PDA

View Full Version : Ο φόβος της στροφής.


Apirathos
01-02-2011, 17:56
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος:

Φοβάμαι να στρίψω!! Ενώ όλα κυλούν ο#### μέχρι την είσοδο στη στροφή, μόλις μπω σε αυτή, με κυριεύει ο φόβος πως η μηχανή θα γλιστρήσει από την φυγόκεντρο, η αδρεναλίνη ανεβαίνει και έτσι κόβω ταχύτητα ώστε να ελαττώσω την κλίση και καταλήγω να στρίβω σαν αξύριστος γεράκος με δίχρονο "dio" και πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.
Σε στροφές 90 μοιρών στην πόλη, νοιώθω πως αν στρίψω σχετικά γρήγορα, θα γλιστρήσει η μπροστινή ρόδα και θα βρεθώ κάτω σαν πεσμένος γεράκος με δίχρονο "dio" και σπασμένο πλέον, πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.

...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;

MARK
01-02-2011, 18:01
Η μπέμπα δεν φεύγει:D,μην αγχώνεσαι όλοι την ίδια σκέψη και αντίδραση έχουμε...Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...;)

angpass
01-02-2011, 18:19
Φίλε μου το ότι φοβάσαι σημαίνει ότι έχεις ξεκινήσει σωστά.
Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους με τα χιλιόμετρα και την εμπειρία που θα αποκτάς κάθε ημέρα.


Όπως είπε και ο MARK
“Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο
μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...”

gandreas
01-02-2011, 18:20
Η μπέμπα δεν φεύγει:D,μην αγχώνεσαι όλοι την ίδια σκέψη και αντίδραση έχουμε...Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...;)


:sm8::sm8:
Αν εννοείς το 650 μοντέλο 2002 μια και το είχα και εγώ, την ίδια αίσθηση είχα, (σαν να με βλέπω …..:o) όταν πήρα την 1200 που έστριβε μόνη της , ξανάνιωσα περήφανος άντρας και πιλότος:D.
Αν λες για το τελευταίο μοντέλο δεν ξέρω αλλά και πάλι η αίσθηση είναι, όχι η πραγματικότητα.

nivo
01-02-2011, 18:31
ειναι καλο που εισαι υποψιασμενος δε χρειαζετε ο φοβος οσο ο σεβασμος στη μοτο σου και να ξερεις τα ορια σου και εγω το σκεφτομαι καποιες φορες και ειμαι πανω σε δυο ροδες απο 14 χρονων σχεδον 27 χρονια

steliosx
01-02-2011, 19:01
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος: Φοβάμαι να στρίψω!! .......
...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;

Τίποτα από τα δύο αγαπητέ Γιάννη (Apirathos). :)
Από την στιγμή που το νιώθεις έτσι, είσαι πλέον έτοιμος και να μάθεις πως να στρίβεις. Έτσι ήμουν και εγώ. Από αυτούς που νόμιζαν ότι ήξεραν. Μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν ήξερα, τότε έμαθα.

Στο δια ταύτα.
Πιστεύω ότι ένα σχολείο είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνεις.
Επίσης μπορείς να αρχίσεις να υποψιάζεσαι για το θέμα, κάνοντας ενα καλό ψάξιμο στο Internet. Θα βρείς πολύ υλικό. Και στo δικό μας forum υπάρχει ενότητα με κάποια πολύ σχετικά θέματα.;)

Δύο link είναι:

http://www.gsforum.gr/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-22/%CE%97-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-sport-riding-techniques-6044/


http://www.gsforum.gr/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-22/%CE%A4%CE%BF-%CE%B3%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-precession-torque-619/

panagiotis.farmer
01-02-2011, 19:26
:sm8:Η μπέμπα δεν φεύγει:D,μην αγχώνεσαι όλοι την ίδια σκέψη και αντίδραση έχουμε...Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...;)

aeriko
01-02-2011, 20:06
Φίλε μου να σου πώ το πρόβλημα που είχα εγώ: Φοβόμουν να στρίψω αριστερά, δεν ξέρω γιατί. Το καλό είναι ότι αφιέρωσα ένα Σάββατο και πέρασα το ασφάλτινο σχολείο του "Σπανού". Εκτοτε και με την εμπειρία των χιλιομέτρων όλα άλλαξαν.

Capitain
01-02-2011, 20:17
Φίλε μου να σου πώ το πρόβλημα που είχα εγώ: Φοβόμουν να στρίψω αριστερά, δεν ξέρω γιατί. Το καλό είναι ότι αφιέρωσα ένα Σάββατο και πέρασα το ασφάλτινο σχολείο του "Σπανού". Εκτοτε και με την εμπειρία των χιλιομέτρων όλα άλλαξαν.
Εγώ και με το Fazer 1000 που είχα, και με το 1150 μου περισσεύει 1 με 1μιση δαχτυλο στο πίσω λάστιχο...(Το θέλει κανείς? :D) Θέλω να μπώ σε μία πίστα να το τερματίσω αλλά ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση...
Νομίζω πάντως ότι όλα τα μηχανάκια στρίβουν όσο έχεις κουράγια, πόσο μάλλον τα δικά μας που είναι στιβαρά και 'πατάνε' καλά στο δρόμο με αναρτήσεις ποιότητος..
Προοδευτικά πάντως θα σταματήσεις να σκέφτεσαι τις στροφές, γίνεται μόνο του...

renovatio
01-02-2011, 20:40
Kι εγω φοβιτσιάρης είμαι αλλά να μείνει μεταξυ μας ε? :cool:

SenseiG
01-02-2011, 21:12
Φίλε μου να σου πώ το πρόβλημα που είχα εγώ: Φοβόμουν να στρίψω αριστερά, δεν ξέρω γιατί. Το καλό είναι ότι αφιέρωσα ένα Σάββατο και πέρασα το ασφάλτινο σχολείο του "Σπανού". Εκτοτε και με την εμπειρία των χιλιομέτρων όλα άλλαξαν.
:sm8:

gemara
01-02-2011, 21:44
Πολύ καλά τα λες και έτσι τα έχουμε βιώσει όλοι μας.

Ο Θεούλης μας κατασκεύασε για να περπατάμε όρθιοι και το σασί μας να αντέχει σε προσκρούσεις με ταχύτητες 4-5 χλμ την ώρα.

Αν έχουμε σώας τας φρένας, οτιδήποτε ξεπερνάει και διαφοροποιείται από τα παραπάνω μας ξυπνάει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και αντιδρούμε.

Με την εμπειρία και πολύ περισσότερο με το διάβασμα "μπαίνει" στο κεφάλι μας το πως στρίβει αυτό το πράμα και όσο περισσότερο τα βελτιώνουμε αυτά τα δύο - ω του θαύματος - πλαγιάζει περισσότερο η μηχανή!

Διάβασε λίγο για το γυροσκοπικό φαινόμενο για να καταλάβεις γιατί η μηχανή στρίβει με το πλάγιασμα και όχι με το στρίψιμο του τιμονιού.

Όταν τα διαβάσεις όλα τα παραπάνω, κάνε ένα κολπάκι: Πήγαινε με 40-50 στο ίσιωμα και τράβηξε λίγο (ένα τακ) το τιμόνι από τη δεξιά πχ χειρολαβή του; Το συμπέρασμα που θα βγάλεις και είναι κόντρα στον εγκέφαλο όλων μας είναι, ότι όταν θες να στρίψεις αριστερά με μία μηχανή που κινείται με ταχύτητα θα πρέπει να κάνεις το τιμόνι της δεξιά. Με τον καιρό, αυτό περνάει στην "χαρτογράφηση" του εγκεφάλου σου και το κάνεις ασυναίσθητα...;)

ThanDim
01-02-2011, 22:40
Διάβασε λίγο για το γυροσκοπικό φαινόμενο για να καταλάβεις γιατί η μηχανή στρίβει με το πλάγιασμα και όχι με το στρίψιμο του τιμονιού.

Όταν τα διαβάσεις όλα τα παραπάνω, κάνε ένα κολπάκι: Πήγαινε με 40-50 στο ίσιωμα και τράβηξε λίγο (ένα τακ) το τιμόνι από τη δεξιά πχ χειρολαβή του; Το συμπέρασμα που θα βγάλεις και είναι κόντρα στον εγκέφαλο όλων μας είναι, ότι όταν θες να στρίψεις αριστερά με μία μηχανή που κινείται με ταχύτητα θα πρέπει να κάνεις το τιμόνι της δεξιά. Με τον καιρό, αυτό περνάει στην "χαρτογράφηση" του εγκεφάλου σου και το κάνεις ασυναίσθητα...;)

Μάλλον θέλεις να πεις οτι η μηχανή στρίβει με την ανάποδη στρέψη του τιμονιού! Το πλάγιασμα είναι αποτέλεσμα αυτού.... Παρακάτω το εξηγείς απολύτως σωστά!!!

ortho
01-02-2011, 23:00
Σα γενική συμβουλή, μη χάνεις ποτε από τα μάτια σου το σημείο που θες να πάει η μηχανή όταν στρίβεις.
Σε κάτι παραπάνω από στιγμιαία έλλειψης συγκέντρωσης η μηχανή σηκώνεται κι ανοίγει την τροχιά της.....

gemara
01-02-2011, 23:01
Μάλλον θέλεις να πεις οτι η μηχανή στρίβει με την ανάποδη στρέψη του τιμονιού! Το πλάγιασμα είναι αποτέλεσμα αυτού.... Παρακάτω το εξηγείς απολύτως σωστά!!!

Δράση και αντίδραση είναι αυτά. Κάνεις το ένα συμβαίνει το άλλο, και ανάποδα.

YouTube - Countersteering 101 v1.1

Slane
01-02-2011, 23:08
Φίλε Γιάννη,

Ο δρόμος χρειάζεται σεβασμό αλλά σε καμιά περίπτωση φόβο. Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος & μας οδηγεί σε τελείως λανθασμένους χειρισμούς.
Είχα & εγώ την ίδια φοβία μέχρι που παρακολούθησα το σχολείο του Σπανού που μου έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση & πολλές γνώσεις. Θα σου πω χαρακτηριστικά πως ενώ ήμουν μεγάλος χέστης κατά τη διάρκεια του σχολείου "έξυσα" πάνω από δέκα φορές τα μαρσπιέ έχοντας την ίδια ακριβώς μοτοσικλέτα με τη δική σου. Στο συνιστώ λοιπόν ανεπιφύλακτα.
Τέλος τεράστια σημασία έχουν τα λάστιχα. Αν είναι καινούργια & ζεστά η μοναδική περίπτωση να σε ρίξουν είναι να πατήσεις σε λάδια.

gemara
01-02-2011, 23:18
Φίλε Γιάννη,

Ο δρόμος χρειάζεται σεβασμό αλλά σε καμιά περίπτωση φόβο. ...

Σύντεκνε να διαφωνήσουμε λιγάκι, οκ; Όποιος δεν φοβάται στον δρόμο είναι επικίνδυνος, για το εαυτό του πρώτα. Οι περισσότεροι που δε φοβούνται και είναι μεγάλοι "μάγκες", σκοτώνονται μερικές φορές. Ο φόβος είναι αυτός που μας κρατάει ζωντανούς, είτε αυτοκίνητο οδηγάμε, είτε μηχανή, είτε αεροπλάνο πετάμε, είτε κάνουμε το ζογκλέρ, είτε κάνουμε κούνια...

Slane
01-02-2011, 23:25
Συνονόματε Γιώργο,

Μίλησα για σεβασμό & όχι για μαγκιές στο δρόμο.
Οι ορθοπεδικές κλινικές έχουν γεμίσει "τσάμπα μάγκες".
Θέλω να πώ πως τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται λόγω πανικού.

Ακιs
01-02-2011, 23:27
Σύντεκνε να διαφωνήσουμε λιγάκι, οκ; Όποιος δεν φοβάται στον δρόμο είναι επικίνδυνος, για το εαυτό του πρώτα. Οι περισσότεροι που δε φοβούνται και είναι μεγάλοι "μάγκες", σκοτώνονται μερικές φορές. Ο φόβος είναι αυτός που μας κρατάει ζωντανούς, είτε αυτοκίνητο οδηγάμε, είτε μηχανή, είτε αεροπλάνο πετάμε, είτε κάνουμε το ζογκλέρ, είτε κάνουμε κούνια...

Θα συμφωνησω απολυτα και θα συμπληρωσω οτι ο φοβος και η υποψια [με μετρο παντα] ειναι απαραιτητα συστατικα γενικα για την οδηγηση και ειδικοτερα για τις στροφες.....;)

1974
01-02-2011, 23:39
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται!!!!!!

mario
01-02-2011, 23:53
Φίλε μου το ότι φοβάσαι σημαίνει ότι έχεις ξεκινήσει σωστά.
Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους με τα χιλιόμετρα και την εμπειρία που θα αποκτάς κάθε ημέρα.


Όπως είπε και ο MARK
“Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο
μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...”



:sm8:

Gemat
01-02-2011, 23:54
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος:

Φοβάμαι να στρίψω!! Ενώ όλα κυλούν ο#### μέχρι την είσοδο στη στροφή, μόλις μπω σε αυτή, με κυριεύει ο φόβος πως η μηχανή θα γλιστρήσει από την φυγόκεντρο, η αδρεναλίνη ανεβαίνει και έτσι κόβω ταχύτητα ώστε να ελαττώσω την κλίση και καταλήγω να στρίβω σαν αξύριστος γεράκος με δίχρονο "dio" και πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.
Σε στροφές 90 μοιρών στην πόλη, νοιώθω πως αν στρίψω σχετικά γρήγορα, θα γλιστρήσει η μπροστινή ρόδα και θα βρεθώ κάτω σαν πεσμένος γεράκος με δίχρονο "dio" και σπασμένο πλέον, πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.

...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει στη καριερα σου ως οδηγος δικυκλου;

Αν εχεις κανει πολλα τοτε μαλλον κατι εχεις μαθει στραβα.

Αν εχεις κανει λιγα, διαβασε τεχνικες οδηγησης ωστε να βελτιωσεις τον τροπο που οδηγεις.

Ασχετα με τα χιλιομετρα που εχεις οδηγησει, οταν στριβεις χωρισε στη στροφη σε 2 μερη. Το πρωτο μεχρι τη κορυφη (apex) της στροφης και το υπολοιπο μεχρι την εξοδο.

Εκτιμησε την ασφαλη ταχυτητα που μπορεις να στριψεις πριν απο τη στροφη, και παρε ολη τη στροφη χωρις μεταβολη στη ταχυτητα. Αν φρεναρεις κατα τη διαρκεια της στροφης μειωνεις το οριο της προσφυσης των ελαστικων σου.

Το κλειδι στο να αντιμετωπισεις το φοβο σου ισως να ειναι στο σημειο που κοιτας κατα τη διαρκεια της στροφης. Κατα το πρωτο μισο εχε το βλεμα σου καρφωμενο στο apex της στροφης. Μολις φθασεις στο apex κοιταξε την εξοδο της στροφης. Μαθε τη παραπανω τεχνικη στη ταχυτητα που αισθανεσαι ασφαλης και σιγα-σιγα θα μειωθει η ανασφαλεια που νοιωθεις και θα μπορεσεις να ανεβασεις τη ταχυτητα (και παραλληλα τη κλιση σου) στη στροφη.

Επισης γερνε το σωμα μαζι με τη μηχανη, αλλα κρατα το κεφαλι σε πιο ορθια θεση. Ψυχολογικα αυτο βοηθαει.

Να εχεις υπ οψιν οτι οσο γερνεις το σωμα σε σχεση με τη μηχανη προς τη στροφη τοσο λιγοτερο χρειαζεται να γειρεις τη μηχανη για να στριψεις με μια συγκεκριμενη ταχυτητα. Αν κρατας ολο το σωμα ορθιο πλαγιαζοντας μονο τη μηχανη, αυτη πρεπει να γειρει αρκετα περισσοτερο προκειμενου να μεινει στη τροχια της στροφης με τη παραπανω ταχυτητα. Η πρωτη περιπτωση ειναι ασφαλεστερη απο τη δευτερη.

Τελος, χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, υπαρχουν ανθρωποι μη συμβατοι με τα δικυκλα. Αν κρινεις οτι εισαι ενας απο αυτους, μη πηγαινεις γυρευοντας για μπελαδες. Αν λοιπον εισαι νεος οδηγος μην απογοητευεσαι, θα μαθεις! Κανεις δεν ηξερε να οδηγει απο τη κουνια του. Αν ομως οδηγεις καιρο και δεν μπορεις να μαθεις να στριβεις καποια στιγμη θα φας τα μουτρα σου!

ortho
02-02-2011, 00:07
Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει στη καριερα σου ως οδηγος δικυκλου;

Αν εχεις κανει πολλα τοτε μαλλον κατι εχεις μαθει στραβα.

Αν εχεις κανει λιγα, διαβασε τεχνικες οδηγησης ωστε να βελτιωσεις τον τροπο που οδηγεις.

Ασχετα με τα χιλιομετρα που εχεις οδηγησει, οταν στριβεις χωρισε στη στροφη σε 2 μερη. Το πρωτο μεχρι τη κορυφη (apex) της στροφης και το υπολοιπο μεχρι την εξοδο.

Εκτιμησε την ασφαλη ταχυτητα που μπορεις να στριψεις πριν απο τη στροφη, και παρε ολη τη στροφη χωρις μεταβολη στη ταχυτητα. Αν φρεναρεις κατα τη διαρκεια της στροφης μειωνεις το οριο της προσφυσης των ελαστικων σου.

Το κλειδι στο να αντιμετωπισεις το φοβο σου ισως να ειναι στο σημειο που κοιτας κατα τη διαρκεια της στροφης. Κατα το πρωτο μισο εχε το βλεμα σου καρφωμενο στο apex της στροφης. Μολις φθασεις στο apex κοιταξε την εξοδο της στροφης. Μαθε τη παραπανω τεχνικη στη ταχυτητα που αισθανεσαι ασφαλης και σιγα-σιγα θα μειωθει η ανασφαλεια που νοιωθεις και θα μπορεσεις να ανεβασεις τη ταχυτητα (και παραλληλα τη κλιση σου) στη στροφη.

Επισης γερνε το σωμα μαζι με τη μηχανη, αλλα κρατα το κεφαλι σε πιο ορθια θεση. Ψυχολογικα αυτο βοηθαει.

Να εχεις υπ οψιν οτι οσο γερνεις το σωμα σε σχεση με τη μηχανη προς τη στροφη τοσο λιγοτερο χρειαζεται να γειρεις τη μηχανη για να στριψεις με μια συγκεκριμενη ταχυτητα. Αν κρατας ολο το σωμα ορθιο πλαγιαζοντας μονο τη μηχανη, αυτη πρεπει να γειρει αρκετα περισσοτερο προκειμενου να μεινει στη τροχια της στροφης με τη παραπανω ταχυτητα. Η πρωτη περιπτωση ειναι ασφαλεστερη απο τη δευτερη.

Τελος, χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, υπαρχουν ανθρωποι μη συμβατοι με τα δικυκλα. Αν κρινεις οτι εισαι ενας απο αυτους, μη πηγαινεις γυρευοντας για μπελαδες. Αν λοιπον εισαι νεος οδηγος μην απογοητευεσαι, θα μαθεις! Κανεις δεν ηξερε να οδηγει απο τη κουνια του. Αν ομως οδηγεις καιρο και δεν μπορεις να μαθεις να στριβεις καποια στιγμη θα φας τα μουτρα σου!


Σωστός,

επίσης μπορείς να βγάλεις και το σώμα σου ελαφρά έξω από τη μηχανή, προς το εσωτερικό της στροφής φυσικά. Ετσι αλλάζει το κέντρο βάρους του συμπλέγματος μηχανή-αναβάτης και μπορείς να πάρεις μεγαλύτερη κλίση, η οποία όμως τελικά δεν είναι αναγκαία.

moican
02-02-2011, 00:10
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες περι εμπειριας,επιπλεον χρονου,κλπ και θα προσθεσω πως το να βγαλεις το πρασινο καφασι απο πισω θα σε βοηθησει δραματικα!:D:p

ntinopoulos
02-02-2011, 00:31
ολες οι μηχανες στριβουν!
το θεμα ομως ειναι οτι οι συνθηκες στους ελληνικους δρομους(κακη ποιοτητα ασφαλτου,πολυ παλιοι δρομοι,σκαψιματα,λευκες και κιτρινες διαβαθμισεις απο χρωματα ακαταλληλα,λαδια,ζωα και ηλικιωμενοι που πεταγονται απ το πουθενα,οδηγοι χωρις παιδεια που ξεφυτρωνουν απο παντου κ.α) δεν επιτρεπουν να εξαντλει καποιος τις δυνατοτητες της μηχανης του!
γι αυτο παιδες προσοχη και να θυμαστε οτι η μηχανη δεν ειναι αυτοκινητο που συγχωρει ορισμενα λαθη!μια "μαλακιουλα' μπορει να αποβει μοιραια!οποιος θελει να ξεκαβλωνει υπαρχουν κι οι πιστες!;)

gemara
02-02-2011, 00:34
ολες οι μηχανες στριβουν!
το θεμα ομως ειναι οτι οι συνθηκες στους ελληνικους δρομους(κακη ποιοτητα ασφαλτου,πολυ παλιοι δρομοι,σκαψιματα,λευκες και κιτρινες διαβαθμισεις απο χρωματα ακαταλληλα,λαδια,ζωα και ηλικιωμενοι που πεταγονται απ το πουθενα,οδηγοι χωρις παιδεια που ξεφυτρωνουν απο παντου κ.α) δεν επιτρεπουν να εξαντλει καποιος τις δυνατοτητες της μηχανης του!
γι αυτο παιδες προσοχη και να θυμαστε οτι η μηχανη δεν ειναι αυτοκινητο που συγχωρει ορισμενα λαθη!μια "μαλακιουλα' μπορει να αποβει μοιραια!οποιος θελει να ξεκαβλωνει υπαρχουν κι οι πιστες!;)

Όταν είσαι εντός θέματος, θεωρείσαι spam πλέον!:sm7:

THANOSEOD
02-02-2011, 00:34
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
Λοιπόν . . . ας πώ κ γώ την αλήθεια μου!Το μόνο δίκυκλο που είχα μέχρι πρίν 1 χρονο ήταν ποδήλατο . . . Ξύπνησα ένα πρωί,έβγαλα ένα δίπλωμα κ αγόρασα το "κοριτσάκι" μου - R1200GS '08!Eιλικρινά δε μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει φόβος,ειδικά στη στροφή . . . μέρα με τη μέρα όμως πιστέυω ότι αποκτώ αυτοπεποίθηση για να στρίβω λίγο πιο ο#### κ γρήγορα,βέβαια μη φανταστεί κανένας ότι "ακουμπώ" κ γόνατο κάτω . . . Οπότε φίλε μου μην ανησυχείς άδικα,μάλλον όλοι κάπως έτσι νοιώθουμε όλοι στην αρχή!Εγώ σκέφτομαι ν'ακολουθήσω τη συμβούλη του φίλου για το σχολείο . . .

teo71
02-02-2011, 00:51
http://1.1.1.1/bmi/2.bp.blogspot.com/_tf8YbxjuzDI/S89NiXlbIrI/AAAAAAAAPaY/8EA12ixOQCs/s1600/bmw+R+1200+GS+Adventure+19.jpg

princess
02-02-2011, 00:56
http://1.1.1.1/bmi/2.bp.blogspot.com/_tf8YbxjuzDI/S89NiXlbIrI/AAAAAAAAPaY/8EA12ixOQCs/s1600/bmw+R+1200+GS+Adventure+19.jpg

Περιμενα αγωνιωδως να δω τι θα πει ο στριφτερουλης γιατι δε βλεπω τιποτα?:(

gemara
02-02-2011, 01:03
Περιμενα αγωνιωδως να δω τι θα πει ο στριφτερουλης γιατι δε βλεπω τιποτα?:(

Έχει στρίψει πολύ γρήγορα, για αυτό. Σε λίγο θα γυρίσει (για τσιγάρο!)

Arkas
02-02-2011, 01:04
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος:

Φοβάμαι να στρίψω!! Ενώ όλα κυλούν ο#### μέχρι την είσοδο στη στροφή, μόλις μπω σε αυτή, με κυριεύει ο φόβος πως η μηχανή θα γλιστρήσει από την φυγόκεντρο, η αδρεναλίνη ανεβαίνει και έτσι κόβω ταχύτητα ώστε να ελαττώσω την κλίση και καταλήγω να στρίβω σαν αξύριστος γεράκος με δίχρονο "dio" και πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.
Σε στροφές 90 μοιρών στην πόλη, νοιώθω πως αν στρίψω σχετικά γρήγορα, θα γλιστρήσει η μπροστινή ρόδα και θα βρεθώ κάτω σαν πεσμένος γεράκος με δίχρονο "dio" και σπασμένο πλέον, πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.

...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;
Φίλε Γιάννη,
στο πρόσφατο παρελθόν,
το GS Forum είχε οργανώσει σειρά μαθημάτων
τόσο χωμάτινων όσο και ασφάλτινων
με την εμπειρία και καθοδήγηση του Νίκου Σπανού.

Τα μαθήματα ήταν άκρως επιτυχημένα
και όσοι τα παρακολούθησαν διαπίστωσαν
πως μετά από αυτά, οδηγούσαν άλλη μηχανή!

Ο συνδιασμός θεωρητικών μαθημάτων,
πρακτικής εξάσκησης
και καθημερινής εμπειρίας,
βελτιώνουν τις οδηγικές μας ικανότητες,
μας κάνουν να απολαμβάνουμε περισσότερο την οδήγηση
με τις μηχανές μας
και εν τέλει μας προσδίδουν μια οδηγική κουλτούρα
που έχει αντίκτυπο τόσο στις καθημερινές μας μετακινήσεις,
όσο και στα ταξίδια.

Μείνε συντονισμένος στην παρέα μας
και από την ερχόμενη άνοιξη,
θα ανοίξουμε νέο κύκλο μαθημάτων,
τόσο για την άσφαλτο,
όσο και για το χώμα! ;)

.

teo71
02-02-2011, 01:08
http://i1123.photobucket.com/albums/l554/zais71/bmwR1200GSAdventure191.jpg


Το βλέπεις τώρα???

teo71
02-02-2011, 01:09
Έχει στρίψει πολύ γρήγορα, για αυτό. Σε λίγο θα γυρίσει (για τσιγάρο!)


:sm7::sm7::sm7:

princess
02-02-2011, 01:13
Να αυτα ειναι...δεν εχεις χορτασει πριγγηπικη γκρινια?Δεν σου εφτασε?Και θελεις και Ροδοπη...για να βλεπω παλι την πλατη του μπουφαν σου στο μεσο του τοξου γη-ουρανο-γη.....:rolleyes:;):)

teo71
02-02-2011, 01:17
Να αυτα ειναι...δεν εχεις χορτασει πριγγηπικη γκρινια?Δεν σου εφτασε?Και θελεις και Ροδοπη...για να βλεπω παλι την πλατη του μπουφαν σου στο μεσο του τοξου γη-ουρανο-γη.....:rolleyes:;):)


:sm7::sm7::sm7:


Είναι όμως ωραία φάση, δε νομίζεις????;)

CPretenteriS
02-02-2011, 01:21
http://i1123.photobucket.com/albums/l554/zais71/bmwR1200GSAdventure191.jpg


Το βλέπεις τώρα???


Από Επίδαυρο είναι η φωτό ... :Απορία:

:o:rolleyes:

Κάτι μου θύμισε.... :D

teo71
02-02-2011, 01:22
Από Επίδαυρο είναι η φωτό ... :Απορία:


:o:rolleyes:

Κάτι μου θύμισε.... :D



:sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS
02-02-2011, 01:23
:sm7::sm7::sm7:


Στο χρώμα λίγο μου τα χαλάει.... :D:D

princess
02-02-2011, 01:24
:sm7::sm7::sm7:




Είναι όμως ωραία φάση, δε νομίζεις????;)

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002043F.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={AAE28B9A-34C5-470A-8FCE-A97EF85626EA})

napgeo
02-02-2011, 01:24
Σας διάβασα όλους με πολύ προσοχή. Συμφωνώ με όλους σας .
Τους ίδιους και χειρότερους είχα και εγώ.
Ούτε σε ψυχίατρο πήγα ούτε σε ειδικά σεμινάρια.
Πήρα μια Honda και από τότε ταξιδεύω ευχάριστα…
Να είστε καλά και να γελάτε……

ckk
02-02-2011, 01:25
http://i1123.photobucket.com/albums/l554/zais71/bmwR1200GSAdventure191.jpg





Το βλέπεις τώρα???




Πα πα πα το τέρααααςςς.. σωραίος…

Αν έχεις φόβο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό. Θα περάσει με τα χιλιόμετρα. Και πρέπει να περάσει, αλλιώς δεν θα την ευχαριστιέσαι.

Αυτό που θα μείνει, θα πρέπει να είναι σεβασμός. Και να ξέρεις ότι ποτέ δεν φταίει ο μεθυσμένος – η κυριούλα – η ταχύτητα – τα χαλίκια – ο ταξιτζής - ο ηλικιωμένος – η λακκούβα – τα λάδια κλπ κλπ κλπ. Φταίμε ΜΟΝΟ εμείς.

CPretenteriS
02-02-2011, 01:26
Σας διάβασα όλους με πολύ προσοχή. Συμφωνώ με όλους σας .
Τους ίδιους και χειρότερους είχα και εγώ.
Ούτε σε ψυχίατρο πήγα ούτε σε ειδικά σεμινάρια.
Πήρα μια Hondaκαι από τότε ταξιδεύω ευχάριστα…
Να είστε καλά και να γελάτε……

Κι εγώ είχα Cherokee και τραβούσα τροχόσπιτο... :sm7:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.... πήγαινε για ύπνο γρήγορα....... δεν είναι για σένα αυτά τα thread !! :D

CPretenteriS
02-02-2011, 01:28
Που θα πάει......... δε θα στεγνώσει ο καιρός??? Θα στεγνώσει.......

princess
02-02-2011, 01:29
Από Επίδαυρο είναι η φωτό ... :Απορία:


:o:rolleyes:

Κάτι μου θύμισε.... :D

Το ιδιο θυμηθηκαμε..... http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000206A3.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={AAE28B9A-34C5-470A-8FCE-A97EF85626EA})

teo71
02-02-2011, 01:30
Σας διάβασα όλους με πολύ προσοχή. Συμφωνώ με όλους σας .
Τους ίδιους και χειρότερους είχα και εγώ.
Ούτε σε ψυχίατρο πήγα ούτε σε ειδικά σεμινάρια.
Πήρα μια Hondaκαι από τότε ταξιδεύω ευχάριστα…
Να είστε καλά και να γελάτε……



Ναπούλη μου ένα χρόνο σε διαβάζω στωικά, και σε αντιμετωπίζω με κατανόηση...

Έφτασε ή ώρα που η υπομονή μου εξαντλήθηκε....

Τί δουλειά έχει ένα Honda σε ένα θέμα για στροφές και απόλαυση?????

CPretenteriS
02-02-2011, 01:32
Το ιδιο θυμηθηκαμε..... http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000206A3.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p=%7BAAE28B9A-34C5-470A-8FCE-A97EF85626EA%7D)

Και τι έχεις να πεις:Απορία::Απορία::Απορία:

Περιέγραψέ μας αυτό που είδες... :o:rolleyes::D:D

napgeo
02-02-2011, 01:33
Ναπούλη μου ένα χρόνο σε διαβάζω στωικά, και σε αντιμετωπίζω με κατανόηση...

Έφτασε ή ώρα που η υπομονή μου εξαντλήθηκε....

Τί δουλειά έχει ένα Honda σε ένα θέμα για στροφές και απόλαυση?????

Συγνώμη εσύ δεν είπες στις καλημέρες ότι πας για ύπνο...Απλά το είπα μην εξαγριώνεσαι.....

teo71
02-02-2011, 01:34
Συγνώμη εσύ δεν είπες στις καλημέρες ότι πας για ύπνο...Απλά το είπα μην εξαγριώνεσαι.....


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS
02-02-2011, 01:35
Συγνώμη εσύ δεν είπες στις καλημέρες ότι πας για ύπνο...Απλά το είπα μην εξαγριώνεσαι.....

:sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::yz:yz:sm7::sm7:

teo71
02-02-2011, 01:36
Συγνώμη εσύ δεν είπες στις καλημέρες ότι πας για ύπνο...Απλά το είπα μην εξαγριώνεσαι.....


Φεύγω,, φεύγω.... Καληνύχτα σας...

princess
02-02-2011, 01:38
Και τι έχεις να πεις:Απορία::Απορία::Απορία:


Περιέγραψέ μας αυτό που είδες... :o:rolleyes::D:D

Ειπα εκατο προσευχες και ειδα εκατο φορες να επαναλαμβανεται η εικονα δεξι οδοστρωμα-πλατη μπροστινου οδηγου και μια ιδεα ουρανου-αριστερο οδοστρωμα αντε και παλι απο την αρχη.Τεσσερις τρελους να απολαμβανουν και εγω να λεω δεν θα φτασουμε θα δει ο Κοζανιτης τι θα παθει....;):)

CPretenteriS
02-02-2011, 01:42
Ειπα εκατο προσευχες και ειδα εκατο φορες να επαναλαμβανεται η εικονα δεξι οδοστρωμα-πλατη μπροστινου οδηγου και μια ιδεα ουρανου-αριστερο οδοστρωμα αντε και παλι απο την αρχη.Τεσσερις τρελους να απολαμβανουν και εγω να λεω δεν θα φτασουμε θα δει ο Κοζανιτης τι θα παθει....;):)

:o:rolleyes::D:);)

Capitain
02-02-2011, 02:05
Ολα στηρίζονται σε αυτήν την δύναμη την οποία δεν αισθάνεσαι ούτε ελέγχεις σε κανένα αμάξι....
Οταν κάποιος τη συλλάβει περνάει όλο και καλύτερα πάνω σε σέλα...:D
YouTube - Gyroscope

CPretenteriS
02-02-2011, 02:07
Ολα στηρίζονται σε αυτήν την δύναμη την οποία δεν αισθάνεσαι ούτε ελέγχεις σε κανένα αμάξι....
Οταν κάποιος τη συλλάβει περνάει όλο και καλύτερα πάνω σε σέλα...:D
YouTube - Gyroscope (http://www.youtube.com/watch?v=cquvA_IpEsA)

Ακριβώς αυτό !!! ;)

basilis76
02-02-2011, 12:00
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

nikos-x
02-02-2011, 15:59
. . . Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;

Βάλε στο πανέρι πίσω, το "μεγάλο ρεμάλι" κι έλα την Παρασκευή στην αντάμα των βορείων: http://www.gsforum.gr/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BA%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-14/%CE%9C%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-4-2-2011-a-17273/ , να τσουγκρίσουμε κανά ποτήρι. . . κι όταν με το καλό ανοίξουν τα σχολεία, θα πάμε παρέα ;)

nibo
02-02-2011, 16:33
Φίλε μου πήγαινε βγάλε ένα ασφάλτινο σχολείο.

Θα σου αυξήσει την αυτοπεποίθηση και θα μειωθεί ο φόβος σου, γιατί θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, και γιατί να το κάνεις.

Εγώ πριν να κάνω το ασφάλτινο σχολείο οδηγούσα 17 χρόνια, και ομως έκανα κάποια πράγματα λάθος.

griv_gs
02-02-2011, 17:47
και εγώ είχα το ίδιο θέμα.

Αλλά με προσπάθεια σιγά σιγα στην Ατική Οδό, έχω ελλατώσει τον φόβο μου και καταφέρνω στρίβω όλο και καλύτερα.

¨οχι τέλεια όμως.
Αλλά με πάρα πάρα πολλές δοκιμές, με διαφορετικές στάσεις τους σώματος και ταχύτητες, αλλάζοντας την στάση μου πάνω στην στροφή δοκίμαζα συνέχεια να καταλάβω πως δουλεύει η στροφή. Καλά χιλιόμετρα;)

Ted
02-02-2011, 23:29
Γεια σου φίλε!

Να σου πω την εμπειρία μου...

Πριν οδηγήσω μηχανή με πήγε ο πατέρας μου να μου κάνει δώρο το σεμινάριο της bmw. Επειδή δεν είχα ακόμα πάρει την μηχανή και το δίπλωμα στα χέρια τα έκανα με την δική του (κ1200gt). Πριν από αυτό μου είχε κάνει ο ίδιος κάποια μαθήματα στο χώμα πάλι με την ίδια μηχανή.

Με τον πατέρα μου και τα σεμινάρια έμαθα το γιατί και πώς στρίβει η μηχανή.

Λίγο αργότερα πείρα το 1200adv και ένοιωσα την επιθυμία να το μάθω. Καλός ή κακός το έστρωσα στο χώμα και πείρα αρκετά και καλά μαθήματα ισορροπίας (το θετικό ήταν ο έλεγχος της μηχανής και το αρνητικό ήταν το στρώσιμο που δεν ήταν το ιδεώδες ίσως).

Πλέον μπορώ να πω ότι στρίβω καλά αλλά το σημαντικότερο είναι ότι απέκτησα μία εμπιστοσύνη στην μηχανή, κάτι που θα σε σώσει από μία άσχημη στιγμή άλλα και κάτι που το οποίο μπορεί να σε σκοτώσει αν δεν έχεις το μυαλό πάντα στη θέση του.

Ο κολλητός μου οδηγούσε ένα varadero και είχε ένα και μοναδικό ατύχημα (την γλύτωσε με κάποιες γρατζουνιές) και το έπαθε επειδή δεν πίστεψε ότι θα μπορούσε να στρίψει και ως αποτέλεσμα φοβήθηκε και την έκανε... τώρα οδηγάει ένα κ6 και ακόμα το μόνο που ευχαριστιέται είναι το γκάζι στην ευθεία και τις πάντες σε γλιστερούς δρόμους.

Τι θέλω να σου πω?
Ξέχνα ότι ξέρεις και κάνε ένα σοβαρό σεμινάριο οδήγησης.
Δούλεψε λίγο χώμα και μετά σιγά σιγά, βήμα βήμα μαθαίνεις την μηχανή σου.

Έτσι θα είσαι ασφαλής, αποκτώντας εμπιστοσύνη στη μηχανή σου.

Καλά χλμ :)!

siraxanz
03-02-2011, 01:28
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος:

Φοβάμαι να στρίψω!! Ενώ όλα κυλούν ο#### μέχρι την είσοδο στη στροφή, μόλις μπω σε αυτή, με κυριεύει ο φόβος πως η μηχανή θα γλιστρήσει από την φυγόκεντρο, η αδρεναλίνη ανεβαίνει και έτσι κόβω ταχύτητα ώστε να ελαττώσω την κλίση και καταλήγω να στρίβω σαν αξύριστος γεράκος με δίχρονο "dio" και πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.
Σε στροφές 90 μοιρών στην πόλη, νοιώθω πως αν στρίψω σχετικά γρήγορα, θα γλιστρήσει η μπροστινή ρόδα και θα βρεθώ κάτω σαν πεσμένος γεράκος με δίχρονο "dio" και σπασμένο πλέον, πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.

...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;


Φίλε από όλα αυτά που σου λενε οι συνφορουμίτες και συνοψίζοντας γιατί ψιλο-άρχισε και το σπάμ, σου λέω και εγώ μια γνώμη και αν θες προσπάθησε να την εφαρμόσεις στην καθημερινότητα σου.

1) ΠΑΜΕ ΟΠΟΥ ΚΟΙΤΑΜΕ!!!

Κοιτας λοιπόν την νοητή γραμμή που σχηματίζει η έξοδος της στροφής και δεν πέρνεις τα μάτια σου από εκει για κανενα λόγο! Το μάτι δεν καρφώνει σε ένα σημείο αλλά προοδευτικά κοιτάς όλο και πιό μακρυά προς την έξοδο φαντάσου σαν να προσπαθείς να κάνει καμπύλη το βλέμμα και να δει εκεί που δεν μπορεί, σαν να στρίβει η ματιά σου!!! Κινείται η μηχανή κινείται και το βλέμμα με την ίδια ταχύτητα, όλο και πιο μακρυά!

2)ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ-ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΣΗ-ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ

Προβλέπεις την απαραίτητη ταχύτητα στο σασμάν και βεβαίως την ταχύτητα κίνησης και από το μεσο της στροφής και μετά επιταχύνεις η έστω κρατάς σταθερή ταχύτητα! Δεν επιβραδύνεις και με τίποτα δεν κοιτάς καπου αλλού παρά μόνο πέρα μακρυά την έξοδο της στροφής(αν κοιτάξεις μπροστα στην μηχανή κοντά σου είναι σίγουρο ότι θα το αγοράσεις το οικοπεδο)!!! Να ξέρεις ότι το γκάζι σε βοηθά να στρίψεις με την έννοια ότι αυξάνετε η πρόσφυση του πίσω ελαστκού.

3)ΠΕΤΑΛΑ 180 ΜΟΙΡΩΝ

Στα πέταλα 180 μοιρών τώρα, κάτι πού με φόβιζε παρα πολύ! Στην είσοδο του πετάλου προβλέπεις την απαραίτητη ταχύτητα στο σασμάν και βεβαίως την ταχύτητα κίνησης όπως σου γράφω και στο ένα και.... γυρνάς το κεφάλι 180 μοίρες την έξοδο του πετάλου να βλέπεις που θα πάει η μηχανή! και να είσαι σίγουρος ότι θα πάει! πάλι και εδώ δεν κλείνουμε το γκάζι με την καμμία που λέει και ο γιός μου.

4) ΘΕΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ

Το σώμα αν βγαίνει από την σέλα βοηθά, σαν ξεκίνημα και πριν αρχίσεις να βγάζεις το σώμα, άρχισε να βγάζεις το γόνατο που είναι στην εσωτερική της στροφής, απλά να το ανοίγεις την στιγμή που μπαίνεις στη στροφή και 1 sec πριν σε 90 μοίρες σε σχέση με την μηχανή και θα δεις μεγάλη βοήθεια!

5) ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ
Στην μηχανή να στέκεσε με τους προσαγωγούς μύες σφιχτα στο ρεζερβουαρ οταν φρεναρεις ειδικά, μην κρατιέσε από το τιμόνι, όσο πιο απαλά τα χέρια στο τιμόνι, τόσο καλύτερα! Δεν σφίγγεις το τιμόνι όταν φοβάσαι, να μάθεις να σφίγγεις τα πόδια επάνω στο ρεζερβουάρ με τους προσαγωγούς σφίξε όσο θες!
ποτέ να μην κρατιέσε από το τιμόνι!

Τό dio είναι πολύ πιό επικίνδυνο απο την μηχανή σου, ξέχασε το,
ο ψυχίατρος που κολάει δεν το κατάλαβα, να άκουγες τιποτα φωνές η αν έβλεπες οπτασίες θα σου έλεγα ναι στον ψυχίατρο, αλλά στην φοβία της στροφής άστον καλύτερα:)


τα φούξια είναι τα sos οπότε αποστήθιστα και αν σου πέσουν κερνάς καμμιά μπύρα στις 25 του Μάρτη:sm7:

από Άργος με αγάπη:)

Apirathos
03-02-2011, 01:34
Λοιπόν:

Διάβασα πολύ προσεκτικά τις απαντήσεις όλων και πρωτίστως, ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον! Δεν περίμενα τόση απήχηση στο θέμα αλλά όπως προείπα, τελικά το ζήτημα αποδεικνύεται φλέγον!
Έχοντας ήδη διαβάσει το "γυροσκοπικό φαινόμενο", βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα θέμα που εξηγεί απ' το πως λειτουργεί ένα παιδικό παιχνίδι, μέχρι την ίδια τη ζωή πάνω στον πλανήτη μας και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο!

Έπειτα από 7 έτη οδήγησης μικρών κυβικών μοτοσακό:D, θεωρώ πως η f650gs του '01 που απέκτησα στις γιορτές, είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και τοποθετώ τον εαυτό μου στην τάξη του πρωτάρη καθώς, πρώτη φορά έσπασα το φράγμα των 100 και βγήκα σε ανοικτό οδικό δίκτυο εκτός πόλης, έχοντας από κάτω μου μιά σωστά στημένη και ασφαλή μηχανή.
Άρα, πιθανόν ο φόβος να προέρχεται από την έλλειψη εμπιστοσύνης στη μηχανή (όποιος μάθει με μπακατέλες αυτά παθαίνει) σε συνδυασμό με μιαν άσφαλτο γεμάτη σφάλματα (το "ουδείς άσφαλτος" της Άτζελας δεν είναι λάθος!) και κυρίως, από το ίδιο το μυαλό μου!
Σαν οδηγός, δεν έχω πέσει ποτέ ούτε ενεπλάκην σε ατύχημα γιατί κατά ένα περίεργο τρόπο, βλέπω τι συμβαίνει πρωτού συμβεί κι έτσι έχω προετοιμαστεί κατάλληλα στα δευτερόλεπτα που μου μένουν. Σίγουρα έχουν πολλά να δουν ακόμα τα μάτια μου και το καλύτερο είναι τα μαθήματα γιατί και μόνον η ιδέα της παραπάνω γνώσης, σε γεμίζει αυτο πεποίθηση!
Στο θέμα των στροφών τώρα, ο φόβος της αριστερής στροφής έχει να κάνει με το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου (λογική) κι έτσι δεν είναι εξωπραγματικό όσο δείχνει το θέμα! Τώρα, τα υπόλλοιπα πιστεύω πως όλα είναι μέσα στο κεφάλι μου και σιγά σιγά θα ξεπεραστεί. Έτσι κι αλλιώς δε μιλάω για στροφή όπου αναγκάζω όσους με ακολουθούν να φρενάρουν για να μη με χτυπήσουν.
Απ' την άλλη, σκέφτομαι γιατί να βάζω τον εαυτό μου σε τέτοια δοκιμασία τη στιγμή που κι έτσι τα καταφέρνω μια χαρά;

Μα γιατί ή οδηγάμε, ή δεν οδηγάμε! Τι το πήραμε το εργαλείο;:sm7:

siraxanz
03-02-2011, 01:52
Ασε στην άκρη τα φιλοσοφικά και τις γενικεύσεις και αποστηθισε τα SOS:sm7:

CPretenteriS
03-02-2011, 02:24
Siraxanz for ever !! ;)

siraxanz
03-02-2011, 02:59
Siraxanz for ever !! ;)



:oτνχ

γιαγια αρκουδα
03-02-2011, 10:06
διαβασα ολο το ποστ και ειδα διαφορα.....
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΗΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ......
αλλα αν πω κατι εγω ειναι επικηνδηνο για τον κοσμο γιατι δεν ειμαι δασκαλος και μπλαμπλα μπλα μπλα κλπ.
ενω οσοι μηλισαν εδω και εβαλαν και λινκ κλπ ειναι πιστοποιημενη δασκαλοι.........
μιπως μπορω να δω κανενα απο τα διπλωματα τουσ πως ειναι? να παω να βγαλω και εγω ενα τετοιο να μην υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα........

nivam
03-02-2011, 11:14
διαβασα ολο το ποστ και ειδα διαφορα.....
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΗΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ......
αλλα αν πω κατι εγω ειναι επικηνδηνο για τον κοσμο γιατι δεν ειμαι δασκαλος και μπλαμπλα μπλα μπλα κλπ.
ενω οσοι μηλισαν εδω και εβαλαν και λινκ κλπ ειναι πιστοποιημενη δασκαλοι.........
μιπως μπορω να δω κανενα απο τα διπλωματα τουσ πως ειναι? να παω να βγαλω και εγω ενα τετοιο να μην υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα........

YouTube - Έρχεται βροχή έρχεται μπόρα - Διονύσης Σαββόπουλος

Φιλικά !!!:D

steliosx
03-02-2011, 14:34
διαβασα ολο το ποστ και ειδα διαφορα.....
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΛΗΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ......
αλλα αν πω κατι εγω ειναι επικηνδηνο για τον κοσμο γιατι δεν ειμαι δασκαλος και μπλαμπλα μπλα μπλα κλπ.
ενω οσοι μηλισαν εδω και εβαλαν και λινκ κλπ ειναι πιστοποιημενη δασκαλοι.........
μιπως μπορω να δω κανενα απο τα διπλωματα τουσ πως ειναι? να παω να βγαλω και εγω ενα τετοιο να μην υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα........

Γειά σου Γιώργο,
Στην αρχή μπερδεύτηκα λίγο, αλλά μετά θυμήθηκα το επίμαχο post που αναφέρεσαι και κατάλαβα.

Στο post πάντως του "apiratho" οι πιο πολλοί, αν εξαιρέσεις αυτούς που spamάρουν ουτως ή αλλιώς, έχουν γράψει ώς σύσταση την παρακολούθηση σχολείου οδήγησης, στο οποίο νομίζεις θα συμφωνήσεις και εσύ σε αυτό.:)
Η επισήμανση του γυροσκοπικού φαινομένου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οδηγίες στο πως να στρίβεις, αλλά στο να καταλάβει κάποιος λίγο καλύτερα την φυσική (κανόνες φυσικής-μηχανικής που διέπουν το φαινόμενο της αλλαγής κατεύθυνσης ενός κινούμενου περιστρεφόμενου αντικειμένου) της στροφής. Δεν νομίζω ότι αν το διαβάσει κανείς έγινε αυτομάτως και V.Rossi.;)

Δεν θέλω να κάνω τον πολύξερο διαμεσολαβητή, γιατί δεν είμαι. Απλώς δεν θα μου άρεσε να δώ, για άλλη μια φορά, "μαλιοτράβηγμα" σε post. Sorry!!:(

Apirathos
03-02-2011, 15:17
Αμάν, φωτιές που άναψα....:sm7:

Apirathos
03-02-2011, 15:17
Κλειδώστε το επειγόντως!:yz

napgeo
03-02-2011, 17:11
Αμάν, φωτιές που άναψα....:sm7:

Τίποτα δεν άναψες. Άκουλοιπόν και τη δική μου συμβολή πρίν αρχίσουν τα (σπαμ).
Αφού είσαι στην βόρεια Ελλάδα θα πας στη συνάντηση εκεί. Θα μιλήσεις με τον Νίκο (μόνο) που έχει VARA, θα την οδηγήσεις και μετά ξαναμιλάμε.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχεις οδηγήσει μηχανή αξιόπιστη γιαυτό και έχεις τέτοιες φοβίες... Ελπίζω να βοήθησα..
Καλό σου απόγευμα................

gandreas
04-02-2011, 11:24
θεωρώ πως η f650gs του '01 που απέκτησα στις γιορτές, είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα

Πότε έχει ξανά γιορτές να γιορτάσουμε και εμείς:sm7:

kourepai
08-02-2011, 16:16
Μολις διάβασα όλο το thread και ήθελα να σας ρωτήσω που συνιστάται να πάω κάποιος για μαθήματα? Σκοπεύει να κάνει και το forum?

basilis76
09-02-2011, 10:58
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΕ.ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΦΥΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΧΝΑΜΕ.

makk
22-11-2011, 10:29
Η τελευταία δημοσίευση κοντεύει πια να συμπληρώσει έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς απάντηση, συνεπώς, ξέρω πως θα είμαι λίγο "άκαιρος"... τουλάχιστον.
Επειδή όμως είναι ένα εξαιρετικό θέμα, με καταπληκτικές απόψεις, παραθέσεις, βίντεο και συμβουλές, ένιωσα πως ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, ώστε ο επόμενος που θα το διαβάσει όλο από την αρχή να έχει κι ένα μικρό συμπληρωματάκι...

Δεν θα το έκανα αν δεν είχα την εμπειρία από άλλο φόρουμ - αυτοκινητιστικό - στο οποίο δραστηριοποιήθηκα όταν αγόρασα το αυτοκίνητό μου. ΕΝ συντομία για να μην βγω και πολύ off, θα σας πω ότι μέσα σε μερικές σελίδες λόγω ενθουσιασμού αρχίσαμε να θεωρούμε το Τίγκουαν υπεραυτοκίνητο. Ποστάραμε για άτυπες κόντρες, για τρελές ταχύτητες σε στροφές και σιγά παρασύροντας ο ένας τον άλλον, διαπίστωσα ότι άρχισα να παίζω με την τύχη μου για να έχω κάτι να ποστάρω, κάτι να πω κι εγώ...

Ευτυχώς, δεν συνέβη κανένα κακό για να μου γίνει μάθημα. Απλά κάποια στιγμή μπήκα ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα σε στροφές που δεν έπρεπε και είδα τον Χριστό φαντάρο - που λένε.

Το αναφέρω αυτό επειδή ένιωσα ένα παρόμοιο συναίσθημα διαβάζοντας το θέμα αυτό. Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ που μου δώσατε την ευκαιρία να μάθω για το γυροσκοπικό φαινόμενο με τόσο απλό και κατατοπιστικό τρόπο. "Κυριολεκτικά" ρούφηξα το θέμα και τα ποσταρίσματά σας. Και επιστρέφοντας με το σκουτεράκι στο σπίτι, έκανα και τις ανάλογες παρατηρήσεις και επιβεβαιώσεις καθ οδόν πια.

Ένιωσα δηλαδή πιο σίγουρος και πιο έτοιμος για πλαγιάσματα (ο.κ. με το σκούτερ υπάρχει διαφοροποίηση, το ξέρω, για προσαρμογή μιλάω).

Θυμήθηκα όμως και τις προσπάθειες που είχα κάνει παλιότερα να ξεθαρρέψω στα πλαγιάσματα με την Σούπερ Τενερέ που είχα. Και τότε κατάλαβα ότι πρέπει να σας ποστάρω κι εγώ ένα κομμάτι. Εδώ λοιπόν, ξεκινάει η ουσία της καταχώρησής μου...

(Συγχωρήστε με αν διαφωνείτε, τα παρακάτω αποτελούν προσωπική άποψη και εγώ δεν είμαι δάσκαλος, ούτε καν θεωρώ τον εαυτό μου καλό οδηγό)
Σίγουρα, οι στροφές με μια μοτοσικλέτα είναι το άλφα και το ωμέγα για έναν οδηγό. Αν ξέρει να στρίβει, τα υπόλοιπα είναι πολύ ευκολότερα. Υπάρχει όμως ένα παράγοντας που κανείς δεν πρέπει να παραβλέπει. Το απροσδόκητο. Μπορείς να μπεις εύκολα σε μια στροφή αλλά όταν είσαι στην πόλη, δεν μπορείς να ξέρεις αν πάνω στο πλάγιασμα θα βρεθείς σε απόσταση αναπνοής από μια μανούλα που διασχίζει τον δρόμο κρατώντας το παιδάκι της από το χέρι...
Ή σε έναν φαινομενικά ο.κ. δρόμο, τι θα συμβεί πάνω στο πλάγιασμα όταν ξαφνικά βρεθείς πάνω σε φρεάτιο (αυτό μου συνέβη κι ένας Θεός ξέρει πως έμεινα όρθιος).
Ή ακόμη, αυτό που έχετε διαπιστώσει όλοι, σχετικά με την εξοργιστικά κακή κατάσταση των δρόμων. Σχεδόν κάθε φορά που στρίβω από Κατεχάκη αριστερά προς Μεσογείων, η άσφαλτος θα γλιστρούσε λιγότερο αν της έριχναν λάδια...
Θέλω να πω εν ολίγοις, ότι καλό είναι να πειραματιζόμαστε και να μαθαίνουμε (και επικροτώ απολύτως τα "σχολεία" μοτοσικλέτας) αλλά ποτέ μην παρασύρεστε ότι "τώρα ξέρετε" και συνεπώς μπαίνετε παντού άνετα κι ωραία.
Πραγματικά πιστεύω ότι πολύ λίγοι - ακόμη κι εδώ μέσα - ξέρουν πραγματικά να στρίβουν με απόλυτη ασφάλεια και εκμεταλλεύονται το 100% χωρίς φόβο και πάθος. Όλοι - θεωρώ - φοβούνται. Και αυτό είναι καλό γιατί τους κρατάει στην "τσίτα". Φυσικά κι εγώ φοβάμαι και μάλιστα πολύ. Αν δεν με εμπνέει η μηχανή, μπαίνω όσο μου επιτρέπει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αυτό προτείνω και σε όσους από εσάς νιώθετε ότι υστερείτε. Μην βλέπετε μόνο την υστέρησή σας. Κάντε την πλεονέκτημα κι απλώς κινηθείτε πιο αργά.
Να μάθετε αλλά όχι με το ζόρι που σας επιβάλει ο εαυτός σας. Δεν χρειάζεται να οδηγούμε όλοι τέλεια. Να είμαστε όρθιοι χρειάζεται. Αν δεν οδηγείτε και πολύ καλά, μην αγχώνεστε, είστε απλά ένας από "εμάς".

Sorry αν κούρασα, αλλά ήθελα να τα πω να ξελαφρώσω...;)

Gemat
22-11-2011, 11:27
Η τελευταία δημοσίευση κοντεύει πια να συμπληρώσει έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς απάντηση, συνεπώς, ξέρω πως θα είμαι λίγο "άκαιρος"... τουλάχιστον.
Επειδή όμως είναι ένα εξαιρετικό θέμα, με καταπληκτικές απόψεις, παραθέσεις, βίντεο και συμβουλές, ένιωσα πως ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, ώστε ο επόμενος που θα το διαβάσει όλο από την αρχή να έχει κι ένα μικρό συμπληρωματάκι...

Δεν θα το έκανα αν δεν είχα την εμπειρία από άλλο φόρουμ - αυτοκινητιστικό - στο οποίο δραστηριοποιήθηκα όταν αγόρασα το αυτοκίνητό μου. ΕΝ συντομία για να μην βγω και πολύ off, θα σας πω ότι μέσα σε μερικές σελίδες λόγω ενθουσιασμού αρχίσαμε να θεωρούμε το Τίγκουαν υπεραυτοκίνητο. Ποστάραμε για άτυπες κόντρες, για τρελές ταχύτητες σε στροφές και σιγά παρασύροντας ο ένας τον άλλον, διαπίστωσα ότι άρχισα να παίζω με την τύχη μου για να έχω κάτι να ποστάρω, κάτι να πω κι εγώ...

Ευτυχώς, δεν συνέβη κανένα κακό για να μου γίνει μάθημα. Απλά κάποια στιγμή μπήκα ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα σε στροφές που δεν έπρεπε και είδα τον Χριστό φαντάρο - που λένε.

Το αναφέρω αυτό επειδή ένιωσα ένα παρόμοιο συναίσθημα διαβάζοντας το θέμα αυτό. Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ που μου δώσατε την ευκαιρία να μάθω για το γυροσκοπικό φαινόμενο με τόσο απλό και κατατοπιστικό τρόπο. "Κυριολεκτικά" ρούφηξα το θέμα και τα ποσταρίσματά σας. Και επιστρέφοντας με το σκουτεράκι στο σπίτι, έκανα και τις ανάλογες παρατηρήσεις και επιβεβαιώσεις καθ οδόν πια.

Ένιωσα δηλαδή πιο σίγουρος και πιο έτοιμος για πλαγιάσματα (ο.κ. με το σκούτερ υπάρχει διαφοροποίηση, το ξέρω, για προσαρμογή μιλάω).

Θυμήθηκα όμως και τις προσπάθειες που είχα κάνει παλιότερα να ξεθαρρέψω στα πλαγιάσματα με την Σούπερ Τενερέ που είχα. Και τότε κατάλαβα ότι πρέπει να σας ποστάρω κι εγώ ένα κομμάτι. Εδώ λοιπόν, ξεκινάει η ουσία της καταχώρησής μου...

(Συγχωρήστε με αν διαφωνείτε, τα παρακάτω αποτελούν προσωπική άποψη και εγώ δεν είμαι δάσκαλος, ούτε καν θεωρώ τον εαυτό μου καλό οδηγό)
Σίγουρα, οι στροφές με μια μοτοσικλέτα είναι το άλφα και το ωμέγα για έναν οδηγό. Αν ξέρει να στρίβει, τα υπόλοιπα είναι πολύ ευκολότερα. Υπάρχει όμως ένα παράγοντας που κανείς δεν πρέπει να παραβλέπει. Το απροσδόκητο. Μπορείς να μπεις εύκολα σε μια στροφή αλλά όταν είσαι στην πόλη, δεν μπορείς να ξέρεις αν πάνω στο πλάγιασμα θα βρεθείς σε απόσταση αναπνοής από μια μανούλα που διασχίζει τον δρόμο κρατώντας το παιδάκι της από το χέρι...
Ή σε έναν φαινομενικά ο.κ. δρόμο, τι θα συμβεί πάνω στο πλάγιασμα όταν ξαφνικά βρεθείς πάνω σε φρεάτιο (αυτό μου συνέβη κι ένας Θεός ξέρει πως έμεινα όρθιος).
Ή ακόμη, αυτό που έχετε διαπιστώσει όλοι, σχετικά με την εξοργιστικά κακή κατάσταση των δρόμων. Σχεδόν κάθε φορά που στρίβω από Κατεχάκη αριστερά προς Μεσογείων, η άσφαλτος θα γλιστρούσε λιγότερο αν της έριχναν λάδια...
Θέλω να πω εν ολίγοις, ότι καλό είναι να πειραματιζόμαστε και να μαθαίνουμε (και επικροτώ απολύτως τα "σχολεία" μοτοσικλέτας) αλλά ποτέ μην παρασύρεστε ότι "τώρα ξέρετε" και συνεπώς μπαίνετε παντού άνετα κι ωραία.
Πραγματικά πιστεύω ότι πολύ λίγοι - ακόμη κι εδώ μέσα - ξέρουν πραγματικά να στρίβουν με απόλυτη ασφάλεια και εκμεταλλεύονται το 100% χωρίς φόβο και πάθος. Όλοι - θεωρώ - φοβούνται. Και αυτό είναι καλό γιατί τους κρατάει στην "τσίτα". Φυσικά κι εγώ φοβάμαι και μάλιστα πολύ. Αν δεν με εμπνέει η μηχανή, μπαίνω όσο μου επιτρέπει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αυτό προτείνω και σε όσους από εσάς νιώθετε ότι υστερείτε. Μην βλέπετε μόνο την υστέρησή σας. Κάντε την πλεονέκτημα κι απλώς κινηθείτε πιο αργά.
Να μάθετε αλλά όχι με το ζόρι που σας επιβάλει ο εαυτός σας. Δεν χρειάζεται να οδηγούμε όλοι τέλεια. Να είμαστε όρθιοι χρειάζεται. Αν δεν οδηγείτε και πολύ καλά, μην αγχώνεστε, είστε απλά ένας από "εμάς".

Sorry αν κούρασα, αλλά ήθελα να τα πω να ξελαφρώσω...;)

Καταλαβαινεις οτι το 100% των δυνατοτητων του αναβατη και της μηχανης ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ με την ασφαλεια. Αφορουν ΜΟΝΟ συνθηκες πιστας και επαναλαμβανομενα περασματα.

Οποιος λοιπον το παιζει "χεράς" στους δρομους, απλα οδηγει με τη ταυτοτητα στα δοντια και δεν το ξερει....

paschalis
22-11-2011, 11:31
Πολυ καλα εκανες και μας τα ειπες!
Σε ολες τις σχολες ασφαλους οδηγησης διδασκεται οτι δεν υπαρχει σε αυτην ο ορος ξαφνικα.
Οποιος οδηγει παραβλεποντας αυτην την οδηγια βαζει τον εαυτο του σε κινδυνο.
Ειδικα στην Ελλαδα.

jarhead
22-11-2011, 13:00
http://i1123.photobucket.com/albums/l554/zais71/bmwR1200GSAdventure191.jpg


Το βλέπεις τώρα???

Eιναι 2 μετρος και ακουμπαει ποιο ευκολα:p

petros
22-11-2011, 22:58
Εγώ πιστεύω το εξής από προσωπική εμπειρία,οταν είμαι σε ενα δρόμο πχ,αττική οδό,και αθηνων κορίνθου,ανοίγω μέχρι εκεί που ΕΓΩ πιστεύω οτι μπορώ να την κουμαντάρω,και φυσικά αυτο διαφέρει,ανάλογα με τα κέφια δηλαδή, και φυσικα οταν ο δρομος ειναι στεγνος φυσικά,
Εκεί λοιπόν πλαγιάζω,και το ευχαριστιέμαι,σε κάτι παρατεταμένες που υπάρχουν,μετά την κορινθο ομως τα πραγματα σοβαρευουν,γιατι πολλές φορές πάνω στις στροφές εχω βρεί άμμο σκορπισμένο απο κάποιο φορτηγό ίσως.οπότε εκεί δεν πλαγιάζω τόσο γιατί δεν ξερω τι θα βρώ στην στροφή.
Και να σου πω και το καλό να γελάσεις?
Οταν ερχομαι απο ταξίδι και ξεκινάω απο πόρο για το σπίτι μου,περνάω απο το βουνό,τον αίνο αν τον εχεις ακουστά,εκεί λοιπόν θα βρεις,αμμο,κατσικια 2 ποδα και 4ποδα,και το σιγουρο ειναι οτι θα βρείς νερό στο δρόμο ιδιως την νυχτα,εκει δεν παω πανω απο 40 πουθενά,μια απόσταση 35 χλμ την κάνω σε 40 λεπτα περίπου........με αυτον το φόβο που έχω τις σούπας δηλαδή,ακόμα δεν εχω πέσει,χτυπάω ξύλο,η ταπεινή μου γνώμη είναι χαρείς την μηχανή,και να την δουλευεις ανάλογα με τις δυνατότητες που έχεις,και μέχρι εκει που εσυ νιώθεις ασφαλείς.....ο δρόμος δεν ειναι πιστα,και όλοι αυτοι που πλαγιάζουν με γόνατα και αγκώνες πολλες φορές στις πιστες,θα ηθελα να τους δω να οδηγουν στους δρόμους μας,να δω πόσο θα πλαγιασουν....:):):)

ΙoannisPanagiotidis
22-11-2011, 23:54
:D.... παιδες!.....μια που μιλαμε για στροφουλες ...παραθετω και μερικες φωτο που μαζευω κατα καιρους απ το διαδίκτυο!...για να στολισω και λιγο το ποστακι!



http://inlinethumb57.webshots.com/40696/2544416870101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2544416870101635583JAfIXa)

http://inlinethumb44.webshots.com/15403/2129560510101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2129560510101635583Ggdnyp)

http://inlinethumb22.webshots.com/48853/2033489840101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2033489840101635583xGMOQn)

http://inlinethumb60.webshots.com/48507/2624138290101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2624138290101635583VZDHlJ)

http://inlinethumb15.webshots.com/46350/2169336940101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2169336940101635583QmfLBN)

http://inlinethumb49.webshots.com/50224/2566755010101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2566755010101635583GqfLwH)

http://inlinethumb39.webshots.com/48102/2447074030101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2447074030101635583TvWCrn)

http://inlinethumb41.webshots.com/49768/2668055870101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2668055870101635583MYCUtA)

http://inlinethumb55.webshots.com/49590/2285642110101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2285642110101635583lQqQNi)

http://inlinethumb55.webshots.com/50166/2050951760101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2050951760101635583JxHflY)


http://inlinethumb16.webshots.com/49871/2184070870101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2184070870101635583ABTfiQ)

http://inlinethumb35.webshots.com/50274/2322532230101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2322532230101635583zCwmPm)

http://inlinethumb16.webshots.com/14799/2620567140101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2620567140101635583faIKCO)

http://inlinethumb13.webshots.com/49996/2217123960101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2217123960101635583fiFTNs)

http://inlinethumb28.webshots.com/48987/2375634950101635583S600x600Q85.jpg (http://good-times.webshots.com/photo/2375634950101635583ZQgwCj)

siraxanz
23-11-2011, 00:35
χεχεχε, ωραία πράματα Γιαννάκη:D

-DHMHTRHS-
23-11-2011, 00:59
Γιαννη πολυ ωραιες φωτο μπραβο

kornlaz
23-11-2011, 10:52
Στην αρχή και εγώ φοβόμουνα, αλλά σιγά σιγά με τον καιρό και με τα χιλιόμετρα μαθαίνεις και τον εαυτό σου και την μηχανή;).Βέβαια πάντα έχουμε τον νου μας στις στροφές, γιατί υπάρχει και το απρόοπτο.Τώρα όποιος την έχει δει Valentino Rossi καλά θα κάνει να ξεχαρμανιάζει στις πίστες και όχι στους ελληνικούς δρόμους:mad:

ortho
23-11-2011, 15:39
Πριν 3-4 χρόνια πήγαινα προς Κόρινθο με τη γυναίκα μου. Μετά τα Μέγαρα σε ανοιχτή αριστερή και στην αριστερή λωρίδα, με περίπου 140-150 βλέπω ένα σκαλοπατάκι. Τα χρειάστηκα!!! Προφανώς από ένστικτο άνοιξα τέρμα το γκάζι και τη γλυτώσαμε με μιά "ωραιότατη" παράλληλη μετατόπιση της μηχανής υπό κλίση.

Από τότε φροντίζω να κινούμαι όσο γίνεται προς το μέσο του δρόμου και χωρίς μακακίες.

Τώρα η καλοκαιρινή "σούπα" από λάδια στην Αθήνα σε στροφή.... απλά έπεσα κι ευτυχώς πήγαινα σιγά...

MOYTPO
23-11-2011, 15:42
Υπαρχει περιπτωση για αφαλτινο σχολειο μεσω του Φορουμ (Ride it????)?????

Για τα χωματινα εχει το ξερουμε.

Arkas
23-11-2011, 17:09
Υπαρχει περιπτωση για αφαλτινο σχολειο μεσω του Φορουμ (Ride it????)?????

Για τα χωματινα εχει το ξερουμε.

Υπάρχουν πολλά εμπόδια (κυρίως κόστους)
αλλά πιστεύω πως τελικά θα τα καταφέρουμε !


Sent by Arkas via Tapatalk !

Apirathos
05-12-2011, 15:22
Παιδιά, το θέμα λύθηκε: Άλλαξα ...σέλα!!
3 εκατοστά ψηλότερη, με μαξιλάρι μέσης που αγκαλιάζει και σταθεροποιεί τα πισινά επάνω στη μηχανή. Αυτό ήταν: Μπορώ και στρίβω με +10 χιλιόμετρα περίπου (ανάλογα της ταχύτητας), χωρίς καμμιάν ανασφάλεια!! Κουφό, έε;

forester
05-12-2011, 15:57
Παιδιά, το θέμα λύθηκε: Άλλαξα ...σέλα!!
3 εκατοστά ψηλότερη, με μαξιλάρι μέσης που αγκαλιάζει και σταθεροποιεί τα πισινά επάνω στη μηχανή. Αυτό ήταν: Μπορώ και στρίβω με +10 χιλιόμετρα περίπου (ανάλογα της ταχύτητας), χωρίς καμμιάν ανασφάλεια!! Κουφό, έε;



Όχι καθόλου! Δε σου ταίριαζε η θέση οδήγησης. Τόσο απλά:)

siraxanz
06-12-2011, 02:08
Όχι καθόλου! Δε σου ταίριαζε η θέση οδήγησης. Τόσο απλά:)


;)

Uriah Heep
06-12-2011, 07:59
Εγώ άλλαξα το παλιό μου σαμπουάν, με το Pantene Pro V Essentials, Daily Strengthening Complex-2...
.
.
.
.
.
...ρε μπας κι ειναι τελικά αυτός ο λόγος που στενάζουν τα marche-pied, όταν πάω στη λαϊκή για γκαρμπολάχανα?;)

Apirathos
06-12-2011, 13:13
Εγώ άλλαξα το παλιό μου σαμπουάν, με το Pantene Pro V Essentials, Daily Strengthening Complex-2...
.
.
.
.
.
...ρε μπας κι ειναι τελικά αυτός ο λόγος που στενάζουν τα marche-pied, όταν πάω στη λαϊκή για γκαρμπολάχανα?;):sm7::sm7:

Uriah Heep
07-12-2011, 10:30
:sm7::sm7:

Γιάννη, το 'ξερα ότι ΔΕΝ είσαι ξυνός και παρεξηγιάρης,
.
.
...και ότι διαθέτεις χιούμορ!;)

nicobelgium
09-08-2012, 15:15
Opou evlepa kai egw strofh skeftomoun diafora senaria....Mia mera phga ekdromh me ton kollhto mou agio iwannh rwsso pou h diadromh einai mes sthn strofh kai phra tharros....oso pio polu odhgas se dromous pou exei strofes toso pio polu velteiwnesai....Pleon thelw mono strofes kai oxi eutheies....
kala xiliometra ;)