PDA

View Full Version : Μπαγιάτικα πλαστικά...


Apirathos
22-01-2011, 03:54
Γειά σας φίλοι, έχω το εξής θέμα:

Από τη χρήση διαφόρων γυαλιστικοζωντανεμαντιγρατζουνιστικών σπρέυ, αλοιφών και άλλων μαγικών υλικών, τα άβαφα πλαστικά της μοτοσυκλέτας μου έχουν πιάσει μιαν άσπρη κρέμα που τα κάνει να δείχνουν μπαγιάτικα και ξεθωριασμένα. Όμως, ξύνοντάς τα με το νύχι, αποκαλύπτεται ένα ολοζώντανο μαύρο πλαστικό που δείχνει καινούριο!

Επειδή δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε όρεξη να ξύνω τη μοτοσυκλέτα μου με το νύχι ως λαχείο, υπάρχει κάποιο είδος διαβρωτικού που θα απαλλάξει τα πλαστικά μέρη από αυτή τη λίγδα;

Δε μ' ενδιαφέρει να δείξει σαν καινούρια- μεταχειρισμένη την πήρα κι αυτό δεν αλλάζει που να χτυπιέμαι κάτω, τουλάχιστον να μη φαίνεται σα να χρειάζεται εγχείρηση καταρράκτη...:)

ckk
22-01-2011, 09:55
Μία δυό καλές φωτό θα βοηθούσαν.

gepol
22-01-2011, 11:03
Η συνήθης επισκευή είναι τρίψιμο και βαφή. Απο εκεί και πέρα εγώ στα πλαστικά βάζω μόνο παραφινέλαιο που το παίρνω απο φαρμακείο κάπου 4€/λίτρο.

Capitain
22-01-2011, 11:16
Γειά σας φίλοι, έχω το εξής θέμα:

Από τη χρήση διαφόρων γυαλιστικοζωντανεμαντιγρατζουνιστικών σπρέυ, αλοιφών και άλλων μαγικών υλικών, τα άβαφα πλαστικά της μοτοσυκλέτας μου έχουν πιάσει μιαν άσπρη κρέμα που τα κάνει να δείχνουν μπαγιάτικα και ξεθωριασμένα. Όμως, ξύνοντάς τα με το νύχι, αποκαλύπτεται ένα ολοζώντανο μαύρο πλαστικό που δείχνει καινούριο!

Επειδή δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε όρεξη να ξύνω τη μοτοσυκλέτα μου με το νύχι ως λαχείο, υπάρχει κάποιο είδος διαβρωτικού που θα απαλλάξει τα πλαστικά μέρη από αυτή τη λίγδα;

Δε μ' ενδιαφέρει να δείξει σαν καινούρια- μεταχειρισμένη την πήρα κι αυτό δεν αλλάζει που να χτυπιέμαι κάτω, τουλάχιστον να μη φαίνεται σα να χρειάζεται εγχείρηση καταρράκτη...:)
Πάρε τη μαστοράκλα να σου δείξει τον τρόπο, μαθαίνεις και αγγλικά ταυτόχρονα...:sm7:

YouTube - motorcycle plastics repair. KOKKINA FEGARIA TECH

EOD-K9
22-01-2011, 11:32
Γειά σας φίλοι, έχω το εξής θέμα:


Δε μ' ενδιαφέρει να δείξει σαν καινούρια- μεταχειρισμένη την πήρα κι αυτό δεν αλλάζει που να χτυπιέμαι κάτω, τουλάχιστον να μη φαίνεται σα να χρειάζεται εγχείρηση καταρράκτη...:)

:sm7::sm7:

Apirathos
22-01-2011, 15:58
Πάρε τη μαστοράκλα να σου δείξει τον τρόπο, μαθαίνεις και αγγλικά ταυτόχρονα...:sm7:

YouTube - motorcycle plastics repair. KOKKINA FEGARIA TECH (http://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw)

Δε γκάυ ις κρέιζυ μπατ ιτ γουόρκς φάιναλυ!

xurxes
22-01-2011, 16:09
αν μπιλλιβιμπουλλλλλλλλλλλλλλ:sm7::sm7::sm7:

ckk
22-01-2011, 18:24
Πάρε τη μαστοράκλα να σου δείξει τον τρόπο, μαθαίνεις και αγγλικά ταυτόχρονα...:sm7:

YouTube - motorcycle plastics repair. KOKKINA FEGARIA TECH (http://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw)


Καπετάνιε μου αυτόν είχα υπ’ όψιν, αλλά ήθελα να δω κατάσταση πρώτα…

Capitain
22-01-2011, 20:04
Είπα να μην περιμένω, μιας και τον θυμήθηκα τον έψαξα, κι αφού γέλασα μόνος μου, είπα να μην πάει η δουλειά χαμένη οπότε τον ανέβασα να γελάσει κι ο παθών;)

ckk
22-01-2011, 23:20
Είπα να μην περιμένω, μιας και τον θυμήθηκα τον έψαξα, κι αφού γέλασα μόνος μου, είπα να μην πάει η δουλειά χαμένη οπότε τον ανέβασα να γελάσει κι ο παθών;)

Πλάκα στην πλάκα, έχει μια λογική η τέχνη του μάστορα. Επαναπροσανατολίζει την μοριακή δομή με την θερμοκρασία. Τσίφτης…

DERTILAS
22-01-2011, 23:32
Ο τυπος ειναι απλα θεος!!!!!!Φερτε τον για σεμιναρια στο φορουμ!!!!!Μονο μην του πειτε......οτι μιλαμε ελληνικα!!!!:sm7:

GeorgeKoy
23-01-2011, 13:04
ο τύπος ειναι όλα τα λεφτά :sm7:
αλλά όντος όλα αυτά που κάνει φαίνονται σωστά !

gsmaniac
23-01-2011, 13:18
το θεμα ειναι να μην φτασουν τα πλαστικα και τα λαστιχενια μερη της μηχανης,να θελουν drimmer......;)
μια-δυο φορες το μηνα,καλο θα ηταν να τους ριχνουμε κανενα σπρευ συντηρησης(υπαρχουν πολλα τετοια)....:)
εγω εδω και πολλα χρονια...χρησιμοποιω υγρη σιλικονη,που βαζω και στα μπαλονια του φουσκωτου.....;)

Ακιs
23-01-2011, 22:02
Η συνήθης επισκευή είναι τρίψιμο και βαφή. Απο εκεί και πέρα εγώ στα πλαστικά βάζω μόνο παραφινέλαιο που το παίρνω απο φαρμακείο κάπου 4€/λίτρο.

Νομιζω οτι στην περιπτωση σου,αυτο που σου λεει ο γιωργος ειναι η μονη λυση....;)

Apirathos
24-01-2011, 15:16
Ευχαριστώ άπαντες! Θα επιληφθώ του θέματος, αρχικά με το σούπερ- πιστολάκι του τρελού και μετά με σιλικόνη ή γλυκερίνη.

Για ότι κάνω, θα ανεβάσω φωτογραφίες τού πριν και του μετά...

Fuji
25-01-2011, 17:41
Σύντροχε, περιμένουμε αποτελέσματα και φωτο. Μόνο το πλαστικό τεπόζιτο που έχουμε κάτω απ' τη σέλα πρόσεχε με το πιστολάκι ... :Απορία:

Arkas
25-01-2011, 18:07
Καλή μαγκιά!!!! :sm7:

staga1200
25-01-2011, 18:51
Μπράβο πολύ καλό !!!!