PDA

View Full Version : Στολή πάνω - κάτω


ckk
23-01-2011, 21:03
ΣΑΚΑΚΙ

· Abrasion resistant 500D kodra (100% polyester)
· Breathable, wind and waterproof Z-Liner membrane
· Removable thermal lining, 100% polyester
· Removable protectors on shoulders and elbows (height-adjustable elbow protector)
· Back protecting padding
· 3M Scotchlite TM reflective material
· Crotch strap
· Adjustable arm
· Hem with drawstring
· Short connecting zip
· 4 outside pockets (not waterproof)
· 3 inside pockets (waterproof)


ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ

· Shell made of 450D special fabric (100% polyester)
· Knees reinforced with special fabric (100% polyester)
· Breathable, wind and waterproof climate membrane lining laminate (lining: 100% polyester, laminate: 100% polyurethane)
· Removable thermal lining, 100% polyester
· Removable knee protectors, height-adjustable
· Hip protector pocket for SUPER SHIELD® hip protector (20019172)
· ISO 4916 safety seams at impact points
· Reflective material
· Non-slip material on seat
· Short connecting zip
· 2 outside pockets (not waterproof)


Πώς σας φαίνεται σαν set?

teo71
23-01-2011, 21:40
Προφανώς είναι Revit.;)

Η συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει πολλά και καλά σύνολα με αεραγωγούς που τα κάνει 4 εποχών...

Το συγκεκριμένο δεν έχει και είναι μείον...

Για δώσε περισότερες λεπτομέρειες...

vpentza
23-01-2011, 21:58
και εμένα μου φαίνεται οκ...
δεν ξέρω εάν είναι revit αλλά το δικό μου σετ της revit χωρίς να είναι ιδιαίτερα ακριβό, έχει αδιάβροχες εξωτερικές τσέπες ;) και στο μπουφαν και στο παντελόνι...τσεκαρισμένο :)
ίσως είναι δείγμα και της υπόλοιπης προσοχής που έχει δωθεί στη κατασκευή.....
σημαντικό είναι και πώς μας "κάθεται" στο μάτι.....
τσέκαρέ τα όλα αυτά και εάν πρόκειται να τα φέρεις από εξωτερικό να προσέξεις ιδιαίτερα τα νούμερα....πολλοί τα πουλάνε καινουρια ή συμβιβάζονται με λάθος νούμερο...:hmmm:
η λύση είναι η γνωστή....βρίσκεις τα αντίστοιχα εδώ, τα δοκιμάζεις και μετά παραγγέλνεις από έξω ;)

ckk
23-01-2011, 22:49
Δεν είναι Revit, αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε.


Μόνο αεραγωγοί του λείπουν δηλαδή? Τόσο καλό είναι?

Βασίλη πόσο το μαλί?

ckk
23-01-2011, 22:58
και εμένα μου φαίνεται οκ...
δεν ξέρω εάν είναι revit αλλά το δικό μου σετ της revit χωρίς να είναι ιδιαίτερα ακριβό, έχει αδιάβροχες εξωτερικές τσέπες ;) και στο μπουφαν και στο παντελόνι...τσεκαρισμένο :)
ίσως είναι δείγμα και της υπόλοιπης προσοχής που έχει δωθεί στη κατασκευή.....
σημαντικό είναι και πώς μας "κάθεται" στο μάτι..... και στο σώμα
τσέκαρέ τα όλα αυτά και εάν πρόκειται να τα φέρεις από εξωτερικό να προσέξεις ιδιαίτερα τα νούμερα....πολλοί τα πουλάνε καινουρια ή συμβιβάζονται με λάθος νούμερο...:hmmm:
η λύση είναι η γνωστή....βρίσκεις τα αντίστοιχα εδώ, τα δοκιμάζεις και μετά παραγγέλνεις από έξω ;)

Δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα αυτή η μάρκα. Και μου το έχουν βρει από αποθήκη στην Γερμανία που ξεσκαρτάρει από ότι κατάλαβα στοκ.

Η τιμή είναι πολύ χαμηλή και για αυτό ζητάω την γνώμη σας.

georged
23-01-2011, 23:29
Μπορείς να μας πεις τη μάρκα?
Εγώ είμαι Σουηδία και είμαι σε δίλημμα, Revit 'η μια Σουδική "lindstrands" ?
(αλήθεια τη ξέρει κανείς?)

έχει ίδια χαρακτηριστικά η lindstrands (το μοντέλο που με ενδιαφέρει) με αυτά που αναφέρεις παραπάνω γι'αυτό ρωτάω

georged
23-01-2011, 23:32
Μπορείς να μας πεις τη μάρκα?
Εγώ είμαι Σουηδία και είμαι σε δίλημμα, Revit 'η μια Σουδική "lindstrands" ?
(αλήθεια τη ξέρει κανείς?)

έχει ίδια χαρακτηριστικά η lindstrands (το μοντέλο που με ενδιαφέρει) με αυτά που αναφέρεις παραπάνω γι'αυτό ρωτάω

ξέχασα να αναφέρω ότι έχει ίδια/παρόμοια χαρακτηριστικά η lindstrands (το μοντέλο που με ενδιαφέρει) με αυτά που αναφέρεις παραπάνω γι'αυτό ρωτάω

ckk
23-01-2011, 23:59
Μπορείς να μας πεις τη μάρκα?
Εγώ είμαι Σουηδία και είμαι σε δίλημμα, Revit 'η μια Σουδική "lindstrands" ?
(αλήθεια τη ξέρει κανείς?)

έχει ίδια χαρακτηριστικά η lindstrands (το μοντέλο που με ενδιαφέρει) με αυτά που αναφέρεις παραπάνω γι'αυτό ρωτάω

Rollef και αντί για Cordura έχει Kodra και αντί για Goretex έχει Windtex.

Τα σημείωσα εκ των υστέρων διότι τώρα μαθαίνω και εγώ κάποιες λεπτομέρειες, που παίζουν ρόλο.

Translatoras
24-01-2011, 02:42
Προχθές μπήκε στο Public του Πειραιά ένας μπάρμπας (ξένος φαινόταν) που φορούσε ένα από τα πιο όμορφα-αντρίκια-επιβλητικά μπουφάν που έχω δει ποτέ μου!!

Μάρκα δεν φαινόταν πουθενά και ήταν σε ένα λαδί-γκρι χρώμα που σκότωνε, ενώ η όλη κατασκευή έμοιαζε να ήταν ραμμένη επάνω στο σώμα του.

Κάποια στιγμή γύρισε πλάτη και είδα ότι η μάρκα ήταν Reusch (ή κάπως έτσι) που θυμήθηκα ότι την έβλεπα γραμμένη στα γάντια τερματοφύλακα που φόραγε ένας φίλος παλιά.

Αυτό το λέω, για να τονίσω ότι στο μοτοσυκλετιστικό σύμπαν κυκλοφορούν και άλλοι "αστέρες" και "κομήτες" εκτός από αυτούς που γνωρίζουμε ήδη.

Δυστυχώς εάν δεν υπάρχει εμπειρία από μια συγκεκριμένη μάρκα, τότε πρέπει να βρεθεί κάποιος γενναίος για να κάνει την αρχή!!!

adventure
24-01-2011, 11:34
Αυτό το λέω, για να τονίσω ότι στο μοτοσυκλετιστικό σύμπαν κυκλοφορούν και άλλοι "αστέρες" και "κομήτες" εκτός από αυτούς που γνωρίζουμε ήδη.

Δυστυχώς εάν δεν υπάρχει εμπειρία από μια συγκεκριμένη μάρκα, τότε πρέπει να βρεθεί κάποιος γενναίος για να κάνει την αρχή!!!

Ωραία το έθεσες αλλά την σήμερον ημέρα ποιος ρισκάρει τα ευρουδάκια του .

:rolleyes: :rolleyes:

ckk
24-01-2011, 12:03
Αγαπητοί μου συμforumίτες, ceteris paribus, που έλεγαν και οι αρχαίοι άλλων πρόγονοι, δηλαδή με τα υπόλοιπα δεδομένα σταθερά ή αδιάφορα, ήτοι χώρα κατασκευής, λαθραίο ή όχι, κόκκινο ή λιλά, μάρκα, ακριβό ή φτηνό…

τα τεχνικά χαρακτηριστικά, που παραθέτω, είναι καλά? Θα την παίρνατε εσείς την στολή?

DIOYK1381
24-01-2011, 12:43
φιλε ckk μαλον μιλας για αυτο:
www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=506005&lang=en (http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=506005&lang=en)
δεν ειμαι κ ο πιο καταλληλος να βοηθησω,αφου δεν ειμαι κ ο πιο εμπειρος στο forum.
Ίσως το link δωσει μια εικονα στους συμφορουμιτες που γνωριζουν περοσσοτερο!!!

vpentza
24-01-2011, 12:43
εφόσον είναι ξεπούλημα από stock, η τιμή θα είναι υπερβολικά καλή...
φαινεται καλό, να το πάρεις και να ξέρεις ότι για κάποιο λόγο όλοι οι γνωστοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν κοινά υλικά (πχ cordura)
προσοχη στο νουμερο.....την εχουν πατησει πολλοί.....

ό,τι και να σου βγει....έχεις πολλές πολλές πιθανότητες να βγει ΟΚ

μεγεια...

ckk
24-01-2011, 13:24
Παιδιά ρώταγα, διότι δεν ήξερα. Εν τω μεταξύ, μου την έστειλαν την στολή και την φόρεσα ήδη. Δεν έχω ξαναφορέσει για να μπορώ να συγκρίνω, αλλά η αίσθηση είναι πολύ καλή. Σίγουρα δεν θα έχει την αίσθηση των πανάκριβων Dainese – Revit – BMW. Αν κάνει την δουλειά της όμως σε θέματα αντιανεμικής – αδιάβροχης – διαπνέουσας – ζεστής - ευκολοφόρετης – ασφαλούς (προστατευτικά παντού) – 4 εποχών – κλπ ελάσσονος σημασίας καλουδιών και όλα αυτά σύμφωνα με Ευρωπαϊκά ISO και τεσταρισμένα κατά EN 1621-1…


Και τώρα εντυπώσεις. Χθες Κυριακή, την φόρεσα μέχρι Ερμιόνη και οι εντυπώσεις είναι καλές. Δεν κρύωσα (πέρασα κομμάτια με παγωμένη υγρασία), δεν ζεστάθηκα όταν έκανα ένα μισαωράκι χωμάτινο Σοφικό – εκεί που θα πάτε για την πίττα και μάλλον εμείς δεν θα μπορέσουμε το χωμάτινο Σάββατο, δε κρύωσε επάνω μου μετά το χώμα σε ταχύτητες μέχρι και 160 στις ευθείες και το μόνο που φόραγα από μέσα ήταν ένα ένα T-Shirt με ισοθερμικό πάνω – κάτω και εσώρουχα. Προχθές το Σαββάτο, ξεκίνησα πρωί με 4 βαθμούς από το σπίτι για Σούνιο φόραγα 2 T-Shirts, το ισοθερμικό και ένα φανελάκι και ίδρωσε λίγο, όταν έφτασα στο Σύνταγμα.

Μάλλον καλή αγορά για €120 ΤΟ SET.

Παραθέτω και φωτό.

http://img25.imageshack.us/img25/3694/p1200048.jpg (http://img25.imageshack.us/i/p1200048.jpg/)

http://img227.imageshack.us/img227/7107/p1200049.jpg (http://img227.imageshack.us/i/p1200049.jpg/)

http://img684.imageshack.us/img684/3746/p1200052.jpg (http://img684.imageshack.us/i/p1200052.jpg/)

ckk
24-01-2011, 13:33
Προχθές μπήκε στο Public του Πειραιά ένας μπάρμπας (ξένος φαινόταν) που φορούσε ένα από τα πιο όμορφα-αντρίκια-επιβλητικά μπουφάν που ................................................Δυστυχώς εάν δεν υπάρχει εμπειρία από μια συγκεκριμένη μάρκα, τότε πρέπει να βρεθεί κάποιος γενναίος για να κάνει την αρχή!!!

Ή μοιραίος. Θα δείξει.




Ωραία το έθεσες αλλά την σήμερον ημέρα ποιος ρισκάρει τα ευρουδάκια του .




:rolleyes: :rolleyes:

:( Εγώ, χωρίς να το ξέρω.. :) :rolleyes:


εφόσον είναι ξεπούλημα από stock, η τιμή θα είναι υπερβολικά καλή... φαινεται καλό, να το πάρεις και να ξέρεις ότι για κάποιο λόγο όλοι οι γνωστοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν κοινά υλικά (πχ cordura)
προσοχη στο νουμερο.....την εχουν πατησει πολλοί.....

ό,τι και να σου βγει....έχεις πολλές πολλές πιθανότητες να βγει ΟΚ

μεγεια...

€120 + ταχυδρομείο.!!! (Βέβαια να μην ξεχνάμε Stock. Αλλά τί με νοιάζει εμένα)
Σε νούμερο λίγο μεγάλο το μπουφάν, αλλά θα ήταν λίγο μικρό το απλό Large.

Ευχαριστώ.

DIOYK1381
24-01-2011, 17:14
καλοφορετη!!!
εμενα μου αρεσε κ ειναι value for money!!!

gsmaniac
24-01-2011, 18:40
καλοφορετη χρηστακο........μονο μεσα απο τα ταξιδια και τα χλμ,θα δεις αν αξιζε τα χρηματα που εδωσες;):)

ckk
24-01-2011, 19:09
καλοφορετη χρηστακο........μονο μεσα απο τα ταξιδια και τα χλμ,θα δεις αν αξιζε τα χρηματα που εδωσες;):)







Όντως έτσι είναι. Ο καιρός και τα χιλιόμετρα θα δείξουν.

Ξέρεις λόγω ‘καινούργιο κοσκινάκι μου’, ψάχνω ευκαιρίες να βγω με την μηχανή για να την φορέσω. Πχ τώρα με την βροχούλα, σκέφτομαι να πάω μια βολτούλα προς Νέα Μάκρη… http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020461.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={36F5FE70-A1F1-4A17-B98A-0B096C94DA35}) Μήπως είμαι τρελός - μήπως τάχω χαμένα...


Πάντως καλύτερα να φάω τα τυχόντα νερά της φτηνής μούφας τώρα, παρά να μου χαλάσει εκδρομή.

Strats
24-01-2011, 20:02
Πάντως Χρίστο για τα χρήματα που έδωσες, ότι και ναναι, είναι σίγουρα value for money, ακόμα κι αν την κρατήσεις για δεύτερη, για εκεί ασ πούμε που δε θα ήθελες να λέρωνες την ακριβή σου ;)

ckk
04-02-2011, 03:11
Σήμερα με την βρόχα να ρέει ‘right through’, που έλεγε και ο αείμνηστος… έκανα από το πρωί καμιά 60 χλμ. Πήγα στο συνεργείο γιατί εχθές μου έβγαλε ‘EWS’, σε άλλη δουλειά στην Αγία Παρασκευή και γύρισα σπίτι, επίτηδες, από το βουνό, Άγιο Πέτρο – υψόμετρο 750μ., με ΑΠΙΘΑΝΟ άνεμο – κρύο – χαλάζι και ομίχλη. Το έκανα για να τσεκάρω την στολή αλλά και για την βόλτα.

Μόνο το κράνος, BMW 5, θάμπωνε απίθανα και η θερμοκρασία πρέπει να ήταν τόσο χαμηλή με τα χαλάζια, που μου θάμπωνε τους καθρέπτες.


Εσωτερικά δεν αισθάνθηκα τίποτα. Ούτε κρύο, ούτε νερά… ούτε για πλάκα. Στεγνός έφτασα και η στολή έχει στεγνώσει και αυτή ήδη. Οι τσέπες επίσης στεγνές. Με τις μπότες επίσης κανένα πρόβλημα. Οπότε το test event για τις καλοκαιρινές Άλπεις, πήγε μια χαρά.

Και Ικανοποιημένος πάω τώρα για ύπνο. http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203D1.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={36F5FE70-A1F1-4A17-B98A-0B096C94DA35})

Capitain
04-02-2011, 08:36
Rollef και αντί για Cordura έχει Kodra και αντί για Goretex έχει Windtex.

Τα σημείωσα εκ των υστέρων διότι τώρα μαθαίνω και εγώ κάποιες λεπτομέρειες, που παίζουν ρόλο.
KODRA PAKSIMADI? :sm7:

ckk
04-02-2011, 19:05
KODRA PAKSIMADI? :sm7:

Κορόιδευε εσύ καπετάνιε μου.. δεν πειράζει. Εγώ είμαι στεγνός?...

And FIY:
Kodra: subsequent to kordura, technologically advanced material.

Main tech specs: higher density to maintain water totally blocked yet lower in weight. More to textile look than plastic / sturdy.

mario
04-02-2011, 21:42
καλοφόρετη και καλες εκδρομές Χρήστο

LakisGS
05-02-2011, 00:32
Καλοφόρετη και να κάνεις καλά χιλιόμετρα με αυτήν!! :)

(Η Gore-tex είναι αδιάβροχη μεμβράνη. Καμιά σχέση με την wind-tex η οποία είναι αντιανεμική. ;))

ckk
05-02-2011, 01:16
καλοφόρετη και καλες εκδρομές Χρήστο

thnx Μάριε

Καλοφόρετη και να κάνεις καλά χιλιόμετρα με αυτήν!! :)

(Η Gore-tex είναι αδιάβροχη μεμβράνη. Καμιά σχέση με την wind-tex η οποία είναι αντιανεμική. ;))

Με όλα αυτά τα -tex εγώ δεν έχω / είχα μεγάλη σχέση. Μπορεί να συνεχίσει να είναι 100% αδιάβροχη και αντικρυική. Το καλό που της θέλω. :cool:

teo71
05-02-2011, 10:24
Μην τους ακούς Χρήστο μου...

Βρήκες αδιάβροχη στολή με 120 ευρώ, έχουν σκάσει από τη ζήλια τους και τώρα προσπαθούν να σε μπερδέψουν με τεξ, μεξ και άλλους βαρύγδουπους όρους....:sm7::sm7: