PDA

View Full Version : Η IBM προβλέπει 5 τεχνολογίες που θα αλλάξουν τη ζωή μας




MARK
04-01-2011, 15:00
Η IBM προβλέπει 5 τεχνολογίες που θα αλλάξουν τη ζωή μας




Η IBM παρουσίασε την πέμπτη ετήσια έκδοση "Next Five in Five" - τον κατάλογο των καινοτομιών που έχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν τον τρόπο που οι άνθρωποι εργάζονται, ζουν και παίζουν για τα επόμενα πέντε χρόνια.

Σύμφωνα με την εταιρεία μέχρι το 2016 θα μπορείτε να χαμογελάτε στους φίλους σας με 3-D. Επίσης οι μπαταρίες θα αναπνέουν αέρα για να φορτίσουν τις συσκευές μας ενώ δεν θα χρειάζεται να είναι κανείς επιστήμονας για να σώσει τον πλανήτη.

Ακόμη, όπως αναφέρει το report της IBM η μετακίνηση θα είναι μια εξατομικευμένη υπόθεση ενώ οι υπολογιστές θα βοηθήσουν στην ενεργοποίηση των τοπικών κοινωνιών.

Το "Next Five in Five" βασίζεται στις τάσεις της αγοράς και της κοινωνίας που αναμένεται να μετατρέψουν τη ζωή μας ενώ οι αναδυόμενες τεχνολογίες που παράγονται στα εργαστήρια της IBM σε όλο τον κόσμο μπορούν να κάνουν αυτές τις καινοτομίες πραγματικότητα, όπως σημειώνει η διοίκηση του ομίλου.

Πηγή: Green Business

Gazi
04-01-2011, 15:15
Για να δούμε.....Σε ευχαριστούμε πάντος.....

renovatio
04-01-2011, 15:33
Καλά και όταν ήμουν μικρός λεγανε ότι το 2000 θα κυκλοφορούσαμε με ατομικά διαστημόπλοια και οτι θα είχαμε οικιακη βοηθό ρομπότ.

"Σύμφωνα με την εταιρεία μέχρι το 2016 θα μπορείτε να χαμογελάτε στους φίλους σας με 3-D" Καλά όσο πέτυχε και η βιντεοκλήση άλλο τόσο θα πετύχει και αυτό. Κανετε ποτέ βιντεοκλήση, εγώ έχω κάτι χρόνια.

SenseiG
04-01-2011, 15:38
Κρατω μικρο καλαθι.Ευχαριστουμε παντος για την ενημερωση.

adventure
05-01-2011, 10:26
Ότι είναι καλό για το περιβάλλον και την καλύτερη ποιότητα ζωής είναι καλό .

Ίδωμεν .

Σε ευχαριστούμε Γιάννη .

;) :) :)