PDA

View Full Version : Τελευταια χωματινη εξορμηση του 2010


emix
01-01-2011, 17:05
Την Πεμπτη 30-12 μαζευτηκαμε τρια ατομα και ειπαμε να κανουμε την τελευταια μας χωματινη εξορμηση. Αδεια εγω, αδεια προφανως και τα αλλα δυο παιδια και ετσι συναντηθηκαμε 930 το πρωι στην γεφυρα της Βαρυπομπης.

Εγω, ο Νικος (nibo) και ο Κωστας, ενας γνωστος μας. ΚΤΜ950SE, BMW 800GS και Africa 750. Ο Κωστας κλασικος και εμπειρος εντουρας μας ξεκινησε απο κατι μονοπατια στην Βαρυπομπτη, εκει που αλωνιζουν τα καθαρα (και γινονται βρωμικα μετα!!!). Ωραια μονοπατια, ομορφες διαδρομες.

Σε καποιο σημειο τα βρηκαμε σκουρα (εγω και ο Νικος φυσικα γιατι ο Κωστας πηγαινε με το Αφρικα σαν να οδηγουσε καθαρο). Κατεβηκαμε μια ρεματια με πολυ μεγαλη κλιση, γλιτσα, νεροφαγωματα και κροκαλες σαν αυγο στρουθοκαμηλου. Ολα μαζι ηταν στο menu. Με ζορι και σχετικη δυσκολια τα καταφεραμε.

Η συνεχεια ηταν ακομα πιο ομορφη. Μπηκαμε Αγ.Μερκουριο σε μερη πολυ ομορφα που δεν μπρορεις να διανοηθεις οτι βρισκονται τοσο κοντα στην Αθηνα.
Δυστυχως ομως το δυσκολο κομματι της ρεματιας επειδηνωσε το προβλημα που ειχε αρχισει να μου παρουσιαζεται απο την προηγουμενη μερα. Εχω ενα προβλημα με τον αχιλειο τενοντα του δεξιου μου ποδιου, απο τοτε που επαιζα ερασιτεχνικα ποδοσφαιρο σαλας. Οταν με πιανει δεν μπορω να κανω τιποτα. Η βολτα αυξησε τις ενοχλησεις και δυστυχως οταν φθασαμε στην Αυλωνα εγκατελειψα και γυρισα πισω.

Ολα ηταν ομορφα και σιγουρα θα ξαναπαω ή ξαναπαμε.

Φωτογραφιες εχει βγαλει πολλες ο Νικος και θα τις ανεβασει μολις μπορεσει.

Καλη χρονια σε ολους

MARK
01-01-2011, 17:40
:sm8:

CPretenteriS
01-01-2011, 17:41
:sm8:

danaos
01-01-2011, 21:28
Να ειστε καλα παιδες και του χρονου παντα λασπωμενοι καμια φωτο θα δουμε....????:D

SenseiG
01-01-2011, 21:43
Παντα τετοια.Κουμπαρακι ειδα τα βιντεο που ανεβασες..........αψογος..και τρελος

emix
01-01-2011, 23:20
Δαναε,οπως ειπα, ο Νικος εχει τις φωτογραφιες και θα τις ανεβασει μολις βρει χρονο φανταζομαι. Και ειδικα μερικες ειναι πανεμορφες και δειχνουν και την δυσκολια του περασματος της ρεματιας.

Αν και δυσκολευτηκα αρκετα (το υψος του Super Enduro δεν βοηθαει το δικο μου σωμα), νομιζω οτι θα ξαναπηγαινα. Παντα η 2η φορα ειναι καλυτερη απο την 1η γιατι ξερεις πλεον τι λαθος εκανες και το περνας πιο καλα. Και σιγουρα ειναι και ενα παρα πολυ καλο σχολειο για το extreme μαθημα που θα ερθει του χρονου τον Δεκεμβριο. Αν ειμαστε καλα δηλαδη και εχουμε δουλειες ακομα.

Man !!!
02-01-2011, 02:08
και εγώ την Πέμπτη άδεια είχα :( :D
μπραβο ρε μάγκες και το 2011 πολλές χωμάτινες εύχομαι ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-01-2011, 02:19
Μπράβο παίδες .... περιμένουμε τις φωτό ... :)

Arkas
02-01-2011, 02:44
Μπράβο Ηλία!
Άντε και στις επόμενες!

staga1200
02-01-2011, 11:19
Χρόνια πολλά σε όλους σας !!! Παιδιά υπάρχουν και οι Κυριακές !!!

emix
02-01-2011, 12:31
Χρόνια πολλά σε όλους σας !!! Παιδιά υπάρχουν και οι Κυριακές !!!

Οι κυριακες υπαρχουν παντα. Αλλα δεν ξερεις ποσο ομορφα ειναι να πηγαινεις καθημερινη (ουτε καν σαββατο ε; ) και οι δρομοι να ειναι εντελως αδειοι. Οι χωματινοι εννοω...!

Ειδικα στα μονοπατια που πηγαμε ο Κωστας μας ειπε οτι κυριακες γινεται ΤΟ μποτιλιαρισμα απο καθαροαιμα!!!!

ΥΓ. Αυτο το παιδι ο Νικος που στο καλο ειναι και αργει τοσο να βαλει φωτογραφιες; Υπομονη...

danaos
02-01-2011, 13:14
Θα συμφωνησω με τον Ηλια καλες οι Κυριακες αλλα η καθημερινες ειναι αλλο πραγμα. Ακομα και το Σαββατο καλα ειναι. Την κυριακη πανε ΟΛΟΙ βολτες απο καθαροαιμα τζιπ περιπατιτες ποδηλατα στο τελος θελει τροχονομο....

kostastenere
02-01-2011, 16:32
Μπραβο παιδια για την βόλτα!!!! ¨οντως τις καθημερινες για όποιον μπορει είναι πολύ καλύτερο το βουνό, αλλα αν δεν γίνεται και τις Κυριακές είναι καλα αρκει να βγεις όσο ποιο νωρίς γίνεται!!!!

Μραβο και πάλι μπράβο για την βόλτα!

nibo
03-01-2011, 01:01
Καλή χρόνια σε όλους παίδες. Πριν λίγο μπήκα στο ιντερνετ και είδα ποσταρισμένη την βόλτα της Πέμπτης όποτε βάζω και μερικές φωτο από την βόλτα.

Ηλία για το δύσκολο κομμάτι που αναφέρθηκες, είπες εκ μέρους μου ότι τα βρήκαμε σκούρα. Δεν ξέρω για εσένα φίλε, αλλά εγώ δεν τα βρήκα σκούρα. Ισα ισα αυτά τα κομμάτια είναι που χαίρομαι περισσότερο και είναι το αλατοπίπερο της βόλτας! Και για αυτό σε όλες τις τελευταίες βόλτες που έχουμε κάνει με τον Κώστα βάζουμε πάντα μέσα και κάποια τέτοια κομμάτια για να γουστάρουμε.

Η συγκεκριμένη διαδρομή ήταν όλη πολύ όμορφη. Πήγαμε από Βαρυμπόμπη μέχρι Θήβα από χώμα. Στην Αυλώνα ο Ηλίας γύρισε πίσω από άσφαλτο, και συνεχίσαμε με τον Κώστα χάρη στο GPS του Ηλία. Επειδή από Αυλώνα μέχρι Θήβα δεν είχα την διαδρομή ούτε εγώ ούτε ο Κώστας, ο Ηλίας μου έδωσε το GPS του, που είχε μέσα και την υπόλοιπη διαδρομή, το βάλαμε πρόχειρα με δεματικα πάνω στο τιμόνι μου, και χάρη σε αυτό συνεχίσαμε την διαδρομή.

emix
03-01-2011, 12:00
Νικο με το "σκουρα" εννοουσα οτι ηταν δυσκολο κομματι και χρειαστηκε λιγο προσπαθεια για να το περασουμε. Τετοια περασματα εχω κανει παλια και με το GS, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το Super Enduro που εχω τωρα. Βεβαια ηταν πιο χαμηλο που αυτο ειναι ενα θεμα με το 950.

Πραγματικα η πρωτη διαδρομη μεχρι την Αυλωνα ηταν πολυ ομορφη και σιγουρα πρεπει να την ξανακανουμε.

Επισης, νομιζω οτι ειναι καιρος να ψαχτω για πισω λαστιχο γιατι σ αυτο το δυσκολο περασμα καταλαβα οτι δεν ελεγχα καθολου την μηχανη,διοτι το πισω ειναι στα ορια του slick.

Man !!!
03-01-2011, 12:27
πότε είπατε ότι θα ξαναπάτε βαρυμπόμπη ...? το Σάββατο ???? :D

yns
03-01-2011, 12:37
:sm8:

Πάντα τέτοια να κάνετε/ουμε και στη χρονιά που μας μπήκε!!


(αν και οι φωτογραφίες δείχνουν καλύτερες και δεν επιβαρύνουν τον σέρβερ αν είναι φορτωμένες στο photobucket και όχι σαν attachments)

emix
03-01-2011, 12:40
πότε είπατε ότι θα ξαναπάτε βαρυμπόμπη ...? το Σάββατο ???? :D

Αλλος ενας που θα χασμουριεται στα περασματα της Βαρυπομπης!!!
:sm7:
Νομιζω ομως οτι αυτη η διαδρομη και η αλλη απο Αγ.Μερκουριο ως Αυλωνα, ειναι μια πολυ καλη κοντινη αποδραση.

Το ασχημο ειναι οτι ακομα και Σαββατο ο Κωστας μας ειπε οτι μπορει να υπαρχει κυκλοφοριακο προβλημα!!!!
Και κατι τετοια εμενα μ ενοχλουν πολυ. Θελω ηρεμια στις βολτες, οχι να συναντω την κινηση που θα συναντουσα στους δρομους της Αθηνας.

emix
03-01-2011, 13:01
Και μιας και εβαλε και ο Νικος τις φωτογραφιες, ας βαλω και γω την μοναδικη που τραβηξα.

Ειναι ο Νικος στην προσπαθεια του ν ανεβει στη μηχανη μετα απο μια μικρη και ανωδυνη πτωση που ειχε στο σημειο που σας ειπα.

Ο Νικος δεν μασαει τιποτα ομως. Ουτε βοηθεια δεν θελει γιατι ειναι αρχοντας.

Man !!!
03-01-2011, 13:42
εεε άντε να το πω αλλιώς,:rolleyes:
το Σάββατο είναι κανείς για βαρυμπόμπη και όπου καταλήξουμε (κοντινά)?:) .... emix, nibo, danaos, spyros,??????.....

nibo
03-01-2011, 15:01
εεε άντε να το πω αλλιώς,:rolleyes:
το Σάββατο είναι κανείς για βαρυμπόμπη και όπου καταλήξουμε (κοντινά)?:) .... emix, nibo, danaos, spyros,??????.....

Μανο δεν κρατιεσαι βλεπω εεεε?:sm7:
Αν ειναι να ερθεις με το varadero κατι θα κανουμε:sm7:

emix
03-01-2011, 15:03
Αν ειναι για κατι κοντινο παντως το κανονιζουμε. Ειτε Σαββατο ειτε κυριακη.

Αλλα οχι να εχουμε μποτιλιαρισματα, σαν αυτα που μας ειπε ο Κωστας στα μονοπατια. Γιατι θα πρεπει να περναει ο ενας πανω απο τον αλλον τοτε.

Μιας και δεν θα παιξει τελικα το Λουτρακι Νικο...!

Man !!!
03-01-2011, 15:27
Μανο δεν κρατιεσαι βλεπω εεεε?:sm7:
Αν ειναι να ερθεις με το varadero κατι θα κανουμε:sm7:
τυχερός είσαι, γιατί μόλις έβγαλα τα karoo απο το vara
αλλά και με το dr ακι θα τη βγάλω τη διαδρομή :D

Αν ειναι για κατι κοντινο παντως το κανονιζουμε. Ειτε Σαββατο ειτε κυριακη.

Αλλα οχι να εχουμε μποτιλιαρισματα, σαν αυτα που μας ειπε ο Κωστας στα μονοπατια. Γιατι θα πρεπει να περναει ο ενας πανω απο τον αλλον τοτε.

Μιας και δεν θα παιξει τελικα το Λουτρακι Νικο...!

κάτι θα κάνουμε για σένα , θα κορδελιάσουμε τη περιοχή που θα κινηθούμε και θα υπάρξει απαγόρευση κυκλοφορίας :D

αν δεν βρέχει το Σάββατο κανονίστε

staga1200
03-01-2011, 18:47
Αχ βρε φιλαράκια τι ωραία που θα περάσετε !!! :) :) Εγω μόνο τις Κυριακές :yz:yz:yz:yz:yz

siraxanz
03-01-2011, 23:21
Ωραία διαδρομή και η φύση τέλεια!

ntinopoulos
03-01-2011, 23:22
εγω απ οτι καταλαβα ο ηλιας-emix ειναι μονο για φλαταδουρες...!:sm7:

emix
04-01-2011, 01:59
εγω απ οτι καταλαβα ο ηλιας-emix ειναι μονο για φλαταδουρες...!:sm7:

Μολις τελειωσα το διαβασμα και πηγα να κλεισω το PC και ειδα αυτο το μηνυμα. Εντελως προκλητικο, θα ελεγα!!!
:sm7::sm7:

Ειπα οτι τα βρηκαμε σκουρα (αντε, μονο εγω τα βρηκα, για να μην λεει ο Νικος οτι μιλαω εκ μερους του :p:p ), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μ αρεσει να πηγαινω σε τετοια μερη. Και φυσικα θα ξαναπαω παλι.
Απλα αυτα τα περασματα ειναι ιδανικα μερη για καθαρα και εντουρο που ζυγιζουν το πολυ 110κιλα και οχι τοσο ανετα για μηχανες που ζυγιζουν 190+ κιλα.


Ολο κακιες ειναι αυτο το παιδι ο Ntinopoulos!!!

:sm7::sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
04-01-2011, 02:05
γεια σου ρε ηλια,μη μασας!;)