07
Τι να πω ρε παιδιά, είναι ένα όνειρο πολλων χρόνων για μένα, μακάρι κάποια στιγμή να το κάνω πραγματικότητα.... !7000 χλμ σε δεν ξέρω πόσο διάστημα χρόνου, νομίζω 1 μηνας χρειάζεται περίπου, αν κάνω λάθος ας με διαψεύσει κάποιος.
Δεν ξέρω τι εποχή γίνεται το όλο concept, αν κάποιος έχει πληροφορίες ας τις δημοσιεύσει...
Ωραία πράματα, ταξιδιάρικα και φευγάτα..;)

MARK
06-12-2010, 00:18
:sm8:

yns
06-12-2010, 00:31
Δεν το γνώριζα, ωραίο Γιώργο!

nikos-x
06-12-2010, 00:50
Δύσκολο το ταξίδι, με τόσες πολλές μοτοσυκλέτες.

Στο ταξίδι είχε πάρει μέρος και το ολοκλήρωσε κι ένας αδερφικός φίλος ο Πέτρος Σχ. με GS1150, από την Τρίπολη.

adventure
06-12-2010, 01:15
:sm8::sm8:

DoctorAbo
06-12-2010, 01:19
Πολύ ωραία η έμπνευση και το ταξίδι αλλά πολύ άσχημο το επεισόδιο και η κατάληξη. Αναρωτιέμαι μερικές φορές ποιο πρέπει να είναι το συμπέρασμα και η στρατηγική σε ένα τέτοιο ταξίδι ώστε να μην συμβαίνουν τέτοια φοβερά πράγματα.

Xarleas
06-12-2010, 03:21
7000 χλμ σε δεν ξέρω πόσο διάστημα χρόνου, νομίζω 1 μηνας χρειάζεται περίπου, αν κάνω λάθος ας με διαψεύσει κάποιος

20.000 χιλ. ήταν όλα συνολικά φιλαράκι και αυτά σε διάστημα ενός μηνός.....
Ήταν πράγματι πολλά και συγχαριτήρια σε όσους το έκαναν....
RESPECT...!!!

basilis76
06-12-2010, 12:31
:sm8:

Gazi
06-12-2010, 12:37
Αψογη οργάνωση αλλά και ο Μιχάλης "έφυγε" από τη ζωή στους δρόμους της Γεωργίας.....

ARGI
06-12-2010, 15:03
Επειδή γνώρισα δύο παιδιά που συμμετείχαν στο εγχείρημα, οι δυσκολίες που συναντήσανε ήταν απίστευτες..!!! Και μετά το τραγικό συμβάν, η ψυχολογία, έγινε ράκος σε όλους...
Και ήρθε η τελική σφαλιάρα, που δεν τους αφήσανε να περάσουν τα σύνορα...!!!!Τρέλλα...ΝεύραΝεύρα

Το ωραίο ήταν ότι στείλαμε "ατελώς", κυβερνητική βοήθεια για την διαξαγωγή των αγώνων τους, και την ειρηνευτική αποστολή μας, δε την δεκτήκαν....
Δεν κουνήθηκε φύλλο, με τέτοια προσβολή που δεκτήκαμε...!!!!Νεύρα

Αλλά στα δικά μας μάτια, αυτά τα παιδιά ήτουσαν ΗΡΩΕΣ και ΜΠΡΑΒΟ τους...
ΔΕΙΞΑΝΕ ΤΙ ΨΥΧΗ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ....
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433}) http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433})

ksta
29-06-2012, 15:39
Με όλα αυτά που έχω ακούσει από ράδιο αρβύλα τόσα χρόνια έχω καταλήξει οτι ήταν ένα ταξίδι κονόμας για τους διοργανωτές. Και αυτό αποτυχημένο.:(

nordkapp
29-06-2012, 16:54
Επειδή γνώρισα δύο παιδιά που συμμετείχαν στο εγχείρημα, οι δυσκολίες που συναντήσανε ήταν απίστευτες..!!! Και μετά το τραγικό συμβάν, η ψυχολογία, έγινε ράκος σε όλους...
Και ήρθε η τελική σφαλιάρα, που δεν τους αφήσανε να περάσουν τα σύνορα...!!!!Τρέλλα...ΝεύραΝεύρα

Το ωραίο ήταν ότι στείλαμε "ατελώς", κυβερνητική βοήθεια για την διαξαγωγή των αγώνων τους, και την ειρηνευτική αποστολή μας, δε την δεκτήκαν....
Δεν κουνήθηκε φύλλο, με τέτοια προσβολή που δεκτήκαμε...!!!!Νεύρα

Αλλά στα δικά μας μάτια, αυτά τα παιδιά ήτουσαν ΗΡΩΕΣ και ΜΠΡΑΒΟ τους...
ΔΕΙΞΑΝΕ ΤΙ ΨΥΧΗ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ....
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433}) http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433})
Επειδη ειχα δηλωσει σοβαρο ενδιαφερον οι πληροφοριες που ειχα ηταν οτι ηταν εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατον να αφησουν την αποστολη να μπει στην Κινα.Καποιοι λενε οτι το γνωριζανε απο πριν...:hmmm:

dimitrisgsx1400
29-06-2012, 20:19
Πανεμορφο ταξιδι που σου αφηνει αναμεικτα συναισθηματα με το τραγικο δυστυχημα, :cr13:............ονειρο πολλων μοτοσυκλετιστων ενα τετοιο ταξιδι.:re27:

Uriah Heep
30-06-2012, 08:50
Το ότι ήταν αδύνατο να πάρουν άδεια εισόδου με ιδιωτικά οχήματα...
.
...το γνώριζαν μέχρι και οι σαύρες στην στέπα της Κινεζο-Μογγολικής μεθορίου!
Το 1995 σχεδίαζα να πάω με το tenere' 600 (το διφάναρο)...
Τελικά, γύρισα την Κίνα με το τραίνο (παρέα 6 ατόμων), ελεγχόμενοι και συνοδευόμενοι τις περισσότερες φορές από την τουριστική αστυνομία.
Απίθανο ταξίδι. Το φχαριστήθηκα μέχρι μυελού οστέων...

ΥΓ Ακόμα δεν εφευρέθηκε η μηχανή που θα μΕ "καπελώσει" την ταξιδιωτική ιδέα...

;)

siraxanz
30-06-2012, 11:20
Με όλα αυτά που έχω ακούσει από ράδιο αρβύλα τόσα χρόνια έχω καταλήξει οτι ήταν ένα ταξίδι κονόμας για τους διοργανωτές. Και αυτό αποτυχημένο.:(

Την ιδία πληροφόρηση έχω:cool:

Κλασσική κονομισιά μέσω Ευρωπαϊκών προγραμμάτων....

λιντερ κλπ

mario
30-06-2012, 12:14
Το ότι ήταν αδύνατο να πάρουν άδεια εισόδου με ιδιωτικά οχήματα...
.
...το γνώριζαν μέχρι και οι σαύρες στην στέπα της Κινεζο-Μογγολικής μεθορίου!
Το 1995 σχεδίαζα να πάω με το tenere' 600 (το διφάναρο)...
Τελικά, γύρισα την Κίνα με το τραίνο (παρέα 6 ατόμων), ελεγχόμενοι και συνοδευόμενοι τις περισσότερες φορές από την τουριστική αστυνομία.
Απίθανο ταξίδι. Το φχαριστήθηκα μέχρι μυελού οστέων...

ΥΓ Ακόμα δεν εφευρέθηκε η μηχανή που θα μΕ "καπελώσει" την ταξιδιωτική ιδέα...

;)


+1200!

Send from my Xperia arc using Tapatalk

siraxanz
30-06-2012, 18:40
Το ότι ήταν αδύνατο να πάρουν άδεια εισόδου με ιδιωτικά οχήματα...
.
...το γνώριζαν μέχρι και οι σαύρες στην στέπα της Κινεζο-Μογγολικής μεθορίου!
Το 1995 σχεδίαζα να πάω με το tenere' 600 (το διφάναρο)...
Τελικά, γύρισα την Κίνα με το τραίνο (παρέα 6 ατόμων), ελεγχόμενοι και συνοδευόμενοι τις περισσότερες φορές από την τουριστική αστυνομία.
Απίθανο ταξίδι. Το φχαριστήθηκα μέχρι μυελού οστέων...

ΥΓ Ακόμα δεν εφευρέθηκε η μηχανή που θα μΕ "καπελώσει" την ταξιδιωτική ιδέα...

;)



Ρακί παρέλαβες? αν ναι, βάλε την στο ψυγειο... :D

Να με πεις για την Κίνα να χαρώ ....:)

Uriah Heep
02-07-2012, 13:44
Ρακί παρέλαβες? αν ναι, βάλε την στο ψυγειο... :D

Να με πεις για την Κίνα να χαρώ ....:)

Παρντόν!
...τώρα το είδα.

Η ρακή υπάρχει πάντα στο ψυγείο, καθώς και ταξιδιωτικό ενέσιμο υλικό, διαμορφωμένο σε ντοσάζ ρέουσας προφορικής αφήγησης.

;)

FILOKALI
02-07-2012, 23:40
Καλησπέρα παιδιά.
Δεν ξέρω με ποία αφορμή αναφέρεστε πάλι στο ταξίδι αυτό, αλλά επειδή συμμετείχα στην διαδικασία, σας λέω ότι δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω αν μιλάμε για κομπίνα η για βλακεία, όσο αφορά την διοργάνωση , γιατί η ιδέα ήταν καταπληκτική.
Φυσικά και ήξεραν οι διοργανωτές ότι δεν θα μπούμε στην Κίνα, δεν φταίει σε τίποτα η χώρα. Μία εβδομάδα πριν φύγουμε, μου το είπανε ότι δεν θα μπούμε, διότι έμαθαν ότι είχα κλείσει αεροπλάνο να επιστρέψω την μοτοσυκλέτα , από το ΙΡΚΟΥΤΣΚ μέσω ΣΑΓΚΑΗΣ ΚΑΙ ΝΤΟΧΑΣ, δεδομένου ότι δεν διέθετα τον απαιτούμενο υποτιθέμενο χρόνο και θα είχαν πρόβλημα μαζί μου.Στην Πύλο την ημέρα αναχώρησης αναφέρθηκε η πιθανότητα μη εισόδου στην Κίνα, αλλά εκφράσθηκε η σιγουριά ότι θα το καταφέρουν. Ασφαλώς δεν ακολούθησα τελευταία στιγμή, το είπα μόνο σε δύο φίλους μου ότι δεν θα μπούμε Κίνα, ο ένας επέστρεψε μετά το δυστύχημα, ο άλλος ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ διότι είχε την έμπνευση να συνεχίσει μόνος του μέσω Σιβηρίας, από Καζακστάν που έγινε υποτίθεται η προσπάθεια εισόδου στην Κίνα.Μόνο το αεροπλάνο μου κόστισε 5000 €, διότι μία εβδομάδα πρίν, δεν ακυρώνεται τέτοιο ταξίδι, πληρώνεται κανονικά.
Ο Μιχάλης υπήρξε θύμα της όλης άναρχης κατάστασης , από την διοργάνωση μέχρι την εκτέλεση.

Τα υπόλοιπα στον καφέ αν θέλετε.

Καλό βράδυ.

jmar
03-07-2012, 01:36
Καλησπέρα παιδιά.
Δεν ξέρω με ποία αφορμή αναφέρεστε πάλι στο ταξίδι αυτό, αλλά επειδή συμμετείχα στην διαδικασία, σας λέω ότι δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω αν μιλάμε για κομπίνα η για βλακεία, όσο αφορά την διοργάνωση , γιατί η ιδέα ήταν καταπληκτική.
Φυσικά και ήξεραν οι διοργανωτές ότι δεν θα μπούμε στην Κίνα, δεν φταίει σε τίποτα η χώρα. Μία εβδομάδα πριν φύγουμε, μου το είπανε ότι δεν θα μπούμε, διότι έμαθαν ότι είχα κλείσει αεροπλάνο να επιστρέψω την μοτοσυκλέτα , από το ΙΡΚΟΥΤΣΚ μέσω ΣΑΓΚΑΗΣ ΚΑΙ ΝΤΟΧΑΣ, δεδομένου ότι δεν διέθετα τον απαιτούμενο υποτιθέμενο χρόνο και θα είχαν πρόβλημα μαζί μου.Στην Πύλο την ημέρα αναχώρησης αναφέρθηκε η πιθανότητα μη εισόδου στην Κίνα, αλλά εκφράσθηκε η σιγουριά ότι θα το καταφέρουν. Ασφαλώς δεν ακολούθησα τελευταία στιγμή, το είπα μόνο σε δύο φίλους μου ότι δεν θα μπούμε Κίνα, ο ένας επέστρεψε μετά το δυστύχημα, ο άλλος ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ διότι είχε την έμπνευση να συνεχίσει μόνος του μέσω Σιβηρίας, από Καζακστάν που έγινε υποτίθεται η προσπάθεια εισόδου στην Κίνα.Μόνο το αεροπλάνο μου κόστισε 5000 €, διότι μία εβδομάδα πρίν, δεν ακυρώνεται τέτοιο ταξίδι, πληρώνεται κανονικά.
Ο Μιχάλης υπήρξε θύμα της όλης άναρχης κατάστασης , από την διοργάνωση μέχρι την εκτέλεση.

Τα υπόλοιπα στον καφέ αν θέλετε.

Καλό βράδυ.


Φυσικα και το αποκρυψανε επιτηδες για να μην ακυρωθουν οι συμμετοχες...
Κι εμεις που δεν μπορουμε στον καφε?? Για πες, για πες, διοτι το σκευτομουν κι εγω να παω :di43:

giclas
03-07-2012, 08:07
σε τέτοιες εκδήλωσης πάντα υπάρχει μεγάλο φαγοπότι, διότι είναι πολλά τα έξοδα και στο τέλος δεν παρουσιάζεται οικονομικός ισολογισμός παρόμοιο φαγοπότι έγινε και στη κύπρο το 1996 όπου στο τέλος είχαμε τι δολοφονία τον ιερωμαρτηρον Iσαακ και Σολωμού

στην εκδηλοση συμετηχαν πανω απο 80 Ελλαδητες κατο απο την ομρελα της ΜΟΤΟΕ

Slane
03-07-2012, 09:06
Δεν ξέρω κύριοι γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει αν κάποιοι τα πήραν ή δε τα πήραν, αν όντως ήξεραν ότι δε θα περάσουν στην Κίνα ή όχι κλπ. Εκείνη την εποχή που προβάλλονταν μεσημέρια Σαββάτου έτυχε και την παρακολουθούσε η μητέρα μου, της άρεσε πάρα πολύ και με πήρε τηλέφωνο να την δω. Ήταν ένα πολύ ωραίο ταξιδιωτικό – ντοκιμαντέρ με πολύ όμορφη αφήγηση προβάλλοντας κράτη όπως το Αζερμπαϊτζάν και το Τουρκμενιστάν ή όμορφες, άγνωστες πόλεις όπως η Μερβ.

Προσωπικά σε εμένα άρεσε πολύ αν και είχε το συμβάν του χαμού του Μιχάλη Καλογερόπουλου και την παρακολούθησα και τότε που προβάλλονταν αλλά την ξαναείδαμε μετά και από την ιστοσελίδα του ΣΚΑΙ on demand μαζί με ένα ξάδελφο μου από την Αθήνα.

vellos
08-07-2012, 02:27
Δεν ξέρω κύριοι γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει αν κάποιοι τα πήραν ή δε τα πήραν, αν όντως ήξεραν ότι δε θα περάσουν στην Κίνα ή όχι κλπ. Εκείνη την εποχή που προβάλλονταν μεσημέρια Σαββάτου έτυχε και την παρακολουθούσε η μητέρα μου, της άρεσε πάρα πολύ και με πήρε τηλέφωνο να την δω. Ήταν ένα πολύ ωραίο ταξιδιωτικό – ντοκιμαντέρ με πολύ όμορφη αφήγηση προβάλλοντας κράτη όπως το Αζερμπαϊτζάν και το Τουρκμενιστάν ή όμορφες, άγνωστες πόλεις όπως η Μερβ.

Προσωπικά σε εμένα άρεσε πολύ αν και είχε το συμβάν του χαμού του Μιχάλη Καλογερόπουλου και την παρακολούθησα και τότε που προβάλλονταν αλλά την ξαναείδαμε μετά και από την ιστοσελίδα του ΣΚΑΙ on demand μαζί με ένα ξάδελφο μου από την Αθήνα.



Νομίζω οτι πρέπει να μας ενδιαφέρει:cool::cool::cool:

tramgs
12-11-2012, 18:02
Δεν ξέρω κύριοι γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει αν όντως ήξεραν ότι δε θα περάσουν στην Κίνα ή όχι

Σοβαρολογείς;;;;;
Ήταν από πριν προαποφασισμένο οτι δεν θα μπούνε Κίνα και τους το έκρυβαν και δεν μας ενδιαφέρει η κοροιδία;;;;;:hmmm::Απορία: