PDA

View Full Version : Η αεροδιακομιδή κόστισε 15.000 ευρώ!


evan400f
14-01-2011, 13:49
Αντί να καταβάλλουν 50 ευρώ για να πληρώσουν τις υπερωρίες σε γιατρό του Κέντρου Υγείας της Πάρου που έπρεπε να συνοδεύσει 16χρονο μαθητή στη Σύρο, έδωσαν εντολή να «σηκωθεί» ελικόπτερο για την αεροδιακομιδή του τραυματία. Η επιχείρηση, που τελικά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, κόστισε 15.000 ευρώ.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της εκπομπής «Εδώ και Τώρα», το περιστατικό συνέβη χθες. Ο γιατρός που εξέτασε τον 16χρονο μαθητή, ο οποίος είχε τραυματιστεί, συνέστησε να υποβληθεί σε αξονική τομογραφία, κάτι που θα μπορούσε να συμβεί στη Σύρο, αφού δεν υπάρχει τομογράφος στην Πάρο.

Η συνήθης διαδικασία που ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι η μεταφορά του ασθενή να γίνεται με καΐκι. Ωστόσο, ο γιατρός αρνήθηκε να συνοδεύσει τον ανήλικο, λέγοντας πως δεν θα πληρωθεί τις υπερωρίες.

Τότε, δόθηκε εντολή να απογειωθεί ελικόπτερο του ΕΚΑΒ για να μεταφέρει τον 16χρονο από την Πάρο στη Σύρο. Όπως αναφέρεται στο ρεπορτάζ, λόγω της κακοκαιρίας που επικρατούσε στην περιοχή, όχι μόνο το ελικόπτερο δεν κατάφερε να προσγειωθεί στην Πάρο, αλλά επί 40 περίπου λεπτά είχε χαθεί από τα ραντάρ, θέτοντας σε συναγερμό τις υπηρεσίες πολιτικής αεροπορίας. Τελικά, το ελικόπτερο εντοπίστηκε και επέστρεψε στο σημείο απ’ όπου είχε απογειωθεί. Οι υπερωρίες του γιατρού θα κόστιζαν στο ΕΣΥ μόλις 50 ευρώ….
ΝεύραΝεύραΝεύρα

CPretenteriS
14-01-2011, 13:57
Νεύρα:mad:Νεύρα:mad:Νεύρα

commander
14-01-2011, 14:51
ΝεύραΝεύρα

MARK
14-01-2011, 14:53
Νεύρα:hmmm:Νεύρα

siraxanz
14-01-2011, 17:15
Αθάνατη Ελλάς που ποτέ δεν πεθαίνεις αλλά ξεπουλιέσε ολοένα:mad:

hontakias
14-01-2011, 17:43
Αθάνατη Ελλάς που ποτέ δεν πεθαίνεις αλλά ξεπουλιέσε ολοένα:mad:


Αφήνει όμως τα "παιδιά" της να πεθάνουν:hmmm::hmmm::hmmm:

basilis76
14-01-2011, 18:39
:(:(:(:(:(:(:(:(

Gazi
14-01-2011, 19:21
Μεταξύ Ιατρού και Κράτους .θα είμαι με το μέρος του Γιατρού!!!
Ομως......
Μεταξύ γιατρού και ασθενή,Σαφώς με το μέρος του Ασθενή!!!

HECTOR
14-01-2011, 19:29
.......Νεύρα

1200GS
14-01-2011, 19:54
Γιατι το καϊκι θα μπορουσε να παει λογω κακοκαιριας????

Το θεμα ειναι οτι ολοκληρο νησι δεν εχει ιατρικη περιθαλψη και πρεπει να εξαρτωμαστε απο τις καιρικες συνθηκες!Νεύρα

giclas
14-01-2011, 20:06
σε πτηση τον κυπριακον αερογραμο πρη μερικα χρονια ο πιλοττος προσγιοσαι το αεροπλανο στην Παφο αντι στη Λαρνακα με το δικεολογηκο οτι συμπληροθηκαν οι ωρες πτησης που δικεουτον να καμη κε μηλαμε για 15 λεπτα
τορα ο γιτρος τη να πο ?
ασε που ασκη λυτουργιμα !!

nivo
14-01-2011, 20:07
!!!!!!!!:hmmm:!!!!!!!!

Jefe
14-01-2011, 22:16
Α ρέ Ελλαδάρα! :hmmm:


Jefe

run
15-01-2011, 00:25
Γιατι το καϊκι θα μπορουσε να παει λογω κακοκαιριας????

Το θεμα ειναι οτι ολοκληρο νησι δεν εχει ιατρικη περιθαλψη και πρεπει να εξαρτωμαστε απο τις καιρικες συνθηκες!Νεύρα


Το ιατρείο, ΜΑΖΙ το φάγαμε:mad:

jarhead
15-01-2011, 00:50
Αντί να καταβάλλουν 50 ευρώ για να πληρώσουν τις υπερωρίες σε γιατρό του Κέντρου Υγείας της Πάρου που έπρεπε να συνοδεύσει 16χρονο μαθητή στη Σύρο, έδωσαν εντολή να «σηκωθεί» ελικόπτερο για την αεροδιακομιδή του τραυματία. Η επιχείρηση, που τελικά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, κόστισε 15.000 ευρώ.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της εκπομπής «Εδώ και Τώρα», το περιστατικό συνέβη χθες. Ο γιατρός που εξέτασε τον 16χρονο μαθητή, ο οποίος είχε τραυματιστεί, συνέστησε να υποβληθεί σε αξονική τομογραφία, κάτι που θα μπορούσε να συμβεί στη Σύρο, αφού δεν υπάρχει τομογράφος στην Πάρο.

Η συνήθης διαδικασία που ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι η μεταφορά του ασθενή να γίνεται με καΐκι. Ωστόσο, ο γιατρός αρνήθηκε να συνοδεύσει τον ανήλικο, λέγοντας πως δεν θα πληρωθεί τις υπερωρίες.

Τότε, δόθηκε εντολή να απογειωθεί ελικόπτερο του ΕΚΑΒ για να μεταφέρει τον 16χρονο από την Πάρο στη Σύρο. Όπως αναφέρεται στο ρεπορτάζ, λόγω της κακοκαιρίας που επικρατούσε στην περιοχή, όχι μόνο το ελικόπτερο δεν κατάφερε να προσγειωθεί στην Πάρο, αλλά επί 40 περίπου λεπτά είχε χαθεί από τα ραντάρ, θέτοντας σε συναγερμό τις υπηρεσίες πολιτικής αεροπορίας. Τελικά, το ελικόπτερο εντοπίστηκε και επέστρεψε στο σημείο απ’ όπου είχε απογειωθεί. Οι υπερωρίες του γιατρού θα κόστιζαν στο ΕΣΥ μόλις 50 ευρώ….
ΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.......:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Sakis
15-01-2011, 00:59
ΝεύραΝεύρα

princess
15-01-2011, 02:08
Αρνηθηκε να σταθει διπλα σε ενα παιδι που τον ειχε αναγκη και θελει να ειναι και γιατρος?ας ειναι πρωτα ανθρωπος.......:(:(:(

yns
15-01-2011, 03:00
Μισό, γιατί πάμε να ξεφύγουμε λίγο. Όταν κάποιος αρχίσει να δουλεύει απλήρωτος τότε να μιλάει για τους "κακούς" γιατρούς. Και μην ακούσω για τον όρκο του Ιπποκράτη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8C%CF%81%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%99%CF%80%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7) γιατί κανείς δεν τον έχει διαβάσει, αν το είχε κάνει θα έβλεπε πως δεν λέει πουθενά να δουλεύεις τσάμπα.. Απ'ότι κατάλαβα από το άρθρο, ο γιατρός έκρινε σκόπιμο να υποβληθεί ο πιτσιρικάς σε αξονική τομογραφία. Ο νόμος ορίζει πως πρέπει να υπάρχει συνοδός γιατρός στις διακομιδές και ορίζει επίσης την αμοιβή για αυτές. Για να πάει στη Σύρο θα έπρεπε λοιπόν να πληρώσει από την τσέπη του εισιτήριο, ενδεχομένως ξενοδοχείο αν δεν είχε καράβι να γυρίσει πίσω την ίδια μέρα και να φάει και κάτι ο χριστιανός. Μετά, με τις αποδείξεις, θα έπρεπε να καταθέσει αίτηση επιστροφής χρημάτων. Τα οποία προφανώς και το Ελληνικό Κράτος ή ότι έχει μείνει απ'αυτό δεν του τα επέστρεφε... Τι να κάνει λοιπόν; Τί θα κάνατε εσείς; Αν έχριζε επείγουσας διακομιδής μην ανησυχείτε και θα πήγαινε, τα νοσοκομεία της χώρας μας κρατιούνται βάση του φιλότιμου των νοσοκομειακών γιατρών που δουλεύουν πολλές φορές απλήρωτοι ή στην καλύτερη των περιπτώσεων πληρώνονται μετά από πολλούς μήνες. Για κάποια καθάρματα μεγαλοκαρχαρίες που χρηματίζονται την πληρώνουν όλοι οι γιατροί, η Ελλάδα είναι ίσως η μοναδική χώρα που υπάρχει τόσο έντονο ανθιατρικό μένος. Ουφ, τα 'πα και ξαλάφρωσα! Κι όποιος έχει αντιρρήσεις ας πάει να περάσει ένα βράδυ στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου να δει συνθήκες εργασίας και τα λέμε μετά.

Αυτά.

gzpainter
15-01-2011, 03:23
Εγω απλως θα κανω καποιες απλες παρατηρησεις... αφου οπως λεει και ο yns...
ο γιατρός έκρινε σκόπιμο να υποβληθεί ο πιτσιρικάς σε αξονική τομογραφία. Ο νόμος ορίζει πως πρέπει να υπάρχει συνοδός γιατρός στις διακομιδές και ορίζει επίσης την αμοιβή για αυτές. Για να πάει στη Σύρο θα έπρεπε λοιπόν να πληρώσει από την τσέπη του εισιτήριο, ενδεχομένως ξενοδοχείο αν δεν είχε καράβι να γυρίσει πίσω την ίδια μέρα και να φάει και κάτι ο χριστιανός. Μετά, με τις αποδείξεις, θα έπρεπε να καταθέσει αίτηση επιστροφής χρημάτων.
ο ιδιος ο γιατρος κανει την διαγνωση για διακομιδη και ο νομος οριζει οτι πρεπει να υπαρχει συνοδος...ας τον συνοδεψει και να ζητησει τα λεφτα απο το κρατος...κανεις δεν του ειπε να δουλεψει τζαμπα...και φυσικα μην ξοδεψει και αυτος 2000ευρο και μετα τα ζηταει πισω... και αν στο τελος δεν του τα δωσουν πισω εχει ολο το δικιο με το μερος του...και ας βγει στα καναλια και ας κανει βουκινο οποιος ειναι υπευθυνος να τον πληρωσει και δεν το κανει...
αν θελουμε να παμε λιγο μπροστα, εμεις οι ιδιοι πρεπει να αλλαξουμε...και οχι να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας...και να λεμε αφου δεν το κανουν οι αλλοι δεν το κανουμε και εμεις..

gemara
15-01-2011, 09:29
Παιδιά, αυτό είναι ένα πολύ συχνό φαινόμενο (των αεροδιακομιδών από τα νησιά) που συμβαίνει σχεδόν καθημερινά στη χώρα μας εδώ και 30 χρόνια περίπου. Τα ποσά που αναφέρει το ρεπορτάζ για το κόστος των αεροδιακομιδών είναι πολύ μέτρια και κάτω του μέσου όρου...

Συν του ότι, από το 2001 που είχε ανατεθεί σε ιδιωτικό φορέα το έργο αυτό χάσαμε 14 ζωές και 3 ελικόπτερα. Ευτυχώς που επανήλθε στις ένοπλες δυνάμεις.

yamdoc
15-01-2011, 09:32
Παλι με τους γιατρους τα βαζετε ρε σεις? Εγω προσωπικα εχω κανει απειρες διακομιδες με ασθενοφορο απο κεντρο υγειας σε νοσοκομεια, γνωριζοντας πως αυτο ειναι παρανομο γιατι το ΕΚΑΒ ειναι διαφορετικος φορεας και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να παρεμβεις στη μεταφορα του ασθενους. ΞΕρω περιπτωσεις που εχουν μυνησει τον γιατρο που διακομισε ασθενη, γιατι κανονικα δεν ειχε δικαιωμα ιατρικης παρεμβασης μεσα στο ασθενοφορο. Σκεψου ποσο μαλλον δεν εχει δικαιωμα παρεμβασης οταν δεν ειναι ο εφημερευον γιατρος! Επιπλεον ταξιδευεις με το ασθενοφορο ανασφαλιστος και αν γινει ατυχημα το παιζουν ολοι κινεζοι!
Οταν λοιπον ο γιατρος αποφασιζει να μην δικομισει, διακινδυνευοντας και τη ζωη του ταξιδευοντας με επικινδυνες καιρικες συνθηκες, απληρωτος, αλλα και με τον φοβο να βρεθει και υπολογος, μην τα βαζουμε με τον γιατρο! Και να ξερετε πως ο γιατρος παντα ειναι με το μερος του ασθενους, ομως ειναι πολλες φορες που εχει εναντια του και το κρατος και τον ασθενη, για τον οποιο μπορει να εχει κανει τα παντα για να τον σωσει! Ας συνετιστουμε λοιπον και αν δεν γνωριζουμε καποια πραγματα, να μην σηκωνουμε τον δεικτη μας κατηγορωντας αυτον που ειναι ευκολο να κατηγορησουμε!
Αν για παραδειγμα ο πιλοτος του ελικοπτερου αρνουταν να σηκωσει το ελικοπτερο ενω δεν ηταν σε βαρδια και χωρις να πληρωθει, δεν θα τον κατηγορουσε κανενας, ενω με τον γιατρο ειναι ευκολο!

DERTILAS
15-01-2011, 09:49
Μεταξύ Ιατρού και Κράτους .θα είμαι με το μέρος του Γιατρού!!!
Ομως......
Μεταξύ γιατρού και ασθενή,Σαφώς με το μέρος του Ασθενή!!!


Τα ειπες ολα!!!!

Albatros
15-01-2011, 14:05
Λοιπόν Πάνγ(καλε) οι κοπρίτες σου φταίνε πάλι?????
Νεύρα

gzpainter
16-01-2011, 17:45
Παλι με τους γιατρους τα βαζετε ρε σεις? Εγω προσωπικα εχω κανει απειρες διακομιδες με ασθενοφορο απο κεντρο υγειας σε νοσοκομεια, γνωριζοντας πως αυτο ειναι παρανομο γιατι το ΕΚΑΒ ειναι διαφορετικος φορεας και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να παρεμβεις στη μεταφορα του ασθενους. ΞΕρω περιπτωσεις που εχουν μυνησει τον γιατρο που διακομισε ασθενη, γιατι κανονικα δεν ειχε δικαιωμα ιατρικης παρεμβασης μεσα στο ασθενοφορο. Σκεψου ποσο μαλλον δεν εχει δικαιωμα παρεμβασης οταν δεν ειναι ο εφημερευον γιατρος! Επιπλεον ταξιδευεις με το ασθενοφορο ανασφαλιστος και αν γινει ατυχημα το παιζουν ολοι κινεζοι!
Οταν λοιπον ο γιατρος αποφασιζει να μην δικομισει, διακινδυνευοντας και τη ζωη του ταξιδευοντας με επικινδυνες καιρικες συνθηκες, απληρωτος, αλλα και με τον φοβο να βρεθει και υπολογος, μην τα βαζουμε με τον γιατρο! Και να ξερετε πως ο γιατρος παντα ειναι με το μερος του ασθενους, ομως ειναι πολλες φορες που εχει εναντια του και το κρατος και τον ασθενη, για τον οποιο μπορει να εχει κανει τα παντα για να τον σωσει! Ας συνετιστουμε λοιπον και αν δεν γνωριζουμε καποια πραγματα, να μην σηκωνουμε τον δεικτη μας κατηγορωντας αυτον που ειναι ευκολο να κατηγορησουμε!
Αν για παραδειγμα ο πιλοτος του ελικοπτερου αρνουταν να σηκωσει το ελικοπτερο ενω δεν ηταν σε βαρδια και χωρις να πληρωθει, δεν θα τον κατηγορουσε κανενας, ενω με τον γιατρο ειναι ευκολο!

ισως και να εχεις δικιο...και μπραβο σε ολους τους γιατρους που το κανουν και βοη8ανε τον ασθενη...και δεν πιστευω να βρεις κανενα να σου πει το αντιθετο...αλλα δεν ειδα ποτε κανενα γιατρο να φωναζει δημοσιως για αυτο το θεμα... μονο για τα λεφτα...και μην πεις οτι τα βαζω με τους γιατρους...αν δεν ολοι γνωριζουμε τα κακως κειμενα και δεν κανουμε κατι εστω και το ποιο μικρο τοτε ειμαστε και εμεις συμμετοχοι...

και παρεπιπτωντος το αρθρο δεν αναφερε οτι ο πιλοτος δεν σηκωσε το ελικοπτερο...αλλα οτι ο γιατρος αρνηθηκε...αν αρνιωταν ο πιλοτος πιθανον να λεγαμε τα ιδια ισως και χειροτερα...

yns
16-01-2011, 18:24
ισως και να εχεις δικιο...και μπραβο σε ολους τους γιατρους που το κανουν και βοη8ανε τον ασθενη...και δεν πιστευω να βρεις κανενα να σου πει το αντιθετο...αλλα δεν ειδα ποτε κανενα γιατρο να φωναζει δημοσιως για αυτο το θεμα... μονο για τα λεφτα...και μην πεις οτι τα βαζω με τους γιατρους...αν δεν ολοι γνωριζουμε τα κακως κειμενα και δεν κανουμε κατι εστω και το ποιο μικρο τοτε ειμαστε και εμεις συμμετοχοι...

Αν δεν τα φωνάζουνε οι δημοσιογράφοι στα κανάλια καθότι είναι κατευθυνόμενοι και αν δεν διαβάζεις τις αφίσες (που συνήθως σκίζουν κάποιοι) στα νοσοκομεία ίσως και δεν το άκουσες ποτέ. Ναι, φωνάζουν οι γιατροί για τα λεφτά. Στην εφημερία έπαιρνα 4,70 ευρώ την ώρα. Καλά δεν είναι; Ξέρεις πόσα πράγματα κάνεις με 4,70; Αν δούλευα σε σουβλατζίδικο θα έπαιρνα 6 ευρώ και δεν θα με ξύπναγαν και το βράδυ... Και ούτε θα με έβριζαν και θα μου'λεγαν ότι "αυτοί με πληρώνουν". Α, ναι; να μου έδιναν τότε τα χρωστούμενα! Το Ελληνικό Κράτος μου χρωστά πάνω από 500 ευρώ από διακομιδές που έκανα με το ασθενοφόρο ενώ δεν εφημέρευα. Η απάντηση; Δεν έχουμε λεφτά. Το να το πάω δικαστικώς θα μου κοστίσει πιο πολύ και το άφησα. Χαλάλι τους.

Και πάρε και το ψήφισμα της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ) για πχ τα διόδια μιας και είμαστε σε φόρουμ μοτοσυκλέτας.


ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΟΕΝΓΕ

Για το κίνημα «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ»

Ορμώμενοι από την επιτυχία των κινητοποιήσεων του Πανελλαδικού Συντονιστικού κατά των Διοδίων με την κινητοποίηση χιλιάδων πολιτών και το φόβο που προξένησαν στην Κυβέρνηση και στους Εθνικούς εργολάβους,
θέλουμε να δηλώσουμε τα εξής:
Είναι απαραίτητη η επέκταση αυτού του κινήματος σε ακόμα πιο ζωτικά θέματα επιβίωσης του λαού. Είναι κοινωνικά, ηθικά και νομικά παράνομος ο καθορισμός εισόδου 5€ στα εξωτερικά ιατρεία Νοσοκομείων και ΚΥ και η κοστολόγηση ιατρικών πράξεων ακόμα και στην εφημερία.
Η υγεία είναι κοινωνικό αγαθό και βάσει του ισχύοντος –ακόμα – Συντάγματος, πρέπει να παρέχεται Δωρεάν και σε όλους τους πολίτες που θα χρειαστούν την ανάγκη των ιδρυμάτων.
Προτείνουμε την με όρους κινήματος κοινή δράση για την επιβολή μαζικής δωρεάν εξέτασης πολιτών στα Νοσοκομεία και την ελεύθερη πρόσβασή τους στο ΕΣΥ.
Οι Νοσοκομειακοί Γιατροί θα συμβάλουν με όλες τις δυνάμεις τους στη στήριξη και επιτυχία αυτής της κίνησης.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΕΝΓΕ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ



και παρεπιπτωντος το αρθρο δεν αναφερε οτι ο πιλοτος δεν σηκωσε το ελικοπτερο...αλλα οτι ο γιατρος αρνηθηκε...αν αρνιωταν ο πιλοτος πιθανον να λεγαμε τα ιδια ισως και χειροτερα...

Ο γιατρός αρνήθηκε βάσει νόμου να συνοδέψει περιστατικό. Διάβασε λίγο παραπάνω και θα δεις αν είχε δίκιο ή άδικο.

gemara
17-01-2011, 00:28
Δεν παίρνω κανενός το μέρος παιδιά, εμένα πάντως όποτε συγγενής μου ή γνωστός μου χειρουργήθηκε σε δημόσιο νοσοκομείο, δώσαμε φακελλάκι.

Προ δυο μηνών χειρουργήθηκε η γυναίκα μου σε δημόσιο νοσοκομείο και ο γιατρός εκτός από το δικό του φακελλάκι, μου είπε και την ταρίφα της αναισθησιολόγου.

Για την μακαρίτισσα την πεθερά μου, για να της χειρουργήσει το πάγκρεας ο διευθυντής της κλινικής, πήρε 4.000€ φακελλάρα. Του δώσαμε και το φακελάκι της αναισθησιολόγου για να της το δώσει αυτός, αλλά δεν της το έδωσε! Ο διπλανός στο θάλαμο που είχε τη γυναίκα του ετοιμοθάνατη, του ζητούσε 3.000€ ο γιατρός για να τη χειρουργήσει. Με το ζόρι μάζεψε 1500 για να του τα δώσει και του λέει ο γιατρός να πάει να βρει και τα υπόλοιπα.

Ο πατέρας μου για τον προστάτη, έδωσε τόσα, η μάνα μου για το θυρεοειδή έδωσε άλλα τόσα και αρκετά για τη νοσηλεία της για τους πνεύμονες.

Και πάει λέγοντας. :(

gsmaniac
17-01-2011, 00:30
Δεν παίρνω κανενός το μέρος παιδιά, εμένα πάντως όποτε συγγενής μου ή γνωστός μου χειρουργήθηκε σε δημόσιο νοσοκομείο, δώσαμε φακελλάκι.

Προ δυο μηνών χειρουργήθηκε η γυναίκα μου σε δημόσιο νοσοκομείο και ο γιατρός εκτός από το δικό του φακελλάκι, μου είπε και την ταρίφα της αναισθησιολόγου.

Για την μακαρίτισσα την πεθερά μου, για να της χειρουργήσει το πάγκρεας ο διευθυντής της κλινικής, πήρε 4.000€ φακελλάρα. Του δώσαμε και το φακελάκι της αναισθησιολόγου για να της το δώσει αυτός, αλλά δεν της το έδωσε! Ο διπλανός στο θάλαμο που είχε τη γυναίκα του ετοιμοθάνατη, του ζητούσε 3.000€ ο γιατρός για να τη χειρουργήσει. Με το ζόρι μάζεψε 1500 για να του τα δώσει και του λέει ο γιατρός να πάει να βρει και τα υπόλοιπα.

Ο πατέρας μου για τον προστάτη, έδωσε τόσα, η μάνα μου για το θυρεοειδή έδωσε άλλα τόσα και αρκετά για τη νοσηλεία της για τους πνεύμονες.

Και πάει λέγοντας. :(
αυτη ειναι η πραγματικοτητα.......:hmmm:

tsompanis
17-01-2011, 01:15
αυτη ειναι η πραγματικοτητα.......:hmmm:



εντάξει παιδιά,δεν είναι μόνο αυτή η πραγματικότητα..τουλάχιστον εδώ στα γιάννενα
υπάρχει και αυτή που έζησα εγώ πρόσφατα με το δικό μου πρόβλημα αλλά και του πατέρα μου πέρισυ.

ΔΕΝ πλήρωσα απολύτως τίποτα σε γιατρούς και αναισθησιολόγους.λέτε να ήμουν τόσο τυχερός?
αντιθέτως είδα παντού αφίσες μέσα στο νοσοκομεία που παρακινούν τους πολίτες να μην δίνουν φακελάκι και το έχει βγάλει η ένωση ιατρών
το μόνο που έδωσα,είναι ένα 20άρικο (και δεν το έπαιρνε) σε μια νοσοκόμα να μου κάνει πιο γρήγορα απο την προβλεπόμενη ώρα την αντιβίωση για να πάρω εξιτήριο:p


στο θέμα μας τώρα με τον γιατρό που αρνήθηκε την διακομιδή...
αλήθεια αναρωτήθηκε κανείς αν είχε φράγκο στην τσέπη του?
και ίσως ντρεπόταν να το πει?
το λέω γιατί στην ίδια θέση είχε βρεθεί φίλος μου γιατρός και του έστειλε η μάνα του χρήματα για να γυρίσει!
τι να λέμε τώρα..

ThanDim
17-01-2011, 01:40
Συν του ότι, από το 2001 που είχε ανατεθεί σε ιδιωτικό φορέα το έργο αυτό χάσαμε 14 ζωές και 3 ελικόπτερα. Ευτυχώς που επανήλθε στις ένοπλες δυνάμεις.

Εμ βέβαια... όταν βρεθούν τα σκούρα εκεί καταφεύγουμε... Στους αντιπαραγωγικούς και κοπρίτες - μιας και θεωρούνται Δ.Υ.!!
Επιπλέον βολεύουν γιατί δεν πληρώνονται υπερωρίες, νυχτερινά, αργίες......

Αρε βίτσα που θέλουν!!!!!


(Ο καθένας με τον πόνο του.... :D )

yns
17-01-2011, 03:19
Οι μεγαλοκαρχαρίες κι όσοι έχουν κάνει το ΕΣΥ μαγαζάκι τους θα πάνε στα τσακίδια μόνο όταν τους διώξουμε εμείς! Όσο δεν καταγγέλλονται τέτοια περιστατικά θα διαιωνίζονται. Μην μπερδεύετε επίσης τους ΜΑΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ με τους νοσοκομειακούς γιατρούς που εφημερεύουν και κρατάνε όρθιο το ΕΣΥ. Δεν θα δείτε ποτέ κάποιον από αυτά τα καθάρματα που ζητάνε τα φακελάκια να τρέχει ιδρωμένος και άυπνος στα Επείγοντα.

Το τηλέφωνο της Διεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων της ειδικής υπηρεσίας της Ελληνικής Αστυνομίας για καταγγελίες περιπτώσεων παθητικής δωροδοκίας γιατρών είναι το 2108779700.

http://www.healthview.gr/sites/default/files/node_images/fakelaki-adeio.jpg

adventure
19-01-2011, 23:41
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα