PDA

View Full Version : Ξεβοτάνισμα του φόρουμ....


ThanDim
07-01-2011, 00:08
Μπήκα στην θέση ενός νέου μέλους που προσπαθεί να αντλήσει πληροφορίες για τεχνικά θέματα π.χ. και ένιωσα ....κάπως! Αφορμή το πρόσφατο θέμα "Λάδια κινητήρα...."! Πρόλαβα το θέμα στην 13η σελίδα και μέχρι να το διαβάσω όλο κουράστηκα αφάνταστα! Ζήτημα θα ήταν να άξιζαν οι 2-3 σελίδες.
Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και σε πολλά παλιά posts. Με αυτό τον τρόπο χάνονται πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες μέσα στον σωρό των spam.

Θα πρότεινα λοιπόν το εξής: Να διαχωρίζονταν τα ουσιώδη με τα άσχετα μηνύματα από ένα post. Έιτε να διαγράφονταν - :hmmm: αναμενόμενη μουρμούρα.... - είτε να υπήρχε ένας χώρος για διαξιφισμούς/διαμάχες/φαγωμαρα κτλ και να μεταφέρονται εκεί! Κάτι σαν σκουπιδοντενεκές που όποιος θα θέλει συνεχίζει τις παπαρολογίες εκεί, αφήνοντας καθαρό το ενδιαφέρον κομμάτι για όσους θα ήθελαν να παρακολουθήσουν μόνο αυτό!!

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό αλλά το θεωρώ οτι θα λειτουργούσε σαν ...ξεβοτάνισμα στον κήπο μας!! ;)

skippybi
07-01-2011, 00:27
αν δεν σπάμ δεν χρειάζετε να ξεσπάμ...;)

Gemat
07-01-2011, 00:37
Σε καποιο αλλο φορουμ μου συμμετειχα, οταν καποιος ηθελε να γραψει κατι που να μεινει ως αρχειο, το εστελνε σε ΠΜ στον αντμιν και το κειμενο ανεβαινε σε ενα χωρο οπου δεν ηταν δυνατο το ποσταρισμα απο τα μελη παρα μονο η αναγνωση. Αν καποιος ειχε να συμπληρωσει στο νημα ή να το διορθωσει, το εκανε με τον ιδιο τροπο (με ΠΜ). Ετσι μετα απο 2 χρονια μαζευτηκε μια βιβλιοθηκη πραγματικος θησαυρος!

Το να ξεσκαρταριστουν τα υπαρχοντα νηματα ειναι μια πολυ επιπονη διαδικασια, μια και η δομη των γραφομενων δεν ειναι "σεμιναριακη" αλλα προκυπτει απο διαλογο μεταξυ των μελων!

ThanDim
07-01-2011, 00:47
Δε θεωρώ οτι χρειάζονται όλα ξεσκόνισμα... για παράδειγμα στο συγκεκριμένο θέμα που ανέφερα πάνω από τις μισές σελίδες δεν έχουν σχέση με μοτοσυκλέτα. Ποιος θα κάτσει να το διαβάσει ΟΛΟ αυτό και τι συμπέρασμα θα βγάλει; Εδώ ακόμα και ο Κίμωνας, που άνοιξε το θέμα, σιγά μην το παρακολουθεί πιά..... :sm7:

yannis
07-01-2011, 01:21
Σε καποιο αλλο φορουμ μου συμμετειχα, οταν καποιος ηθελε να γραψει κατι που να μεινει ως αρχειο, το εστελνε σε ΠΜ στον αντμιν και το κειμενο ανεβαινε σε ενα χωρο οπου δεν ηταν δυνατο το ποσταρισμα απο τα μελη παρα μονο η αναγνωση. Αν καποιος ειχε να συμπληρωσει στο νημα ή να το διορθωσει, το εκανε με τον ιδιο τροπο (με ΠΜ). Ετσι μετα απο 2 χρονια μαζευτηκε μια βιβλιοθηκη πραγματικος θησαυρος!

Το να ξεσκαρταριστουν τα υπαρχοντα νηματα ειναι μια πολυ επιπονη διαδικασια, μια και η δομη των γραφομενων δεν ειναι "σεμιναριακη" αλλα προκυπτει απο διαλογο μεταξυ των μελων!

Αφού πρώτα συμφωνήσω με την ενδιαφέρουσα και από πρώτη ματιά σωστή ιδέα του Gemat...
Να ρωτήσω ποιος και με ποια κριτήρια θα κάνει το "ξεβοτάνισμα" ή λογοκρισία στην καθομιλουμένη?!?!?!?! Και γιατί άλλωστε. Μήπως συγγράφουμε κάποιο επιστημονικό εγχειρίδιο και δεν το αντελήφθην!?!?!?!? Δηλαδή όταν βρισκόσαστε με τους φίλους σας στο καφενείο τους βάζετε να "διορθώνουν" όσα είπαν και τα σβήνετε από τα πρακτικά?!!?!?!?
Ρε μήπως αντί για BMW καβαλήσατε τίποτα καλάμια και νομίζετε πως γίνατε στρατηλάτες και πυρηνικοί επιστήμονες!!!!!!!

Gemat
07-01-2011, 01:35
Αφού πρώτα συμφωνήσω με την ενδιαφέρουσα και από πρώτη ματιά σωστή ιδέα του Gemat...
Να ρωτήσω ποιος και με ποια κριτήρια θα κάνει το "ξεβοτάνισμα" ή λογοκρισία στην καθομιλουμένη?!?!?!?! Και γιατί άλλωστε. Μήπως συγγράφουμε κάποιο επιστημονικό εγχειρίδιο και δεν το αντελήφθην!?!?!?!? Δηλαδή όταν βρισκόσαστε με τους φίλους σας στο καφενείο τους βάζετε να "διορθώνουν" όσα είπαν και τα σβήνετε από τα πρακτικά?!!?!?!?
Ρε μήπως αντί για BMW καβαλήσατε τίποτα καλάμια και νομίζετε πως γίνατε στρατηλάτες και πυρηνικοί επιστήμονες!!!!!!!

Πολλα νεα μελη, γραφονται στο φορουμ με αφορμη καποιο προβλημα ή καποιο θεμα που τους εχει προκυψει σχετικα με τη μοτοσυκλετα τους.

Αν και πολλα θεματα εχουν συζητηθει, και σε πολλα εχουν βρεθει λυσεις και επιτυχημενες συμβουλες, ειναι πραγματικα δυσκολο να εντοπιστουν μεσα σε νηματα πολλων σελιδων.

Η προταση του ThanDim οπως εγω τουλαχιστον την αντιλαμβανομαι, αφορουσε τη συγκεντρωση της γνωσης που περιεχουν τα νηματα ωστε να ειναι χρηστικα για αυτους που αναζητουν κατι συγκεκριμενο και οχι τη λογοκρισια των νηματων οπως λιγακι ακομψα κατα τη γνωμη μου αναφερεις.

yannis
07-01-2011, 01:46
Πολλα νεα μελη, γραφονται στο φορουμ με αφορμη καποιο προβλημα ή καποιο θεμα που τους εχει προκυψει σχετικα με τη μοτοσυκλετα τους.

Αν και πολλα θεματα εχουν συζητηθει, και σε πολλα εχουν βρεθει λυσεις και επιτυχημενες συμβουλες, ειναι πραγματικα δυσκολο να εντοπιστουν μεσα σε νηματα πολλων σελιδων.

Η προταση του ThanDim οπως εγω τουλαχιστον την αντιλαμβανομαι, αφορουσε τη συγκεντρωση της γνωσης που περιεχουν τα νηματα ωστε να ειναι χρηστικα για αυτους που αναζητουν κατι συγκεκριμενο και οχι τη λογοκρισια των νηματων οπως λιγακι ακομψα κατα τη γνωμη μου αναφερεις.

Θα συμφωνούσα για το "άκομψα" αν δεν είχε γίνει αναφορά σε συγκεκριμένο θέμα.
Το σχόλιο δεν πήγαινε για τον ThanDim που στο φινάλε τα είπε και σωστά, αλλά στην "προδιάθεση" κάποιων για "τσιφλικοποίηση" του χώρου, που ήδη οδήγησε σε αποχή πολλών παλιών και αξιόλογων φίλων/μελών.
Άλλωστε για το θέμα της συγκέντρωσης της γνώσης, για όποιον ενδιαφέρεται, συμφώνησα με την πρότασή σου, με όσες επιφυλάξεις θα μπορούσαν όπως καταλαβαίνεις να διατυπωθούν.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-01-2011, 02:26
Aς ελπίσουμε πως τα μέλη/φίλοι μας,

θα είναι πιο προσεκτικοί κ δεν θα μας αναγκάσουν να κάνουμε τελικά

αυτή την ΟΧΙ κομψή για την όψη του φόρουμ μας υποκατηγορία "σκουπιδιών" ...

Άλλωστε, την έχουμε αποφύγει με πολύ προσπάθεια μέχρι σήμερα,

ενώ "άλλοι" την εντάσσουν στον χώρο τους απ' την πρώτη μέρα ... ;)

ThanDim
07-01-2011, 09:26
Για να διορθώσω λίγο τα λεγόμενα μου.....
Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει να συλλέγω πληροφορίες από τεχνικά θέματα ή ταξιδιωτικά, κάποια από αυτά έχουν γεμίσει άσχετα posts. Τόσο που κουράζομαι να τα παρακολουθώ. Το εν λόγω θέμα που ανέφερα είναι ένα "ζεστό" και τρανταχτό παράδειγμα.
Φανταστείτε ένα νέο μέλος που αναζητεί κάτι. Θα ψάξει μια, θα ψάξει δυο, την τρίτη θα πει "άει συχτήρ" πάω αλλού που θα βγάλω άκρη!!
Ουσιαστικά προτείνω να μεταφέρονται τα άσχεα posts σε άλλη ενότητα και να συνεχίζει το ξεκατίνιασμα εκεί. Και μιλάω πάντα για τις καραμπινάτες περιπτώσεις! Δεν χρειάζεται να ξεδιαλέγουμε λέξη λέξη.

bill 800gs
07-01-2011, 10:30
Μπήκα στην θέση ενός νέου μέλους που προσπαθεί να αντλήσει πληροφορίες για τεχνικά θέματα π.χ. και ένιωσα ....κάπως! Αφορμή το πρόσφατο θέμα "Λάδια κινητήρα...."! Πρόλαβα το θέμα στην 13η σελίδα και μέχρι να το διαβάσω όλο κουράστηκα αφάνταστα! Ζήτημα θα ήταν να άξιζαν οι 2-3 σελίδες.
Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και σε πολλά παλιά posts. Με αυτό τον τρόπο χάνονται πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες μέσα στον σωρό των spam.

Θα πρότεινα λοιπόν το εξής: Να διαχωρίζονταν τα ουσιώδη με τα άσχετα μηνύματα από ένα post. Έιτε να διαγράφονταν - :hmmm: αναμενόμενη μουρμούρα.... - είτε να υπήρχε ένας χώρος για διαξιφισμούς/διαμάχες/φαγωμαρα κτλ και να μεταφέρονται εκεί! Κάτι σαν σκουπιδοντενεκές που όποιος θα θέλει συνεχίζει τις παπαρολογίες εκεί, αφήνοντας καθαρό το ενδιαφέρον κομμάτι για όσους θα ήθελαν να παρακολουθήσουν μόνο αυτό!!

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό αλλά το θεωρώ οτι θα λειτουργούσε σαν ...ξεβοτάνισμα στον κήπο μας!! ;)

To ιδιο επαθα κιεγω και ας μην ειμαι νεο μελος:
Εχοντας αποφασισει να παω το Σ/Κ της προτωχρονιας στο Πηλιο, λεω ας ριξω μια ματια στην εκδρομη που πηγαν οι συμφορουμιτες στο ''βουνο των κενταυρων '' τον Νοεμβριο , ωστε να παρω καμια ιδεα για το που; πως;
Αρχισα να ψαχνω και να ψαχνω και ακρη δεν εβρισκα απο τα πολλα σμαμαρισματα, 600 ποστ!!! Βαρεθηκα και το παρατησα :hmmm:
Δεν λεω οτι δεν χρειαζονται και τα σπαμ, ή οτι δεν εχουν την πλακα τους και μαλιστα πολλες φορες ειναι απαραιτητα, αλλα σε τετοιο μεγαλο βαθμο δεν μπορει καποιος να περιηγηθει στο χρονικο της εκδρομης

Ισως, αν υπηρχε ενα ''σπαμοχωρι'' να βοηθουσε


ΥΓ. ειναι απλα η γνωμη μου :)

yannis
07-01-2011, 11:02
Εννοείται πως συμφωνώ με την άποψη του Νικόλα "περί αποφυγής"!!!!
Θα συνεχίσω όμως να διατηρώ επιφυλάξεις με το "ξεβοτάνισμα" του Θανάση, γνωρίζοντας ποιο είναι το επόμενο στάδιο... "γιατί το δικό μου και όχι και του άλλου"... και μιας και αναφέρθηκε το συγκεκριμένο καραμπινάτο θέμα, από που και έως που θα ξεκαθάριζε χωρίς να επέλθει σύρραξη?!?!?!?!
Ήδη έθεσα εν είδει αστείου κάποιο προβληματισμό. Η ιστορία διδάσκει, ακόμα και στα φόρουμ...
Επίσης θεωρώ ατυχή την σύγκριση με "άλλους". Ή θα προσπαθήσεις για την υπέρβαση ή θα κάτσεις στην ουρά περιμένοντας τη σειρά σου.
Να θυμίσω δε πως μόνο καλοπροαίρετη είναι η συμμετοχή μου στο φόρουμ, παρ' όλο το εκρηκτικό του χαρακτήρα μου.

Strats
07-01-2011, 14:22
Αν και είμαι νέο μέλος στο forum και σίγουρα ο λόγος των παλαιοτέρων έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, νομίζω πως αυτό που στην τελική επιδιώκει ο Θανάσης είναι σωστό και θα μας βοηθήσει όλους. Το gsforum έχει τεράστιο πλούτο πληροφορίας και είναι κρίμα να χάνονται σε εκατοντάδες posts τύπου "1 single emotion". Μου έτυχε και μένα να ψάχνω ταξιδιωτικά που είχαν πάνω από 10 σελίδες "spam" με ένα thumb ή ένα απλό μπράβο. Μήπως αν η διοίκηση έθετε για αρχή έναν ελάχιστο αριθμό χαρακτήρων ανά post?

GEO_K
07-01-2011, 14:37
καλες και σωστες ολες οι προτασεις... αλλα το σπαμ ειναι αναποφεκτο χωρις να ειναι κακο παντα αυτο...
ο χαβαλες και οι διαφωνιες ειναι στο προγραμμα...
απλα καλο θα ηταν να μην τραβαει ο καθενας το σχοινι και να μην παιρνουμε προσωπικα την οποια ιδεα η γνωμη του καθενος μας...
Μια παρεα ειμαστε....;)

CPretenteriS
07-01-2011, 14:59
αν δεν σπάμ δεν χρειάζετε να ξεσπάμ...;)

Aς ελπίσουμε πως τα μέλη/φίλοι μας,

θα είναι πιο προσεκτικοί κ δεν θα μας αναγκάσουν να κάνουμε τελικά

αυτή την ΟΧΙ κομψή για την όψη του φόρουμ μας υποκατηγορία "σκουπιδιών" ...

Άλλωστε, την έχουμε αποφύγει με πολύ προσπάθεια μέχρι σήμερα,

ενώ "άλλοι" την εντάσσουν στον χώρο τους απ' την πρώτη μέρα ... ;)

καλες και σωστες ολες οι προτασεις... αλλα το σπαμ ειναι αναποφεκτο χωρις να ειναι κακο παντα αυτο...
ο χαβαλες και οι διαφωνιες ειναι στο προγραμμα...
απλα καλο θα ηταν να μην τραβαει ο καθενας το σχοινι και να μην παιρνουμε προσωπικα την οποια ιδεα η γνωμη του καθενος μας...
Μια παρεα ειμαστε....;)

:sm8::sm8::sm8:

ortho
07-01-2011, 15:18
Η ιδέα γενικά είναι σωστή, διότι χάνεται μπάλλα μερικές φορές. Αλλά δεν είναι και πραγματικά πολλές φορές. Θα συμφωνήσω με τη δημιουργία ενός "θησαυρού" τεχνικών θεμάτων κι επίσης μιάς ενότητας ψυχοθεραπείας, ξεκατινιάσματος και μαλλιοτραβήγματος!

yannis
07-01-2011, 17:14
Σαν να φαίνεται λοιπόν κάποιο φως στο τούνελ!!!!!:rolleyes:
Πάνω στην ιδέα του Gemat, θα μπορούσε ας πούμε στο τέλος κάθε ενδιαφέροντος θέματος (και αφού μαζέψουμε τα πτώματα:D) να ξεβοτανίσουμε, κατά Thandim και το απόσταγμα(προτιμώ τα... ποτά!!) να μεταφέρεται σε "Βιβλιοθήκη", αφήνοντας και το πεδίο της μάχης με τα αποδεικτικά στοιχεία στη θέση του!!!!;)

gsmaniac
07-01-2011, 17:21
Σαν να φαίνεται λοιπόν κάποιο φως στο τούνελ!!!!!:rolleyes:
Πάνω στην ιδέα του Gemat, θα μπορούσε ας πούμε στο τέλος κάθε ενδιαφέροντος θέματος (και αφού μαζέψουμε τα πτώματα:D) να ξεβοτανίσουμε, κατά Thandim και το απόσταγμα(προτιμώ τα... ποτά!!) να μεταφέρεται σε "Βιβλιοθήκη", αφήνοντας και το πεδίο της μάχης με τα αποδεικτικά στοιχεία στη θέση του!!!!;)

Χρόνια πολλά γιανναρε.....
Είσαι μεγάλο νούμερο,πραγματικά οποίος δεν σε έχει γνωρίσει απο κοντά.....χάνει:sm7:

yannis
07-01-2011, 17:37
Χρόνια πολλά γιανναρε.....
Είσαι μεγάλο νούμερο,πραγματικά οποίος δεν σε έχει γνωρίσει απο κοντά.....χάνει:sm7:

Ποιον παραμυθιάζεις ρε Κώστα... άκου χρόνια πολλά!!!! :D
Όσο για το "μεγάλο νούμερο" δεν πρόκειται να σου κάνω την χάρη και να παραξηγηθώ επειδή και καλά με λες χοντρό... μπορεί να είμαι "εύσωμο μανεκέν" αλλά "η φράπα είναι υγεία", θα αργήσεις πολύ να μου κόψεις απόδειξη!!!!!!!!!:sm7:
Τι τα θες, υπάρχουν και άλλοι που με έχουν γνωρίσει από κοντά, αλλά πάλι... χάνουν!!!!!

Καλή χρονιά σε όλους σας φίλε!!!:)

Capitain
07-01-2011, 20:30
Παιδιά ας πω κι εγώ μια γνώμη, άλλωστε οι γνώμες είναι σαν τις κωλ@τρυπίδες, ο καθένας έχει από μία....:D
Βασικά πιστεύω ότι εδώ δεν είναι Βικιπαίδεια, είναι φόρουμ, εγώ ελληνιστί θα το έλεγα διαδικτυακό καφενείο, και αυτή είναι η όλη ουσία του πράγματος και η ομορφιά, στο καφενείο πάει και ο τρελλός του χωριού που προσφέρει γέλιο, αλλά και ο πρόεδρος, και ο δάσκαλος και ο σπασίκλας κι ο ξερόλας κι ο μπορόλας (που τα μπορεί όλα):sm7:
Λοιπόοον...Αν κάποιος αναζητεί γνώση ας ψάξει, η μασημένη τροφή είναι για τους τεμπέληδες, και στο κάτω κάτω από ποιον ζητάτε να την κάνει τη δουλειά? Γιατί πρόκειται για πολλή δουλειά.. Από τους Admin?
Μπας και πλήρωσε κανείς και δεν ανταποκρίνεται το φόρουμ στις προσδοκίες του?
Για μαζευτείτε και σκεφτείτε λίγο πριν γράψετε...;)
Καλοπροαίρετα πάντα...:D

yannis
07-01-2011, 20:46
Προτείνω "τιμής ένεκεν" ο επόμενος καφές να ονομαστεί "καφές των καλοπροαίρετων"!!!!!

:sm7::sm7::sm7:

ARGI
07-01-2011, 21:57
Παιδιά, σαφέστατα, στο πρόγραμμα του FORUM είναι οι διαφωνίες και ίσως και η λίγη ένταση..!!! Αλλωστε τι μηχανόβιοι/μοτσυκλετιστές θα είμασταν, εάν δεν ακουγόμασταν και λίγο παραπάνω..!!!!
Αλλα από την φωνή έως την π@π@ρολογία έχει μία απόσταση...!!
Αλλά ευτυχώς οι admin's έχουν και την σύνεση και την εμπειρία, ώστε όλα να γίνονται στο τέλος όμορφα...
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο, το επίπεδο του FORUM...!!!
;););)

Capitain
07-01-2011, 23:27
Προτείνω "τιμής ένεκεν" ο επόμενος καφές να ονομαστεί "καφές των καλοπροαίρετων"!!!!!

:sm7::sm7::sm7:
:sm7:Καλό.....:sm8:

Gazi
08-01-2011, 00:29
Το Φόρουμ είναι ένα σύστημα σχέσεων μεταξύ προσώπων, στα οποία προσφέρονται οι αντικειμενικές δυνατότητες για να αναπτύξουν τις αναγκαίες ατομικές και συλλογικές ικανότητες πληροφόρησης, διαλόγου, διαμόρφωσης θέσεων και διασύνδεσης δράσεων των προσώπων, που συμμετέχουν στις διαδικασίες του Φόρουμ, και των κοινωνικών σωμάτων, στα οποία ανήκουν τα πρόσωπα αυτά.
# Οι μετέχοντες/μετέχουσες στο Φόρουμ δεν αποφασίζουν ως σώμα και δεν εκφράζουν θέσεις ή διακηρύξεις που δεσμεύουν όλους/όλες ή την πλειονότητα όσων μετέχουν σε αυτό. Για αυτό άλλωστε επιτρέπετε το καλοπροαίρετο "SPAM".Μέσα από τις διαδικασίες του, το Φόρουμ επιδιώκει την ανάπτυξη οριζόντιων σχέσεων επικοινωνίας μεταξύ όσων μετέχουν σε αυτό.
Να Γιατί GSforum Λοιπόν....
Αν κάπου έχω κάνει λάθος,παρακαλώ οι υπεύθυνοι να σβήσουν το post....




ΥΓ....Σας παρακαλώ Κλειδώστε το θέμα γιατί θα απαντήσει με SPAM o Ntinopoulos....:sm7::sm7::sm7:

ThanDim
08-01-2011, 00:52
Αφού πρώτα συμφωνήσω με την ενδιαφέρουσα και από πρώτη ματιά σωστή ιδέα του Gemat...
Να ρωτήσω ποιος και με ποια κριτήρια θα κάνει το "ξεβοτάνισμα" ή λογοκρισία στην καθομιλουμένη?!?!?!?! Και γιατί άλλωστε. Μήπως συγγράφουμε κάποιο επιστημονικό εγχειρίδιο και δεν το αντελήφθην!?!?!?!? Δηλαδή όταν βρισκόσαστε με τους φίλους σας στο καφενείο τους βάζετε να "διορθώνουν" όσα είπαν και τα σβήνετε από τα πρακτικά?!!?!?!?
Ρε μήπως αντί για BMW καβαλήσατε τίποτα καλάμια και νομίζετε πως γίνατε στρατηλάτες και πυρηνικοί επιστήμονες!!!!!!!

Γιάννη, πολύχρονος καταρχήν :)

δεν εννοώ να γίνει λεπτομερές ξεκαθάρισμα του κάθε θέματος. 5-10 spam δεν είναι πρόβλημα. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα π.χ. - συγγνώμη που το αναφέρω πάλι αλλά είναι το πιο πρόσφτο που έχουμε.... - γίνεται κουβέντα/διαπληκτισμός για τα μηχανολογικά ως το 46ο post και μετά χάνεται η μπάλα!!! Τελείως!!!!!! Προσβολές, σχόλια, ειρηνευτικές δυνάμεις, σύμμαχοι κτλ κτλ.... κοντά στο 122ο post γίνονται καμια 10αριά σχόλια που αφορούν το θέμα που ρώτησε ο άνθρωπος και μετά ξανά "άλλα αντί άλλων"... Μιλάμε για 100+ σπάμ!!!!
Τι να διαβάσει κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για τα προσωπικά του καθενός και τις κόντρες κάποιων; Όσο τα σχόλια - ακόμα και προστριβές - έχουν μια επαφή με το εκάστωτε θέμα καλώς, τα υπόλοιπα λειτουργούν σαν αποτρεπτικό παράγοντα για κάποιον που θέλει να παρακολουθήσει. Και αν αυτό γίνεται με μεγάλη συχνότητα τότε είναι αρνητικό και για ολόκληρο το φόρουμ!

yannis
08-01-2011, 01:24
Γιάννη, πολύχρονος καταρχήν :)

δεν εννοώ να γίνει λεπτομερές ξεκαθάρισμα του κάθε θέματος. 5-10 spam δεν είναι πρόβλημα. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα π.χ. - συγγνώμη που το αναφέρω πάλι αλλά είναι το πιο πρόσφτο που έχουμε.... - γίνεται κουβέντα/διαπληκτισμός για τα μηχανολογικά ως το 46ο post και μετά χάνεται η μπάλα!!! Τελείως!!!!!! Προσβολές, σχόλια, ειρηνευτικές δυνάμεις, σύμμαχοι κτλ κτλ.... κοντά στο 122ο post γίνονται καμια 10αριά σχόλια που αφορούν το θέμα που ρώτησε ο άνθρωπος και μετά ξανά "άλλα αντί άλλων"... Μιλάμε για 100+ σπάμ!!!!
Τι να διαβάσει κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για τα προσωπικά του καθενός και τις κόντρες κάποιων; Όσο τα σχόλια - ακόμα και προστριβές - έχουν μια επαφή με το εκάστωτε θέμα καλώς, τα υπόλοιπα λειτουργούν σαν αποτρεπτικό παράγοντα για κάποιον που θέλει να παρακολουθήσει. Και αν αυτό γίνεται με μεγάλη συχνότητα τότε είναι αρνητικό και για ολόκληρο το φόρουμ!

Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω.:)
Όπως τα λες είναι, όμως... ποια ας πούμε άποψη θα ασπαστούμε σαν σωστή!?!?!? Δεν είδα πουθενά ο ένας εκ των δύο, κυρίως εμπλεκομένων, να συμφώνησε στην άποψη του άλλου, οπότε???? Για να μην αναφέρω τα ποσταρίσματα πολλών από εμάς, που εντέχνως (παλιό το κόλπο) είναι μισά-μισά. Δηλαδή μισό κατηγορίες, μισό θεωρίες ανακατεμένα άρα και επικίνδυνο να το αγγίξεις.;)
Και αυτό όπως είπες είναι ένα μικρό μόνο παράδειγμα. Άσε που συνήθως "τα λες στη νύφη να τ' ακούει η πεθερά", δηλαδή ευκαιρίας δοθείσης, αναφέρεσαι και σε άλλα θέματα που σε έχουν ενοχλήσει!!!!!
Όμως αυτό είναι που ξεχωρίζει και το φόρουμ από άλλα είδη έκφρασης (εφημερίδες, blog κλπ) είναι κάτι ζωντανό όπως η συζήτηση στο καφενείο και είναι και το κυρίως ζητούμενο. Διαφορετικά θα επιζητούσαμε τα αποτελέσματα ερευνητικής ομάδας επιστημόνων. Εντάξει, καμιά φορά παρασυρόμαστε και βαυκαλιζόμαστε πως γίναμε ειδήμονες, αλλά φευ "άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας". Καλύτερα να δίνουμε στον χώρο τις πραγματικές του διαστάσεις...
Μεγάλη η κουβέντα όμως, δεν εξαντλείται σε δύο γραμμές.

CPretenteriS
08-01-2011, 15:21
http://www.owensworld.com/sites/default/files/imagecache/Fullsize/pictures/spamdog.jpg


:sm7::sm7::sm7:

vasorfa
08-01-2011, 16:17
http://www.owensworld.com/sites/default/files/imagecache/Fullsize/pictures/spamdog.jpg



:sm7::sm7::sm7:




:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Θεος σχωρεση το ζωντανο!!!!

το έχουμε πεθάνει ΄(spamarei) προ πολλου:sm7::sm7::sm7: