PDA

View Full Version : Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!


ortho
31-12-2010, 14:47
Σκέφτομαι να αγοράσω ποδήλατο, κυρίως για άθληση και βόλτες σε βατούς χωματόδρομους.

Εμαθα πρόσφατα ότι υπάρχουν αρκετές ελληνικές εταιρείες που κατασκευάζουν/συναρμολογούν ποδήλατα, πχ, βρήκα ένα clermont με ανάρτηση μπρος/πίσω και δισκόφρενα μπρος/πίσω για 230 ευρώ, καινούριο.

Δεν πρόκειται να κάνω extreme πράγματα, δε μπορώ να ρισκάρω κάταγμα στα χέρια μου, αλλά πρέπει να είναι ανθεκτικό.

εχετε εμπειρίες από τα ελληνικά ποδήλατα;

gsmaniac
31-12-2010, 14:51
τα 230 ευρω.....με δισκοφρενα,αναρτηση κλπ,ειναι πολυ λιγα χρηματα
θελει αρκετο ψαξιμο,μαζι με καποιον που γνωριζει, για σωστη αγορα.
μην σε εντυπωσιαζουν οι δισκοι και οι αναρτησεις......δεν ειναι καλη ποιοτητας...:cool:
κοιτα στα ideal,γιατι τα περιφερειακα της ειναι τα καλυτερα...;)
απο δευτερα,θα κοιταξω πιο αναλυτικα και θα σε ενημερωσω....μην βιαστεις;):)

Arkas
31-12-2010, 15:00
Σκέφτομαι να αγοράσω ποδήλατο, κυρίως για άθληση και βόλτες σε βατούς χωματόδρομους.

Εμαθα πρόσφατα ότι υπάρχουν αρκετές ελληνικές εταιρείες που κατασκευάζουν/συναρμολογούν ποδήλατα, πχ, βρήκα ένα clermont με ανάρτηση μπρος/πίσω και δισκόφρενα μπρος/πίσω για 230 ευρώ, καινούριο.

Δεν πρόκειται να κάνω extreme πράγματα, δε μπορώ να ρισκάρω κάταγμα στα χέρια μου, αλλά πρέπει να είναι ανθεκτικό.

εχετε εμπειρίες από τα ελληνικά ποδήλατα;
Με την αγορά κάθε νέου ποδηλάτου,
μαζί με το manual,
προσφέρεται και ηχογραφημένη κασέτα του George P
για τα καλά του μνημονίου! :sm7:

ortho
31-12-2010, 15:14
τα 230 ευρω.....με δισκοφρενα,αναρτηση κλπ,ειναι πολυ λιγα χρηματα
θελει αρκετο ψαξιμο,μαζι με καποιον που γνωριζει, για σωστη αγορα.
μην σε εντυπωσιαζουν οι δισκοι και οι αναρτησεις......δεν ειναι καλη ποιοτητας...:cool:
κοιτα στα ideal,γιατι τα περιφερειακα της ειναι τα καλυτερα...;)
απο δευτερα,θα κοιταξω πιο αναλυτικα και θα σε ενημερωσω....μην βιαστεις;):)



Ευχαριστώ!!!!!:sm8::sm8:

ortho
31-12-2010, 15:15
Με την αγορά κάθε νέου ποδηλάτου,
μαζί με το manual,
προσφέρεται και ηχογραφημένη κασέτα του George P
για τα καλά του μνημονίου! :sm7:


Αν μη τι άλλο ξυπνάνε τα αίματα! :sm7::sm7::sm7:

Jefe
31-12-2010, 15:24
:cool:
κοιτα στα ideal,γιατι τα περιφερειακα της ειναι τα καλυτερα...;)




...και Πατρινά! :sm8:


Jefe

ortho
31-12-2010, 16:01
αυτό είδα από κοντά, για ρίξτε μιά ματιά οι γνώστες!

Ballistic bikes - _wind (http://www.ballistic.gr/characteristics.php?id=619&p=592&pp=589&l=4&i=2)

Gazi
31-12-2010, 20:19
αυτό είδα από κοντά, για ρίξτε μιά ματιά οι γνώστες!

Ballistic bikes - _wind (http://www.ballistic.gr/characteristics.php?id=619&p=592&pp=589&l=4&i=2)

Εγώ θα το αγόραζα......Εφόσον είναι και Ελληνικό...!!!!

frits
31-12-2010, 20:46
αυτό είδα από κοντά, για ρίξτε μιά ματιά οι γνώστες!

Ballistic bikes - _wind (http://www.ballistic.gr/characteristics.php?id=619&p=592&pp=589&l=4&i=2)


Το πίσω αμορτισέρ για να είναι της προκοπής πρέπει να έχει τουλάχιστον 500 ευρώ, ξέχασέ το, γιατί κάνοντας πετάλι απορροφά την δύναμη και αντί το ποδήλατο να φεύγει μπροστά θα βυθίζεται κάτω ειδικά στις ανηφόρες είναι δράμα.

Νομίζω ότι τα 300-350 ευρώ είναι η τιμή εκκίνησης για ένα αξιοπρεπές ποδήλατο ελληνικό ή όχι. Ο GSmaniac ξέρει πολλές άκρες να τον ακούσεις για να μην πετάξεις τα λεφτά σου, το ποδήλατο αν δεν είναι καλό θα σε αποθαρρύνει από την χρήση του.

Προσπάθησε πάντως για σκελετό αλουμινίου, και ένα αξιοπρεπές σασμάν, η μπροστινή ανάρτηση είναι απαραίτητη, αλλά να είναι και αυτή μίας κάποιας ποιότητας και τέλος 15-20 ευρώ για ένα κράνος...οπωσδήποτε..

ortho
31-12-2010, 21:19
Το πίσω αμορτισέρ για να είναι της προκοπής πρέπει να έχει τουλάχιστον 500 ευρώ, ξέχασέ το, γιατί κάνοντας πετάλι απορροφά την δύναμη και αντί το ποδήλατο να φεύγει μπροστά θα βυθίζεται κάτω ειδικά στις ανηφόρες είναι δράμα.

Νομίζω ότι τα 300-350 ευρώ είναι η τιμή εκκίνησης για ένα αξιοπρεπές ποδήλατο ελληνικό ή όχι. Ο GSmaniac ξέρει πολλές άκρες να τον ακούσεις για να μην πετάξεις τα λεφτά σου, το ποδήλατο αν δεν είναι καλό θα σε αποθαρρύνει από την χρήση του.

Προσπάθησε πάντως για σκελετό αλουμινίου, και ένα αξιοπρεπές σασμάν, η μπροστινή ανάρτηση είναι απαραίτητη, αλλά να είναι και αυτή μίας κάποιας ποιότητας και τέλος 15-20 ευρώ για ένα κράνος...οπωσδήποτε..

Για κράνος δεν το συζητώ! δεν κάνω μέτρο χωρίς κράνος ή ζώνη, το ίδιο θα γίνει με το ποδήλατο! έχω φάει τρελλή τούμπα στη Γερμανία κι από τύχη δεν έσπασα την κεφάλα μου!

ntinopoulos
01-01-2011, 01:26
το trekking coaster μου φανηκε καλο...:)

βεβαια το καλυτερο ποδηλατο ειναι το ideal megisto!:D

gandreas
01-01-2011, 12:41
[QUOTE=frits;283368]Το πίσω αμορτισέρ για να είναι της προκοπής πρέπει να έχει τουλάχιστον 500 ευρώ, ξέχασέ το, γιατί κάνοντας πετάλι απορροφά την δύναμη και αντί το ποδήλατο να φεύγει μπροστά θα βυθίζεται κάτω ειδικά στις ανηφόρες είναι δράμα.

QUOTE]

:sm8::sm8::sm8:

ckk
01-01-2011, 12:56
Υπάρχουν ποδήλατα ελληνικής συναρμολόγησης, όπως αυτά που αναφέρει και ο εκ Πατρών συμφορουμίτης μας. Άρα το κάνεις όπως θέλεις. Όσο ποιοτικό – τόσο περισσότερα χρήματα.

Αν θες να πάρεις έτοιμο, τα IDEAL έχουν ideal value for money.

Έχω κτίσει ποδήλατο στο παρελθόν, αλλά έχω την εντύπωση ότι μου στοίχισε περισσότερο από ένα ανάλογων τεχνικών προδιαγραφών IDEAL. Σωστές ταχύτητες, Shimano παντού, αναρτήσεις παντού, δισκόφρενα παντού. Ήταν κόκκινο, μου το έκλεψαν μέσα από την αυλή του σπιτιού μου και μου άφησαν ένα άλλο – σπαρτιάτικο του Praktiker, επίσης ΚΟΚΚΙΝΟ :sm7:.
Το ‘τιμιότερο’ μαγαζί εδώ στα βόρεια της Αθήνας είναι στο Μαρούσι. Θα πάρω και εγώ ένα τώρα και σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

commander2
01-01-2011, 13:59
αυτό είδα από κοντά, για ρίξτε μιά ματιά οι γνώστες!

Ballistic bikes - _wind (http://www.ballistic.gr/characteristics.php?id=619&p=592&pp=589&l=4&i=2)


απο την εμπειρια που εχω και απο φιλους προτεινω οχι το συγκεκριμενο συμφωνο με τον κ.frits που μιλαει για το πισω αμορτισερ...πιστευω πως η καλητερη επιλογη για ελληνικο ποδηλατο ειναι τα ideal ειναι πιο γνωστα και αυτο τα εχει φερει στη θεση να ειν και πιο αξιοπηστα...εκει προτινω να ψαξετε :)

commander2
01-01-2011, 14:01
Το ‘τιμιότερο’ μαγαζί εδώ στα βόρεια της Αθήνας είναι στο Μαρούσι. Θα πάρω και εγώ ένα τώρα και σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον.[/QUOTE]

συμφωνο απολυτα κυριε χρηστο

commander2
01-01-2011, 14:06
αα επισης προτινω ideal boommax του 2009 νομιζω...πολυ καλο πραγματικα το ειχε παρει ενα φιλος οταν ειχε παει το δικο του για φτιαξιμο απο το μαγαζι που αφησε το δικο του να το πω "δανικο" και το ειχαμε βαλει μεσα σε λασπουρα ειχαμε μπει μεσα στο ποταμι του κηφισου και το ανεβαιναμε αντιθετα και πολυ σταθερο καθωσ ειχε βγαλει και 16 στενα το 50 μετρων σουζα ..... το προτινω :):)
Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.kassimatisbikes.gr/big/ideal_boomax_08.jpg (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.kassimatisbikes.gr/big/ideal_boomax_08.jpg&imgrefurl=http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php%3Ft%3D262357&usg=__4jVScm7CKuVMhwyVYcPyjGCbCkA=&h=293&w=400&sz=30&hl=el&start=0&sig2=7HVgq1wT5QN2VUzcJkvYag&zoom=1&tbnid=9OfNGgCRzR_1cM:&tbnh=147&tbnw=200&ei=8wkfTbziN4Ok8QPwp6D-Bg&prev=/images%3Fq%3Dideal%2Bboomax%2B2009%26um%3D1%26hl%3Del%26rlz%3D1R2RNTN_elGR332%26biw%3D1259%26bih%3D626%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=785&vpy=87&dur=141&hovh=192&hovw=262&tx=138&ty=126&oei=8wkfTbziN4Ok8QPwp6D-Bg&esq=1&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:3,s:0)

napgeo
01-01-2011, 14:14
Πάντως η γνώμη μου είναι να πάρετε Honda. Ακόμη και στα ποδήλατα είναι αξιόπιστη όπως πάντα φυσικά.
Καλή Χρονιά. Υγεία και πάντα όρθιος φίλε μου:)

commander2
01-01-2011, 14:16
Πάντως η γνώμη μου είναι να πάρετε Honda. Ακόμη και στα ποδήλατα είναι αξιόπιστη όπως πάντα φυσικά.
Καλή Χρονιά. Υγεία και πάντα όρθιος φίλε μου:)

ooooo τα σεβη μου κυριε Ναπο:):)

gsmaniac
01-01-2011, 14:23
αα επισης προτινω ideal boommax του 2009 νομιζω...πολυ καλο πραγματικα το ειχε παρει ενα φιλος οταν ειχε παει το δικο του για φτιαξιμο απο το μαγαζι που αφησε το δικο του να το πω "δανικο" και το ειχαμε βαλει μεσα σε λασπουρα ειχαμε μπει μεσα στο ποταμι του κηφισου και το ανεβαιναμε αντιθετα και πολυ σταθερο καθωσ ειχε βγαλει και 16 στενα το 50 μετρων σουζα ..... το προτινω :):)
Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.kassimatisbikes.gr/big/ideal_boomax_08.jpg (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.kassimatisbikes.gr/big/ideal_boomax_08.jpg&imgrefurl=http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php%3Ft%3D262357&usg=__4jVScm7CKuVMhwyVYcPyjGCbCkA=&h=293&w=400&sz=30&hl=el&start=0&sig2=7HVgq1wT5QN2VUzcJkvYag&zoom=1&tbnid=9OfNGgCRzR_1cM:&tbnh=147&tbnw=200&ei=8wkfTbziN4Ok8QPwp6D-Bg&prev=/images%3Fq%3Dideal%2Bboomax%2B2009%26um%3D1%26hl%3Del%26rlz%3D1R2RNTN_elGR332%26biw%3D1259%26bih%3D626%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=785&vpy=87&dur=141&hovh=192&hovw=262&tx=138&ty=126&oei=8wkfTbziN4Ok8QPwp6D-Bg&esq=1&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:3,s:0)
εγω εχω το boomax του 2007....αλλα παμε κοντα στα 800-1000 ευρω
το boomax καθε χρονο αλλαζει και τιμη,γιατι αλλαζει και τα περιφερειακα του...;)η μεσαια τριπλετα XT και το XT σαζμαν του κοστιζουν 300 ευρω..;)
πολυ καλο ποδηλατο,αλλα για χωμα και οχι για αθληση....
καλυτερα να ξεκινησει με ενα πιο trekking και πιο οικονομικο και αφου το λιωσει στα χλμ....να κοιταξει πιο ακριβο..:rolleyes:

napgeo
01-01-2011, 14:24
ooooo τα σεβη μου κυριε Ναπο:):)


Καλημέρα και χρόνια σου πολλά. Υγεία σου εύχωμαι και καλή πρόοδο. Και να θυμάσε πάντα. Μόνο Honda.. Έτσι για να μας ζηλεύουν.
Να είσαι καλά

CPretenteriS
01-01-2011, 14:39
Εγώ έχω - και προτείνω ανεπιφύλακτα - το IDEAL HillMaster μοντ. 2009. Πανάλαφρο... 3 διαφορετικά μεγέθη για κάθε βάρος και ύψος...

Εννοείται τα πάντα shimano... ρυθμιζόμενη σκληρότητα ανάρτησης (τύπου ESA)... :D δισκόφρενα εννοείται μπρος πίσω... κλπ...κλπ...

Από αξεσουάρ προτείνω cateye φώτα (είναι τα κορυφαία... έχουν και Xenon version) και κοντέρ επίσης cateye ασύρματο...

Οπωσδήποτε παιρνεις καλή σέλα και της φοράς από πάνω το Gel για να μη σε κουράζει.... γιατί οι άντρες είπαμε... από 2 πράγματα ξεχωρίζουμε... :D

Εγώ του χω φορέσει κι ενα λαστιχάκι 50/50 γιατί αυτό που φορούσε ήταν 100% mountain και στην άσφαλτο και βρεγμενο ήταν για τα πανηγύρια...

Βέβαια... πάει στο χιλιάρικο.... Εγώ το πήρα από Αγ.Παρασκευή κι εκεί το συντηρώ...

gsmaniac
01-01-2011, 14:48
Εγώ έχω - και προτείνω ανεπιφύλακτα - το IDEAL HillMaster μοντ. 2009. Πανάλαφρο... 3 διαφορετικά μεγέθη για κάθε βάρος και ύψος...

Εννοείται τα πάντα shimano... ρυθμιζόμενη σκληρότητα ανάρτησης (τύπου ESA)... :D δισκόφρενα εννοείται μπρος πίσω... κλπ...κλπ...

Από αξεσουάρ προτείνω cateye φώτα (είναι τα κορυφαία... έχουν και Xenon version) και κοντέρ επίσης cateye ασύρματο...

Οπωσδήποτε παιρνεις καλή σέλα και της φοράς από πάνω το Gel για να μη σε κουράζει.... γιατί οι άντρες είπαμε... από 2 πράγματα ξεχωρίζουμε... :D

Εγώ του χω φορέσει κι ενα λαστιχάκι 50/50 γιατί αυτό που φορούσε ήταν 100% mountain και στην άσφαλτο και βρεγμενο ήταν για τα πανηγύρια...

Βέβαια... πάει στο χιλιάρικο.... Εγώ το πήρα από Αγ.Παρασκευή κι εκεί το συντηρώ...
γυρω στα 300 ευρω θελει να δωσει ο ανθρωπος και οχι για mountain...:cool:
οσο για την σελα...ποτε τζελ,ενα καλο παντελονι και σωστο ρυθμισμα του ποδηλατου.....και φυσικα πολλα χλμ,για να συνηθισεις να ποδηλατεις;)

CPretenteriS
01-01-2011, 14:54
γυρω στα 300 ευρω θελει να δωσει ο ανθρωπος και οχι για mountain...:cool:
οσο για την σελα...ποτε τζελ,ενα καλο παντελονι και σωστο ρυθμισμα του ποδηλατου.....και φυσικα πολλα χλμ,για να συνηθισεις να ποδηλατεις;)


Μου διέφυγε το budget... :o:rolleyes:... ΟΚ.... αλλά για το mountain διαφωνώ... δεν είναι ανάγκη να κάνει χρήση mountain... απλώς πάει παντού...

Και για το Gel διαφωνώ... ξέρεις τι άνετο που είναι...:Απορία:

Ποδηλατώ.... Βριλήσσια - Π.Πεντέλη και τούμπαλιν.... αρκεί να είναι λίγο καλύτερος ο καιρός... ;) Έχω κάνει 750km σε 2 καλοκαίρια.... και όχι κάθε Σ/Κ... ;)

gsmaniac
01-01-2011, 15:18
Μου διέφυγε το budget... :o:rolleyes:... ΟΚ.... αλλά για το mountain διαφωνώ... δεν είναι ανάγκη να κάνει χρήση mountain... απλώς πάει παντού...

Και για το Gel διαφωνώ... ξέρεις τι άνετο που είναι...:Απορία:

Ποδηλατώ.... Βριλήσσια - Π.Πεντέλη και τούμπαλιν.... αρκεί να είναι λίγο καλύτερος ο καιρός... ;) Έχω κάνει 750km σε 2 καλοκαίρια.... και όχι κάθε Σ/Κ... ;)
αν καβαλησεις ενα φτηνο τυπου MEGISTO....θα καταλαβεις οτι το mountain ειναι πεταμενα λεφτα,για καποιον που κανει βολτες στην ασφαλτο και λιγο χωμα...:cool:
εγω κανω 800 χλμ..το μηνα και δεν εχω gel,αλλα πολυ καλο παντελονι..;)

siraxanz
01-01-2011, 15:25
Για τα IDEAL εχω καλή γνώμη και εγώ;)
αλλά δεν έχω σοβαρή εμπειρία για να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο!

ntinopoulos
01-01-2011, 17:00
αν καβαλησεις ενα φτηνο τυπου MEGISTO....θα καταλαβεις οτι το mountain ειναι πεταμενα λεφτα,για καποιον που κανει βολτες στην ασφαλτο και λιγο χωμα...:cool:


εγω κανω 800 χλμ..το μηνα και δεν εχω gel,αλλα πολυ καλο παντελονι..;)

ετσι...!δοκιμασμενη λυση!:)

CPretenteriS
01-01-2011, 17:32
OK παίδες... θα 'θελα να το δω το παντελόνι γιατί δεν έχω άποψη για να είμαι ειλικρινής... :cool:

commander2
01-01-2011, 19:17
Eγω παλι με το bmx ειμαι παντα ορθιος και η σελα στους 5 ποντους απο το τελειωμα του σλελετου ;)

ortho
01-01-2011, 19:22
Ρε παιδιά δε θέλω αυτή τη στιγμή να ξεπεράσω τα 300 ευρώ, για άθληση μία, δύο το πολύ φορές την εβδομάδα το θέλω, δεν το θέλω για καθημερινή μετακίνηση! όσο μπορώ να βάζω βενζίνη θα κινώ τη μικρή μπουμπού μου;)
μετά βλέπουμε....:yz:yz

πάντως απ'ότι καταλαβαίνω καλύτερα να ξεχάσω την πίσω ανάρτηση και τα δισκόφρενα, καλύτερα τα ψιλά να πάνε σε πλαίσιο και σασμάν;

ortho
01-01-2011, 19:25
Eγω παλι με το bmx ειμαι παντα ορθιος και η σελα στους 5 ποντους απο το τελειωμα του σλελετου ;)


Πόσο χρονών είπαμε ότι είσαι junior;:):)

ortho
01-01-2011, 19:26
Μου διέφυγε το budget... :o:rolleyes:... ΟΚ.... αλλά για το mountain διαφωνώ... δεν είναι ανάγκη να κάνει χρήση mountain... απλώς πάει παντού...

Και για το Gel διαφωνώ... ξέρεις τι άνετο που είναι...:Απορία:

Ποδηλατώ.... Βριλήσσια - Π.Πεντέλη και τούμπαλιν.... αρκεί να είναι λίγο καλύτερος ο καιρός... ;) Έχω κάνει 750km σε 2 καλοκαίρια.... και όχι κάθε Σ/Κ... ;)

κι εγώ παλιά φίλε, στη Γερμανία έτρεχα 400χλμ το μήνα και καμιά 200αριά ποδήλατο.....τώρα που χρόνος;!:hmmm::hmmm::hmmm:

princess
02-01-2011, 00:04
Πόσο χρονών είπαμε ότι είσαι junior;:):)

κλεινω τα 15 το μαρτιο ;):)

paschalis
02-01-2011, 00:05
Εχω κι εγω για αυτην ακριβως τη χρηση που περιγραφεις ενα GIANT CYPRESS τoυ 2008 (300 ευρω) και ειναι καταπληκτικο..
Αν αγοραζα τωρα θα επαιρνα IDEAL γιατι τα χρηματα πρεπει να μενουν οσο γινεται μεσα στη χωρα και ειναι και πιο ομορφα τα αντιστοιχα μοντελα.

commander2
02-01-2011, 00:07
λαθακι εγραψα απο το προφιλ της μαμας :sm7::sm7:
κλεινω τα 15 το μαρτιο

commander2
02-01-2011, 00:08
Εχω κι εγω για αυτην ακριβως τη χρηση που περιγραφεις ενα GIANT CYPRESS τoυ 2008 (300 ευρω) και ειναι καταπληκτικο..
Αν αγοραζα τωρα θα επαιρνα IDEAL γιατι τα χρηματα πρεπει να μενουν οσο γινεται μεσα στη χωρα και ειναι και πιο ομορφα τα αντιστοιχα μοντελα.

συμφωνο

gsmaniac
02-01-2011, 00:26
Εχω κι εγω για αυτην ακριβως τη χρηση που περιγραφεις ενα GIANT CYPRESS τoυ 2008 (300 ευρω) και ειναι καταπληκτικο..
Αν αγοραζα τωρα θα επαιρνα IDEAL γιατι τα χρηματα πρεπει να μενουν οσο γινεται μεσα στη χωρα και ειναι και πιο ομορφα τα αντιστοιχα μοντελα.
και με καλυτερες σειρες περειφεριακων(ΜΑΚΡΑΝ)....;)
τις διαφορες στους σκελετους,ειναι πολυ δυσκολο να τις καταλαβει καποιος απο εμας...:o

Arkas
02-01-2011, 13:26
Ρε παιδιά δε θέλω αυτή τη στιγμή να ξεπεράσω τα 300 ευρώ, για άθληση μία, δύο το πολύ φορές την εβδομάδα το θέλω, δεν το θέλω για καθημερινή μετακίνηση! όσο μπορώ να βάζω βενζίνη θα κινώ τη μικρή μπουμπού μου;)
μετά βλέπουμε....:yz:yz

πάντως απ'ότι καταλαβαίνω καλύτερα να ξεχάσω την πίσω ανάρτηση και τα δισκόφρενα, καλύτερα τα ψιλά να πάνε σε πλαίσιο και σασμάν;
Γιάννη, εμπιστέψου τον maniac!
Έχει γνώσεις και πολύ καλή "άκρη"!

Το καλοκαίρι,
μου συνέστησε το megisto
και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος! ;)

ortho
02-01-2011, 13:32
λαθακι εγραψα απο το προφιλ της μαμας :sm7::sm7:
κλεινω τα 15 το μαρτιο

Καλή χρονιά Θάνο! Πάντα όρθιος στο ποδήλατο και στη μηχανή αργότερα! Συμβουλές δε σου δίνω, είμαι σίγουρος ότι οι γονείς σου κάνουν καλή δουλειά!;)

yns
02-01-2011, 15:25
Ideal Megisto προτείνω κι εγώ. Το έχει το amore και είναι κλάσεις ανώτερο από ένα άλλο Ελληνικό που είχα πάρει για μένα πριν.

commander2
02-01-2011, 15:41
καλο και το megisto...αλλα δεν θα κανει και μια βολτα μεσα σε χωμα δεν το ξερω το ποδηλατο και οπως το βλεπω στις φοτο τα λαστιχα ειναι λεπτα...επισης εχει v-brakes εγω προτεινω δισκοφρενα :cool:....δεν ξερω τι να πω εγω αφινω τις επιλογες στον gsmaniac καθως πιο μεγαλος και πιο εμπειρος...αν και το boommax πιστευω ειναι καλο

princess
02-01-2011, 16:58
Καλή χρονιά Θάνο! Πάντα όρθιος στο ποδήλατο και στη μηχανή αργότερα! Συμβουλές δε σου δίνω, είμαι σίγουρος ότι οι γονείς σου κάνουν καλή δουλειά!;)

χαχαχα επισης και ναι κανουν καλη δουλεια ;)

commander2
02-01-2011, 17:02
παλι απο το προφιλ της μαμας :p:p:p

SenseiG
02-01-2011, 17:16
Εγω εχω παρει το IDEAL KRITTON το οποιο εχω δοκιμασει τοσο σε χωμα οσο και σε ασφαλτο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Αλλα αυτα ειναι γουστα.:p

crazy artist
09-01-2011, 12:19
Κι εγώ έχω το ideal megisto και είναι πολύ τίμιο ποδήλατο για τα λεφτά του (το είχα πάρει 320 ευρώ το 2006). Τα λάστιχά του ΔΕΝ είναι λεπτά και μπορείς να μπεις στο χώμα άνετα αρκεί να μην ζητάς extreme καταστάσεις!
Παρά τα τρακτερωτά του λάστιχα, όμως, οι διαστάσεις των τροχών είναι 28' (όπως των ποδηλάτων ταχύτητας) και όχι 26' που έχουν τα mountain bikes. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα, από τη μια να πιάνεις πιο εύκολα μεγαλύτερες ταχύτητες από τα mountain κι από την άλλη να μπορείς να μπαίνεις και σε χώμα αλλά και να έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου από λακούβες και κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων που προκαλούν στραβώματα στις ζάντες.
Η κατηγορία, αν κοιτάξεις στην ιστοσελίδα της ideal, ονομάζεται off-road trecking και βρίσκεται ανάμεσα στα ποδήλατα δρόμου με τα ποδήλατα mountain. Είναι κατά μια έννοια ότι τα on-off μηχανάκια σε σχέση με τα εντούρο και τα street. Πιστεύω ότι είναι ιδανικό για την Αθήνα.
Αν πάντως σου περισσεύουν 150 ευρώ παραπάνω κοίταξε το αμέσως επόμενο στην ίδια κατηγορία και ονομάζεται ERGOMAX. Είναι πανέμορφο!
Αυτά φίλε μου και συγνώμη αν μακρυγόρησα και σε κούρασα. Εύχομαι να το χαρείς όσο μπορείς ....

Africaptan
09-01-2011, 20:15
Φιλε μου, εχω ενα Merida mountain που ομως του εχω αλλαξει λαστιχα κι εχω βαλει χωματινα. Γιατι; Για την φασαρια. Πολυ φασαρια το χωματινο λαστιχο στην ασφαλτο.
Ειχα κι ενα Ideal crosser, trekking 28 ινσων. Το πουλησα ομως, για δυο λογους. Ο ενας ηταν οτι με τα στενα του (και ασφαλτινα) λαστιχακια εννοιωθα και το παραμικρο πετραδακι (και πιστεψε με, δεν μπορεις να φανταστεις ποσα πολλα υπαρχουν που δεν το ειχες καταλαβει νωριτερα, ουτε ποσο ενοχλητικα ειναι...) κι ο αλλος λογος ειναι οτι ειχε v-brakes κι εμενα (100 κιλα που ειμαι) δεν με εφταναν.
Τα εβαλα κατω, τα ζυγιασα, κι αποφασισα να κρατησω το Merida.
Νομιζω οτι εκανα την καλυτερη δυνατη κινηση που μπορουσσα να κανω, η οποια θα ηταν τελεια, αν το Merida ειχε 28αρηδες τροχους. Ομως ειπαμε οτι ειναι Mountain και οχι trekking. Αλλη γεωμετρια κι αλλη θεση οδηγησης...
Ανακεφαλαιωση. Αν πας μονο πολη, παρε ενα trekking, αλλα να ξερεις οτι θα νοιωθεις και το παραμικρο πετραδακι. Φαντασου τους λακους... Εκτος κι αν βαλεις ασφαλτινο λαστιχο μεν, αλλα "παχυ".
Αν πας χωμα, τοτε καθαρα mountain.
Για φρενα, δισκοφρενα και μονο δισκοφρενα. Προσοχη ομως μην πεσεις στην παγιδα. Οταν λεμε δισκοφρενα, εννοουμε υδραυλικα. Οχι μηχανικα, με ντιζα. Καλυτερα τα v-brakes, παρα τα μηχανικα δισκοφρενα. Αποψη μου...
Την πισω αναρτηση, ξεχασε την. Πεταλι θα κανεις, και στο ιδιο μερος θα βρισκεσαι. (ενταξει, ξερουμε ολοι οτι τα λεω λιγο τραβηγμενα τα πραματα) αλλα μακρυα απο πισω αναρτηση αυτης της κατηγοριας τουλαχιστον. Μονο αζωτου, αλλα μετα εχεις ξεφυγει παρα πολυ οικονομικα.
Για την μπροστα αναρτηση, την χρειζεσαι και στην ασφαλτο και στο χωμα, αλλα καλη. Ρυθμιζομενη και να κλειδωνει.
Θες την αποψη μου; Αν μπορεις να δωσεις κανα 100αρι ακομα, υπαρχουν αριστα ποδηλατα μεταχειρισμενα, σχεδον καινουρια.
Καλη επιτυχια σ οτι κι αν κανεις.

AntonisD
10-01-2011, 00:31
Φιλε ΟΤΗΟ εχω δυο ΙDEAL ενα mountain zig zag και ενα treking
megisto το δευτερο ειναι ασυγκρητα πιο ξεκουραστο απο το πρωτο και κανει τα ιδια με ενα mountain εκτος απο σπανιες ακραιες καταστασεις που δυσκολα θα συναντησεις. Οποτε IDEAL MEGISTO με κλειστα τα ματια στα 370.00 ευρω

basilis76
10-01-2011, 11:12
ΕΧΩ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ.ΕΝΑ IDEAL MEGISTO ΚΑΙ ΕΝΑ FIDUSA.TO MEGISTO ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.Η BALLISTIC ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ.ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΚΡΥΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ IDEAL ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.

ortho
10-01-2011, 14:00
Ευχαριστώ πολύ φιλαράκια!
Μάλλον στο Megisto θα πάω, είναι ο χρυσός μέσος όρος απ'ότι κατάλαβα :)

γιαγια αρκουδα
10-01-2011, 14:07
αν σε ενδιαφερει φιλος κολιτος δουλευει στον γατσουλη με τα ποδηλατα στην νεα φιλαδελφεια αμα θες παρε με τηλεφωνο να παμε μαζι μηπως εχει καποιο ποδηλατο που σου κανει να το παρεις σε καλη τιμη. ξερω οτι εχει την αντιπροσοποια της GT αλλα εχει και αλλες μαρκες...

ckk
10-01-2011, 14:30
Το απόγευμα θα μου το φέρουν, IDEAL STROBE, αλουμινένιος σκελετός – αλουμινένιο ψαλίδι – αλουμινένιες πεταλιέρες - ‘διπλές’ ζάντες - δισκόφρενα – ανάρτηση – χωμάτινα – όλα τα παραφερνάλια, τα Shimano του Megisto. Βελλλούδο. Από Κηφισιά. Τελευταίο €300. Έχει ένα ακόμη small.

ortho
10-01-2011, 14:43
αν σε ενδιαφερει φιλος κολιτος δουλευει στον γατσουλη με τα ποδηλατα στην νεα φιλαδελφεια αμα θες παρε με τηλεφωνο να παμε μαζι μηπως εχει καποιο ποδηλατο που σου κανει να το παρεις σε καλη τιμη. ξερω οτι εχει την αντιπροσοποια της GT αλλα εχει και αλλες μαρκες...

ευχαριστώ γιαγιά αρκούδα! μόλις θα είμαι έτοιμος θα έχω υπόψιν την προσφορά σου!

ortho
10-01-2011, 14:46
Το απόγευμα θα μου το φέρουν, IDEAL STROBE, αλουμινένιος σκελετός – αλουμινένιο ψαλίδι – αλουμινένιες πεταλιέρες - ‘διπλές’ ζάντες - δισκόφρενα – ανάρτηση – χωμάτινα – όλα τα παραφερνάλια, τα Shimano του Megisto. Βελλλούδο. Από Κηφισιά. Τελευταίο €300. Έχει ένα ακόμη small.


Φίλε CKK είμαι 1.85, στο small θα φαίνομαι τουλάχιστον κάπως, άσε που μάλλον θα βρίσκουν τα γόνατα στο τιμόνι!:sm7::sm7:

ευχαριστώ πάντως!

ckk
10-01-2011, 14:55
Φίλε CKK είμαι 1.85, στο small θα φαίνομαι τουλάχιστον κάπως, άσε που μάλλον θα βρίσκουν τα γόνατα στο τιμόνι!:sm7::sm7:

ευχαριστώ πάντως!

kai pou na to ksero ego kardia mou. 1,85 παλληκάρι, σαν τσίρκο θα ήσουνα. Όντως δεν κάνει.

Και για εμένα, το δικό μου, ψιλοκοντό το βλέπω, αλλά τι να κάνω. Έχει πάντως πολύ καλά εξαρτήματα (σκελετός Alloy 7005 T4/T6 - τιμόνι και λαιμός Alloy - ζάντες alloy 2πλές - σέλλα Bassano!!! - 24 ταχύτητες!!!!!)http://img6.imageshack.us/img6/8672/dealstrobe.jpg (http://img6.imageshack.us/i/dealstrobe.jpg/)
. Και πολύ καλή τιμή μάλλον.

Όταν καταλήξεις...

Sotos_
10-01-2011, 15:03
Αν ειχα 300 ευρα να παρω ποδηλατο, και ηθελα mountain μαλλον θα εψαχνα να βρω ενα μεταχειρισμένο (σε καλη κατασταση) Ideal hillmaster.
Αν ηθελα trecking, πολυ πιο λογικό για την χρηση που διαβασα παραπαμω οτι θελεις να κανεις, θα εψαχνα μεταχειρισμένο το Ideal intergrator.

Υπαρχουν πολλά μεταχειρισμένα σε ποδηλατικά forums. Γενικα ο κόσμος αναβαθμίζει συχνά, ανάλογα με τις αναγκες του.

Η γνωμη μου για τα IDeal ειναι πολύ καλή. Μεχρι και σπασμενο σκελετό μου άλλαξαν μετα απο τεσσερα χρονια απο την αγορα του ποδηλατου.

CPretenteriS
10-01-2011, 15:08
Αν ειχα 300 ευρα να παρω ποδηλατο, και ηθελα mountain μαλλον θα εψαχνα να βρω ενα μεταχειρισμένο (σε καλη κατασταση) Ideal hillmaster.
Αν ηθελα trecking, πολυ πιο λογικό για την χρηση που διαβασα παραπαμω οτι θελεις να κανεις, θα εψαχνα μεταχειρισμένο το Ideal intergrator.

Υπαρχουν πολλά μεταχειρισμένα σε ποδηλατικά forums. Γενικα ο κόσμος αναβαθμίζει συχνά, ανάλογα με τις αναγκες του.

Η γνωμη μου για τα IDeal ειναι πολύ καλή. Μεχρι και σπασμενο σκελετό μου άλλαξαν μετα απο τεσσερα χρονια απο την αγορα του ποδηλατου.

:sm8:

ckk
10-01-2011, 15:21
Όταν το έψαχνα και εγώ βρήκα σε μεταχειρισμένα:

Ideal megisto €250 58άρι
Carrera 220
MTB Sector 190 με ανάρτηση / δισκόφρενα
Ideal Strobe σε άριστη κατάσταση €300, με ανάρτηση / δισκόφρενα.

ckk
12-01-2011, 01:09
Το απόγευμα θα μου το φέρουν, IDEAL STROBE, αλουμινένιος σκελετός – αλουμινένιο ψαλίδι – αλουμινένιες πεταλιέρες - ‘διπλές’ ζάντες - δισκόφρενα – ανάρτηση – χωμάτινα – όλα τα παραφερνάλια, τα Shimano του Megisto. Βελλλούδο. Από Κηφισιά. Τελευταίο €300. Έχει ένα ακόμη small.

Έχει πάντως πολύ καλά εξαρτήματα (σκελετός Alloy 7005 T4/T6 - τιμόνι και λαιμός Alloy - ζάντες alloy 2πλές - σέλλα Bassano!!! - 24 ταχύτητες!!!!!)

http://img4.imageshack.us/img4/3592/p1120012.jpg (http://img4.imageshack.us/i/p1120012.jpg/)

Όπως μου το περιγράψανε... άντε καλές βόλτες.