PDA

View Full Version : Ερώτηση για βελτιωτικά καυσίμων


ΤΖΩΡΤΖΗΣ
26-01-2011, 23:52
Καλησπέρα παιδιά.2 ερωτήσεις:
1. Με αφορμή προβληματάκι που έχει παρουσιάσει το παπάκι μου ( address 125) με το injection,μάλλον κακής ποιότητας βενζίνης,(μια κάνει διακοπές και μια ανεβάζει ρελαντί).θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο καθαριστικό μπεκ/injection της redex,stp κλπ?τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?κάνουν δουλειά?μήπως η ναφθαλίνη που περιέχουν μπορεί να προκαλέσει ζημιά στον κινητήρα?
2. Ποια η γνώμη σας για τα βελτιωτικά οκτανίων.Αξίζουν?δεδομένου ότι τα περισσότερα πρατήρια στην Ελλάδα πουλάνε βενζίνη 92 οκτανίων(για την απλή αμόλυβδη μιλάω )
Ευχαριστώ προκαταβολικά;)

MARK
27-01-2011, 00:02
Καλησπέρα Τζώρτζη,σχετικά με το πρώτο ερώτημα να σου πώ οτι έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορες,ανα τακτά χρονικά διαστήματα(ανα 3-4 μήνες)βοηθούν στο να να είναι πιο καθαρός ο κινητήρας και κακό δεν κάνει....Καλό θα είναι να το χρησιμοποιείς σε ταξίδι ή σε ανοιχτό γενικά δρόμο για να το πατήσεις και να φύγει οτι βρωμιά έχει μαζέψει...
Σχετικά με τα βελτιωτικά οκτανίων κάτι κάνουν αλλά ουσιαστική διαφορά(μην φανταστείς κάτι τρελό) καταλαβαινεις σε ταξίδι.Το ιδανικότερο είναι ανα 3-4 γεμίσματα είναι να κάνεις ένα με την 100αρα βενζίνη....;)

ΤΖΩΡΤΖΗΣ
27-01-2011, 00:15
Καλησπέρα Τζώρτζη,σχετικά με το πρώτο ερώτημα να σου πώ οτι έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορες,ανα τακτά χρονικά διαστήματα(ανα 3-4 μήνες)βοηθούν στο να να είναι πιο καθαρός ο κινητήρας και κακό δεν κάνει....Καλό θα είναι να το χρησιμοποιείς σε ταξίδι ή σε ανοιχτό γενικά δρόμο για να το πατήσεις και να φύγει οτι βρωμιά έχει μαζέψει...
Σχετικά με τα βελτιωτικά οκτανίων κάτι κάνουν αλλά ουσιαστική διαφορά(μην φανταστείς κάτι τρελό) καταλαβαινεις σε ταξίδι.Το ιδανικότερο είναι ανα 3-4 γεμίσματα είναι να κάνεις ένα με την 100αρα βενζίνη....;)
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.Για το βελτιωτικό οκτανίων ρωτάω για τη 1200.Αν ήξερα ότι η 100αρα είναι έστω 98 οκτάνια θα την έβαζα.Αλλά όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τη νοθεία...:(

MARK
27-01-2011, 00:26
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.Για το βελτιωτικό οκτανίων ρωτάω για τη 1200.Αν ήξερα ότι η 100αρα είναι έστω 98 οκτάνια θα την έβαζα.Αλλά όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τη νοθεία...:(

Το κατάλαβα φίλε,βρές ένα πρατήριο που θα είναι καλύτερα της ίδιας εταιρία πετρελεοειδών(SHELL BP AVIN κ.τ.λ.) και βάζε εκεί που σίγουρα αυτό που ζητάς να βάλεις είναι αυτό που σου πουλάνε...Εγώ προσωπικά πια χρησιμοποιώ απλή και πολύ σπάνια βάζω την 100αρα και βάζω συχνά redex...;)

ΤΖΩΡΤΖΗΣ
27-01-2011, 00:41
Το κατάλαβα φίλε,βρές ένα πρατήριο που θα είναι καλύτερα της ίδιας εταιρία πετρελεοειδών(SHELL BP AVIN κ.τ.λ.) και βάζε εκεί που σίγουρα αυτό που ζητάς να βάλεις είναι αυτό που σου πουλάνε...Εγώ προσωπικά πια χρησιμοποιώ απλή και πολύ σπάνια βάζω την 100αρα και βάζω συχνά redex...;)
:sm8:Αυτό θα κάνω.Στη χοντρούλα βάζω και εγώ απλή αμόλυβδη από μια shell που ξέρω ότι είναι καθαρό πρατήριο.Οπότε + redex!Όσο για το παπί λόγω αυτονομίας βάζω και από πρατήρια που πουλάνε...Νεύρακαι ο θεός βοηθός...:yz

nivo
27-01-2011, 00:49
επειδη εχω κανει την ιδια ερωτηση σε συνεργειο που κανει καθαρισμο μπεκ σε αυτοκινητο μου ειχε πει καθε 40.000 χλμ καλο ειναι να ριχνουμε ενα καθαριστηκο για τα μπεκ καλο κανει κακο οχι το ιδο μπορουμε να κανουμε με τις καλες μας

panagiotis.farmer
27-01-2011, 08:06
:sm8:Καλησπέρα Τζώρτζη,σχετικά με το πρώτο ερώτημα να σου πώ οτι έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορες,ανα τακτά χρονικά διαστήματα(ανα 3-4 μήνες)βοηθούν στο να να είναι πιο καθαρός ο κινητήρας και κακό δεν κάνει....Καλό θα είναι να το χρησιμοποιείς σε ταξίδι ή σε ανοιχτό γενικά δρόμο για να το πατήσεις και να φύγει οτι βρωμιά έχει μαζέψει...
Σχετικά με τα βελτιωτικά οκτανίων κάτι κάνουν αλλά ουσιαστική διαφορά(μην φανταστείς κάτι τρελό) καταλαβαινεις σε ταξίδι.Το ιδανικότερο είναι ανα 3-4 γεμίσματα είναι να κάνεις ένα με την 100αρα βενζίνη....;)

Fuji
29-01-2011, 01:01
:sm8:

gemara
29-01-2011, 09:47
Εδώ και πολλά χρόνια όλοι οι μάστοροι λένε ποτέ βελτιωτικά στο καύσιμο και στα λάδια, εκτός αν το έχετε για πέταμα το μηχανάκι σας...

ΤΖΩΡΤΖΗΣ
29-01-2011, 11:50
Εδώ και πολλά χρόνια όλοι οι μάστοροι λένε ποτέ βελτιωτικά στο καύσιμο και στα λάδια, εκτός αν το έχετε για πέταμα το μηχανάκι σας...
Τόσο μεγάλη ζημιά κάνουν τα βελτιωτικά???:Απορία:Προφανώς περιέχουν χημικά που διαβρώνουν μέρη του κινητήρα,αν κατάλαβα καλά.

ckk
29-01-2011, 17:09
Εδώ και πολλά χρόνια όλοι οι μάστοροι λένε ποτέ βελτιωτικά στο καύσιμο και στα λάδια, εκτός αν το έχετε για πέταμα το μηχανάκι σας...


http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020408.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={36F5FE70-A1F1-4A17-B98A-0B096C94DA35}) ... και τζάμπα λεφτά. Δεν θα καταλάβεις τίποτα.

gemara
29-01-2011, 20:05
Τόσο μεγάλη ζημιά κάνουν τα βελτιωτικά???:Απορία:Προφανώς περιέχουν χημικά που διαβρώνουν μέρη του κινητήρα,αν κατάλαβα καλά.

Για να στο λέμε, όλο και κάποιο μηχανάκι θα έχουμε πετάξει σαν πιτσιρικάδες και μεις με όλα αυτά που του βάζαμε του ταλαίπωρου μέσα...

Corsair
29-01-2011, 21:11
Δε ξέρω για τα βελτιωτικά καυσίμου τι παίζει αλλά σε ένα αγροτικό
χιουνται που είχα κάποτε,έβαλα ένα βελτιωτικό λαδιού, stp νομίζω ήταν
και πήρα τον κινητήρα στο χέρι μετά από 10.000 km.
Ο κινητήρας είχε 130.000 Km. :mad:

GeorgeP
29-01-2011, 23:21
Καλησπέρα παιδιά.2 ερωτήσεις:
1. Με αφορμή προβληματάκι που έχει παρουσιάσει το παπάκι μου ( address 125) με το injection,μάλλον κακής ποιότητας βενζίνης,(μια κάνει διακοπές και μια ανεβάζει ρελαντί).θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο καθαριστικό μπεκ/injection της redex,stp κλπ?τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?κάνουν δουλειά?μήπως η ναφθαλίνη που περιέχουν μπορεί να προκαλέσει ζημιά στον κινητήρα?

Αν κρινω απο το παρακατω βιντεο θα ημουν πολυ επιφυλακτικος!


2. Ποια η γνώμη σας για τα βελτιωτικά οκτανίων.Αξίζουν?δεδομένου ότι τα περισσότερα πρατήρια στην Ελλάδα πουλάνε βενζίνη 92 οκτανίων(για την απλή αμόλυβδη μιλάω )
Ευχαριστώ προκαταβολικά;)

YouTube - 5th Gear - Myth about fuel additives

vpentza
30-01-2011, 00:18
απλό και κατανοητό GeorgeP.....
μακριά και αλάργα λοιπόν.....;)

GeorgeP
30-01-2011, 00:57
τα καταλοιπα της καυσης στον κινητηρα ειναι απο υλικο πολυ μα παρα πολυ σκληρό!! Οσες φορες ελυσα κινητηρα για να καθαρισω π.χ τις εδρες των βαλβιδων αλλα ακι τις βαλβιδες επρεπε να χρησιμοποιησω συρματοβουρτσες πανω στο black & Decker. Πως ειναι δυνατον λοιπόν ενα τετοιο καθαριστικο να κανει την δουλεια που υποσχεται?

Ειναι σαν να θελει καποιος να βγαλει την πλακα απο τα δοντια του με στοματικα διαλυματα!!!γινεται? δεν γινεται!!! Αν δεν μπει το ανατριχιαστικο εργαλειακι του οδοντιατρου ¨η οι υπερηχοι δεν γινεται να βγει η πλακα! Το ιδιο ειναι ακι με τα καταλοιπα της βενζινης!

griv_gs
30-01-2011, 01:44
Εγώ στο αυτοκίνητο renault megane έβαλα στην βενζίνη motorkote για καθαρισμό, αφού είχα συχνά βουλωμένα μπεκ και το αποτέλεσμα?

μυδια.

Τον κινητήρα βέβαια δεν τον πήρα στο χέρι ευτυχώς:mad:

gandreas
30-01-2011, 03:00
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.Για το βελτιωτικό οκτανίων ρωτάω για τη 1200.Αν ήξερα ότι η 100αρα είναι έστω 98 οκτάνια θα την έβαζα.Αλλά όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τη νοθεία...:(


αντε γιατι με τρέλανες:sm7:

ΤΖΩΡΤΖΗΣ
30-01-2011, 19:14
τα καταλοιπα της καυσης στον κινητηρα ειναι απο υλικο πολυ μα παρα πολυ σκληρό!! Οσες φορες ελυσα κινητηρα για να καθαρισω π.χ τις εδρες των βαλβιδων αλλα ακι τις βαλβιδες επρεπε να χρησιμοποιησω συρματοβουρτσες πανω στο black & Decker. Πως ειναι δυνατον λοιπόν ενα τετοιο καθαριστικο να κανει την δουλεια που υποσχεται?

Ειναι σαν να θελει καποιος να βγαλει την πλακα απο τα δοντια του με στοματικα διαλυματα!!!γινεται? δεν γινεται!!! Αν δεν μπει το ανατριχιαστικο εργαλειακι του οδοντιατρου ¨η οι υπερηχοι δεν γινεται να βγει η πλακα! Το ιδιο ειναι ακι με τα καταλοιπα της βενζινης!
Πάντα κατατοπιστικός!Ευχαριστούμε :)

TEOSS
05-02-2011, 02:06
Εάν υπάρχει πρόβλημα στα μπεκ,το καθαριστικό δεν κάνει τίποτα, μόνο με υπέρηχους ! Για βαλβίδες – πιστόνι …λύσιμο.
Επίσης ,ούτε με βελτιωτικό οκτανίων θα δεις βελτίωση. Αυτά τα πρόσθετα είναι κατάλληλα για πουσαρισμένους κινητήρες και όχι παραγωγής.
Εάν έχουμε έναν <<καθαρό>> κινητήρα και θέλουμε να τον διατηρήσουμε ….παίζουν πολλά (όπως η χρήση της ακριβής σπέσιαλ βενζίνης μερικών πρατήριων) Πάντα βεβαίως θέλει προσοχή στο τι μπαίνει στον κινητήρα γιατί καραδοκούν προβλήματα.

Προσωπικά έχω κάνει αρκετές δοκιμές με μια μόνο <<καταστροφή>> όταν έβαλα –προ 15ετιας- σε ένα Mitsubishi (τουρμπιδατο!:D) καθαριστικό μπεκ….τα μπεκ βέβαια δεν καθάρισαν αλλά διαβρώθηκε ο αισθητήρας οξυγόνου που ήταν ενσωματωμένος στην πολλαπλή ….άλλαγμα όλη :yz

Apirathos
23-03-2011, 18:13
Καλόν είναι να αποφεύγουμε τα ματζούνια. Με πορδές, αυγά δε βάφονται :).
Μέχρι κι οι βενζινάδες τα αντιπροτείνουν...

taksidiotis
31-03-2011, 12:36
Είμαι κατά των οποιαδήποτε βελτιωτικών στην μηχανή.όπως επίσης για την 100άρα βενζίνη για τον boxer κινητήρα.

Fuji
31-03-2011, 16:11
Ερώτηση παραπλήσια : επεμβάσεις σαν αυτήν που επισυνάπτω, έχει δοκιμάσει κανείς; Και ο σχετικός σύνδεσμος (http://www.fueleconomy.gr/) ... :confused:

erasel
31-03-2011, 16:40
Καλή ερώτηση και επίκαιρη:sm7:
με απασχολεί και μένα τα έχει δοκομάσει κάποιος?

KRASOPATERAS
01-04-2011, 00:26
Ερώτηση παραπλήσια : επεμβάσεις σαν αυτήν που επισυνάπτω, έχει δοκιμάσει κανείς; Και ο σχετικός σύνδεσμος (http://www.fueleconomy.gr/) ... :confused:

Αυτά είναι για να γελάς….ούτε μεθυσμένος δεν θα τα πίστευα….;)

Αν ήταν καλά θα τα έβαζαν και οι αντιπροσωπείες.

taksidiotis
01-04-2011, 07:33
το θεμα μην το ψαχνεις περαιτερω.τα καυσιμα στην ελλαδα ετσι κι αλλιως ειναι μια λυπητερη ιστορια.
μην ψαχνεις ομως βελτιωτικα κι αλλους μυθους.βαζε 95αρα κι ασε τα υπολοιπα στο χερι του Θεου.

KRASOPATERAS
01-04-2011, 09:13
το θεμα μην το ψαχνεις περαιτερω.τα καυσιμα στην ελλαδα ετσι κι αλλιως ειναι μια λυπητερη ιστορια.
μην ψαχνεις ομως βελτιωτικα κι αλλους μυθους.βαζε 95αρα κι ασε τα υπολοιπα στο χερι του Θεου.

Στο χέρι του Boxer θέλεις να πεις….:sm7: