PDA

View Full Version : ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ


dim orestiada
22-01-2011, 10:48
Μιας κ πλησιαζει το καλοκαιρακι αρχησα να κανω τα πρωτα σχεδια για ταξιδακι στο εξωτερικο. το πλανο που εχω ειναι ως εξης.... ξεκινημα απο ορεστιαδα κ πρωτη διανικτερευση bucuresti αν κ ξανα πηγαμε αλλα θα παμε απλα για υπνο εκει..
δευτερη μερα ξεκινησα κ παμε στο sibiu οπου θα το εχουμε κ σαν εδρα να το πω ετσι για να γυρισουμε fagaras brasov sighisoara....πιστευω δυο βραδιες θα χρειαστει να μεινουμε στο εκει για να ειμαιστε κ λιγο ανετοι...
τεταρτη μερα αναχωριση απο sibiu για budapest κ αλλα δυο βραδια εκει.
εκτη μερα παμε wien να δουμε κ λιγο απο αυστρια.. το ποσο θα μεινουμε θα το αποφασισουμε εκει...
εβδομη μερα ljubljiana για μια διανικτερευση...
μετα δεν εχω αποφασισει τη θα κανουμε!!!! αν τα πραγματα ειναι καλα απο αλβανια θα γυρισουμε ελλαδα κ θα τελειωση εκει το ταξιδακι αν στην αλβανια τα πραγματα ειναι οπως τωρα κ αν βεβαια μπορεσουμε να παρουμε περισσοτερο αδεια θα αφιερωσουμε κ μερικες μερες στην ιταλια σε modena κ roma...
για τη ωρα αυτο ειναι ενα πλανο που εχω κ με μια αναζητηση στο via michelin βγαινει γυρο στα 3500 χλμ...
απο ξενοδοχεια θα κλεισω μονο για bucuresti απο εδω κ μετα θα κλεινω απο το booking το βραδυ πριν ξεκινισουμε..
περιμενω ιδεες παρατηρησεις κ οτι πληροφορεια εχει να προσφερει κ καθενας..

loulou1100gs
22-01-2011, 21:19
Αδελφέ μου Θράκα, ωραία η ιδέα και πολύ όμορφη η διαδρομή.Θα παρακαλούσα να έχεις κατά νού τα ακόλουθα:
1.Μεγάλη προσοχή στη Βουλγαρία ειδικά στους "αστυνομικούς":mad:
2.Τεράστια προσοχή στη Ρουμανία.Οδηγούν όπως θέλουν,δεν υπάρχουν κανόνες, οδικό δίκτυο χειρότερο από το δικό μας.Απίστευτα μιλιούνια τσιγγάνων που σου κάνουν τη ζωή δύσκοληΝεύρα.Φαΐ:hmmm:
3.Για Αλβανία απλά το ξεχνάς.Δύσκολη περίοδος, μεγάλη εχθρικότητα απέναντι στους Ελληνες, δρόμοι επικίνδυνοι.
Να αντιπροτείνω:Ρουμανία-ΒΔ Ρουμανία στα σύνορα με Ουγγαρία-Σερβία-Αυστρία-Βόρεια Ιταλία επιστροφή από Ηγουμενίτσα
Ο,τι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλή προπαρασκευή και φυσικά πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

dim orestiada
23-01-2011, 00:11
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.. ολα αυτα τα εχω κατα νου μου γιατι σε αυτες της χωρες εχω παει.... απο εκει κ περα τιποτα!!!!