PDA

View Full Version : Ζαγοροχωρια


Dent
29-12-2010, 00:06
Καθοτι θα εκδραμομε γιορτινοι και ευθυμοι το επομενο πενθημερο στην περιοχη
καλω τους επαίοντες οπως συνδραμουν με σχετικες πληροφοριες προς ενημερωση μας.Καθε πληροφορια δεκτη οπως ταβερνες-εξορμησεις-κατασταση οδικου δικτυου-αποφυγη κακοτοπιων:cool2:Ευχαριστω:)

ckk
29-12-2010, 01:09
Καθοτι θα εκδραμομε γιορτινοι και ευθυμοι το επομενο πενθημερο στην περιοχη
καλω τους επαίοντες οπως συνδραμουν με σχετικες πληροφοριες προς ενημερωση μας.Καθε πληροφορια δεκτη οπως ταβερνες-εξορμησεις-κατασταση οδικου δικτυου-αποφυγη κακοτοπιων:cool2:Ευχαριστω:)

Κώστα δεν θα έχανα τα Πάπιγκα (μικρό και μεγάλο). Εκεί έχει βόλτες για τις Κολυμπήθρες, την Δρακόλιμνη και τις πηγές του Βοϊδομάτη. Το Τσεπέλοβο, επίσης πολύ ωραίο. Θα πήγαινα και λίγο ψηλότερα προς Κόνιτσα. Έχει εκεί ένα ξενοδοχείο που σερβίρει άγριο κυνήγι, χωρίς να είναι… κυνήγι. Τους ανήκει και το απέναντι βουνό, που έχουν ρίξει και μεγαλώνουν μέσα ζαρκάδια – ελάφια – αγριογούρουνα κλπ. τα τοπία είναι πολύ όμορφα με τα βουνά, τις κοιλάδες, τα φαράγγια, τα ποτάμια, θα τα δείτε όλα. Λίγο βορειότερα θα φτάσετε στην Μολυβδοσκέπαστη, μονή με ιστορία αλλά και δίπλα ακριβώς στα σύνορα με την Αλβανία.

Στην επιστροφή, αν θέλετε να δείτε πιο ωραία μέρη και διαδρομή απίθανη, να πάτε από Γιάννενα αριστερά και να χωθείτε / χαθείτε στα Τζουμέρκα. Να αφήσετε την μηχανή / αυτοκίνητο έξω από χωριά και να περπατήσετε για να πιείτε τον καφέ σας στα Πράματα, Άγναντα και να δείτε τον Άραχθο και τους καταρράκτες στους Καλαρρύτες.

Καλά να περάσετε.

dimitrisb
29-12-2010, 01:14
Κώστα, καλά να περάσετε!
Χρόνια πολλά!Πολλές ευχές!

Dent
29-12-2010, 01:42
Κώστα δεν θα έχανα τα Πάπιγκα (μικρό και μεγάλο). Εκεί έχει βόλτες για τις Κολυμπήθρες, την Δρακόλιμνη και τις πηγές του Βοϊδομάτη. Το Τσεπέλοβο, επίσης πολύ ωραίο. Θα πήγαινα και λίγο ψηλότερα προς Κόνιτσα. Έχει εκεί ένα ξενοδοχείο που σερβίρει άγριο κυνήγι, χωρίς να είναι… κυνήγι. Τους ανήκει και το απέναντι βουνό, που έχουν ρίξει και μεγαλώνουν μέσα ζαρκάδια – ελάφια – αγριογούρουνα κλπ. τα τοπία είναι πολύ όμορφα με τα βουνά, τις κοιλάδες, τα φαράγγια, τα ποτάμια, θα τα δείτε όλα. Λίγο βορειότερα θα φτάσετε στην Μολυβδοσκέπαστη, μονή με ιστορία αλλά και δίπλα ακριβώς στα σύνορα με την Αλβανία.

Στην επιστροφή, αν θέλετε να δείτε πιο ωραία μέρη και διαδρομή απίθανη, να πάτε από Γιάννενα αριστερά και να χωθείτε / χαθείτε στα Τζουμέρκα. Να αφήσετε την μηχανή / αυτοκίνητο έξω από χωριά και να περπατήσετε για να πιείτε τον καφέ σας στα Πράματα, Άγναντα και να δείτε τον Άραχθο και τους καταρράκτες στους Καλαρρύτες.

Καλά να περάσετε.

Thanks Χρηστο για τις πληροφοριες,θα τις ακολουθησω. Χρονια πολλα - καλη χρονια

Dent
29-12-2010, 01:45
Κώστα, καλά να περάσετε!
Χρόνια πολλά!Πολλές ευχές!

Δημητρη ευπροσδεκτες οι ευχες σου,Καλη χρονια με υγεια

yns
29-12-2010, 01:54
Αυτή την εποχή Μικρό και Μεγάλο Πάπιγκο όπως και Μέτσοβο αλλά και όπως όλοι οι χειμερινοί προορισμοί γίνεται της καρακακομοίρας από τουρίστες και το ότι θα σας τον πιάσουν δεν το αμφισβητεί κανείς!

Στο Μικρό Πάπιγκο είχα καταφέρει να φάω καλά στο Δίας πριν 2 χρόνια στις 2 του Γεννάρη (αφού περίμενα κάνα μισάωρο έξω στην αυλή...). Οι Κολυμπήθρες είναι σε μια στροφή ανάμεσα στα 2 αυτά χωριά. Αξίζει μια στάση και 5 λεπτά περπάτημα για φωτογραφία. Η Δρακόλιμνη είναι 4 ώρες πεζοπορεία από το Μικρό Πάπιγκο και δεν ξέρω αν ενδείκνυνται αυτή την εποχή.

Το άλλο με τα ελάφια που λέει ο Χρήστος πρέπει να είναι το Μπουραζάνι (link (http://www.bourazani.gr/estiatorio.htm)). Καλό φαγητό όντως. Αν και δεν ξέρω αν θεωρείται Ζαγόρι.

Στους Ασπραγγέλους έχει ένα πολύ καλό εστιατόριο/ξενώνα (αν δεν με απατά η μνήμη μου Σταυρούλα τη λένε την ιδιοκτήτρια) με καταπληκτικές πίτες (βασικά κυρίως πίτες κάνει). Και στους Κήπους είχε ένα πολύ καλό που δεν θυμάμαι πώς το λένε (τα γερατειά βλέπεις...)

Γενικά όλη η περιοχή αξίζει, καλά θα περάσετε! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω. Με τι είδους όχημα θα είστε;

CPretenteriS
29-12-2010, 02:09
Γιατρέ μου καλά να περάσετε κ´ πολλές ευχές στη Νατάσσα!!! Καλή Χρονιά!!! :)

ckk
29-12-2010, 02:10
Thanks Χρηστο για τις πληροφοριες,θα τις ακολουθησω. Χρονια πολλα - καλη χρονια
Χρόνια πολλά και σε σας παιδιά http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002076C.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={36F5FE70-A1F1-4A17-B98A-0B096C94DA35})

Αυτή την εποχή Μικρό και Μεγάλο Πάπιγκο όπως και Μέτσοβο αλλά και όπως όλοι οι χειμερινοί προορισμοί γίνεται της καρακακομοίρας από τουρίστες και το ότι θα σας τον πιάσουν δεν το αμφισβητεί κανείς!

Στο Μικρό Πάπιγκο είχα καταφέρει να φάω καλά στο Δίας πριν 2 χρόνια στις 2 του Γεννάρη (αφού περίμενα κάνα μισάωρο έξω στην αυλή...). Οι Κολυμπήθρες είναι σε μια στροφή ανάμεσα στα 2 αυτά χωριά. Αξίζει μια στάση και 5 λεπτά περπάτημα για φωτογραφία. Η Δρακόλιμνη είναι 4 ώρες πεζοπορεία από το Μικρό Πάπιγκο και δεν ξέρω αν ενδείκνυνται αυτή την εποχή. http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002045F.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={36F5FE70-A1F1-4A17-B98A-0B096C94DA35}) ‘Έχει’ ωραίες φωτογραφίες.

Το άλλο με τα ελάφια που λέει ο Χρήστος πρέπει να είναι το Μπουραζάνι σωστόν. (link (http://www.bourazani.gr/estiatorio.htm)). Καλό φαγητό όντως. Αν και δεν ξέρω αν θεωρείται Ζαγόρι.

Στους Ασπραγγέλους έχει ένα πολύ καλό εστιατόριο/ξενώνα (αν δεν με απατά η μνήμη μου Σταυρούλα τη λένε την ιδιοκτήτρια) με καταπληκτικές πίτες (βασικά κυρίως πίτες κάνει). Και στους Κήπους είχε ένα πολύ καλό που δεν θυμάμαι πώς το λένε (τα γερατειά βλέπεις...)

Γενικά όλη η περιοχή αξίζει, καλά θα περάσετε! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω. Με τι είδους όχημα θα είστε;



.

tsompanis
29-12-2010, 03:31
το ξενοδοχείο που λέει ο ckk είναι όντως το Μπουραζάνι.
τα είπαν όλα και οι δυό τους σχετικά με το που πρέπει να πας.

Να ξέρετε ότι αυτές τις μέρες είναι τελικά νέκρα....και δεν παίζει πολύς κόσμος.
έχω ενημέρωση λόγω δουλειάς;):)
λίγο η οικονομική κρίση και πολύ οι τιμές των επαγγελματιών,άδειασαν και τα ζαγόρια.

Η ταβέρνα που λέει ο yns στους ασπραγγέλους είναι πολύ καλή και την συνιστώ.
γενικά οι τιμές στην διαμονή είναι τσιμπιμένες έως πελεκημένες και σε κάτι τουριστικούς οδηγούς αναφέρουν πως είναι πολύ πιο ακριβά και απο διακοπές στο Παρίσι.
φθηνά καταλύματα πάντως και καλό φθηνό φαγητό θα βρεις σίγουρα στην γειτονική Κόνιτσα που χρησιμοποιείται κυρίως σαν ορμητήριο.εκεί μπορείτε να κάνετε και rafting.
έχει κατεβάσει νερά ο Βοιδιμάτης:)
μην ξεχάσετε να δείτε την χαράδρα του Βίκου
καλά να περάσετε!

ckk
29-12-2010, 13:18
το ξενοδοχείο που λέει ο ckk είναι όντως το Μπουραζάνι.
........................................................είναι πολύ καλή και την συνιστώ.
γενικά οι τιμές στην διαμονή είναι τσιμπιμένες έως πελεκημένες
Ξενοδοχεία στις Άλπεις, στην Ιταλία και στην Αυστρία, κουκλίστικα, €40 – 50 / βραδιά. Τα κοιτάζω τώρα για εκδρομή που θέλω να κανονίσω. Φίλος στέλνει για 10 ημέρες την γυναίκα του και τον μικρό τώρα για σκι στο Kitzbuhel, Αυστρία, σε super – duper ξενοδοχείο και ΜΕ τα εισιτήρια του στοιχίζει τα μισά χρήματα από τον Παρνασσό.

Στην Ελλάδα τα ξενοδοχεία θα τα εντάξουν όπου να ‘ναι στα φαρμακεία και θα φωνάζουν και αυτοί για το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων. Όσα δεν κλείσουν από το στραβό τους το κεφάλι.
και σε κάτι τουριστικούς οδηγούς αναφέρουν πως είναι πολύ πιο ακριβά και απο διακοπές στο Παρίσι.
φθηνά καταλύματα πάντως και καλό φθηνό φαγητό θα βρεις σίγουρα στην γειτονική Κόνιτσα που χρησιμοποιείται κυρίως σαν ορμητήριο.εκεί μπορείτε να κάνετε και rafting.
έχει κατεβάσει νερά ο Βοιδιμάτης:)
μην ξεχάσετε να δείτε την χαράδρα του Βίκου
καλά να περάσετε!
..

tsompanis
29-12-2010, 15:46
δυστυχώς κάπως έτσι είναι το πράμα...και δεν λένε να βάλουν μυαλό

σε ρωτάει ένας φίλος που να πάει και δεν ξέρεις τι να του πεις αφού όλοι γδέρνουν.
"η πίτα της Κικίτσας" και καλά....2χούφτες αλευροζούμι και ένα κομάτι τυρί 40-50 ευρώ:hmmm:

ρε αγοράζουν προβατίνα με 3,5 ευρώ το κιλό και την πουλάνε στα κάρβουνα 35 και 40και ο άλλος 50! δεν υπάρχουν!

Dent
29-12-2010, 16:20
Αυτή την εποχή Μικρό και Μεγάλο Πάπιγκο όπως και Μέτσοβο αλλά και όπως όλοι οι χειμερινοί προορισμοί γίνεται της καρακακομοίρας από τουρίστες και το ότι θα σας τον πιάσουν δεν το αμφισβητεί κανείς!

Στο Μικρό Πάπιγκο είχα καταφέρει να φάω καλά στο Δίας πριν 2 χρόνια στις 2 του Γεννάρη (αφού περίμενα κάνα μισάωρο έξω στην αυλή...). Οι Κολυμπήθρες είναι σε μια στροφή ανάμεσα στα 2 αυτά χωριά. Αξίζει μια στάση και 5 λεπτά περπάτημα για φωτογραφία. Η Δρακόλιμνη είναι 4 ώρες πεζοπορεία από το Μικρό Πάπιγκο και δεν ξέρω αν ενδείκνυνται αυτή την εποχή.

Το άλλο με τα ελάφια που λέει ο Χρήστος πρέπει να είναι το Μπουραζάνι (link (http://www.bourazani.gr/estiatorio.htm)). Καλό φαγητό όντως. Αν και δεν ξέρω αν θεωρείται Ζαγόρι.

Στους Ασπραγγέλους έχει ένα πολύ καλό εστιατόριο/ξενώνα (αν δεν με απατά η μνήμη μου Σταυρούλα τη λένε την ιδιοκτήτρια) με καταπληκτικές πίτες (βασικά κυρίως πίτες κάνει). Και στους Κήπους είχε ένα πολύ καλό που δεν θυμάμαι πώς το λένε (τα γερατειά βλέπεις...)

Γενικά όλη η περιοχή αξίζει, καλά θα περάσετε! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω. Με τι είδους όχημα θα είστε;

Ευχαριστουμε,θα μεινουνε στους Ασπραγγελους οποτε θα τιμησουμε τις πιττες.
Οσο για το οχημα θα το παλεψω μεχρι τελους να παω με μηχανη.
Καλη Χρονια

Dent
29-12-2010, 16:21
Γιατρέ μου καλά να περάσετε κ´ πολλές ευχές στη Νατάσσα!!! Καλή Χρονιά!!! :)

Κωστη ολοψυχα τις θερμοτερες ευχες μας

Dent
29-12-2010, 16:24
το ξενοδοχείο που λέει ο ckk είναι όντως το Μπουραζάνι.
τα είπαν όλα και οι δυό τους σχετικά με το που πρέπει να πας.

Να ξέρετε ότι αυτές τις μέρες είναι τελικά νέκρα....και δεν παίζει πολύς κόσμος.
έχω ενημέρωση λόγω δουλειάς;):)
λίγο η οικονομική κρίση και πολύ οι τιμές των επαγγελματιών,άδειασαν και τα ζαγόρια.

Η ταβέρνα που λέει ο yns στους ασπραγγέλους είναι πολύ καλή και την συνιστώ.
γενικά οι τιμές στην διαμονή είναι τσιμπιμένες έως πελεκημένες και σε κάτι τουριστικούς οδηγούς αναφέρουν πως είναι πολύ πιο ακριβά και απο διακοπές στο Παρίσι.
φθηνά καταλύματα πάντως και καλό φθηνό φαγητό θα βρεις σίγουρα στην γειτονική Κόνιτσα που χρησιμοποιείται κυρίως σαν ορμητήριο.εκεί μπορείτε να κάνετε και rafting.
έχει κατεβάσει νερά ο Βοιδιμάτης:)
μην ξεχάσετε να δείτε την χαράδρα του Βίκου
καλά να περάσετε!
Ευχαριστουμε, οντως στην Κονιτσα θα βρεθουμε γιατι σχεδιαζομε rafting στον Βοιδοματη
Χρονια πολλα

stavrouliasp
29-12-2010, 20:04
Με τίποτε μη χάσεις στο Μονοδένδρι από το μοναστήρι της Αγ. Παρασκευής και ελάχιστο περπάτημα έχεις μια εικόνα του φαραγγιού του Βίκου που είναι στο Γκίνες και σου κόβει την ανάσα (και μετράς τα @ρχίδια σου...)

ckk
29-12-2010, 20:12
Ευχαριστουμε, οντως στην Κονιτσα θα βρεθουμε γιατι σχεδιαζομε rafting στον Βοιδοματη
Χρονια πολλα σιγά μην δεν πήγαινες!!!

Με τίποτε μη χάσεις στο Μονοδένδρι από το μοναστήρι της Αγ. Παρασκευής και ελάχιστο περπάτημα έχεις μια εικόνα του φαραγγιού του Βίκου που είναι στο Γκίνες και σου κόβει την ανάσα (και μετράς τα @ρχίδια σου...)

Απίθανο κοφτό φαράγγι, που μετράς τα μίδια σου, όντως. Μην το χάσετε.

paschalis
01-01-2011, 08:25
δυστυχώς κάπως έτσι είναι το πράμα...και δεν λένε να βάλουν μυαλό

σε ρωτάει ένας φίλος που να πάει και δεν ξέρεις τι να του πεις αφού όλοι γδέρνουν.
"η πίτα της Κικίτσας" και καλά....2χούφτες αλευροζούμι και ένα κομάτι τυρί 40-50 ευρώ:hmmm:

ρε αγοράζουν προβατίνα με 3,5 ευρώ το κιλό και την πουλάνε στα κάρβουνα 35 και 40και ο άλλος 50! δεν υπάρχουν!


ετσι ετσι!!
αμα θα τις βαλει κανα δυο χρονια τις πιττες εκει που ξερει η κυρα Κικιτσα θα στρωσει..
Ελπιζω παιδια να μη σας δαγκωσαν οι λυκοι εκει πανω!
Καλη χρονια!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
01-01-2011, 09:05
Καλά να περάσεις φιλαράκι ... περιμένουμε κ τις δικές σου εντυπώσεις ... ;)

saitman
01-01-2011, 12:18
καλα να περασετε!!

Jefe
03-01-2011, 10:45
Περιμένουμε με το καλό, τις εντυπώσεις σας παιδιά! ;)


Jefe

Arkas
06-01-2011, 14:52
Κωστή, πού είναι οι φωτό και οι εντυπώσεις σας;

Kimwnas
18-01-2011, 13:00
Ο οδηγός "Ζαγοροχώρια" της road editions (Π. Καμμένος) δίνει πάρα πολλές πληροφορίες και είναι αρκετά "ψαγμένο"...

Είχα πάει πάσχα με την μηχανή και χριστούγεννα με αυτοκίνητο (ήθελε αλυσίδες με το χιόνι)...
Σκηνικά που αξίζουν μνείας... η παρ' ολίγον πλαγιομετωπική με...αγελάδα σε τυφλή κλειστή στροφή στο Μονοδέντρι (με τη μηχανή) και το φλουρί που κέρδισα σε...κρεατόπιτα στο μεγάλο Πάπιγκο...

Και μερικές φωτό...
Flickr: Yozimbo's Photostream (http://www.flickr.com/photos/29572117@N06/)

paschalis
19-01-2011, 08:06
Μπραβο!!
Πολυ ιδιαιτερες φωτογραφιες!!

ckk
19-01-2011, 11:09
Ο οδηγός "Ζαγοροχώρια" της road editions (Π. Καμμένος) δίνει πάρα πολλές πληροφορίες και είναι αρκετά "ψαγμένο"...

Είχα πάει πάσχα με την μηχανή και χριστούγεννα με αυτοκίνητο (ήθελε αλυσίδες με το χιόνι)...
Σκηνικά που αξίζουν μνείας... η παρ' ολίγον πλαγιομετωπική με...αγελάδα σε τυφλή κλειστή στροφή στο Μονοδέντρι (με τη μηχανή) και το φλουρί που κέρδισα σε...κρεατόπιτα στο μεγάλο Πάπιγκο...

Και μερικές φωτό...
Flickr: Yozimbo's Photostream (http://www.flickr.com/photos/29572117@N06/)


Κίμωνα μας έστειλες, τι ωραίες φωτό είναι αυτές?

Κώστα εσύ ακόμα?

Kimwnas
19-01-2011, 12:37
Μπραβο!!
Πολυ ιδιαιτερες φωτογραφιες!!

Κίμωνα μας έστειλες, τι ωραίες φωτό είναι αυτές?

Κώστα εσύ ακόμα?

Ευχαριστώ παιδιά!... :)
Η Ήπειρος είναι απο τις πιο όμορφες περιοχές που έχω δεί, ειδικά στα Γιάννενα αν μου δινόταν η ευκαιρία για δουλειά θα έφευγα χωρίς δεύτερη κουβέντα! Πανέμορφη πόλη και ωραίοι άνθρωποι!

adventure
19-01-2011, 23:14
Ευχαριστώ παιδιά!... :)
Η Ήπειρος είναι απο τις πιο όμορφες περιοχές που έχω δεί, ειδικά στα Γιάννενα αν μου δινόταν η ευκαιρία για δουλειά θα έφευγα χωρίς δεύτερη κουβέντα! Πανέμορφη πόλη και ωραίοι άνθρωποι!

:sm8::sm8:

saitman
24-01-2011, 00:27
ωραιες φωτο!το εχεις!

tsompanis
24-01-2011, 01:48
Ευχαριστώ παιδιά!... :)
Η Ήπειρος είναι απο τις πιο όμορφες περιοχές που έχω δεί, ειδικά στα Γιάννενα αν μου δινόταν η ευκαιρία για δουλειά θα έφευγα χωρίς δεύτερη κουβέντα! Πανέμορφη πόλη και ωραίοι άνθρωποι!


...άντε κόπιασε!:):):)

Jefe
24-01-2011, 11:08
Ο οδηγός "Ζαγοροχώρια" της road editions (Π. Καμμένος) δίνει πάρα πολλές πληροφορίες και είναι αρκετά "ψαγμένο"...

Είχα πάει πάσχα με την μηχανή και χριστούγεννα με αυτοκίνητο (ήθελε αλυσίδες με το χιόνι)...
Σκηνικά που αξίζουν μνείας... η παρ' ολίγον πλαγιομετωπική με...αγελάδα σε τυφλή κλειστή στροφή στο Μονοδέντρι (με τη μηχανή) και το φλουρί που κέρδισα σε...κρεατόπιτα στο μεγάλο Πάπιγκο...

Και μερικές φωτό...
Flickr: Yozimbo's Photostream (http://www.flickr.com/photos/29572117@N06/)



Πολύ ωραίες φωτό Κίμωνα! Για ημερολόγιο της περιοχής!



Jefe