PDA

View Full Version : τραπεζα EUROBANK ποτε ξανα ουτε πεθαμενος...


γιαγια αρκουδα
13-12-2010, 15:07
σε ολους εχει τυχη να μηνουν απο ρευστο . ποσο μαλιστα να εισαι επαγκελματιας και να κρεμεσε στο να σου πληρωσουν τις επιταγες που σου εδοσαν οι παλατες σου. πολλες φορες ρενουν τηλεφωνο και λενε << κρατα μου την επιταγη για λιγο>> οποτε ειναι ο αγραφος νομοσ της αγωρας και κρατας να τον διευκολινης και λες σε αυτους που εχεις δοσει εσυ αντιστηχα να κρατισουν την δικια σου.
περιπτοση πρωτη.
σηνεβη στην κατερινα να τις πουνε να κρατηση την επιταγη ο πελατης της για 5 ημερες ποσου 8500 ευρω.
οποτε η κατερινα πηρε τον προμυθευτη μας να κρατιση την δικια μας, την οποια την ειχε δοσει πλαφον στην eurobank.
απο την eurobank ειπαν μεν οτι θα την κρατιουν αλλα καθε μερα προσπαθουσαν να την εισπραξουν οποτε μας επερναν απο την τραπαζα μας και μας ελεγαν οτι ειμασται ακαλιπτοι.
και καθε μερα μας χρεωνανε 30 ευρω εξοδα ακαλιπτης επιταγης τα οποια τα επερνε η eurobank απο οτι μας ειπαν.
περιπτοση δευτερη.
27 του μηνα ειχα δοση στην eurobank 28 το πρωι 8+30 ειχα κλισει απο εισπρακτικη εταιρια και στην συνεχεια σχεδον απο μιση εως μια ωρα διαφορα καθε ημερα απο το πρωι μεχρη περιπου στης 9 το βραδυ. και στο κινητο και στο σταθερο. αυτο γηνοταν για ημερες οσπου πειρα τα λεφτα που περιμενα αλλα δεν πειγα να τα βαλω και δεν τα βαζω οσο μου ζαλιζουν τα πα@#@ρια.
μην μου πειτε οτι θα με βαλουν στον τιρεσια....
με εβαλε η τραπεζα πειραιως για 16 ευρω που η δοση του NEXUS εληγε στις 29 του μηνα τοτε . την 1 του μηνος με ειχε βαλει στον τιρεσια για 3 ημερες που δεν βρικε τα λευτα στον λογαριασμο.
οποτε οταν με περνουν απο την εισπρακτικη εταιρια τους λεω οτι δεν εχω και να μου στηλουν εξωδικο και θα τα δοσο μια μερα πριν το δικαστιριο αν θελουν. αν δεν θελουν τα λεμε στο δικαστιριο.
μαλιστα καποιος απο την εισπρακτικη εταιρια μου ειπε οτι να κανω καλυτερη διαχηριση στα χριματα μου και εγω του ειπα να παει να γ...... και αυτος και ολο του το σωη που θα μου κανει και υποδιξεις το καθικη....

Wicked_GS
13-12-2010, 15:12
Αχαχαχαχαχαχαχα.....κουραγιο....:sm7::sm7:

Εμενα μου την δινουν οι ιδιωτικες εταιρειες που περνουν τηλ για τα ληξιπροθεσμα. Αντε και τους εδωσε η τραπεζα τα προσωπικα μου στοιχεια, που αν και δεν ειμαι σιγουρος, πρεπει να ειναι παρανομο.
Με περνουν τηλ και ξεκιαναμε:
ντριιιιιν...ντριιιιινννν....
-Παρακαλω?
-Ο κος Wicked_GS? (σημειωση, χωρις να πουν απο που ειναι)
-Ο ιδιος!
-Τηλεφωνουμε απο την ταδε τραπεζα για μια καθυστερηση πληρωμης.
-Μαλιστα.
-Θα μπορουσατε να μου πειτε το πατρωνυμο σας ή την ημερομηνια γεννησησης σας?
-Οχι γιατι ειναι προσωπικα δεδομενα και δεν ξερω με ποιον μιλαω. Και απο την αλλη εσεις με καλεσατε στο νουμερο μου, με ζητησατε, ειπα οτι ειμαι ο ιδιος. Αν εχετε αλλα στοιχεια δικα μου εγω θα πρεπει να σας ρωτησω και οχι εσεις!
-Δλδ δεν θα μου πειτε?
-Οχι δεν θα σας πω. Ανσας παρω εγω και σας πω οτι ειμαι απο την αστυνομια και θελω τον αριθμο ταυτοτητα σας ή το αφμ σας ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα μου τα πειτε?
-Γιατι ειστε αντιδραστικος κυριε?
-Δεν ειμαι αντιδραστικος. Προσεκτικος ειμαι. Αν θελετε μπορειτε να μου πειτε τι με ζητατε ή μπορειτε αν θελετε να μου πειτε να περασω απο ενα καταστημα της τραπεζας να μου πουν τι χρειαζονται απο εμενα. Αλλα οχι να μου ζητατε να σας δωσω ευαισθητα προσωπικα δεδομενα απο το τηλεφωνο σε καποιον που απλα μου συστηνεται ως τραπεζα.
-Τοτε (με στομφο) θα ενημερωσω την τραπεζα οτι αρνειστε να πληρωσετε!!!!!
-Και εσυ που ξερεις εγω τι κανω με την τραπεζα αφου δεν εισαι η τραπεζα? Εχεις και τα οικονομικα μου στοιχεια??? Μαλλον θα σας ψαξω να δω αν ειστε νομιμοι. Παντως αν θελετε σας δινω ακομα μια ευκαιρεια να μου πειτε τι με θελετε.
-.........Χαιρετε κυριε.....τουυυυυυυυυττττ..........

Βρε δε πατε να ......γαργαληθητε που λεει κι ο λαος!!!!!!

kostas_366
13-12-2010, 15:21
:sm7::sm7:

adventure
13-12-2010, 15:21
Δεν παίζονται με τίποτα.

ΝεύραΝεύρα ΝεύραΝεύρα ΝεύραΝεύρα

Iconmaster
13-12-2010, 15:51
Αχαχαχαχαχαχαχα.....κουραγιο....:sm7::sm7:

Εμενα μου την δινουν οι ιδιωτικες εταιρειες που περνουν τηλ για τα ληξιπροθεσμα. Αντε και τους εδωσε η τραπεζα τα προσωπικα μου στοιχεια, που αν και δεν ειμαι σιγουρος, πρεπει να ειναι παρανομο.
Με περνουν τηλ και ξεκιαναμε:
ντριιιιιν...ντριιιιινννν....
-Παρακαλω?
-Ο κος Wicked_GS? (σημειωση, χωρις να πουν απο που ειναι)
-Ο ιδιος!
-Τηλεφωνουμε απο την ταδε τραπεζα για μια καθυστερηση πληρωμης.
-Μαλιστα.
-Θα μπορουσατε να μου πειτε το πατρωνυμο σας ή την ημερομηνια γεννησησης σας?
-Οχι γιατι ειναι προσωπικα δεδομενα και δεν ξερω με ποιον μιλαω. Και απο την αλλη εσεις με καλεσατε στο νουμερο μου, με ζητησατε, ειπα οτι ειμαι ο ιδιος. Αν εχετε αλλα στοιχεια δικα μου εγω θα πρεπει να σας ρωτησω και οχι εσεις!
-Δλδ δεν θα μου πειτε?
-Οχι δεν θα σας πω. Ανσας παρω εγω και σας πω οτι ειμαι απο την αστυνομια και θελω τον αριθμο ταυτοτητα σας ή το αφμ σας ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα μου τα πειτε?
-Γιατι ειστε αντιδραστικος κυριε?
-Δεν ειμαι αντιδραστικος. Προσεκτικος ειμαι. Αν θελετε μπορειτε να μου πειτε τι με ζητατε ή μπορειτε αν θελετε να μου πειτε να περασω απο ενα καταστημα της τραπεζας να μου πουν τι χρειαζονται απο εμενα. Αλλα οχι να μου ζητατε να σας δωσω ευαισθητα προσωπικα δεδομενα απο το τηλεφωνο σε καποιον που απλα μου συστηνεται ως τραπεζα.
-Τοτε (με στομφο) θα ενημερωσω την τραπεζα οτι αρνειστε να πληρωσετε!!!!!
-Και εσυ που ξερεις εγω τι κανω με την τραπεζα αφου δεν εισαι η τραπεζα? Εχεις και τα οικονομικα μου στοιχεια??? Μαλλον θα σας ψαξω να δω αν ειστε νομιμοι. Παντως αν θελετε σας δινω ακομα μια ευκαιρεια να μου πειτε τι με θελετε.
-.........Χαιρετε κυριε.....τουυυυυυυυυττττ..........

Βρε δε πατε να ......γαργαληθητε που λεει κι ο λαος!!!!!!


Thanks φίλος για το μάθημα !!!!
Την επόμενη που θα με πάρουν θα τους τα χώσω με τον ίδιο τρόπο ΝεύραΝεύραΝεύρα

MARK
13-12-2010, 15:53
:hmmm:Νεύρα:hmmm:

ckk
13-12-2010, 17:00
Γιαγιά Αρκούδα, δεν είναι μόνο η Eurobank, όλες ίδια είναι. Ψόφιες όλες με τεράστιες χασούρες για φέτος, που δεν θα τις ανακοινώσουν βέβαια, και πού να δείτε το forecast του επόμενου χρόνου.

Και γελάω διότι μας έχουν ψήσει το ψάρι στα χείλη. Σε αυτά που γράφεις με τόσο γλαφυρή λεπτομέρεια, έχω να προσθέσω τόσα, που τους λέω και κάνω εγώ, που αν τα βάλω, θα επισκιάσω το thread σου. Να καταλάβεις ότι οι σπουδές μου αλλά και μέρος της επαγγελματικής μου εμπειρίας είναι economics / banking και το άλλο χαρτί χρηματοοικονομικά, δηλαδή χρηματιστήρια σε όλες τους τις μορφές όμως, ομόλογα, swaps, country investments, μετοχές, συνάλλαγμα κλπ.

Όσο και να χτυπιούνται, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Το γέλιο της (γιαγιάς) αρκούδας σου λέω.

Jefe
13-12-2010, 17:07
Αχαχαχαχαχαχαχα.....κουραγιο....:sm7::sm7:

Εμενα μου την δινουν οι ιδιωτικες εταιρειες που περνουν τηλ για τα ληξιπροθεσμα. Αντε και τους εδωσε η τραπεζα τα προσωπικα μου στοιχεια, που αν και δεν ειμαι σιγουρος, πρεπει να ειναι παρανομο.
Με περνουν τηλ και ξεκιαναμε:
ντριιιιιν...ντριιιιινννν....
-Παρακαλω?
-Ο κος Wicked_GS? (σημειωση, χωρις να πουν απο που ειναι)
-Ο ιδιος!
-Τηλεφωνουμε απο την ταδε τραπεζα για μια καθυστερηση πληρωμης.
-Μαλιστα.
-Θα μπορουσατε να μου πειτε το πατρωνυμο σας ή την ημερομηνια γεννησησης σας?
-Οχι γιατι ειναι προσωπικα δεδομενα και δεν ξερω με ποιον μιλαω. Και απο την αλλη εσεις με καλεσατε στο νουμερο μου, με ζητησατε, ειπα οτι ειμαι ο ιδιος. Αν εχετε αλλα στοιχεια δικα μου εγω θα πρεπει να σας ρωτησω και οχι εσεις!
-Δλδ δεν θα μου πειτε?
-Οχι δεν θα σας πω. Ανσας παρω εγω και σας πω οτι ειμαι απο την αστυνομια και θελω τον αριθμο ταυτοτητα σας ή το αφμ σας ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα μου τα πειτε?
-Γιατι ειστε αντιδραστικος κυριε?
-Δεν ειμαι αντιδραστικος. Προσεκτικος ειμαι. Αν θελετε μπορειτε να μου πειτε τι με ζητατε ή μπορειτε αν θελετε να μου πειτε να περασω απο ενα καταστημα της τραπεζας να μου πουν τι χρειαζονται απο εμενα. Αλλα οχι να μου ζητατε να σας δωσω ευαισθητα προσωπικα δεδομενα απο το τηλεφωνο σε καποιον που απλα μου συστηνεται ως τραπεζα.
-Τοτε (με στομφο) θα ενημερωσω την τραπεζα οτι αρνειστε να πληρωσετε!!!!!
-Και εσυ που ξερεις εγω τι κανω με την τραπεζα αφου δεν εισαι η τραπεζα? Εχεις και τα οικονομικα μου στοιχεια??? Μαλλον θα σας ψαξω να δω αν ειστε νομιμοι. Παντως αν θελετε σας δινω ακομα μια ευκαιρεια να μου πειτε τι με θελετε.
-.........Χαιρετε κυριε.....τουυυυυυυυυττττ..........

Βρε δε πατε να ......γαργαληθητε που λεει κι ο λαος!!!!!!


Έχεις δώσει το nickname σου στίς τράπεζες??? :Απορία:



















:sm7: :sm7: :sm7:


Jefe

gsmaniac
13-12-2010, 17:13
Έχεις δώσει το nickname σου στίς τράπεζες??? :Απορία:



















:sm7: :sm7: :sm7:


Jefe
ωραια ιδεα.....:sm7:

italos
13-12-2010, 17:18
Nα κάνω λιγάκι το δικηγορό του διαβόλου.....

Πρώτα απο όλα να μιλήσω για τις εισπρακτικές εταιρείες...να ξέρετε ότι εκεί δουλεύουν παιδιά με πτυχία και βαρβάτα μάλιστα.......για ψοροδίφραγκα που πιστέψτε καμμία όρεξη δεν έχουνε να παίρνουνε το καθένα απο εμάς να του πρίζουν τα π@π@ρια.....τις γραμμές τους τις παρακολουθούνε και αν δεν κάνουν τις συστάσεις που βλέπουνε στη φόρμα μπροστά τους κινδυνεύουνε με απόλυση....ΠΟΤΕ μην ΞΕΧΝΑΤΕ ότι είναι συνάνθρωποι ποου κάνουν μια δουλεία που έχουν αναγκαστεί και δεν θέλουνε...με την υπόσχεση ότι μια μέρα θα τους πάρουνε κανονικούς υπάλληλου στη τράπεζα.....οπότε αυτοί οι ταλαίπωροι δεν φταίνε σε τπτ!!!

Γιαγιά αρκούδα στη περιπτωσή σου δεν φταίει η τράπεζα και συγνώμη που στου λέω.....Αφού είχες συνεννοηθεί με τον προμηθεθτή σου να περιμένει αυτός γτ πήγε και την κατέθεσε???? Η τράπεζα αγόρασε μια ακάλυπτη επιταγ΄ξ και θέλει τα λευτά της πίσω...και άκρω δικαιολογημένα....Ναι συμφωνώ με τους άγραφους νόμους της αγοράς....αλλά όταν η τράπεζα δίνει τα ωραία της λευτάκια τα θέλει και πίσω......Οπότε ο προμηθευτής σου έκανε την λαλακία κια φοβούμενος ότι δεν θα πκηρωυεί απο εσένα πήγε την κατέθεσε και λέει ας κόψουνε το λαιμό τους.....και ουσιαστικά αυτός σε κρέμασε και σε πήρε στο ¨κυωήγι" η τράπεζα.....

Όλα αυτά στα λέω γτ είμαι τραπεζικός και τα ξέρω πως παίζουνε....

Αμφισβητώ 10000% τον τειρεσία για 2-3 μέρες οφειλής....

Τουλάχιστον στη τράπεζα που εργάζομαι εγώ.....για να βάλουν κάποιον στο τειρεσία πρέπει να χρωστάει minimum 6 δόσεις....οπότε δεν πιστεύω ότι η Πειραιώς για τόσο μικρό ποσό και για 2-3 μέρες σε έβαλε τειρεσία.....Αν το έκανε είναι απαράδεκτο και ίσως πράνομο.....!!!

Απλά θέλω να πώ ότι μην τα χρεώνουμε όλα στις τράπεζες οι οποίες έχουνε κάνει τεράστια λάθη που αν θέλετε τα συζητάμε σε άλλο τοοπικ....

Η ουσία των τραπεζών είναι μια....

Δίνει τα ωραία της λευτάκια και θέλει να τα πάρει πίσω με τους όρους που όλοι υπογράφουμε....όταν αυτό δεν γίνεται....πρέπει να κινηθεί διαφορετικά!!!Γτ μας φαίνεται παράλογο αυτό????

Στην περιπτωσή σου συγκεκριμένα η τράπεζα έχει μια "ακλάλυπτη" επιταγή δικιά σου την οποία την πλήρωσε σε κάποιον......δεν την νοιάζει αν εσένα σου χρωστάνε...δεν την νοιάζει αν περιμένεις να πάρεις λευτά....για αυτούς και πολύ σωστά....έκοψες μια επιταγή την οποία δεν φρόντισες να έχεις χρήματα να την καλύψεις.......δεν καταλαβαίνω γτ είναι λάθος η τράπεζα.....


Το μοναδικό λάθος που δεν τους βγαίνει σε καλό...είναι που έχουν δώσει σε εταιρείες τέτοιου τύπου το δικαίωμα να ενοχλούνε τον κόσμο κτλ κτλ κτλ......


Μην ξεχνάμε ποτέ όμως φιλαράκια ότι πίσω απο αυτήν την τηλεφωνική γραμμή βρίσκεται ένας ταλαιπωρημένος άνθρωπος που δεν του αρέσει αυτό που κάνει....και το κάνει για να ζήσει ίσα ίσα.....!!!

Έκανα λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και στα λέω εγώ που είμαι τραπεζικός και λέω ότι οι τράπεζες έχουνε κάνει τεράστια λάθη...τα οποία σιγά σιγά και με νομοθεσίες δεν τα συνεχίζουνε!!!!



Μέγα λάθος θα το ξαναπώ στην περιπτωσή σου γιαγιά αρκούδα ήταν που πήγε ο προμηθευτής να την καταθέσει...και δεν περίμενε πρώτα να την καλύψεις....και μάλιστα ενώ τον είχες ενημερώσει.....

gsmaniac
13-12-2010, 17:38
η επιταγη ειχε γινει καταθεση σε πλαφον......ετσι εχω καταλαβει:cool:

GEO_K
13-12-2010, 17:43
ΝεύραΝεύραΝεύρα anyway......

diomiles
13-12-2010, 17:56
Μία συνηθισμένη μέθοδος μέχρι και σήμερα ήταν να αγοράζει η μαφία χρέη και μετά να πηγαίνει η ίδια για είσπραξη .Αυτό ακριβώς γίνεται και σήμερα απο τις τράπεζες.Μερικές δε πρέπει να εξαφανιστούν τελείως απο το λεξιλόγιο του μελοντικού δανειολήπτη η συνεργάτη και μία απο αυτές είναι και η EUROBANK η οποία εχει εκχωρήσει το 100% σε εισπρακτικές εταιρείες.Οσοι λοιπόν την πατήσαμε την πατήσαμε ας προσέξουν οι επόμενοι.

nikos-x
13-12-2010, 18:00
...Μην ξεχνάμε ποτέ όμως φιλαράκια ότι πίσω απο αυτήν την τηλεφωνική γραμμή βρίσκεται ένας ταλαιπωρημένος άνθρωπος που δεν του αρέσει αυτό που κάνει....και το κάνει για να ζήσει ίσα ίσα.....!!!

Πολλές φορές αυτός-(η) ο ταλαιπωρημένος άνθρωπος κάνει τραγικά λάθη, ή βγάζει τ' απωθημένα του-(της).

Μου τηλεφωνούσαν στο κινητό και λόγο κακού σήματος, (ανέβαινα τις σκάλες της οικοδομής που μένω), έπεσε η γραμμή.

Μπαίνοντας στο σπίτι η μικρή μου κόρη κρατάει το τηλέφωνο με τα μουτράκια της έτοιμα να κλάψουν.

Απάντησε στην κλήση της εισπρακτικής εταιρείας και η "πυροβολημένη" υπάλληλος, αφού με ζήτησε και δεν με βρήκε, είπε στην κορούλα μου με εντονότατο ύφος, (με μάλωνε, είπε), να μου μεταφέρει το μήνυμα πως οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι πιο συνεπείς από εμένα που έχω σταθερό μισθό. . .

Χωρίς να υπολογίσει ότι μιλάει μ' ένα επτάχρονο κοριτσάκι και πως πλήρωσα μέχρι σήμερα 100.000 ε την εμπιστοσύνη (και την μ@λ#κ#α που με έδερνε) εδώ και 11 χρόνια,, ενός ελεύθερου επαγγελματία με εισοδήματα 700.000 - 1.500.000 ευρώ το χρόνο.

Προς θεού δεν έχω τίποτε με τους ελεύθερους επαγγελματίες, μην το μεταφράσετε λάθος, αναφέρομαι στο συμβάν.
Πέρασα κι εγώ από τον κλάδο.

Κι ήμουν μόνο ένα μήνα πίσω. . .

Ευτυχώς το "αστεράκι" μου θυμόταν όνομα, το ίδιο κι εγώ. . .

Από τότε δεν νοιάζομαι για την ευγένεια τους και για το ποιος κρύβετε πίσω από την γραμμή, βγάζω φωτιές στην πρώτη επανάληψη.

Ευτυχώς δίνω πολύ σπάνια το δικαίωμα να με ενοχλούν.

Τώρα όσο για το ότι οι τράπεζες δώσανε τα ωραία τους χρήματα και πρέπει να τα πάρουν πίσω στους χρόνους που συμφωνήθηκαν, είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο με πολλές παραμέτρους.

Κι εγώ όταν συμφώνησα, έβγαζα μερικές χιλιάδες περισσότερα, σαν ιδιωτικός υπάλληλος, από αυτά σαν δημόσιος υπάλληλος τώρα.

Όλοι θα ζήσουμε :D

italos
13-12-2010, 18:01
η επιταγη ειχε γινει καταθεση σε πλαφον......ετσι εχω καταλαβει:cool:


Nαι αυτό λέει Κώστα ο γιαγιά αρκούδα....αλλά το πλαφόν μια ιδιωτικής επιταγής.....γτ αυτό είναι του γιαγιά αρκούδα...έκοψε μια επιταγή απο ένα μπλοκ που έχει και συνδέεται με έναν λογαριασμό δικό του και ο προμηθευτής πήγε και την κατάθεσε σε μια τράπεζα.....το πλαφόν ή βαλέρ σε αυτές τις περιπτώσεις είναι 3 μέρες.......δηλαδή έχει την δυνατότηα ο εκδόσας την επιταγή μέσα σε 3 μέρες να έχει τα χρήματα στο λογαριασμό του ώστε να τα πάρει η Eurobank στην προκυμένη περίπτωση!

italos
13-12-2010, 18:03
Πολλές φορές αυτός-(η) ο ταλαιπωρημένος άνθρωπος κάνει τραγικά λάθη, ή βγάζει τ' απωθημένα του-(της).

Μου τηλεφωνούσαν στο κινητό και λόγο κακού σήματος, (ανέβαινα τις σκάλες της οικοδομής που μένω), έπεσε η γραμμή.

Μπαίνοντας στο σπίτι η μικρή μου κόρη κρατάει το τηλέφωνο με τα μουτράκια της έτοιμα να κλάψουν.

Απάντησε στην κλήση της εισπρακτικής εταιρείας και η "πυροβολημένη" υπάλληλος, αφού με ζήτησε και δεν με βρήκε, είπε στην κορούλα μου με εντονότατο ύφος, (με μάλωνε, είπε), να μου μεταφέρει το μήνυμα πως οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι πιο συνεπείς από εμένα που έχω σταθερό μισθό. . .

Χωρίς να υπολογίσει ότι μιλάει μ' ένα επτάχρονο κοριτσάκι και πως πλήρωσα μέχρι σήμερα 100.000 ε την εμπιστοσύνη (και την μ@λ#κ#α που με έδερνε) εδώ και 11 χρόνια,, ενός ελεύθερου επαγγελματία με εισοδήματα 700.000 - 1.500.000 ευρώ το χρόνο.

Προς θεού δεν έχω τίποτε με τους ελεύθερους επαγγελματίες, μην το μεταφράσετε λάθος, αναφέρομαι στο συμβάν.
Πέρασα κι εγώ από τον κλάδο.

Κι ήμουν μόνο ένα μήνα πίσω. . .

Ευτυχώς το "αστεράκι" μου θυμόταν όνομα, το ίδιο κι εγώ. . .

Από τότε δεν νοιάζομαι για την ευγένεια τους και για το ποιος κρύβετε πίσω από την γραμμή, βγάζω φωτιές στην πρώτη επανάληψη.

Ευτυχώς δίνω πολύ σπάνια το δικαίωμα να με ενοχλούν.

Τώρα όσο για το ότι οι τράπεζες δώσανε τα ωραία τους χρήματα και πρέπει να τα πάρουν πίσω στους χρόνους που συμφωνήθηκαν, είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο με πολλές παραμέτρους.

Κι εγώ όταν συμφώνησα, έβγαζα μερικές χιλιάδες περισσότερα, σαν ιδιωτικός υπάλληλος, από αυτά σαν δημόσιος υπάλληλος τώρα.

Όλοι θα ζήσουμε :D

Νικόλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιοι βγάζουνε απωθυμένα όπως λές......η πλειονότητα όμως είναι όπως στα λέω...τα ξέρω απο μέσα τα πράγματα.......παρακολουθούνε οι λεγόμενοι "leaders" τις γραμμές και τρώνε πολύ ξύλο και αναγκάζονται πολλές φορές να μιλάνε κατά αυτό τον τρόπο!!!

ckk
13-12-2010, 18:04
Για όλα αυτά, που αναφέρετε, σε σχέση με τράπεζες και εταιρείες ενημέρωσης, υπάρχουν νομικά πλαίσια. Οι ανακρίβειες και η μισή γνώση, δεν μας βοηθούν.

Ενημερωθείτε για αυτά και πράξτε αναλόγως.

Hekima
13-12-2010, 18:52
Καλό θα είναι να μην τα απαξιώνουμε όλα δεν μας ανάγκασαν οι τράπεζες να πάρουμε δάνεια ή πιστωτικές κάρτες, δεν φταίνε οι τράπεζες αν αργούμε να πληρώσουμε, αν μπούμε στον Τειρεσία, ή οτι άλλο τέλος πάντων κάνουν. Όλα είναι δικές μας επιλογές δικές μας αποφάσεις. Μια φίλη έφαγε ψωμάκι από μια τέτοια εισπρακτική εταιρία όταν έχασε τον σύζυγο και ήταν άνεργη. Συγγενής δανείστηκε από τράπεζα για σοβαρή εγχείρηση, άλλος φίλος έφτιαξε το σπίτι που ήθελε από δάνειο που πήρε, άλλος πάντρεψε ή σπούδασε παιδί. Ήμαρτον πουθενά δεν λέει ότι οι τράπεζες είναι φιλόπτωχα ιδρύματα, πάρε όσα θες όποτε τα θες πληροίς ή όχι τις προδιαγραφές και όταν έχεις δώστα μου άτοκα, και αν δεν έχεις δεν πειράζει χαλάλι σου. :(

teo71
13-12-2010, 21:56
μαλιστα καποιος απο την εισπρακτικη εταιρια μου ειπε οτι να κανω καλυτερη διαχηριση στα χριματα μου και εγω του ειπα να παει να γ...... και αυτος και ολο του το σωη που θα μου κανει και υποδιξεις το καθικη....


:sm7::sm7::sm3::sm3::sm4:

Έχεις δώσει το nickname σου στίς τράπεζες??? :Απορία:





Jefe


:sm7::sm7::sm7:

Sakis
13-12-2010, 22:15
Μία συνηθισμένη μέθοδος μέχρι και σήμερα ήταν να αγοράζει η μαφία χρέη και μετά να πηγαίνει η ίδια για είσπραξη .Αυτό ακριβώς γίνεται και σήμερα απο τις τράπεζες.Μερικές δε πρέπει να εξαφανιστούν τελείως απο το λεξιλόγιο του μελοντικού δανειολήπτη η συνεργάτη και μία απο αυτές είναι και η EUROBANK η οποία εχει εκχωρήσει το 100% σε εισπρακτικές εταιρείες.Οσοι λοιπόν την πατήσαμε την πατήσαμε ας προσέξουν οι επόμενοι.


Δηλαδή αν καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου πήρες το δάνειο με σκοπό να μην το πληρώσεις?(αν κάνω λάθος με διορθώνεις) και τώρα που σου ζητάνε να πληρώσεις είναι μαφία?
Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς όταν γράφεις ότι την πάτησες ?

BUSA MAKIS
13-12-2010, 22:35
Λυπάμαι αλλά πολλοί επιχειρηματίες κόβουν επιταγές μεταχρονολογημένες με βάρκα την ελπίδα. Αυτό βέβαια έχει το ρίσκο κάτι να πάει στραβά.

Επίσης οι μεταχρονολογημένες επιταγές είναι εντελώς Greek way. :hmmm:

CPretenteriS
14-12-2010, 02:38
1/ Δυστυχώς όλες οι τράπεζες πλέον συνεργάζονται με εταιρίες collections. Κάποιες δε από αυτές είναι πελάτες μου γιατί έχουν μεγάλα Call Centers. Αυτοί δουλεύουν με ποσοστά επί των εισπράξεων που θα φέρουν στην Τράπεζα.... και είναι πολύ καλά τα ποσοστά αυτά.

Στην προσπάθεια τους λοιπόν να φέρουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα στην Τράπεζα για να έχουν τις μέγιστες απολαβες, καταπατούν κάθε δικαίωμα, κάθε προσωπικό δεδομένο, γίνονται αυθάδεις, κλπ κλπ...

Ζητούν κανόνες στα συστήματα που τους δίνω, ώστε π.χ. τις πρώτες δύο φορές που το σύστημα που "τρέχει" την εξερχόμενη καμπάνια προς τους οφειλέτες, να εμφανίζει το νούμερο τηλ. της τράπεζας, ενώ από την τρίτη φορά και πάνω να μην το εμφανίζει.... και πολλά πολλά άλλα περίεργα...:hmmm:

2/ Οι Ελληνικες Τράπεζες δυστυχώς... είναι ο "Επίσημος".... "Νόμιμος".... Τοκογλύφος του κράτους...:hmmm:

tsak8
14-12-2010, 03:26
οταν οι ελληνικες τραπεζες ακολουθησουν τον νομο και αρουν τους ορους που εχουν κριθει καταχρηστικοι, και παψουν τα ληστρικα επιτοκια χορηγησεων καταναλωτικης πιστης, να εχουν την απαιτηση να ειμαστε αψογοι απεναντι τους.
εγω οταν εχω ορεξη αργω επιτηδες την καρτα.ανηκω πλεον στους δυσκολους πελατες και με παιρνουν προισταμενοι!!
οταν δεν αρνουμαι να επιβεβαιωσω ποιος ειμαι τους λεω οτι εχω καινουρια γκομενα, εχω να δωσω σε μια φιλη για εκτρωση, τα εφαγα στα μπουζουκια-καζινο-ιπποδρομο, πηρα τηλεοραση, ειμαι κρατουμενος και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα.
πλακα εχουν..
και επισης οσο και να πεινασω, θα βρω πιο αξιοπρεπη δουλεια απο εισπρακτικη εταιρεια.
Ευχαριστω

frits
14-12-2010, 09:05
και επισης οσο και να πεινασω, θα βρω πιο αξιοπρεπη δουλεια απο εισπρακτικη εταιρεια.
Ευχαριστω

Aυτό ακριβώς ήθελα να γράψω στον φίλο μου τον Ιταλό, δεν μπορεί με βάση τις ανάγκες μας να κάνουμε οτιδήποτε, υπάρχει και η αξιοπρέπεια.
Είμαι περίεργος αν εσύ δεχόσουν να κάνεις αυτή την δουλειά...από όσο σε ξέρω μάλλον όχι...:)

diomiles
14-12-2010, 09:07
Δηλαδή αν καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου πήρες το δάνειο με σκοπό να μην το πληρώσεις?(αν κάνω λάθος με διορθώνεις) και τώρα που σου ζητάνε να πληρώσεις είναι μαφία?
Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς όταν γράφεις ότι την πάτησες ?
.
Φίλε μία απλη επίσκεψη στο ιντερνετ θα βρείς έναν απίστευτο αριθμό ανθρώπων που περνουν το δράμα των εισπρακτικών .Κανείς δεν παίρνει δάνειο για να μήν το πληρώσει αλλά θα ήταν αφελές να πιστεύουμε ότι θα πάνε όλα καλά μέχρι την αποπληρωμή.
Εκεί ακριβώς επεμβαίνει η μαφία η οποία δεν κουβεντιάζει μαζί σου τρόπους και λύσεις παρά απαιτεί και απειλεί μέχρι τελικά αν δεν μπορείς άμεσα να σε φορτώσει τόκους υπερημερίας και τελικά να σε εξοντώσει ψυχολογικά και οικονομικά .Εκεί ακριβώς πέφτεις σαν ώριμο φρούτο και παραδίνεις τα πάντα προκειμένου να γλυτώσεις.
Ολα αυτά πρώτη φορά τα ακούς?

jonyp
14-12-2010, 09:55
Συγγενικό μου πρόσωπο με λίγο τα μυαλά πάνω από το κεφάλι ελεγχόμενη όμως από την οικογένεια της πιάνει 18 χρονών πρώτη φορά δουλειά. Μισθοδοσία στην Eurobank. Επισημαίνω 18 χρονών 1η φορά δουλειά και χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομά της. Της ανοίξανε λογαριασμό όψεως με όριο 6Κ...... χωρίς να ρωτήσουν, χωρίς να ενδιαφερθούν για φερεγγυότητα κλπ κλπ.
10 χρόνια περίπου μετά παίρνουν τηλέφωνα ακόμα και βρίζουν. Εμείς θα θα θα εσύ αν δεν .... θα θα θα. Ρε τι θα πως πας και δίνεις 6 χιλιάρικα έτσι όπου νάναι και μετά σα το κυνηγόσκυλο τρέχεις από πίσω. Και καλά στο συγκεκριμένο πρόσωπο μάλλον την πατήσανε και κάποιο στιγμή θα δεχτούνε διακανονισμό στο ύψος του κεφαλαίου αλλά για σκεφτείτε με τόσα άλλα παιδιά που την πατάνε τι γίνεται.... τρέχουν οι γονείς και πληρώνουν μια ζωή ή αν έχουν (ή πάρουν) κάτι στο όνομά τους τους το βγάζουν στο σφυρί για μια δεκάρα ( ξέρω πολλά κοράκια που οι τράπεζες είναι οι καλύτεροι "φίλοι" τους).

Θα μου πεις είναι νόμιμο.... ότι είναι νόμιμο όμως δεν είναι και ηθικό. Για την ακρίβεια οι τράπεζες συμπεριφέρονται σα τοκογλύφοι (νόμιμοι όμως) ούτε οι τοκογλύφοι σε αναγκάζουν να πας σε αυτούς αλλά αν είσαι σε ανάγκη ή λίγο πέρα βρέχει...... και αυτοί σου δίνουν τα ωραία τους λεφτουδάκια και περιμένουν να τα πάρουν πίσω.

Πάντως για αυτούς που υπερασπίζονται τις τράπεζες δεν έχουν σκεφτεί ποπτέ γιατί όταν ο κόσμος μπορεί (πχ σε μία πορεία) βάζει φωτιά σε όσες τράπεζες δει μπροστά του... τόσο άδικος είναι αυτός ο όχλος ρε παιδί μου.

ntinopoulos
14-12-2010, 10:18
Aυτό ακριβώς ήθελα να γράψω στον φίλο μου τον Ιταλό, δεν μπορεί με βάση τις ανάγκες μας να κάνουμε οτιδήποτε, υπάρχει και η αξιοπρέπεια.
Είμαι περίεργος αν εσύ δεχόσουν να κάνεις αυτή την δουλειά...από όσο σε ξέρω μάλλον όχι...:)
φιλαρακι εισαι πολυ λαθος!:hmmm:

ARGI
14-12-2010, 10:44
.
Φίλε μία απλη επίσκεψη στο ιντερνετ θα βρείς έναν απίστευτο αριθμό ανθρώπων που περνουν το δράμα των εισπρακτικών .Κανείς δεν παίρνει δάνειο για να μήν το πληρώσει αλλά θα ήταν αφελές να πιστεύουμε ότι θα πάνε όλα καλά μέχρι την αποπληρωμή.
Εκεί ακριβώς επεμβαίνει η μαφία η οποία δεν κουβεντιάζει μαζί σου τρόπους και λύσεις παρά απαιτεί και απειλεί μέχρι τελικά αν δεν μπορείς άμεσα να σε φορτώσει τόκους υπερημερίας και τελικά να σε εξοντώσει ψυχολογικά και οικονομικά .Εκεί ακριβώς πέφτεις σαν ώριμο φρούτο και παραδίνεις τα πάντα προκειμένου να γλυτώσεις.
Ολα αυτά πρώτη φορά τα ακούς?

Καλησπέρα φίλε,
Ο συγκεκριμένος φίλος μας, σε διαβεβαιώ ότι έχει πολύ μεγαλύτερες τραπεζικές γνώσεις και από εμένα και από εσένα που είμαστε έμποροι...
Και σε ενημερώνω, είμαι 20 χρόνια σαν επεγγελματίας που έχω παρτίδες με τράπεζες και μπορεί και εσύ το ίδιο να έχεις....
Κοίτα πρώτα το προφίλ του κ. Saki (Θανάση), και μετά τον ρωτάς αυτά που του λες ....!!!

Φιλικά
Αργύρης

diomiles
14-12-2010, 11:41
.
Φίλε μία απλη επίσκεψη στο ιντερνετ θα βρείς έναν απίστευτο αριθμό ανθρώπων που περνουν το δράμα των εισπρακτικών .Κανείς δεν παίρνει δάνειο για να μήν το πληρώσει αλλά θα ήταν αφελές να πιστεύουμε ότι θα πάνε όλα καλά μέχρι την αποπληρωμή.
Εκεί ακριβώς επεμβαίνει η μαφία η οποία δεν κουβεντιάζει μαζί σου τρόπους και λύσεις παρά απαιτεί και απειλεί μέχρι τελικά αν δεν μπορείς άμεσα να σε φορτώσει τόκους υπερημερίας και τελικά να σε εξοντώσει ψυχολογικά και οικονομικά .Εκεί ακριβώς πέφτεις σαν ώριμο φρούτο και παραδίνεις τα πάντα προκειμένου να γλυτώσεις.
Ολα αυτά πρώτη φορά τα ακούς?

Καλησπέρα φίλε,
Ο συγκεκριμένος φίλος μας, σε διαβεβαιώ ότι έχει πολύ μεγαλύτερες τραπεζικές γνώσεις και από εμένα και από εσένα που είμαστε έμποροι...
Και σε ενημερώνω, είμαι 20 χρόνια σαν επεγγελματίας που έχω παρτίδες με τράπεζες και μπορεί και εσύ το ίδιο να έχεις....
Κοίτα πρώτα το προφίλ του κ. Saki (Θανάση), και μετά τον ρωτάς αυτά που του λες ....!!!

Φιλικά
Αργύρης
.
Αργύρη τα λεγομενά μου δεν είναι ακριβώς δικά μου αλλά χιλιάδων δανειολειπτων σε όλη την Ελλάδα που έχουν μπλέξει στα γρανάζια των εισπρακτικών.Ρωτώντας τον φίλο μας αν τα έχει ξανακούσει όλα αυτά δεν ήξερα ότι είναι τραπεζικός.Τώρα φυσικά η απορία μου είναι μεγαλύτερη.

Hekima
14-12-2010, 12:12
[quote=ARGI;272749]
.
Αργύρη τα λεγομενά μου δεν είναι ακριβώς δικά μου αλλά χιλιάδων δανειολειπτων σε όλη την Ελλάδα που έχουν μπλέξει στα γρανάζια των εισπρακτικών.Ρωτώντας τον φίλο μας αν τα έχει ξανακούσει όλα αυτά δεν ήξερα ότι είναι τραπεζικός.Τώρα φυσικά η απορία μου είναι μεγαλύτερη.

Βρε παιδιά ας σεβαστούμε τις δουλειές του καθενός και κυρίως τον άνθρωπο, δηλαδή το ότι είναι κάποιος τραπεζικός ή έμπορος ή υπάλληλος κάπου αλλού, ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλάζει το μέσα του? Αλλάζει η μηχανή που έχει? Μήπως τελικά εδώ δεν μαζευτήκαμε για τις μηχανές τα ταξίδια και τις εμπειρίες μας αλλά για να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου? Τι προσπαθούμε να κάνουμε δεν έχω καταλάβει να βγάλουμε το μένος μας για κάτι που μας έχει συμβεί στο παρελθόν σε κάποιον συμφορουμίτη? Και μετά επειδή τον ταπώσαμε λύσαμε τα προβλήματα μας ή γενικά τα είπαμε στο σύστημα επειδή τα είπαμε σε κάποιον υπάλληλο του? Και ' γω είχα προβλήματα με κάποιον έμπορο και το είδος που μου πούλησε αλλά δεν τα έχω με τους εμπόρους του φόρουμ, δεν τους θεωρώ κλέφτες και απατεώνες επειδή ήταν ο ένας. Με γιατρούς τα΄χω που με εκμεταλεύτηκαν σε μεγάλη ανάγκη και μου τ΄αρπαξαν χοντρά, αλλά όχι με τους γιατρούς του φόρουμ, με δασκάλους που ήταν άδικοι στα παιδιά μου κτλ κτλ. Σε όλους αυτούς δεν με πήγε κανείς με το ζόρι για όλα είχα τις επιλογές μου μπορούσα να κάνω και διαφορετικά. Το ότι δεν διάβασα τα ψιλά γράμματα δεν ευθύνεται κανείς παρά μόνο εγώ μη ζητάμε ευθύνες από κανέναν άλλο ενήλικες είμαστε. Πριν να διαβούμε τις πόρτες να ξέρουμε υπεύθυνα τι πάμε να κάνουμε.:)

Hekima
14-12-2010, 12:24
Aυτό ακριβώς ήθελα να γράψω στον φίλο μου τον Ιταλό, δεν μπορεί με βάση τις ανάγκες μας να κάνουμε οτιδήποτε, υπάρχει και η αξιοπρέπεια.
Είμαι περίεργος αν εσύ δεχόσουν να κάνεις αυτή την δουλειά...από όσο σε ξέρω μάλλον όχι...:)

Γνωρίζεις τι ακριβώς κάνουν αυτοί οι άνθρωποι στη δουλειά τους?
Τι είναι αναξιοπρεπές δηλαδή?
Αναξιοπρέπεια και αλητεία είναι όταν πήγα σε ένα κατάστημα στις εκπτώσεις και μου πούλησε ένα παντελόνι στην τιμή πριν από τις εκπτώσεις και στο λέω επειδή το τσέκαρα. Αναξιοπρέπεια και αλητεία ήταν όταν δεν εγχείριζαν τον πατέρα μου αν δεν έβρισκα 3 εκ. δραχμές. Αναξιοπρεπές είναι όταν δεν μου δίνουν απόδειξη και κλέβουν το σύστημα οι έμποροι και πολλά άλλα.
Και ναι βάση των αναγκών μας κάνουμε το οτιδήποτε θεωρούμε εμείς αξιοπρεπές, οτιδήποτε που θα δώσει φαί στα παιδιά μας και θα πληρώσει λογαριασμούς, ώστε να μη μας κυνηγάει κανείς, καμιά εισπρακτική εταιρία και καμία τράπεζα για να μην έχουμε να λέμε και μετά.:)

Hekima
14-12-2010, 12:37
οταν οι ελληνικες τραπεζες ακολουθησουν τον νομο και αρουν τους ορους που εχουν κριθει καταχρηστικοι, και παψουν τα ληστρικα επιτοκια χορηγησεων καταναλωτικης πιστης, να εχουν την απαιτηση να ειμαστε αψογοι απεναντι τους.
εγω οταν εχω ορεξη αργω επιτηδες την καρτα.ανηκω πλεον στους δυσκολους πελατες και με παιρνουν προισταμενοι!!
οταν δεν αρνουμαι να επιβεβαιωσω ποιος ειμαι τους λεω οτι εχω καινουρια γκομενα, εχω να δωσω σε μια φιλη για εκτρωση, τα εφαγα στα μπουζουκια-καζινο-ιπποδρομο, πηρα τηλεοραση, ειμαι κρατουμενος και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα.
πλακα εχουν..
και επισης οσο και να πεινασω, θα βρω πιο αξιοπρεπη δουλεια απο εισπρακτικη εταιρεια.
Ευχαριστω

Απλώς μη πάρεις δάνειο τόσο δύσκολο είναι?
Είναι ανάγκη να τους αφήσεις να σε ληστέψουν με τα ληστρικά τους επιτόκια?
Καλά κάνεις και τους αργείς αναλόγως την όρεξη που έχεις, είναι δε φοβερά αυτά που τους λες, αυτά που σκαρφίζεσαι για να δικαιολογηθείς έχει πολύ πλάκα. Ποιός θα γελάσει τελευταίος αναρωτιέμαι :)

Δώσε ένα παράδειγμα για να ξέρουμε ποιά δουλειά θεωρείς εσύ αξιοπρεπή ώστε όταν πεινάσεις θα τη βρεις άμεσα επειδή θα έχεις χρόνο. Θα πεινάς και θα έχεις την πολυτέλεια να βρεις την αξιοπρεπή δουλειά σε ένα κράτος που καταρρέει. Απ΄έξω είναι στη σειρά μας περιμένουν :)

Jefe
14-12-2010, 13:08
Γνωρίζεις τι ακριβώς κάνουν αυτοί οι άνθρωποι στη δουλειά τους?
Τι είναι αναξιοπρεπές δηλαδή?
Αναξιοπρέπεια και αλητεία είναι όταν πήγα σε ένα κατάστημα στις εκπτώσεις και μου πούλησε ένα παντελόνι στην τιμή πριν από τις εκπτώσεις και στο λέω επειδή το τσέκαρα. Αναξιοπρέπεια και αλητεία ήταν όταν δεν εγχείριζαν τον πατέρα μου αν δεν έβρισκα 3 εκ. δραχμές. Αναξιοπρεπές είναι όταν δεν μου δίνουν απόδειξη και κλέβουν το σύστημα οι έμποροι και πολλά άλλα.
Και ναι βάση των αναγκών μας κάνουμε το οτιδήποτε θεωρούμε εμείς αξιοπρεπές, οτιδήποτε που θα δώσει φαί στα παιδιά μας και θα πληρώσει λογαριασμούς, ώστε να μη μας κυνηγάει κανείς, καμιά εισπρακτική εταιρία και καμία τράπεζα για να μην έχουμε να λέμε και μετά.:)


Σωστότατη! ;)


Jefe

γιαγια αρκουδα
14-12-2010, 13:25
Nα κάνω λιγάκι το δικηγορό του διαβόλου.....

Πρώτα απο όλα να μιλήσω για τις εισπρακτικές εταιρείες...να ξέρετε ότι εκεί δουλεύουν παιδιά με πτυχία και βαρβάτα μάλιστα.......για ψοροδίφραγκα που πιστέψτε καμμία όρεξη δεν έχουνε να παίρνουνε το καθένα απο εμάς να του πρίζουν τα π@π@ρια.....τις γραμμές τους τις παρακολουθούνε και αν δεν κάνουν τις συστάσεις που βλέπουνε στη φόρμα μπροστά τους κινδυνεύουνε με απόλυση....ΠΟΤΕ μην ΞΕΧΝΑΤΕ ότι είναι συνάνθρωποι ποου κάνουν μια δουλεία που έχουν αναγκαστεί και δεν θέλουνε...με την υπόσχεση ότι μια μέρα θα τους πάρουνε κανονικούς υπάλληλου στη τράπεζα.....οπότε αυτοί οι ταλαίπωροι δεν φταίνε σε τπτ!!!

Γιαγιά αρκούδα στη περιπτωσή σου δεν φταίει η τράπεζα και συγνώμη που στου λέω.....Αφού είχες συνεννοηθεί με τον προμηθεθτή σου να περιμένει αυτός γτ πήγε και την κατέθεσε???? Η τράπεζα αγόρασε μια ακάλυπτη επιταγ΄ξ και θέλει τα λευτά της πίσω...και άκρω δικαιολογημένα....Ναι συμφωνώ με τους άγραφους νόμους της αγοράς....αλλά όταν η τράπεζα δίνει τα ωραία της λευτάκια τα θέλει και πίσω......Οπότε ο προμηθευτής σου έκανε την λαλακία κια φοβούμενος ότι δεν θα πκηρωυεί απο εσένα πήγε την κατέθεσε και λέει ας κόψουνε το λαιμό τους.....και ουσιαστικά αυτός σε κρέμασε και σε πήρε στο ¨κυωήγι" η τράπεζα.....

Όλα αυτά στα λέω γτ είμαι τραπεζικός και τα ξέρω πως παίζουνε....

Αμφισβητώ 10000% τον τειρεσία για 2-3 μέρες οφειλής....

Τουλάχιστον στη τράπεζα που εργάζομαι εγώ.....για να βάλουν κάποιον στο τειρεσία πρέπει να χρωστάει minimum 6 δόσεις....οπότε δεν πιστεύω ότι η Πειραιώς για τόσο μικρό ποσό και για 2-3 μέρες σε έβαλε τειρεσία.....Αν το έκανε είναι απαράδεκτο και ίσως πράνομο.....!!!

Απλά θέλω να πώ ότι μην τα χρεώνουμε όλα στις τράπεζες οι οποίες έχουνε κάνει τεράστια λάθη που αν θέλετε τα συζητάμε σε άλλο τοοπικ....

Η ουσία των τραπεζών είναι μια....

Δίνει τα ωραία της λευτάκια και θέλει να τα πάρει πίσω με τους όρους που όλοι υπογράφουμε....όταν αυτό δεν γίνεται....πρέπει να κινηθεί διαφορετικά!!!Γτ μας φαίνεται παράλογο αυτό????

Στην περιπτωσή σου συγκεκριμένα η τράπεζα έχει μια "ακλάλυπτη" επιταγή δικιά σου την οποία την πλήρωσε σε κάποιον......δεν την νοιάζει αν εσένα σου χρωστάνε...δεν την νοιάζει αν περιμένεις να πάρεις λευτά....για αυτούς και πολύ σωστά....έκοψες μια επιταγή την οποία δεν φρόντισες να έχεις χρήματα να την καλύψεις.......δεν καταλαβαίνω γτ είναι λάθος η τράπεζα.....


Το μοναδικό λάθος που δεν τους βγαίνει σε καλό...είναι που έχουν δώσει σε εταιρείες τέτοιου τύπου το δικαίωμα να ενοχλούνε τον κόσμο κτλ κτλ κτλ......


Μην ξεχνάμε ποτέ όμως φιλαράκια ότι πίσω απο αυτήν την τηλεφωνική γραμμή βρίσκεται ένας ταλαιπωρημένος άνθρωπος που δεν του αρέσει αυτό που κάνει....και το κάνει για να ζήσει ίσα ίσα.....!!!

Έκανα λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και στα λέω εγώ που είμαι τραπεζικός και λέω ότι οι τράπεζες έχουνε κάνει τεράστια λάθη...τα οποία σιγά σιγά και με νομοθεσίες δεν τα συνεχίζουνε!!!!



Μέγα λάθος θα το ξαναπώ στην περιπτωσή σου γιαγιά αρκούδα ήταν που πήγε ο προμηθευτής να την καταθέσει...και δεν περίμενε πρώτα να την καλύψεις....και μάλιστα ενώ τον είχες ενημερώσει.....
ο προμυθευτης μου ειχε βαλει πλαφον την επιταγη . εστιλε επιστολη στην τραπεζα να κρατηθη για 5 ηλερες και η κολοτραπεζα προσπαθουσε να την εισπραξει.... οποτε δεν φτεει ο προμυθευτησ μου.
οσο για της 3 ημερες που με εβαλαν στον τιρεσια αμα θες να βρο το ποστ πριν 2 χρωνια να δεις που πηγα να πλακοσο τον τραπεζικο οταν του ζητησα τον λογο και μου ειπε οτι << εδω δεν κανουμε μαθηματα διατραπεζικων συναλαγων να ησασταν ενταξει στης υποχρεοσεις σας κυριε>>

ARGI
14-12-2010, 13:37
[quote=diomiles;272798]

Βρε παιδιά ας σεβαστούμε τις δουλειές του καθενός και κυρίως τον άνθρωπο, δηλαδή το ότι είναι κάποιος τραπεζικός ή έμπορος ή υπάλληλος κάπου αλλού, ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλάζει το μέσα του? Αλλάζει η μηχανή που έχει? Μήπως τελικά εδώ δεν μαζευτήκαμε για τις μηχανές τα ταξίδια και τις εμπειρίες μας αλλά για να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου? Τι προσπαθούμε να κάνουμε δεν έχω καταλάβει να βγάλουμε το μένος μας για κάτι που μας έχει συμβεί στο παρελθόν σε κάποιον συμφορουμίτη? Και μετά επειδή τον ταπώσαμε λύσαμε τα προβλήματα μας ή γενικά τα είπαμε στο σύστημα επειδή τα είπαμε σε κάποιον υπάλληλο του? Και ' γω είχα προβλήματα με κάποιον έμπορο και το είδος που μου πούλησε αλλά δεν τα έχω με τους εμπόρους του φόρουμ, δεν τους θεωρώ κλέφτες και απατεώνες επειδή ήταν ο ένας. Με γιατρούς τα΄χω που με εκμεταλεύτηκαν σε μεγάλη ανάγκη και μου τ΄αρπαξαν χοντρά, αλλά όχι με τους γιατρούς του φόρουμ, με δασκάλους που ήταν άδικοι στα παιδιά μου κτλ κτλ. Σε όλους αυτούς δεν με πήγε κανείς με το ζόρι για όλα είχα τις επιλογές μου μπορούσα να κάνω και διαφορετικά. Το ότι δεν διάβασα τα ψιλά γράμματα δεν ευθύνεται κανείς παρά μόνο εγώ μη ζητάμε ευθύνες από κανέναν άλλο ενήλικες είμαστε. Πριν να διαβούμε τις πόρτες να ξέρουμε υπεύθυνα τι πάμε να κάνουμε.:)

Σοφία μου, σαφέστατα τέτοιες πολιτικές δεν ταιριάζουν στο FORUM μας, δηλ. του στυλ, πες μου τι δουλειά κάνεις ή τι μηχανή καβαλάς, για να σου πω εάν θα "κάνουμε" παρέα...
Εγώ προσωπικά εάν διαπιστώσω κάτι τέτοιο θα με βρεί ο οποιοσδήποτε απέναντι του... Ολοι είμαστε ίσοι κάτω από την ομπρέλα του FORUM, είτε έχει 250CC είτε 1600 GT, είτε τραπεζικός, είτε έμπορος είτε νεκροθάφτης... ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΥΣ....

Εχουμε πεί άλλωστε πολλάκις, ότι είμαστε μια ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ, με κοινό παρανομαστή τον μοτοσυκλετισμό...
Οποιος θέλει να προσωποποιήσει τα προσωπικά του προβλήματα ή βιώματα και να "επιτίθετε" σε άλλα μελή, μάλλον είναι σε λάθος κατεύθυνση...
Φυσικά εννοείτε ότι πέρα από την αγάπη μας, για τον μοτοσυκλετισμό, υπάρχουν και άλλα πράγματα στην ζωή, που δεν είναι κακό να τα συζητάμε....!!!!

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΕΊΤΕ ΕΚΔΡΟΜΗ, ΕΊΤΕ ΚΑΦΕ, ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΛΕΤΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ...!!!
ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΟΣΑ ΚΥΒΙΚΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...
ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.... ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ....

Ετσι για να μπουν κάποια πράγματα στην θέση τους....

Αργύρης...

diomiles
14-12-2010, 13:45
[quote=diomiles;272798]

Βρε παιδιά ας σεβαστούμε τις δουλειές του καθενός και κυρίως τον άνθρωπο, δηλαδή το ότι είναι κάποιος τραπεζικός ή έμπορος ή υπάλληλος κάπου αλλού, ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλάζει το μέσα του? Αλλάζει η μηχανή που έχει? Μήπως τελικά εδώ δεν μαζευτήκαμε για τις μηχανές τα ταξίδια και τις εμπειρίες μας αλλά για να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου? Τι προσπαθούμε να κάνουμε δεν έχω καταλάβει να βγάλουμε το μένος μας για κάτι που μας έχει συμβεί στο παρελθόν σε κάποιον συμφορουμίτη? Και μετά επειδή τον ταπώσαμε λύσαμε τα προβλήματα μας ή γενικά τα είπαμε στο σύστημα επειδή τα είπαμε σε κάποιον υπάλληλο του? Και ' γω είχα προβλήματα με κάποιον έμπορο και το είδος που μου πούλησε αλλά δεν τα έχω με τους εμπόρους του φόρουμ, δεν τους θεωρώ κλέφτες και απατεώνες επειδή ήταν ο ένας. Με γιατρούς τα΄χω που με εκμεταλεύτηκαν σε μεγάλη ανάγκη και μου τ΄αρπαξαν χοντρά, αλλά όχι με τους γιατρούς του φόρουμ, με δασκάλους που ήταν άδικοι στα παιδιά μου κτλ κτλ. Σε όλους αυτούς δεν με πήγε κανείς με το ζόρι για όλα είχα τις επιλογές μου μπορούσα να κάνω και διαφορετικά. Το ότι δεν διάβασα τα ψιλά γράμματα δεν ευθύνεται κανείς παρά μόνο εγώ μη ζητάμε ευθύνες από κανέναν άλλο ενήλικες είμαστε. Πριν να διαβούμε τις πόρτες να ξέρουμε υπεύθυνα τι πάμε να κάνουμε.:)
.
Ωπα βάστα λίγο.Τώρα που το ξαναδιαβάζω πιθανόν να έχει υπονοούμενο εναντίον του saki .Σε καμία περίπτωση το διατύπωσα μάλλον λάθος.
Εγώ τα έχω με τις εισπρακτικές και τα αφεντικά των τραπεζών που εκχωρησαν ουσιαστικά τα χρέη των δανειοληπτών σε εταιρείες απρόσωπες.Κάποτε πήγαινες στην τραπεζά σου και την εβρισκες την άκρη.Τώρα έχεις να κάνεις με ανθρώπους που δεν πρόκειται να συναντήσεις ποτέ και το μόνο που κάνουν είναι να πιάσουν οικονομικούς στόχους με κάθε τίμημα.Αυτό ήθελα να πώ πρίν και όχι κάτι άλλο για τον εργαζόμενο saki.
Γράψε λάθος συνάδελφε δεν ήθελα να σε προσβάλω.:)

Hekima
14-12-2010, 13:56
[quote=Hekima;272830]

Σοφία μου, σαφέστατα τέτοιες πολιτικές δεν ταιριάζουν στο FORUM μας, δηλ. του στυλ, πες μου τι δουλειά κάνεις ή τι μηχανή καβαλάς, για να σου πω εάν θα "κάνουμε" παρέα...
Εγώ προσωπικά εάν διαπιστώσω κάτι τέτοιο θα με βρεί ο οποιοσδήποτε απέναντι του... Ολοι είμαστε ίσοι κάτω από την ομπρέλα του FORUM, είτε έχει 250CC είτε 1600 GT, είτε τραπεζικός, είτε έμπορος είτε νεκροθάφτης... ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΥΣ....

Εχουμε πεί άλλωστε πολλάκις, ότι είμαστε μια ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ, με κοινό παρανομαστή τον μοτοσυκλετισμό...
Οποιος θέλει να προσωποποιήσει τα προσωπικά του προβλήματα ή βιώματα και να "επιτίθετε" σε άλλα μελή, μάλλον είναι σε λάθος κατεύθυνση...
Φυσικά εννοείτε ότι πέρα από την αγάπη μας, για τον μοτοσυκλετισμό, υπάρχουν και άλλα πράγματα στην ζωή, που δεν είναι κακό να τα συζητάμε....!!!!

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΕΊΤΕ ΕΚΔΡΟΜΗ, ΕΊΤΕ ΚΑΦΕ, ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΛΕΤΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ...!!!
ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΟΣΑ ΚΥΒΙΚΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...
ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.... ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ....

Ετσι για να μπουν κάποια πράγματα στην θέση τους....

Αργύρης...

Σαφέστατα Αργύρη συμφωνώ να τα συζητάμε ας μην χαρακτηρίζουμε όμως και ας μην ονοματίζουμε. Θαρρώ πως μπορούμε να καταθέτουμε στους φίλους εδώ ότι θεωρούμε πως πρέπει να μοιραστούμε χωρίς ονόματα και χαρακτηρισμούς. Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει λεπτομέρεις ή στοιχεία υπάρχει τρόπος να τα αναζητήσει. Νομίζω θα ήταν άσχημο να δώσω το όνομα του γιατρού ή του εμπόρου που με πείραξε γιατί πιθανόν να είχε γνωστούς ή συγγενείς στο φόρουμ που θα τους ενοχλούσε, θα τους πλήγωνε, ή αντίστοιχα κάποιος από εδώ μπορεί να ήταν ευχαριστημένος με τους ίδιους ανθρώπους και να μπαίναμε σε αντιπαραθέσεις και προβλήματα.
Σεβασμός στον άνθρωπος δεν είναι μόνο στην οδηγική συμπεριφορά Αργύρη μου, σεβασμός στον άνθρωπο είναι να τον κοιτάς στα μάτια αλλά να ξέρεις ότι το δικό σου βλέμμα πρώτα είναι καθάριο και η δική σου ψυχή λαμπερή:)

Wicked_GS
14-12-2010, 14:04
Εγω παλι οταν εγραψα την ιστορια μου ειπα οτι αν θελουν μπορουν να με ενημερωσουν για την υποθεση μου αλλα οχι να μου ζητουν προσωπικα στοιχεια απο το τηλεφωνο. Το αν χρωσταω ή δεν χρωσταω το ξερω παρα πολυ καλα και ειμαι αρκετα υπευθυνος για να αναλαβω τις ευθυνες των λαθων μου. Εγω ξαναλεω οτι κολλαω στην απαιτηση τους να πω δηλωσω τα προσωπικα μου στοιχεια απο το τηλεφωνο.
Οσον αφορα το ειδος της εργασιας που κανουν δεν εχει τιποτα το μεμπτο ειδικα την εποχη που ζουμε! Και γι' αυτο ποτε δεν τους βριζω ή δεν τους μιλαω ασχημα. Μπορει να ειμαι λιγο τυπικος και αυστηρος, αλλα παντα ευγενικος. Στην αναγκη και σκουπιδιαρης θα γινομουν αν χρειαζοταν να θρεψω την οικογενεια μου. Οι καιροι για καρεκλες και χαϊλικια περασαν. Καιρος για εργασια.
Και τελος παντων "αφηστε τα μίση και πιαστε το Daines-ι" :D:D:D

Hekima
14-12-2010, 14:14
[quote=Hekima;272830]
.
Ωπα βάστα λίγο.Τώρα που το ξαναδιαβάζω πιθανόν να έχει υπονοούμενο εναντίον του saki .Σε καμία περίπτωση το διατύπωσα μάλλον λάθος.
Εγώ τα έχω με τις εισπρακτικές και τα αφεντικά των τραπεζών που εκχωρησαν ουσιαστικά τα χρέη των δανειοληπτών σε εταιρείες απρόσωπες.Κάποτε πήγαινες στην τραπεζά σου και την εβρισκες την άκρη.Τώρα έχεις να κάνεις με ανθρώπους που δεν πρόκειται να συναντήσεις ποτέ και το μόνο που κάνουν είναι να πιάσουν οικονομικούς στόχους με κάθε τίμημα.Αυτό ήθελα να πώ πρίν και όχι κάτι άλλο για τον εργαζόμενο saki.
Γράψε λάθος συνάδελφε δεν ήθελα να σε προσβάλω.:)

Φίλε Διονύση υπάρχουν ακόμη άνθρωποι στις τράπεζες ευτυχώς, όπως και σε άλλα επαγγέλματα. Οι στόχοι που τους βάζουν είναι για να επιβιώσουν κι αυτοί και οι οικογένειες τους, δεν έχεις επιλογές Διονύση στη ζωή να πράξεις όπως θέλεις αλλά όπως σου το επιβάλουν. Δεν συμφωνώ σε όλα με τον εργοδότη μου αλλά δυστυχώς τα χέρια μου είναι γυμνά.
Άλλος κρατάει και το καρπούζι και το μαχαίρι. :):)

frits
14-12-2010, 14:16
Γνωρίζεις τι ακριβώς κάνουν αυτοί οι άνθρωποι στη δουλειά τους?
Τι είναι αναξιοπρεπές δηλαδή?
Αναξιοπρέπεια και αλητεία είναι όταν πήγα σε ένα κατάστημα στις εκπτώσεις και μου πούλησε ένα παντελόνι στην τιμή πριν από τις εκπτώσεις και στο λέω επειδή το τσέκαρα. Αναξιοπρέπεια και αλητεία ήταν όταν δεν εγχείριζαν τον πατέρα μου αν δεν έβρισκα 3 εκ. δραχμές. Αναξιοπρεπές είναι όταν δεν μου δίνουν απόδειξη και κλέβουν το σύστημα οι έμποροι και πολλά άλλα.
Και ναι βάση των αναγκών μας κάνουμε το οτιδήποτε θεωρούμε εμείς αξιοπρεπές, οτιδήποτε που θα δώσει φαί στα παιδιά μας και θα πληρώσει λογαριασμούς, ώστε να μη μας κυνηγάει κανείς, καμιά εισπρακτική εταιρία και καμία τράπεζα για να μην έχουμε να λέμε και μετά.:)

Για να τηλεφωνείς σε όλο το σόι αυτού που χρωστάει, να μιλάς απαξιωτικά, να φοβίζεις 7χρονα παιδιά, να τηλεφωνείς στις 12.00 το βράδυ πρέπει να απλά να σου αρέσει, όλα τα άλλα είναι για κατανάλωση.
Και οι ρουφιάνοι στην κατοχή που έβαζαν την κουκούλα και έδιναν κόσμο είχαν τις δικαιολογίες τους.
Υπάρχουν διαδικασίες που προβλέπουν τι πρέπει να γίνει αν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του, δέσμευση περιουσίας, κατάσχεση κ.ά.
Το να σε πέρνουν τηλέφωνο και να σε πιέζουν ψυχολογικά απλά είναι απαράδεκτο και τίποτα δεν νομιμοποιεί αυτούς που το κάνουν.

BMW 1150 RT
14-12-2010, 14:21
Μα φίλε μου ΙΤΑLE - οι τράπεζες είναι εσωτερικό ΔΝΤ - ξενχάμε ότι μας τα παρουσίαζαν μέσω διαφήμισης όλα ΩΡΑΙΑ - πάρε κόσμε κάρτες όσες θέλης και δεν πειράζει που είσαι άνεργος δεν θα σου βάλουμε το μαχαίρι στο λαιμό-όμως τώρα κάθε μέρα και όποτε θέλουν χωρις να σεβαστούν την οικογενειακή γαλήνη σε παίρνουν τηλέφωνο και σε εκβιάζουν.- Το ίδιο έγινε με τα στεγαστικά τα οποία φούσκωσαν σε μεγάλο βαθμό - αλλά οι τράπεζες έβγαλαν τετραπλάσια κέρδη - και γιαυτό ακόμα και τώρα έχουν ρευστό - όπου πίσω απο την πλάτη μας γελάνε τα GOLDE BOYS - Αυτή είναι συνταγή Γερμανών για μας του ευρωπαίους -να σου δώσουμε Ελλαδίτσα όσο δάνειο θέλης αλλά να αγοράσης τα αυτοκίνητά μας και βλέπουμε - έρχονται τώρα και σου λένε δεν μας νοιάζη που θα βρής τους τόκους αλλά εμεις τούς θέλουμε τώρα -
Η ταπεινή μου άποψη και την καταθέτω εγγράφως είναι ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΕΗ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ Η ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ όπως έκανε μία χώρα σε δημοψίφισμα - είναι καλύτερα να βουλιάξουν οι τράπεζες και όχι ο ΛΑΟΣ .
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ- πρέπει να γνωρίζουν τα ΔΝΤ ότι οι λαοί δεν πεθαίνουν ΠΟΤΕ
κώστας goldwing

Hekima
14-12-2010, 14:31
Για να τηλεφωνείς σε όλο το σόι αυτού που χρωστάει, να μιλάς απαξιωτικά, να φοβίζεις 7χρονα παιδιά, να τηλεφωνείς στις 12.00 το βράδυ πρέπει να απλά να σου αρέσει, όλα τα άλλα είναι για κατανάλωση.
Και οι ρουφιάνοι στην κατοχή που έβαζαν την κουκούλα και έδιναν κόσμο είχαν τις δικαιολογίες τους.
Υπάρχουν διαδικασίες που προβλέπουν τι πρέπει να γίνει αν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του, δέσμευση περιουσίας, κατάσχεση κ.ά.
Το να σε πέρνουν τηλέφωνο και να σε πιέζουν ψυχολογικά απλά είναι απαράδεκτο και τίποτα δεν νομιμοποιεί αυτούς που το κάνουν.

Αν έχεις προσωπική εμπειρία την άλλη φορά ψάξε καλύτερα βρες στοιχεία ποιός ήταν στην τηλεφωνική γραμμή στην παρούσα φάση στην συγκεκριμένη εταιρεία. Βρες τον/την και πράξε ανάλογα.
Οι εταιρείες αυτές δουλεύουν μέχρι τόσο αργά?
Νομίζω ότι οι διαδικασίες που αναφέρεις τηρούνται ούτως ή άλλως.

kostas_366
14-12-2010, 14:50
Αφήστε τις τράπεζες, και κανονήστε καμιά βόλτα. Ελαιομάζεμα τέλος, κάποια χρηματάκια πήραμε, ελάτε να σας <<δείξω>> πως οδηγούν :sm7::sm7::sm7::sm7:

Hekima
14-12-2010, 15:09
Μα φίλε μου ΙΤΑLE - οι τράπεζες είναι εσωτερικό ΔΝΤ - ξενχάμε ότι μας τα παρουσίαζαν μέσω διαφήμισης όλα ΩΡΑΙΑ - πάρε κόσμε κάρτες όσες θέλης και δεν πειράζει που είσαι άνεργος δεν θα σου βάλουμε το μαχαίρι στο λαιμό-όμως τώρα κάθε μέρα και όποτε θέλουν χωρις να σεβαστούν την οικογενειακή γαλήνη σε παίρνουν τηλέφωνο και σε εκβιάζουν.- Το ίδιο έγινε με τα στεγαστικά τα οποία φούσκωσαν σε μεγάλο βαθμό - αλλά οι τράπεζες έβγαλαν τετραπλάσια κέρδη - και γιαυτό ακόμα και τώρα έχουν ρευστό - όπου πίσω απο την πλάτη μας γελάνε τα GOLDE BOYS - Αυτή είναι συνταγή Γερμανών για μας του ευρωπαίους -να σου δώσουμε Ελλαδίτσα όσο δάνειο θέλης αλλά να αγοράσης τα αυτοκίνητά μας και βλέπουμε - έρχονται τώρα και σου λένε δεν μας νοιάζη που θα βρής τους τόκους αλλά εμεις τούς θέλουμε τώρα -
Η ταπεινή μου άποψη και την καταθέτω εγγράφως είναι ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΕΗ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ Η ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ όπως έκανε μία χώρα σε δημοψίφισμα - είναι καλύτερα να βουλιάξουν οι τράπεζες και όχι ο ΛΑΟΣ .
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ- πρέπει να γνωρίζουν τα ΔΝΤ ότι οι λαοί δεν πεθαίνουν ΠΟΤΕ
κώστας goldwing

Στα λόγια μου έρχεσαι αλί και τρις αλί πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος να πιστεύει ότι όντας άνεργος θα πάρει κάρτα ή δάνειο και θα τα δώσει όποτε μπορεί:sm7: Αλί και τρις αλί αν κάποιος σωστός άνθρωπος στήριξε τη ζωή του και τα όνειρα του στις διαφημίσεις.
Αλίμονο καλέ μου φίλε αν νοιάζονται για την οικογενειακή γαλήνη του καθενός, σάμπως νοιαστήκαμε εμείς οι ίδιοι όταν μπαίναμε στο τριπάκι των καρτών ή των δανείων τι πιστεύαμε δηλαδή?

Να πάρουμε το ζεστό χρήμα να κάνουμε τη δουλειά μας και μετά μην τον
είδατε τον Παναγή? Τι θα τα επιστρέψουμε πίσω? Τι μας τα ζητάνε? Πως τολμάνε δηλαδή? Θα πλακώσουμε και τον τραπεζικό υπάλληλο που κάνει τη δουλειά του. Πλάκα έχουμε μεγάλη πλάκα:(

tsak8
14-12-2010, 17:32
Eπειδη φαινεται οτι τις πονας τις τραπεζες, ξερεις υποθετω τις πολιτικες χορηγησης δανειων και καρτων μεχρι π.χ περυσι..
Κατανοεις οτι δεν εκμεταλευονται την οικονομικη παιδεια των πελατων τους..
Συμφωνεις οτι σεβονται δικαστικες αποφασεις περι καταχρηστικων ορων..

Αξιοπρεπης δουλεια:οποια δεν ασελγει στο κουφαρι καποιου π.χ εξωτερικος συνεργατης,κουριερ,δελιβερι,μεταφορεας,πωλητης,αγροτης,νυκτοφυλακας,σερβιτορος,λαντζερης,καβα κ.α..τις 3 τελευταιες και την 1η τις εχω κανει για χρονια φοιτητης χωρις ντροπη :-)
Επισης εξηγησα οτι πλεον με καλουν προισταμενοι,οχι απλοι υπαλληλοι.Καριεριστες δηλαδη οχι αναγκασμενοι περαστικοι..και με 2400 ευρω χρεος (με τους τοκους) και περιπου 75% αυτου μισθο, οσο εχω δουλεια θα γελαω πρωτος,τελευταιος και γενικα οποτε θελω!Μικρες απολαυσεις σε μια τρελη καθημερινοτητα..
Φιλικα προς ολους!

frits
14-12-2010, 18:25
Αν έχεις προσωπική εμπειρία την άλλη φορά ψάξε καλύτερα βρες στοιχεία ποιός ήταν στην τηλεφωνική γραμμή στην παρούσα φάση στην συγκεκριμένη εταιρεία. Βρες τον/την και πράξε ανάλογα.
Οι εταιρείες αυτές δουλεύουν μέχρι τόσο αργά?
Νομίζω ότι οι διαδικασίες που αναφέρεις τηρούνται ούτως ή άλλως.

Τότε τι χρειάζονται οι εισπρακτικές εταιρείες ; σε τι εξυπηρετούν;

Επιμένω ότι αυτή η "δουλειά" και με τον τρόπο που γίνεται είναι για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τι είναι η αξιοπρέπεια. Το να πατάς τον άλλο στο λαιμό την ώρα που πνίγεται δεν είναι ανθρώπινο και η λογική του "Ας πρόσεχε" είναι ένα επικίνδυνο άλλοθι.

Hekima
14-12-2010, 19:06
Eπειδη φαινεται οτι τις πονας τις τραπεζες, ξερεις υποθετω τις πολιτικες χορηγησης δανειων και καρτων μεχρι π.χ περυσι..
Κατανοεις οτι δεν εκμεταλευονται την οικονομικη παιδεια των πελατων τους..
Συμφωνεις οτι σεβονται δικαστικες αποφασεις περι καταχρηστικων ορων..

Αξιοπρεπης δουλεια:οποια δεν ασελγει στο κουφαρι καποιου π.χ εξωτερικος συνεργατης,κουριερ,δελιβερι,μεταφορεας,πωλητης,αγροτης,νυκτοφυλακας,σερβιτορος,λαντζερης,καβα κ.α..τις 3 τελευταιες και την 1η τις εχω κανει για χρονια φοιτητης χωρις ντροπη :-)
Επισης εξηγησα οτι πλεον με καλουν προισταμενοι,οχι απλοι υπαλληλοι.Καριεριστες δηλαδη οχι αναγκασμενοι περαστικοι..και με 2400 ευρω χρεος (με τους τοκους) και περιπου 75% αυτου μισθο, οσο εχω δουλεια θα γελαω πρωτος,τελευταιος και γενικα οποτε θελω!Μικρες απολαυσεις σε μια τρελη καθημερινοτητα..
Φιλικα προς ολους!

Επειδή τα έβγαλες τα συμπεράσματα σου για εμένα και επειδή ξέρεις τραπεζικούς που ασέλγησαν σε κουφάρια, επειδή οι υπάλληλοι είναι ''αναγκασμένοι περαστικοί'' και΄συ μιλάς με τις σαρδέλλες, επειδή έκανες αυτές τις δουλειές σαν φοιτητής, ήσουν δηλαδή αναγκασμένος υπάλληλος? Επειδή έχεις δουλειά ενώ άλλοι όχι, ε νομίζω πως έχεις κάθε δικαίωμα να λες αυτά που λες στο τηλέφωνο γιατί έχει πολύ πλάκα. Γέλα πρώτος και όποτε θέλεις αρκεί εσύ να είσαι καλά :) Πάντα φιλικά

gsmaniac
14-12-2010, 19:10
Τότε τι χρειάζονται οι εισπρακτικές εταιρείες ; σε τι εξυπηρετούν;

Επιμένω ότι αυτή η "δουλειά" και με τον τρόπο που γίνεται είναι για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τι είναι η αξιοπρέπεια. Το να πατάς τον άλλο στο λαιμό την ώρα που πνίγεται δεν είναι ανθρώπινο και η λογική του "Ας πρόσεχε" είναι ένα επικίνδυνο άλλοθι.
θα ηταν πολυ καλυτερα να σε επαιρνε καποιος απο το καταστημα της τραπεζας,ο οποιος σιγουρα θα ηταν πιο ευγενικος,γιατι θα σε γνωριζε και προσωπικα......;)
η επαγγελματικη μου επαφη με τραπεζες ειναι πολυ καλη,ισως γιατι δεν ειναι εξαρτωμενη απο αυτες.....:rolleyes:
επειδη ακουγονται πολλα παραπονα συμπεριφορας προς τους πελατες απο τις εισπρακτικες,νομιζω οτι την δουλεια αυτη την κανουν ανεκπαιδευτοι και εκει υπαρχει θεμα....:cool:
οσο για καποιους που θιχτηκαν προσωπικα,νομιζω οτι κανουν λαθος......μιλαμε για το ολο συστημα και για καποιους αναιδεις;)

Hekima
14-12-2010, 19:10
Τότε τι χρειάζονται οι εισπρακτικές εταιρείες ; σε τι εξυπηρετούν;

Επιμένω ότι αυτή η "δουλειά" και με τον τρόπο που γίνεται είναι για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τι είναι η αξιοπρέπεια. Το να πατάς τον άλλο στο λαιμό την ώρα που πνίγεται δεν είναι ανθρώπινο και η λογική του "Ας πρόσεχε" είναι ένα επικίνδυνο άλλοθι.

Σε ξαναρωτάω αυτά που είπες είναι προσωπική σου εμπειρία? Ή τα έχεις ακούσει από αλλού?
Ποιός είπε για λογική "ας πρόσεχε", για που είναι άλλοθι?
Σε πείρανε 12 το βράδυ?

tsompanis
14-12-2010, 19:36
δεν θα ήθελα να πάρω μέρος σε αυτήν την κουβέντα,γιατί έτσι και αλλιώς με τις τράπεζες δεν έχω καμία σχέση και ούτε απο έξω δεν περνάω.δεν τους ενοχλώ δεν με ενοχλούν..
το ίδιο όμως θα ευχόμουν και για τους υπόλοιπους..

Οι εισπρακτικές εταιρίες δημιουργήθηκαν για τους μπαταχτσήδες.Σίγουρα θα μπορούσαν να χειριστούν το πράγμα πιο ανθρώπινα και σίγουρα μέσα στους οφειλέτες υπάρχουν και μερικοί που δεν φταίνε και απλά την πάτησαν.
Οι περισσότεροι όμως και για να ικανοποιήσουν τα βίτσια τους έκαναν παπαρδέλες!φαντάζομαι όλο και κάποια παραδείγματα γνωστών θα σας έρχονται στο μυαλό.εμένα πάρα πολλά!
Με την κρίση ήρθε η ώρα να πληρωθούν τα 220τ.μ μεζονέτα για 3μελή οικογένεια,τα τζιπ οι χλίδες και τα βίτσια

ntinopoulos
14-12-2010, 19:37
Σε ξαναρωτάω αυτά που είπες είναι προσωπική σου εμπειρία? Ή τα έχεις ακούσει από αλλού?
Ποιός είπε για λογική "ας πρόσεχε", για που είναι άλλοθι?
Σε πείρανε 12 το βράδυ?
κανα γκομενακι θα τον πηρε και εκανε το θυμωμενο επειδη ηταν μπροστα η ξανθη!:rolleyes::sm7:

gsmaniac
14-12-2010, 19:38
δεν θα ήθελα να πάρω μέρος σε αυτήν την κουβέντα,γιατί έτσι και αλλιώς με τις τράπεζες δεν έχω καμία σχέση και ούτε απο έξω δεν περνάω.δεν τους ενοχλώ δεν με ενοχλούν..
το ίδιο όμως θα ευχόμουν και για τους υπόλοιπους..

Οι εισπρακτικές εταιρίες δημιουργήθηκαν για τους μπαταχτσήδες.Σίγουρα θα μπορούσαν να χειριστούν το πράγμα πιο ανθρώπινα και σίγουρα μέσα στους οφειλέτες υπάρχουν και μερικοί που δεν φταίνε και απλά την πάτησαν.
Οι περισσότεροι όμως και για να ικανοποιήσουν τα βίτσια τους έκαναν παπαρδέλες!φαντάζομαι όλο και κάποια παραδείγματα γνωστών θα σας έρχονται στο μυαλό.εμένα πάρα πολλά!
Με την κρίση ήρθε η ώρα να πληρωθούν τα 220τ.μ μεζονέτα για 3μελή οικογένεια,τα τζιπ οι χλίδες και τα βίτσια
ξεχασες τους ανεργους κωστη....:o:o

GEO_K
14-12-2010, 19:38
δεν θα ήθελα να πάρω μέρος σε αυτήν την κουβέντα,γιατί έτσι και αλλιώς με τις τράπεζες δεν έχω καμία σχέση και ούτε απο έξω δεν περνάω.δεν τους ενοχλώ δεν με ενοχλούν..
το ίδιο όμως θα ευχόμουν και για τους υπόλοιπους..

Οι εισπρακτικές εταιρίες δημιουργήθηκαν για τους μπαταχτσήδες.Σίγουρα θα μπορούσαν να χειριστούν το πράγμα πιο ανθρώπινα και σίγουρα μέσα στους οφειλέτες υπάρχουν και μερικοί που δεν φταίνε και απλά την πάτησαν.
Οι περισσότεροι όμως και για να ικανοποιήσουν τα βίτσια τους έκαναν παπαρδέλες!φαντάζομαι όλο και κάποια παραδείγματα γνωστών θα σας έρχονται στο μυαλό.εμένα πάρα πολλά!
Με την κρίση ήρθε η ώρα να πληρωθούν τα 220τ.μ μεζονέτα για 3μελή οικογένεια,τα τζιπ οι χλίδες και τα βίτσια

respect!!!

tsompanis
14-12-2010, 19:42
ξεχασες τους ανεργους κωστη....:o:o




ένας νοικοκύρης και ιδίως αν έχει και παιδιά,πρέπει να το έχει προβλέψει και αυτό...τι κάνει χαζιέββββββ που λένε και εδω πέρα χεχε?
εσύ δεν θα το είχες προβλέψει??;)

gsmaniac
14-12-2010, 19:52
ένας νοικοκύρης και ιδίως αν έχει και παιδιά,πρέπει να το έχει προβλέψει και αυτό...τι κάνει χαζιέββββββ που λένε και εδω πέρα χεχε?
εσύ δεν θα το είχες προβλέψει??;)
οτι θα χασεις την δουλεια σου....ειναι λιγακι δυσκολο να το προβλεψεις
δεν αναφερομαι στις εποχες που ζουμε τωρα,αλλα πριν 10 -15 χρονια..;)
το στεγαστικο μου το πηρα το 2000 για 15 χρονια.....τι προβλεψη να εκανα τοτε;;;
επρεπε να παω στον ΠΗΤ ΠΑΠΑΔΑΚΟ;;;;;;:sm7:

ntinopoulos
14-12-2010, 20:03
οτι θα χασεις την δουλεια σου....ειναι λιγακι δυσκολο να το προβλεψεις

δεν αναφερομαι στις εποχες που ζουμε τωρα,αλλα πριν 10 -15 χρονια..;)
το στεγαστικο μου το πηρα το 2000 για 15 χρονια.....τι προβλεψει να εκανα τοτε;;;

επρεπε να παω στον ΠΗΤ ΠΑΠΑΔΑΚΟ;;;;;;:sm7:

στον ...χορταρεα!:sm7:

frits
14-12-2010, 20:18
Σε ξαναρωτάω αυτά που είπες είναι προσωπική σου εμπειρία? Ή τα έχεις ακούσει από αλλού?
Ποιός είπε για λογική "ας πρόσεχε", για που είναι άλλοθι?
Σε πείρανε 12 το βράδυ?

Είναι εμπειρίες συγγενικών μου προσώπων οι οποίοι δεν έχουν λόγο να μου πουν ψέματα, για το 7χρόνο το έχει γράψει φίλος σε παραπάνω πόστ και έχουν αναφερθεί περιστατικά και στα κανάλια, επίσης είμαι μάρτυρας πολλές φορές τηλεφώνων σε υπάλληλο μου για παράδειγμα που τον παίρνουν 2-3 φορές την ημέρα.
Σε ότι αφορά το τηλέφωνο στις 12.00 το βράδυ, ναι καλούσαν και δεν μιλούσαν πιθανότατα για εκδίκηση σε βρίσιμο που είχαν φάει το πρωί (δεν πιστεύω στις συμπτώσεις..:cool:).

Εγώ λοιπόν απάντησα, περιμένω να μου απαντήσεις εσύ σε τι χρειάζονται οι εισπρακτικές εταιρείες όταν από το νόμο υπάρχουν διαδικασίες που προβλέπουν τι γίνεται αν δεν είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου.

gepol
14-12-2010, 20:35
Είναι απλά πιο φτηνό αυτό απο το να ξεκινήσουν νομικές διαδικασίες, και έχει ένα σχετικό αποτέλεσμα....και σαφώς πιο γρήγορο

ntinopoulos
14-12-2010, 20:51
Είναι απλά πιο φτηνό αυτό απο το να ξεκινήσουν νομικές διαδικασίες, και έχει ένα σχετικό αποτέλεσμα....και σαφώς πιο γρήγορο
θα μπορουσαν να βαλουν και μπραβους!:sm7:
θα δουλευαν και 'μαυρα"!:sm7:

teo71
14-12-2010, 21:17
Αυτό που με εξοργίζει στις τράπεζες, είναι ότι αρνούνται να δεχθούν τον παγκοσμίως θεσμοθετημένο λογαριαμού του παθητικού, "επισφαλείς πελάτες"


Εξηγούμε: Οποιοσδήποτε παγκοσμίως πουλάει ένα εμπόρευμα επί πιστώσει, αναλαμβάνει τον κίνδυνο να μη το πληρωθεί. Γιαυτό και όλα τα λογιστικά συστήματα του κόσμου, έχουν καθιερώσει τον λογαριασμό "επισφαλείς πελάτες", όπου εκεί παιρνάνε ως ζημίες τα εμπορεύματα που δεν πληρώνωνται...

Οι τράπεζες επί χρόνια, πουλούσαν επί πιστώσει το εμπορεύμα τους, (χρήμα), σε ανθρώπους, που ένας έμπορος δεν θα πουλούσε ούτε ένα μπουφάν με πίστωση. Αυτό το κάνανε, για να παρουσιάζουν υψηλά κέρδη και να παίρνουν τα bonus τα μεγαλοστελέχη.

Τώρα λοιπόν, που ήρθε η ώρα να γράψουν τις ζημίες στα αποτελέσματα τους, στον λογαριασμό "επισφαλείς πελάτες", αρνούνται να το κάνουν και συμπεριφέρονται σαν νταβατζήδες με τις εισπρακτικές εταιρείες...

Αν δεν έχετε τίποτα να σας πάρουν, γράψτε τους στα ξέρετε εσείς.....:D

Ας πρόσεχαν....

ΥΓ: Αν τα bonus, δίνονταν μετά την αποπληρωμή ενός δανείου, τα στελέχη τους δεν θα δίνανε ούτε το 20% των δανείων που δώσανε...

Hekima
14-12-2010, 21:21
Είναι εμπειρίες συγγενικών μου προσώπων οι οποίοι δεν έχουν λόγο να μου πουν ψέματα, για το 7χρόνο το έχει γράψει φίλος σε παραπάνω πόστ και έχουν αναφερθεί περιστατικά και στα κανάλια, επίσης είμαι μάρτυρας πολλές φορές τηλεφώνων σε υπάλληλο μου για παράδειγμα που τον παίρνουν 2-3 φορές την ημέρα.
Σε ότι αφορά το τηλέφωνο στις 12.00 το βράδυ, ναι καλούσαν και δεν μιλούσαν πιθανότατα για εκδίκηση σε βρίσιμο που είχαν φάει το πρωί (δεν πιστεύω στις συμπτώσεις..:cool:).

Εγώ λοιπόν απάντησα, περιμένω να μου απαντήσεις εσύ σε τι χρειάζονται οι εισπρακτικές εταιρείες όταν από το νόμο υπάρχουν διαδικασίες που προβλέπουν τι γίνεται αν δεν είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου.

Σε πιστεύω, παντού υπάρχουν τρελλοί κι εμμονικοί, η δικιά μου η ένσταση σε όλο αυτό το thread είναι άλλη, φτάνουμε στο αποτέλεσμα και κρίνουμε ανθρώπους επαγγέλματα εταιρείες χωρίς να εξετάσουμε την αιτία. Ξύπνησε ένα ωραίο πρωί ο τραπεζικός και είπε σήμερα θα ρημάξω τον τάδε δεν φταίει αλλά εγώ θα τον ρημάξω. Πήγε ο υπάλληλος αυτής της εταιρίας το πρωί στη δουλειά πήρε τηλέφωνο να ζητήσει τα χρωστούμενα και αφού του απάντησαν ευγενικά αυτός έβρισε και απείλησε. Τέλος πάντων Σταύρο δεν έχει νόημα να το κουράζουμε άλλο εξάλλου η συμμετοχή μου στο φόρουμ δεν έγινε για να μαλώνω. Είναι και άνισο μόνη εγώ να τα βάζω με τόσους. Το μόνο που είπα παραπάνω είναι να μη χαρακτηρίζουμε ονομαστικά επιχειρήσεις και ανθρώπους και αυτό είχε να κάνει με τον τίτλο του thread και διάφορα λεγόμενα συμφορουμιτών:(

Νόμος 3758
Εταιρίες ενημέρωσης οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις και άλλες διατάξεις

Γι΄αυτό γίνανε αυτές οι εταιρίες τώρα αν αλλάξαν στην πορεία τι να πω

tsak8
14-12-2010, 21:35
Επειδή τα έβγαλες τα συμπεράσματα σου για εμένα και επειδή ξέρεις τραπεζικούς που ασέλγησαν σε κουφάρια, επειδή οι υπάλληλοι είναι ''αναγκασμένοι περαστικοί'' και΄συ μιλάς με τις σαρδέλλες, επειδή έκανες αυτές τις δουλειές σαν φοιτητής, ήσουν δηλαδή αναγκασμένος υπάλληλος? Επειδή έχεις δουλειά ενώ άλλοι όχι, ε νομίζω πως έχεις κάθε δικαίωμα να λες αυτά που λες στο τηλέφωνο γιατί έχει πολύ πλάκα. Γέλα πρώτος και όποτε θέλεις αρκεί εσύ να είσαι καλά :) Πάντα φιλικάΚαι φυσικα δεν βγαζω συμπερασμα για εσενα, κουβεντα κανουμε..δεν νομιζω οτι καταλαβες το τι λεω..τα αλλα ειναι απαντηση σε αλλα ποστ π.χ παραδειγματα αξιοπρεπων εργασιων.και πλακα κανω στο τηλεφωνο γιατι η διαδικασια ειναι της πλακας για εμενα.αλλοι αυτοκτονησαν :-( ας θεσπισουν οι τραπεζες πιστωτικο "σκορ" για να προασπισουν τα συμφεροντα τους, ας υπακουσουν στους νομους, και θα ειναι αχρειαστες οι εταιρειες αυτες.

Arkas
14-12-2010, 22:32
Kαλό θα είναι, να μην καταδικάζουμε επαγγελματικούς χώρους συλλήβδην.
Και ιδιαιτέρως επαγγελματίες και δη του forum που εργάζονται στους παραπάνω χώρους.

Από την άλλη, εξίσου καλό θα ήταν, να μην οικειοποιούμεθα κάθε ένσταση, καταγγελία, δυσφορία
που διατυπώνεται στο forum για τον ευρύτερο επαγγελματικό μας τομέα, καθόσον
οι όποιες άσχημες εντυπώσεις, διατυπώνονται για τον τομέα γενικώς
και όχι για εμάς σε προσωπικό επίπεδο.

Αν μη τι άλλο, αυτό που μας διακρίνει και μας ξεχωρίζει,
είναι ο αλληλοσεβασμός και αλληλοεκτίμηση μεταξύ μας.

.

ckk
14-12-2010, 23:17
Η γιαγιά αρκούδα άρχισε ως εξής:
σε ολους εχει τυχη να μηνουν απο ρευστο . ποσο μαλιστα να εισαι επαγκελματιας και να κρεμεσε στο να σου πληρωσουν τις επιταγες που σου εδοσαν οι παλατες σου. πολλες φορες ρενουν τηλεφωνο και λενε << κρατα μου την επιταγη για λιγο>> οποτε ειναι ο αγραφος νομοσ της αγωρας και κρατας να τον διευκολινης και λες σε αυτους που εχεις δοσει εσυ αντιστηχα να κρατισουν την δικια σου.
περιπτοση πρωτη.
σηνεβη στην κατερινα να τις πουνε να κρατηση την επιταγη ο πελατης της για 5 ημερες ποσου 8500 ευρω.
οποτε η κατερινα πηρε τον προμυθευτη μας να κρατιση την δικια μας, την οποια την ειχε δοσει πλαφον στην eurobank.
απο την eurobank ειπαν μεν οτι θα την κρατιουν αλλα καθε μερα προσπαθουσαν να την εισπραξουν οποτε μας επερναν απο την τραπαζα μας και μας ελεγαν οτι ειμασται ακαλιπτοι. Μέχρι εδώ όλα σωστά. Η τράπεζά σου μπορεί να έπαιρνε, διότι η επιταγή φαινόταν κάθε μέρα προς είσπραξη, από την Eurobank, στο clearance. Δηλ. η Eurobank δεν κράτησε τον λόγο της.
και καθε μερα μας χρεωνανε 30 ευρω εξοδα ακαλιπτης επιταγης τα οποια τα επερνε η eurobank απο οτι μας ειπαν. Αλητεία και αιτία αγωγής (μαζί με άλλα αν έχεις, γιατί από μόνο του δεν αξίζει)
περιπτοση δευτερη.
27 του μηνα ειχα δοση στην eurobank 28 το πρωι 8+30 ειχα κλισει απο εισπρακτικη εταιρια και στην συνεχεια σχεδον απο μιση εως μια ωρα διαφορα καθε ημερα απο το πρωι μεχρη περιπου στης 9 το βραδυ. Από τον νόμο, έχουν δικαίωμα να σε παίρνουν μια φορά ανά δύο ημέρες και σε ωράρια εργασίας. , και στο κινητο και στο σταθερο. αυτο γηνοταν για ημερες οσπου πειρα τα λεφτα που περιμενα αλλα δεν πειγα να τα βαλω και δεν τα βαζω οσο μου ζαλιζουν τα πα@#@ρια.
μην μου πειτε οτι θα με βαλουν στον τιρεσια....
με εβαλε η τραπεζα πειραιως για 16 ευρω που η δοση του NEXUS εληγε στις 29 του μηνα τοτε . την 1 του μηνος με ειχε βαλει στον τιρεσια για 3 ημερες που δεν βρικε τα λευτα στον λογαριασμο. Εξαρτάται αν σε έβαλε στον ‘λευκό’ ή στον ‘μαύρο’ Τειρεσία. Αν στον ‘λευκό’, ΟΚ, αν στον ‘μαύρο’ δες το με τον δικηγόρο σου.
οποτε οταν με περνουν απο την εισπρακτικη εταιρια τους λεω οτι δεν εχω και να μου στηλουν εξωδικο και θα τα δοσο μια μερα πριν το δικαστιριο αν θελουν. αν δεν θελουν τα λεμε στο δικαστιριο.
μαλιστα καποιος απο την εισπρακτικη εταιρια μου ειπε οτι να κανω καλυτερη διαχηριση στα χριματα μου και εγω του ειπα να παει να γ...... και αυτος και ολο του το σωη που θα μου κανει και υποδιξεις το καθικη.... πήγαν?

Ο Wicked GS το κάνει με ένα σωστά κακό και νηφάλιο τρόπο. Τι wicked θα ήταν άλλωστε.

Ο Italos / τραπεζικός υπάλληλος (με κάποια προκατάληψη?)Nα κάνω λιγάκι το δικηγορό του διαβόλου.....

Πρώτα απο όλα να μιλήσω για τις εισπρακτικές εταιρείες...να ξέρετε ότι εκεί δουλεύουν παιδιά με πτυχία και βαρβάτα μάλιστα.......για ψοροδίφραγκα που πιστέψτε καμμία όρεξη δεν έχουνε να παίρνουνε το καθένα απο εμάς να του πρίζουν τα π@π@ρια.....έβλεπα κάποιους να τους τραβάνε με κάτι αλυσίδες περασμένες από την μύτη και κάποιους άλλους να τους παρακαλάνε, να πάνε να δουλέψουν στις εταιρείες ενημέρωσης οφειλετών(διότι έτσι λέγονται – και αυτό θα έπρεπε να κάνουν), μάλλον αυτοί θα ήταν τις γραμμές τους τις παρακολουθούνε και αν δεν κάνουν τις συστάσεις που βλέπουνε στη φόρμα μπροστά τους κινδυνεύουνε με απόλυση....ΠΟΤΕ μην ΞΕΧΝΑΤΕ ότι είναι συνάνθρωποι ποου κάνουν μια δουλεία που έχουν αναγκαστεί και δεν θέλουνε...με την υπόσχεση ότι μια μέρα θα τους πάρουνε κανονικούς υπάλληλου στη τράπεζα.....οπότε αυτοί οι ταλαίπωροι δεν φταίνε σε τπτ!!!Όλοι οι στρατηγοί του Hitler αυτό έλεγαν στην δίκη της Νυρεμβέργης, ότι εκτελούσαν διαταγές άλλων.

..........την κατέθεσε και λέει ας κόψουνε το λαιμό τους.....και ουσιαστικά αυτός σε κρέμασε και σε πήρε στο ¨κυωήγι" η τράπεζα.....

Όλα αυτά στα λέω γτ είμαι τραπεζικός και τα ξέρω πως παίζουνε.... την είχε στο πλαφόν

Αμφισβητώ 10000% τον τειρεσία για 2-3 μέρες οφειλής.... ????

Τουλάχιστον στη τράπεζα που εργάζομαι εγώ.....για να βάλουν κάποιον στο τειρεσία πρέπει να χρωστάει minimum 6 δόσεις....οπότε δεν πιστεύω ότι η Πειραιώς για τόσο μικρό ποσό και για 2-3 μέρες σε έβαλε τειρεσία.....Αν το έκανε είναι απαράδεκτο και ίσως πράνομο.....!!! για φαντάσου, οι τράπεζες τσ τσ τσ…

Απλά θέλω να πώ ότι μην τα χρεώνουμε όλα στις τράπεζες οι οποίες έχουνε κάνει τεράστια λάθη που αν θέλετε τα συζητάμε σε άλλο τοοπικ....

Η ουσία των τραπεζών είναι μια....

Δίνει τα ωραία της λευτάκια και θέλει να τα πάρει πίσω με τους όρους που όλοι υπογράφουμε....όταν αυτό δεν γίνεται....πρέπει να κινηθεί διαφορετικά!!!Γτ μας φαίνεται παράλογο αυτό???? Διότι έχουν αλλάξει οι συνθήκες. Και οι δικές μας και των τραπεζών. καλό θα είναι να το καταλάβουν, πριν είναι πολύ αργά για αυτές.

Στην περιπτωσή σου συγκεκριμένα η τράπεζα έχει μια "ακλάλυπτη" επιταγή δικιά σου την οποία την πλήρωσε σε κάποιον......δεν την νοιάζει αν εσένα σου χρωστάνε...δεν την νοιάζει αν περιμένεις να πάρεις λευτά....για αυτούς και πολύ σωστά....έκοψες μια επιταγή την οποία δεν φρόντισες να έχεις χρήματα να την καλύψεις.......δεν καταλαβαίνω γτ είναι λάθος η τράπεζα..... γιατί δεν την νοιάζει. Δεν τους απασχολούν οι άνθρωποι, ο κοινωνικός ιστός, η κακή εικόνα του πατέρα στην οικογένεια.


Το μοναδικό λάθος που δεν τους βγαίνει σε καλό...είναι που έχουν δώσει σε εταιρείες τέτοιου τύπου το δικαίωμα να ενοχλούνε τον κόσμο κτλ κτλ κτλ...... δεν τους έχουν δώσει απλά το δικαίωμα, τους πληρώνουν για την παροχή υπηρεσιών.


Μην ξεχνάμε ποτέ όμως φιλαράκια ότι πίσω απο αυτήν την τηλεφωνική γραμμή βρίσκεται ένας ταλαιπωρημένος άνθρωπος που δεν του αρέσει αυτό που κάνει....και το κάνει για να ζήσει ίσα ίσα.....!!! τώρα έκλαψα – έκλα(π)σα :confused::confused::confused:

Έκανα λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και στα λέω εγώ που είμαι τραπεζικός και λέω ότι οι τράπεζες έχουνε κάνει τεράστια λάθη...τα οποία σιγά σιγά και με νομοθεσίες δεν τα συνεχίζουνε!!!! Χε χε :sm7:



Μέγα λάθος θα το ξαναπώ στην περιπτωσή σου γιαγιά αρκούδα ήταν που πήγε ο προμηθευτής να την καταθέσει...και δεν περίμενε πρώτα να την καλύψεις....και μάλιστα ενώ τον είχες ενημερώσει.....

Ο κωστής (gsmaniac) το πιάνει το θέμα του πλαφόν

Ο diomiles λέει: Μία συνηθισμένη μέθοδος μέχρι και σήμερα ήταν να αγοράζει η μαφία χρέη και μετά να πηγαίνει η ίδια για είσπραξη .Αυτό ακριβώς γίνεται και σήμερα απο τις τράπεζες.Μερικές δε πρέπει να εξαφανιστούν τελείως απο το λεξιλόγιο του μελοντικού δανειολήπτη η συνεργάτη και μία απο αυτές είναι και η EUROBANK η οποία εχει εκχωρήσει το 100% σε εισπρακτικές εταιρείες. Αυτό δεν έχει γίνει, διότι ο νόμος απαγορεύει εκχώρηση χρεών. Οι εισπρακτικές εταιρείες άλλωστε έχουν εταιρικά κεφάλαια περιπτέρων, παξιμαδοκλέφτες. Δεν έχουν την δύναμη να αγοράσουν τόσο δυσθεώρατα χρέη. Οσοι λοιπόν την πατήσαμε την πατήσαμε ας προσέξουν οι επόμενοι.

Ο Nikos_x είχε μια πολύ κακή εμπειρία.

Η Hekimaλέει αυτά που λέει, αλλά για όλα αυτά υπάρχουν συμβάσεις υπογεγραμμένες από δύο μέρη, τον πελάτη και την τράπεζα και αντίστοιχοι νόμοι και επί τόπου δικαστήρια.

Ο Sakis και αυτός, στα τραπεζικά του πλαίσια, έχει κάποιες απορίες…
Ο Busamakis εκφράζει σωστά την ελληνική αγοραία έκφανση των επιταγών.

Ο Cpretenteris μας δίνει μια inside info των καταστάσεων με όλες τις αντίστοιχες παρανομίες, με ένα μικρό λάθος, οι εταιρείες αυτές δεν είναι collections είναι informative

O tsak8 τοποθετεί τα πράγματα σε μια πιο καθημερινή – αγοραία βάση

Ο jonypαναφέρει ότι Συγγενικό μου πρόσωπο με λίγο τα μυαλά πάνω από το κεφάλι ελεγχόμενη όμως από την οικογένεια της πιάνει 18 χρονών πρώτη φορά δουλειά. Μισθοδοσία στην Eurobank. Επισημαίνω 18 χρονών 1η φορά δουλειά και χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομά της. Της ανοίξανε λογαριασμό όψεως όχι όψεως, δεν είναι εταιρεία, μάλλον στον μισθοδοσίας της τα ρίξανε ή σε άλλο ταμιευτηρίου. με όριο 6Κ...... χωρίς να ρωτήσουν, χωρίς να ενδιαφερθούν για φερεγγυότητα κλπ κλπ. όπως και στον Μαντέλη έβαλαν €250,000 στον λογαριασμό και εκείνος δεν ήξερε ποιος τα έβαλε. Αλλά του Μαντέλη κανείς δεν του τα ζητάει πίσω, έέέ… :cool:
10 χρόνια περίπου μετά παίρνουν τηλέφωνα ακόμα και βρίζουν. Εμείς θα θα θα εσύ αν δεν .... θα θα θα. Ρε τι θα πως πας και δίνεις 6 χιλιάρικα έτσι όπου νάναι και μετά σα το κυνηγόσκυλο τρέχεις από πίσω. …….

Πάντως για αυτούς που υπερασπίζονται τις τράπεζες δεν έχουν σκεφτεί ποπτέ γιατί όταν ο κόσμος μπορεί (πχ σε μία πορεία) βάζει φωτιά σε όσες τράπεζες δει μπροστά του... τόσο άδικος είναι αυτός ο όχλος ρε παιδί μου. Απάντηση???

Η Hekimaλέει σωστά ότι κανείς δεν μας πήγε στις τράπεζες. Όμως κανείς δεν μας πήγε και στις εταιρείες ενημέρωσης. Παρά μόνον οι τράπεζες. Και για αυτό θα επαναλάβω ότι υπάρχουν νόμοι και αρμόδια δικαστήρια. Στην συνέχεια, το ότι εσύ βρήκες αναξιοπρέπεια σε εμπόρους – γιατρούς κλπ επαγγελματίες της ελληνικής κοινωνίας, αυτό δεν άρει από τους υπαλλήλους των ενημερωτικών εταιρειών την αναξιοπρέπεια και το ανατριχιαστικά ειδεχθές της ενασχολήσεώς τους. Και ΌΧΙ βέβαια, ΔΕΝ κάνουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να θρέψουμε τα παιδιά μας. Υπάρχει και το αξιοπρεπέστερο τρίψιμο σκαλιών και το ντάντεμα μωρών. Σκουπιδιάρης, που λέει και ο wicked gs…

Για αυτό και οι τραπεζοϋπάλληλοι σιγά – σιγά την κάνουν γαργάρα, διότι το βλέπουν το φως στην άκρη του τούνελ – το βλέπουν το τραίνο. Ήδη τους έχει φτάσει Citibank, Eurobank, Πειραιώς, Milleniumκαι έπονται οι άλλες.

Υπάρχουν και άλλοι Hekima που κρατάνε και το καρπούζι και το μαχαίρι. Και το παλεύουν. Τίμια και ηθικά.

Ο BMW 1150 rt έχει μια σωστή τοποθέτηση στο δίλλημα: λαός ή τράπεζες, μόνο που δεν την συμμερίζεται ο Γιωργάκης ρε Κωνσταντίνε.

Η Hekimaλέει: Αν έχεις προσωπική εμπειρία την άλλη φορά ψάξε καλύτερα βρες στοιχεία ποιός ήταν στην τηλεφωνική γραμμή στην παρούσα φάση στην συγκεκριμένη εταιρεία. Βρες τον/την και πράξε ανάλογα. Το έκανα Hekima μου πριν λίγους μήνες. Όταν με είδε η αγενεστάτη κοντή – χοντρή :rolleyes: το απόγευμα στο γραφείο της στην Καλλιθέα… θα σας πω μόνο ότι δεν με ξαναπήραν ποτέ τηλέφωνο με τον ανάλογο χοντροκομμένο τρόπο. :sm7:
Οι εταιρείες αυτές δουλεύουν μέχρι τόσο αργά?
Νομίζω ότι οι διαδικασίες που αναφέρεις τηρούνται ούτως ή άλλως. Όσο για την πλάκα που έχουμε, δεν βλέπω κανέναν να γελάει. Μάλλον στα σοβαρά το έχουμε πάρει όλοι. Στα εξ ίσου σοβαρά θα έπρεπε να το πάρουν και οι τράπεζες. Δεν πρέπει να μας αντιμετωπίζουν σαν ιθαγενείς με δώρα – αντιμετώπιση χάντρες.

Ο tsak8 επανατοποθετείται σωστά αγοραία.

Ο frits ανακεφαλαιώνει σωστά για την χρησιμότητα και το ήθος αυτών των εταιρειών.

Gsmaniac οι τράπεζες ζήλεψαν την τέχνη σου. Δεν τους βγαίνει με την είσπραξη των δανείων και θέλουν να θάψουν τους πελάτες τους. Δεν έχουν ακούσει, ότι όποιος σκάβει τον λάκκο του άλλου, πέφτει ο ίδιος μέσα?

Tsompani μου τα παρείχαν οι τραπεζούλες, δεν τους τα τραβήξαμε από την μύτη. Υπεγράφησαν συμβάσεις με ΔΥΟ υπογραφές. Η μια εξ αυτών, των τραπεζών, που θα έπρεπε τα ανάλογα τμήματά τους να έχουν ψάξει τα πάντα για τον πελάτη. Όπως και το έκαναν. Οι καταστάσεις όμως άλλαξαν. Θα πρέπει να περιμένουν τώρα. Οι γνωρίζοντες όμως, ξέρουν ότι οι τραπεζούλες έχουν στους λογιστικούς τους λογαριασμούς, ένα κωδικό που λέγεται bad debts (κακά - μη πληρωτέα δάνεια). Τους κάθονται λίγο βαριά, που είναι τόσα πολλά. AlcaSeltzer…

15ετή πρόβλεψη δεν κάνουν ούτε οι γκουρού των χρηματοοικονομικών, πόσο μάλλον εμείς, οι απλοί πολίτες. Όπως τώρα που πάνε οι έξυπνοι και υπογράφουν εγγυημένα για την είσπραξη των χρημάτων από τα φωτοβολταϊκά, σε 25ετή ορίζοντα. Στην Ελλάδα???... :sm1:

Ο gepol το τοποθετεί σε μια σωστή βάση.

Ο teo71 κάνει μία πολύ σωστή και εμπεριστατωμένη bonustoprofitanalysis.

Η Hekima πολύ σωστά, αισθανόμενη μια μοναξιά, αναφέρει τεκμηριωμένα πλέον.

Ο arkas πυροσβεστικά αναφέρει για αλληλοεκτίμηση μεταξύ μας. Και πολύ καλά κάνει, γιατί δεν υπάρχουν αυτονόητα. Τίποτα δεν είναι προσωπικό με άλλα μέλη του forum. Για επαγγέλματα όμως και για επαγγελματίες με κακές πολιτικές και συμπεριφορές μπορούμε να γράφουμε τη γνώμη μας.


Λυπάμαι για το σεντόνι, αλλά αν διαβαστεί προσεκτικά στην λεπτομέρεια, θα βοηθηθούν αρκετά μέλη, από ότι διέκρινα, για να αποφύγουν την μέγγενη των τραπεζών και των εταιρειών ενημέρωσης. Στο

ΔΙΑ ΤΑΥΑΤΑ

Αποτέλεσμα όλων αυτών των λεπτομερειών, είναι μια επιστολή μου προς τις πιστώτριές μου τράπεζες, για αποδοχή πρώτα από όλα των από εμένα χρεωστουμένων προς αυτές. Και την εν συνεχεία… παράκλησή μου:sm7: να κάνουμε amendment στις μεταξύ μας υπογεγραμμένες συμβάσεις για εξόφληση των χρεών μου σε 30ετή ορίζοντα, με 1% επιτόκιο και 5ετή τοκοχρεολυτική περίοδο χάριτος. Δηλαδή για 5 χρόνια, ούτε κεφάλαια – ούτε τόκους. Έχετε δει ζόμπι να το καρφώνουν στη καρδιά με ασημένιο σταυρό? Γουρούνι να το σφάζουν στην Σαντορίνη για να γίνει χωρίς κανένα υγειονομικό έλεγχο, μπριζόλες στο αυριανό σας τραπέζι? :sm3:
Όλες βέβαια το αρνήθηκαν. Στην αρχή. Προσέξτε τώρα. Έρχεται η Citi και μου λέει ότι αν ξοφλήσω τα δάνεια, θα πάρω ένα haircut της τάξεως του 60%. Ναι, μου χαρίζουν 60% των δανείων, αν πληρώσω. Έχω inside info, ότι λίγο πριν κλείσουν ΟΛΑ τα καταστήματά τους στην χώρα μας, θα φτάσουν στο 80%. Φέέέέέτα. Οι Εθνική και η Alpha ήταν οι τελευταίες, που έκαναν κατασχέσεις αυτοκινήτων. Έχουν μαζέψει 126,000 κατασχεμένα. Η Εθνική μόνο, πληρώνει μηνιαίως €18,000 / οικόπεδο, σε 2 οικόπεδα στον Ασπρόπυργο για την δουλειά αυτή. Μπαίνουν και μέσα από τις κατασχέσεις.

Για αυτό το λόγο μίλησα σε προηγούμενό μου post στο ίδιο thread για γνώση και προσοχή στην λεπτομέρεια. Εύχομαι να βοήθησα, διότι μοναδικός μου σκοπός αυτός ήταν.

Translatoras
15-12-2010, 00:00
Μήπως τελικά οι τράπεζες δεν δίνουν χρήμα αλλά μόνο μια ΑΫΛΗ πίστωση, εξαργυρώνοντας εκ των προτέρων τα μελλοντικά (και σίγουρα δεσμευμένα) εισοδήματα του δανειολήπτη.
Μπαίνουν δηλαδή στη μηχανή του χρόνου και φέρνουν λεφτά από το μέλλον, τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν με κανέναν τρόπο σήμερα, τα παρουσιάζουν όμως σαν δικά τους!


Σίγουρα το ποστ αυτό φαίνεται ασυνάρτητο. Φταίνε οι αλλεπάλληλες σκέψεις και συνειρμοί που μου γεννήθηκαν διαβάζοντας τα γραφόμενά σας.

italos
15-12-2010, 00:07
Καταρχάς φαίνεται φιλαράκια ότι δεν είναι να μιλάς για τίποτα...γτ κάποοι μέσα μας έχουμε την φάση της προσωπικής αντιπαράθεσης.....Δεν πειράζει....

Θα πώ κάτι και ας το κοροιδέψουνε πάλι κάποιο σαν κλαψιάρικο.........ειμαστε σε δύσκολες εποχές...ο κάθε άνθρωπος δίπλα μας αντιμετωπίζει πολλά προβλη΄ματα και για αυτό θα ήταν καλό κατεμέ πάντα να είμαστε πιο ανθρωπινοι στις συμπεριφορές μας απένταντι σε έτοιες καταστάσεις.......δεν θα το συνεχίσω άλλο ....όποιος θέλει να βρίζει κόσμο ας τον βρίζει...δικαίωμα του.....Απλα κάτι που μου έμαθε ο παππούς μου απο μικρός είναι ότι αυτός που σε μια κουβέντα αρχίζει και φωνάζει/βρίζει είναι αυτός που δεν έχει επιχειρήματα και προσπαθεί να επιβληθεί με αυτόν τον τρόπο!!!


Απο εκεί κ πέρα την εννοείται την κατέθεσε πλαφόν???? και τι λέει η γιαγια αρκούδα ότι την έδωσε στην Eurobank και είπανε να περιμένεις 5 μέρες....λοιπόν φιλαράκια ή είμαι πολύ άσχετος ακόμα απο τραπεζικές συναλλάγες....΄ξ η eurobank κάνει τα δικά της.......

Όταν πάει μια επιταγή σε μια τράπεζα...τη πέρνει ο ταμίας και κατεφτείαν την καταθέτει σε λογαριασμό ή την εξοφλεί.....δεν υπάρχει περίπτωση τράπεζα να κρατήσει την ε[ιταγή στο κατάστημα της και να ξεκινήσει να την κινεί μετά απο 5 μέρες.....κανένας δεν θα το δεχότανε αυτό...που θα την βάλει.....εσύ σαν πελάτης πώς θα πάρεις αποδεικτικό ότι έδωσες την επιταγή κτλ κτλ......

Και στο κάτω κάτω της γραφής.....αν ο προμηθευτής ήταν τόσο συνεργάσιμος γτ βρε αδερφέ δεν την κράταγε αυτός 5 μέρες και να πήγαινε να την καταθέσει μετά???? μήπως είχε φάει και άλλες φόλες και σου λέω την πάω στην τράπεζα κ ότι γίνει.....


Σε μένα προσωπικά δεν θα βρείτε υπερασπιστή των τραπεζών ....μίλησα πιο πολύ για ανθρώπινες συμπεριφορές........

Και προσπάθησα να μεταφέρω το πώς σκέφτεται η τράπεζα το όλο πράγμα.......μην ξεχνάτε οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.....κερδοσκοπικοί οργανισμοί είναι που κοιτάνε να βγάλουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος......όπως όλοι μας δηλαδη ε?????


Και δεν καταλαβαίνω γτ αρρωσταίνουν κάποιοι όταν τους λέω......ότι η τράπεζα δάνεισε τα ωραία της λευτάκια έσυ ο δανειολήπτης υπέγραψες τους όρους πήρες τα λεφτά τα χρησιμοποιήσες και τώρα τι????? δεν πληρώνεις??? δεν εκείνο δεν το άλλο.....



Αλλα κύριοι στα λόγια όλοι είμαστε πρώτοι.....εμείς οι ίδιοι αν δανείζαμε σε 5 φίλυς μας απο 10000 ευρο και μας λέγανε σε ένα χρόνο θα στα επιστρέψουμε ακόμα και χωρίς τόκο......και βλέπαμε ότι κανείς δε στα επέστρεφε...τι θα κάναμε???? δεν θα το παίρναμε τηλέφωνω συνεχώς???? δεν θα τον ενοιχλούσαμε ακόμα και στις 22.00 το βράδυ???κτλ κτλ.......


Μην ξεχνάμε όμως ότι όλοι είμαστε άνθρωποι άλλοι με περισσότερα και άλλοι με λιγοτερα προβλήματα....να είμαστε πιο ανθρώπινοι με τον διπλανό μας....στη γενκότερη ζωή μας......Για να είμαστε και πιο ωραίοι σαν Έλληνες....

Καληνύχτα απο μένα για τώρα.

ortho
15-12-2010, 00:23
Νικόλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιοι βγάζουνε απωθυμένα όπως λές......η πλειονότητα όμως είναι όπως στα λέω...τα ξέρω απο μέσα τα πράγματα.......παρακολουθούνε οι λεγόμενοι "leaders" τις γραμμές και τρώνε πολύ ξύλο και αναγκάζονται πολλές φορές να μιλάνε κατά αυτό τον τρόπο!!!


και γιατί πρέπει να ανεχτώ τον καθένα να με προσβάλει;άσε που συνήθως είναι κάτι κοριτσάκια που νομίζουν ότι μαλώνουν το γκόμενό τους =, μη χeσω!. και σε τελική δεν είναι καν απο τράπεζα. όταν προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο σε συγκεκριμένο τμήμα δεν το σηκώνουν ποτέ. Να πάνε λοιπόν να μαμηθούν οι τράπεζες κι οι τραπεζικοί κι όπως είπε κι ο φίλος, όταν χρεώθηκα το έκανα για συγκεκριμένο λόγο και με βάση τα έσοδά μου, Τώρ απου τα πράγματα άλλαξαν κι οι τράπεζες να συμμορφωθούν. Σε λίγο θα αρχίσουν τα παζάρια για να μην τα χάσουν όλα οι τράπεζες, εδώ είμαστε και θα το δείτε. Το haircut θα αρχίσει από την εσωτερική αγορά.

ortho
15-12-2010, 00:24
Μήπως τελικά οι τράπεζες δεν δίνουν χρήμα αλλά μόνο μια ΑΫΛΗ πίστωση, εξαργυρώνοντας εκ των προτέρων τα μελλοντικά (και σίγουρα δεσμευμένα) εισοδήματα του δανειολήπτη.
Μπαίνουν δηλαδή στη μηχανή του χρόνου και φέρνουν λεφτά από το μέλλον, τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν με κανέναν τρόπο σήμερα, τα παρουσιάζουν όμως σαν δικά τους!


Σίγουρα το ποστ αυτό φαίνεται ασυνάρτητο. Φταίνε οι αλλεπάλληλες σκέψεις και συνειρμοί που μου γεννήθηκαν διαβάζοντας τα γραφόμενά σας.


Πολύ σωστά το λες!

gandreas
15-12-2010, 00:25
Πιστεύω όλοι έχουν να πουν μια ιστορία με τους κάφρουςΝεύρα

italos
15-12-2010, 00:28
.

Το έχεις ψάξει πολύ πολύ και σε βάθος φαίνεται φιλαράκι το θέμα.....!!

Σε αρκετά διαφωνώ αν όχι στα περισσότερα μιας και είναι και πολλά ανακρίβειες....!!!

Στο μόνο που συμφωνώ ε'ιναι ότι ναι τα πράγματα έχουν αλλάξει και μάλιστα αρκετά και ο κόσμος δυσκολεύται να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του...

Θα το ξαναπώ πάντως ότι ούτε δικήγόρος των τραπεζών είμαι ούτε κοιτάω να τους υπερασπίστώ για αυτό δεν μπαίνω σε διαμάχες .....

Πειράχτηκα όμως με 2 ποστ.....το ένα ckk τρελέ ήταν δικό σου και ενοχλήθηκα που ειρωνικά έβαλες τα κλάματα.....δεν μου άρεσε δείχνεις σκληρόπετσο άνθρωπο τουλάχιστον στο τρόπο γραφής σου.....για τα παιδιά που δουλεύουν στις εισπρακτικές εταιρείες....και που τους παρομοίωσες σαν φασίστες......ελπίζω οι τράπεζες που φαίνεται έχεις και με πολλές νταραβέρια:D:D:D να μην σου φέρονται το ίδιο σκληρόπετσα που αντιμετωπίζεις εσύ τον εργαζόμενο στην απέναντι τηλεφωνική γραμμή!!!

Και το άλλο που με ενόχλησε πολύ ήταν που μόνο που δεν πήρατε το μέρος αυτών που καίνε τις τράπεζες.......χάρη σε αυτούς είχαμε τα θύματα στη marfin......υπάλληλοι των 1000ευρο που είχανε οικογενεια παιδιά και φύγανε ένα ωραίο πρωί να πάνε στη δουλειά τους και πεθάνανε/σκοτωθήκανε με έναν απο τους χειρότερους τρόπους....απορώ αν θα κάνουν πορεία και για αυτούς τους αδικοχαμένους και όχι μονο για το άμειρο παιδί ποτ φάγανε πριν 2 χρόνια οι δολοφόνοι.......

Ώρες ώρες τρομάζω και ταυτόχρονα αηδιάζω με τέτοιες απόψεις......μου δείχνει δυστυχώς το επίπεδο που θέλουν κάποι να μας οδηγήσουνε....

Τώρα καληνύχτα απο μένα.

italos
15-12-2010, 00:30
και γιατί πρέπει να ανεχτώ τον καθένα να με προσβάλει;άσε που συνήθως είναι κάτι κοριτσάκια που νομίζουν ότι μαλώνουν το γκόμενό τους =, μη χeσω!. και σε τελική δεν είναι καν απο τράπεζα. όταν προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο σε συγκεκριμένο τμήμα δεν το σηκώνουν ποτέ. Να πάνε λοιπόν να μαμηθούν οι τράπεζες κι οι τραπεζικοί κι όπως είπε κι ο φίλος, όταν χρεώθηκα το έκανα για συγκεκριμένο λόγο και με βάση τα έσοδά μου, Τώρ απου τα πράγματα άλλαξαν κι οι τράπεζες να συμμορφωθούν. Σε λίγο θα αρχίσουν τα παζάρια για να μην τα χάσουν όλα οι τράπεζες, εδώ είμαστε και θα το δείτε. Το haircut θα αρχίσει από την εσωτερική αγορά.

ευχαριστούμε:hmmm::hmmm:

Sakis
15-12-2010, 00:32
Να είστε καλά παιδιά πάντα όρθιοι και καλά χιλιόμετρα να έχουμε ευχαριστούμε:)

ortho
15-12-2010, 00:33
Το ποιός έκαψε τα παιδιά στη Marfin είναι μάλλον μεγάλο κι άλλο θέμα.
Τα παιδιά στις εισπρακτικέ πήγαν για να δουλεψουν, δεν τους δίνει όμως το δικαίωμα να μιλούν σκαιά. Να κάτσουν στα θρανία όσο έχουν κάτσει πολλοί από αυτούς που "προπηλακίζουν" λεκτικά, να δουλέψουν το ίδιο και το συζητάμε. Αντε με τους απολογητές των τραπεζών. Οταν μετά από μας θα μείνετε άνεργοι τα ξαναλέμε.

italos
15-12-2010, 00:43
Το ποιός έκαψε τα παιδιά στη Marfin είναι μάλλον μεγάλο κι άλλο θέμα.
Τα παιδιά στις εισπρακτικέ πήγαν για να δουλεψουν, δεν τους δίνει όμως το δικαίωμα να μιλούν σκαιά. Να κάτσουν στα θρανία όσο έχουν κάτσει πολλοί από αυτούς που "προπηλακίζουν" λεκτικά, να δουλέψουν το ίδιο και το συζητάμε. Αντε με τους απολογητές των τραπεζών. Οταν μετά από μας θα μείνετε άνεργοι τα ξαναλέμε.


Ρε γιάννη μου και σε συμπαθώ πολύ!!! τι σου φταίνε οι τραπεζικοί και τα παιδιά??? ή τι μου/σου φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι και ούτω καθεξής.....

Αυτοί όλοι διεκπεραιωτές είναι που κάνουνς μια δουλειά.......τα αν η τράπεζα δεν είναι και το καλύτερο ίδρυμα που υπάρχει ο τραπεζικός τι σου φταίει????

Γτ μένος απέναντι στους υπαλλήλους ....και να μείνουν άνεργοι....δηλαδή αν μείνουν 50-60 χιλια΄δες πόσοι είναι τραπεζικοί άνεργοι εσύ θα χαρείς????

Πιστεύω χάθηκε το ποιντ.....και αναιρείς αυτά που έλεγες σε ενα άλλο σου πόστ με τα οποία συμφωνώ απόλυτα..... που έλεγες μα ς έχουν κάνει να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου....

Πωπω απο το πρωί στη τράπεζα μεχρι πριν 2 ώρες στην Ασοοε και δεν θα πάω για ύπνο σήμερα:D:D:D

nikos-x
15-12-2010, 00:59
Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κηφήνες

Όλοι οι πολιτικοί είναι ψεύτες

Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι κλέφτες

Όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελάκια

Όλοι οι τραπεζικοί λατρεύουν να μας πίνουν το αίμα. . .

Όλοι οι Άγγλοι είναι κορίτσια

. . .

. . .

Παρακαλώ να συμπληρώστε την λίστα εκτόνωσης οι ενδιαφερόμενοι . . .

ckk
15-12-2010, 01:18
Καταρχάς φαίνεται φιλαράκια ότι δεν είναι να μιλάς για τίποτα...γτ κάποοι μέσα μας έχουμε την φάση της προσωπικής αντιπαράθεσης.....Δεν πειράζει....

.......

Και προσπάθησα να μεταφέρω το πώς σκέφτεται η τράπεζα το όλο πράγμα.......μην ξεχνάτε οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.....κερδοσκοπικοί οργανισμοί είναι που κοιτάνε να βγάλουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος......όπως όλοι μας δηλαδη ε????? OXI

Αλλα κύριοι στα λόγια όλοι είμαστε πρώτοι.....εμείς οι ίδιοι αν δανείζαμε σε 5 φίλυς μας απο 10000 ευρο και μας λέγανε σε ένα χρόνο θα στα επιστρέψουμε ακόμα και χωρίς τόκο......και βλέπαμε ότι κανείς δε στα επέστρεφε...τι θα κάναμε???? δεν θα το παίρναμε τηλέφωνω συνεχώς???? δεν θα τον ενοιχλούσαμε ακόμα και στις 22.00 το βράδυ???κτλ κτλ....... OXI, υπάρχουν δικηγόροι. Και δεν είμαστε φιλαράκια με τις τράπεζες...


Μην ξεχνάμε όμως ότι όλοι είμαστε άνθρωποι άλλοι με περισσότερα και άλλοι με λιγοτερα προβλήματα....να είμαστε πιο ανθρώπινοι με τον διπλανό μας....στη γενκότερη ζωή μας......Για να είμαστε και πιο ωραίοι σαν Έλληνες....

Καληνύχτα απο μένα για τώρα.


και γιατί πρέπει να ανεχτώ τον καθένα να με ………
τα παζάρια για να μην τα χάσουν όλα οι τράπεζες, εδώ είμαστε και θα το δείτε. Το haircut θα αρχίσει από την εσωτερική αγορά.έχει ήδη αρχίσει ortho. Αναμένεται πολύ μεγαλύτερο.

Το έχεις ψάξει πολύ πολύ και σε βάθος φαίνεται φιλαράκι το θέμα.....!! όσο μπορώ ο καημένος
Σε αρκετά διαφωνώ αν όχι στα περισσότερα μιας και είναι και πολλά ανακρίβειες....!!! όπως? Αν σου επιτρέπει ο χρόνος σου. Διότι εγώ ακόμη μαθαίνω. Από όλους.

Στο μόνο που συμφωνώ ε'ιναι ότι ναι τα πράγματα έχουν αλλάξει και μάλιστα αρκετά και ο κόσμος δυσκολεύται να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του...

Θα το ξαναπώ πάντως ότι ούτε δικήγόρος των τραπεζών είμαι ούτε κοιτάω να τους υπερασπίστώ για αυτό δεν μπαίνω σε διαμάχες .....

Πειράχτηκα όμως με 2 ποστ.....το ένα ckk τρελέ ήταν δικό σου και ενοχλήθηκα που ειρωνικά έβαλες τα κλάματα.....δεν μου άρεσε δείχνεις σκληρόπετσο άνθρωπο τουλάχιστον στο τρόπο γραφής σου.....για τα παιδιά που δουλεύουν στις εισπρακτικές εταιρείες....και που τους παρομοίωσες σαν φασίστες......ελπίζω οι τράπεζες που φαίνεται έχεις και με πολλές νταραβέρια να μην σου φέρονται το ίδιο σκληρόπετσα που αντιμετωπίζεις εσύ τον εργαζόμενο στην απέναντι τηλεφωνική γραμμή!!! Σε διαβεβαιώ, ότι αν τους είχα αφήσει δάχτυλο εκτεθειμένο, θα άρπαζαν το χέρι. Το παλεύουν και οι 5. Προς το παρόν προτείνουν haircut. Σε τι τμήμα είσαι στη τράπεζα?

Και το άλλο που με ενόχλησε πολύ ήταν που μόνο που δεν πήρατε. το μέρος αυτών που καίνε τις τράπεζες. σε ποιο σημείο το έκανα αυτό? Πρόσεχε αν θες τα γραφόμενά σου, γιατί όταν έγραψα, το έκανα μετά από μεγάλη σκέψη και μόνο για το καλό ανθρώπων, που με αφορμή τα γραφόμενά μου και με σοβαρή νομική προσέγγιση και βοήθεια, θα μπορέσουν να ελαφρύνουν τα βάρη και τις απρέπειες εκ μέρους των τραπεζών και των παρατρεχάμενων εταιρειών ενημέρωσης. Με εσένα τι προσωπικό να έχει κανείς? Δεν γνωριζόμαστε καν...εξ άλλου δεν έχουν καεί κατά καιρούς μόνο τράπεζες...επίσης τα παιδιά στην Marfin δεν ‘κάηκαν’. Πέθαναν από αναπνευστικά προβλήματα. .χάρη σε αυτούς είχαμε τα θύματα στη marfin......υπάλληλοι των 1000ευρο που είχανε οικογενεια παιδιά και φύγανε ένα ωραίο πρωί να πάνε στη δουλειά τους και πεθάνανε/σκοτωθήκανε με έναν απο τους χειρότερους τρόπους....απορώ αν θα κάνουν πορεία και για αυτούς τους αδικοχαμένους και όχι μονο για το άμειρο παιδί ποτ φάγανε πριν 2 χρόνια οι δολοφόνοι.......

Ώρες ώρες τρομάζω και ταυτόχρονα αηδιάζω με τέτοιες απόψεις......μου δείχνει δυστυχώς το επίπεδο που θέλουν κάποι να μας οδηγήσουνε....

Τώρα καληνύχτα απο μένα.

italos
15-12-2010, 01:20
Φιλαράκια άλλο ένα θέμα που ξεκίνησε...ξέφυγε και χάθηκε.....

Ο γιαγιά αρκούδας έγραψε ο άνθρωπος ένα περιστάτικό που του έτυχε....καλύτερα να μείνουμε σε αυτό!!!

Όλοι μας ιστευω συμφωνουμε σε αυτό ότι οι τάπεζες έχουν κάνει τεράστια και σοβαρά λάθη!!! Ένα τεράστιο ποθ πιστεύω είναι και αυτό που έχει γίνει με τις εισπρακτικες εταιρείες........όλοι μας το καταδικάζουμε...ακόμα και οι ίδιοι οι τραπεζικοί...!!!

Καλό όμως για μένα είναι επειδή είμαστε όλοι φιλαράκια και κοινοί γνωστοι να μην καταδικάζουμε μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μας και να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι!!!

Άλλο η τράπεζα ...άλλο ο άνθρωπος τραπεζικός....

Άλλο το δημόσιο....και άλλο ο δημόσιος υπάλληλος!!!!


κτλ κτλ κτλ!!!

Στο τέλος θα καταντήσουμε να φαγωθούμε μόνοι μας και να επικρατήσει ο πιο σωματόδης.......:yz:yz:yz

nikos-x
15-12-2010, 01:33
...Καλό όμως για μένα είναι επειδή είμαστε όλοι φιλαράκια και κοινοί γνωστοι να μην καταδικάζουμε μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μας και να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι!!!
Άλλο η τράπεζα ...άλλο ο άνθρωπος τραπεζικός....
Άλλο το δημόσιο....και άλλο ο δημόσιος υπάλληλος!!!!

:sm8:

Νικόλα, δεν πας και για ύπνο σιγά - σιγά, μην κάνεις κανά λάθος αύριο στο μέτρημα και σε κυνηγάει κανένας μοιροκαμένος :D

Μην κοιτάς εμένα, είμαι δημόσιος υπάλληλος των 1150 και θ' απεργήσω αύριο.

Καλά χιλιόμετρα να έχουμε

Sakis
15-12-2010, 01:36
Φιλαράκια άλλο ένα θέμα που ξεκίνησε...ξέφυγε και χάθηκε.....

Ο γιαγιά αρκούδας έγραψε ο άνθρωπος ένα περιστάτικό που του έτυχε....καλύτερα να μείνουμε σε αυτό!!!

Όλοι μας ιστευω συμφωνουμε σε αυτό ότι οι τάπεζες έχουν κάνει τεράστια και σοβαρά λάθη!!! Ένα τεράστιο ποθ πιστεύω είναι και αυτό που έχει γίνει με τις εισπρακτικες εταιρείες........όλοι μας το καταδικάζουμε...ακόμα και οι ίδιοι οι τραπεζικοί...!!!

Καλό όμως για μένα είναι επειδή είμαστε όλοι φιλαράκια και κοινοί γνωστοι να μην καταδικάζουμε μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μας και να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι!!!

Άλλο η τράπεζα ...άλλο ο άνθρωπος τραπεζικός....

Άλλο το δημόσιο....και άλλο ο δημόσιος υπάλληλος!!!!


κτλ κτλ κτλ!!!

Στο τέλος θα καταντήσουμε να φαγωθούμε μόνοι μας και να επικρατήσει ο πιο σωματόδης.......:yz:yz:yz

Αγαπητέ μου συνάδελφε μην αφήνεις να σε παρασύρουν τα συναισθήματα και πέφτεις σε προσωπικές παγίδες.
Όλοι μας λίγο ή περισσότερο βάλαμε ένα λιθαράκι στο να φέρουμε σε αδιέξοδα τον τόπο μας.
Ας αναλογιστεί ο καθένας από εμάς κι ας κρίνει από μόνος του τις πράξεις του.
Παράκληση να σταματήσουν οι χαρακτηρισμοί που προσβάλουν κοινωνικές ομάδες και πρόσωπα μέσα στο FORUM.

Ευχαριστώ

CPretenteriS
15-12-2010, 03:21
Φιλαράκια άλλο ένα θέμα που ξεκίνησε...ξέφυγε και χάθηκε.....

Ο γιαγιά αρκούδας έγραψε ο άνθρωπος ένα περιστάτικό που του έτυχε....καλύτερα να μείνουμε σε αυτό!!!

Όλοι μας ιστευω συμφωνουμε σε αυτό ότι οι τάπεζες έχουν κάνει τεράστια και σοβαρά λάθη!!! Ένα τεράστιο ποθ πιστεύω είναι και αυτό που έχει γίνει με τις εισπρακτικες εταιρείες........όλοι μας το καταδικάζουμε...ακόμα και οι ίδιοι οι τραπεζικοί...!!!

Καλό όμως για μένα είναι επειδή είμαστε όλοι φιλαράκια και κοινοί γνωστοι να μην καταδικάζουμε μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μας και να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι!!!

Άλλο η τράπεζα ...άλλο ο άνθρωπος τραπεζικός....

Άλλο το δημόσιο....και άλλο ο δημόσιος υπάλληλος!!!!


κτλ κτλ κτλ!!!

Στο τέλος θα καταντήσουμε να φαγωθούμε μόνοι μας και να επικρατήσει ο πιο σωματόδης.......:yz:yz:yz

Αααααα..... Νικόλα μου.... σ'αγαπώ σ'εκτιμώ.... αλλά εδώ μου τα χαλάς...!!!:hmmm:

Τι ακριβώς εννοείς???? Ότι ο Δ.Υπάλληλος δεν έχει ευθύνη για την τρέχουσα τραγική κατάσταση του Δημοσίου??? Μα ακριβώς αυτός είναι που το οδήγησε εκει !!! :mad::mad::mad:

jonyp
15-12-2010, 09:47
Σε ξαναρωτάω αυτά που είπες είναι προσωπική σου εμπειρία? Ή τα έχεις ακούσει από αλλού?
Ποιός είπε για λογική "ας πρόσεχε", για που είναι άλλοθι?
Σε πείρανε 12 το βράδυ?

Εγώ όπως ανέφερα και παραπάνω μιλάω από προσωπική εμπειρία: Τηλέφωνα γίνανε σε όλα τα συγγενικά πρόσωπα που μπορέσανε να βρούνε τηλέφωνα και σε κάνα 2 συνωνυμίες (τόσες μάθαμε δηλαδή). Τηλέφωνα μέχρι να βγει ο νέος νόμος γινότανε μέχρι τις 10 το βράδυ. Η κοπέλα που είχε το χρέος άκουγε να της μιλάνε με την σειρά 3-4 υπάλληλοι καθώς υποστιρίζανε μάλλον ψεύτικα ότι την παραπέμπουν ιεραρχικά. Τώρα να μην αναφέρω απειλές γιατί θέλω 10 σελίδες θα πω 2 που άκουσα προσωπικά. "Θέλουμε κομμάτι του μισθού σου να κατατίθεται στην τράπεζα αλλιώς θα στο πάρουμε με το ζόρι επικοινωνώντας με το αφεντικό σου" (καλά τόσο κενή απειλή...), και "Θα σε κυνηγάμε μια ζωή να πας στις αδερφές σου να ζητήσεις χρήματα για διακανονισμό αλλιώς δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα στη ζωή σου.


Αυτή την στιγμή η Εurobank δέχεται μετά από σχεδόν 10 χρόνια να πάρει μόνο το κεφάλαιο (6Κ) +500ευρώ.

jonyp
15-12-2010, 09:52
ένας νοικοκύρης και ιδίως αν έχει και παιδιά,πρέπει να το έχει προβλέψει και αυτό...τι κάνει χαζιέββββββ που λένε και εδω πέρα χεχε?
εσύ δεν θα το είχες προβλέψει??;)

Κώστα φίλε πριν περίπου 5 χρόνια κλείσανε τα κλωστήρια στην Πρέβεζα. 200+ άνεργοι από το πουθενά σε μία πόλη γεμάτη ανεργία. 50-60 από αυτούς είναι πάνω από 50. με καμία πιθανότητα να βρούνε δουλειά. Οι πιο πολλοί με παιδιά φοιτητές και αρκετοί να δουλεύουν σα ζευγάρι στο ίδιο εργοστάσιο. Δεν προγραμματίζονται όλα.

jonyp
15-12-2010, 10:12
Το έχεις ψάξει πολύ πολύ και σε βάθος φαίνεται φιλαράκι το θέμα.....!!

Σε αρκετά διαφωνώ αν όχι στα περισσότερα μιας και είναι και πολλά ανακρίβειες....!!!

Στο μόνο που συμφωνώ ε'ιναι ότι ναι τα πράγματα έχουν αλλάξει και μάλιστα αρκετά και ο κόσμος δυσκολεύται να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του...

Θα το ξαναπώ πάντως ότι ούτε δικήγόρος των τραπεζών είμαι ούτε κοιτάω να τους υπερασπίστώ για αυτό δεν μπαίνω σε διαμάχες .....

Πειράχτηκα όμως με 2 ποστ.....το ένα ckk τρελέ ήταν δικό σου και ενοχλήθηκα που ειρωνικά έβαλες τα κλάματα.....δεν μου άρεσε δείχνεις σκληρόπετσο άνθρωπο τουλάχιστον στο τρόπο γραφής σου.....για τα παιδιά που δουλεύουν στις εισπρακτικές εταιρείες....και που τους παρομοίωσες σαν φασίστες......ελπίζω οι τράπεζες που φαίνεται έχεις και με πολλές νταραβέρια:D:D:D να μην σου φέρονται το ίδιο σκληρόπετσα που αντιμετωπίζεις εσύ τον εργαζόμενο στην απέναντι τηλεφωνική γραμμή!!!

Και το άλλο που με ενόχλησε πολύ ήταν που μόνο που δεν πήρατε το μέρος αυτών που καίνε τις τράπεζες.......χάρη σε αυτούς είχαμε τα θύματα στη marfin......υπάλληλοι των 1000ευρο που είχανε οικογενεια παιδιά και φύγανε ένα ωραίο πρωί να πάνε στη δουλειά τους και πεθάνανε/σκοτωθήκανε με έναν απο τους χειρότερους τρόπους....απορώ αν θα κάνουν πορεία και για αυτούς τους αδικοχαμένους και όχι μονο για το άμειρο παιδί ποτ φάγανε πριν 2 χρόνια οι δολοφόνοι.......

Ώρες ώρες τρομάζω και ταυτόχρονα αηδιάζω με τέτοιες απόψεις......μου δείχνει δυστυχώς το επίπεδο που θέλουν κάποι να μας οδηγήσουνε....

Τώρα καληνύχτα απο μένα.





Κανένας δε νομίζω να χαίρεται όταν πεθαίνει κάποιος άνθρωπος είναι δυνατόν. Πιος ξέρει τι είδους ζώα πετάξανε τις Μολότοφ σε κτίριο με ανθρώπους. Αλλά είναι βολικό να πατάς σε ένα περιστατικό και να εκφράζεις γενικότητες περί αηδίας. Βρεθήκανε 2 τρελοί σκοτώσανε ένα παιδί (προβοκατόρικα ή από ηλιθιότητα) όλοι οι αστυνομικοί δολοφόνοι κάψτε τους. Φάγανε οι τρελοί ένα αστυνομικό μπράβο στους αστυνόμους αθώοι για την ζαρντινιέρα. Γίνεται μια πορεία καίνε οι χούλιγκαν ένα μαγαζί , κατάπτυστες οι πορείες.


Οι τράπεζες καίγονται για το πρόσωπο που δείχνουν στον κόσμο για τα ληστρικά επιτόκια (δανείζουν 10% πάνω από ότι δανείζονται) για τα ψιλά γράμματα (για καθυστέρηση μιας ημέρας λόγω απεργίας δόσης αυτοκινήτου 100 ευρώ πλήρωσε 1,5 ευρώ ποινή η γυναίκα μου --500% επιτόκιο) για τις εισπρακτικές εταιρίες, για την μη συμμόρφωση στους νόμους και τις υποδείξεις των δικαστηρίων και άλλα πολλά. Το θέμα δεν είναι αν πρέπει να καίγονται οι τράπεζες είναι γιατί καίγονται (θέμα που απασχολεί και τους ίδιους σε όλα τα συμβούλια τους).

Πάντως εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα με τους υπαλλήλους των τραπεζών. Ξέρω τι λούκι τραβάνε. Και το αποδεικνύει το γεγονός με την Mafin και είμαι σίγουρος ότι όλοι οι άνθρωποι θέλουν να δουλεύουν με την ηθική τους ακεραια όχι νόμιμη!

tsompanis
15-12-2010, 10:45
Κώστα φίλε πριν περίπου 5 χρόνια κλείσανε τα κλωστήρια στην Πρέβεζα. 200+ άνεργοι από το πουθενά σε μία πόλη γεμάτη ανεργία. 50-60 από αυτούς είναι πάνω από 50. με καμία πιθανότητα να βρούνε δουλειά. Οι πιο πολλοί με παιδιά φοιτητές και αρκετοί να δουλεύουν σα ζευγάρι στο ίδιο εργοστάσιο. Δεν προγραμματίζονται όλα.


Όλα προγραμματίζονται φίλε μου ..όλα!και μιλάμε για τις οικονομικές δοσοληψίες ή με τράπεζες ή με τρίτους.δεν λέμε να σε βρει κανένα κακό...
τώρα,αν είσαι 50+ με όχι και τόσο καλή δουλειά,δεν κοιτάς να πάρεις στεγαστικό 150.000 ευρώ,αλλά να βάλεις καμιά κοτούλα πίσω στον μπαξέ και να αφήσεις δυό τρία περιθώρια για εναλλακτικές λύσεις..
Μέχρι και την 10ετία του 80 που αγοράζαμε μόνο με μετρητά έπαθε κανένας τίποτα?μόνο κάτι γραμμάτια υπήρχαν και αυτό με το δελτίο!
Ο καθένας έκανε τα κουμάντα του με το πορτοφόλι του και όχι με αέρα κοπανιστό.περίμενες να μαζέψεις τα λεφτά και μετά αγόραζες το μηχανάκι.
μετρούσαμε τις μέρες σαν φαντάροι!

Δεν θέλω να γίνω κακός,αυτή είναι όμως η αλήθεια.
ναι....οι τράπεζες τα παρουσίασαν όλα ρόδινα και πολλοί έπεσαν στην λούμπα όπως και με το χρηματηστήριο...
κανείς όμως δεν φταίει που δεν είδαν το τυράκι στην φάκα...
αλλά πως να το δεις όταν ακόμη και σήμερα κάποιος που έχει σταθερή δουλειά (δημόσιος υπάλληλος) νομίζει πως αυτομάτως δικαιούται δικό του νέο σπίτι και αυτοκίνητο καινουργιο και όλα αυτά μέσω τραπέζης!
δεν του πάει ούτε καν στο μυαλό ότι πρέπει να δουλέψει για να τα αποκτήσει!
Να βάλουν όμως έναν κουμπαρά να μαζέψουν τα λεφτά για τις ακράπες δεν ξέρουν!
Η αποταμίευση είναι λέξη άγνωστη για αυτούς

jonyp
15-12-2010, 11:48
Όλα προγραμματίζονται φίλε μου ..όλα!και μιλάμε για τις οικονομικές δοσοληψίες ή με τράπεζες ή με τρίτους.δεν λέμε να σε βρει κανένα κακό...
τώρα,αν είσαι 50+ με όχι και τόσο καλή δουλειά,δεν κοιτάς να πάρεις στεγαστικό 150.000 ευρώ,αλλά να βάλεις καμιά κοτούλα πίσω στον μπαξέ και να αφήσεις δυό τρία περιθώρια για εναλλακτικές λύσεις..
Μέχρι και την 10ετία του 80 που αγοράζαμε μόνο με μετρητά έπαθε κανένας τίποτα?μόνο κάτι γραμμάτια υπήρχαν και αυτό με το δελτίο!
Ο καθένας έκανε τα κουμάντα του με το πορτοφόλι του και όχι με αέρα κοπανιστό.περίμενες να μαζέψεις τα λεφτά και μετά αγόραζες το μηχανάκι.
μετρούσαμε τις μέρες σαν φαντάροι!

Δεν θέλω να γίνω κακός,αυτή είναι όμως η αλήθεια.
ναι....οι τράπεζες τα παρουσίασαν όλα ρόδινα και πολλοί έπεσαν στην λούμπα όπως και με το χρηματηστήριο...
κανείς όμως δεν φταίει που δεν είδαν το τυράκι στην φάκα...
αλλά πως να το δεις όταν ακόμη και σήμερα κάποιος που έχει σταθερή δουλειά (δημόσιος υπάλληλος) νομίζει πως αυτομάτως δικαιούται δικό του νέο σπίτι και αυτοκίνητο καινουργιο και όλα αυτά μέσω τραπέζης!
δεν του πάει ούτε καν στο μυαλό ότι πρέπει να δουλέψει για να τα αποκτήσει!
Να βάλουν όμως έναν κουμπαρά να μαζέψουν τα λεφτά για τις ακράπες δεν ξέρουν!
Η αποταμίευση είναι λέξη άγνωστη για αυτούς




Κώστα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το μυστικό της ανάπτυξης δεν είναι η αποταμίευση είναι το ρίσκο. Κανένας επιχειρηματίας πριν κάνει ένα άνοιγμα δε λέει "ας μαζέψω 30-40 χρόνια ένα κεφάλαιο να κάνω μία μικρή επενδυσούλα και μετά τα παιδιά μου το ίδιο και σε 5 γενιές θα γίνει μια επιχειρησάρα να" όλοι θέλουνε να δούνε στη διάρκεια της ζωής τους ένα αποτέλεσμα για το οποίο θα παλέψουν. Το ίδιο και οι ιδιώτες ρισκάρουν με ένα δάνειο για να έχουν το "δικό τους" σπίτι και θα πληρώνουν τις δόσεις με το νοίκι. Απλά αντί να τσακώνονται με τον ιδιοκτήτη για το νοίκι όταν μένουν άνεργοι τσακώνονται με τις τράπεζες.

Σκέψου στην δουλεία σου αν κάτι (χτύπα ξύλο) πάει άσχημα και χάσεις το κεφαλαίο σου. Αλλά ξέρεις τη δουλειά σου και είσαι σίγουρος ότι με ένα ποσό θα ξαναξεκινούσες τι θα έκανες θα περίμενες 20 χρόνια να το μαζέψεις?
Και έστω ότι εσύ περίμενες ο ανταγωνιστής σου που θα έπαιρνε ένα δάνειο δε θα σε έσβηνε από την αγορά αυτά τα χρόνια?

Τα παραπάνω δεν είναι δικές μου απόψεις μόνο γιαυτό βλέπεις οι ανίκανοι που μας κυβερνάνε τρέμουν μη πάθουν τίποτα οι τράπεζες και αυτές πατάνε σε αυτό και κάνουν ότι θέλουν.

Α και πολλοί από αυτούς που σου λέω δεν έχουν δικό τους σπίτι να βάλουν καμία κότα τα λεφτά τα δανείστηκαν για να ζήσουν μέχρι να βρουν δουλειά, ή για τα παιδιά τους ή σε 1-2 περιπτώσεις για γιατρούς (όχι ασφάλεια Γαρ)

ntinopoulos
15-12-2010, 13:08
Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κηφήνες

Όλοι οι πολιτικοί είναι ψεύτες

Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι κλέφτες

Όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελάκια

Όλοι οι τραπεζικοί λατρεύουν να μας πίνουν το αίμα. . .

Όλοι οι Άγγλοι είναι κορίτσια

. . .

. . .

Παρακαλώ να συμπληρώστε την λίστα εκτόνωσης οι ενδιαφερόμενοι . . .
:sm8:

Brink
15-12-2010, 13:23
Όλα προγραμματίζονται φίλε μου ..όλα!και μιλάμε για τις οικονομικές δοσοληψίες ή με τράπεζες ή με τρίτους.δεν λέμε να σε βρει κανένα κακό...
τώρα,αν είσαι 50+ με όχι και τόσο καλή δουλειά,δεν κοιτάς να πάρεις στεγαστικό 150.000 ευρώ,αλλά να βάλεις καμιά κοτούλα πίσω στον μπαξέ και να αφήσεις δυό τρία περιθώρια για εναλλακτικές λύσεις..
Μέχρι και την 10ετία του 80 που αγοράζαμε μόνο με μετρητά έπαθε κανένας τίποτα?μόνο κάτι γραμμάτια υπήρχαν και αυτό με το δελτίο!
Ο καθένας έκανε τα κουμάντα του με το πορτοφόλι του και όχι με αέρα κοπανιστό.περίμενες να μαζέψεις τα λεφτά και μετά αγόραζες το μηχανάκι.
μετρούσαμε τις μέρες σαν φαντάροι!

Δεν θέλω να γίνω κακός,αυτή είναι όμως η αλήθεια.
ναι....οι τράπεζες τα παρουσίασαν όλα ρόδινα και πολλοί έπεσαν στην λούμπα όπως και με το χρηματηστήριο...
κανείς όμως δεν φταίει που δεν είδαν το τυράκι στην φάκα...
αλλά πως να το δεις όταν ακόμη και σήμερα κάποιος που έχει σταθερή δουλειά (δημόσιος υπάλληλος) νομίζει πως αυτομάτως δικαιούται δικό του νέο σπίτι και αυτοκίνητο καινουργιο και όλα αυτά μέσω τραπέζης!
δεν του πάει ούτε καν στο μυαλό ότι πρέπει να δουλέψει για να τα αποκτήσει!
Να βάλουν όμως έναν κουμπαρά να μαζέψουν τα λεφτά για τις ακράπες δεν ξέρουν!
Η αποταμίευση είναι λέξη άγνωστη για αυτούς

Κώστα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το μυστικό της ανάπτυξης δεν είναι η αποταμίευση είναι το ρίσκο. Κανένας επιχειρηματίας πριν κάνει ένα άνοιγμα δε λέει "ας μαζέψω 30-40 χρόνια ένα κεφάλαιο να κάνω μία μικρή επενδυσούλα και μετά τα παιδιά μου το ίδιο και σε 5 γενιές θα γίνει μια επιχειρησάρα να" όλοι θέλουνε να δούνε στη διάρκεια της ζωής τους ένα αποτέλεσμα για το οποίο θα παλέψουν. Το ίδιο και οι ιδιώτες ρισκάρουν με ένα δάνειο για να έχουν το "δικό τους" σπίτι και θα πληρώνουν τις δόσεις με το νοίκι. Απλά αντί να τσακώνονται με τον ιδιοκτήτη για το νοίκι όταν μένουν άνεργοι τσακώνονται με τις τράπεζες.

Σκέψου στην δουλεία σου αν κάτι (χτύπα ξύλο) πάει άσχημα και χάσεις το κεφαλαίο σου. Αλλά ξέρεις τη δουλειά σου και είσαι σίγουρος ότι με ένα ποσό θα ξαναξεκινούσες τι θα έκανες θα περίμενες 20 χρόνια να το μαζέψεις?
Και έστω ότι εσύ περίμενες ο ανταγωνιστής σου που θα έπαιρνε ένα δάνειο δε θα σε έσβηνε από την αγορά αυτά τα χρόνια?

Τα παραπάνω δεν είναι δικές μου απόψεις μόνο γιαυτό βλέπεις οι ανίκανοι που μας κυβερνάνε τρέμουν μη πάθουν τίποτα οι τράπεζες και αυτές πατάνε σε αυτό και κάνουν ότι θέλουν.

Α και πολλοί από αυτούς που σου λέω δεν έχουν δικό τους σπίτι να βάλουν καμία κότα τα λεφτά τα δανείστηκαν για να ζήσουν μέχρι να βρουν δουλειά, ή για τα παιδιά τους ή σε 1-2 περιπτώσεις για γιατρούς (όχι ασφάλεια Γαρ)



Και οι δύο λέτε αλήθειες. :sm5:

ortho
16-12-2010, 15:57
Ρε γιάννη μου και σε συμπαθώ πολύ!!! τι σου φταίνε οι τραπεζικοί και τα παιδιά??? ή τι μου/σου φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι και ούτω καθεξής.....

Αυτοί όλοι διεκπεραιωτές είναι που κάνουνς μια δουλειά.......τα αν η τράπεζα δεν είναι και το καλύτερο ίδρυμα που υπάρχει ο τραπεζικός τι σου φταίει????

Γτ μένος απέναντι στους υπαλλήλους ....και να μείνουν άνεργοι....δηλαδή αν μείνουν 50-60 χιλια΄δες πόσοι είναι τραπεζικοί άνεργοι εσύ θα χαρείς????

Πιστεύω χάθηκε το ποιντ.....και αναιρείς αυτά που έλεγες σε ενα άλλο σου πόστ με τα οποία συμφωνώ απόλυτα..... που έλεγες μα ς έχουν κάνει να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου....

Πωπω απο το πρωί στη τράπεζα μεχρι πριν 2 ώρες στην Ασοοε και δεν θα πάω για ύπνο σήμερα:D:D:D

φίλε όταν μιλάω για τραπεζικούς δεν εννοώ τους υπαλλήλους των 1.000 ευρώ, εννοώ τα στελέχη που βλέπουν μόνο νούμερα, χωρίς τις προσωπικές ιστορίες που κρύβονται από πίσω. Οσο για τους υπαλλήλους των εισπρακτικών, όπως το είπα, δεν νομιμοποιούνται να μιλάν άσχημα και με ύφος σε κανέναν.

γιαγια αρκουδα
17-12-2010, 13:33
εκτος απο τον μαμακα της πειραιως δεν εχω γνωρισει υπαληλο τραπεζας να ειναι αλητης.
οσο για της εισπρακτικες .... οι υπαληλοι πρεπει να ειναι ευγενικοι και να τηρουν τους νομους. το αν διαχηριζομε εγω καλα τα χριματα μου η οχι δεν του πεφτη λογος. αν ειμαι κακαπληροτης να μου κανει αγωγη. γιαυτο υπαρχουν οι νομοι. οι περισοτεροι βεβαια εχουν εντολη απο τους προισταμενους τους να ειναι πιεστηκοι αλλα παν μετρον αριστον γιατι μετα θα τους παρει ο διαολος. οταν παει να με πιεσει καποιος του λεω οτι με ενιμεροσες σε ενοιμεροσα τελιοσαμε ευχαριστο και για σου. οταν αρχιζει και λεει περισοτερα.... τοτε περνω αναποδες.... και οταν αρχισει και μου λεει για εξωδικα να με φοβιση και οτι θα πρεπει να τα πληρωσο ολλα οταν μου ερθει το εξωδικο αλιως θα μου κανουν κατασχεση..του λεω οτι καλος δεν σας πληρωνο τοτε περιμενο το εξωδικο μεχρι τοτε δεν περνετε μια....
οχι για να μην μας περνανε και για μαμακες....

ckk
17-12-2010, 13:41
εκτος απο τον μαμακα της πειραιως δεν εχω γνωρισει υπαληλο τραπεζας να ειναι αλητης.
οσο για της εισπρακτικες .... οι υπαληλοι πρεπει να ειναι ευγενικοι και να τηρουν τους νομους. το αν διαχηριζομε εγω καλα τα χριματα μου η οχι δεν του πεφτη λογος. αν ειμαι κακαπληροτης να μου κανει αγωγη. γιαυτο υπαρχουν οι νομοι. οι περισοτεροι βεβαια εχουν εντολη απο τους προισταμενους τους να ειναι πιεστηκοι αλλα παν μετρον αριστον γιατι μετα θα τους παρει ο διαολος. οταν παει να με πιεσει καποιος του λεω οτι με ενιμεροσες σε ενοιμεροσα τελιοσαμε ευχαριστο και για σου. οταν αρχιζει και λεει περισοτερα.... τοτε περνω αναποδες.... και οταν αρχισει και μου λεει για εξωδικα να με φοβιση και οτι θα πρεπει να τα πληρωσο ολλα οταν μου ερθει το εξωδικο αλιως θα μου κανουν κατασχεση..του λεω οτι καλος δεν σας πληρωνο τοτε περιμενο το εξωδικο μεχρι τοτε δεν περνετε μια....
οχι για να μην μας περνανε και για μαμακες....

Σωστόόόόςςςς :sm8: