PDA

View Full Version : Mkv σε dvix


gandreas
17-01-2011, 00:31
Έχω ένα παιδικό που θέλω να κρατήσω τον ελληνικό ήχο και να πετάξω τους υπότιτλους. Να το μετατρέψω από mkv σε άλλη μορφή . ότι δοκίμασα μέχρι τώρα δεν έχει επιλογή για να επιλέξω γλώσσα και έτσι μου το μετατρέπει σε αγγλικά και με υπότιτλους:mad:.
Για να ακούσουμε τα φώτα σας:o

angpass
17-01-2011, 00:58
1) mkvmerge για να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις υπότιτλους & ήχο
2) convertxtodvd για να μετατρέψεις αρχείο mkv σε vob όπου μπορείς μετά να το γράψεις σε dvd δίσκο για αναπαραγωγή σε dvd player ή να το αναπαράγεις σε pc κατευθείαν.

Αλλά γιατί να χαλάσεις το mkv πoυ είναι ανώτερο σε ποιότητα απο τα άλλα format ?

gandreas
17-01-2011, 01:07
1) mkvmerge για να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις υπότιτλους & ήχο
2) convertxtodvd για να μετατρέψεις αρχείο mkv σε vob όπου μπορείς μετά να το γράψεις σε dvd δίσκο για αναπαραγωγή σε dvd player ή να το αναπαράγεις σε pc κατευθείαν.

Αλλά γιατί να χαλάσεις το mkv πoυ είναι ανώτερο σε ποιότητα απο τα άλλα format ?


Θέλω να βγάλω τα αγγλικά και τους υπότιτλους γιατί η μικρή μου δεν ξέρει τίποτε από τα δύο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Η μικρή είναι τεσσάρων και την έχω μάθει να ανοίγει το λαπτοπ και να βάζει ότι θέλει. Σε αυτά τα έργα δεν μπορεί να αλλάξει γλώσσα οπότε λέω να τα αλλάξω για να μην με ζαλίζει:D

angpass
17-01-2011, 01:20
Τότε καλύτερη λύση είναι να κατεβάζεις κατευθείαν σε divx με Ελληνικό ήχο.
Γινεται με μετατροπή αυτό που θες με το mkvmerge αλλά θα πρέπει να υπάρχει ήδη ο Ελληνικός ήχος στο αρχείο ή αν δεν υπάρχει να τον βρείς και να τον κολλήσεις & στην συνέχεια να αφαιρέσεις τους υπότιτλους & και τον Αγγλικό ήχο.
Μια άλλη λύση είναι απο το πρόγραμμα που αναπαράγεις να επιλέξεις ήχο & υπότιτλους (on-off).

ps Υπάρχουν site που υπάρχουν όλες οι παιδικές ταινίες σε divx & με Ελληνικό ήχο και έτσι γλυτώνεις όλα τα παραπάνω