PDA

View Full Version : ΕΝΔΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ


smazis
28-01-2011, 17:40
Θα ήθελα να ζητήσω την πολύτιμη συμβουλή σας γιατι σκοπεύω να προβώ σε αγορά του παρακάτω προιόντος.
Cellularline - INTERPHONE F4 STEREO (http://www.cellularline.com/catalog/en/catalogo_cellular_line/moto/interphone/interphone_f4_stereo)
Το βασικό πλεονέκτημα της ομολογουμένως ακριβής τιμή του (179€) το οποίο για μένα είναι βασικό κριτήριο, είναι η δυνατότητα που έχει να συνδέεται ταυτόχρονα με δύο (2) κινητά. Μήπως το έχει δοκιμάσει ή το έχει αγοράσει κάποιος απο εσάς να μου πει εντυπώσεις ; Και αν γνωρίζει κανένας αν υπάρχει αντίστοιχη συσκευή η οποία όμως να υποστηρίζει την ταυτόχρονη χρήση 2 κινητών (και φυσικά όλα τα άλλα καλούδια) αλλά να είναι ποιό οικονομική; Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων.

nivo
28-01-2011, 20:26
δες και αυτο MIDLAND BT2 INTERCOM - Louis - Motorrad & Freizeit (http://www.louis.de/_20bde5afcc83497c71539ed67ea35f729a/index.php?topic=artnr&artnr=10004670) ειναι δοκιμασμενο και θα ακουσεις πιο πολλες αποψεις φανταζομαι

smazis
28-01-2011, 20:42
Ναι έχω ακούσει πάρα πολυ καλά λόγια για το Midland αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει 2 τηλέφωνα ταυτόχρονα.

nivo
28-01-2011, 21:12
Ναι έχω ακούσει πάρα πολυ καλά λόγια για το Midland αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει 2 τηλέφωνα ταυτόχρονα.
μα τι να τα κανεις τα 2 τηλεφωνα ?

xpan
28-01-2011, 21:14
δες και αυτο MIDLAND BT2 INTERCOM - Louis - Motorrad & Freizeit (http://www.louis.de/_20bde5afcc83497c71539ed67ea35f729a/index.php?topic=artnr&artnr=10004670) ειναι δοκιμασμενο και θα ακουσεις πιο πολλες αποψεις φανταζομαι

Την έχω 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος;)

smazis
28-01-2011, 21:17
Λόγο δουλειάς έχω ένα με 2 sim ... και ένα προσωπικό Iphone 4. Ποτέ δεν ξέρεις ποιό θα χτυπήσει.

peterv
29-01-2011, 04:25
Συγνώμη για την παρατήρηση .......

αλλά πολλές ευθύνες κουβαλάς πάνω σου και ειδικά στην μηχανή είναι επικίνδυνο.....

Φιλικά πάντα

georgios
31-01-2011, 12:13
Καλημέρα σας,

να σας ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου. Εγώ έχω το Schubert C3 για εμένα και ένα αλλο full face για την κοπέλα μου. Αν είναι να πάρω κάποιο Handset Bloutouth θα ήθελα να πάρω αυτό της Schubert για εμένα. Το ζήτημα όμως είναι αν οποιοδήποτε άλλο μπορεί να συνδεθεί για ενδοσυνενόηση με αυτό της Schubert ή/και γενικότερα αν μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους για ενδοσυνενόηση διαφορετικά μοντέλα.

Σας παρακαλώ μόνο αν το έχει δοκιμάσει κανείς για να βγάλουμε 100% συμπερασμάτα.
Σας ευχαριστώ!

vpentza
31-01-2011, 14:14
πρέπει να κοιτάξεις στα χαρακτηριστικά της κάθε συσκευής που θέλεις να συνδέσεις εάν υποστηρίζουν το ίδιο BlueTooth πρωτόκολλο...Κατά 99,9% συνδέονται με οτιδήποτε φέρει BT πομπό και δέκτη...;)

Translatoras
05-03-2011, 14:32
Καλημέρα σας,

να σας ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου. Εγώ έχω το Schubert C3 για εμένα και ένα αλλο full face για την κοπέλα μου. Αν είναι να πάρω κάποιο Handset Bloutouth θα ήθελα να πάρω αυτό της Schubert για εμένα. Το ζήτημα όμως είναι αν οποιοδήποτε άλλο μπορεί να συνδεθεί για ενδοσυνενόηση με αυτό της Schubert ή/και γενικότερα αν μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους για ενδοσυνενόηση διαφορετικά μοντέλα.

Σας παρακαλώ μόνο αν το έχει δοκιμάσει κανείς για να βγάλουμε 100% συμπερασμάτα.
Σας ευχαριστώ!

Φίλε Γιώργο είμαι ο άνθρωπός σου!!!
Βέβαια, ίσως να έχεις ήδη βρει τη λύση, αξίζει όμως να αναφέρω την εμπειρία μου.

Αγόρασα και εγώ το C3 και αμέσως έψαξα λύση για το θέμα ενδοεπικοινωνίας του οδηγού με κινητό/μουσική/συνεπιβάτη/άλλου οδηγού.

Χρησιμοποιώ ήδη το BT2 της Midland και είμαι πολύ-πολύ ευχαριστημένος.

Αγόρασα το εκπληκτικό σαν σύλληψη και υλοποίηση σύστημα SRC (με κατασκευαστή την Cardo) που ενσωματώνεται πλήρως στο κράνος με την προϋπόθεση ότι αν δεν "ζευγαρώνεται" (pair το λένε) με το ΒΤ2 θα το επέστρεφα.

Δυστυχώς δεν είχα καμία επιτυχία. Το συγκεκριμένο σύστημα "συνεργάζεται" μόνο με άλλα συστήματα της Cardo (Scala Rider κλπ), τα οποία δεν είναι καθόλου φτηνά.

Δεδομένου ότι ήδη έχω δώσει 250€ (σούπερ τιμή) για τα ΒΤ2 και ότι έσκασα άλλα 450 για το κράνος, δεν είχα καμιά διάθεση να αγοράσω και τρίτο σύστημα ενδοεπικοινωνίας για να μιλάω μόνο με το συνεπιβάτη (για τους φίλους αναβάτες ούτε λόγος διότι πήραν όλοι ΒΤ2 με την προσφορά του Louis.de).

Επομένως, το γύρισα πίσω.

Τουτέστιν, αν δεν έχεις ήδη ενδοσυνεννόηση τότε παίρνεις το SRC για το δικό σου C3 και ένα μονό σύστημα της Cardo για το συνεπιβάτη.

Αν έχεις ΗΔΗ κάποιο σύστημα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Cardo, τότε πάρε άλλο ένα ίδιας μάρκας και προσάρμοσέ το στο C3.

Αν θελήσεις κάτι παραπάνω στείλε πμ.

georgios
29-03-2011, 13:37
Δεν έχω πάρει ακόμα κανένα... Και ακόμα ψάχνομαι... και μάλλον έχω μπερδευτεί... :)

peterv
29-03-2011, 19:14
Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες εφαρμογές από άποψη απόδοσης αλλά είναι περιορισμένες σε πωλήσεις , και αξίζουν πολυ περισσότερα χρήματα από ....

BT2 και ξενοιάζεις. Το πιο απλό, διαδεδομένο και αξιόπιστο από τα συστήματα που κυκλοφορούν. Και αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω......

georgios
29-03-2011, 20:18
Αρχίζω να καλοβλέπω το Interphone F4... Λέγεται πως έχει πολύ καλύτερη ποιότητα στην ακροαση...

TASOS GS
30-03-2011, 18:42
Συγνώμη για την παρατήρηση .......

αλλά πολλές ευθύνες κουβαλάς πάνω σου και ειδικά στην μηχανή είναι επικίνδυνο.....

Φιλικά πάντα

καλο ειναι οταν καβαλας την καλη σου να τα
περιοριζεις τα τηλ γιατι δεν συμβαδιζουν
φιλικα και απο μενα παντα:)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
31-03-2011, 16:47
αν ηθελα ενδοσυνεννοηση θα πηγενα με το αμαξι.......

syan
31-03-2011, 17:15
αν ηθελα ενδοσυνεννοηση θα πηγενα με το αμαξι.......

Κι αν δέν έχεις αμάξι τί κάνεις..;;)