PDA

View Full Version : Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-01-2011, 16:52
Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...



http://img684.imageshack.us/img684/5181/71547212.jpg



Γυρνάς στο σπίτι νωρίτερα από ότι συνήθως. Κάθεσαι στον καναπέ του σαλονιού σου. Το σπίτι είναι άδειο, τα παιδιά είναι στο σχολείο, η γυναίκα σου δουλεύει και δεν την έχεις πάρει καν τηλέφωνο. Άλλωστε όλα έγιναν τόσο γρήγορα και ξαφνικά. Ούτε καν περίμενες ότι θα μπορούσες να είσαι ένας απ΄ αυτούς που μπορεί να χάσουν τη δουλειά τους.
Ήσουν θωρακισμένος, έπαιρνες αποφάσεις, μπορεί να είχες αποφασίσει και συ για τη απώλεια μιας θέσης εργασίας. Τώρα όμως έγινε αυτό που δεν πίστευες ποτέ ότι θα συνέβαινε σε σένα. Και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις που έχεις φταίξει.Τι στο διάολο έχεις κάνει λάθος. Μετά από είκοσι χρόνια προσφοράς, ασταμάτητης δουλειάς, συνεχούς προσπάθειας, και αποτελεσμάτων.
Πόσες φορές ρε γαμώτο πήρες συγχαρητήρια, πόσες φορές σε έκαναν να αισθάνεσαι μοναδικός, τόσο ισχυρός ώστε να μπορείς να αποφασίζεις για τις τύχες άλλων ανθρώπων. Άραγε άξιζε τον κόπο όλο αυτό, άξιζε τον κόπο να χάσεις την φωνή σου και να μιλάς μόνο αυτή την ξύλινη γλώσσα που έντεχνα σου μαθαίνουν με τα χρόνια και στο τέλος μιλάς ακόμα και στην γυναίκα σου στο παιδί σου έτσι.
Έτσι τα βάζεις με τον εαυτό σου, σου περνάει από μυαλό ότι αν είχες κάνει αυτό ή εκείνο τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν πάρει άλλη τροπή τα πράγματα. Αλλά όχι φίλε το πρόβλημα δεν είσαι εσύ. Εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες. Απλά πρέπει να μάθεις να μην το παίρνεις προσωπικά. Δεν απολύθηκες εσύ απλά καταργήθηκε η θέση σου για αυτό μην το παίρνεις προσωπικά. Η ίδια ακριβώς ατάκα ακούγεται στις περισσότερες ταινίες που έχουν σχέση με την μαφία. Έρχεται ο έμμισθος δολοφόνος συνάδερφός σου να σε καθαρίσει και η πρώτη κουβέντα που σου λέει, είναι μην το παίρνεις προσωπικά, είναι μόνο δουλειά.
Γι αυτό φίλε μην στενοχωριέσαι. Δεν είσαι παρά άλλος ένας υπάλληλος μιας εταιρίας που αποφάσισε να κάνει περικοπές γιατί οι μέτοχοι απαιτούν αύξηση κερδών ,μείωση κόστους λειτουργίας και εάν δεν τα πάρουν τότε θα την κλείσουν την εταιρεία ή θα σε πουλήσουν και θα μπει σε περιπέτειες το μέλλον και η καριέρα σου. Όμως σκέφτομαι πραγματικά πως ήταν τα πράγματα πριν από λίγα χρόνια που υπήρχε αλληλεγγύη και άλλο κλίμα στην αγορά .Τώρα τα πάντα είναι νούμερα. Και ο μετρητής σήμερα σταμάτησε στο 11. Μία ολόκληρη ενδεκάδα στελεχών απολύθηκε. Κάποιοι από αυτούς ήταν στην εταιρία από το 1993 .ΔΕΚΑΕΠΤΑ ολόκληρα χρόνια. Κάποιοι από αυτούς αντιστέκονταν καθημερινά σε αποφάσεις που θα τίναζαν στον αέρα ολόκληρη την αγορά, αφήνοντας χωρίς δουλειά δεκάδες επαγγελματίες, και προστατεύοντας και τον ίδιο τον καταναλωτή.
Κάποιοι από αυτούς ήταν οι τελευταίοι των μοικανών σε μία αγορά που αλλάζει καθημερινά και δεν έχει σχέση ούτε με super market, ούτε με απορρυπαντικά με μπλέ και πράσινους κόκκους…
Είναι καλό να μαθαίνεις από τα λάθη σου, είναι πιο έξυπνο όμως να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων.

CPretenteriS
11-01-2011, 17:00
Η απόλυτη αλήθεια chief... τα είπες όλα !!! :cool:

Δυστυχώς... με την πρόφαση της κρίσης όλοι - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων - οι επιχειρηματίες, αποφάσισαν να ξεσκαρτάρουν κόσμο... :hmmm:

Slane
11-01-2011, 17:15
Νίκο δεν θυμάμαι τίνος είναι η ρήση αλλά "από τότε που το πάθος για χρήμα έγινε μεγαλύτερο από το πάθος για αγάπη η κοινωνία θα πηγαίνει συνέχεια κατά διαόλου".

Jefe
11-01-2011, 17:15
Δύσκολες εποχές, όντως! Ο καλός ο καπετάνιος όμως, στην φουρτούνα φαίνεται! Σίγουρα είναι δύσκολο να γυρίζεις σπίτι γνωρίζοντας ότι έχεις "τελειώσει" από την "τάδε" επιχείρηση, αλλά κουράγιο κ δύναμη γιά να βγείς από πάνω...:hmmm:



Jefe

MARK
11-01-2011, 17:20
Πολύ εύστοχη τοποθέτηση και προβληματισμός .....

SenseiG
11-01-2011, 17:33
Νίκο δεν θυμάμαι τίνος είναι η ρήση αλλά "από τότε που το πάθος για χρήμα έγινε μεγαλύτερο από το πάθος για αγάπη η κοινωνία θα πηγαίνει συνέχεια κατά διαόλου".
:sm8:

Albatros
11-01-2011, 18:01
Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ δεν είναι Παράδεισος...
αλλά η κρίση του Καπιταλισμού είναι Κόλαση...
τώρα ποιοί οι κολασμένοι και ποιοί οι Δι@βολοι το βλέπετε γύρω σας...
:hmmm:

saitman
11-01-2011, 20:08
Νίκο δεν θυμάμαι τίνος είναι η ρήση αλλά "από τότε που το πάθος για χρήμα έγινε μεγαλύτερο από το πάθος για αγάπη η κοινωνία θα πηγαίνει συνέχεια κατά διαόλου".

ωρες ωρες με εκπλησεις!!!

ARGI
11-01-2011, 20:13
Λεό, δυστηχώς ομίλησες για μία άλλη φορά ΟΡΘΑ!!!
Συγγενικό άτομο, όταν απολύθηκε από την εργασία του, στα πλαίσια μείωσης προσωπικού, έπαθε μελαγχολία !!! Λάληλε !!!
Μάλλον πρέπει να είναι ένα από τα χειρότερα συναισθήματα που μπορεί να νοιώσει κάποιος μετά τον θάνατο...!!!!
Μιας και αυτό το πράγμα είναι επαγγελματικός θάνατος..!!!
(Ο δικός μου, έκανε αρκετό καιρό να συνέλθει, ήταν ράκος!!!)
:(:(:(

adventure
11-01-2011, 20:49
:hmmm: :hmmm: :hmmm:

Capitain
11-01-2011, 21:52
Λεό, δυστηχώς ομίλησες για μία άλλη φορά ΟΡΘΑ!!!
Συγγενικό άτομο, όταν απολύθηκε από την εργασία του, στα πλαίσια μείωσης προσωπικού, έπαθε μελαγχολία !!! Λάληλε !!!
Μάλλον πρέπει να είναι ένα από τα χειρότερα συναισθήματα που μπορεί να νοιώσει κάποιος μετά τον θάνατο...!!!!
Μιας και αυτό το πράγμα είναι επαγγελματικός θάνατος..!!!
(Ο δικός μου, έκανε αρκετό καιρό να συνέλθει, ήταν ράκος!!!)
:(:(:(

Έτυχε και σε μένα να με αδειάσουν ένα χειμώνα και εφόσον είχε προηγηθεί διαφορετική συμφωνία επί αυτού...
Ήξερα ότι ήταν ψιλολαμόγιο αλλά ήτο πειστικός και τον είχα πιστέψει καθώς περιμένω από τους άλλους την ίδια ποιότητα και ειλικρίνεια λόγου με αυτή που προσφέρω... Όταν κατάλαβα ότι έπεσα σε λαμόγιο κι ότι είχα πέσει έξω στις προσδοκίες μου, ήταν αργά για μένα, έμεινα ένα χειμώνα άνεργος...
Εφτασα σε περίεργα σημεία, που δεν περίμενα ούτε εγώ αλλά ούτε και οι γύρω μου... Και στενοχώρια, και σκέψεις βιαιες, (και ψιλοπράξεις :D)....
Στο τέλος πήγα σε δικηγόρο που έτυχε να είναι ξαδέρφη μου και έτυχε να είναι απο τις καλύτερες στα ναυτικό εργατικό δίκαιο στον Πειραιά...Τυχαίο? η όλα εδώ πληρώνονται?
Του τα πήρα στο πολλαπλάσιο κι έμαθα να μην υπολογίζω κανένα αφεντικό συναισθηματικά από δω και πέρα εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων...
Και μέχρι τώρα καλά μου έχει πάει...;)

paniko
11-01-2011, 22:04
Όποιος δεν το έχει αιστανθεί, μόνο αυτός δεν ξέρει:(:(:(

gsmaniac
11-01-2011, 22:10
μαγκες μην σας παιρνει απο κατω.......η ζωη ειναι γεματη δυσκολιες και σφαλιαρες:cool:
πρεπει να εχουμε δυναμη και να μην μας παιρνει απο κατω.......;)
η κυρα-λενη και αλλα 700 ατομα, ειναι 2 χρονια απληρωτη,απο εργοδοτη αλητη και απο κρατος ανικανο και συνενοχο,σε λαμογιες και αδικιες...:mad:
με χαμογελο και αγαπη απο το περιβαλλον μας,ολα θα τα ξεπερασουμε....:)

Capitain
12-01-2011, 00:24
μαγκες μην σας παιρνει απο κατω.......η ζωη ειναι γεματη δυσκολιες και σφαλιαρες:cool:
πρεπει να εχουμε δυναμη και να μην μας παιρνει απο κατω.......;)
η κυρα-λενη και αλλα 700 ατομα, ειναι 2 χρονια απληρωτη,απο εργοδοτη αλητη και απο κρατος ανικανο και συνενοχο,σε λαμογιες και αδικιες...:mad:
με χαμογελο και αγαπη απο το περιβαλλον μας,ολα θα τα ξεπερασουμε....:)

Το έχω ξαναπεί, ο πλούτος μας είναι όχι η συρμαγιά σε χρήματα που έχουμε στην τράπεζα η κάτω από το στρώμα, αλλά αυτοί που μας αγαπάνε γύρω μας και με τις πράξεις τους μας κάνουν να αισθανόμαστε ασφαλείς και με τα λόγια τους αξιαγάπητοι...
Οπότε δώστε τον εαυτό σας εκεί που αξίζει.Είναι επένδυση.
Η κυρα-Λένη εχει κολώνα αγόρι μου..

gsmaniac
12-01-2011, 00:45
Το έχω ξαναπεί, ο πλούτος μας είναι όχι η συρμαγιά σε χρήματα που έχουμε στην τράπεζα η κάτω από το στρώμα, αλλά αυτοί που μας αγαπάνε γύρω μας και με τις πράξεις τους μας κάνουν να αισθανόμαστε ασφαλείς και με τα λόγια τους αξιαγάπητοι...
Οπότε δώστε τον εαυτό σας εκεί που αξίζει.Είναι επένδυση.
Η κυρα-Λένη εχει κολώνα αγόρι μου..
οπου κολωνα......βαλε καταρτι σε παρακαλω:sm7::sm7:να μην ξεχνιομαστε

MOYTPO
12-01-2011, 14:49
Εχω βρεθει σε αυτην ακριβως την θεση 2 φορες και τιποτα δεν δειχνει οτι δεν θα τριτωσει το κακο..........
Ο λογος και στις δυο περιπτωσεις εκλεινε οριστικα το υποκαταστημα στην Θεσσαλονικη. Τα συναισθηματα ειναι αντικρουομενα. Απο την μια λες δεν ηταν στο χερι μου, απο την αλλη η ανασφαλεια και η αβεβαιοτητα του μελλοντος. Απο την μια λες ευτυχως που υπαρχει και το ταμειο ανεργειας και η αποζημειωση απο την αλλη βλεπεις τα οποιοα εξοδα σαν βουνο. Καταθλιψη, νιωθεις αχρηστος, δεν εχεις ορεξη για τιποτα. Ξανα βιογραφικα, ξανα συνεντευξεις ξανά μανά γνωριμιες.
Μεχρι που λες: ρε δε μαμιεστε ολοι που θα κατσω να σκασω και σταματας να βλεπεις το μελλον και κοιτας την μερα.
Το κακο οταν χανεις την δουλεια σου ειναι οτι χανεις την βολη σου, χανεις τις συνηθειες σου, χανεις την αυτοπεποιθηση οτι σε ενα γνωριμο περιβαλον οτιδηποτε και αν συμβει μπορω να το αντιμετωπισω.
Μονο αυτο χανεις φιλε μου. Θα βρεις αλλη δουλεια καποια στιγμη αργα ή γρηγορα (αυτο δεν ειναι στο χερι σου οτι και να κανεις). Κανεις δεν χανεται.
Το στηριγμα σου ειναι η οικογενεια σου!!

Agen
12-01-2011, 17:06
Εχω βρεθει σε αυτην ακριβως την θεση 2 φορες και τιποτα δεν δειχνει οτι δεν θα τριτωσει το κακο..........
Ο λογος και στις δυο περιπτωσεις εκλεινε οριστικα το υποκαταστημα στην Θεσσαλονικη. Τα συναισθηματα ειναι αντικρουομενα. Απο την μια λες δεν ηταν στο χερι μου, απο την αλλη η ανασφαλεια και η αβεβαιοτητα του μελλοντος. Απο την μια λες ευτυχως που υπαρχει και το ταμειο ανεργειας και η αποζημειωση απο την αλλη βλεπεις τα οποιοα εξοδα σαν βουνο. Καταθλιψη, νιωθεις αχρηστος, δεν εχεις ορεξη για τιποτα. Ξανα βιογραφικα, ξανα συνεντευξεις ξανά μανά γνωριμιες.
Μεχρι που λες: ρε δε μαμιεστε ολοι που θα κατσω να σκασω και σταματας να βλεπεις το μελλον και κοιτας την μερα.
Το κακο οταν χανεις την δουλεια σου ειναι οτι χανεις την βολη σου, χανεις τις συνηθειες σου, χανεις την αυτοπεποιθηση οτι σε ενα γνωριμο περιβαλον οτιδηποτε και αν συμβει μπορω να το αντιμετωπισω.
Μονο αυτο χανεις φιλε μου. Θα βρεις αλλη δουλεια καποια στιγμη αργα ή γρηγορα (αυτο δεν ειναι στο χερι σου οτι και να κανεις). Κανεις δεν χανεται.
Το στηριγμα σου ειναι η οικογενεια σου!!


:sm8:

Gazi
12-01-2011, 18:03
μαγκες μην σας παιρνει απο κατω.......η ζωη ειναι γεματη δυσκολιες και σφαλιαρες:cool:
πρεπει να εχουμε δυναμη και να μην μας παιρνει απο κατω.......;)
η κυρα-λενη και αλλα 700 ατομα, ειναι 2 χρονια απληρωτη,απο εργοδοτη αλητη και απο κρατος ανικανο και συνενοχο,σε λαμογιες και αδικιες...:mad:
με χαμογελο και αγαπη απο το περιβαλλον μας,ολα θα τα ξεπερασουμε....:)


Καλά τα λές φίλε Κώστα...
Αλλά.....Μήπως έχουμε ξεπεράσει και εμείς τα όρια μας??Μήπως μας ανήκουν πράγματα που δεν επρεπε να εχουμε??Μήπως κάναμε λάθος επιλογές βασιζόμενοι στο..... ¨εντάξει μωρέ,θα τα καταφέρουμε¨και τώρα διαπιστώνουμε οτι κάναμε λάθος??
Πχ...Και σε όλα τα παραγείγματα βάζω πρώτο τον εαυτό μου
Γιατί εχουμε 2 κινητά???(και στις περισσότερες περιπτώσεις ακριβά)
Γιατί το αυτοκίνητό μας εχει τηλεόραση μέσα??
Γιατί εχουμε Laptop 800 Ευρώ???
Γιατί έχουμε ακριβά αυτοκίνητα??
Γιατί μας εγκρίναν δάνειο με 1200 ευρώ το μήνα ενώ το εισόδημα μας είναι 1300??(εδώ είναι το φταίξιμό των τραπεζών που υπάρχει τρόπος να δικαιωθεί κάποιος κατα ενα πολύ μεγάλο βαθμό)
Είναι πολλά ακόμη αλλά βαριέμαι να γράφω....
Σαφως η ανεργία είναι μια τρομερή πληγή στον άνθρωπο....Και ιδιαίτερα σε κάποιον που δούλευε μια ζωή σε μια εταιρεία και από την μια μερα στην άλλη είναι στο δρόμο!!!
Ας αναλογιστούμε τα έχω και τα θέλω μας και θα δούμε την πραγματική ουσία της ζωής και της εργασίας!!!!

mario
12-01-2011, 18:50
Δύσκολες εποχές, όντως! Ο καλός ο καπετάνιος όμως, στην φουρτούνα φαίνεται! Σίγουρα είναι δύσκολο να γυρίζεις σπίτι γνωρίζοντας ότι έχεις "τελειώσει" από την "τάδε" επιχείρηση, αλλά κουράγιο κ δύναμη γιά να βγείς από πάνω...:hmmm:



Jefe

:sm8:

renovatio
12-01-2011, 19:21
Παιδιά καλές οι φιλοσοφίες αλλά άμα χάνεις τη δουλειά σου χάνεις τον κόσμο από τα πόδια σου και κατι φράσεις "κανείς δεν χάνεται" δεν έχουν και κάποιο νόημα. Κάποιος, κάπου, κάποτε...

Οι απολύσεις είναι η νέα "μόδα", τώρα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος που σου δίνουνε και ένα πινάκιο φακή. Δουλειές δεν υπάρχουνε παρά μόνο αν είσαι 25-30 και με μία μικρή προϋπηρεσία. Δεν έχεις προϋπηρεσία? Adios. Είσαι "μεγάλος" (άνω των 35) adios.

Oι μόνες δουλειές που υπαρχουν είναι αμα έχεις κανα γνωστό και σε χώσει κάπου, σε όλες τις εταιρίες έχουν μείνει μόνο οι "κουμπάροι" πια, όλοι οι άλλοι πήραν πόδι.

Και πολλά άλλα παιδιά, και πολλά άλλα. :hmmm:

napgeo
12-01-2011, 21:01
Καλά τα λές φίλε Κώστα...

Αλλά.....Μήπως έχουμε ξεπεράσει και εμείς τα όρια μας??Μήπως μας ανήκουν πράγματα που δεν επρεπε να εχουμε??Μήπως κάναμε λάθος επιλογές βασιζόμενοι στο..... ¨εντάξει μωρέ,θα τα καταφέρουμε¨και τώρα διαπιστώνουμε οτι κάναμε λάθος??
Πχ...Και σε όλα τα παραγείγματα βάζω πρώτο τον εαυτό μου
Γιατί εχουμε 2 κινητά???(και στις περισσότερες περιπτώσεις ακριβά)
Γιατί το αυτοκίνητό μας εχει τηλεόραση μέσα??
Γιατί εχουμε Laptop 800 Ευρώ???
Γιατί έχουμε ακριβά αυτοκίνητα??
Γιατί μας εγκρίναν δάνειο με 1200 ευρώ το μήνα ενώ το εισόδημα μας είναι 1300??(εδώ είναι το φταίξιμό των τραπεζών που υπάρχει τρόπος να δικαιωθεί κάποιος κατα ενα πολύ μεγάλο βαθμό)
Είναι πολλά ακόμη αλλά βαριέμαι να γράφω....
Σαφως η ανεργία είναι μια τρομερή πληγή στον άνθρωπο....Και ιδιαίτερα σε κάποιον που δούλευε μια ζωή σε μια εταιρεία και από την μια μερα στην άλλη είναι στο δρόμο!!!
Ας αναλογιστούμε τα έχω και τα θέλω μας και θα δούμε την πραγματική ουσία της ζωής και της εργασίας!!!!



Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....

Gazi
12-01-2011, 21:31
Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....

Δεν αντιλέγω.....Εχεις απόλυτο δίκιο......Αρκεί να μην το χρωστάς...Αυτή είναι η ουσία!!!

Fuji
13-01-2011, 15:25
Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....

Μισά λεφτά ο Ιάπων; Μμμμ, χλωμό ...

ckk
13-01-2011, 18:28
Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....


Ρε Νάπο, είδες πουθενά να λέει ο άνθρωπος για Γερμανικό αυτοκίνητο? Εκτός και αν σου έχει περάσει ενδόμυχα ό,τι ότι καλό σε αυτοκίνητο ή / και μηχανή είναι Γερμανικό. Μην καρφώνεις τον πόνο σου…:sm7:

Πάντως παιδιά το θέμα αυτό είναι τόσο σκληρότερο όσο πιο πρόσφατη είναι η απόλυση. Έχω περάσει από πολλές εταιρείες, από όπου ποτέ δεν έφυγα μόνος μου. ΠΑΝΤΑ με απέλυαν. Ορυμαγδός κάθε φορά. Αλλά κανείς καλός(?) δεν χάνεται.
Φθάνω σε σημείο να ευχαριστώ όλους αυτούς, που με απέλυσαν στο παρελθόν για τι μου έδωσαν την δυνατότητα να φτιάξω κάτι δικό μου.

Κάθε εμπόδιο για καλό.

Mak1s
13-01-2011, 18:46
Δυστυχώς επίκαιρο το θέμα. Ο εφιάλτης της ανεργίας είναι υπεύθυνος για αμέτρητα προσωπικά δράματα αλλά και κοινωνικές εκρήξεις όπως αυτή που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Τυνησία.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_13/01/2011_428505
Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος, αλλά ο φόβος ότι παρόμοιες καταστάσεις μπορούμε να ζήσουμε και στις γειτονιές μας, υπάρχει.
Και κανένας μας δεν νομίζω ότι έχει τόσο αδύναμη μνήμη έτσι ώστε να μην θυμάται το 2008.

querty
13-01-2011, 20:27
Μου συνέβη σε συγκενικό μου άτομο και εδω και ένα χρόνο δεν μιλιέται.Είναι βαρύ το πλήγμα:(:(:(

yamdoc
13-01-2011, 20:55
Μετατρεψτε την απογοητευση σας σε θυμό και τον θυμο σας σε οργη! Καποιοι φταινε για την κατασταση της Ελληνικης οικονομιας, που συνεπαγεται τα δικα μας χαλια! Παλια τους εξοστρακιζανε. Τωρα τους ιδιους που μας φερανε σε αυτη την κατασταση τους εχουμε βαλει να μας ορθοποδησουνε! Τον λυκο να φυλαει τα προβατα!

Κουραγιο φιλε μου ενας αξιος ανθρωπος παντα βρισκει τη λυση και δεν χανεται ποτέ!!!!!!!!!!!!!!

ckk
13-01-2011, 22:48
Μετατρεψτε την απογοητευση σας σε θυμό και τον θυμο σας σε οργη! Καποιοι φταινε για την κατασταση της Ελληνικης οικονομιας, που συνεπαγεται τα δικα μας χαλια! Παλια τους εξοστρακιζανε. Τωρα τους ιδιους που μας φερανε σε αυτη την κατασταση τους εχουμε βαλει να μας ορθοπηδησουνε! Τον λυκο να φυλαει τα προβατα!

Κουραγιο φιλε μου ενας αξιος ανθρωπος παντα βρισκει τη λυση και δεν χανεται ποτέ!!!!!!!!!!!!!!

Πίσσα και πούπουλα στους αλήτες.

Βγήκε και ο Χατζηδάκης και είπε ότι συγχωρεί τους ταραξίες που του έχωσαν τις φάπες. Για να τόλμαγε να μην τους συγχωρέσει…

klagenfurt
14-01-2011, 00:27
2 φορες συνεχομενα με απελυσαν τους "καλους καιρους"την πρωτη μετα απο 18 χρονια δουλειας, εντελως αδικα επειδη πηραν εναν συνταξιουχο στην θεση μου που δεν κοστιζε το ιδιο και την δετερη επειδη πεθανε το αφεντικο που με προσελαβε και μετα δεν ημουν τοσο παλιος ωστε να δυκτιωθω σε κλικα κληρονομων...

Οταν βρηκα τριτη δουλεια και ειδα οτι εξαρτιοταν απο μενα,
βρηκα αλλη δουλεια και παραιτηθηκα κανοντας τον εργοδοτη να τραβαει τα μαλια του...
ποσο το χαρηκα δεν λεγεται,
ακομα οταν ειμαι κακοκεφος επαγγελματικα ,το θυμαμαι και ερχομαι στα "ισσια" μου...:sm7:

Kimwnas
20-01-2011, 20:07
Παιδιά καλές οι φιλοσοφίες αλλά άμα χάνεις τη δουλειά σου χάνεις τον κόσμο από τα πόδια σου και κατι φράσεις "κανείς δεν χάνεται" δεν έχουν και κάποιο νόημα. Κάποιος, κάπου, κάποτε...

Οι απολύσεις είναι η νέα "μόδα", τώρα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος που σου δίνουνε και ένα πινάκιο φακή. Δουλειές δεν υπάρχουνε παρά μόνο αν είσαι 25-30 και με μία μικρή προϋπηρεσία. Δεν έχεις προϋπηρεσία? Adios. Είσαι "μεγάλος" (άνω των 35) adios.

Oι μόνες δουλειές που υπαρχουν είναι αμα έχεις κανα γνωστό και σε χώσει κάπου, σε όλες τις εταιρίες έχουν μείνει μόνο οι "κουμπάροι" πια, όλοι οι άλλοι πήραν πόδι.

Και πολλά άλλα παιδιά, και πολλά άλλα. :hmmm:

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο και κάνεις μια πιστεύω ακριβέστατη περιγραφή της αγοράς εργασίας αυτή την στιγμή...

MIHALIS TZIMAS
21-01-2011, 10:38
Παιδιά Καλο θα ήταν να το δείτε και απο την πλευρά του εργοδότη(που βρίσκομαι εγώ αυτήν τη στιγμή).
Δεν έχω μειώσει τον αριθμο των εργαζομένων αλλα αν χρειαστεί θα το κάνω αναγκαστικά και Όχι για να κονομησω παραπάνω.Άλλωστε όλες οι επιχειρήσεις έχουν συγκεκριμένο αριθμο ατόμων για να λειτουργούν σωστά.

Μεταξύ μας θα προτιμουσα να βρίσκομαι στη θέση του εργαζόμενου Παρα του εργοδότη .

steliosx
24-01-2011, 23:52
Καλησπέρα σε όλους!

Το να βρεθείς άνεργος είτε ήσουν εργαζόμενος είτε εργοδότης είτε επαγγελματίας κλπ, είναι ένα από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να συμβεί στην ζωή σου.
Και όπως είπαν ήδη κάποιοι τότε θα είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος αν υπάρχουν κάποιοι να σε στηρίξουν και δεν μιλάω από οικονομική άποψη μόνο.
Εγώ τουλάχιστον βρήκα δυνάμεις που δεν φανταζόμουν ότι είχα γιατί βρήκα στήριξη και αγάπη από τους δικούς μου ανθρώπους (συγγενείς και φίλους).

Παιδιά δύναμη!! Εδώ δεν είναι να μάθεις να πέφτεις αλλά να μάθεις να σηκώνεσαι. Και κάθε φορά που θα σηκώνεσαι θα είσαι και δυνατότερος. !!